Overval gefingeerd. Zwendel met kinderen. De diefstal van een half millioen kronen. Hoogwatergevaar in Zuid-Duitschland. Roofovervallen. Moordenaar in een boerderij belegerd. BINNENLAND. De crisis in de Landbouw. Van links WIERINGEN. tenden zich bevonden. Een tiental flinke jongelui snelde toe en niet vereende krachten slaagde men er in verder weg glijden van de bus te voorkomen. De pas sagiers aanvaardden zoo goed en kwaad het ging langs den spiegelgladden kor ten Muiderweg den tocht naar Weesp. GEVANGENE UITGEBROKEN. Na een achtervolging weer ge grepen. Een pas aangekomen vrouwelijke ge vangene in de rijks-tuchtschool voor meisjes te Montfoort wist uit de wacht kamer te ontsnappen en ontvluchtte. Zij waadde door een achter den tuin van de tuchtschool gelegen sloot en kwam zoo doende op den pas aangelegden nieuwen weg terecht om vervolgens over een prik keldraadversperring op den provincialen weg uit te komen. Daar zij doornat was vervoegde zij zich bij den veehouder Kuif om droge kleeren, doch inmiddels kwamen de tuin man en portier van de tuchtschool op dagen, die haar na een achtervolging naar het gevangenhuis terugbrachten. LIJKJE VAN EEN PASGEBOREN KIND IN EEN BUS. Zaterdagmiddag vonden te Beerta eenige jongens in een sloot een in het ijs vastgevroren gesloten blikken bus. Bij opening bleek de bus het lijkje van een pasgeboren kind te bevatten. De bus met haar luguberen inhoud werd door de jon gens bij de politie gedeponeerd. Een uit gebreid onderzoek wordt ingesteld. HET GEVAL VAN VERGIFTIGING TE BERGEN (N. H.). De rechter-commissaris te Alkmaar heeft de instructie gesloten in de vergiftigings zaak te Bergen. De behandeling in open bare zitting zal vermoedelijk eind Febr. geschieden. De toestand van het slachtoffer, den heer B., uit Bergen, die nog steeds in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar wordt verpleegd, is langzaam vooruitgaande. HET AUTO-ONGELUK BIJ SMILDE. De gemeenteraad van Smilde heeft naar aanleiding van het ernstige auto-ongeluk waarbij de heer Visser en zijn 6-jarig dochtertje om het leven zijn gekomen, be sloten, bij den minister van waterstaat aan te dringen op verbetering van den rijks straatweg langs de Drentsche Hoofdvaart. INBRAAK IN EEN KOSTERSWONING. Een dief, die van te voren kwam informeeren, hoe lang de familie dacht afwezig te zijn. Op Oudejaarsavond is bij ds. D., te Rot terdam, een onbekend gebleven man komen vragen, hoe lang de koster van de gereformeerde kerk aan de Prins Hen driklaan te Rotterdam afwezig zou zijn. De man vertelde dat hij den koster had willen spreken, maar dat er niemand thuis was. De predikant antwoordde, dat de koster, in verband met den oudejaars- avonddienst tot 10 uur weg zou zijn, waarna de man vertrok. Toen de koster om 10 uur thuis kwam, bleek er in zijn woning te zijn ingebroken. Aangezien de man, die bij ds. D. is ge weest, nadien niet bij den koster is geko men, vermoedt men, dat deze man de dief is geweest, die zich van te voren op de hoogte heeft willen stellen, hoe lang hij In de kosterswoning aan het werk zou kunnen blijven. Uit de woning is een bedrag van 600 gestolen, zijnde de opbrengst van de Kerstcollecte. Voorts zijn ten nadeele van den koster een bedrag van 60 en een gouden horloge gestolen. De politie stelt een onderzoek in. EEN GECOMPLICEERD ONGELUK. Zaterdagmiddag was op de Pieters kerkgracht te Leiden de 17-jarige mon teursleerling G. v. d. Mark bezig met het herstellen van een auto, die voor de Reparatie-inrichting van den heer van Eek was geplaatst. Met een ijzeren kwastje kwam de jongen in de nabijheid van den startersknop, waardoor vermoe- lijk contact werd gemaakt. Een vlam sloeg ifit en de benzinetank vloog in brand. De kleeren van den jongen raakten in vlam. Omstanders hebben gepoogd de vlam men met een deken te dooven, doch zij konden niet verhinderen dat de jongen ernstige brandwonden opliep. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het Dia- cpnessenhuls overgebracht. De heer van $3ck, die zich in de nabijheid bevond, kreeg brandwonden in het geaat. SCHIP IN NOOD. Behouden binnengebracht. Het tankschip Amstel van de Amer. Petrol. Comp. verkeerde Zaterdagmiddag tusschen Enkhuizen en Stavoren in nood. De noodsignalen werden opgemerkt door cmvarenden van een sleepboot van de firma Huysman te Amsterdam. De sleep boot zette onmiddellijk koers naar het pinkende schip, en het is gelukt het schip }n de haven van Stavoren in veiligheid te brengen. Schipper van de Amstel is de heer Wylmeins. Men hoopt het schip boven water te houden door het leeg te pompen. Het schip was geladen met 117 ton pe troleum MET EEN SCHEERMES AANGEVALLEN. Na een verbroken verloving. Gisterochtend ongeveer 11 uur ver voegde zich aan het perceel Eikenlaan 71 te Rijswijk E. F. B., 24 jaar oud. uit Den Haag, die de 18-jarige dienstbode M. H. wenschte te spreken. Nadat zij aanvankelijk geweigerd had hem te woord te staan, omdat zij Zondag uist haar verloving met hem had verbro- cen, kwam zij, toen hij beweerde, een joodschap van haar moeder te brengen, toch naar beneden en stond neven met hem aan de deur te praten. Opeen hoorden de bewoners een hevig gegil en zagen zij het meisje zwaar bloe dend aan gelaat en handen de keuken in vluchten. Onmiddellijk riepen zij de hulp in van den drogist H., aan de Lindenlaan, die een noodverband legde en daarop het meisje per auto naar het gemeentelijke ziekenhuis in Den Haag overbracht. De jonge man liep hard weg. doch /erd achtervolgd door den zoon des huizes, waarna hij in een perceel in de Esch- doornstraat vluchtte en aldaar door de politie kon worden gearresteerd. De ver wondingen van het meisje zijn toegebracht met een scheermes. Het mes brak af, en het meisje hield de handen voor het ge laat. Naar verluidt, zal het meisje een pink moeten missen. Begin December zou op den Ouden Scheveningsclien weg een overval met roof zijn gepleegd. In het begin van den avond wandelde een Franschman, vol gens zijn verklaring, van Scheveningen naar Den Haag en werd hij op den Hoogen weg, naast den Ouden Scheve- ningschen weg, plotseling aangevallen en beroofd van zijn portefeuille. Een loopjongen vond hem in de struiken liggen en waarschuwde een agent. Er waren verscheidene punten in deze zaak, die haar niet zeer geloofwaardig maakten. De Franschman woonde in een hótel te Rotterdam en was naar Den Haag gekomen om hier met een notaris te spreken over een erfeniskwestie. Ver scheidene jaren geleden had hij in be trekking gestaan tot een lid van een bekende Nederlandsche familie en deze had hem en zijn broer een belangrijk maandgeld bij testament vermaakt. Ex ecuteur testamentair was een Haagsch notaris. Toen de franken begonnen te dalen en de lijfrente nier meer voldoende was om van te leven, heeft de Franschman, B. genaamd, zich tot den Haagschen nota ris gewend en dezen gevraagd, de lijf rente te veranderen in een som opeens, dadelijk aan hem uit te betalen. De af koop is tot stand gekomen, tegen een zeer belangrijk bedrag. Maar, zooals B. leefde was zelfs dit bedrag niet voldoen de om het langer dan een paar jaar vol te houden. Al spoedig stelde de Fransch man zich wederom in verbinding met den notaris en eischte van hem, min of meer onder bedreiging met chantage opnieuw geld. Begin December heeft de notaris hem van zijn kantoor laten verwijderen door de politie, toen B. het al te bont maakte. Daarna heeft de Franschman nog geprobeerd in relatie te komen met de familie van zijn overleden vriend, maar deze heeft hem niet ont vangen. Blijkbaar om nu schandaal te verwek ken en de familie in opspraak te brengen, heeft B. den overval op den Ouden Scheveningschen weg gefantaseerd. Fan tasieën zijn geen nieuwe uitingen van hem reeds in 1924, toen hij in België was ge arresteerd wegens diefstal, dischte hij een verhaal op, dat zijn overleden vriend Nederlandsch diplomaat moest zijn ge weest en in die functie opzienbarend spionnagewerk zou hebben verricht. Zijn overleden vriend is nimmer in diploma- tieken dienst geweest. Naar verluidt is in het ziekenhuis hier ter stede gebleken, dat B. een gevaarlijke simulant is. Eind December is hij dan ook door Buitenlandsche Zaken over de grens gezet. De politie had aangetoond, dat er van een overval op hem niets waar was. De Berlijnsche recherche werkt op het oogenblik samen met de Nederlandsche wegens het optreden van twee ploegen zwendelaars, die van adoptiebedrog hun beroep maken. In Nederlandsche bladen plaatsen deze lui advertenties, berichtende, dat een Duitsch kind wordt afgestaan. De vader is officier geweest en de moeder behoort tot een zeer behoorlijke familie. Om bij zondere redenen mogen de verwanten der ouders niets weten van de geboorte van het kind, en daarom moet de zaak zeer discreet behandeld worden. Aan een Duitschen bemiddelaar moet poste restan te geschreven worden. Het is ontzagwekkend, hoeveel aan vragen, speciaal van Nederlandsche fami lies, om het kind binnenkomen. Toen op zoo'n poste-restante-zending beslag werd gelegd, stelde de recherche vast, dat in enkele gevallen zich 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden opnemen. Al die candidaten krijgen een ant woord, waarin f 10 tot f 20 voor de in- formatie-onkosten wordt gevraagd, want een kind van zulke ouders kan maar niet aan den eerste den beste worden toever trouwd. En inderdaad zenden ongeveer 80 pet. der Nederlandsche families dat geld enhooren nooit meer iets. In een ander geval wordt een afkoop som geëischt, gemiddeld 10.000—20.000 mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hun kinderen af handig gemaakt, dan worden de papieren van die kinderen vervalscht en worden zij onder allerlei hoogdravende woorden naar Nederlandsche gezinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tusschen «inkoop en verkoop» is voor de zwendelaars. Buitenland. De inbraak in het belasting kantoor was negen Jaar lang voorbereid. Men meldt uit Stockholm: Johnny Sjögren, die de vorige week te Malmö is aangehouden als verdacht van den diefstal van een half millioen kronen uit de brandkast van een belastingkantoor hier ter stede, heeft nu een volledige be kentenis afgelegd. Het gestolen geld is op een paar honderd kronen na teruggevon den, het onderzoek van de politie is geslo ten en in den loop van de volgende week zal S. voor de rechtbank alhier terecht staan. Uit het aan de pers verstrekte uittrek sel van het politierapport blijkt, dat S. den diefstal sedert het najaar van 1922, toen hij korten tijd bij de belastingen j werkzaam was, met groote zorg heeft voor bereid. Hij is zoo voorzichtig, zoo geraf fineerd te werk gegaan, dat de politie, als het toeval haar niet geholpen had, S. waarschijnlijk nimmer in handen had ge kregen. S. was te weten gekomen, dat de amb tenaar Maimström die aanvankelijk on der verdenking stond de sleutels be waarde. Hij achtte het te gevaarlijk om deze sleutels te stelen, maar hij „leende" ze enkele malen, om er duplicaten van te kunnen maken. Tot zes maal toe ver schafte S. zich daarvoor 's nachts toegang tot de woning van Maimström, drie keer om de sleutels uit den zak van een broek, die onder de matras van het bed van Maimström lag, waar te nemen, drie kèer om de sleutels weer terug te brengen. Dat Maimström, noch diens echtgenoote er niets van gemerkt hebben is haast onbe grijpelijk. Ten einde het slot van de voor deur van de woning van Maimström niet te beschadigen, had S. in Duitschland een duplicaat van den sleutel besteld; toen hij later de sleutels van den heer Maimström niet meer noodig had, zette hij het slot van diens woning in de deur van zijn eigen huis, om te voorkomen, dat de Duit sche slotenfabriek de politie op het spoor zou kunnen brengen. Ten einde de valsche sleutels van het belastingkantoor en van de brandkast af te kunnen werken, heeft hij zich in 1929 enkele malen toegang tot het kantoor ver schaft. Het vorige jaar heeft hij de brand kast al eens onderzocht. Er lag toen „slechts" 200.000 kronen in en dat vond S. niet de moeite waard. Een week voor het innen der belastinggelden dit jaar be gon, heeft S. generale repetitie gehouden. De sleutels fungeerden toen goed. En een dag of tien later had hij niet de minste moeite om voor bijna 500.000 kronen uit de brandkast te stelen. Hij was toen pre cies zoo gekleed als de heer Maimström, en dit verklaart, waarom de getuige, die S. het kantoor zag verlaten, den heer Maimström als den dader aanwees. Na den diefstal heeft S. nog enkele dagen hier ter stede vertoefd. Daarna reisde hij over Malmö naar Kopenhagen, waar hij zich uitgaf voor baron B. en de vergissing beging, bij zijn vertrek uit het Paladshotel zijn rijbewijs met zijn werke- lijken naam en zijn portret, kwitanties voor het huren van safe-loketten te Djursholm en te Malmö, in zijn kamer te laten liggen en een pak bankbiljetten in de brandkast van het hotel achter te laten. Dit bracht de politie op het spoor van den dief, die na alles zoo volmaakt te hebben voorbereid, achteraf een reeks van de primitiefste fouten beging. Misschien is dit te verklaren uit het feit dat Sjögren alcoholist is. In het Zwarte Woud zyn door de sterke smelting van sneeuw de meeste rivieren buiten hun oevers getreden. In de stad Kehl, tegenover Straatsburg, is een spoor- wegdijk door het water ondermijnd en gedeeltelijk weggespoeld. Het treinver keer moest ten deele gestaakt worden. De dienst wordt met autobussen in stand gehouden. Ook in het Westerwoud en in den Taunus is het water van de rivieren zeer gestegen. Sterk gezwollen zijn ook Neckar en Main. Te München heeft het Zondag den geheelen dag en gisteren nacht hevig gestormd. In de Beiersche Alpen is het plotseling gaan regenen. Ook in het Beiersche Woud is een sterke verandering van temperatuur ingetreden. Zaterdag vroor het er nog 28 graden, thans dooit het. In het Ertsgebergte bestaat eveneens gevaar voor hoogwater. Het water van de Müglitz staat tot aan den rand van de oevers. Verscheidene bruggen over deze rivier worden door het water be dreigd. Naar uit Aue wordt gemeld, heeft het water van de Schwarz een stand bereikt, welke nog hooger is dan van 6 Juli 1931 bij het noodweer. Vele woningen te Aue moesten ontruimd wor den. In het Oostelijk deel van het Erts gebergte is het locaaltreintje Heidenau Altenberg buiten bedrijf, daar twee spoorwegbruggen gevaar loopen. Ook in de Opper-Harz zijn de rivieren zoo sterk gezwollen, dat zij buiten hun oevers treden. De Elbe is slechts weinig gewassen. Men vermoedt, dat morgen of Woensdag het water sterk zal rijzen. Het regen achtige weer houdt overal aan. De temperatuur bedraagt ongeveer 15 graden boven nul. Op Oudejaarsavond hebben twee gemas kerde en met revolvers gewapende in dringers uit het station Bottrop een geld kist met 56.500 mark gestolen. Terwijl een der roovers met de geldkist vluchtte trachtte een postbeambte den tweeden roover te grijpen, maar deze wist zijn achtervolger door revolverschoten van het lijf te houden. De daders sprongen van het perron over een hek en verdwenen in een gereed staande auto, die in de richting van Essen wegreed. Tot nog toe ontbreekt elk spoor der roovers. De pos terijen hebben een belooning van 500 mark uitgeloofd voor het geven van aan wijzingen en bovendien 5 procent van het bedrag dat teruggevonden wordt. Een tweede roofoverval vond Donder dagmiddag te Herne plaats. Drie met re volvers gewapende mannen drongen het bureau van de Kommerz- und Privatbank in de Bahnhofstrasse binnen, waar op dat oogenblik slechts drie bankbedienden aan wezig waren. Zij stalen uit de kas een bedrag van ongeveer 1500 mark aan pa piergeld en nog een groote hoeveelheid zilvergeld. De indringers moeten goed van de situatie op de hoogte zijn geweest. Tot nog toe is men er niet in geslaagd, een spoor van hen te vinden. BLIJDE VERWACHTING AAN HET ITALIAANSCHE KROONPRINSELIJK HOF. Naar de Brusselsche correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt, is in Belgische hofkringen het bericht ontvangen, dat prinses Marie José van België, de echt genoot© van den Italiaanschen kroonprins in blijde verwachting verkeert. Wordt het kroonprinselijk gezin met een zoon verrijkt, dan zal hij den titel dragen van Prins van Napels. Schiet zeven politie beambten neer. Op een farm in de omgeving van Springfield (Missouri) heeft zich een ont zettend drama afgespeeld. Een langge- zochte moordenaar, die ten slotte door de politie werd ontdekt, barricadeerde zich en opende met een machinegeweer het vuur op zyn achtervolgers. Daarbij wer den zes agenten en de sheriff gedood. Het is den moordenaar ten slotte nog gelukt te ontkomen. Het vreeselijk gebeuren heeft onder de bevolking van de geheele omgeving groote opwinding veroorzaakt. De politie is een achtervolging begonnen, waarbij ZÜ door talrijke burgers wordt bij gestaan. Nader wordt gemeld: De boerderij ligt ongeveer twee uur gaans buiten de stad Springfield en be hoorde aan de moeder van den bandiet. De sheriff en de negen agenten verdeel den zich bij aankomst in twee groepen, waarvan er een zich bij de achterdeur op stelde en de andere naar de voordeur ging. Zonder voorafgaande waarschuwing werd door de brievenbus op hen ge vuurd, waarbij de vijf agenten onmid dellijk werden gedood. De andere groep nam toen onmiddellijk de vlucht, doch ook op haar richtte de bandiet zijn machi negeweer, met het gevolg dat er een ge dood en de vier anderen zwaar gewond werden. De twee lichtstgewonden sleep ten zich naar een publieke telefooncel en alarmeerden de politie, welke onverwijld verscheen, bijgestaan door een groot aantal gewapende burgers en gewapend met machinegeweren en traangasbommen. Een nieuw salvo van een machinege weer, opgesteld in de nabijheid van de boerderij, bracht hen echter tot staan. Den geheelen dag werd doorgeschoten en tegen het vallen van den avond deden de belegeraars een aanval op de boerderij, welke zij echter verlaten vonden. Politie en burgerij ten getale van duizend man hebben Zondag den geheelen omtrek door zocht zonder echter iets van de misdadi gers te ontdekken. ERNSTIG ONGELUK IN CIRCUS TE PARIJS. Schijnwerper tusschen het pu bliek gevallen. Elf gewonden. In het groote circus Médrano is Zater dag tijdens de voorstelling een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij elf bezoekers min of meer ernstig werden gewond. Een groote schijnwerper, die onder het dak van het gebouw was aangebracht, ge raakte door een nog onbekende oorzaak los en kwam midden in de toeschouwers terecht. Een ernstig gewond meisje ver keert in levensgevaar. HEVIGE KOUDE IN HET FRANSCHE GEBERGTE. Middellandsche Zee geteisterd door storm. In geheel Z.O. Frankrijk, zoomede in de Pyreneeën heerscht hevige koude. Uit de Vogezen wordt 20 gr. vorst gemeld. Bijna 48 uur achtereen valt reeds sneeuw. Ook uit Jura wordt sinds Zaterdag voort durend sneeuwval gemeld. De thermo meter wijst 19 gr. beneden het vriespunt. Te Grenoble vriest het tien graden. De Middellandsche Zee wordt door een hevigen storm geteisterd waardoor het scheepvaartverkeer ernstige stagnatie on dervindt. De passagiersschepen op Al giers hebben vertraging tot 12 uren toe, terwijl de uitvaart naar de Noord-Afri- kaansche havens in verband met de weersomstandigheden is uitgesteld. SNEEUWSTORMEN IN CANADA. Schade van een half millioen dollar. Er is naar schatting voor een half mil lioen dollar schade aangericht door on gekend hevige sneeuwstormen, die twaalf uur lang in het district Westelijk Ontario hebben gewoed. Meer dan 1000 telefoon- en telegraafpalen zijn omgevallen, waar door vele steden en dorpen geïsoleerd zyn. De ruitteelt in het Niagara-district heeft erg geleden. EEN BISSCHOP MISHANDELD. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, heb ben Ohineesche bandieten den bisschop van West-China, Nowill, toen hij met zijn vrouw en eenige andere personen in een boot van Tsjoengking naar Tsjengtoe voer, aangehouden en mishandeld. De roovers sloegen den bisschop met hun pistolen op het hoofd, verwondden hem in den rug en beroofden hem. EEN ONRUSTIGE JAARSWISSELING TE BERLIJN. 451 personen ingerekend. Zooals elk jaar heeft ook ditmaal de Berlijnsche politie in den Nieuwjaarsnacht heel wat te doen gehad. Meer dan duizend maal moesten de agenten in actie treden. In het geheel werden 451 personen (ver leden jaar 383) ingerekend. Onder hen be vonden zich 22 vrouwen. De arrestanten hadden zich aan dronkenschap, vechtpar tijen, baldadigheden, zakkenrollerij, bede larij en het overtreden van de bepalingen inzake den politieken "odsvrede schuldig gemaakt. Het grootste gedeelte der arres tenten is intusschen weder in vrijheid ge steld. De zakkenrollers zullen zich voor den politierechter te verantwoorden hebben. Te Berlijn-Moabit is hevig gevochten in een herberg, waarbij twee personen zwaar gewond werden. EEN JEUGDIGE BOOSWICHT. Te Ramsgate heeft een veelbelovend jongetje van acht jaar terechtgestaan. De hoofdinspecteur van politie zei, dat hij nog nooit zoo'n jonge .jongen was tegengeko men, die zoo'n gewiekst winkeldief, inbre ker, ladenlichter. zakkenroller was. De jongen placht een danszaal te bezoeken met vrij entrée waar hü zich bedronk aan het bier dat anderen in hun glas achter lieten en waar hij meteen de noodige zak ken rolde. Intusschen is hij gepakt bij inbraak in een mineraalwaterfabriek, waarbij hij met een paar oudere jongens had samenge werkt. De rechter heeft hem maar meteen tot zijn zestiende jaar naar een tuchtschool verwezen. De twee andere jongens kregen elk vier stokslagen. Tot de takken van onze Nederlandsche nijverheid, die het zwaarst door de heer- schende crisis worden getroffen, behoo- ren ongetwijfeld de landbouw en de vee teelt, zooals wij ook reeds in ons jaar overzicht over den polder „Het Koegras schreven. In het Algemeen Ned. Landbouwblad, het officieele orgaan van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw ook een bij voegsel. In dit bijvoegsel schrijft de secre taris, der H. M. v. L., de heer Ir. T. P. Huisman, van week tot week, een over zicht. Wanneer men deze overzichten leest, dan bemerkt men, dat de heer Huisman tot de slotsom komt, dat de toestand in het boerenbedrijf zeer slecht is en dat onmid dellijk ingrijpen geboden is. De overzich ten zijn alle in mineur gesteld, hier en daar ziet de schrijver wel een lichtpuntje, doch dit is zoo miniem, dat het tegenover het vele slechte haast niet te bemerken is. In het overzicht, dat Ir. Huisman aan het eind van 1931 schreef brengt hij een aantal punten naar voren, als nieuwjaars- wenschen voor het landbouw- en veeteelt bedrijf bedoeld. Hieruit zal men zien hoe- vele wenschen en grieven de boeren nog hebben. In het volgende is Ir. Huisman dan aan het woord. Voor de veehouders brenge 1932 ons: le. een invoerbeperking van vleesch en gen zoodanig, met medewerking onzer or ganisaties, georganiseerden afzet, dat in het binnenland de prijs zoo hoog kan wor den gehouden, als het invoerrecht van 20 (rundvleesch) maar toelaat; 2e. een opleving der varkensvleesch- prijzen; 3e. een betere boterprijs door een ac cijns op de grondstoffen der margarine, benevens een georganiseerden afzet van boter, zoodat de onderlinge concurrentie wordt uitgeschakeld en de prijs in het binnenland gehandhaafd kan worden op een peil als het, met 1 Jan. ingaand, in voerrecht op boter zulks maar veroorlooft. Dit zou ook den kaasprijs indirect gunstig beïnvloeden; 4e. een regeering, die, evenals de Bel gische regeering, den slagers verbiedt buitenlandsch vleesch te verkoopen in denzelfden winkel als binnenlandsch vleesch, terwijl het buitenlandsch ook als zoodanig moet worden verkocht; 5e. een overheid, die niet langer grove winsten maakt op markten, abattoirs en keurloonen en zoo medewerkt tot hooge consumptieprijzen; 6e. een maatregel, die de margarine industrie verplicht dierlijke vetten van Nederlandschen oorsprong tegen loonen- den prijs af te nemen; 7e. een regeering, die niet alleen voor het leger voorschrijft uitsluitend inlandsch vleesch te verbruiken, doch die voor leger, vloot, gestichten, gevangenissen en allerlei andere overheidsinstellingen voorschrijft, aan boter, kaas, vleesch, aardappelen, enz., van vaderlandschen oorsprong de voor keur te geven. Het zou een uitstekende reclame zijn voor „Nederlandsch Fabri kaat"; 8e. een handelspolitiek, die andere lan den er groot belang bij geeft onze pro ducten toe te laten. Voor de akkerbouwers brenge 1932 ons; le. een goeden tarweoogst en goeden suikerprijs; 2e. een uitvoercontrole op pootgoed en uien, welke strekt tot versterking van de positie van den akkerbouw en zijn orga nisatie; 3e. een brouwgebod voor gerst. En voor beide groepen ware ge- wenscht: le. dat het onderhoud der tertiaire we gen eindelijk eens royaler uit het wegen fonds werd bestreden; 2e. de bedrijfsuitgaven en de kosten van levensonderhoud sterk verminderden, mede door invloed van de overheid; 3e. de sociale lasten en sociale en hy giënische voorzieningen in de beschutte bedrijven niet langer werden afgewenteld op het boerenbedrijf; 4e. de verpachters en hypotheekgevers allen het goede voorbeeld volgden van hen, die reeds overgingen tot belang rijke reductie op pacht en hypotheekrente. U ziet, aan wenschen ontbreekt het ons niet. De vraag is slechts hoe wij met el kander het best naar verwezenlijking er van kunnen streven. Voor den georgani seerden boer is dat geen vraag. Hij heeft in de meeste dezer wenschen het urgentie programma zijner organisatie herkend en hij beseft, dat alleen door taaie propagan da voor deze denkbeelden, zoowel door hemzelf in eigen kring en in eigen poli- tieke partij, als door de organisatie, bij regeering en volksvertegenwoordiging, iets van beteekenis zal zijn te bereiken. Een ieder zette zich dus schrap en zorge er voor, dat, als 1932 ten einde spoedt, hij althans van zichzelf kan getuigen, dat hij zijn taak ten bate van onzen boeren- standn met toewijding heeft verricht. Mochten er in de nabijheid nog land bouwers wonen, die zich afzijdig houden, welaan, net zoo lang bij hen aangedron gen, tot ook zij in onze gelederen plaats nemen. In dezen moeilijken tijd mag geen land bouwer afzijdig blijven staan. ALKMAARSCHE KAASMARKT. De aanvoer op de Alkmaarsche kaas markt bedroeg in het afgeloopen jaar 6.300.421 kg of 82.273 kg meer, dan het vorig jaar. De hoogste markt was in het afgeloopen jaar 38.per 50 kg (vorig jaar 46.50), de laagste markt 21. (vorig jaar 35.50), zoodat ondanks de vermoedelijk hoogere productie onze zui vel bereiders, die in 1930 een gemiddelden prijs maakten van 40.en dit jaar van 32.—, belangrijk minder •voor hun pro duct hebben ontvangen. 2 Januari. Goeueuavond uauies^ en heeren, allemaal een gelukkig Nieuwjaar gewenscht en een aangename crisis. En laten we er dit jaar nu niet meer over spreken. Gelukkig is er een neiging merkbaar om tegen het crisisgewauwel den strijd aan te binden. De heer Wibaut zei onlangs tegen een van mijn kennissen: „Hoe de wereld weer gezond moet wor den? Het spreken over crisis moest bij de wet verboden worden!" Inderdaad. Dat dr. Brüning nog geen noodverordening in dien geest heeft uitgevaardigd, vind ik verbazingwekkend. Want de werkgever die 's avonds na den schouwburg bij een goed glas wijn tegen zijn vrienden ver zekerd heeft, dat de heele wereld „pleite" gaat, is psychologisch niet in staat den volgenden ochtend personeel aan te stel len. Ik kan ook veel voelen voor het idéé van den teekenaar Semmel, van de „Ber- liner Illustrierte". Hij denkt erover, zich tot dictator uit te roepen en zijn eerste wet zal luiden: Wer nicht lacht wird er sc hossen.... Wie sticht den Nationalen Bond van Optimisten, „De Rose Bril" geheeten? En misschien zij er ook wat in het voor stel van den Engelschen econoom, die alle octrooibureaux wil laten sluiten. Heeren uitvinders, bedenkt nu eens iets heel vernuftigs, dat geen arbeiders overbodig maakt, maar dat weer werk verschaft! En neemt daar geen patent op, maar laat iedereen vrij om zulke ideeën ongestraft te stelen! Uitvindingen van superdread- noughts, super-bombardeervliegtuigen en hyperkruisers hebben we nu net genoeg gehad. Wij wenschen in de komkommer- maand niet meer te lezen, dat een ver dwaasde mogendheid een of andere mon stertank heeft uitgevonden, waarin bij een bomaanval uit de lucht desnoods de heele bevolking van een stad van 100.000 inwoners kruipen kan, een tank die te enorm is om zich te bewegen, maar daarentegen voorzien is van voetbal- en tennisvelden, dancings, cocktailbars, lage re en middelbare scholen, bibliotheken, radio-omroep, concertgebouw, badinrich- tingen, electrische wasscherijen, wolken-" krabbers, een concertgebouw met afweer-» geschut, kapsalons, turngebouwen, crèche, reisbureau, kermis-, golf-, cricket- en vliegterreinen, warenhuis, dieren- en plantentuin, liften en trams naar alle af- deelingen van de tank en een half mil lioen torpedo-lanceerbuizen. Van dergelijke uitvindingen wenschen wij dit jaar niets meer te hooren. En nu aan het werk zoolang de voor raad strekt. ZUIDERZEESTEUNWET. Door de Generale Commissie zijn gel delijke tegemoetkomingen toegekend aan J. de Vries en V. Bakker, beiden te De Haukes. GEWETENSGELD. Ten behoeve van de gemeente Wierin- gen zijn opnieuw bedragen aan gewetens- geld gestort, en wel van 130, 32 en f 220. AANBESTEDING. Op 3 Februari a.s. zal door den Direc teur-Generaal der Zuiderzeewerken wor den aanbesteed de levering van straat klinkers ten behoeve van de wegen in den Wieringermeer. Bestek no. 139 te beko men bij Alg. Landsdrukkerij. Nadere in lichtingen bij de ing. Postma te Den Haag en Van der Bom Jr. te Medemblik. WATERVOORZIENING. Naar aanleiding van klachten van vee houders over gebrek aan drinkwater voor hun vee is thans bij de O. L. school in de Elft een kraan geplaatst voor algemeen gebruik. AGENDA INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Dinsdag 5 Januiri half acht vergade ring in de oude sctool o.l.v. Dr. J. Hemel rijk van Bergen er regeling voorber. klasse kaderschool. J. V. O.-BERICHTEN. Voor de leden: Ponderdag kwart over acht meisjeszanggnep Oosterland; Vrij dag half acht gyrnastiek; Zondagmid dag drie uur maaidvergadering, daarna; vervolg behandeliig „Jeugdbeweging", regeling repetities xior Januari enz. Voor de adspiraiien: groep II (Ooster land en III (Wessrland) bijeenkomsten op gewone tijden n plaatsen; groep I (H.hoefDonderdof geen bijeenkomst. Zondagmiddag hal drie voor allen bij een komst in de Vok. Als tijdelijk ondrwijzeres te Hippoly- tushoef is in de plats van mevr. C. Eden Roskam, die ogesteld is, benoemd mevr. R. EdensAnijas van Den Helder. Hlppolytushef. EEN ZAAKE VOOR HET KANTOGERECHT. Binnen het kooecht van een eenden kooi trof de brigaier der rijksveldwacht, de heer Bergsma.agende aan den jager J. B. Sjz. van Zdgest. Daar het verbeen is binnen het kool- recht op de velde te jagen werd van het geval proces-verlal opgemaakt. KORTE STAKIG BIJ HET STEEN- BEDRIJF DER ZUIDERZEEWERKEN. Maandagochtrd is bij het Steenbedrijf der Zuiderzeew&en, fima O. Boskes een staking uitgebrotn omdat naar ons van werknemerszijdewerd medegedeeld het uurloon, dat todusver 0.50 bedroeg, met ingang van Januari j.1. zou worden teruggebracht of 0.45. Aangezien de arbeiders, zooa steenlossers, enz. met dezen maatregegeen genoegen namen, werd aanvankek door een ploeg werk volk, later dooitet geheele personeel, het werk neergeleg De strijd was echter reeds in enkeleiren beslecht doordat de eischen der ar'ders, die het oude loon van 0.50 gehdlhaafd wenschten te zien, door den heer isker werden ingewilligd. Er lag juisfcen groot aantal schepen met steen voc de Zuiderzeewerken oj) lossing te wacén.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2