KWHE EDüSiï STAuöNitüWS Balans-Opruiming! De Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Reductiebons? Zeer rumoerige vergadering van het „Dorus Rijkersfonds". VfssctieriJ. ANNA PAULOWNA. De opening van de verbouwde school te Callantsoog. CALLANTSOOG. VAN DONDERDAG 7 JANUARI 1932 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 7 Jan16.33 uur Vrijdag 8 Jan16.34 NIEUWE WINKEL. De omgeving van het Tuindorp wordt den laatsten tijd meer en meer volge bouwd. lal van nieuwe straten zijn ont staan, waar reeds een begin is gemaakt met de verbouwing en zoo is het te begrij pen, dat ook in het Tuindorp zich meer en door dit weer ook hier de visscherij be- lemmerd, maar, bij opklaring kan op oD v S 1 f" 26 ,UW ^werker Texelstroom spoediger worden gevischt Buit». v. avonturen te maken. dan om den Zuid. De garnalenvisscliers hadden ook wat meer botvangst, en daar de bot nog goe den aftrek vindt, was de prijs bevredigend. Ook de vletvisschers beoefenen nog in meer middenstanders gaan vestigen, voor steeds ijverig deze visscherij en zelfs met wie er een flink afzetgebied valt te ver- h®* stormachtige weer staakte men de overen. W ij moeten thans melding makenvan8st1.n,ieV °™dat dez® gelegenheid ver- Emër"morrelde"verraefs van de vestiging eener slagerij in de moedelijk de bot naar den Zuidwal drijft, - Violenstraat hoek Begoniastraat, het meer j waag4 "len de Poging, di0 zeer moeitevol naar het noorden gelegen deel van het ^an worden genoemd. De Noordzeevisscherij werd om het stormachtige weer niet uitgeoefend. Buiten op het perron loeide de storm en loekte de Noordwester over de kale weiden, maar binnen, in de wachtkamer deklas, zat een soepie gestrande Jutters en vertelden elkaar Jutterbakkies. 1 reeds ver in den nacht, toen ze eindelijk van hun avontuurlijke reis Jutterland terugkwamen. De heer aan het ge troost te sloten buffet om een koppje bemachtigen, ook niks hoor. Door den kerkeraad der Chr. Geref. kerk alhier, is een beroep uitgebracht op Ds. J. Hovius, te NieuwePekela. Ds. E. R. Damslé, Ned. Herv. predi kant te Huisduinen en Julianadorp heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. Ransdorp en Schellingwoude (gem. Amsterdam) aangenomen. Onze vroegere stadgenoot, de heer K. Abbenes, scheepsteekenaar bij het Marine-etablissement te Soerabaia, is benoemd tot scheepsbouwkundig-hoofd- teekenaar. AANKOMST INDISCHE MAE. Heden in ons land. De boottrein, aansluiting gevend op het m.s. „Sibajak", dat 8 Januari a.s. van Marseille vertrekt, zal heden om 13.46 van Den Haag H.S.M., 14.15 uur van Rotterdam D.P. en om 15.15 uur van Roosendaal vertrekken. INZAMELING VOOR HET CRISIS-COMITÉ. Wij verwijzen naar de in dit nummer opgenomen advertentie, waarin personen (dames en heeren) opgeroepen worden, die zich beschikbaar willen stellen voor de in zameling van gelden en voorwerpen in natura ten bate van het Nationaal Crisis comité. MUZIEKCONCOURS TE DEN HELDER. Men schrijft ons: De „Oranje-Harmoniekapel", welke op 24 Maart 1932 haar 10-jarig jubileum hoopt te viereD, heeft op den 5en Mei (Hemel vaartsdag) een Concours georganiseerd dat zal gehouden worden op een terrein in de gemeente Den Helder. Door deelname van alle muziekvereeni- gingen, aangesloten bij den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen, is het Slagen van dit muziekfeest reeds ver zekerd. Tevens zal de „Oranje-Harmoniekapel", welke ook aan het Concours in Den Hel der deelneemt,, op den 2en Pinksterdag uitkomen op het Nationale Concours te Soestdijk. Op beide Concoursen zal zij deelnemen aan den Concert- en Marschwedstrijd. Onder de zeer goede en gewaardeerde leiding van den tegenwoordigen directeur, den heer Joh. Dol, zoomede de ernstigen wil der leden, is het bestuur der „Oranje- Harmoniekapel", er van overtuigd, dat de jubilaresse, naast de 2 concerten welke zij reeds heeft bepaald op 21 Januari 1932; en het feestconcert in Maart, op, of om streeks, den oprichtingsdatum, voldoende geschoold is, om aan beide, Bonds- zoo wel als Nationaal Concours, deel te nemen. KINDERKOOR „MORGENROOD". Men schrijft ons: Zaterdagavond j.1. gaven de onderafdee- ling in het Kinderkoor van „Morgenrood", onder directie van den heer F. van der Meij, in Casino hun uitvoering. Het programma bestond allereerst uit een vijitiental mooie kinderliedjes van G. C. Wieren, Frans Abt, A. Rijsen en an deren, welke een zeer goede vertolking vonden, met name door Kinderkoor. Ze waren er bij, de kleintjes, met alle aan dacht voor den dirigeerstok, met een toe wijding, die getuigde voor het onderwijs, hier gegeven. Na de pauze een kinderoperette in 2 be drijven, die om spel, costumes en uitvoe ring in alle opzichten voldeed. Een goede reclame voor de zangklassen van den heer Van der Meij, waar ieder, tusschen de 8 en 50 terecht kan, waar on der goede leiding, goed gezongen wordt. BEGIN VAN BRAND. Dinsdagavond tegen half acht werden de bewoners van de Smidstraat opge- geschreeuw welke uit het pand, be- schrikt door een hevig geschrei en woond door de familie Sm., klonk. De bu ren, danig verontrust verschaften zich toegang. Direct al bij het binnen komen kwam hun een sterke brandlucht tege moet. Wat was het geval? De moeder had haar kinderen, zes in getal, maar heel ge woontjes aan hun lot overgelaten en was naar de bioscoop gegaan. De vader is scharenslijper van beroep en is met z'n negotie soms dagenlang afwezig. De kin deren hokten op den zolder samen met als eenige verlichting een petroleumtoe- stel wat op den grond stond. Nu is een petroleumtoestel heelemaal geen instru ment om op den grond gezet te worden en zeker niet wanneer er kleine kinderen bij zijn. Het is dan ook niet te verwonde ren dat op een gegeven moment het toe stel omviel met als gevolg dat de weg- stroomende petroleum oorzaak werd dat de vloer ging branden. De buren hebben de kleinen in veilig heid gebracht en onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die met den slangen wagen al spoedig ter plaatse was, doch niet behoefde in te grijpen, daar het vuur inmiddels met emmers water gebluscht was. Het mag nog een geluk genoemd worden, dat direct ingegrepen is. Was dit niet het geval geweest dan waren de ge volgen, vooral door den sterken wind, niet te overzien geweest. Hopenljjk zal de moeder zich voortaan wat meer zorg voor Ksre kinderen ge- Tuindorp. Aldaar opent heden de heer H J Heres een slagerij, die, ofschoon op be- scheiden voet ingericht, door de helder-j I witte betegeling der wanden en de keuri- I ge inrichting, een uiterst sympathieken I indruk maakt. De heer Heres was jaren lang bediende in de bekende slagerij van den heer Ingelse in de Krugerstraat; Hij hoopt nu in deze nieuwe buurt als zelf standig patroon zich een bestaan te ver werven. De zaak bezit een ingebouwde koelcel en de nieuwste systemen snel weger en Van Berkel's snijmachine. Heeft U al geprofiteert van de ONS FILM-PROGRAMMA. Twee hoofdnummers: van iedere vrouw", met de llongaarsche ster Vilma Banky in de hoofdrol. Tweede hoofdnummer: „Mijn vrouw de avontu rierster", blijspel. Eerstgenoemde film j moest door het Tuschinski-Theater wor den geprolongeerd wegens het groote suc ces. H. J. schreef ervan in „Het Volk": „Wanneer men de sprekende film als verschijnsel aanvaardt, dan moet erkend worden, dat „Die Sehnsucht .jeder Frau" een zeer gave schepping isVoortref felijk gefotografeerd tooneelspel, van uit stekend gehalte, waarbij de scènes zoo kort gehouden zijn, dat zij niet vervelen Ook in het slot treft het zuivere accent, dat Victor Seaström alle gebeurtenissen weet te geven, waarbij niet vergeten mag worden, dat de spreektekst van het scena rio buitengewoon goed is". In het „Handelsblad" liet P. K. zich als volgt erover uit: „Ons blijft slechts over te hopen, dat alle Duitsche films, mede in Hollywood, op hetzelfde hooge peil staan als „Die Sehnsucht jeder Frau", waarmede Metro Goldwyn hier debuteert en zoo debuteert, dat het een felicitatie waard is. Het spel van Vilma Banky is zoo vol nuances, zoo levendig, zoo beheerscht, zoo fijn en zoo veelzijdig, dat wij er eigenlijk verbaasd over hebben gestaan". Het tweede hoofdnummer is een ver makelijke geschiedenis van een avontuur lijk vrouwtje, wier gedurfde onderneming tenslotte leidt tot een mooie positie voor haar man. Walzertraum. Rectificatie. In ons bericht omtrent de komst van de verfilmde operette „Ein Walzertraum" vermeldden wij, dat Ernst Lubitsch daarin de hoofdrol vervult. Dit was onjuist: Ernst Lubitsch is de regis seur; de hoofdrol wordt vervuld door Maurice Chevalier. „HALFBLOED". De Ver. Tooneersten, A'dam. Men schrijft ons: A.s. Zondag komt bovengenoemd ge zelschap onder leiding van Joh. de Boer en D. van Allefen Jr. in Casino, 't En semble bestaat uit bekwame krachten en zeer bekende artisten o.a. Joh. de Boer, Ko van Sprinkhuizen, D. van Olefen Jr., Coba Kinsbergen Marie Bigot, Jo de Boer-Mulder, Cor de Groot enz. Gezien deze namen, kunnen we een prima voor stelling verwachten. Het op te voeren stuk „Halfbloed", een actueele schets uit het kunstenaarsleven in de Tropen, is spannend, vol pakkende tooneelen en men krijgt er zeer sterk spel te zien. „Halfbloed" is een zeer goed verzorgde voorstelling, die overal in het land veel succes ondervindt. Men leze daarover onderstaande persbeoordeelingen. „Het Volk": Halfbloed werpt een schel licht op de be treurenswaardige toestanden die in Indische Ambtenaarskringen heerschen en hoe welig er de corruptie tiert. „Breda's Dagblad": Zelden zagen wij een stuk met zooveel verve gespeeld, alle medespelenden hebben het applaus dat aan het slot een ovatie geleek, ten volle verdiend. Heldersche Jutters gestrand. De heer Levy Grunwald schrijft ons: De groote zaal van de üranjesocieteit liep vol alle rijen stoelen waren dicht bezet. De 4-jarige bokswedstrijd tusschen diverse leden en hoofdbestuursleden had vele Hagenaars, Rijswijrkers en Helder- schen getrokken. Het was reeds dc 9e of misschien wel de 10e ronde, maarknock Het verlangen 0ut was nog niemand. De competitie werd Witte Bioscoop. steeds op denzelfden voet voortgezet. Rustig zijn pijp rookend, met heldere zeemansoogen in zijn trouwhartig gezicht, zat daar ook de oud-burgemeester van den Helder, de heer Houwing. Als een magneet trok hij de Jutters aan. Daar hei je de burgemeester, is-ie effe fijn, spraken een paar opperhoofden der Hel dersche Blauwe ridders. En stevige hand van den populairen heer Houwiug, de vele vragen over Juttersstad deden zien, dat hij Den Helder nog in zijn hart draagt. De hitte in de zaal was onverdraaglijk. De rook was zoo dicht, dat men eikaars aangelaat niet meer kon aanschou wen. In den Pottenwinkel van de Ridders is 't niet zoo benauwd als hier in 't Haegie... en toch is er de upper ten aanwezig. Twee kampen bestrijden hier elkaar allemaal zeggen ze dat ze vech ten voor de Ridders. Een reuze eer voor de Ridders. En ze gaan elkaar te lijf met woorden, met reuze veel woorden alle maal voor de Ridders. Uren worden be steed met oreeren, als het eindelijk tot stemmen komt, zegt een meneer laten we toch maar niet stemmen en het knokken uitstellen tot over twee weken. Dat is reuze zegt meneer Hoejenbos vandaag zullen we dus maar niet stemmen, waarom zouden we ook eigenlijk stemmen. We stellen de zaak uit. Groot Aan dc Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier, uitgesproken op Woens dag 6 Januari 1932, in het Stadhuis te Alkmaar, is het volgende ontleend: De toestand van den landbouw. Het jaar 1931 was voor het land- en'veehou- dersbedrijf een ongelukkig jaar. In het veehoudersbedrijf trad de ongunstige toe stand in het 2e halfjaar in, eerst met de boter, daarna in October-November met de kaas, alles tengevolge van de buitenlandsche toestanden, waaronder vooral de verhoogingen van invoer rechten en de contingenteeringsmaatregelen ge noemd moeten worden. Ten aanzien van het overige deel van het vee houdersbedrijf, de varkensmesterij en vetweiderlj, is er niets dan nadeel te vermelden, in het bijzon der bij de vetweiderij, die kapitalen verloor, voor namelijk tengevolge van den onbeperkten invoer in ons land van Deensch- en ander buitenlandsch vleesch. De eigenlijke landbouw, de graanbouw, was ook niet gunstig, al bracht de tarwewet aan velen steun, met het gevolg, dat de tarwecultuur zeer werd uitgebreid. Alleen een hooger maalpercentage zal in staat zijn om voor het kwantum goede in- landsche tarwe nog plaatsing te vinden. Veel veehouders en landbouwers geraken in groote financieele moeilijkheden en om het even wicht te vinden wat zeer moeilijk gaat zal er veel gewijzigd en vereenvoudigd moeten wor den, wil er nog kans bestaan op een bescheiden bedrijf. Bloembollenkweekerij en handel. Het gewas van de tulpen, hyacinthen en narcis sen was iets beneden het middelmatige: voor cro- cussen en bijgoed was de oogst goed te noemen. Dientengevolge was het aanbod van eerstgenoemde soorten in het begin van den handelstijd dan ook niet zoo groot. Tengevolge van de minder gunstige bloemenprijzen in het buitenland waren de prijzen protest bij het eene gedeelte der verga- j der bloembollen tamelijk laag. Begin Augustus lie dering, getrappel en handgeklap, alsmede pen deze iets op; om' zoodra de financieele crisis Er was een opleving in den garnalen- prijs en deze liep zelfs tot boven de 30 cent per kilo. Vermoedelijk was deze verhoo ging een gevolg van het stormachtige weer om den Zuid, waardoor de visch- vangst daar belemmerd werd en de vraag die er dan nog is, zich verlegde naar hier. De vangsten waren niet groot en ook hierom zal de prjjs wel zijn opgeloopen. Enfin, van dit prjjsvleugje is dan toch nog geprofiteerd en nu de storm doorzet, kan het zijn, dat er wat vraag blijft. Wel werd gefluit bij het andere deel. Levy Grunwald zegt, dat de blauwe ridders nooit zoo vervelend staan te kletsen. „Zalle me redde of zalle me niet redde" Ze zeggen„hurrie op lui opschieten". Hij zegt woorden, die bepaald in Den Haag shocking zijn, maar als hij door den Voorzitter tot de orde wordt geroepen, omdat hij onparle mentair is, zegt hij: Dat is Heldersch, meneer de Voorzitter, Juttertaal. We zijn daar niet zoo daftig als in de hofstad, maar wij zeggen precies, waar het op staat. Ruw van buiten, maar deftig van binnen, dat zijn dfi juttere (Burgemeester ïïfïii. wing glimlacht vergenoegd). Eindelijk werd er dan toch gestemd, nadat 3'/j uur vele leden zich opgewonden hadden en de kelen schor waren. Na 3 X herhaalde stemming werd de heer Witlau, oud-wethouder van Rijswijk, gekozen met 62 stemmen, tegen 58 op den heer Ter Hall. Het was inmiddels half zes geworden en er was nog niets anders gebeurd dan deze stemming. 3i uur stemming voor één persoon en er moesten 8 gekozen worden, dat is X 3è 28 uur. 28 uur in de Oranjesociëteit en thuis stond de gestampte pot te pruttelen en de erwten soepen Den Helder eenvoudig snert ge noemd, aan te branden, dat was toch een beetje erg om 28 uur la Ghandi niets te krijgen dan een beetje geitenmelk of lawaaisaus. Niks hooi*, 't is in Den Haag ook wel geen vetpot ook malaise, maar voor een vette hap laten ze een verkiezing in den steek. In totaal werden er nog maar twee leden gekozen, n.1. de heer Lalau en mevr. Dirkzwager, toen was het half zeven de magen begonnen zoo te jeuken, dat besloten werd, de vergadering te ver dagen en de verkiezing van de andere bestuursleden op een anderen datum te vervlogen. Toen gingen de Hagenaars naar huis, maar de Jutters en hoofden der Blauwe Zeeridders strandden in Uit geest, omdatsinds uren geen trein was binnengekomen of uitgegaan, daar in Duitschland zich deed gevoelen, weder snel te dalen. Alleen de prijzen voor hyacinthen, speciaal eerste-kwaliteits-bollen, stegen belangrijk door een tekort van dit artikel. Toen in begin September Engeland den gouden standaard los liet en het pond sterling' ver beneden pari kwam te staan, stortte de handel geheel ineen en stonden de ex porteurs voor een groot verlies, vooral ook, toen de Scandinavische landen evèneens den gouden standaard lieten varen. Waren deze twee factoren niet ingetreden, dan zou de handel zich tamelijk goed ontwikkeld hebben, alhoewel de doorsnee- prijzen op een zeer laag niveau stonden en zelfs voor vele artikelen beneden den productieprijs waren. Alleen voor crocussen en hyacinthen bleef de vraag iot tin emue van r nandelsseizoen goed. Visscherij en vischhandei te Den Helder en Omgeving. Hoopvol begonnen in het eerste halfjaar door goede garnalen-, haring- en ansjovisvangsten, sluit 1931 toch met een lager opbrengstcijfer dan 1930, dat trouwens een recordjaar was. Behalve door de in Den Helder en Texel thuis- behoorende visschersvloot, zoowel zeil- als motor vaartuigen, werd ook door vele visschersvaartui- gen van Zuidholland en Zeeland de eerste vier maanden met succes aan de garnalenvangst deel genomen. Het groote aantal vaartuigen gaf een levendigen aanblik aan onze haven. De ruime garnalenvangst had geen nadeeligen invloed op de prijzen, want die waren geregeld hoog door groote vraag, bij gebrek aan vangst langs de Zeeuwsche en Belgische kust. Aan de haring- en ansjovisvangst werd door „trekkers", „fuiken-(kommen-) visschers" en „kuil- visschers" deelgenomen. Ook deze vischsoorten werden ruim gevangen, doch konden niet op hooge prijzen bogen. Vooral ansjovis was zeer laag in prijs en soms bijna waardeloos. AVel was het soort klein, maar de groote voorraad oudere ansjovis en de slechte economische toestand drukten de prij zen erg, waardoor de kuilvisschers ver vóórdat het seizoen geëindigd was, deze visscherij eindig den en hun geluk met het trawlnet in de Noordzee gingen beproeven. Geepvangst was iets beter dan het vorige jaar; ook de sardijnvangst liet zich beter aanzien, maar dit artikel had bijna geen waarde, zoodat naar dat als die van de Gemeente, de Kamers over ontwer pen van wet of verordening, die handel en nijver heid in den ruimsten zin betreffen, vóór de indie ning ervan hoort. Volgden alle Gemeentebesturen het lofwaardig voorbeeld van de Gemeente Alkmaar, die vrijwel steeds advies inwint, dan zou de arbeid der Kamer ongetwijfeld nog doeltreffender kunnen zijn. Veel aanvragen om inlichtingen. Opmerkelijk is het. dat. nu vele bedrijven door de tijdsomstandigheden de bakens moeten verzet ten, ontzettend veel aanvragen om handelsinlich tingen de Kamer bereiken. Bijna zonder uitzonde ring heeft de Kamer al deze aanvragers kosteloos van advies kunnen dienen en het doet prettig aan, dat velen onomwonden hun tevredenheid betuigden over de werking van onzen economisch voorlich tingsdienst. De Kamer zal zich tijd noch moeite sparen om te trachten op vlotte wijze de ge- wenschte inlichtingen te blijven geven! Wij willen ker door de contingenteeringsmaatregelen in Frank- er gaarne zijn om den handel te mogen dienen, rijk en het opheffen van den gouden standaard in Ook het Handelsregister bleef een vraagbaak Engeland, waardoor de export zoo goed als lam voor velen, zoodat het totaal aantal ter inzage ver- geslagen werd. De binnenlandsche behoefte is ge- strekte dossiers sedert de wettelijke instelling van ring en daardoor zeer spoedig voorzien en heeft dit Register bijna 37 duizend bedraagt, geen invloed op de voornaamste vischsoorten als haring, ansjovis en tong, die hier worden aan gevoerd. Mocht de visscherij het vorige jaar met goede hoop op de toekomst eindigen, thans ziet het er met de vooruitzichten voor den handel donker uit. Er zijn echter nog wel eenige lichtpunten. Zoo is er in onze plaats een nieuwe industrie gevestigd, n.1. het maken van vischmeel en het drogen van garnalen. Verwacht mag worden, dat in 1932 de Zuider zee afgesloten zal zijn. Dit geeft Den Helder de kans zich als visschershaven met zijn nevenbedrij- ven verder te ontwikkelen. Een krachtige mede werking der overheid zal daarvoor echter niet gemist kunnen worden. Middenstand. De resultaten zijn weinig bemoedigend. In het algemeen zijn de vakken, die weinig voorraden behoeven, er het allerbeste aan toe, hoewel echter ook daarin de ongunst der tijden zich afteekent door mindere ontvangsten. Als groot bezwaar blijft de winkelier de onmo gelijkheid gevoelen om tot vermindering der alge- meene onkosten te geraken, daar de uitgaven voor gas, electra, waterverbruik, salarissen, vrachten en vooral ook de belastingen en reclame, geen cen time daalden, zoodat bij een gelijkblijvenden stuk- omzet de verkoopprijs niet voldoende aan den in koopprijs kan aansluiten. Veel lagere belastingen, zeer veel lagere prijzen der monopolistische bedrijven en belangrijke re ductie ook van de advertentiekosten in de dag bladen, kortom een verlaging der onkosten tot het vooroorlogsche peil, zal zeer veel kunnen bijdra gen tot saneering der middenstandszaken, die nu ten onrechte van te hooge prijsstelling worden be ticht, doch die dit verwijt moeten terugkaatsen naar hen, die bewust of onbewust medewerken tot het hoog houden der algemeene kosten. Algemeen is men van gevoelen, dat Rijk, Pro vincie en Gemeente nog te veel leven in de sfeer der boomperiode, terwijl hetzelfde van de mono polistische particuliere bedrijven dient te worden gezegd. Het Bouwbedrijf. Ook het bouwbedrijf ontkomt niet aan de na- deelen van de bujtengewoon moeilijke tijden, zij het dan ook, dat dit als beschut bedrijf niet in de voorste rij wordt aangetroffen. Alhoewel in het vorige jaar nog van een be trekkelijk gunstigen toestand gesproken kon wor den, komt thans ook hierin een kentering. Waar de ervaring heeft geleerd, dat genoemd bedrijf later dan andere de gevolgen van maat- -j- Gejiggnng <-»*i /Torvrinrlf". Van \/t*f ZplcGF worden aangenomen, dat voor het bouwbedrijf het ergste nog moet komen. W egenverbetering. Voor den arbeid, die de commissies weder ge heel belangloos hebben willen verrichten, is de Kamer zeer erkentelijk. Vooral voor de Verkeers- commissie en de Handelscommissie is nog een groote taak weggelegd. Nog zeer veel is er te ver beteren aan de wegen in Noordhollands Noorder kwartier. Ik wijs b.v. op de verbindingen in de omgeving van Schagen, Groot-Schermer, Graft en De Rijp. Het vraagstuk van de bruggen over hel Groot Noordhollandsch Kanaal is inmiddels ge lukkig een schrede nader tot zijn oplossing ge raakt door de gevallen beslissing tot het maken van een nieuwe brug te Stolpen en het herstellen van de vlotbrug te 't Zand. De verbindingen met den nieuwen Wieringermeerpolder zullen vooral ook uwe aandacht vragen, terwijl de Handelscom missie talrijke problemen zal krijgen voorgelegd, die nauw verband houden met de crisisperiode, die wij thans doormaken. Contingenteeringen. Aan deze, in druk verschenen, rede van den Voorzitter, is toegevoegd een staat van door de verschillende buitenlandsche regeeringen genomen beschermende maatregelen, rubrieksgewijze gerang schikt. Een geweldig stuk arbeid van de Kamer! door de kracht van den storm, tal van vjsci,je n;et intensief gevischt werd electrische draden kapot geslagen waren en het verkeer hopeloos gestremd was. „Daar zitte me nou met de gebakken peren", sprak van Dok tegen Bot, „hoe komme we thuis wat doene we in de kou". Toen, om de verveling van het wachten jaarlijks voedsel; De Zuiderzeewerken, waaraan in September 4904 arbeiders werkzaam waren, tegen 5136 in 1930, werden met kracht voortgezet. Omtrent den stand der werkzaamheden in den Wieringermeerpolder kan ik u het volgende rap porteeren: „In het afgeloopen jaar \t;rd de in September 1930 aangevangen ontginning van den Wieringer meerpolder met kracht voortgezet. In totaal kwam tot half December 1931 een oppervlakte van 11400 H.A. gereed. Het geheele jaar door vonden er ruim 2000 ar beiders regelmatig werk. Met de bebouwing en de kolonisatie van den polder werd in het verslagjaar aangevangen. In het eerste kerndorp bij Sluis I kwamen reeds 20 woningen geheel gereed, terwijl ter plaatse nog ruim 80 woningen in aanbouw zijn. In het dorp bij Sluis III zijn ruim 100 woningen in aanbouw. Begin 1932 zal met de uitgifte van bouwper- ceelen in erfpacht voor neringdoenden en klein- industrieelen worden aangevangen. Voor den middenstander-zakenman ligt in den polder een toekomst. Westfriesche kanalen. Photo van de genoodigden in een der klasse-lokalen genomen na afloop plechtigheid. Burgemeester Breebaart staat naast de agenda aan den wana, hem is een doel van het hoofd van den Inspecteur, den heer Dun, zicntnaar. De Noordzeevisscherij levert helaas minder goede visch voor meüschelijk vooral schol-, tong- en tarbotvangst is de laatste jaren achteruitgaande. Of dit nu aan overbevis- sching of aan de intensieve pufvisscherij der laat ste jaren, dan wel aan belde te wijten is, staat niet vast, doch een feit is het, dat de goede visch de laatste jaren verdwijnt en mede daardoor de voor uitzichten voor de visschers verre van rooskleurig zijn. Wil men deze visscherij behouden, dan zou de Regeering door proefnemingen moeten trachten daarin verbetering te brengen. Wanneer de tee kenen niet bedriegen, zijn er te dien opzichte ech ter voorloopig geen ingrijpende maatregelen der Regeering te verwachten en zullen de visschers bij gebrek aan beter, genoodzaakt zijn hoewel dit niet loonend is zich nog meer toe te leggen op het halen van broed uit zee voor de vischmeel- fabrieken en eendenhouders, of hun bedrijf stil te leggen. Het tweede halfjaar kenmerkte zich helaas door zeer slechte uitkomsten. Leverde, zooals boven gezegd, de Noordzee-trawlervisscherij minder goede resultaten, de garnalenvisscherij bracht niets op door gebrek aan vraag. Ook met dc sardijn was dit het geval. De lage prijzen maakten het vls- schen niet loonend. De palingvangst was slechts matig, bij lage prij- j zen. De „alikruiken"- en „wulkenvangst" was ta melijk, maar de prijzen waren minder goed dan in de voorafgaande Jaren. „Mosselen werden al leen voor eendenvoer gevangen. De „zeegras- oogst" was normaal, maar de vraag naar het ar tikel gering. In den vischhandel was het eerste halfjaar wel omzet, maar deze leed zeer onder den algemeenen crisistoestand, die zich op verschillende manieren deed gevoelen. Vooral de export van „haring" en „ansjovis" ondervond hiervan de nadeelen. Duitschland nam slechts tegen lage prijzen „haring" af en voor „ansjovis interesseerde het zich bijna niet, zelfs niet bij de lage prijzen van het oogen- blik. In het tweede halfjaar werd het nog moeillj- overheid, zoowel die van het Rijk of de Provincie Blijkens mededeeling van de Westfriesche Ka naalvereeniging was het jaar 1931 voor haar in hoofdzaak een jaar van afwachten, hoe de ont worpen en door de Regeering en de Staten dezer provincie goedgekeurde en aanvaarde plannen zouden worden ten uitvoer gebracht. Uit den aard der zaak vordert de voorbereiding van die wer ken geruimen tijd. De vereeniging houdt zich be reid om, zoodra op hare medewerking een beroep mocht worden gedaan door de bevoegde autoriteit, die te verleenen. In de pers duiken zoo nu en dan berichten op van personen, die de kanalisatie met het oog op het toenemend autoverkeer meenen te moeten ont raden. Reeds vroeger gaf ik als mijn meening te kennen, dat inderdaad het autoverkeer in de naaste toekomst groote afmetingen zal aannemen, doch dat daarnaast voor het massale vervoer de vaar weg in ons land steeds noodig zal blijven. Het verkeer door het Groot Noordhollandsch Kanaal liep zelfs bij de huidige malaise en sterk verbe terde landwegen ook geenszins achteruit, doch vooruit en het respectabele aantal van bijna 57 duizend schepen, dat in 1930 de vlotbrug te Alk maar passeerde, wijst ook allerminst op een af name der binnenscheepvaart in ons district. Buiten de vele binnenschepen zijn ook talrijke zeeschepen opgelegd, waaraan voornamelijk de algemeene stil stand in zaken schuld heeft, doch vermoedelijk ook de ongelimiteerde uitbreiding van scheepsruimte in de latere jaren. Economische adviezen. Herdacht wordt voorts het overlijden van den heer D. H. Grunwald, en zegt aan het slot zijner rede: Het verheugt mi], dat de besturen der Gemeen ten in ons District er geleidelijk meer toe overgaan betreffende economische vraagstukken advies bij de Kamer in te winnen. Toch blijven er nog altijd vele waaronder groote Gemeenten zelfs die blijkbaar nog niet, althans op al te bescheiden wijze, gebruik maken van art. 12 van 3e wet op de Kamers van Koophandel, waaromtrent in de Memorie van Toelichting staat: „dat de Regeering gaarne zou zien, dat het regel zou worden, dat de CRISIS-COMITE. Op uitnoodiging van den burgemeester kwamen Dinsdagavond in de raadzaal alle leden van den raad en den gemeente secretaris bijeen, teneinde tot oprichting van een Crisis-comité in deze gemeente te komen. Algemeen bleek men van het nut van een zoodanig comité, als onder deel van het Nationaal Crisis-comité, over tuigd, zoodat allen zich bereid verklaar den daarin zitting te nemen. In verband met de door het Nat. Crisis comité gestelde vragen werd als de mee ning van het comité uitgesproken: le. dat er ook in deze gemeente be hoefte bestaat aan het treffen van bijzon dere voorziening tot leniging van nood, door crisis ontstaan; 2e. dat de middelen tot leniging van dien nood niet geheel of goeddeels ter plaatse kunnen worden gevonden. Voorts meent het comité, dat velen steun beüoeven, (locli aai in ue caoi^ ri hulp dient geboden aan gebruikers van kleine bedrijven. Het comité hoopt, dat zij die met de omstandigheden dezer per sonen goed bekend zijn, inlichtingen zul len verstrekken, terwijl het zich voorstelt daartoe ook medewerking van enkelen te vragen. Om aan de eerste geldmiddelen te komen zal door de comitéleden in den loop van de volgende week met lijsten worden gecollecteerd. Een ieder wordt op gewekt daarop naar draagkracht te tee kenen. Tenslotte werden tot leden van het dag. bestuur van het comité benoemd de h.h. G. J. Lovink, voorzitter, K. Keuris en D. Lubbert, leden en C. Keijzer, secreta ris-penningmeester. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Zondagavond geeft de r.-k. Jongelings-1 tooneelvereeniging een uitvoering in de zaal van den heer J. Swaerts ten bate van „Herwonnen Levenskracht". V. C. J. B. Donderdagavond half acht bijeenkomst. LOOP DER BEVOLKING. Mej. G. Kooy, van Ingekomen: Oegstgeest. Vertrokken: H. Vergunst, naar Lisse; J. van Diepen, naar Harenkarspel; C. A. Geertzema, naar Amersfoort. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Govert, z. v. L. H. Blom en H. H. Wiggers. Theresla Maria, d.v. P. Huiberts en Ch. M. Schilder. Cornelis Olof, z. v. O. Huiberts en C. M. Roosen. Wilhelmina Christina Theodora, d.v. A. C. van der Viught en Th. H. Bosman. ONDERTROUWD: R. J. Blaauboeren G. M. Smit. GETROUWDP. Hoenson en G. Loojj; E. Groet en A. Dienaar. OVERLEDENN. Kuiper, echtgenoote van J. Cornelissen. Verloren handschoen. POLITIE. Een rijwielplaatje en een LIJK AANGESPOELD. Nabij strandpaal 11 onder deze ge meente is Dinsdag j.1. aangespoeld het in verre staat van ontbinding verkeerende lijk van een mannelijk persoon. Nog te herkennen was een blauwe werkbroek en een tricot onderbroek. De kleedingstuk- ken waren gemerkt: Holdfast. Verder had de man bruine sokken aan en aan één der voeten een hooge werkschoen. Burgerlijke stand van Callantsoog. gedurende de maand December. GEBORENTheodorus Simon, z. v. T. S. Schilder en G. Wever; levenloos aangegeven Geertruida Cornelia, d. v

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5