binnenland. OOST-IND GEMENGD PJ5EUWS De Zuiderzeewerken. BUITENLAND. Kerstboodschap van den Paus. Doodelijke messteken. China en Japan. LUCHTVAART Verijdelde aanslag op den Japanschen ambassadeur. Toegekende renten. Haven van Nieuwediep. Ghandi's aankomst te Bombay. De ramp van ds „Ooievaar"' PsBiidc-millionair veroordeeld. Smokkeldrama aan de Belgische kust. Stoom /aartberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder SPOORWEGONGELUK BIJ ROME. Mijnongeluk. kio i Overhouders stug. Do oude scha pen* goed en weinig f 1(5-22. Biggen en schrammen was de handel zeer 'n^t'g, die aanvoer viel nog niet tegen, vette varkens noteeren wij voor een prijs va# 34 ct. per kilo. Op de kippenmarkt was de handel vrü goed, priishoudend.^JJ moeten eerst maar weer de noi ma pr hebben, dan gaat de markt ook u BE KERSTGROET V AN DE KONINGIN jn w.-Indië uitstekend gehoord. De uitzending van den Kerstgroet van de Koningin is in Suriname, Curagao en op de Bovenwindsche eilanden uitstekend overgekomen. DE ACHT MILLIOEN OVERSCHREDEN. HET MARINEPERSONEEL UITGEZONDERD VAN DE KORTING. Het „Bat. Nwsbl." veroordeelt het voor nemen om het Marinepersoneel uit te zon deren van de korting op de salarissen der Indische ambtenaren, door dit te brengen onder de Nederlandsche regeling. Het blad wijst op de tegenstelling, welke ge schapen wordt ten opzichte van het leger- personeel. KORPORAAL VAN DEN MIJNLEGGER „KRAKATAU" VERDRONKEN. Een korporaal van den mijnlegger „Krakatau", opgesloten onder verdenking van diefstal, is bij een poging om door de patrijspoort te ontvluchten, verdronken. Binnenland. Het aantal inwoners van derland op 1 October j.1. Ne- Blijkens het laatste Maandschrift van het Centraal-bureau voor de Statistiek telde ons land op 1 October 1831 8.003.600 inwoners. Kort overzicht van de in 193t in den proefpolder te Andijk ver kregen resultaten. De opzet van de proefnemingen was in Ter gelegenheid van het aanbieden van haar goede wenschen door het Heilige College heeft de Paus een rede gehouden, waarin hij herinnerde aan het ongeluk, dat de Vaticaansche bibliotheek getroffen heeft. Voorts gaf de Heilige Vader uiting aan de smart, die hij gevoeld had bij de maatregelen tegen de katholieke actie hoofdzaak gelijk aan die van voorgaande en de troost nu ten slotte rechtvaardig- jaren, waaromtrent vroeger reeds verschil- heid, gelijkheid en vrede weer aan het lende mededeelingen zijn gedaan. Behoudens op enkele, lagere, slecht- ontwaterde en dientengevolge natte plek ken was de toestand van den grond vrij wel normaal, over het algemeen zelfs zeer gunstig. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de grond van den Proefpolder van licht komen. Er blijven echter nog redenen van smart bestaan ten aanzien van Rus land, Mexico en Spanje. Ten aanzien van de werkloosheid beklaagt de Paus zich er over, dat de regeeringsmannen niet bij God te rade gaan. Er zijn menschen, die zullen vragen, of de Paus zich niet over den vrede en de ontwapening wil aan knuppels het hoofd moeten bieden, in een trekomstig zou men het aan kogels moeten coen. Ook MaeDonald somber gestemd. MacDcnald heeft in een interview ver klaard, dat u? toestand in Indië zeer be treurenswaardig is en dat het zeer hard Toen Zondagavond half 11 W. V., uit was, dat. terwijl de regeering zich met dei Engelen, met zijn meisje haar zuster naar leiders van de Indische publieke opinie den trein in Den Bosch had gebracht, opmaakt om een zeer groote uitbreiding van de Indische vrijheid toe te staan, aan hangers van strijd en wanorde den aange boden beker van de lippen van Indië heb ben weggeslagen. De laatste gebeurtenis sen zullen slechts een vernietigende be- werd hij bij de veemarkt aldaar opge wacht door J. Venrooy, uit Orthen, die vroeger met het meisje verkeering had gehad. Deze viel W. V. met een gummi stok aan, waarop deze zijn zakmes trok en Venrooy daarmee eenige steken toe weging ten gevolge hebben, die den vrij- Dracht, waardoor een slagader in den willigen voortgang voor Indië belet. Japan wil Mantsjoerije niet. Inoekai, de Japansche minister-president, heeft aan verslaggevers verklaard, dat hals werd doorgesneden. W. V. ging daarop met zijn meisje naar huis. Een automobilist vond het zieltogende slacht offer en waarschuwde de politie. De man leefde nog, doch kon geen verklaring meer afleggen en overleed spoedig. W.V. werd te Engelen door de Bossche recher- Japan het bezit van wenscht. Japan zou Mantsjoerije niet eens willen aannemen, wanneer het gratis te verkrij gen was, daar de verdediging der uitge strekte grenzen van Mantsjoerije te veel geld zou kosten. Aan het slot van zijn verdediging van njr 1 che gearresteerd. Hij was vroeger al eens Mantsjoerije met(loorgden verslagene mishandeld. rslagene KERSTBOOM IN BRAND. Vrouw loopt ernstige brandwon den op. Zondagavond is ten huize van de familie van 2.1)11 veiucuiyiuy Q Wandelweg te N- de houding van Japan verklaarde noe I tengevolge van het vlamvatten van z.g. engelenhaar een Kerstboom in brand gevlogen. Bij de pogingen om de bran dende boom naar buiten te werpen ge raakten de kleeren van de vrouw des hui zes in brand. Zij kreeg ernstige brand wonden aan borst en gelaat en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De dat Japan slechts zijn bij verdrag vastge stelde rechten wil verdedigen. Een Ohineesche gepantserde trein en ongeveer 200 soldaten verdedigen het sta tion Tawa bij een knooppunfc van een zij lijn met den spoorweg van Peking naar Mcekden. Een gepantserde trein van de brandende Kerstboom had ook de gordij Japanners bevindt zich op vier mijl ten j nen aangetast. Men slaagde er echter in Zuiden van Tawa. Een afdeeling Japan- met eenige emmers water dit gevaar te sche ruiterij en tien gepantserde auto's boven te komen. Een kostbare oud-Chi- neesche kast werd onherstelbaar bescha digd. met een afdeeling infanterie trekken van Tsjengtsjoeangtai op Tawa aan. Het be richt, dat gisteren 100 Japanners in de buurt van Tsjingsjou waren gedood wordt tegengesproken. uitstekende kwaliteit is, terwijl hij, zelfs uitspreken. De Paus merkte op, dat hij op de zwaarste gedeelten, een prachtige daarover niets zal zeggen, want er werden structuur heeft. In het kleigebied van den polder heeft de inklinkinq zich nog iets verder voort- rj j i„i,, uj. ieiis vatiK. vex vaisoiii, gezet: in Februari was de oppervlakte in heid ver00rzaakt totaal rond 20 c.M. gedaald. reeds herhaalde malen door hem en zijn voorganger woorden aan deze onderwer pen gewijd. Zij werden echter niet gehoord, of zelfs vaak vervalscht, waardoor oneenig- Daarom verdient het verre de voorkeur Gedurende dit jaar, dat meer regenval God te spreken en van Hem den waren Bracht hoewel niet abnormaal veel vrede onder de menschen te vragen, dan de voorafgaande jaren, kwam de Ten slotte kondigde de Paus binnen- groote waarde van een afdoende ontwa-1 kort een herdenkings-encycliek aan ter tering wel zeer sterk uit. Zoowel aan den1 gelegenheid van het feit, dat het Concilie toestand van den qrond als aan de grootte van Ephese honderd jaar geleden is. van den oogst demonstreerde zich de Door deze encycliek zal men in de kerk ,..,1 den dienst en de mis voor het moeder noodzakelijkheid van een goede ontwate- gc, vgn MaHa herstellen. ring zeer duidelijk. Thans bleek ook, dat diepe begreppeling (6090 c.M.) verre de voorkeur verdient boven ondiepe be greppeling (3045 c.M.) Tusschen diepe greppels en drains (70110 c.M. waren geen vaststaande verschillen te constatee- ren. Op de goed ontwaterde gedeelten-is de bouwgrond voor thans geheel vrij van keukenzout, op enkele slecht ontwaterde gedeelten is dat nog niet overal het geval. Op grootere diepte treft men nog wel zout aan, hetgeen b.v. blijkt bij het onderzoek van het water, dat uit de drains of grep pels stroomt. De micro-flora van de proefpolder- gronden heeft al vrijwel het normale beeld aangenomen, zoodat belangrijke verande ringen niet meer optraden en ook in de komende jaren niet meer te verwachten zijn. Wel bleven de micro-organismen, en indirect ook de gewassen, zeer sterk re- ageeren op de organische bemesting. De toestand van den bodem is thans zoodanig, dat daarop alle gewassen met succes verbouwd kunnen worden. Met uitzondering van de niet- en van de slecht-ontwaterde gedeelten was de opbrengst van alle verbouwde gewassen, de matige opbrengsten van dat jaar in aanmerking nemend, zeer bevredigend. NIEUWE NEDERLANDSCHE TYPOGRAFENBOND. De algemeene vergadering van den Nieuwen Nederlandschen Typografen bond is op den Tweeden Kerstdag in Den Haag gehouden. In deze vergadering werd het defini tieve hoofdbestuur gekozen, en zijn sta tuten en reglement vastgesteld. Het verslag van den secretaris ver meldt, dat er thans zeven afdeelingen zijn opgericht, en dat het ledental ge stadig groeit. Met algemeene stemmen werd besloten, een steunregeling in werking te stellen voor de stakende textielarbeiders, waar voor lijsten zullen worden aangevraagd bij de vier vakcentrales. Om tot een beteren bedrijfstoestand te komen, werd besloten, dat de organisatie zich tot de drukwerkverbruikers zal wen den, met het verzoek, hun drukwerk te laten vervaardigen op drukkerijen, waar de arbeidsvoorwaarden in overeenstem ming zijn met die der Centrale arbeids overeenkomst in de typografie. RAAD VAN ARBEID TE ALKMAAR. Bij den Raad van Arbeid te Alkmaar waren op 1 December 1831 toegekend krachtens de Invaliditeitswet: 3185 ouderdomsrenten tot een totaal be drag per jaar van 476.242. 375 weezenrenten idem 60.923.40; 665 weduwenrenten idem 109.300.88; 998 invaliditeitsrenten idem 142.488.39, bovendien werden 3 afkoopsommen wedu- wenrente verleend tot een totaal bedrag van 602.10 en 1 afkoopsom weezenrente tot een totaal bedrag van 22.74. In 1613 gevallen werd geneeskundige behandeling of verpleging krachtens de Invaliditeitswet toegestaan, terwijl nog 88 verzekerden in observatie zijn genomen. De secretaris van de diplomatieke ver- Moskou, Wannjek, heeft op bevel van het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken binnen 24 uren het land moe ten verlaten. Naar tot nu toe is komen vast te staan heeft Wannjek een beambte van het com missariaat van verkeerswezen, zekeren Gorin, trachten aan te moedigen een aan slag te plegen op den Japanschen ambas sadeur te Moskou, Hirota. Gorin stelde echter de Gepeoe te Moskou van een en ander op de hoogte. De Gepeoe stelde zich direct in verbinding met het volks commissariaat van buitenlandsche zaken, dat zich op zijn beurt tot het gezanschap van Tsjechoslowakije wendde. Over dit incident, dat te Moskou groot opzien heeft gebaard, wenscht men van Russische zijde geen officieele mededee- Iing te verstrekken. Wannjek heeft reeds Zaterdagavond Moskou moeten verlaten en is naar Riga vertrokken. Naar voorts wordt gemeld, heeft de Tsjechoslowaaksche minister van buiten landsche zaken, Benesj, de legatie te Moskou opgedragen een onderzoek in te stellen ten einde vast te stellen in hoeverre de Russische beschuldigingen met de fei ten overeenkomen. De zaakgelastigde van Tsjechoslowakije heeft het commissariaat van buitenlandsche zaken medegedeeld dat hij de gebeurtenissen nauwkeurig zal nagaan. De ambtenaar van het commissariaat van verkeerswezen wordt nog door de Gepeoe vastgehouden. Eenige incidenten. Gister is Gandhi te Bombay aangeko men, waar hij op de pier door zijn vrouw en Valabhai Patel namens het hoofdbe stuur van de Congrespartfi begroet werd. Er waren echter ook ongeveer 1200 van de z.g. untouchable-vrfi willigere, die tegen Gandhi demonstreerden, zoodra ze hem in het vizier kregen, en die daardoor on middellijk in conflict kwamen met de Con gres-aanhangers. Er ontstond een bloe dige kloppartij, waaraan de politie ten slotte met wapengeweld een einde moest maken. Er waren 12 lieden gewond, die naar een ziekenhuis vervoerd zijn. Tal rijke aanhoudingen hadden verder plaats. Gandhi zeide, dat hij op de boot onder wegde verklaring van MaeDonald bij de ti!!)!,1,11"] I?1'] nde Tafel-conferentie be- t ideerd had en s avonds een verklaring geven vertegenwoordiRers der pers zou Onheilspellende woorden. In een rede, die hij gisteravond te Bom bay gehouden heeft, verklaarde Gandhi volgens Reuter: „Indien de strijd onver miideliik blijkt, noodig ik u uit, gereed te zijn. Ik zal zeer zeker mijn pogingen niet staken om het land deze groote bezoeking te besparen, maar als er geen enkele straal van hoop is, zal ik niet aarzelen u uit te noodigen tallooze smarten te lijden. Gandhi voegde er aan toe, dat hfi niet geloofde zichzelf dezelfde terughouding op te kunnen leggen als vroeger, indien de zaken op een punt kwamen, waarop hij vertrokkeneen krachtige beslissing zou moeten Het onderzoek naar de oorzaak. Zocals bekend is, heeft op verzoek van de K.L.M. de K.N.I.L.M. den heer Behage, chef van haar technischen dienst, naar Bangkok gezonden, ten einde aldaar te trachten de oorzaak van de ramp van de Oeigvaar" /ast te stellen. Intusschen had de Siameesche regee ring een commissie van onderzoek inge steld, welke via onzen gezant te Bangkok, rechtstreeks verslag aan onze regeering zal uitbrengen. Deze Siameesche commissie heeft wel iswaar den heer Behage volkomen vrij ge laten in z"'n onderzoek, doch heeft de re sultaten van haar eigen onderzoek niet aan hem medegedeeld. De bevindingen van den heer Behage staan dus geheel los van die, waartoe de Siameesche commissie la ter zal blijken te zijn gekomen, en welke thans nog onbekend zijn. De heer Behage nu verklaart in zijn rapport ten stelligste: „Aan de hand van de(ze) gegevens kan met nagenoeg abso lute zekerheid worden aangenomen, dat het noodluik openstond toen het ongeluk gebeurde". Wanneer het luik is openge gaan kon de heer Behage echter niet con- stateeren. Verder heeft de heer Behage vastge steld, dat de benzinekraan van den linker motor Jicht stond. Waar deze kraan zich echter achter den bestuurder Wiersma be vond, is aan te nemen, dat deze later ge sloten is, toen men doende was den zwaar gewonden gezagvoerder uit het wrak te bevriiden. De heer Behage rapporteert: „Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de motoren tot het laatste oogenblik goed gefunctioneerd hebben, afgezien van de mogelijkheid, dat de linkermotor geen benzinetoevoer heeft gehad." De marconist Van Zadelhof f echter, die vlak naast den linkermotor zat, heeft tii- dens den aanloop niets abnormaals in den gang van dezen motor gemerkt. De kwestie der belading wordt door den heer Beha"" niet aangeroerd. Het is aan de K.L.M. echter uit nauwkeurige bereke ning gebleken, dat het vliegtuig totaal 5013 kg woog, d.w.z. 237 kg beneden de toegestane belasting. Tot een slotsom komt de heer Behage in zijn rapport niet. Hij is van oordeel, dat slechts door vergelijking van zijn gege vens met die van de Siameesche commis sie een juist inzicht in de oorzaak van de ramp zal zijn te krijgen. Toch overbelasting? Volgens een per luchtpost ontvangen artikel in het A. I. D. wordt op grond van gegevens van deskundigen op luchtvaart gebied met groote stelligheid verzekerd, dat de ramp van de Ooievaar te Bangkok moet worden toegeschreven aan overbe-! lasting van het vliegtuig. Te Bandoeng zyn proeven genomen met een toestel type-Ooievaar, waarbij 5000 kg belasting veel te zwaar bleek. Het door den Rijks- studiedienst te Amsterdam aanvaarde ver hoogde maximum zou voor de tropen te zwaar zijn. 28 Dec. Aangekomen van Londen en naar Harlingeu het Eng. „Leeuwarden".1 nemen. Ia het laaïste rönfltef haFinen DE SLACHTOFFERS DER RAMP VAN DE „OOIEVAAR". Het stoffelijk overschot van Wiersma, Van Onlangs en Kotte, is hier per „Sa- wahloentoe van de K.P.M. uit Bangkok aangebracht voor verder vervoer naar Nederland. EEN HUISJE OMVER GEREDEN. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur reed een groote vee-auto over de Veemarkt te Rotterdam. Bij het nemen van een bocht botste het achterstel tegen een houten kantoorgebouwtje, waarin de verificateur J M. B. uit de Benthuizerstraat zat te verken. Het huisje viel om. De heer B. heeft wonden in het gezicht opgeloopen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel behandeld. DE OUDSTE INWOONSTER VAN AMSTERDAM. De oudste inwoonster van Amsterdam, mevrouw C. B. StasPoulviquet, is op den Tweeden Kerstdag 102 jaar gewor den. Zij geniet over het geheel een goede gezondheid. Alleen is zii wat doof. We gens een lichte ongesteldheid werd de feestdag in stilte gevierd. Maar natuurlijk waren er vele schriftelijke gelukwenschen. Haar oudste zoon is thans 77 jaar. Zij heeft 11 kinderen gehad, van wie er acht nog in leven zijn. Mevrouw Stas heeft on geveer veertig kleinkinderen en ongeveer vüf-en-vüftig achterkleinkinderen. BERQOVING. Van bijna 2000 gulden. Op de trap van een kantoor aan de Heerengracht te Amsterdam is een jonge dame door een man aangevallen. Hij ont rukte haar een actetasch en vluchtte daar mee. In deze tasch was 1973, hoofdzake lijk bestaande uit bankbiljetten benevens een spoorwegabonnement BussumAm sterdam. Buitenland. DE GROOTE BRAND TE SPRIN GFIELD. 17 menschen omgekomen. Nader wordt omtrent den hotelbrand te Springfield in den staat Massachusetts gemeld, dat het hotel geheel in vlammen is opgegaan. Van de gasten en bewoners konden slechts 31 personen in veiligheid worden gebracht, waarbij twee personen ernstige brandwonden opliepen. Zeventien perso nen kwamen echter bij den brand om het leven. Reeds konden vijf lijken uit de roo- kende puinhoopen worden geborgen. De overige twaalf slachtoffers worden nog vermist. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN CHILI. Drie-en-dertig dooden. Ook in Vallonar hebben ernstige botsin gen tusschen Chileensche troepen en com munisten plaats gehad. Het aantal dooden bedraagt twee-en-twintig. In totaal zijn gedurende de Kerstdagen bij de botsingen tusschen communisten en militairen in Copiapo en Vallonar 33 personen gedood. GROOTE BRAND IN EEN SPOORWEGETABLISSEMENT. 1100 arbeiders werkloos. Vier maanden gevangenisstraf. Een Londeusch jongmensch van nau welijks twintig jaar oud, wien zijn arm zalig klerkenbaantje geen voldoende spel liet ann zijn verbeelding van grand seig neur, heeft een poosje lang den millionair gespeeld. Op een dag gaf hij zijn baantje er aan en trok weer bij zijn ouders in. Hij maakte hun wijs, dat zijn werkgever was overleden en dat deze hem zijn heele vermogen had nagelaten, een som van meer dan een millioen pond sterling in geld en effecten, en verscheidene duizen den huizen in verschillende deelen van het land. Zijn ouders, eerzame lieden, geloofden het verdichtsel. Het jonge- mensch leende geld onder voorspiegeling van zijn aanstaand vermogen en nam verscheidene personen in zijn dienst als huisbedienden, huurophalers, secretaris sen enzoovoort. Een administrateur van een landgeed zou vijfduizendpondsterling per jaar ontvangen, en een ander, als „reisgezelschap" had, in afwachting van de definitieve benoeming van haar man, het jongmensch al haar spaarpenningen tot een bedrag van 175 pond sterling geleend, een ander had hem 40 pond geleend. Het bedrog werd spoedig gemerkt, en toen de pseudo-millionair werd gearres teerd, had hij precies één shilling in zijn bezit. De rechter veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf. Hij ver zuimde bij het uitspreken van het vonnis niet, het gebrek aan intelligentie te hekelen van degenen, die op praatjes van een jongmensch hun spaarpenningen hadden geleend, zonder zich te overtuigen van de geloofwaardigheid er van. Een man gedood. Vier smokke laars, van wie twee Nederlanders, gearresteerd. Op Kerstmis, 's avonds omstreeks half elf, ontwaarden eenige douaneambtenaren van het kantoor te Zeebrugge, een Bel gische motorboot, „L'Aurore", die, op een zandbank, dicht bij het strand, tusschen Blankenberge en Zeebrugge, was vast- geloopen. De bemanning, bestaande uit vier mannen, was bezig met de lading, een aantal 20-literbussen, gevuld met alcohol, overboord te gooien en begaf zich vervolgens zelf te water om, op het strand, het aanspoelen der vermoedelijk .uit Nederland komende smokkelwaar af te wachten. De douaniers begaven zich naar de plaats waar de smokkelaars uit het water waren gekomen toen zij nog een persoon bemerkten die, op eenigen afstand bij een auto de wacht hield. Deze man zette het op een loopen, onmiddellijk achternage zet door twee douaniers. Ziende dat hij ging ontsnappen vuurden de tolbeambten hunne revolvers af in zijne richting. Doodelijk in den rug getroffen stortte de vluchteling, zekere Van der Gucht, neder. De andere douaneambtenaren slaagden er in de vier opvarenden, na een verwoed gevecht, te overmeesteren en naar Zee brugge te leiden, waar zij aan de gen darmerie werden overgeleverd. Het zijn twee West-Vlamingen en twee Neder landers uit Terneuzen, zekere Jan Des- medt en A. Spycke. Het schip, de lading en de auto zijn in beslag genomen. gebroken. In den wagen sliepen vijf kin deren, wier ouders afwezig waren. Het vuur verspreidde zich zóó snel over den geheelen wagen, dat het slechts aan het oudste kind, een twaalfjarig meisje, met moeite gelukte zich in veiligheid te bren gen. Haar vier zusjes van acht, zeven en vijf jaren en een baby van vijf maanden, kwam in de vlammen om. Een tweejarig kind, dat toevallig ook in den wagen was, kreeg zulke ernstige brandwonden, dat men voor zijn behoud vreest. van 24 tot en met 28 December 1931. GETROUWD: Th. J. A. de Vries en K. Bernhard; J. C. de Pauw en G. J. Flink; B. Barends en E. Louwinger; J. Vlaming en A. de Boer; J.Daleboudten W. Romkes; J. v. d. Berg en E. G. Henne- kam; J. Jaspers en E. Haksteen. BEVALLEN: E. Visser-Hendriks, d.; T. Kraak-Kok, z.; E. M. v. Doorne-Olden- M. J. ter Hoeven-de Waard, d.; A. A. kotte, d.; P. H. Sevenhuijsen-Slikker, d.; Huig-v. d. Blink, z.; W. Moor-Boon, z.; v. Belzen-Houmes, d.; A. J. Kant- Visser, d.; M .de Valk-Veis, z.; C. Blok- er-Koster, z. OVERLEDEN: D. Duiirker, oud 1 dag; vV. Burger, oud 55 j. Tengevolge van een hevigen brand in de werkplaatsen van de Pensylvania- Spoorwegmaatschappijen te Altona (Pen- sylvania) zijn 1100 arbeiders werkloos ge worden. De schade bedraagt meer dan ll/2 millioen dollar. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. Vier gevangenen gedood. In de gevangenis te Haiphong (Annamj is eeff muiterij uitgebroken. Bij de onder drukking van het oproer werden vier ge vangenen gedood en vier soldaten licht gewond. De muiterij brak midden in den nacht uit, doch de gendarmerie wist de orde te herstellen. Drie dooden. Twintig ge wonden. Zondagmiddag is op het traject Rome— Viterbo bij Rignano, ongeveer 38 K.M ten Noorden van Rome een trein ont spoord, ten gevolge waarvan drie perso nen werden gedood en ongeveer 20 ge wond. Naar de plaats des onheils zijn direct vele wagens van den geneeskundi gen dienst vertrokken. Vijf dooden. Bij de inspectie van een mijn in York- shire voor de hervatting van het werk na de feestdagen, is een ploeg van zeven controleurs in een gaanderij gekomen waar zich zooveel gas had opgehoopt, dat vijf controleurs bewusteloos neer vielen De beide anderen konden den uitgang der schacht bereiken en om hulp roepen, doch toen een reddingscolonne, die binnen een half uur ter plaatse was, de bewusteloozen vond, bleken zij reeds te zijn overleden. Het gas is later afge voerd zonder dat een ontploffing heeft plaats gehad. SPOORWEGONGELUK. 2 dooden, 6 ernstig gewonden, De sneltrein uit Foggio is Donderdag middag dicht bij Bologna gederailleerd en eenige wagonszijr,omgevallen. Volgens de eerste berichten zijn er 2 dooden en 6 vrij ernstige gewonden. De minister van transportwezen, die zich toevallig in het gedeelte bevond dat is blijven staan, heeft het reddingswerk persoonlijk onder zijn hoede genomen. GETROUWD OP LAST VAN MOSKOU. Voor propagandadoeleinden. Voor den rechter Jeruzalem heeft een Russische communiste terecht gestaan,die op last van Moskou in Palestina met een Mahomedaan in het huwelijk was getreden, niet uit liefde, doch om in staat te zijn Palestina communistische propaganda te voeren. Zij werd door de politie gearresteerd, ervan beschuldigd er een onwettige drukkerij te hebben op na gehouden, waar rechercheurs 50.000 communistische pamfletten en andere litteraturen in verschillende talen vonden. Haar als getuige gehoorde zwager, die was opgeleid aan de Internationale hooge- school voor communisten te Moskou, verklaarde dat zijn broer „Chadija", aldus noemden zich de Russin na haar huwe lijk uit liefde had gehuwd, doch zij het huwelijk was „aangegaan" omdat Moskou had te kennen gegeven dat het „in het belang van de Sovjets" was. Dat de vrouw met een Mahomedaan gehuwd was, kon zjj niet uit het land worden gezet. Na haar huwelijk nam «Chadija" de kleeding en sluier aan van de Malio- medaansche vrouw en trachtte ontevre denheid te zaaien onder de vrouwen, waarmede zij in aanraking kwam. Zij liet ten slotte haar man in den steek omdat hij zelf in verzuim bleef als „rood" propagandist. Deze werd gear resteerd en veroordeeld wegens revolu tionaire activiteit. VIER KINDEREN VERBRAND. Stoomvaart Mij. Nederland. Christiaan Huygens, t., 27 Dec. v. Sabang. Poelau Roebiah, 28 Dec. te Batavia. Poel au Tello, u., pass. 24 Dec. Gibraltar. Poelau Laut, t., pass. 24 Dec. Gibraltar. Tabinta, u., pass. 26 Dec. Perim. Johan van Oldenbarnevelt, 24 Dec. te Batavia 'J. P. Coen, t., 26 Dec. v. P. Said. Tarakan, t., 23 Dec te Suez. P. C. Hoofd, u„ 25 Dec. v. Southampton. Poelau Bras. 26 Dec. v. Batavia. Soemba, 27 Dec. te A'dam. Tabian, 25 Dec. te Balavia Kon Holl Lloyd. Rijnland, 24 Dec. te A'dam. Flandria, u., 25 Dec. v. Bahia. Arnfried, u., 24 Dec. te Rio Janeiro. Attika, t., 22 Dec. te Natal. Zaanland, 27 Dec. te A'dam. Waterland, u., pass. 24 Dec. Fernando Noronna Zeelandia, t., 27 Dec. v. Bahia. Montferland, 24 Dec. te A'dam. Kon Ned Stoomboot Maatschappij. Ajax, 25 Dec. v. A'dam. Amsterdam, 24 Dec. te A'dam. Amazone, 25 Dec. v. R'dam. Aurora, 26 Dec. te R'dam. Brion, 25 Dec. te A'dam. Ariadne, 24 Dec. te A'dam. Bodegraven, t., 22 Dec. v. Valparaiso. Ceres, 25 Dec. te Hamburg. Eos, 24 Dec. te A'dam. Hebe, 26 Dec. te A'dam. Jason, pass. 24 Dec. Aoren. Merope, 25 Dec. v. A'dam. Nereus, 25 Dec. tae A'dam. Orestes, 25 Dec. te R'dam. Orion, 26 Dec. te A'dam. Simon Bolivar, 26 Dec. te A'dam. Titus, 25 Dec. v. A'dam. Atlas, 25 Dec. te Curagao. Berenice, 26 Dec. v. Gravosa. Clio, 25 Dec. te Sevilla. Colombo, t., 24 Dec. v Curagao. Crynssen, t., 28 Dec. v. Plymouth. Doros, 24 Dec. v. Huelva. Hercules, 24 Dec. te Constantinopel. Hermes, 25 Dec v. Alexandrië. Juno, 26 Dec. te Valencia. Medea, 26 Dec. v. New-York. Midas, 25 Dec. v. Curagao. Achilles, 28 Dec. te Napels. Baarn, t., 22 Dec. v. Paita. Barneveld, u., 24 Dec. v. Buenaventura. Erato, 2 Dec. te Odense. Euterpe, 27 Dec. te Bilbao. Fauna, 27 Dec. te Malaga. Ganvmedes, pass. 28 Dec. Gibraltar. Haarlem, 28 Dec. te Bourgas. Irene, 28 Dec. te Catania. Orpheus, 27 Dec. te Danzig. Pluto, 24 Dec. te Danzig. Nickerie, 25 Dec. te New-York. Perseus, 27 Dec te Kopenhagaen. Saturnus, 26 Dec. v. R'dam. Theseus 27 Dec. te A'dam. Trajanus, 26 Dec. v Messina. Triton, pass. 28 Dec. Dungeness. Ulysses, 28 Dec. te A'dam. Venus, 24 Dec. te Lissabon. Vulcanus, 26 Dec. v. Genua. Kon Paketvaar:maatschappij Siaoe, 23 Dec. v. Sangoon. N. Holland, 23 Dec v. Brisbane. aVn Heutsz, 23 Dec. v. Hongkong. HollandAfrika Lijn. Nieuwkerk, t., 26 Dec. v. Kaapstad. Nijkerk, 28 Dec. v. Antwerpen. Randfontein, u., pass. 27 Dec Gibraltar. Rietfontein, u.. pass. 27 Dec. Gibraltar. Springfontein, t., pass. 27 Dec. Dakar. Westerkerk, t., 25 Dec. Mombassa. Meliskerk, u., pass. 23 Dec. Dakar. Heemskerk, u., pass 26 Dec. Gibraltar. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk, 26 Dec v. R'dam. Edam, 24 Dec. v. Havana. Beemsterdijk, 27 Dec. te New-York. Dinteldijk, 25 Dec. te Seattle. Maasdam, pass. 27 Dec. Lizard. Voiendam, 24 Dec. v. New-York. Damsterdijk, 27 Dec. te Cristobal. Bosc'ndijk, 24 Dec. te Galveston. Drechtdijk, 21 Dec. te San Francisco. Lochgoil, 21 Dec. Panama. Lochmonar, 23 Dec. v. Landen. Narente, 23 Dec. v. Londen. Victheroy, 22 Dec. te New Westminster. HollandAustralië Lijn. Djambi, t., 24 Dec. v. Sydney. Talisse, 26 Dec. te Bremen. Tarakan, t., 24 Dec. v. Port Said. Abbekerk, u., 28 Dec. te Genua. Antenor, 27 Dec. te Singapore. Gaasterkerk, t., 28 Dec. te Alexandrië. Drechtdijk, 25 Dec. te Los Angeles. Tawali, u., 25 Dec. v. Karachi. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefkerk, t., pass. 24 Dec. Gibraltar. HollandO.-Azië Lijn Ouderkerk, t., pass. 24 Dec. Perim. Zuiderkerk, t., 28 Dec. v. Shanghai. Meerkerk, 28 Dec. v. A'dam. Grootekerk, u., 26 Dec. te Shanghai. HollandWest-Afrika Lijn. Gaasterland, t., 23 Dec. v. Conaqry. Amstelkerk, 27 Dec. te Hamburg. Eemland, u., 24 Dec. v. Bordeaux. Maaskerk, t., 26 Dec. Duala. IJstroom, t., 26 Dec. v. Kribo. Java—China—Japan Lijn. Tjinegara, 22 Dec. te Hongang. Tjileboct, 22 Dec. v. Hongong. Tjisabak, 24 Dec. v. Manilla. Tjisadane, 25 Dec. v. Manilla. Tjiliwong, 23 Dec. v. Shanghai. JavaNew-York Lijn. Palembang, 24 Dec. v. Batavia. Sembilan, 23 Dcc. v. New-York. Binnendijk, 28 Dcc. v. Pt. Said. City of Kobe, 27 Dec. te Suez. Clytoncus, 20 Dec. te Batavia. Polyphemus, 24 Dec. te New-York. Saleier, 24 Dec. te Port Said. Simaloer, 23 Dec. v Sabang. Rotterdamsche Lloyd. Kota Tjandi, u., pass. 26 Dec. Perim. Patria, t., 23 Dec. v. Colombo. Siantar, t., 28 Dec. te Triëst. Baloeran, 28 Dec. te R'dam. Tosari, u„ pass. 28 Dec. Ouessant. Dempo, u., 28 Dec. te Belawan. Insulinde, u., pass. 27 Dec. Kaap del Armi. Soekaboemi, u., 26 Dec. v. Sabang. Kota Inten, t., 23 Dec te Londen. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Aldabi, t., 23 Dec. v. Montevideo. Alphacca, 28 Dec. te Hamburg. Aludra, t., 27 Dec. v. Las Palmas. SilverJava Pacific-lijn. Bintang, 25 Dec. v. Calcutta. Salamati, 22 Dec. v Java. Saleier, 25 Dec. v. Suee. Silverhael, 22 Dec. te Manilla. Kota Baroe, 22 Dec. te Los Angeles. Silvermaple, 23 Dec v. Sigapore. Stoomvaart Mij. Oceaan. Alcinous, pass. 23 Dec. Gibraltar. In een woonwagen iu de nabijheid van 26 Dec. v. DM ren. Colmar is Zondagavond ten gevolge van Ajax. 27 Dec. v. BK te hard stoken van eea kachel, brand uit- Achilles, 25 Dec. v. '"oio

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7