Kijkjes uit mijn venster. JULiANADORP. CALLANTSOOG. ANNA PAULOWNA. W8ERSNGEN. SCHAGEN. De stormwind heeft een tipje bloot- l gelegd van de toestanden in hetbinnen- vaartbedrijf en zal hopelijk oorzaak zijn, dat het gordijn, hetwelk daar de dingen nog toesluit, met een forschen windstoot zal worden weggerukt. Was dan die stormwind noodig? i Wie alle dingen kan oplossen, geve daarop het antwoord. Doet het niet vreemd aan, dat, nu vele nijvere handen snakken naar werk, er anderen zijn, die zwaar gebukt gaan onder een overstelpende hoeveelheid werk. En is misschien ook daarvoor de storm wind noodig om ook daarin zuivering te brengen? Het bandjirt en de wateren worden opgezweept en de stormwind spookt rond en deelt harde klappen uil. Overal hoor je de suizing van den aanzwellenden storm. Er is een spanning die ergens ontspanning zoekt. Volkeren vertrouwen elkaar niet, groe pen uit hetzelfde land staan aan den rand van de barricade, economische pro blemen schetteren hun moeilijkheid uit en de toeschouwer, die het alles ziet en de suizing hoort, wacht op het moment van de ontspanning. Zal het een depressie zijn, die wel dreigt, maar die ons voorbijgaat, of zal de stormwind ook ons teisteren Wij allen snakken naar de vredige stemming van dendolen den avond als het goud van den dag nog glanst aan den verren horizon en de arbeid zich gelegd heeft en er is de ons toekomende rust na drukke dagtaak. Wij willen vrede en het vredige en de mijmering op de rustbank onder het droomerig geruisch van den beschutten- den boom op het erf. Wij vermeien ons in dat purper en goud van den heenvlietenden dag, dat ons tevens duidelijk maakt, dat er na na eenige uren rust, weer zal komen de aankondigster van den dag, die onze handen aan het werk zal stellen en die er voor waakt, dat wij indommelen en niet meer kunnen zien de vreugde van den dagelijkschen arbeid, die noodzake lijk is voor het onderhoud van het lichaam en voor het onderhoud van den geest. En zouden wij, meest ongewild, den stormwind niet vaak noodig hebben om ons te behoeden voor indutting of ons vast te zetten in de broeiing van de zelfgenoegzaamheid en eigengerechtig heid De stormwind kan in zich bergen de diepe toon van het zuivere, gezonde, en kan de zware basstem zijn, die als een heid een geweldige en beangstigende dreuning kan doen ontstaan, maar die in de symphonie van het leven, vormt de grondtoon, waarop de andere melodie wordt opgebouwd en die zonder dien grondtoon geen diepte en geen kracht zou hebben, waardoor de symphonie te ijl en te luchtigjes zou klinken. Ik denk aan het Wolgalied waar de diepe bastoon dreunt als een forsche stap door de melodie en waaruit men hoort den tred van het Russische volk, zwaarmoedig, maar forsch, ernstig en wilskrachtig en ondanks alles religieus tot in zijn diepste nerven. Wel gaat er de stormwind en heeft daar danig huis gehouden en nog altijd dreigt er de de pressie, maar eindelijk zal ook daar de ordening komen, en niet zooals de mensch wil, maar zooals de kracht wil, die de stormwind jaagt en de stroomen doet vlieden. De stormwind kan beangstigen en de stormwind kan deemoedig maken en kan zijn het levenslied, dat doorzuurd is van het dezem der diepte en breedte in den ken en doen. Robinson. In zijn hofje was een oud element van rust. Het was een voorvaderlijk huisje van hoogst soliden en vorige-eeuwschen bouw. Groote kamer met drie bedsteden en dikke zware balken tegen den zolder. Dt ramen zagen uit op een keien-ne- strating, als een zeewering op den dijk. Hij toonde ons een vaal-zwart pak en een driekante steek en een paraplui. Met eerbied en trots. Het was de uitrus ting van een ouderwetschen aanspre ker. Aan de groote muren hingen por tretten van oude zeelieden en oude Hel- dersche visscherlui. En één moesten we extra bekijken. Het stelde voor een ka rakteristieke oud-Heldersche bedienaar Jimmink Mz. De heer Sinnige deelt mede dat alles in orde was bevonden, en dat hij tot goedkeuring adviseert, waaraan de vergadering voldoet. De Penning meester geeft daarna een kort resumé van de ontvangsten en uitgaven, er was ook nog een bescheiden batig saldo. De subsidie, groot f 100.— van de Ge meente was nog niet ontvangen, doch dit zal wel spoedig in orde komen, en de Voorzitter zegt den Penningmeester dank voor zijn gehouden beheer en de Oom- missie voor haar gehouden onderzoek der bescheiden. Daarna volgt do Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de van begrafenissen. Photo van Swaab aan heeren S. Eriks Jz. en G. W. Jimmink Wz. Weet ge het nog? In de buurt van de Jonkerstraat, Gas- straat en Vijzelstraat zijn óók zijstraat jes en -steegjes, mara waar zijn er zoo veel en waar zijn ze zoo schilderachtig als in de goede oude stad? De oude Helder met zijn specifiek aloude, bochtige steeg jes, waar het nieuwe nog geen kans heeft gehad. Laat eens zien: de Joden- steeg, Hoeksteeg, Draaisteeg, Kooisteeg, Kloksteeg, Krom Elleboogsteeg, Harte- steeg, Pijlsteeg, En nog wel meer. Bekijk eens de Middenstraat en Lan- gestraat en Breestraat en Wachtstraat en Artilleriestraat. Er zijn huizen met historische oud-Holandsche karakters en ze weten van geen wijken. Het is onze oude veste, stevig verschanst en niet aangeraakt door het moderne leven. De vele verscholen steegjes bergen eenvou dige, rustige bewoners, die er in boeze roen en schort en op klompen heel ge moedereerd doen En met denzelfden gevel moeten de huizen lange jaren mee. Alle veranderingen zijn niet altijd ver- VEREENIGING „VEEVERLOS- KUNDE" TE KOEGRAS. Maandagmorgen hield bovengenoemde vereeniging hare gewone jaarlijksche ledenvergadering in het café „Du Pas sage" van den heer J. Rotgans. Aanwezig waren slechts 14 leden. Daar de opkomst niet groot was, besloot het bestuur eenigen tijd te wachten, in de hoop, dat nog meerderen ter vergadering zouden verschijnen. Dit bleek echter over bodig geweest te zijn en om tien uur nam de voorzitter, de heer S. Eriks Jz., het woord. In de eerste plaats heette hij -t ide aanwezigen hartelijk welkom, er zijn beteringen, meent men hier en als ge er -t uitende dat er voor rW OTK Kr*'1 SSar J&Z 3a, weet g. het nSgf_D« Singel en om. v«g.S\Xgen„pend en verzocht den secretaris, den heer A. Schoorl Jz., de notulen van de vorige vergadering te willen lezen, welke met dank aan den samensteller onveranderd werden vastgesteld. Daarna volgden de Mededeelingen, waarvan de ijverige Secretaris in beknop- ten vorm een verslagje had samengesteld, en waaruit wij het volgende publiceeren: Dat de Vereeniging thans 115 leden telt met 1933 koeien. De Verloskundige was 108 maal gehaald om zijn diensten te presenteeren. Eén lid bedankte zonder opgaaf van redenen, terwijl nog 1 lid bedankte, omdat hij geheel buiten den kring van deze vereeniging woonde. Verder trad één nieuw lid toe. Tot slot merkte de Samensteller op, dat nog vele veehoudeis geen lid van deze vereeniging waren, hetwelk door hem ten zeerste werd betreurd. Hij deed dan ook een beroep op den steun en medewerking van alle leden, om diegenen, die nog van verre staan, te bewegen zich in onze kring te doen opnemen, hetwelk niet anders kan zijn dan tot heil van hunne bedrijven en tot voordeel van hunne gezinnen. En met den wensch, dat 1932 in alle opzichten gunstiger mag zijn dan zijn voorganger, worden deze mededeelingen besloten. Iemand verlangde hieromtrent nadere toelichting, en bracht den Voorzitter dank \oir de gedane mededeelingen. Daarna volgde het verslag van het nazien der rekening, hetwelk verricht was door de heeren P. P. Sinnige en G. W. geving hebben deze Langestraat zoo'n beetje den nek omgedraaid. Het drukke en moderne verkeer raast nu langs an dere oorden en waar de Langestraat vroeger de weg was die onwillekeurig altijd naar buiten voerde, is het er nu be langrijk stiller. Weet ge het nog, hoe we op Zondag bij voorkeur door de Langestraat wan delden of om zoo maar ineens naar Huis duinen te kunnen rijden, practisch en alleen door deze straat daar konden komen? Weet ge nog hoevele begrafenissen juist door de Langestraat trokken, omdat het niet anders kon? Altijd weer lijk- staties, dat was de orde van den dag. Het Spuikanaal heeft alles en alles ver drongen. Weet ge het nog? Dan komt de herinnering aan een verganen glorietijd, waarin de Langestraat voor onze stad eene belangrijke hoofdrol heeft gespeeld. Weet ge het nog? Dit en dat moest door de Langestraat en zeker honderden zijn door de Langestraat naar hun laatste rustplaats gebracht. Weet ge het nog? Als je er over praat, beginnen aldus de gesprekken. Toen we dezer dagen door dit oude stadsdeel dwaalden, keek er zoo'n oude bewoner over zijn onderdeur en knikte goeden dag. Hy had het ook in den mond: weet ge het nog? En hij vertelde van jaren geleden, van omstandigheden die de oude Helder kleur en karakter gaven. den Kanaalweg. Verbleekt van minstens vijftig-jarigen ouderdom. Gladgeschoren zwaarmoedig gezicht en kuitenbroek en schoenen met gespen. Een aanspreker^ in ambtsgewaad van het oude soort. Nog vóór den tijd van wijlen Visser uit de Vlamingstraat en wijlen Berkurn van den Kanaalweg, die menig stoffelijk over schot aan Huisduinen hebben begraven. „In dit pakje zijn er ook heel wat weggebracht," praatte hij. „Maar toen ging het anders dan tegenwoordig. Na tuurlijk was de LanSes',raat n08 de aan" gewezen weg. Weet ge het nog? De Langestraat heeft wat lijken zien door trekken. In mijn tijd was het maar een heel eenvoudige onderneming. Niets geen kouwedrukte. Oude lijkwagens en oude vigelanten en oude paarden. En een stel letje dragers om van te huilen! Dat dragersgilde och, och, wat een moei lijkheden gaf dat! Het was een zweet- karwei om een dozijn bij elkaar te trom melen. Als je er twaalf moest hebben, dan zat je met je handen in het haar. Een paar dagen had je werk om ze bij elkaar te scharrelen. In de buurt waren nooit of moeilijk passende mannetjes te vinden. Soms hadt je er zeven of negen en de rest mislukte. En dan moest je zien als de stoet door de Langestraat ging! Zonder orde of regelmaat. De een droeg een fantasiehoed, de ander een licht pak, een derde een verschoten jas en broek, een vierde moest in een ge leend stelletje kleeren er achter en je schaamde je als aanspreker om met zoo'n gevolg naar het kerkhof te gaan. Maar ik moet eerlijk zeggen, je werd er ook niet veel beter van. Menschen, die voor een begrafenis moesten verzuimen had den dikwijls een schadepost, want als het een zeer arme familie trof dan moesten vriendschap en liefde het gewicht in de schaal doen. Het gebeurde vaak genoeg, dat de heeren dragers op 't kerkhof voor de laatste eer worden bedankt en dan konden ze gaan en waren er geen cent rijker van geworden. Kon iemand het doen, dan kregen ze twee kwartjes of een gulden en een rijksdaalder was buiten gewoon. Dan waren de dragers in hun schik. Want u begrijpt toch wel, al is het nog zoo'n ernstige zaak, dat geld de ar beid zoet maakt. Op het graf deelde je de papiertjes met geld uit. Je had dragers, die precies voelden wat er in zoo'n gevou wen briefje zat én als het meeviel, dan zag je het wel aan hun gezichten. De menschen leefden echter meer voor elkan der. De middelen waren gebrekkig en je moest tevreden zijn met een armoedige vertaoning. „Dus u kunt zich zeker wel vereenigen met hetgeen de Heldersche Maatschap pijen op dat gebied presteeren?" Hij vouwde zijn oud pakje weer zorg zaam in een doos en zei: „Er is veel veranderd in het aanspre kersleven. De verschillen zijn groot ge worden tusschen toen en nu. Het begra- feniswerk in onze gemeente is dege lijk en mag gezien worden. Alleen is, het jammer, dat alles door de geschiede nis van het Spuikanaal naar een andere richting is verkast. Het Spuikanaal heeft voor de oude Helder een grens gemaakt. En vooral de Langestraat heeft het moe ten boeten. Het Spuikanaal sneed diep in been en merg van de Langestraat. Alles en alles moest er vroeger dagen door. En juist die begrafenissen hadden de Lange straat zoo noodig. Weet ge het nog? Je rekende er al op en je bekeek ze allemaal. Weet ge het nog? en beiden direct herkiesbaar, Beiden worden herkozen en nemen hunne benoemingen aan met dank voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Volgt de vaststelling van het salaris voor den verloskundige en den omslag der koeien. De voorzitter doet mededee- ling van het bestuursvoorstel, n.1. het bestuur wil niet aan het salaris van den verloskundige tornen, en dit dus laten zooals het is, en daarentegen den omslag van de koeien met 10 cent per koe ver lagen en op 35 cent brengen. Hierover worden door eenige leden andere voor stellen aan de hand gedaan, maar nadat men over dit punt slechts enkele minuten heeft gesproken, worden de nevenvoor- stellen teruggenomen en het bestuurs voorstel met algemeene stemmen aange nomen. Nu zullen misschien velen geneigd zijn te denken, dat het er nog al aan zit bij deze vereeniging. Niets is minder waar dan dat, het genomen besluit is zoowel van de eene als van de andere zijde be keken als een crisismaatregel te beschou wen en nogmaals worden de leden opge wekt om de niet aangesloten veehouders tot deze nuttige vereeniging te doen toe treden, want nog altijd is het aloude spreekwoord van kracht: „Eendracht maakt macht". Tot verloskundige wordt zonder be sprekingen en bij acclamatie herbenoemd de tegenwoordige functionaris, de heer A. de Hoop. Het laatste punt der agenda is het benoemen van een lid tot nazien der rekening. De heer G. W. Jimmink Mz. was aan de beurt van aftreden en niet terstond herkiesbaar. De voorzitter noo- digde daarvoor uit den heer J. J. Zwaag, deze meende echter te moeten bedanken en de keuze werd gedaan op den heer G. Maters, die deze benoeming aan vaardde. Nu volgde nog de rondvraag, maar deze leverde geen nieuwe gezichtspunten meer op, zoodat de voorzitter de aan wezige dank bracht voor hunne aanwezig heid en gehouden besprekingen en de bijeenkomst sloot. AANGIFTE VOOR DIENSTPLICHT. Aan de oproeping tot aangifte voor den dienstplicht hebben tot nog toe 10 personen gevolg gegeven. Van 2 personen is geen aanmelding binnengekomen. SOLLICITANTEN. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de O. L. school alhier hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. AUTO-ONGEVAL. Zaterdagmiddag j.1. had de auto van de coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel, het ongeluk bij het passeeren van een andere auto op de Oosterweg in de wegberm te zakken. In de berm is eenige weken ge leden een kabel van het P. E. N. gelegd, zoodat de grond nog zacht was en de zware wagen tot de as wegzakte. Met behulp van dommekrachten en planken werd het voertuig weer op den beganen grond gebracht. Zoo liep dus dit onge val gelukkig zonder materieele schade af. Slechts de wegberm is ter plaatse beschadigd. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Op den avond, welke ten bate van „Herwonnen Levenskracht" in de zaal van den heer J. Swaerts georganiseerd was, trad als spreker op de heer Haver, hoofd bestuurslid van bovengenoemde vereeni ging. In het kort werd de toestand, waar in de vereeniging op het oogenblik ver keert, uiteengezet om te laten zien, dat steun noodzakelijk is. Het oude noodgebouw „Berg en Bosch" wordt vervangen door een nieuw sana torium te Bilthoven. Daar is natuurlijk veel geld voor noodig, waarom spr. dan ook verzoekt deel te nemen aan de stui- versactïe. De gewone contributie, 1 cent per week, brengt te weinig op. Wel wordt per jaar f 60.000 f 70.000 ontvangen, maar de verplegingskosten zijn hoog. Voor eiken patiënt moet per dag f 3.50 betaald worden, dat is dus vooreen verplegings- tijd van 8 maanden al f 840. Spreker besloot met den wensch, dat men van God de genade moge krijgen, door de gebrachte offers voor de ver schrikkelijke ziekte bespaard te blijven. Na de rede gaf het clubje „Kunst na Arbeid" eenige stukjeS, waarmee veel succes werd geoogst en nog geruimen tijd bleef men in gezellig samenzijn bijeen. D.O.K.E.V. Zondagmiddag hield de gyinnasüe! - vereeniging D. O. K. E. V. in de zaal van den heer Slikker haar jaarlijkschen onderlingen wedstrijd. De jongens verdeeld in twee, de meisjes en dames in drie groepen bekampten elkaar in gymnastiek-meerkampen, be staande uit toestel- en vrije oefeningen. Voor een der dames- en meisjesgroepen waren de laatste vervangen door knots oefeningen, terwijl één jongensgroep ook geen gewone vrije- doch stokoefeningen maakte. Brug, paard en ringen ware» de toestellen w; ar san gewerkt werd. Z o was er dus nog al verscheidenheid in hetgeen te zien gegeven werd en deze werd nog vergroot door de z.g. keur- o feningen der beste groep dames. Vooral het werken der laatstgenoemde groep werd met spanning door het pu bliek gevolgd. Niet het minst omdat door deze dames een wisselprijs was te be halen, n.1. een beker, beschikbaar gesteld door direc' der vereeniging, den heer s Sieuw rs. De :e beker moest drie maal uuur eenz-iintj dame gewonnen om definitief in haar bezit te komen, zoo luidde de bepaling bij de schenking. Mevr. Meeldijk-Vader won beal reeds tweemaal, beide keeren met 140 /a p. uit de wedstrijden komend. By dezen strijd zou dus beslist worden of bij voorgoed haar eigendom werd. De dames weerden zich geducht en gaven elkaar niets toe, al was ook één van hen wat gehandicapt door de gevolgen van pas doorgestane griep en was een ander wat zenuwachtig. De spanning bleef tot het eind bestaan en werd pas verbroken, toen de voorzitter der vereeniging, de heer K. Waiboer, den uitslag bekend maakte. Mevr. Meel dijk-Vader had den beker voor de derde maal en dus nu voorgoed gewonnen, met 137 '/a punt. Als lsten prijs verwierf zij tevens een medaille, beschikbaar gesteld door burgemeester G. J^Lovink. De tweede prijs (een medaille) viel ten deel aan mej. C. van Eeten (1247a P-)- De derde prijs was voor mej. P. de Jager (123'/2 p-), een medaille, beschik baar gesteld door de firma Naastepad, terwijl mej. G. den Das (120'/a P-) a's vierden prijs een schilderijtje ontving, dat geschonken was door de firma, die de medailles leverde. Van de andere groepen laten we zonder meer de uitslagen volgen: Dames, 2e graad; prijzen medailles: 1. M. Kranenburg 307a p. (medaille van den dijkgraaf, C. Wijdenes Spaans); 2. B. Blauboer 29 p., na loting3. S. Schenk 29 p.4. Tuinman 28>/2 p. (na loting); 5. N. Hoogesteger 287a P- Dames 3e graadprijzen medailles 1. T. v. d. Linden (med. M. G. de Nijs) 237a P-1 2- Geluk 23 p.3. M. van Oeveren 20 p. (na loting); 4. A. Jonker 20 p. Meisjes, le graad; prijzen kunstvoor werpen. 1. A. Koster 24 p. (eereprijs beschik baar gesteld door Mevr. MeeldijkVader); 2. A. Moer 237a PG A. Schenk 23 p.4. M. Kouseband 22 p.5. A. Borst 2P/2 p. (na loting)9. Ar. Schenk 2P/2 p. Meisjes 2e graad; prijzen kunstvoor werpen 1. O. Houtlosser 21 Vs p. (na loting); 2. G. v. Oeveren 217a p.; E. Molanus 21 p.; 4. A. Blom 21 p.; 5. D. Harder 21 p.; 6. G. Bas 11 p. (3, 4, 5 en 6 na loting). Meisjes 2e graad; prijzen kunstvoor werpen 1. A. v. IJzendoorn 21l/s p. (na loting); 2. G. Smit 2IV2P.; 3. N. de Leeuw 20'/2p. Jongens le graad, prijzen diploma's: 1. A. Tiel 22 p.; 2. K. Davids 197sP-; 3. J. Smit 18'li p. Jongens 2e graad, prijzen kunstvoor werpen: 1. C. Sieuwers 22VsP-; 2. J.v. Eeten 22 p.; 3. G. Meereboer 2lVs P- (na loting); 4. A. Blok 21'/3 p.; 5. K. Keppel 20 p. De prijzen werden met eenige toepas selijke woorden door den voorzitter, den heer R. Waiboer overhandigd, die tevens aan het einde dank bracht aan de jury, bestaande uit de heeren C. Keijzer, Jb. Kaan Kzn., H. Delver en H. Pennekamp, aan de schenkers van medailles of geld bedragen en verder aan ieder, die tot het welslagen van de wedstrijden had meegewerkt. Molenaar naar Abbekerk; Mevr. C. flega- man geb. Post, Mej. G. Bai naar Den Hel der; H. Kruize, Mej. T. Oosting naar Al melo; H. Hagedoorn naar Onstwedde; B. Luttjeboer naar Scheemda; L. Kasje naar Idaarderadeel. Burgerlijke stand van Wleringen Over December 1931. GEBOREN: Kees. z. v. J. F. Alma en J. M. E. de Ronde Bresser; Inge. d. v. A. Henkei en F. W. Bergmann; Ettje. d. v. H. Nieland en E. de Vries; Jantje d. v. H. Hekman en J. Panjer(te Oude Pekela); Alida, d. v. J. Bakker en J. C. A. Baijs; Grietje, d. v. C. v. Kalsbeek en G. Bakker; Aaltje, d. v. C. Halfweeg en D. Metse laar; Nelli Roelofina Elisabeth, d. v. S. Poel en K. Plagmeijer, Reinouwtje Adria- na, d. v. T. Tijsen en B. v. Heukelum; Anna Cornelia, d. v. P. Tijsen en L. Bril; Fransje, d. v. F. Bos en M. Orsel; Johan- nes Reinier, z. v. Joh. v. Dommelen en E. Luiten; Franciscus Adrianus, z. v. P. J. Stoop en A. A. Musters. OVERLEDEN: J. Post, m., 79 j., echt genoot v. M. Lont; C. Brugman, m.. 65 j., echtg. v. G. Klein; J. Hekman, vr., 1 week, d. v. H. Hekman en J. Panjer (te Oude Pekela); A. v. d. Welle, m„ 58 j. echtg. v. G. Visser; G. Wiegman, vr„ 84 j„ wed. v. d. Post; S. Kinne, m. 67 j.; A. Muit, m., 69 j., wed.b v. M. Halfweeg. ONDERTROUWD: J. Bosker en A. Speckmann; J. Lissenburg en Th. F K. Remmers; J. W. Koorn en P. T. Tijsen; P. Portegijs en M. Wiegman: D. Couwen- hoven en P. Mooi. GETROUWD: Jb. Duijnker en K. Schmitz; M. Veerman en A. v. d. Welle; H. P. Grootemaat en G. Koorn. FEESTAVOND TRANSPORT ARBEIDERS. Naar wij vernemen organiseert de afd. Wieringen van den Transportarbeiders bond op Zaterdag 16 Januari a.s. in „Concordia" een feest-avond waartoe de medewerking van voordracht-kunstenaars uit Tilburg is toegezegd, welke feestavond met bal na wordt besloten. CONCERT „CONCORDIA". De Mandolineclub O. K. K., directeur de heer P. Jongkind, geeft a.s. Zondag middag, 4—10 uur, een Concert in „Con cordia". Tusschen de uit te voeren muzieknummers zal gelegenheid zijn te dansen. KEURMEESTER BIJ DE GEMEENTELIJKE ZEEGRAS EXPLOITATIE. Gegadigden voor de vacante betrek king van keurmeester bij de Gemeentelijke zeegras-exploitatie, zullen goed doen zich vóór 26 Januari a.s. bij den burgemeester op te geven. UITVOERING „HARMONIE". Voor een flink bezette zaal gaf de muziekvereeniging „Harmonie", dir. de heer P. Kreijger van Den Helder, j.1. Zondagavond in de concertzaal „Con cordia" van den heer Jb. Bruul, een openbare uitvoering. Het programma bestond uit een 5-tal muzieknummers en 2 tooneelstukjes, getiteld: „Een pootig wijfje" klucht in één bedrijf, door J. J. Rentmeester en „Het Testament" blijspel in één bedrijf, door Mevr. A. Boers. De muziek zoowel als het tooneel kregen een zeer goede vertolking, werden be langstellend en aandachtig gevolgd en vielen buitengewoon in den smaak. Bij de tooneelopvoering is er onbedaarlijk gelachen, wel een bewijs, dat er volop genoten werd. Het daverend applaus, dat dan ook telkens door de zaal weer klonk, was zeer zeker verdiend. Een gezellig bal besloot den avond. LOOP DER BEVOLKING over December 1931. Ingeschreven: A. Schmidt uit Duitschland; Mej. P. Mooi van Oterleek; H. C. J. Moeliker van Tholen; J. Bergsma van Schoterland; G. Elze uit Duitsch land; M. Blaakmeer geb. Kesimaat van Den Ham; G. Engel van Obdam; P. Engel van Hoorn; A. Wever van Deventer; J. Klaasse van Biggekerke; Mej. C. M. Ba - tus van Zype; S. v. d. Wal van Winkel; J. J. Consemuller van Amsterdam; J. Kruit van Slochteren; G. Braaksma van \V onseradeel. Vertrokken: G. Bocnstra naar Dantumadeel; J. Mosk naar Texel; A. ITfcssels naar Hoogeveen; J. F. Aleven, W. Becks naar Arnhem; G. Krol en ge zin naar Almelo; J. F. Borremans naar Woensdrecht; I). Munste-man naar Am sterdam; Fè L. P. v. Linden naar Woens drecht; E. Klijnstra naar Schoterland; J. Perc naar Wonseradeei; W. Heuvelman ii8ar Emmen; W. J. G. Feijtel, J. A J. Tellier naar Schoondiike; P. Gerrits naar Roden; A. KaJfsbeek naar Leek: Mej. T. De heeren J. en E. Lont van Den Oever vonden op de Zuiderzee drijvende vijf va ten bier. Het vermoeden is. dat deze vaten afkomstig zijn van de verongelukte „Stan- Iries IV". J.V.O.-BERICHTEN. Voor de leden: Donderdag half acht meisijeazanggroep Oosterland; Vrijdag half acht gymnastiek; Zondagmiddag drie uur bijeenkomst. Alle leden worden ver wacht. Voor de adspiranten: alle groepen de gewon© weekbyeenkomst, ook Hippoly- tushoef; Vrijdag voor allen gymnastiek (gecombineerd met leden); Zondagmiddag half drie bijeenkomst. ZUIDERZEESTEUNWET. De Generale Commissie Zuiderzeesteun- wet heeft geldelijke tegemoetkomingen verleend aan Jb. Smit S.Kz., M. Baijs en Wed. J. Post, allen alhier. T.B.C.-BESTRI JDIN G. Ten bate van het t.b.c.-verplegingsfonds van den Centralen Bond van Transport arbeiders zal op 16 Januari a.s. een verlo ting worden gehouden van een aantal door ingezetenen beschikbaar gestelde voorwerpen. AUTOBUSDIENST NAASTEPAD. Uitbreiding tot Harlingen? Naar wij vernemen heeft de firma Naastepad te Anna Paulowna welke een vaste autobusdienst rijdt van Den Helder naar Den Oever alhier concessie aange vraagd dezen dienst uit te breiden tot Harlingen. Oosterland. AUTO-ONGELUK. OUD-LEERLINGEN R1JKSLAND- BOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN „Is het bü het nemen van crisismaatregelen wenschelijk daarbij tevens op geldverrulming aan te sturen?" In het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Sciiagen had Maandagmiddag de eerste van een reeks cursusvergaderingen plaats, welke zijn belegd door de Ver eeniging van Oud-leerlingen der Rijks- landbouwwinterschool te Schagen Op deze vergadering werd een tweetal 'prae- adviezen besproken, waarvan de titel aan het hoofd van dit bericht is vermeld. Ir. C. Nobel te Haarlem beantwoordde' dé vraag bevestigend, mr. F. A. Josephus Jitta, directeur van het N.-H. Landbomv- crediet te Alkmaar ontkennend. Aan hun prae-adviezen is het volgende ontleend: De heer Nobel zette uiteen, dat het in een tijd als wij thans beleven een groote dwaasheid is de menschen tot spaarzaam heid aan te sporen en het te doen voor komen of de crisis door buitengewone spaarzaamheid kan worden bezworen. De eenige weg om een crisis als de tegen woordige te genezen, is er voor te zor gen, dat de geldelijke opbrengsten der ondernemingen zooveel omhoog gaan of de productiekosten zooveel omlaag, dat men het bestaande kapitaal weer ten volle met winst kan benutten doorzoo veel mogelijk personeel in dienst te nemen en er bij de stichting van nieuw kapitaal en de uitbreiding van bestaand kapitaal groote kans is op een geldelijke opbrengst, die hooger is dan de produc tiekosten. Als die kans groot genoeg is, zal het ook aan de noodige besparingen niet ontbreken, want de ondernemers zullen dan een voldoende rente kunnen beloven om de menschen tot sparen aan te sporen. Ter verbetering van den toestand kan verlaging van het niveau der loonen worden toegepast. Wanneer de arbeiders trachten hun zoogenaamd reëele loon te verhoogen door het loonenniveau boven het prijzen- niveau te doen stijgen of vast te houden, scheppen zij bij de kapitalistische pro ductiewijze een volkomen onhoudbaren toestand, die in een déMcle moet eindi gen en wanneer zij niettemin trachten hun zin door te drijven door over te gaan tot de socialistische productiewijze, dan valt hun het lid op den neus, omdat zij dan in den vorm van belasting moeten bijbe talen, wat zij door prijzenverlaging of loonenverhooging zouden winnen. Mén mag zich evenwel niet blind staren op den wensch naar algemeene loonen- verlaging. Er dient in de allereerste plaats een dam te worden opgeworpen tegen de prij zendaling, die een gevolg is van het ham.- steren van bankbiljetten en in de tweede plaats zal men diegenen, die het gevoe ligst onder den crisistoestand lijden, zoo flink met geld moeten steunen, dat inder daad van steun kan worden gesproken. Als men dit doet worden de noodlottigste gevolgen van de crisis voor het heden weggenomen en kan men rustig over wegen, wat verder te doen valt. Een doelmatig middel hiertoe schijnt spr. het van Rijkswege in omloop brengen van muntbiljetten en dit geld te gebrui ken om geldelijken steun te verleenen aan de landbouwende bevolking, om alle werk- looze arbeiders weer tegen een behoorlijk loon aan passend werk te helpen en om de onderneming in staat te stellen het be- noodigde kapitaal daarvoor te stichten. Bovendien kunnen de gemeenten daar- afliep. De wagen bekwam nog al wat averij en een der spatschermen brak af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na lang werken werd een en ander door den reparateur Asjes en zijn knechts weer in orde gebracht, zoodat de auto weer verder kon. Den Oever. Wederom gaat een der administratieve employé's van de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken ons dorp binnenkort verlaten, n.1. de heer P. Haremaker, die een soortgelijke betrek king heeft aanvaard op een werkteHuelva (Spanje), hetwelk wordt uitgevoerd door de firma A. Bos Pzn., te Dordrecht. ZUIDERZEEWERKEN. Door den bekenden kunstschilder Herman Heuff is vorigen zomer in beeld gebracht een der belangrijkste momenten in de geschiedenis van de droogmaking der Zuiderzee, n.1. de afsluiting van de „Geheime Geul". Thans verscheen hiervan een litographie bij de kunsthandel Sena, Stadhouders plein 152, 's-Gravenhage. Wij twijfelen niet of deze uitgave zal voor menigeen een blijvende herinnering van artistieke waarde aan dit grootsche werk zijn. FESESTAVOND T.O.V. Wij vernemen, dat de Vereeniging van Zuiderzeepersoneel T. O. V. voorden door haar op 23 Januari a.s. te houden feest avond geëngageerd heeft den bekenden grammofoon- en radiozanger Louis Noiret met zijn gezelschap, waarbij o.m. een bekend harmonica-virtuoos. Voor het muzikale gedeelte van den avond zorgt een strijkje onder leiding van den heer der Kinderen. Er behoeft dus niet aan te worden ge twijfeld of erop den feestavond voldoende afwisseling zal zijn. mede aan het noodige kasgeld worden ge- J.l. Zaterdagmiddag brak van een zw holpen en kan de uitvoering van open geladen vrachtauto, afkomstig van elders, b wprkpn 7nflvppl Tl ie achteras, waardoor eet der wielen at groote vraag naar sommige grondstoffen te doen ontstaan. De ongeveer 200.000 boeren en tuinders, die in de termen voor ondersteuning zou den vallen, konden dan met een bedrag van 85.— per maand worden gesteund; de 150.000 werkeloozen konden aan pas send werk worden geholpen wanneer iedere onderneming of groep van onder nemingen op elke 7 arbeiders, die zij in dienst heeft, één meer in dienst neemt en het Rijk voor iederen tewerkgestelde een subsidie van 100.per maand geeft Daarmede wordt alle werkloosheid opge heven, indien de arbeiders met ee~: loon van ongeveer 24.— per week genoegen nemen. Als de ondernemers geen kans zien an der werk voor deze tewerkgestelden te vinden, kunnen zij het werk onder allen verdeelen, door ieder 7 in plaats van 8 uur te laten werken, maar doordat de meerdere geldruimte meer vraag naar al lerlei producten en diensten zal in het leven roepen, zal er zeer waarschijnlijk ook meer werkgelegenheid ontstaan. Zon der wettelijken dwang zal men dezen maatregel wel niet kunnen doorvoeren, want algemeene medewerking van onder nemers en .arbeiders is wel niet te ver wachten. Mr. Josephus Jitta behandelde in zijn prae-advies de handhaving van den gou den standaard, die z.i. noodzakelijk is. Over andere vormen van werkverruiming hoogere liquiditeit voor de banken, en het uitvoeren van groote openbare werken, zou spr. het niet hebben, al werden deze zaken vluchtig door hem aangestipt. „YV aarom draag je al die dingen in ie zak?" J „Vr' excuus, wachtmeester, we hebben thuis geen buffet!" („Everybody's Weekly"). LOOP DER BEVOLKING over het jaar 1931. 1930eiHt7°lk!ng bestond °P 31 December M. V. Totaal Zij vermeerderde gedurende'8 J%1 3°°2 het jaar door: M. V. Totaal Geboorten 45 42 87 Vestiging 179 172 318 Vermeerd. 224 214 438 Verminderde gedurende het jaar door: M. V. Totaal Overlijden 26 26 52 Vertrek 190 182 372 Vermind. 216 208 424 'Bevolking vermeerd. met 8 6 14 Bevolking 31 Dec. 1931 Ï936~Ï970 3916 Gedurende het jaar werden: 30 huwe lijken voltrokken, 2 huwelijken door echt- i scheiding ontbonden, 4 'geborenen als llevenlo s aangegeven.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6