IS ALTIJD Zitpésji A VERSCHE ROOMBOTER MAHLER-BESSE GIE Een asirologiscne revue voor 1932. DE I01EISEIIÏEEEE1 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht BORDEAUX WIJNHANDELAREN WHISKY JOKNNIE WALKER Nr. 7061 EERSTE BLAD 60ste JAARGANG De schuldenconferentie en de Engelsch-Franschc on derhandelingen. - Bezuinigingsplannen van den Ame- rikaansche president. - De nieuwe onrust in Britsch- Indië. - De toestand in Mantsjoerije. AG NTSCHAP DEN HELDER OOK VOOR Hier werkt De herstellingsconferentie naar Lausanne. De eerste waarschuwing. Hindenburg's Nieuwjaars woorden. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land 1 2. Nederl. 0( st en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. We kunnen tot onzen spijt het nieuwe jaar niet met een optimistisch gestemd overzicht beginnen. Dat kon ook wel niet anders en moet ons maar niet te veel de- primeeren. De toestand zal zich wellicht geleidelijk herstellen, daar hopen we ten minste maar op. Een van de internationa le vraagstukken die dit jaar het eerst onze aandacht zullen vragen is het schul- denvra .gstuk. De besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche deskundigen, ter voorbereiding van deze internationale conferentie over de herstelbetalingen, zul len deze dagen hervat worden. Men hoopt «jp in te slagen voor het bijeenkomen van oe conferentie, in vele opzichten een ge meenschappelijke politiek te kunnen vast stellen. Men ziet in, aldus de Engelsche draad- looze dienst, dat de tegenwoordige om standigheden ongunstig zijn voor het tref fen van een permanente regeling. En daarom hoopt men, dat een tijdelijke rege ling voor de herstelbetalingen zal worden getroffen, totdat de crisis in Duitschland voorbij is. De Engelsche regeering heeft het initia tief genomen om aan de andere betrokken landen voor te stellen, dat de conferentie te Lausanne zal worden gehouden en d/.'t zij zal bijeenkomen op 18 Januari. Zooals men uit ons vorig nummer weet zal de Ver. Staten niet aan de conferentie deelnemen. Men begint in de Ver. Staten zoo langzamerhand genoeg te krijgen van Europa en heeft daar bovendien genoeg te doen om de eigen zaakjes te regelen, dan zich nog met de moeilijkheden van Europa bezig te houden. Toch gaat, vooral liet sehuldenvraagstuk, niet buiten Ame rika om. Wij mogen met belangstelling deze conferentie, zoo vlak voor de ont wapeningsconferentie, tegemoet zien. Bezuinigingsplannen van president Hoe ver. Zooals we hierboven reeds zeiden heeft de Ver. Staten op het oogenblik de handen vol om orde op eigen zaken te stellen. Het zit met een millioenen-aantal werkloozen en met geweldige tekorten op de begrooting. President Hoover heeft nu een nieuw plan uitgewerkt voor bezuiniging op ds openbare uitgaven door de consolidatn van een aantal departementen en bureaux. De President zal deze plannen, welke een bezuiniging van vele millioenen dollars moeten brengen, in een speciale boodschap in de eerstvolgende weken aan het Con gres voorleggen. Gemeld wordt, dat president Hoover zal van elke interventie, waartoe de Japansche troepen om zich te verdedigen gedwongen zijn, geheel op de Chineezen valt. De open bare meening der wereld zal het geduld der Japansche regeering en haar wensch de internationale verplichtingen geheel na te komen, zeker erkennen. Naast onze bekende verpakte boter thans eenige vaten boter af te geven. Geschikt voor bakkers, hotels, winkels of slijters. Vraagt omgaand offerte. Coöp. Zuivelfabriek Eendracht - Oen Burg Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 adviseeren dat alle bouwprojecten, met uitzondering van de zuiver militaire en maritieme opdrachten, zullen worden ge plaatst onder toezicht van één enkel bu reau. Verder zal hij voorstellen, dat de scheepvaart en alle daarmede verband houdende belangen, onder toezicht van het Departement van Handel zullen worden gebracht. De onderstaatssecretaris van financiën, Mills, heeft het Democratisch balasting- program „totaal onvoldoende ter overwin ning van de financieele moeilijkheden" genoemd. Tegelijkertijd heeft hij het plan der regeering verdedigd. Mills verklaarde, dat het plan der Democraten tot gevolg zal hebben, dat slechts kleine bedragen bij de schatkist binnenkomen en dat er ge leend zal moeten worden om het tekort voor het volgend jaar te dekken. Ook de berichten uit Britsch-Indië zijn niet opwekkend. Nieuwe onrust is ont staan, door de onvoldoende oplossing ter conferentie te Londen. Wij hebben er deze week al een en ander van gemeld. Aan het jaarlijksche feestmaal van de Europee- sche vereeniging te Calcutta heeft Lord Willington, de onderkoning, Woensdag gezegd dat de Britsch-Indische regeering iederen vorm van de politiek der congres- partij tot non-coöperatie ten sterkste af keurde en ten scherpste zou bestrijden. Op dit punt had de congrespartij niet de geringste tegemoetkoming te wachten en de eenige oplossing was dus, dat het con gres dit middel voortaan niet meer zou propageeren noch aanwenden. Gandhi heeft in afwachting van het ant woord van den onderkoning op zijn ver zoek om een persoonlijk onderhoud, be trekkingen aangeknoopt met de regeering van de Vereenigde provinciën en inlich tingen gevraagd over de jongste verorde ningen en verboden. In de Noord-Westelijke provincie, is het Woensdag rustig gebleven behalve in een hoek in het Zuid-Westen, waar de politie weer verschillende inlanders heeft moe ten arresteeren die propaganda maakten voor het niet betalen der pacht. In het stadje Banoe zijn 32 roodhemden gear resteerd. In de kleine dorpen heeft men succes met een omsingeling door de poli tie, gevolgd door huiszoeking en uitleve ring der opruiers. De loyale landeigena ren werken hierbij met de autoriteiten samen. De toestand in Mantsjoerije. De Ja pansche nota van 27 December aan de re geeringen van Engeland, Frankrijk en Amerika is ook aan den Volkenbond ge zonden en is te Genève gepubliceerd. Het is een document van ongeveer 2000 woor den, waarin de Japansche politiek in Mantsjoerije principieel wordt verdedigd en waarin nieuwe gebeurtenissen worden aangekondigd. De tot nu toe gevoerde actie tegen de „bandieten" in Mantsjoerije heeft niet het noodige resultaat gehad; wanneer het Ja pansche leger resultaat wil bereiken, dan moet het tot een Dimt ten westen van de Liao-rivier oprukken, waar de bandieten hun operatiebasis hebben. De Japansche troepen hebben steeds in overeenstemming met de besluiten van den Volkenbond elke botsing met de geregelde Chineesche troe pen vermeden, doch de houding van de militaire autoriteiten te Tsjintsjou maakt elk onderscheid tusschen de bandieten en de Chineesche troepen onmogelijk, zoodat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen Ook het scherpste verstand is tegen woordig niet in staat, zich een voorstel ling te maken van de ontwikkeling der dingen in de toekomst. Alle toestanden zijn zoo verward, de moderne maatschappij is zoo gecompliceerd, dat het onmogelijk is voor maanden, laat staan voor jaren vooruit de toekomst te voorzien. De astro logen meenen dit echter toch te kunnen doen op grond van de constellaties der hemellichamen, die van huitengewonen invloed zouden zijn op alles, wat zich op aarde afspeelt. Is hun opvatting juist? Id elk geval zijn duizenden jaren achtereen de uitspraken der astrologen volkomen betrouwbaar geacht; de moderne weten schap heeft zich weliswaar tegen de astro logie gekeerd en haar voor bijgeloof ver klaard, doch juist in de laatste jaren zijn er ook vele geleerden, die in de astrologie gelooven, vandaar dat zij dikwijls een on derwerp van debat is in wetenschappelijke kringen. De verdeeldheid onder de geleer den met betrekking tot de astrologie be staat nog onverminderd, doch de astro logen gaan vol moed voort met het doen van voorspellingen en beroepen zich op d6 vele treffers van hun vroegere voor spellingen. Zijn deze treffers het resultaat van toeval en gezond verstand, of van de astrologische berekeningen en de uitleg ging van de uitkomsten daaarvan, welke in den vorm van een z.g. horoscoop wor den neergelegd? Deze vraag is nog niet afdoende beantwoord; laten wij daarom eens zien, wat de astrologen alzoo van het jaar 1932 verwachten en afwachten, of dit uitkomt. De astrologen, wier werk wij voor ons hebben liggen, zijn meerendeels Duit schers, vandaar dat zij in de eerste plaats de vooruitzichten voor Duitschland be handelen. Er zijn echter nog genoeg an dere voorspellingen gedaan en bovendien zal niemand den groot en invloed ontken nen van de gebeurtenissen in Duitschland op het lot der geheele wereld. Wij meenen daarom, onze lezers toch een dienst te doen, door een en ander uit deze voorspel lingen over te nemen. Wij beginnen met de uitspraak van Rondelli in den „Ham burger Uranuakalander"; Rondelli is echter in de eerste plaats een helderzien de en geen astroloog. Hij zegt: „Wij moe ten helaas ook in 1932 weer rekenen op zeer ernstige en gevaarlijke gebeurte nissen. In de politiek zullen het commu nisme en het nationaal-socialisme als twee onverzoenlijke tegenstanders het terrein beheerschen en de laatsten zullen eerst na een moeilijken strijd de overwinning behalen. In de regeering zullen zich in grijpende veranderingen voordoen. Presi dent Hindenburg treedt af. Het grootste gevaar dreigt echter van plotseling op tredende epidemieën, waardoor velen zul len sterven, ook doordat aan den vee stapel groote verliezen worden toege bracht door veeziekten. Angst en vrees zullen vallen op het volk en op de regee ring, omdat de hygiënische maatregelen onvoldoende blijken". Deze primitief aandoende en slecht ge stelde voorspellingen kunnen ons niet veel vertrouwen inboezemen. De astroloog Ludwig Hoffmann, de uitgever van den „Weltrythmuskalender", is daarentegen van meening,, dat 1932, ondanks tal van moeilijkheden, die zich vooral in dezen winter zullen voordoen, toch een alge- meene verbetering op economisch gebied zal brengen. In Duitschland verwacht hij ingrijpende veranderingen in de regee ring, die van langen duur zullen wezen en in het belang van het land zijn. Op soort gelijke wijze uit ook de astroloog C. A. Huter zijn meening. In 1932 is de toestand nog niet rooskleurig, doch in Europa komt dan reeds de ommekeer. De financieele verhoudingen en de politiek zullen op ge heel nieuwe wijze worden opgebouwd en men zal langzamerhand loskomen uit de zen ongunstigen toestand. De bevrijding komt niet door geweld van wapenen tot stand, doch door internationale overeen stemming der volkeren. En over Duitsch land in het bijzonder zegt hij: „De voor uitzichten voor 1932 zijn gunstiger dan die voor het afgeloopen jaar. Slechts in het begin van het jaar en in het voorjaar doen zich nog enkee belemmerende aspec ten geldenOp grond van de astrologische vooruitzichten is het waarschijnlijk, dat Duitschland nog ternauwernood aan een ramp ontkomt en dat zoowel in de binnen- als in de buitenlandsche politiek een nieuwe richting wordt ingeslagen. In Januari en Februari zijn de mundane aspecten echter zeer ongunstig voor den financieelen toestand der geheele wereld; rampspoedige gebeurtenissen behoeven echter niet te worden gevreesd". Verder wijst Huter op ongunstige aspecten in den horoscoop van den Duitschen Rijksdag, welke in Januari en Februari werken, van daar dat hü aanraadt, deze volksvertegen woordiging in de genoemde maanden nog niet bijeen te laten komen, omdat van de besprekingen toch geen resultaat te ver wachten is. Er zijn echter ook meer pessimistische uitspraken, o.a. van den astroloog Johan- nes Vehlow, die den solarhorosooop van Duitschland behandelt. Hü ziet voor de toekomst nog altijd een groote geld- schaarschte, veel moorden en zelfmoorden, natuurrampen, ontploffingen, mijnonge lukken, faillissementen en misdaden van elke soort. „Saturnus valt in den solar op de plaats der maan in den radix", luidt zijir motiveering, die een niet-astroloog onbegrijpelijk is. Op grond van die aspec ten verwacht Vehlow nog geen verbete ring, doch hii zegt uitdrukkelijk, dat er geen inflatie of andere waardeverminde ring van het geld komt. Wel zal Duitsch land zich in de eerste maanden van 1932 in groote financieele moeilijkheden bevin den. De tweede helft van het jaar is beter, zoowel financieel als wat de politiek be treft. Over de moeilijkheden in de eerste maanden van 1932 zijn dus alle astrologen het eens, zelfs de meest optimistische. En niemand zal ontkennen, dat zooiets te ver wachten is, afgescheiden van astrologi sche aspecten. Interessant is ook, dat de astrologen de horoscopen der verschillende partijleiders hebben bestudeerd. De grootste belang stelling genoot Hitier; daarna kwam dr. Bruning, de tegenwoordige rijkskanselier. Deze zal in het komende jaar moeilijke, doch tevens gunstige aspecten hebben. In de eerste helft van het jaar staat hij onder ongunstige invloeden, die echter van voor- bijgaanden aard zijn; wanneer hij dan niet aftreedt als minister, zal hij zich verder met succes kunnen handhaven en op de buitenlandsche politiek van Duitschland zijn stempel kunnen drukken. De ver schillende astrologen zijn ten opzichte van Hitier minder bemoedigend; zijn partij zal zeer in kracht toenemen, doch het per soonlijk dreigt een bedenkelijke crisis. Een der astrologen laat vrij duidelijk door schemeren, dat de leiding der partij hem uit de hand zal glippen. Over de horoscoop van Hugenberg zijn de meeningen verdeeld. In Juni j.1. stond „de oppositie tusschen Jupiter en Satur nus in Hugenherg's horoscoop" en als ge volg daarvan zal hij in zijn politiek mis tasten; zijn beste tijd moet nog komen en ligt verder in de toekomst dan zijn bewon deraars wel meenen. De astroloog Man- fred Diemer zet uiteen, dat Severing daar entegen bijzonder goede invloeden te wachten heeft. „De laatste zonsverduiste ring in sextiel met Saturnus in het teeken Ram wijst er op, dat de Pruisische minis ter van binnenlandsohe zaken een moei lijken strijd tegemoet gaat en dat het lot de beslissende leiding der zaken in de handen van Severing heeft gelegd. Seve ring heeft dit jaar het kosmische kruis op de hoekhuizen van zijn horoscoop". De astroloog Dr. Carl Hoeker heeft ook gun stige constellaties berekend voor de nationaal-socialistische leiders Dr. Josef Göbbels en Gregor Strasser; de groote tegenstanders, nationaal-socialisten en communisten, hebben echter heide tal van gunstige aspecten te verwachten. Verder lazen wij, dat in de Vereenigde Staten de crisis zal voortduren, terwijl Hoover onder zeer ongunstige invloeden staat. De machtspositie van Engeland zal verder afbrokkelen. Polen staat onder niet al te gunstige invloeden en in Oostenrijk is de toestand weinig hoopgevend; het evenwicht zal daar ook in 1932 niet her steld worden. In Tsjeoho-Slowakije zal alles goed gaan; er zal echter een hoog geplaatst persoon sterven. Dat alles heb ben de astrologen voorspeld. Of zij het juiste inzicht hebben, zullen wij moeten afwachten. het geeft meer tegen kouvatten Doozen a 25, 45 en 65 ets. weerstand fy&éM&W 'alten 5 en 65 ct». <4325 Het is voor Den Haag een teleurstel lend bericht, dat de herstelconferentie dezen keer te Lausanne en niet in onze residentie zal worden gehouden, schrijft de Nw. Rott. Crt. Zóó vast reeds scheen de keuze van Den Haag te staan, dat verschillende gezantschappen zij het ook voorwaardelyk kamers voor hun delegatie in de groote hotels besproken hadden. In de internationale pers heette de komende conferentie vanzelfsprekend: Haagsche Conferentie. Ten slotte is men tot andere gedachten gekomen. Het feit dat tegen het einde van Januari te Genève de Raad van den Volkenbond byeen moet komen en op 2 Februari te Genève de ontwapenings conferentie begint, die beiden zij het ook Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn in de lendenen die rheumatische pijnen, dui zeligheid en hoofdpijn en die nare urine- stoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaas- zwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte or ganen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoe dig uw gezondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz. k 1.75 per flacon. desnoods slechts representatief de aanwezigheid eischen van velen der aan de herstelconferentie deelnemende staat- lieden, heeft tengevolge gehad dat de groote mogendheden hun besluit hebben herzien en hun keuze gevestigd hebben op een stad, die zoo geriefehjk dicht by Genève ligt als Lausanne. Hoe verklaar baar deze keuze om aardrijkskundige redenen ook moge zün, voor Den Haag, waar hotelwezen en zoo menig ander be drijf heel goed het buitenkansje van eenige weken druk en voordeelig bezoek hadden kunnen gebruiken, blijft het een ernstige teleurstelling; temeer omdat sclrijnbaar gerechtvaardigde verwachtin gen reeds zoo hoog gespannen waren. Een eerbiedwaardige opwek king. Met een communisti sche storing. Donderdagavond heeft president von Hindenburg voor alle Duitsche zenders zijn Nieuwjaarsgroet aan het Duitsch» volk gebracht. Met een zeldzaam krachtige en volle stem voor een 80-jarige begon de Rykspresident, stipt op het aangekon digde uur: Duitsche mannen en vrouwen! Myn ambt als rijkspresident en het feit dat ik op myn leeftyd een betrekkelyk groot stuk van Duitschland's geschiedenis heb meegemaakt, geven my het recht een paar woorden tot u allen te richten bij het einde van een jaar van kommei en zorgen, om u te helpen de nooden van het oogenblik te kunnen dragen. Ik sta hier in het volle bewustzyn van de verschrikkelyke offers die ieder van ons dit jaar heeft moeten brengen om ons plan te helpen volvoeren van het over winnen der crisis door onze eigen krach ten. Maar daarom verdient het Duitscha volk een woord van waardeering en diepen dank voor zijn bereidwilligheid om da lasten die ons opgelegd zyn, te dragen in het bewustzyn van de noodzakelykheid daarvan. Dit wilde ik vooropstellen, maai onmiddellyk als myn meening daaraan vastknoopen, dat deze opofferingsgezind heid ons eveneens het ontwyfelbare rechl geeft om van de andere volkeren ts eischen, dat zy onze lasten niet verzwaren zullen tot het punt, waarop zij volkomen ondragelyk zouden worden, want daardooi zou onze herleving en gezondmaking op nieuw in gevaar worden gebracht. Wy zyn ontwapend, maar ons recht op veiligheid is daardoor niet minder ge worden dan van ieder ander volk en onze stem zal op de a.s.ontwapeningsconferentie niet minder luide klinken. Onwillekeurig gaan op een oogenblik als dit en na een jaar als wy zoo juist beleefd en doorgeworsteld hebben myn gedachten terug naar Tannenberg. (Op dit oogenblik werd de rede van den president moedwillig gestoord door een sterken zender, die, ook in het Duitsch, eenige zinnen in den ether gooide schrijft de „N. Rott. Crt.". Wy verstonden ondanks de spraakverwarring, duidelyk de woor den „communistisches Proletariat'' en „Weltrevolution" en naar ons by infor matie is gebleken, hebben vrijwel alle luisteraars hier ter stede dezelfde storing ondervonden. Het vermoeden ligt voor de hand dat de Duitsche communisten het krachtige station te Moskou hebben overgehaald 0111 voor contra-propaganda te zorgen. In zoover hebben zy succes gehad, dat wy, voor de storing voorby was, niet meer verstaan hebben dan de slotwoorden van den president„een ge zegend nieuwjaar zy u allen toege- wenscht". Red.) door K. R. G. BROWNE. 20) „Maar niet", ging Fanshawe-Smith voort, „vóór ik met je laatsten bekeerling een hartig woordje gesproken heb." Hij Leerde zich weer tot George. „Je begrijpt natuurlijk, dat ik je in de lift wel zag. je was zoo ongeveer even moeilijk niet te zien als neem me de vergelijking niet kwalijk de Westminster Abbey. En to$ü ik in den trein zat, kwam ik tot de ontdekking, dat „ze" weg waren. Hoe heb je hem dat geleverd?" George schudde het hoofd. „Beroepsgeheimen, F.-S.! Ik zou moeite niet den Bond van Dolende Ridders krij gen, als ik ze jou vertelde. O, ja. gelukkig dat ik eraan denk! Hier is je Horloge- Een verdienstelijk uurwerk. maar 't loopt wat achter, zou ik zeggen." „Geen wonder", zei Fanshawe-Smith, terwijl hij het kleine voorwerp in zijn zak Stak. ,'t Valt me mee, dat de veer niet Van den schrik gebroken is. Maar waar om heb je mijn horloge ook genomen, vriend Carrof liever, waarom geef je het terug, als je 't eerst weggenomen hebt? Geef uitleg, als je niet wilt, dat ik als een zeepbel uiteen spat." „Beste F.-S.," zei George, „als je ouder wordt, zul je tot de ontdekking komen, dat er dingen zyn, waarvan het geschre ven staat, dat ze niet begrepen mogen worden. Dit is er een voorbeeld van. Hoe wist je, dat we hier waren?" „Dadelijk, toen ik de prettige ontdek king deed, waarover we het zooeven ge had hebben, ben ik teruggegaan, heb by den portier naar het een en ander ge ïnformeerd, ben blijven wachten en heb jullie, als trouwe schaduw, naar hier ver gezeld. Daarna ben ik naar huis gegaan, heb me verkleed en ben teruggekomen. omdat ik vond, dat ik je beslist wat beter moest leeren kennen. Ik...." Hij brak zyn zin by het begin af, omdat een van de kellners naar hun tafeltje was komen glijden en nu in onderdanige houding naast zijn stoel stond „H'm! O, ja! Par don, vriend Carr, maar hoe zit het? Ben ik je gast?" „Waarachtig niet!" zei George. Fanshawe-Smith zuchtte diep. „Daar was ik al bang voor. In dat geval.Hij nam het mennu aan en be studeerde het gewichtig door zyn mo- nocle. „Probeer een portie nijdigen kop met aanstoot-saus," ried George hem. Eerst was hii buitengewoon uit zyn humeur ge weest over het verschijnen van F.-S. Je was gewoonweg nergens veilig voor dien vent! Maar na een paar oogenblikken ging hii zijn aanwezigheid anders zien. Hef gaf je zoo'n weldadig succes-gevoel, zoo'11 voldoening, dat je dien piet van een Sm'th toch maar te knap ar geweest was. Pen baby soda-water", bestelde Fan shawe-Smith, met een hautain air den verbaasd-toeluisterenden kellner. Dan keerde hy zich weer tot George. „De qugestie is, vriend Carr, dat 't gewoon weg onbestaanbaar is. Ik heb er den heelen weg hier naartoe over loopen den ken en al sneed je me in dobbelsteentjes, dan weet ik nog niet hoe je 't klaarge speeld hebt....! Het riekt naar toevery! Je hebt in Cambridge toch geen zwarte kunst gestudeerd, is 't wel?" ,,'t Komt er geen zier op aan, hoe hü het gedaan heeft," kwam Carmentica tus schen beiden. „Hy heeft 't gedaan en Üi bent hors concours. Wat je, zooals te hopen is, inziet. Fanshawe-Smith trok zyn wenkbrau wen op. „Maar beste kind! Hors concours! Ter wijl ik nog niet eens ge-start ben! Ik heb die juweelen eens in handen gehad en ik krijg ze weer in handen, al moest ik je schaken.... Over schaken gesproken," ging hij nadenkend voort, „dat woord moet ik eens 111 een woordenboek opzoe ken. Want als ik een aasje kijk op de vrouwelyke psyche heb, draag je ze voor het vervolg bij je „Waar ik ze draag of verstop of ver berg, doet niets ter zake. .Tij hebt geen kans meer 0111 ze te bemachtigen en 't duurt nog maar een week. „Wel, we zullen zien! De Byng-combi- natie en ik vormen een schrikbewind, als we eenmaal beginnen. En in dien tus- schentijdHij pauseerde en keek om zich heen. Het orkest had den strijd met hernieuwde woede aangebonden; de dans vloer zuchtte en steunde onder een dicht- opeengepakte menigte manmoedig tran- spireerende pretzoekers, die wandelend en wiegelend, elkaar stampend en op de teenen trappend, hun waan, dat dit genot was, uitleefden. Een halve minuut lang bleef Fanshawe-Smith dit zonderlinge schouwspel door zyn monocle zitten be- kyken; dan hief hij zyn lang, mager lichaam traag uit den gemakkelyken stoel op en boog met onnavolgbaren zwier voor Carmencita. „Mag ik het genoegen hebben?" zei hy. Carmencita staarde hem aan. „Heilige Mozes!" ontsnapte haar dan, half tegen haar wil. Fanshawe-Smith maakte bezwerende gebaren met bei zyn handen. „Ik weiger pertinent", zei hy, „0111 als de schurk van het stuk beschouwd te wor den. Je bent geen zier beter dan ik, Car mencita, en dat weet je zelf heel goed. Het leven is te kort voor veeten en ven detta's en dergelijke fraaiigheden meer. Gedurende de tyden van wapenstilstand kunnen we best met elkaar dansen. Ten minste", ging hü voort, met een veelbe- teekenenden blik op de zwoegende menigte, „als je dit dansen noemt!" Carmencita bleef hem een poos lang zwjjgend zitten aankijken. Langzamer hand maakte de verbazing in haar oogen plaats voor een humoristische uitdruk king. Opeens lachte ze gul en sprong van haar stoel op. „Ik hen nog nooit van m'n leven bang voor een man geweest", zei ze, „maar als het zoo doorgaat, word ik hang voor jou, Smith!" „Dat is het doel!" zei Fanshawe-Smith met een buiging. Ze liepen om een paar stoelen heen en drongen de volte binnen. Mr. Todd vergat het feit, dat de komst van Fanshawe- Smith hem met stomheid geslagen had en liet een soort van geknor hooren. „Gom!" zei hü- „Hè-je ooit zoo iets meer gezien? Ik heb van alles in me leven ont moet, maar dit is wat nieuws!" George gaf geen antwoord. Zün succes- gevoel was opeens verdwenen en zyn slecht-gehumeurdheid over het verschü- nen van F.-S. even opeens teruggekomen. In zyn opinie ontwikkelden de gebeurte nissen zich niet, zooals ze zich, volgens alle regelen der logica, ontwikkelen moes ten. Carmencita legde, door zoo met den vüand te heulen, al bitter weinig kennis van de elementaire begrippen over oor logvoeren aan den dag. En zyn stemming werd er niet beter op toen hü zag, dat Fanshawe-Smith danste, alsof hij zjjn heele leven in een danszaal doorgebracht had. Op dien stampvollen dansvloer, waar elke vry'e beweging eenvoudigweg tot de onmogelijkheden behoorde, bewogen z;j Carmencita en haar gezworen vüand zich even gracieus en even ongedwongen of ze dozünen vierkante meters tot lnin beschikking hadden. Terwyl hy, met z'11 armen gesteund op het tafeitje, zat toe te ky'ken, betrok het gezicht van George meer en meer, legde het gevoel, dat ieder een in een toestand als de zijne leert ken nen, maar dat lijj geloochend zou hebben, als iemand hem ervan beticht had, zich als een wolk over zyn jeugdig-glad voor hoofd. „Van me leven nog nooit zoo over- duveld geweest", zei Mr. Todd. „Wat een kerel! Hü hypnotiseert gewoonweg! Ik docht dat Millie 'em an zou vliegen as-ie zich dorst te vertoonen en kijk daar nou". George bewoog zich onrustig en knor de. Mr. Todd keek hem onderzoekend aan, trok z'11 wenkbrauwen op, grinnikte zwakjes en maakte zün zin niet af. Het dansen ging door, tot volkomen uit putting het orkest tot ophouden dwong. Bü de nadering van Carmencita en Fan shawe-Smith sprong George, een en al ge dienstigheid, van zyn stoel op. Juist toen hü een behoorlijke formule gevonden had voor zijn gevoelens ten opzichte van Fan shawe-Smith maakte een opmerking van dit jongmensch het uitspreken ervan over bodig. „MÜn diepgevoelde dank, Carmencita! Het is een zeldzaam gejioegen met iemand te dansen, die geen twee linkerbeenen heeft. Maar verder wil je me zeker wel excuseeren! Ik moet het een en ander voor die schaking in orde gaan maken". „Ga je gang!" zei Carmencita droogjes, Fanshawe-Smith glimlachte en keek George aan. „Auf Wiedersehen. vriend Carr! Drie hoera's voor onze go ie. ouwe school! Tot genoegen, Mr. Todd!" Lij maakte een ex tra diepe buiging, keerde zich 0111 en wan delde weg. Een poos lang bleef het stil. (Wordt vervolgd.) nwOTijes zwakjes. 1 (Wordt

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1