KLIEKtlE COUBANT Een belangrijke dag voor Cailantsoog. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. BALANS OPRUIMING Saamhoorigheid. dot i$ Reeds velen profiteerden van dezen belangrijken uitverkoop. U ook 458e STAATSLOTERIJ VAN DINSDAG 5 JANUARI 1932. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 5 Jan16.30 uur. Woensdag 616.31 MARANATHA-SAMENKOMST. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal de Maranatha- samenkomst inplaats van Woensdag a.s. volgende week Woensdag worden ge houden. RECTIFICATIE. SAAMHOORIGHEID. De Kon. Bond van Oud-O.Officieren zal niet, zooals in ons nummer van Don derdag vermeld stond, een uitvoering ge ven op 9 Januari a.s. in „Casino", maar in „Musis Sacrum". SOIREE „HELDEITS MANNENKOOR". Men schrijft ons: Door bovengenoemd koor wordt op Zaterdag a.s. in „Casino" een S o i r e aangeboden aan de kunstlievende leden. Evenals vorig jaar belooft dit weer een echt gezelligen „Mannenkoor"-avond te worden. Welwillende medewerking ver- leenen de bekende „The Mixed Follies", de heeren N. Jansen (voordrachten), A. J. v. Weelde (bas-bariton) en eenige dames en heeren, die een kluchtspel „De muzi kale huisknecht" zullen ten tooneele brengen. Het koor zingt enkele nummers en natuurlijk het traditioneele „nadansen". Voor deze Soirée zijn de kunstlievende leden en genoodigden verplicht 10 cent belasting aan het loket te voldoen, terwijl voor anderen nog introducties a 50 cent (bel. inbegrepen) verkrijgbaar zijn bij het bestuur en de leden en 's avonds aan de zaal. Men zie verder de advertentie in dit blad. VISSCHERIJ. Er is een enkel moment geweest, dat 'het scheen alsof er iets van den garnalen- prijs terecht zou komen. Maar dat is van korten duur geweest, want spoedig kwam wéér de inzinking. En het vooruitzicht is helaas, dat het wel niet zoo heel veel beter zal worden. Misschien zien we het te don ker in en we hopen inderdaad dat het zoo mag zijn. Het z.g. „zaad" schijnt verdwenen, want men weet daarvan niet veel aan te voeren. Met de botvisscherii wil het ook niet naar wensch gaan. Dagelijks is men bezig met het uitzetten der netten, maar de vangsten zijn gering, terwijl de prijzen eveneens aanmerkelijk naar omlaag zijn gegaan. Het oogenschijnlük mooie, maar door het blijvend uithangen van het waarschu- wingssein, niet betrouwbare weer deed ook de kotters nog geen afsteker naar de Noordzeevischgronden maken. BRAND AAN DE WESTSTRAAT. Zondagmorgen ontstond een begin van brand in het Woningbureau Bos, aan de Weststraat. Mevr. B., die alleen thuis was, was in het benedenhuis werkzaam. Haar aandacht werd getrokken door de hevig schreiende kleine van drie maanden, die boven lag. Toen zij daarheen ging be merkte zij dat een rekje met waschgoed, dat om een kachel op den overloop was geplaatst, in lichte-laaie stond, terwijl een verstikkende rook zich verspreidde. Zij greep het kind en holde naar beneden. Door energiek ingrijpen van bakker Bos, eveneens op de Weststraat woonachtig, werd het brandje met eenige emmers water, gebluscht. De schade bepaalde zich in hoofdzaak tot het verbrande wasch goed. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN RUYGHWEG. Zondagmiddag te ongeveer 1 uur heeft een ernstige aanrijding op den Ruygh- weg plaats gehad, welke nog betrekkelijk goed afgeloopen is. Op dat tijdstip reed de 15-jarige K. op de fiets op den Ruygh- weg. Hij passeerde een auto, die juist eenige personen had afgeladen. Daar onder die personen ook eenige dames en hoogstwaarschijnlijk aardige dames waren had de chauffeur in kwestie het zoo druk met „goedendag" te wuiven dat hij in plaats van om K. heen te rijden deze par does ondersteboven reed, met het gevolg dat het achterwiel over het onder-lichaam van den jongen reed, terwijl zijn fiets in elkaar werd geramd. Daar de jongen over pijn in de zijde klaagde werd hij door denzelfden auto naar de „St. Lidwina- stichting" vervoerd, waar dr. Thorbecke hem onderzocht. Oogenschijnlijk man keerde de jongen niets, doch dr. T. vond het toch raadszaani K. eenige dagen in observatie te houden. De politie heeft de zaak in onderzoek. AANRIJDING. Maandagmorgen tegen 8 uur op de Mo lengracht. Nog een beetje suf van den genoten Zondag spoeden wij ons naar kantoor. In een rustig gangetje rijdt een sergeant van de marine op zijn fiets, evenals wij, op weg naar zijn dagelijk- sche beslommeringen. Uit de Spoorstraat nadert een hulpbestellertje van tante Pos, u weet wel zoo'n kwiek jochie dat overal en met alles in staat is een gelegenheids- boterham te verdienen. De sergeant geeft, bij de Bierstraat gekomen, een rin- kelend si&n&Bl, veronderstel ook, zooiets kan een wakkere landsverdediger toch moeilijk nalaten. Maar laat het nu juist I zoo ongelukkig uitkomen dat het neefie j van tante Pos niets hoort en pardoes de, gestreepte lakenman ondersteboven rijdt. Gelukkig liep het heele gevalletje nogal j goed af en was het niet noodig dat de geneeskundige dienst en rijwielhersteller udrukten. Op den welgemeenden raad van den marineman in het vervolg een beetje beter uit z'n doppen te kijken, antwoordt het jochie leuk: ,,'t Komt voor mekaar hoor" en met een zwierige zwaai wipt hij op zijn karretje en verdwijnt vir tuoos het liedje fuitend: „Waarom, waar om, ja waarom zijn de bananen krom DE MODERNISEERING ONZER STAD. Regelmatig en geleidelijk gaat thans de moderniseering onzer stad verder. Wel zeer gelukkig is de oplossing die men ge vonden heeft voor het gevaarlijke uit stads-aesthetisch oogpunt weinig fraaie stratenkruispunt waar Spoorgracht, Jan- zenstraat, Keizerstraat enz. elkander bij de Keizersbrug ontmoeten. Daar is thans een modern pleintje tot stand gekomen met tegelbestrating en 2 keurige verkeers- zuilen. Dit is een prachtige oplossing voor dit oude stukje Den Helder, waarvoor het gemeentebestuur zeker een woord van hulde toekomt. Het gaat in dit opzicht hier in de goede richting! EEN LOOS ALARM. Men schrijft ons: Nauwelijks waren wij het nieuwe jaar ingetreden, of de onrust over inbrekers had ons aangegrepen. Op het vroege morgenuur van den tweeden Januari ontdekten eenige buren van een woning in de Janzenstraat, dat het raam van de keuken openstond, terwijl ze stellig wisten, j dat de bewoners uitstedig waren. In al lerijl werden eenige dappere en pootige geburen van het wonderlijk geval in ken nis gesteld en gezamenlijk trok men er op uit om een onderzoek in te stellen. Met groote nieuwsgierigheid sloegen ve len, die door het bellen van kruidenier, groenteman en melkventer aan de deur hunner woningen waren geroepen, de ver richtingen der dapperen gade met pope lend hart en men hoorde uitroepen als: „Ik moet toch eens kijken, wat er in het huis van X te doen is." De brandsteeg trok men door, men betreedt het erf van het huis, waar de inbraak moest hebben plaats gehad, stak het hoofd door het ge opende keukenraam enzag het goedmoedige, verwonderde gezicht van den heer des huizes, die zoo juist was thuis gekomen en niets begreep van zooveel belangstelling van de zijde der buren, die onder een schaterend gelach het terrein der vermeende inbraak ver lieten, tot groote hilariteit der belang stellende toeschouwers. ALWEER TWEE FIETSEN. Hoe het nu komt, ik weet het niet, maar het schijnt toch wel bewaarheid te worden, dat velen des Maandags nog in de boonen zijn, want, geachte lezeres en lezer, is het u nooit opgevallen, dat de meeste vehikel- t.jes op-Maandag sneuvelen? Zoo ook nu weer. Wanneer we het amechtig hijgend jochie voor ons zien, dat ons het nieuwtje vertellen komt, indachtig dat een kwartje vijf-en-twintig heele centen is, komt er toch wel een beetje twijfel bij ons op. „Is het beslist waar?" vragen wij dan ook. „Nou mijnheer, vast hoor, op den Parallel weg, want de eene had geen licht en de andere wel, zoodat die eene suffert tegen den anderen opreed. Enneo ja De eene had z'n lamp kapot, de andere z'n vork, nou en toen konden zij geen van beiden meer verder!" „Nou dank je wel hoor voor de inlich tingen." „Eh.... maar m'n kwartje, krijg ik dat niet?" vraagt het jochie. „O ja, dat is waar ook, dat zouden wij heelemaal vergeten", en na een oogen blikje wachten, verdwijnt het joch met z'n zuiver verdiende niaffie. KIND TE WATER GEDUWD. Als de lucht egaal grauw is en het geen dag schijnt te willen worden en je bent dan zelf, door allerlei oorzaken, die het leven nu eenmaal aankleven, in een gedrukte stemming, dan kan het je zoo weldadig aandoen als het wolkdek scheurt en er een vreugdige zonneglans glijdt over het landschap en dringt in je kamer, waar je, misschien met het hoofd in de handen gesteund, in gepeins ter neder zit. Dan veert er iets in je op en het is of er een druk van je is weggenomen, terwijl je toch duidelijk weet, dat de last zelf niet lichter is geworden. Maar het is de zonnekoestering, die je veerkracht brengt op de noodige span kracht om, bemoedigd, verder te gaan en daardoor in staat de last te dragen en er niet onder te bezwijken. Zoo kan het misschien voor de velen, die het moeilijk hebben tegenwoordig, een spanning van de veerkracht worden als ze weten, dat er lieden naast hen staan, die belangstellen in hun lot en die ze de hand reiken, opdat ze gesterkt verder kunnen gaan, krachtiger om het juk te dragen. Het begrip »Saanihoorigheid«, onder j welk woord liet crisis-comité zijn oproep i tot steun doet, kan groote beteekenis hebben voor hen, die in den scbaduw- i kant van het leven loopen. Te weten, dat l er aan den zonnekant menschen leven, die zich gehouden weten aan hen van den schaduwkant, zal een stimulans kun nen zijn om met meer geestkracht voor waarts te gaan. Natuurlijk is het gemakkelijk dit te zeggen als men zelf nog niet wandelt in i de schaduw en toch weet men zich over tuigd, dat een band van saamhoorigheid ons draagt en schraagt, i Hieraan dacht ik, toen ik mocht luisteren naar het opbouwend woord, dat tot grond toon had: Richt op de trage handen en de slappe knieën, dat eveneens in een tijd van verwarring werd gesproken en dat toen eveneens zijn krachtdadige uit- werking zal hebben gehad, zooals het ook nu van invloed zal kunnen zijn. Het was voor mij kenmerkend, dat ik even daarna een woord van Prof. Gasimir mocht lezen, dat in denzelfden geest was gesteld. Een bemoediging om niet het defaitisme te koesteren, maar om integen deel de glans te willen zien van een betere toekomst en daarop al zijn aan dacht te concentreeren. j Het was in andere termen uitgedrukt, maar het was hetzelfde als het bijbel woord: richt op de trage handen en de slappe knieën. Maar behalve over dat bemoedigende woord moet de menseh, vooral thans, ook de kracht zich eigen maken om zijn beurs langzaam schuifelde het voort langs de huizenrijgeruischloos.met den staart tussclien z'n pooten.... een oog gericht op de kwebbelende damesen het andere de hap.... dan.... een sprong.... een gil.... nee twee gillen, en zooals destijds Mussolini als overwin naar Rome binnenstormde, zoo rent ook het hondje als overwinnaar met het kluifje als krijgsgevangene meevoerende in de richting vischbuurt om in een van de donkere straatjes te verdwijnen... PUCK. Wat de borstel is voor Uw tanden - 25. 45 en 65 ets. voor Uw keel. (Nlet-Offlcleel) Trekkng van Maandag 4 Januari 1932 4e Klasse ie Lijst HOOGE PRIJZEN 10232 5000 14937 2000 9914 1500 11477 11806 12079 15384 Ik 1000 Prijzen van ƒ65.— 83 109 118 1S3 445 767 993 1598 1944 2217 2755 Opening der nieuwe school. waarop de nieuwe school in gebruik zou worden genomen, 't Woord „nieuwe" het werd ook in de toespraken bij deze gelegenheid een en andermaal gerele veerd is in den letterlijken zin niet ge heel juist, omdat er slechts sprake is van verbouwing der bestaande, maar die ver bouwing is zoo radicaal, dat nagenoeg de gansche school werd vernieuwd, 't Werd tijd ook, want de oude was meer dan ooit onvoldoende. In hoofdzaak waren het de privaten, die aanstoot en ergernis gaven, en nu dan met bekwamen spoed de nieuw-opgetrokken oude school in het nieuwe jaar kon worden in gebruik ge nomen, nu hadden Burgemeester en Wet houders besloten daaraan een feestelijk cachet te geven en een groot aantal uit- noodigingen rondgezonden. Daar waren dan, dezen Maandagmid dag, in het schoolgebouw aanwezig aller eerst natuurlijk Burgemeester Breebaart en de beide wethouders der gemeente, de inspecteur van het L. O., de heer C. Chr. Dun, het oud-raadslid R. Hollander, die indertijd mede de beslissing heeft geno men inzake dezen verbouw, de heer J. Baas, oud-hoofd der school (thans opge volgd door den heer Van Meerten), het volledig personeel der school, de commis sie tot wering van schoolverzuim, de com missie van toezicht, de oudercommissie, de gemeente-opzichter, de heer W. de Leeuw, de aannemers, de heeren P. War denaar en J. de Graaf, de schilder, de heer J. Keesman, de electricien de heer A. Thomasz. De schoolarts, dr. Oterdoom van 't Zandt, was op het laatste nippertje nog weer weggeroepen, doch kwam na af- te openen en practisch overeenstemming loosp van de plechtigheid op het raadhuis te brengen in zijn woord en daad, om van zjjn belangstelling blijk geven. Daar 't Was Maandagmiddag een belangrijke stuur op de hem eigen eenvoudige en ge dag voor de gemeente Cailantsoog. De dag moedelijke wijze. Het is behalve aan de daardoor beteekenis te geven aan het begrip „saamhoorigheid". j Deze tijd, die zelfs den verkilden schijn- dooden mensch heet wakker te maken, doet een gedachtenstroom te voorschijn roepen, die de menschheid voorbereidt om haar geschikt te maken het leven in andere vormen te aanvaarden en zich I daarin gelukkig (voor zoover dat in de beste omstandigheden althans mogelijk is) te voelen. Nu beleven we een geweldige tijd (sommigen zeggen: een grootsche tijd). Maar ik kan nog de grootschheid ervan niet aanvoelen en daarom spreek ik liever van een geweldigen tijd. Want geweldig is hij. Alles kraakt in de voegenalles wankelt en er is geen stabiliteit waaraan men zich kan vasthouden en optrekken. En juist deze onstabiele werkelijkheid is het die de geesten beroert en die schier i niemand loslaat. Eenmaal zal in die gedachtechaos orde waren nog vele anderen in het school lokaal, dames en heeren, en natuurlijk ont brak ook buiten het officieele gedeelte de belangstelling niet, zoo van volwassenen als schooljeugd. Trouwens, de school jeugd had des morgens het hare al ge had; door de goede zorgen van het ge' meentebestuur en voor zijn rekening waren zij onthaald geworden en kent iemand iets heerlijker dan dat, dat hij het dan zegge. Maar dezen Maandagmiddag dan waren de grooten aan de beurt, en het was daar, in het fraaie, lichte en vroolijke school- vertrek gezellig ook al had hier alleen maar het officieele gedeelte plaats. Rede van Burgemeester Bree baart. Het was Burgemeester Breebaart, die den aanwezigen hier het welkom toeriep, namens het gemeentebestuur, en wees er Zaterdagmiddag is de 3-jarige G. Bak ker, wonende aan de Binnenhaven, door een vriendje, van een steiger aan de A. Binnenhaven in het Held. Kanaal ge duwd. Het kind zou zeker jammerlijk verdronken zijn als niet zekere Hessel Bakker van de Keizersgracht, die het ongeluk zag, oogenblikkelijk te water was gesprongen en het kind op het droge had gebracht. Een woord van hulde aan den redder, voor zijn snel optreden, is hier zeker op zijn plaats. CENTRAAL ORGAAN VOOR DE BOUWWERELD. Dat is de titel van het aloude „Centraal Orgaan voor Handel en Industrie", uitge geven bij ten Hagen's Drukkerij en Uitg. maatschappij te 's Gravenhage, en bij heeren aannemers welbekend, daar het o.a. alle aanbestedingen vermeldde. In 1857 opgericht als bescheiden „Adverten tieblad" (de eerste pagina ervan is in dit jubileum-nummer gereproduceerd) is het in den loop van hun welhaast drievierde eeuw uitgegroeid tot een belangrijk or gaan voor ieder, die met het bouwvak te maken heeft. INBRAAK. Uit ons bericht over de inbraak bij de firma Keiler en Bakker van de vorige week was misschien te distilleeren, dat de zaak niet goed gesloten was. De poort ech ter, die opengevonden werd, was buiten dienst. De werkplaats zelf was goed ge sloten. SPAARBANK „HEILIGE ANTONIUS VAN PADUA". Afdeeling: Den Helder. Te goed der Inlegger op ultimo November f 339.310.83 Ingebracht in December 5.513.23 f 344.824.06 i Terugbetaald in December 13.926.63 Te goed op ultimo Dec. f 330.897.43 I Aantal boekjes in omloop 838. jTe goed der Inleggers op 1 Jan. 1931 f 273.064.97 Ingebracht gedureude het tijdvak 1931 f 479.856.93 I Terug betaald gedurende het tijdvak 1931 f 748.959.50 ning komen en eenmaal zal er dan weer T -n„ stabiliteit worden verkregen. .°P' dat de InSPecteur van het Lager. 0u Maar zij, die nog rustig en gerust zijn, kunnen derwijs zoo welwillend was het gebouw aanstond» ala goedgekeurd te «ijlen meening dat de wordende stabiliteit is ^aijvaai'den. Voorasf gaf spi. ee:n kort _i de stabiliteit van tot dusverre. |t°nsch overzicht van de tot standkomnq En juist voor die thans nog rustigen i deze£ veiIxmwing- Nadat door het oo en gerusten zal de ontgoocheling dan er '^°0 en de Commissie van toezie des te erger zijn, omdat ze in den tijd °P Lager Onderwijs herhaaldelijk w s van het nieuwe wordende niet hebben gewezen op het onhoudbare an den toe kunnen realiseeren in hun gedachten i 0 der pnvaten, voor verbetenn0 hoe het kapmes heeft huisgehouden in I waarvan evenwel geen gelden beschik- het oerwoud van het oude om aan te j j5331' ^;.ai'3n' hebben B. en Wtenslotte e leggen den heirweg van het nieuwe. i^oe bij de horens gevat onder het m- Dan zullen ze pas bemerken hoe ver- P3me.n v3n, standpunt „wanneer we ward ze zijn geraakt in de lianen, die i ie*s doen, dan doen we het goed en dan opschoten op den ouden weg, die niet t geen prutserij meer werd onderhouden. I ®en voorloopige bespreking^ met en En ook voor hen zal dan gelden het gemeente-opzichter had plaats in de ver bijbelwoord: Richt op de trage handen 1 g ad er mg van B. en W. van welke bespreking werd gevolgd door een conferentie op 27 April d.a.v., waarbij tevens tegenwoordig was de heer Dun en waarin overeenstemming werd bereikt. De portaaltjes voor de school en de pri vaten, uitkomende op de lokalen, zijn ver dwenen. Hiervoor zijn waterclosets aan gebracht in een afzonderlijke gang. Het geheel is verhuisd naar de Noordzijde, terwijl de Zuidzijde is voorzien van moder ne ramen, opdat de jeugd zal kunnen ge nieten van frischheid, lucht en licht. Een overdekte speelplaats is gebouwd. Ter vol making van de inrichting is centrale ver warming aangelegd, alsmede een kamer tje voor den schoolarts. Echter moesten nog vele moeilijkheden worden overwonnen. De Raad gaf zijn sanctie in de laatste vergadering van de vorige zittingsperiode. Mij dunkt, aldus „Foei toch" hoor ik de aandachtige spr., de jeugd van Cailantsoog kan den lezeressen en lezers reeds zeggen. „Foei ouden Raad, die in zijn stervensuur nog en de slappe knieën. Maar ook voor hen, die het thans nog goed hebben in het leven geldt hetzelf de woord, want eerst dan kan het begrip ♦Saamhoorigheid* in den top van zijn beteekenis staan, zoo elkeen voor zich verstaat het woord »richt op de trage handen en de slappe knieën*. Crisis-dDmité en» Saamhoorigheid* com- j bineer het met elkaar en waarschijnlijk zal er iets uit ontspringen. Robinson. toch, hoe is het mogelijk, dat er nu steeds zooveel stoute hondjes zijn, hoe komt dat toch?" 't Ja, toch is het zoo, een hondje is nu eenmaal een hondje, en dat hondje dat Zaterdagavond in de Keizerstraat liep, maakte hierop geen uitzondering. Loopen dit besluit nam, niet dankbaar genoeg zijn. De geldleening werd aangegaan nog te juister tijd, voor de banken het den ge meenten moeilijk maakten en tot de aan besteding kon worden overgegaan op 9 September 1931, waarbij aan de heeren f 205.791.96 Te goed op 1 Jan. 1932 f 330.897.43 De al meer ingelegd dan terug betaald f 57.832.45 Hi aan .1 boekjes in omloop bedroeg op 1 Ja 1931 742 en op 1 Jan. 1932 838, alzoo 90 meer dan het vorige jaar. deed dit hondje feitelijk ook niet, hetjJb. de Graaf en P. Wardenaar het werk werd gegund. Met bekwamen spoed begon nen deze heeren en werkten zij ook door en het moet gezegd worden, zij met hunne medewerkers, waarbij ik dan nog speciaal wil noemen den schilder, hebben alle eer van hun werk. Weliswaar is het „bui tenom" nog niet gereed en zijn de bin nenmuren nog niet geheel vrij van krin- schuifelde zoo'n beetje om een paar dames heen, begeerig en gluiperig z'n bloeddoorloopen oogen op haar beenen ge vestigd. O, pardon, U moet goed begrij pen, niet de beenen die het trotsche lichaam der dames torsten, o nee hoor, wat zou een hondje daar nu mee moeten doen, doch uit hun boodschappentasch staken door de papieren verpakking heen een soort van die beentjes die ons vroeger in de verleiding brachten om aan den slager te vragen, of die varkens pootjes nu juist wel van hem warén. Zoo als gezegd schuifelde dat hondje om de beide dames heen, en de „dochteren Eva's" waren zich in geenen deele be wust dat straks hun uitverkoop- en op ruimingspraatje wreedelijk verstoord zal]Leeuw. worden. Van hem is het ontwerp en hij hiekl het Fascineerend aanschouwde het onooge- voortdurend toezicht, besprak de zaak voortreffelijkheid van de aannemers met hunne helpers, ongetwijfeld voor een groot deel aan zijn tactvol en prettig op- i treden te danken geweest, dat geen wan- klank, zelfs geen minder aangenaam woord, dit werk heeft gestoord. Ik wil hieraan nog toevoegen den dank van het gemeentebestuur aan de leveran-1 ciers van de centrale verwarming en van de overige aankleeding, den bewerker van de ganglambrizeering van een nog wei nig toegepaste, maar effectvolle uitvoe ring en aan den electricien. Hiermede ben ik nog niet gekomen aan het einde van mijn rede, want, evenals dat ook in de wetboeken het geval is, dient nog melding te worden gemaakt van de overgangs- en de slotbepalingen. Tijdens den verbouw n.1. is aan de schoolbevolking geheel belangeloos door de Kerkvoogdij der Nederlandsch Her vormde Kerk het kerkgebouw voor de les sen beschikbaar gesteld. We hebben ons hiermede prachtig gered en een welge meend woord van dank aan het Kerkbe stuur, dat zoozeer het „helpt elkander uit den nood" heeft toegepast, mag niet ach terwege blijven. In zijn verdere rede herinnert spr. er aan, dat de onderwijzers zich in de afge loopen maanden zeer hebben moeten be helpen, doch thans schadeloos worden ge steld. Echter heeft de heer Baas wegens vertrek eervol ontslag gekregen en is hij opgevolgd door den heer Van Meerten. De heer Baas was evenwel bij de plechtig heid tegenwoordig. Ook de onderwijzeres, mevr. Van MeertenZuêlen, heeft ons verlaten, zegt spr., zij heeft een ander land van belofte gevonden, en is in het huwelijk getreden met het nieuwe hoofd der school. Spr. richt enkele vriendelijke woorden tot het nieuwe schoolhoofd, dankt daarna den heer Dun voor diens vriend schappelijke samenwerking met B. en W. Het is de heer Dun geweest, die den eer sten stoot heeft gegeven tot den bouw en die met raad en daad ons steeds terzijde stond, en verleent tenslotte het woord aan den heer Dun voor de in gebruikstelling der nieuwe school. Rede van den heer Dun. Gaarne heeft spr. aan het verzoek ge volg gegeven; hij heeft onder 't hierheen rijden 'gedacht aan het oude woord: alles is nieuw geworden, een nieuwe school, een nieuw hoofd, een nieuw jaar ook. Uit de groote belangstelling bij deze in ge- bruikname blijkt wel, aldus de spr., dat zeer velen met dit feit medeleven. Het kan ook niet anders; de school neemt een groote plaats in het leven eener gemeente in. De ouderen stellen er evenveel belang in als de jongeren. Immers, niemand on zer komt in de maatschappij zonder niet eerst de school te zijn gepasseerd. Toen indertijd de schooldwang werd inge voerd, hoorde men daartegen nog al eenig bezwaar; thans zijn we allen overtuigd hoe noodig de leerplicht was. En het uiterlijk eener school is zeker mede van groot be lang. In dit opzicht is er veel veranderd; met reuzenschreden zijn we de laatste jaren vooruitgegaan. Spr. is tegenstander van schoolpaleizen, maar uit deze school ziet men, dat met betrekkelijk geringe middelen veel tot stand kan worden ge bracht. De gedachte, die bij onze moderne scholen heerscht, is samen te vatten in deze woorden: breng licht, vroolijkheid en mooie kleuren aan, zet er bloemen in. Het matglas van vroeger is verdwenen; het is toch niet zoo erg als een kind eens wordt afgeleid door een kip, die het ziet voorbij gaan. Integendeel: het kind moet voelen, dat ook in de school de aanraking met het leven mogelijk is. Spr. wijst er op, dat hier met weinig middelen veel bereikt is. Deze gansche verbouw kost niet meer dan ongeveer 11.000. Het oude gebouw was op het noorden; nooit kwam er de zon, in de nieuwe school is die aanwezig. En wij weten allen welk een groote factor dit vormt in het leven der kinderen. Spr. feli citeert het gemeentebestuur met dit mooie schoolgebouw, dal- veilig concurreeren kan met een grootere gemeente. Spr. rient ge- luk wensch en tot de ouders, wier kinderen zoo'.n mooie school i;tijgen, tot het onder wijzend, personeel, waarbij hij een woord van welkom spreekt tot het nieuwe hoofd, den heer Van Meerten en mevrouw Van Meerten gelukwenscht met haar stap. Tot den heer Baas, dien hij voor zijn onder wijs dankt. Tenslotte wijst hij er op, dat een school, wil hij werkelijk goed zijn, ook naar het innerlijk goed moet zijn. De on derwijzers hebben zich altijd te realiseeren welke taak zij hebben, en dat zij een groote verantwoordelijkheid hebben. Rede van deu heer Van Meerten. Het nieuwe hoofd der school, de heer Van Meerten, richt woorden van dank tot het gemeentebestuur. De persoonlijkheid van den onderwijzer speelt in de school een groote rol. Maar deze is niet maar een 504 773 1040 1610 1991 2312 2858 3209 3539 3795 4107 4360 4683 5054 5223 5607 5866 6057 6578 7174 7715 8004 8330 8678 8898 9258 9624 9920 188 614 871 1130 1691 2085 2334 3027 3238 3607 3954 4175 4387 4809 5110 5264 5266 5671 5680 5893 5907 6071 6109 6584 6606 7229 7239 7836 7838 8115 8121 8371 8376 8739 8759 8915 8990 9299 9303 9642 9730 9921 9928 516 857 1056 1629 2071 2319 2923 3222 3546 3799 4173 4378 4770 5076 36 60 265 325 413 660 712 719 885 901 980 1507 1508 1557 1766 1773 1856 2157 2163 2208 2498 2577 2720 3056 3101 3162 3198 3360 3377 3416 3472 3670 3711 3712 3757 3997 4064 4086 4098 4253 4259 4291 4323 4558 4618 4639 4650 4885 4905 4963 5010 5129 5144 5201 5211 5376 5474 5554 5595 5696 5697 5818 5822 5929 5950 5959 6026 6420 6507 6510 6513 6667 6749 6881 6903 7464 7530 7583 7697 7897 7930 7947 7964 8156 8223 8246 8271 8500 8528 8573 8588 8780 8812 8817 8883 9123 9132 9142 9233 9345 9386 9459 9468 9877 9894 9897 9914 9976 10016 10039 10127 10137 10169 10181 10215 10307 10355 10370 10522 10524 10544 10546 10657 10719 10735 10798 10862 10891 11063 11170 11207 11248 11254 11263 11335 11346 11417 11427 11440 11598 11600 11611 11724 11788 11924 11927 11932 11968 12008 12023 12079 12103 12158 12165 12171 12192 12210 12224 12239 12259 12263 12325 12336 12354 12377 12433 12450 12625 12687 12724 12769 12825 12848 12892 12938 13030 13066 13086 13278 13370 13381 13397 13454 13546 13560 13631 13686 13762 13765 13773 13795 14026 14127 14131 14156 14157 14263 14270 14301 14346 14348 14360 14400 14470 14553 14687 14849 14851 15144 15223 15307 15313 15344 15459 15463 15541 15547 15661 15694 15721 15768 15775 15783 15845 15887 15922 15950 16066 16089 16097 16162 16260 16318 16335 16364 16395 16414 16416 16487 16493 16613 16661 16695 16800 16826 16867 16887 16920 17003 17117 17216 17236 17243 17245 17250 17373 17413 17443 17456 17474 17528 17550 17579 17589 17651 17674 17690 17699 17710 17755 17758 17979 18068 18091 18135 18196 18321 18324 18354 18362 18497 18808 18854 18926 19021 19088 19090 19144 19154 19170 19183 19224 19286 19344 19366 19358 19403 19504 19523 19566 19634 19660 19718 19722 19765 19805 19854 19855 19876 19928 19958 20151 20208 20234 20263 20294 20296 20335 20423 20451 20454 20470 20486 20536 20558 20658 20750 20774 20788 20803 20844 20850 20955 20967 218 616 882 1400 1745 2104 2496 3037 3307 3637 3957 4244 4426 4818 5120 5304 5690 5925 6247 6639 7459 7853 8151 8447 8770 9111 9313 9767 9949 10276 10582 11110 11403 11787 12068 12218 12363 12807 13256 13574 14051 14345 14722 15383 15725 16061 16347 16644 16986 17258 17566 17751 18239 18871 19180 19471 19750 20005 20389 20594 20880 UUUiuuivu 11 c gen, maar deze verdwijnen, wanneer anes, inrichting van onderwijs, neen, zij vormt om het met een vakterm te noemen, is be- 00k voor de kinderen een tijdelijk tehuis, storven. We kunnen gerust zeggen, „dit p;n nu worden in de wet wel allerlei hy- gebouw kan wedijveren niet menige school in een groote gemeente, het is een juweeltje in zijn soort geënische maatregelen geëischt, maar ner gens staat, dat een school ook mooi moet zijn. En dat is deze wel. Daarvoor dankt I)e ziel van dit alles heb ik nog slechts spr. het gemeentebestuur, den inspecteur, den architect, de aannemers en de arbei ders. Aan de ouders geeft spr. de verzeke ring, dat, waar aan de school niets man keert, ook het onderwijs in de puntjes zal zijn verzorgd. Moge de openbare school even in het voorbijgaan genoemd, n.1. on zen gemeente-opzichter, den heer De lijk beestje het kluifje en langzaam, o zoo steeds met de leden van het gemeentebe- groeien en bloeien! zegt spr. Rede van den heer Baas. De heer Baas, oud-hoofd der school, wijst er op, dat in een mooie omgeving ook een prettige geest moet heerschen, en onderlinge samenwerking aanwezig moet zijn tussohen onderwijzers en leerlingen eenerzijds en onderwijzers en ouders an derzijds, tusschen gemeente en personeel. Moge diezelfde samenwerking, zooals die tot dusver bestond, blijven gehandhaafd! Ite. Slotwoord van den Burgemeester. Burgemeester Breebaart merkt op, dat dr. Oterdoom plotseling werd weggeroe pen, toen hü onderweg was naar de plech tigheid. Wellicht treffen wij hem ten raadhuize. Spr. zegt dank aan den inspec teur en de verschillende sprekers; hun enthousiasme kwam regelrecht uit het hart, en het gemeentebestuur is daarvoor gevoelig. Onder dank voor de betoonde belangstelling wordt de officieele bijeen komst gesloten. De aanwezigen worden nog ten raadhuize uitgenoodigd voor een gezellig samenzijn. Receptie ten Raadhuize. In het o zoo gezellige raadzaaltje stond de snorrende kachel en aan lange tafels stonden de kopjes thee en de glazen port en sherry te wachten op de bezoekers. Die kwamen weldra aanzetten, en het spreek woord, dat veel makke schapen in een hok gaan, werd hier bewaarheid. Een van de dames vond het er „rookerig". Toen zaten we d'r nog maar vijf minuten in. Maar met merkwaardig scherpen blik had ieder mannelijk bezoeker de plaats der sigaren ontdekt. Wat de Hollander ook laat: niet het rooken. En steeds maar kwamen er meer menschen, meer kopjes thee, meer glazen port. En zoowaar gebakjes ook, lekkere zoete, en nog lekkerder zoete. Nu was dit een streng gesloten verga dering. De pers werd er geduld, maar mocht niets vertellen van het vele, dat er gezegd werd. Burgemeester Breebaart hield al dadelijk een geestig speechje, waaraan elk officieel cachet ontnomen was. Maar de zaak werd anders toen dr-. Oterdoom het woord kreeg. Dat hoorde nog bij het officieele gedeelte. Rede dr. Oterdoom. De schoolarts, dr. Oterdoom van 't Zand, dan bracht allereerst de gelukwenschen van hemzelf en den forens-collega over om dan die felicitatie te onderstreepen, door te wijzen op dit schitterende school gebouw. Wat zou de pruik van meester Pennewip een grooten sprong maken van verbazing als de meester deze school eens kon zien, zoo geheel verschillend van dij in den t^d van Woutertje Pieterse. Wat moet zij n\rt voor de onder wijzers en kin deren en vooral voor de ouders een vol doening schenken! Als schoolarts zegt spr. tot de ouders: stelt het op zeer hoo- gen prijs, dat met algemeene stemmen lot oezen nieuwbouw werd besloten; met el kaar is het uw plicht te zorgen, dat uw kinderen dit gebouw waardig worden. Voor spr. is de taak als schoolarts hier 'n gemakkelijke en aangename, omdat zijn werk hier op prijs wordt gesteld. Zorgt gü ervoor, ouders, zegt spr., dat de kinde ren graag naar school gaan. Streef er voorts zelf naar ook uw wroning in over eenstemming te brengen met de sfeer, die hier in de school heerscht. Misschien wordt dan te eeniger tijd het werk van den schoolarts overbodig. Al betreft bet hier maar een kleine gemeenschap, deze woorden worden er niet minder in waarde door. Want grootere gemeenten mogen een voorbeeld nemen aan het kleine Cai lantsoog! Nogmaals de goede samenwerking. Een geestig speechje van den Burge meester, een niet minder geestig antwoord van den Inspecteur om nogmaals te dan ken voor de goede samenwerking tus schen dien autoriteit en het gemeentebe stuur, de wensch 0111 nog vele jaren op dezelfde wijze met den heer Dun te mo gen samenwerken.... en koekjes, thee, wijn en sigaren, gezelligheid en warmte en stemming en saamhoorigheid, dat was het slot van dezen voor Cailantsoog zoo belangrijken dag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5