Kunt Gij niet Het vreeselijk auto-ongeval op 29 October j.1. op den Helderschen weg onder Bergen. Uit het huis met de blauwe stoep. WIERBNGEN. Alkmaar - Wieringermeerpolder Wieringen en terug. SCHAGEN. AKKER's KJoosterhalsemzoo goed'' TEXEL. P. J. Sirpoper en N. Filmer; Janneko, T'n^T^V!p,er en Kakebeeke. GEHUWD: G. Vries en A. Visser. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: N. Bakker v. Den Helder. Vertrokken personen: A. C Bakl naar Den Helder; N. Hollander naar Z Autobusdiensten. Door de firma Kok, Tuinman en Wil- ken te Oudkarspel en de firma Keetman en Schoorl te Winkel, is gevormd de N.V. Hollands Noorderkwartier tot Exploitatie van Autobusdiensten voor het in werking brengen van autobusdiensten vanaf Alk maar naar den Wieringermeerpolder, Wieringen en terug. Door deze combinatie is al reeds een verzoek tot Ged. Staten dezer Provincie gericht tot concessie-aanvragen in deze. De bedoeling is te rijden: le. Vanaf Den Oever (Station- naar Hippolytushoef, naar Sluis I, vandaar naar Nieuwesluis, naar Slikkerdijk langs Grootesloot (Oostzijde) naar Stolpervlot- brug naar Alkmaar en terug. 2e. Vanaf Den Oever naar Sluis II, Sluis III naar Kolhorn, Kolhornerdiep, Westfrieschedijk, Molenkade, Lutjewin- kelerweg naar Winkel en terug. 3e. Van Oude Zeug—Sluis I naar Sluis III, Dijkbuurt, Aartswoud, Langereis, Veenhuizen, KerkwegMiddenweg naar Heerhugowaard en terug. 4e. Wieringermeer—De Terp naar Me- demblik, daarna Sluis 5, daarna naar den dijk Lambertschaag, naar Aartswoud Dijksbuurt, langs Gouw, Aartswoud, Lan gereis, Terdiek, Oude Niedorperweg naar Niedorper Verlaat, Heerhugowaard, Laan- derweg enz., Oudkarspel, Kalverdijk, Warmenhuizen, naar Trambrug over Noordhollandsch Kanaal over Schoorl naar Camperduin en terug. 5e. Den Oever naar Sluis I, naar Ooster- dijk bij Nieuwesluis, naar Het Wad, Sne- vert, Schagen, Schagerwaard, Oudkarspel tot Garage Kok, Tuinman en Wilken en terug. Deze aangevraagde autobuslijnen zul len zooveel mogelijk aansluiten op be staande lijnen der bovengenoemde firma's. („Schager Courant"). Hippolytushoef. WIERINGEN VOORUIT. Naast 2 doktoren (voorheen 1) krijgt ons Schiereiland thans bezoek van een rijksveearts, die hier eiken Maandagmor gen in het hotel Lont, te Hippolytushoef, des v.m. van 910 uur zitting zal houden zoodat de veehouders zich voor zieke beesten aldaar kunnen vervoegen. Deze nieuwe rijksveearts is de heer N. Dekker Rz., te 't Zand, N.-H., welke zich aldaar heeft gevestigd. Met het oog op de a.s. markt, van vee, paarden, enz. enz., op wel ker markt een veearts aanwezig behoort te zijn, kan onze marktvereeniging dan van een veearts gebruik maken. Hippolytushoef. UITVOERING „HARMONIE". Naar wij vernemen geeft de muziek- vereeniging „Harmonie", dir. P. Kreijger, van Den Helder, op Zondag 10 Jan. a.s., een openbare uitvoering in „Concordia" van den heer Bruul te Hippolytushoef. Behalve enkele muzieknummers wordt nog het kluchtspel „De erfenis" en een blijspel „Het pootige Wijfje" opgevoerd, zoodat het een gezellige avond beloofd te worden. Den Oever. GUNNING GRANAAT VRIJE WERKEN. Het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zui derzee (vijfde gedeelte: het maken van vier granaatvrije werken van gewapend beton c.a. bij Den Oever) volgens bestek no. 195 der Genie, welk werk 29 Dec. werd aanbesteed, is gegund aan de laagste inschrijfster, de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.) te Wieringen voor 444.000.De be grooting bedroeg 551.300.—. CULTIVEERING WIERINGERMEERPOLDER. Van de totale oppervlakte van den Wieringermeerpolder zijnde circa 20.000 H.A., was op 1 Januari j.1. ongeveer 13.000 H.A. in cultuur gebracht, terwijl de ontzilting zoover gevorderd is dat de Directie van den Wieringermeerpolder er toe is overgegaan 2100 H.A. rogge, 150 H.A. tarwe en 100 H.A. koolzaad uit te zaaien. Van het uitgezaaide koolzaad is echter wegens te geringe kiemkracht reeds weer circa 50 H.A. omgeploegd. Ongeveer 40 landbouwschuren welke voor een deel reeds gebouwd en ten deele nog in aanbouw zijn, staan in den polder verspreid, terwijl circa 350 woningen, welke ook ten deele gereed zijn, worden gebouwd nabij Sluis I en III. Voorts werd uitbesteed het bouwen van een Ned. Hervormde en een R. K. Kerk. In totaal is ongeveer 40 K.M. weg door den polder voltooid, terwijl de boord- voorziening der kanalen voor zoover dit noodig bleek te zijn, gereed kwam. Een drietal bruggen is in aanbouw t.w. een schipbrug bij Nieuwe Sluis, een betonbrug nabij Medemblik alsmede een brug bij Kolhorn. BILJARTSCEANCE. In het café van den heer De Haan te Den Oever zal op Zondag a.s. aanvangen de te half 7 een biljart-scéance plaats heb ben. De bekende prof. Koehof zal alsdan een match spelen van 500 caramboles met 400 voorgift. De prijs aan dezen wedstrijd ver- bonden bestaat uit een koperen miniatuur biljart. Voorts zal gelegenheid bestaan de hoog ste serie van den heer Koehof te raden waaraan een prijs van 250 verbonden is. Tenslotte zal een demonstratie worden gegeven van kunst- en fantasiestooten. ZUIDERZEEWERKEN. Arbeiders. Gisteren zijn weder een 100-tal arbei- rs (rijswerkers) door de N.V. Mij. tot itv. van Zuiderzeewerken in dienst ge- omen. J. HELDER. In den ouderdom van 55 jaar is over- len de heer J. Helder, tandarts, alhier. De overledene was gedurende 1919 tot J25 lid van den Gemeenteraad van Schagen. Door zijn verstandig en zakelijk inzicht, wist hij reeds spoedig de aandacht op zich te vestigen, zoodat hij bij de eerstkomende verkiezing van wethouder, tot wethouder werd gekozen en deze functie bleef vervullen tot zijn vertrek naar het buitenland in 1925. Ook in de bekende CommissieVan Aalst was de lieer Helder een der stuwende leden in het belang van Schagen en West-Friesland inzake de kanalen. I In den loop van 1931 had de heer Helder zich wederom te Schagen gevestigd als tandarts. De overledene was reserve-kapitein bij het regiment grenadiers en jagers en is tijdens dc mobilisatie o.a. commandant geweest van de interneeringskampen te Bergen en Harderwijk. Dinsdag had onder vele blijken van belangstelling van vooraanstaande inge zetenen uit Schagen en omgeving te Barsingerhorn de ter-aarde-bestelling plaats. Ds. Eikema schetste den overledene als een mensch met groote gaven en sterken wil, die veel voor anderen heeft gedaan en steeds zijn beste krachten aan de maatschappij heeft gegeven. En op den eersten dag van het nieuwe jaar waarop velen met nieuwe moed zijn be zield heeft de dood een einde gemaakt aan de pelgrimstocht van dezen mensch, die her- en derwaarts heeft gezworven. Hij ruste in vrede. Namens de familie dankte Ds. Eikema voor de belangstelling en deelneming. NIEUWJAARSCOLLECTE. De Nieuwjaarscollecte alhier voor de algemeene armen, met uitzondering van de R.~K„ uitgaande van de Ned. Herv. Dia conie. heeft opgebracht 602.tegen 639 in het vorig jaar. 67 gezinnen zijn voor een uitkeering in aanmerking geko men. BENOEMD. De heer W. J. Hiemstra, onderwijzer aan de O.L. School alhier, is benoemd tot hoofd der school, te Zwaag. GUNNING WERKEN. Door het Dep. v. Defensie is gegund aan de N.V. tot Uitvoering van Zuider zeewerken te Wieringen, het maken van vier werken van gewapend eton. o.a. bij den Oever. Aan den heer W. Veenstra, te Den Helder, het een-jarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Den Helder. DE CRISIS EN DE LANDBOUW. Op 11, 18 en 25 Januari zullen te Scha gen cursus-vergaderingen worden gehou den, georganiseerd door de Vereeni- ging van oud-leerlingen der Rijksland- bouwwinterschool aldaar. Op de eerste vergadering zal besproken worden het onderwerp: Is het bij het nemen van crisismaatregelen wenscheljjk, daarbij tevens op geldverruiming aan te stu ren? Over deze vraag zijn prae-adviezen verschenen van ir. C. Nobel te Haarlem (pro) en van mr. F. A. Josephus Jitta, directeur van het Noord-Hollandsch Landbouwcrediet, te Alkmaar (contra). Op Maandag 18 Januari zullen inlei dingen worden gehouden door den heer Th. J. Visser, hoofdinspecteur van de Oentrale Bank te Utrecht, over: Voor- deelen van betalingen door overschrijvin gen en de rol die de Coöp. Boerenleen banken daarbij voor den landbouw zou den kunnen vervullen en den heer B. van Asperen Vervenne, districts-assis- tent van den Rijksvoorlichtingsdienst voor Pluimveeteelt te 's Gravenhage, over: De pluimveeteelt in het algemeen en de oeconomische beteekenis en voor uitzichten in het bijzonder. Op de derde bijeenkomst zal de heer M. D. Dijt, van Texel, spreken over: De overeenkomst en het verschil tusschen de wereldcrisis van 1884 en de huidige en de consequenties voor ons productie stelsel. LIJST VAN VERTROKKEN EN INGEKOMEN PERSONEN OVER DE MAAND DECEMBER 1931. Vertrokken: Lubben Johannes, naar Groningen Weijers Maria Francina J., naar Arnhem. Scharten Christophorus J. en gezin, naar Alkmaar. Prins Cornelis Dirk, naar Anna Paulowna (Breezand). De Jong Berenz, naar Utingeradeel. Admiraal Pieter en gezin, naar Alkmaar. Reijer Rezelman en zuster, naar Alkmaar. Deutekom Eve- rardus J., naar Apeldoorn. De Vrijer Leendert, naar 's Gravenhage. Neefkes Jan en gezin, naar Amsterdam. Neefkes Maria, naar Den Helder. Barendsen Margaretha, naar Roozendaal. Gouwen- berg Christina Catharina en zuster, naar Haarlem. Scnlahmilch Jan, naar A'dam Buwalda Bauke, naar Wonseradeek Brink Gerrit, naar Den Helder. Faber Josef Johannes, naar Ned. Oost-Indië. Ingekomen: MorgenrothElisabeth W., H 26, van Haar lem, Bangma Marten, C 118, van Amster dam, Schurer Agnietha, E104, van Smal- lingerland, Kroon Abraham JacobusNic., D 54, van Zijpe, Koning Johannes, F 49, van Pretoria, Zuid-Afrika, Roep Veronica Catharina, I) 90, van Hoorn, Keuris Pie- tertje, C 177b, van Wieringerwaard.Reens Tiemen en gezin, H 65, van Barsingerhorn, Raak Hendrik en gezin, G 9, van Zijpe, Barendsen Maria, H 26, van Spanbroek, Douwes Jacob, H 66, van Akersloot. Wan neer dat stramme gevoel U het bukken belet, wanneer alles stroef en stram is in Uw spieren, ledematen en gewrichten, toch zult Ge een ander mensch zijn als Ge U behandelt met de zoo beroemde, pijnverdrijvende en verrassend snel genezende Kloosterbalsem. Gisternacht nog krom van de pijn, zult Ge vannacht weer heerlijk slapen en morgen zonder pijn zijn. BUITENGEWONE VERGADERING SPORTVEREENIGING „TEXEL". In hotel „De Oranjeboom" werd Dins dagavond een buitengewone vergadering gehouden van bovengenoemde vereeni- ging. Deze bijeenkomst was voorname lijk belegd om een commissie uit leden en donateurs te benoemen, tot organiseeren van een feestavond op 7 Februari a.s. in verband met het kampioenschap in den N.-H.V.B. en 't 20-jarig bestaan der ver- eeniging. De heer Dapper gaf, als voorzitter zijn spijt te kennen, dat de opkomst van donateurs niet grooter was. Verder wenschte spr. de leden der Sportver. een gelukkig Nieuwjaar en sprak den wensch uit, dat nu door 't veroverd kampioen schap de voetbalsport zich hier waar schijnlijk in geheel andere banen zal be wegen de leden zich zeer zullen in spannen het bestuur met alles te steunen. Vooral wanneer het mocht gelukken en het geheele kampioenschap in den N.-H. V.B. te behalen, zullen voor het spelen in den K.N.V.B. vele moeilijkheden opko men. De finantieele toestand der vereeniging is, vervolgde spr., tengevolge van gun stig weder op Paardensport en andere feesten op het terrein, niet ongunstig, doch het komende jaar zal ongetwijfeld veel uitgaven met zich brengen. Wij hopen echter, dat wij de elftallen en vooral het eerste, op een goed peil kunnen houden. Jammer vooral is het, dat v. Reenen, die zulk een goed lid van het eerste elftal was: vermoedelijk dit seizoen, door de blessure opgeloopen in de match tegen „Schorpioen", wel geheel zal zijn uitge schakeld. Ten slotte spoorde de Voorzitter de leden van het tweede elftal aan, om de eer van de Sportver, in den N.-H.V.B. op te houden en de geheele klasse, die feite lijk voor dit elftal te zwaar is, geheel uit te spelen. Hierna kwam in bespreking de feest avond. Op voorstel van het bestuur werd voor het organiseeren van dezen avond een commissie vastgesteld, waarin geen leden van het dagelijksch bestuur zitting hebben; de commissie bestaat uit de hee- ren Winter, N. de Graaf, H. Ran, G. Dros, J. Vroge, N. Ran, A. Dros en J. Buis. Enkele personen zullen worden uitge-, noodigd voor het instudeeren van enkele tconeelstukjes of voordrachten. De feest avond zal plaats hebben in hotel „Texel", van de donateurs zal waarschijnlijk eenig entree worden gevraagd. Bij de rondvraag kwam de vergrooting van het terrein in bespreking. Het be stuur zal zich over deze aangelegenheid in verbinding stellen met den eigenaar, omdat enkele boompjes zullen moeten worden opgeruimd. Verder werd nog ge wezen op het hinderlijke spelen met de ballen, door adspiranten en junioren tij dens wedstrijden. Hieraan zal een eind worden gemaakt, door aan de keepers der beide erftallen te verzoeken, tijdens de rust den bal mee te nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. Den Burg. ONTPLOFFING IN DEN SCHOORSTEEN. Gisterenmiddag werden de bewoners van het Oostelijk gedeelte van de War moesstraat en de Parkstraat opgeschrikt door een geweldigen knal. 't Bleek, dat in een der huizen, die toe- behooren aan den heer D. Bakker, en dat thans bewoond wordt door den den heer Gerzonius, zich gas had opgehoopt in den schoorsteen, waardoor een ontploffing ontstond. Brand werd niet veroorzaakt, alleen ontstond nog al wat schade aan den schoorsteen, de kachelpijp werd ver nield, terwijl de kacheldeur met geweld werd opengeworpen. DOOR HET SPRINGEN VAN EEN BAND. In deWarmoesstraat te Den Burg kwa men gistermiddag een tweetal jongelui, W. S. en A. B., die op een kalm rijdende motorfiets waren gezeten, door 't springen van een band, te vallen, en tegen een schutting terecht; een der jongelui liep daarbij aan de handen vrij ernstige ver wondingen op, zoodat hij zich onder dok ters behandeling moest stellen. Waal KAASFABRIEK „DE HOOP". Tot liquidatie besloten. Dinsdagavond werd in café Bellevue te de Waal een vergadering gehouden van aandeelhouders der Kaasfabriek „de Hoop" aldaar. Door afwezigheid van den directeur werd de vergadering geleid door den heer A. S. Kikkert, die ons hierover welwillend het volgende mededeelt. Met algemeene stemmen is tot liqui datie der fabriek besloten, aan de heeren A. S. Kikkert, C. H. Roeper en Jb. Keijser Dz. werd opgedragen de zaken te regelen. Den heer Bosma werd als directeur der fabriek ontslag verleend. De N.V. „de Eendracht" zal een be drag van 20.000.aan de N.V. „de Hoop" moeten uitbetalen, terwijl de aan WEEST OP UW HOEDE! Tante Pos vond appetijt'lijk 't Aantal kaartjes van Nieuwjaar, Absorbeerde zonder schromen Kaartjes, kris, kras door elkaar. 't Was: gezegend, happy New-Jear, Wees gelukkig en tevrêe, Laat het Nieuwe jaar maar komen, Daar is 't Crisis—Comité! Ondertusschen wachtten smart'lijk Twee gelieven op hun brief. 20U werk'lijk mij vergeten? hij waarschijnlijk van 50 tot 60 zullen ont- Och, ik het -— toch zoo lief.... vangen. De volgende week Woensdag zal de melk van de aandeelhouders „De Hoop'^ voor de eerste maaal naar „de Eendracht" daar verwerkt te worden vervoerd, om worden. De kaasmaker en andere perso nen, die bij „de Hoop" in dienst waren, zullen nog tot 1 April in dienst blijven, daar op dien datum hun contract eindigt. Tot dien tijd zullen ze vermoedelijk in „de Eendracht" te werk gesteld worden. Driedaags na den eersten dag kwam Eindelijk 't verlangde schrift. Maar door 't lange wachten daarop Schoten beiden in een drift. „Veel Geluk", vjpl potverdorie, 't Jaar liep alweer in een draf, En geduldig in hun lijden Schreven ze elkaar maar af. HAKA. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 4 Januari 1932. Strafbare melkverdunning. De veehouder Paulus K. te Heer Hugo- waard had op 6 October aan den getuige H. Veenboer afgeleverd z.g. volle melk, die echter door Paulus waarschijnlijk met aqua pompa was versneden. Een kunst bewerking, die hij echter verzwegen had en deze geheimzinnigheid deed hem den das om. Hij stond althans heden terecht en tegen hem werd gevorderd mede op grond van zijn onsympathieke houding, ook tegenover den heer Wiggers, 2 maan den gevangenisstraf. De tweede verdachte, die eerbiediglijk voor den politierechter wilde knielen en hem „eerwaarde" noemde, werd echter nog niet direct veroordeeld, doch stelde de politierechter het vonnis uit, teneinde een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de financieels draagkracht van den ver dachte. Hervatting van het onderzoek op 29 Februari. Schitterende door afwezigheid. De heer Alex. W. W., niet verschenen ingezetene van Den Helder, had op 1 Nov. den politieagent De Glopper gequalifi- ceerd als een groote zwerver, hetwelk deze ambtenaar beleedigend achtte. De politie rechter uitte echter zijn twijfel omtrent de beleedigende beteekenis van de geïncrimi neerde woorden. In verband evenwel met de omstandigheden gaf de officier echter den getuige gelijk en vorderde 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform eisch. Knoeierij met een nummerbewijs en plaat. Verdachte vrijgesproken. De 27-jarige monteur N. J. R. te Den Helder had op eenigszins wonderlijke had aan zekeren J. Bakker, stoker 2e kl. bij de K. N. M. te Den Helder. Een nogal ernstige aanrijding' op het Ritsevoort te Alkmaar gaf aanleiding tot de ontdekking deor de Alkmaarsche politie van de ge pleegde onregelmatigheid. Eisch: 10 boete of 10 dagen. Uitspraak: niet bewezen; vrijgesproken. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. De 28-jarige huisschilder, Dirk H., wonende te Winkel, welke heer blijkbaar nog geen cursus in de burgerlijke wel levendheid heeft doorgemaakt, stond te recht terzake beleediging van de 21-jarige mej. Jannetje Grietje, Winkel, zijn voor malige verloofde, welke jonge dame hij in den nacht van 29 op 30 Nov. een zeer on behoorlijke qualificatie toevoegde en haar animeerde haar schulden te betalen. Het meisje deelde mede, dat zij na het ver breken der verloving steeds door ver dachte werd lastig gevallen. De politie rechter noemde het een misselijk optre den van dezen huisschilder en wenschte dat hij hem kon veroordeelen met het op leggen van een groot slot op zijn mond. De heer J. Strijbis, veehouder, in gemel- den bal-nacht de momenteele cavalier van de beleedigde jonge dame, bevestigde haar verklaring. Misschien is de oude liefde nog niet geheel gedoofd! (Verslag gever). Eisch 25.boete of 25 dagen. Vonnis 15.— boete of 15 dagen. Ver dachte is werkeloos en staat niet ongun stig bekend, de oorzaken der clementie van den strafrechter. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 5 Januari 1932. Uitspraken 22 Dec. 1931. Gerrit Sch., keetbaas, Barsingerhorn. Mishande ling met een mes. Niet bewezen: vrijgesproken. Gerardus R., melkhandelaar, Santpoort. Schuld wijze omgesprongen met een nummerbe- misdrijf, 15 boete of 150 dagen en 3 maanden wijs, dat ten name stond van den C. J. I ontzegging rijbevoegdheid. Best en dat door hem weer werd gebezigd ïzaak R., Den Helder. Verduistering van een bij een anderen motor, dien hij verhuurdhoed. 20 boete of 20 dagen. In den middag van 29 October had op den Hel derschen weg nabij de gemeente Koedijk een vree- selijke en noodlottige aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijdster, de 17-jarige Neeltje Slotemaker, die zich geheel rechts van den weg bevond op een rijwiel en alstoen van achteren met groote kracht werd aangereden door een achterop komende auto, met gevolg, dat h»t meisje werd weggeslingerd en zulke geweldige verwon dingen bekwam aan het achterhoofd, dat de dood al zeer spoedig intrad. Ook de automobilist, die het ongeluk had veroorzaakt, had dusdanige verwondingen bekomen, dat zijn toestand ernstig genoeg werd beschouwd om hem te doen over brengen naar het ziekenhuis te Alkmaar, alwaar hij herstelde, terwijl hij thans ter zake het veroor zaken van den dood door schuld terecht stond. Het bleek te zijn de 30-jarige Gerardus J., bloe mist te Anna Paulowna en wonende te Den Helder, en in deze zaak waren een 10-tal getuigen gedag vaard, waarvan Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht, en een visum repertum had inge leverd, doch zelf wegens ongesteldheid afwezig was. Verdachte werd verdedigd door mr. C. J. de Groot. Als eerste getuige werd gehoord het 10-jarige zusje van het gedoode meisje, genaamd Maartje Slotemaker, die zeer weinig kon verklaren omtrent het ongeluk. Haar zuster werd aangereden en weggeslingerd en een heel eind verder had zij haar zien liggen op den grasberm. Voorts werd gehoord de heer G. J. Vis, land arbeider, die verklaarde, dat het omstreeks licht en donker was en hij 2 meisjes op het rijwiel uit de richting Alkmaar zag aankomen, welke meisjes geheel rechts van den weg reden. Voorts zag hij in groote vaart en op zonderlinge wijze achter de meisjes een auto aankomen. Hij dacht direct: dat loopt verkeerd en bijna dadelijk gebeurde de aan rijding. Hij liep terstond naar de plaats van het ongeval en sprak met het zusje, iets verder lag de vernielde fiets en ongeveer 7 meter verder lag het lichaam van het aangereden meisje. Voorts merkt hij op, dat de auto werd voortgestuurd tegen een vrachtauto aan. Getuige was bij het meisje geble ven tot de gem.-veldwachter Van Slooten van verder zien komen. Vervolgens verscheen de heer P. Zwaag, vee houder, wonende onder de gemeente Bergen, die op den bewusten tijd in het melkhok zat te melken en had gezien twee auto's in snelle vaart, vreeselijk hard, uit richting Alkmaar komen en daarvoor twee meisjes op een rijwiel, rechts van den weg en schuin voor elkander. Dat de tweede auto het voorop rijdende meisje aanreed had get. niet ge zien, maar de bestuurder gooide het stuur om, met gevolg dat deze wagen tegen den vrachtauto van den heer Vis aanreed: dit had getuige wel opge merkt. Getuige Zwaag had ook bloedvlekken ge zien bij de tramrails. De heer P. Oly, sigarenmaker te Alkmaar, reed destijds per rijwiel in de richting Alkmaar en had de twee in razende vaart voortrijdende auto's ge zien en ook de twee meisjes bespeurd, maar de aanrijding had hij niet kunnen waarnemen, omdat alles al voorbij was. Later had hij een plas bloed gezien. Het meisje kende hij niet. De auto, die het meisje moet hebben aangereden, had getuige iets meer naar rechts zien schuiven. Getuige Cornelis Spaan, expediteur te Z.- en N.-Schermer, had te Castricum zijn vrachtauto ge mist. Deze bleek gestolen te zijn door zekeren A. v. Huysteden en deze persoon was de bestuurder van de eerste auto, die vóór den wagen van ver dachte reed. Deze autodief is later opgespoord en werd thans ook gehoord als getuige. Gemelde Huysteden, wonende te Beverwijk, thans gedeti neerd in de strafgevangenis te Haarlem, verklaar de, dat hij op 29 October met zijn kameraad De Meijer te Castricum een vrachtauto had gegapt. Het was een versnellingswagen, geen ouwe Ford. De auto stond voor het café van Borst. Getuige is er mede naar Alkmaar en daarna den Helder schen weg opgereden. Hij reed 60 a 70 km. Voorts had hij niets bijzonders opgemerkt. Hij is weer naar Beverwijk teruggekeerd. Hij onderging thans 10 dagen hechtenisstraf voor een ander delict. De heer KI. Walen, wonende te Bergen, had een tweetal auto's uit richting Alkmaar zien komen, kort achter elkaar en rijdende met grooic snelheid. Hij hoorae een klap, doch wist niet welke auto dit veroorzaakte. Van de eerste auto had hij het num mer genoteerd, doch de tweede auto had hij niet Koedijk kwam. De auto reed heel hard, zei ge tuige nog. Als stukken van overtuiging waren ter zitting aanwezig het zwaar beschadigde nog gloednieuwe rijwiel en een haarspeldje van het overleden meisje. Tot getuige Vis richtte de verdediger eenige vragen met betrekking tot zijn waarnemingsver mogen vanaf de plaats waarop hij stond in de schuur van den heer Zwaag. Het was echter geen schuur, maar zooals de Friezen zeggen een jester of in t Hollandsch een melkhok", dus was het uitzicht voor getuige vrij. Getuige had nog opgemerkt, dat het rijwiel van het aangereden meisje zich vóór de aanrijding iets voorbij het rijwiel van haar zusje bevond. Het was deelhouders voor een aandeel van 250 nog dag, toen het ongeval'plaats greep. Hierop had het verhoor plaats van verdachte, die erkende op tijd en plaats vermeld, aldaar te hebben gereden. Hij reed met behoorlijken gang. Chauffeerde pl. m. 2]/2 jaar. De snelheid schatte verdachte op 70 a 75 km. Hij had bij de spoor- boomen te Alkmaar stil gestaan achter een vracht auto (Huysteden met zijn gestolen wagen). Verdachte had een glas bier gedronken in het café van Houtkooper op de Laat te Alkmaar. Hij drinkt zelden sterken drank en in het café is men van meening, dat hij wel het glas bier had besteld, doch niet had opgedronken. Hij had de meisjes op de fiets niet eerder opgemerkt, als toen de eerste auto haar had gepasseerd. Waarom nam u toen geen maatregelen? vroeg de president. Dat deed ik, beweerde verdachte, ik remde, ïaar het meisje maakte een zwenking naar links Jok viel het mij op, dat de meisjes met elkander praatten en in het gezicht keken. De president noemde een snelheid van 55 km bij het nemen van een S-bocht veel te snel en te roekeloos. Na de aanrijding is verdachte tegen een vrachtauto aangebotst en kwam zijn wagen omge draaid op den weg te staan. Het bleek dat verdachte in de maand September onder Anna Paulowna met een auto in een sloot had gezeten. Hij ontkende overigens aan het on geluk eenige schuld te hebben. De 10-jarige Maartje Slotemaker, desgevraagd, verklaarde alsnog, dat haar zusje niet naar links was gezwenkt, wel iets naar voren was gereden. Zij ging juist meer naar den grasberm. Het meisje bleef beslist bij deze verklaring. Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, uitte bij den aanvang van zijn requisitoir een woord van deernis met het slachtoffer en haar na gelaten betrekkingen, ging daarop in bijzonderhe den het verkeersdrama nog eens na en vestigde de aandacht op het verweermiddel van verdachte, dat het meisje een onverwachte zwenking naar links zou hebben gemaakt, hoewel duidelijk was, dat hij in deze verdediging geheel alleen stond. Van een reflex beweging bij nadering van auto was hier geen sprake. Het meisje toch hoorde os auto aankomen en reed juist vóór haar zusje meer naar rechts. De officier schakelde dit verweer van verdachte uit en ontwikkelde successievelijk de elementen, die wezen op de schuld van verdachte. In de eer ste plaats de groote snelheid, door getuigen waar genomen, voorts dat hij door de voorgaande auto, zooals hij zelf had erkend, de meisjes niet had ge zien en hij niet bij machte was, tijdig de noodige maatregelen te nemen. Het was beslist onnoodig om tegen dit meisje aan te rijden, nademaal de weg breed genoeg is. Daardoor kon worden vastge steld, dat verdachte onvoorzichtig en roekeloos had gereden. Daarop besprak de officier de funeste gevolgen van deze roekeloosheid, op welke wreede wijze het ongelukkige meisje letterlijk was vernield opgenomen tot een manshoogte en met vreeselijk geweld neergesmakt, de achterschedel verpletterd. Een en ander in het rapport van Dr. Hulst neer gelegd. Ook de toestand van het rijtuig van verdachte na de aanrijding, de officier had een en ander per soonlijk in oogenschouw genomen, getuigde van de kracht, waarmede deze aanrijding had plaats gevonden. De officier releveerde de steeds toenemende ern stige ongevallen door dergelijke roekeloosheden veroorzaakt, die een krachtig optreden noodzake lijk maakt en eindigde tegen verdachte te requi- rceren twee maanden principieele hechtenis. Mr. De Groot opende eveneens zijn uitvoerige pleitrede met een betuiging van deelneming aan het zoo zwaar getroffen gezin van de familie Slote maker, mede namens den verdachte, die vermoe delijk zulks aan verdediger had opgedragen. Pleiter stelde daarop in het licht, dat een buiten gewoon noc sttig toeval, zooals blijkt uit het rapport van Dr. Hulst, de oorzaak is geweest van den dood van het meisje. Voorts twijfelde pleiter aan het causaal verband tusschen de aanrijding en de tenlaste gelegde dood door schuld. Volgens zijn meening was het alleen de verdachte, die met juistheid kon becfordeelen hoe het gebeurde zich had afgespeeld. Verdachte kon door de voorgaande auto niet juist waarnemen, wat zich rechts van den weg achter die auto be vond. Het rechts houden van de bocht is verdachte in dit geval noodlottig geweest. Onmogelijk noem de pleiter het om met een snelheid van 70 km zon der gevaar een dergelijke bocht te nemen. Ook bestreed pleiter uitvoerig het tweede punt der tenlastelegging, dat verdachte roekeloos-on- voorzichtig en onnoodig deze aanrijding had ver oorzaakt en vestigde de aandacht op het gevaar, aangebracht op den verkeersweg door wielrijders, die naast elkaar rijden. Bij ervaring wist pleiter, welk een zuiging kan worden uitgeoefend door een snel voorbijrijdend voertuig. Voorzichtig moest men voorts zijn met een ne gatieve verklaring, als bijvoorbeeld afgelegd door het jongere zusje, welk idee door pleiter nader werd uitgewerkt. Vast stond ook, dat de verdachte zich stipt had gehouden aan de regels van het verkeer. De ernst van de aanrijding mocht niet worden afgemeten aan den toestand van het rijtuig. Bovendien mocht men niet vergeten, dat ook verdachte ernstig werd getroffen door deze aan rijding. Door de getuigenverklaringen s met juistheid vast te stellen, hoe zich dit ongeval had toege dragen. Wat de schuldvraag betrof, haalde verdediger professor Simons aan en eindigde zijn pleidooi met vrijspraak te concludeeren voor zijn cliënt. De officier repliceerde op verschillende punten in pleiters pleidooi en werd door dezen beant woord. Uitspraak volgende week. Een vechtpartij op Urk. In de namiddagzitting stonden terecht de 22- jarige visscher Klaas de Vr. zijn compagnon in de booshe' Klaas H., 'n 29-jarige scheepstim merman, belden worende te Urk, aan welke heeren was bij dagvaarding ten laste gelegd, gezamenlijke mishandeling van den getuige Hendrik de Wit, in den nacht van 18 op 19 September. Klaas de Vr. had gezegde De Wit afgedroogd door hem op het hoofd en tegen het gelaat te slaan, te stompen, te trappen en wat dies meer zij, ter wijl ook de scheepstimmerman, die goed in het slaan is getraind, een duit in het zakje zou hebben gestopt, door De Wit een stomp in den nek toe te brengen. Er heerschte dien dag op Urk een feestelijke stemming ter eere van Harer Majesteits verjaardag en er waren ook vele Volendammers overgewaaid, om het nationale feest lustig mede te maken. De afgedekte getuige De Wit had zoo ongeveer na afloop der festiviteiten de Volendammer gasten naar boord gebracht en werd bij zijn terugkomst op de bovenomschreven wijze verwelkomd door de beide verdachten op het zondaarsbankje. Deze heeren werden thans als „prodeanen" ver dedigd door mr. Dwars uit Hoorn. De hoofdgetuige, de heer H. de Wit, scheen niet het geheim te hebben ontdekt om met den president gezellig en aangenaam te converseeren, althans kreeg hij nogal eens een fortissimo geuitte correctie. Volgens de opvatting der verdachten echter be rustten de waarnemingen van den getuige De Wit in hoofdzaak op fantasie en was het getuige, die de vijandelijkheden had gopend. Hij had verdachte Klaas H. een klap in het gezicht gegeven, zoo erg, dat hij schrammen in zijn gelaat had bekomen. De president was zoo vrij, van deze toelichting niet veel te gelooven. De heer A. de Boer, 'n rasechte Volendammer, had het vechtpartijtje meegemaakt en den verdachte Kl. de Vr., die De Wit van achter aanviel, tegen een muur gesmeten. De titanische worsteling werd daarop door De Vr. en Dc Boer plastisch gede monstreerd. Het succes was enorm en de mimi sche acteurs werden door den president plechtig bedankt. Volgens getuige R. Post had De Wit den twee

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10