i GEMENGD NIEUWS. Uit de pers. Overval in de Bilt. De toestand In Groningen. oosr-sf^DiË. Dorpstragedie. B4oecKge botsingen ts Arnedo. Bali en Lombok geteisterd door orkanen en overstroomingen. het eerst gestompt Onder het ge- Zijne Excellentie zich zelf niet bewust ge- "Nu heeft ie mn poot stuk' wees* is van het precedent-looze van het den verdachte vecht riep De getrapt! ge\ai en de reis zelf niet zwaarder opge- Daarop werd nog gehoord het Urker echtpaar nomen heeft dan 'li uitstapje naar de Mid- H. v d. Berg-Kofferman wrens verklanng gun- dellandsche Zee. Dat „Koloniën" dit an- stig luidde voor de verdachten. ders inzag; bleek het officiede berichti l^at men op 2 Januari onder de Indische De officier vermeende, dat het koninklijke feesttelegrammen kon vinden: „Aneta ver niet koninklijk was gevierd en als de Koninginneemt uit Buitenzorg, dat de minister van zulks zou hebben geweten, zij over deze wijze van Koloniën bij den gouverneur-generaal huldebetuiging niet voldaan zou zijn geweest.informeerde, of het bezoek van den minis- Voorts requireerde de officier vrijspraak. De ver- ter van defensie hem aangenaam ZOU zijn, dediger sloot zich daarbij volgaarne aan. De hee- j waarop Z.Exc. heeft geantwoord, dat dit ren waren het bij uitzondering roerend eens. Een Zuidarzee-dempende bckkesnijder? De 19-jarige Duitscher, op 3-jarigen leeftijd op Friesche bodem overgeplante Jozeph KI., thans vertoevende te Wieringen, is blijkbaar niet zoo groen en onschuldig als hij er uitziet, althans hij stond heden terecht, omdat hij op Zondag 4 Octo- ber den getuige J. Reindering een steek met een mes had toegebracht, 'n por, die toevallig een een voudige verwonding had veroorzaakt, doch ook bezoek hem zeer welkom zou wezen en hy alles zal doen om het welslagen van de reis te bevorderen". „Het welslagen van de reis" dit doet toch nog wel aan Iets anders denken dan enkel een bezoek aan de marine-instellin gen. Inderdaad meenen wij dat er wel aanleiding kan zijn om bijzonder gewicht aan het bezoek van minister Deckers te hechten. Het is bekend, dat de betrek kingen tusschen het Indische bestuur en het departement van defensie eigenaardi- met meer succes den getroffene het hoekje om 1 ge moeilijkheden en wrijvingsmogelijk- had kunnen zenden. j heden opleveren als gevolg van de om- De heer Reindering, die blijkbaar dien Zondag standigheid dat de marine in Indië een niet populair was bij zijn dorpsgenooten, werd j rijksinstelling vormt, men zou kunnen door eenigen hunner nagezet en was gevlucht zeggen een enclave van Ncderlandsche in een keetwoning. Het zou toen verdachte zijn geweest, die Reindering den steek toebracht. De bekkesnijder, thans terecht staande, ontkende echter gestoken te hebben en voerde als meest inslaande argument aan, dat hij geen mes in zijn bezit had. Over het algemeen scheen het alstoen een zeer rumoerigen Zondag te zijn geweest. Er werd on getwijfeld meer gedronken dan gebeden. Getuige Bakker had gezien, dat verdachte een mes in de hand had. Tegen anderen had hij ge zegd, dat hij dien vent in zijn blauwe kiel moest hebben. Dat was dan Reindering. De officier vorderde dus ditmaal geen vrij spraak, maar na reconstructie der feiten, 4 maan den gevangenisstraf. DE GEESTELIJKE MALAISE. Borel in „De Hollandsche Henri Leli e": „#ij zijn de laatste maanden ver- regelingsbevoegdheid in de Indische be windssfeer. Het is het departement van defensie, dat het defensieplan voor Indië dicteert en het is de Indische regeering, welke daarvoor de gelden op de begroo ting heeft te brengen. Het departement van marine te Batavia moge nog zoo ge willig zijn om naar vermogen mede te hel pen aan de grootscheepsche bezuiniging, waartoe de Indische regeering zich door de financieele omstandigheden genoopt ziet, het zal daarbij steeds hebben te waken tegen aantasting van de effectieve handhaving van het defensieplan. Hoe er niettemin ook verschil van inzicht tus schen Marine in Indië en in Nederland kan ontstaan, is wel gebleken uit het eigenaardige geval dat, terwijl Indië den kruiser „Sumatra" voor belangrijke re paraties naar Nederland wilde sturen (in welk geval Nederland de kosten draagt), Nederland suppletie-troepen naar Indië zond in de overtuiging dat de „Sumatra" ginds zou blijven; de „oplossing" is ge vonden door de „Sumatra" voorloopig grepen wordt, zeg ik u bij voorbaat dank voor de plaatsing. OPMERKER. Laat „Opmerker" nu eens rustig de verdere ontwikkeling en verfraaiing onzer stad afwachten. Hij zal bemerkt hebben, dat op alle punten der stad, die ervoor in aanmerking komen, verbeterin gen zijn of worden aangebracht. Ook de Weststraat zal stellig wel volgen, maar het kan „Opmerker bekend zijn, dat de straten rondom de werf rijks-eigendom zijn, zoodat de gemeente hier weinig zeg genschap over heeft. Redactie. Blnner. 'and. Alleenwonende- oude man vallen. !Ch/Akke-!^ °^ejUkkle Wf toch in Indië te laten, en nu heeft Indië ifreten geen raad, we zien armoede en ondergang in het verschiet, nu en dan lezen we van zelfmoorden, gepleegd door menschen uit doodsangst voor de toekomst, telkens lezen we ook van menschen, die gearresteerd zijn, omdat het ineens is üitgekomen, dat ze jarenlang geknoeid en gestolen hebbenwe hooren van schat rijke menschen die plotseling arm zijn géworden, kortom, we leven midden in éen ruïne van verval en dreigenden ondergang en nooddruft en armoed, en we zien geen uitweg meer. AI die ellende bij elkaar, met nog véél meer inbegrepen, dan ik hierboven opnoemde, vatten wij satpen onder één naam: Malaise. Economische, materieele, financieele, stoffelijke malaise bedoelen wij er mede, en we kunnen ons geen grooter ramp, een verpletterender onheil denken dan [et minder of geen geld meer hebben. Dat wij, lang vóór er van deze stoffelijke dezen duren gast te bekostigen. Begrijpe lijk dat in de gegeven omstandigheden de Indische regeering al hun invloed aan wendt om Marine mee te laten doen aan de noodzakelijke rigoureuse uitgaven- vermindering. Hier is echter een begroo- tings-afdeeling, die in hoofdzaak als taboe moet worden beschouwd. Gegeven den onzekeren politieken toestand in het Oosten, zal er ook zeker niet al te kras het mes gezet kunnen worden in het mari ne-budget. De vraag is echter, of Indië in de gegeven omstandigheden de volle kos ten voor het vlootdeel in Indië en de ma rine-instellingen ginds zal kunnen blijven dragen. Terecht heeft het „Handelsblad" in een hoofdartikel betoogd, dat de Neder- Iandsche regeering wel verplicht zal zijn in de kosten der weermacht in Indië meer bij te dragen. Het zou zeker niet behoe ven te verwonderen, indien dan ook de financieele factor de voornaamste be weegreden was van de reis van den minis- Huisduinen, 4 Jan. 1932. Hooggeachte Redactie. In Uw Courant van Donderdag 31 De cember 1931, komt onder het nieuws uit Callantsoog een berichtje voor over een Kerstfeestviering aldaar op 28 Dec. j.1., van mijne leerlingen. Er staat „ho'ewel Ds. Damsté op het appèl ontbrak, vond het feest toch doorgang." En even verder: „Dit Kerstfeestje is dus ondanks alles góed geslaagd." Het heeft dus allen schijn, alsof door mij verzuimd was daarheen te gaan en daar dit geenzins het geval is, zou ik dit gaarne even willen ophelderen en toe lichten. De dames BrouwerMeijer en Bree- baartv. d. Horst hadden het vorige jaar alles voor dit Kerstfeest toebereid, maar op zulk een wijze dat ik meende, dat dit in een Chr. Kerk niet kon worden toege laten. Daarom heb ik dit jaar met ge noemde dames een bespreking gehouden en mijn bezwaren uiteengezet, maar tot een vergelijk konden wjj niet komen. Daarop kreeg ik eenige dagen voor het Kerstfeest een brief van mevr. Breebaart, meldende „in aansluiting op ons gehou den gesprek, dat ik noch mijn vrouw bij het Kerstfeest behoefden te komen, daar mevr. BrouwerMeijer wel de leiding op zich zou nemen". Deze brief is in mijn bezit. Men wist dus alles vooruit, dat ik op hun eigen verzeek niet zou aanwezig zijn, noch kon, na dit schrijven en omdat het Kerstfeest toch niet in de Kerk op we- reldsche wijze mag worden gevierd, wat ik als dienaar van Jezus Christus niet kan noch mag toelaten. Ook werd in bovengenoemde samen- spreking mij gezegd, dat men om een an deren Consulent wilde verzoeken, waarin ik hen volkomen heb vrijgelaten. Maar dat men dit zou doen langs den w van laster en verdachtmaking in het open baar, had ik van deze dames allerminst verwacht en dat vooral niet na een Kerst feestviering. U, Redactie, voor. de plaatsing dezer regels vriendelijk dankend, Hoogachtend, Uw dr., Ds. E. G. DAMSTE, Consulent v. Callantsoog. gat laten dichten en in de omgeving wachtposten gezet. Ook Li Zandvoort heeft de schade zich bepaald tot enkele onbelangrijke vernie lingen aan huizen en lantaarns. Om Baarn heen. Door den hevigen storm zfjn in de bos- over- schen te Baarn en Soestdijk verschillende boomen omgewaaid, terwijl ook enkele Dinsdagavond omstreeks 9 uur is in De huizen en gebouwen schade opliepen. Bilt een overval met berooving gepleegd op den ouden alleenwonenden A., aan den Looydijk. De door A. bewoonde woning staat alleen en te omstreeks 9 uur werd er aan zijn deur getikt. Hij deed open en zag twee jonge mannen voor hem staan. Zij vroegen of hij eenig afbraak te koop had. Intusschen waren zij naar binnen gedron gen, grepen A. vast en bonden hem op een stoel, terwijl zij hem ook een zakdoek in den mond stopten. Een van de indrin- gers dreigde hem met een revolver als hij00^ ie uhR^strekte watervlakte, die RfimPHT/lfiAlt. Ttlflt rlnvi hnm'nn» 1_ a. "Vtt Kritieke toestand in Siddeburen. Het Peizer- en Eeldersdiep zijn buiten hun oevers getreden en stuwen groote massa's water van het hooger gelegen Drente naer hun monding in het Hoen- aiep. Wanneer men de brug over het Eelders- diepje heeft bereikt, ziet men zoo ver hel zich niet gewillig liet binden. Daarna wier- j "hnnt!^ .in. ^et. es" j i i_ e r j 1 *en* -*n een houten schuilhuisje zit een pen zi, hem een doek over het hoofd en 2antal 8toere arbeiders bijeen en houdt gingen de woning nazoeken om geld. Alle onafgebroken de wacht bij het bedreigde kasten en laden zijn doorzocht en later dijkje, dat den polder „Verbetering" moet bleek, dat een bedrag van 15 gulden was beschermen. ontvreemd. Nadat de mannen waren ver trokken, heeft A. zich losgewrongen, waarop hij naar een in de nabijheid wo nenden politie-agent is geloopen. Onder leiding van den burgemeester, H. P. baron v. d. Borch, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en met politiehonden de buurt afgezocht. Tot heden van de da ders geen spoor. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De dfik wordt hier verlegd in verband met een te graven wetering en deze is reeds over vrij grooten afstand gereed. Nog steeds stijgt het water en heeft de kruin van dezen dijk, op enkele centi meters na, bereikt. In de geheel ondergeloop en Peizers- made zijn verschillende huizen door het water ingesloten en deze zijn slechts te bereiken over door de bewoners in elkaar getimmerde noodbruggetjes. Mocht de dijk langs den zoogenaamden polder „Verbetering", die zich uitstrekt achter Alweer een slachtoffer, het Stadspark, het niet kunnen houden, i t!(^an zal het water tot de grens der stad Gisterochtend is op den onbewaakten ^omen en eenzelfde toestand ontstaan als overweg bij Deurne de heer H. de Corte, destijds in 1916. door den sneltrein van 9.20 uur uit Hel mond overreden. Het lijk was onherken baar verminkt; de armen waren afgerukt en het hoofd was verpletterd. Het slacht offer was ruim 60 jaar oud en laat een EEN SLACHTOFFER VAN HET HOOGWATER. De Weser is buiten hare oevers getre den en heeft het laagland vele K.M. over stroomd. Bad Eilsen staat onder water. In het dorp Hartmuthsachsen is een knaapje door het water meegesleurd en verdronken. EEN BANKDIEFSTAL OPGEHELDERD. Een van de grootste bankdiefstallen die ooit in de Vereenigde Staten waren' gepleegd, is thans tot opheldering ge bracht. Men heeft n.1. geldwaardige pa pieren tot een gezamenlijk bedrag van 683.000 gevonden, alsmede het bewijs kunnen leveren van de vernietiging van waarden op naam tot een totaal bedrag van 2.217.000 dollar. Een en ander was in September 1930 gestolen van de Lincoin National Bank Trust Company. De daders waren bandieten, die gewapend waren geweest met machinegeweren. Het slot bedrijf van het stuk speelde in het bureau van de organisatie tegen de misdaad, ge vormd uit zakenlieden, w aar een speurdor de overgebleven waarden alsmede de be wijzen der vernietiging van de rest was komen overhandigen. De politie-beambte had de papieren ontvangen van een be- ruchten bankroover, die al meer dan een jaar met de politie van Nebraska had samengewerkt, ter opsporing van den buit en tot het vinden van de daders. Slechts 15.000 dollar wordt nog vermist. Gemaal Cremer kan water niet meer verwerken. Eveneens laat de toestand in Sidde- weduwe na. De oorzaak moet gezocht buren zich vrij ernstig aanzien. Het Veer worden in doofheid, tengevolge waarvan 1 hem reeds eerder ongevallen zijn over komen. HAVENWERKEN TE LIMERICK. Een belangrijke opdracht Nederland gepaatst. raalaise sprake was, alreeds jaren en jaren Vroeger, in een toestand van geestelijke ijalaise hebben geleefd, zijn we ons ^er van defensie, teuwelijks, of in yt geheel niet bewust. I Onderdeel van dezen financieelen factor at we honger geleden hebben, geeste- is de korting op de salarissen en soldijen ,ken honger door het volkomen ont- van het marinepersoneel in Indië, waar- Jfeken van dat, wat wfj in gewone, het omtrent ons een telegram bijzonderheden r "öe, het schoone, het verhevene plegen heeft gemeld, welke aarftoonen dat deze noemen, dat hebben we nauwelijks korting tot duidelijke ontevredenheid gevoeld en dus in het geheel niet heeft geleid; de commandant der zee- ^g gevonden".... macht heeft het althans noodig gevonden „De mensch van de oudere generatie tegen een protestactie te waarschuwen en durft de veel te ouderwétsch geworden hij dienstorder vast te stellen dat Woorden „het schoone en verhevene" bijna„staking" als „opzettelijke ongehoorzaam- ijiet meer uit spreken. Het lollige en heid" moet worden beschouwd. Dit geeft WMtorst&rm over ons land. Vrachtboot met vier personen op de Zuiderzee vermist. Dreigende waterstand bij Groningen. De loodsdienst te IJmuiden en Hoek van Holland stopgezet. moppige en scandaleuze en scabreuze nebben immers de overhand. Amuseeren schijnt de roeping geworden van de tóQfiërne tooneelkunst. De menschen Willen geen schoone, verheven dingen meer zien, die de diepste sferen van hun Hel In beroering zouden brengen, ze gillen lachen en lol hebben en geprik keld worden, of door griezeligheden borden geënerveerd. Publieke huizen, moordenaarsholen,dancings,schoonheids- msti'tuten, cabarets, bars, kwamen op het toqjieei". Deze „geestelijke malaise" is veel erger dan de stoffelijke, zegt de schr. „Als wij maar wisten dat wij de geeste lijke waarden van het leven als wij ze^ willen nog altijd bezitten, zouden wij niet j5ö gebukt gaan onder de economische, fnancieele malaise, als wij nüdoen. Het omdat wij geen geestelijke waarden er hebben om ons te sterken en ge- jckig te maken, dat wij zoo dood onge- ilfkig zijn onder de economische malaise. De allerschoonste dingen van het leven, dingen, waar het voor ons geestelijke ^ven op aankomt, zijn niet onderhevig jan daling of inflatie, en behouden altijd jun intrinsieke waarde, en niemand kan ons afnemen''. Ifne ExcetteMie gaat ze#. Onder dit hoofd schrift de „N. Rott. Cffugaht": Wc hebben verschillende brieven ont vangen, waarin bevreemding geuit wordt évor de aangekondigde reis van minister Reekers naar Nederl.-Indië en de vraag gesteld of in een tijd, welke ook in hoogste fégeeringskringen op elk gebied het be dachten van uiterste zuinigheid voor- fflttrjpt, zulk een ministerieele reis met al wat er aan vast zit verantwoord kan 3gn. Onverklaarbaar is de hieruit spre kende bezorgdheid zeker niet, want het ongebruikelijke bezoek dat de minister v.an defensie aan Indië brengen gaat, is *èl bijzonder sober toegelicht:ten- We aldaar de instellingen der Kon. arine te bezoeken. Allicht toch vraagt jien zich af, of de inspectie van de mari ne-instellingen ginds niet aan den zich t(e Batavia bevindenden vice-admfraal, hoofd van het departement van marine in Nederl.-Indië kan worden overgelaten. Het is in de staatkundige geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden voor Mover wij kunnen nagaan de allereerste maal dat een actief werkzaam minister öbn officieel bezoek aan Indië gaat bren- Jen. In 19131914 heeft een oud-minis ter van oorlog Indië bezocht. Dat was de l©er Colyn. Enkele jaren geleden heeft a andere oud-minister, ir. Van IJssel- jpin, een bezoek aan den archipel ge jacht. Een lid van het zittend kabinet ^scheen er nimmer. Uit hetgeen wij de yoorboreldiqg tot deze reis ver- moeten wy overigens opmaken dat wel iets te denken aangaande den geest onder bepaalde groepen der marine ginds en minister Deckers zal ook hiervoor zeker ernstige aandacht hebben. Alles bijeengenomen, lijkt het wel ver klaarbaar dat een minister van de mobili teit van Excellentie Deckers besluit, dan maar zelf te gaan. Indien de ginds te voe ren besprekingen ook tot werkelijke ver lichting van het Indische aandeel in de kosten der marine en tot bezuiniging op al die uitgaven welke met de intrinsieke waarde van de defensie niet in recht- streeksch verband staan leiden, mag de reis ook zeker verantwoord heeten. Dat in ongewone tijdsomstandigheden van onge wone middelen als een ministerieele reis gebruik wordt gemaakt, is op zichzelf niet vreemd. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U, om een onjuist heid, voorkomende in dat gedeelte der Heldersche Courant, waar een overzicht ^gegeven wordt van het vereenigingsleven "fn 1931, te willen rectificeeren. Daarin wordt gemeld, dat de O.H. Kapel, instede van drie concerten, er maar twee heeft gegevendoch door O.H. Kapel zijn wel degelijk drie zomerconcerten gegeven. Voor wat betreft het niet deelnemen aan het concours in Alkmaar nog even het volgende: Dit was te wijten aan een administra tieve fout, waardoor het verplichte num mer te laat in ons bezit kwam. Hoogachtend, De secretaris-penningmeester, D. v. d. WAAL. Den Helder, 4 Jan. 1932. VERLICHTING WESTSTRAAT. Geachte Redactie. Het is misschien noodig eens de aan dacht er op te vestigen dat de Weststraat zoo slecht is verlicht. Nog ligt in onze herinnering hoe daar het zoontje van den heer Zoetelief is verdronken. Als des avonds de winkels gesloten zyn blijkt de lantaarnverlichting absoluut on voldoende, en verbaast het mij, dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd. B. en W. deden goed zich 's avonds eens te overtuigen en ze zouden bemerken, dat een meerdere verlichting geen overbodige luxe was. Zeer noodzakelijk is de plaat sing van een lantaarn op den hoek bij de kerk tegen het hek wat tevens het over zicht over het Werfplein zou ten goede komen. Hopende dat hier spoedig inge- De „Stenfries IV" verloren? De „Stanfries IV", van de reederij „Stan- fries", die Dinsdagavond, tegelijk met de „Stanfries X" van Amsterdam naar Leeuwarden, via de Zuiderzee en Harlin- gen, is vertrokken, is niet te Harlingen binnengeloop en. De „Stanfries X" kwam gisterochtend aldaar en bleek de „Stanfries IV" uit het oog te hebben verloren. Gisteravond was het vermiste schip nog niet binnen. Bij onderzoek is gebleken, dat het scheepje ook niet de sluis van het Kornwerderzand in den afsluitdijk van de Zuiderzee is ge passeerd. Alle nasporingen langs de kust van de Zuiderzee en alle informaties op Marken, Urk en Schokland waren tevergeefs. Daar het schip geen radio aan boord heeft, be staat de mogelijkheid dat het voor anker is gegaan op een plaats van waar geen verbinding met den wal mogelijk is. De bemanning van de „Stanfries IV" telt vier koppen, de kapitein C. Veenstra, de stuurman P. de Vries, de dekknecht Jasper, allen uit Leeuwarden en de machi nist Talstra uit Wijns. Het stoomscheepje meet ongeveer 120 ton en is geladen met stukgoederen voor Leeuwarden. Vor de haven van Harlingen heeft men stukken wrakhout zien drijven, doch het is niet herkend en het kunnen oude stuk ken zijn of brokken van een weggeslagen deklast, die niets met het vermiste schip hebben te maken. Intusschen heeft de ka pitein van de „Dokkum I", die tegen den avond te Harlingen aankwam, gezegd bij Workum deklast, die van het vermiste schip afkomstig zou kunnen zijn, te heb ben zien drijven. Intusschen kan hieruit nog niet met zekerheid de conclusie wor den getrokken dat het scheepje verlo ren is. Reddingspogingen. Gisteravond was het wegens de duister nis en het wilde weer niet mogelijk voor de reddingbooten om uit te varen en een speurtocht te beginnen. Uit Harlingen vernemen wij, dat de reddingboot van die plaats hedenochtend half zes zal uitvaren. Ook een boot van de M. U. Z. zal op onderzoek uitgaan. IN DE HOOFDSTAD. In de Amsterdamsche haven. De haven van Amsterdam had tot gis teren in den vooravond weinig hinder ge had. Wel was van IJmuiden bericht ont vangen, dat na zeven uur de loodsboot niet uitvoer, zoodat geen schepen konden uit gaan en aankomende schepen buitengaats moesten blijven. Een van de laatste sche pen, dat, vóór de storm tot volle kracht kwam, te IJmuiden binnenliep, was de „Erato", een vrachtschip van de K.N.S.M., dat tegen de muur van de uiiddensluis voer, waardoor een deur eenigszins werd ingedrukt en de reeling werd beschadigd. Het schip had geen averij. Zoover viel na te gaan waren er verder geen schepen dicht bij de kust. De „J. P. Coen", die hedenochtend moet binnenkomen, was nog ver weg. Na het invallen van de dunterms moest de Havendienst verscheiden malen in actie komen om hulp te verleenen. Bij het is een onafzienbare waterzee, waarin de boerenhuizen als eenzame eilanden liggen verspreid, terwijl het nieuwe gemaal „Oremer", dat een capaciteit heeft van 1000 kuibieken meter per minuut, het water niet kan verwerken, in Óp meerdere punten zijn in dfik en dammen bekistingen aangebracht. Uit Beerta en Ter Apelkanaal wordt Een Reuter-telegram meldt: eveneens zeer hoog water gemeld. De inschrijving van de Nederl. Maat- Zcoeven vernemen wij, dat de nieuwe schappij voor havenwerken te Amster-1 zeedijk hü Termunterzül ernstig gevaar dam, voor de uitbreiding der havenwer- i loopt. Mocht deze dijk doorbreken, dan zal ken te Limerick (Engeland) is door het het geheele Oldambt overstroomen. havenbestuur aanvoard. Het werk, waar- j voor 139.947 wordt betaald, zal op 1 BRAND TE LAREN. Maart aanvangen. „De Medelboerderij" in de asch gelegd. Dinsdagavond is een alleenstaand groot ygöonhuis met rieten dak op den hoek §t. Jansstraat-—Hilversumscheweg te Laren (N.-H.) afgebrand. Het huis is in de wandeling genaamd »De Modelboer derij». Het werd bewoond door twee families. Het achterhuis en de stallen bleven behouden, dank zij den in andere richting waaienden feilen wind. De geweldige vonkenregen deed geen kwaad, daar de omliggende huizen met pannen bedekt zijn. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit den schoorsteen, die op het rieten dak terecht kwamen. Verzekering dekt de schade. POGING TOT MOORD. Te Assen is gisteren in arrest gesteld J. V., fahrieksarbeder te Hoogeveen, die ervan verdacht wordt, zicht te Meppel aan poging tot moord op zijn vroegere ver loofde Jansje Stakelbeek te hebben schuldig gemaakt, door haar met een mes eenige steken toe te brengen, waar door zij ernstig werd verwond. Buitenland. vastleggen der schepen een werk dat door de uitermate hevige windkracht ge- ruimen tijd vorderde verleende o.a. as sistentie de sleepboot „Henriette Goed koop". De stoker van deze boot is tijdens het hulpwerk bekneld geraakt. Hij was er leelijk aan toe en moet een arm missen, j Per ambulance-boot is hij naar een der gasthuizen vervoerd. j Van de „Gelria" begonnen de ankers te werken, doch men slaagde erin het schip stevig vast te krijgen. Motorbootje gezonken. Tegenover de J. P. Coenhaven, is het ledige motorbootje „Zaanstreek n" tegen den Noordwal geslagen en gezonken. De beide opvarenden zijn er, hoewel doornat, goed afgekomen. IN DE MAASSTAD. Kleine ongevallen; schepen op drHt. De Zuidwesterstorm heeft gisteravond ook te Rotterdam de politie en de brand weer veel werk veroorzaakt door afge waaide antennes, reclamehorden, schoor- steenen en ingewaaide ruiten. Op de rivier is de elevator 56 van de S. H. V. Steenkolenhandelsvereeniging, w elke langszij van het stoomschip „Rotterdam" aan het terrein van de Holland-Amerika Lijn aan de Wilhelminakade lag, op drift geraakt. Twee sleepbooten hebben den elevator in de Koningshaven in veilig heid gebracht. Het sleepschip „Christina" van schipper Bruel, dat geladen op de rivier voor an ker lag, moest eveneens in veiligheid worden gebracht om zinken te voorko men. Stagnatie in het treinverkeer in de richting Alkmaar. Het treinverkeer in de richting Alk maar heeft gisteravond stagnatie onder vonden, doordat tengevolge van den storm een stroomdraad van het electrisch gelei- dingsnet tusschen de Hembrug en Zaan dam is gebroken en op den grond afhing. Het verkeer in deze richting is in ver band hiermede geleid via Haarlem, Bever wijk en Uitgeest. De technische dienst van de spoorwegen was in den loop van den avond druk doende met het herstellen van het euvel. Hoewel, dank zij den snel getroffen maatregelen, de dienst betrekkelijk wei nig hinder ondervond, was het ongeval voor de reizigers tusschen Amsterdam en Zaandam toch hoogst onaangenaam. Zij moesten een grooten omweg maken. Omstreeks negen uur is een lioofdvoe- dingsdraad van den electrischen trein over Pijnacker naar Den Haag, gebroken, waarschijnlijk, omdat ten gevolge van den storm een gedeelte van een beugel van een trein is afgevallen. In Haarlem en omgeving. De storm heeft in Haarlem en omge ving hier en daar schade aangericht. Er zijn ruiten gebroken en gedeelten van da ken afgewaaid, zonder dat persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. In de Bar- teljorisstraat is een groote winkelruit door den wind ingedrukt. De politie heeft het Zes dooden. Te Baja bij Lissabon heeft zich een vree- selijke dorpstragedie afgespeeld, welke zes slachtoffers heeft geëischt. De boeren arbeider Antonio Mattos was wegens dief stal tot gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij terugkeerde, had zijn vrouw zich op gehangen. Mattos zocht toen den boer, die hem aangegeven had, op zijn hoeve op en schoot niet alleen hem, maar ook zijn moeder en broer dood. Vervolgens keerde hij naar zijn huis terug, waar hij door de politie werd omsingeld. Hij stuur de zijn kinderen weg, barricadeerde alle deuren en vensters en bood de politie tegenstand. Het kwam tot een vuurge vecht, in den loop waarvan Mattos een inspecteur van politie doodde en verschil lende agenten verwondde. Nadat er ver sterking met machinegeweren was aan gekomen, werd Mattos ten slotte door een kogel gedood. Zes dooden; vele gekwetsten. Dinsdag i3 het tusschen stakende arbei ders van een schoenenfabriek te Arnedo (provincie Logrono) en de guardia civil tot een botsing gekomen, waarbij laatst genoemde zich gedwongen zag van de vuurwapenen gebruik te maken. Zes dooden en tal van zwaargewonden bleven op de plaats van de botsing liggen, Het kamerlid Sabras, afgevaardigde voor de provincie Logrono, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas mede gedeeld, dat de gebeurtenissen te Arnedo zich hebben afgespeeld op hetoogenblik, waarop de gouverneur van de provincie, de luitenant-kolonel van de civiele garde en de werkgevers van het dorp met ver tegenwoordigers van de stakende arbei ders eener schoenfabriek aan het onder handelen waren over de hervatting van den arbeid. De menigte bestond in hoofdzaak uit vrouwen en kinderen. Zij was te hoop geloopen voor het huis, waarin de be sprekingenplaatshadden. Plotseling, zoo vertelde Sabras, is de civiele garde gaan schieten. Zes menschen zijn daarbij om het leven gekomen. Volgens een bericht uit andere baeu a ui daarïvier vrouwen onder. Telefoon- en telegraafverbin» dingen verbroken. Onderzee kabels gestoord. De telefoon- en telegraafverbindingen met de eilanden Bali en Lombok zijn ver» broken. Gemeld wordt dat deze eilander, op 4 Januari door zeer hevige orkanen en overstroomingen zijn geteisterd, waan door verschillende bruggen ingestort zijn, terwijl wegen gedeeltelijk werden wegge slagen. Met groote spanning wordt naar bijzonderheden uitgezien. Men vermoedt dat beide eilanden een ramp heeft ge troffen, daar de onderzeekabels van Ban- joewangi naar Singapore en Port-Darwin beide gestoord zijn. Radio-telefonisch werd gisteren nader aan Aneta uit Batavia bericht: Hedenavond half-zes (Batavia-tijd) is nog geen enkel bericht binnengekomen over den omvang van de ramp die Bali en Lombok heeft getroffen. De eilanden zijn volkomen geïsoleerd. Niemand weet, wat er gebeurd is. Thans wil men een vliegtuig van de Kon. Ned.-Ind. Lucht vaart-Mij. ter verkenning uitzenden. Hoogstwaarschijnlijk vliegt een Aneta- correspondent mede. Een brug van 10# M. weg< geslagen. Batavia. De directeur van B. B. ver-< nam uit Banjoewangi, dat ook de com municatie per as tusschen Noord- en Zuid-Bali gestoord is. Overigens is ei weinig bekend. Uit andere brond wordt het wegslaan van een 100 Meter lange ijzeren brug op Bali gemeld. De Nw.Rottct. teekent hier nog bij aan: Bali en Lombok zijn, van 't Westen af gerekend, de eerste twee der Kleine Soenda-eilanden, die bij het eiland Java in Oostnlijke richting aansluiten. De vulkanen-reeks van Sumatra en Java zet zich over beide eilanden voort; op Bali is 't meest bekend (en berucht) de Batoer, op Lombok de Rindjani, Ban joewangi, van waaruit de zeekabels in Noordelijke richting naar Singapora, in Zuidelijke richting naar Port Darwin loopen, ligt in 't uiterste Oosten van Java, aan Straat Bali, die Java en Bali scheidt. Overstroomingen hebben in den regenmoesson vooral op Bali vrij geregeld plaats. De rivieren zijn in den drogen moesson niet veel anders dan voren in 't landschap, doch kunnen door de zware regens in den Westmoesson geweldig bandjirren en soms groote verwoestingen aanrichten. Tenzij in dit geval ook aan aard- of zeebeving gedacht moet worden, zou aangenomen moeten worden dat de verstoring van de telegraaf- en telefoon kabels aan de orkaanwerking valt toe te schrijven. De telegrafische berichten geven vooralsnog geen aanleiding om aan een vulkanische uitbarsting te denken. Beide eilanden behooren, wat natuur- pracht betreft, tot de schoonste van Indië, vooral Bali, waar de ratuurrykdom een begaafde bevolking tot de schoonste kunstuitingen geïnspireerd heeft. Onze betrekkingen met Bali en Lom bok zijn van ouden datum. Houtman heeft in 1597 Bali reeds bezocht. Een geregeld bestuur is op beide eilanden eerst tot stand gekomen, nadat door gewapend ingrijpen een einde was gemaakt aan de onderlinge oorlogjes van de verschillendo kleine staatjes en aan allerlei misbruiken en inbreuken op de erkenning van het Nederlandsch gezag. Op beide eilanden heerschen sedertdien orde en veiligheid. De bevolking van Bali bedraagt ongeveer een millioen en van Lombok ongeveer 600.000 zielen. Het aantal Europeanen is op beido eilanden samen niet grooter dan enkele honderden. Bali heeft als een complex van eigen oud en eerbiedwaardig cul tuurleven de laatste jaren steeds meer de aandacht van Oriëntalisten getrokken, terwijl het wereldtoerisme den weg naar Bali gevonden heeft, aangelokt door do schoone natuur en de merkwaardige religieuze ceremoniën. Door zijn in nor male omstandigheden gemakkelijke ver- [binding met Java,is van de beide eilan den Bali het meest bezochte. In ontwik keling staat Lombok bij Bali ten achter, 'ook wijl zijn bevolking niet die hoogte van beschaving heeft bereikt. Biologisch is Lombok van beteekenis als overgangs gebied tusschen Aziatische en Australi sche levensvormen. Bali en Lombok vormen samen een residentiede resident l zetelt te Singaradja,op Bali's Noordkust.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11