Kou-verd rijvers Pijnstillers Wijziging van het Zuiderzeesteunbesluit. BINNENLAND. De Zuidersteunwet. GEMENGD NIEUWS Sana pi ri n-tabletten Ernstig ongeluk op de spoorbrug bij Dordrecht. De brand in het circus Sarrasani. Van links en rechts. »e pansche soldaten absoluut oorlog willen, is eveneens onwaar! Maar achter beiden, regeering en leger, staat de genadelooze zweep, die hen voortdrijft, de overbe volking! Japan wordt gedwongen nieuwe koloniën te zoeken, zich nieuw ge bied te verschaffen Het „duizendjarige Japan" is een jong volk gebleven iret een verbazingwekken de vruchtbaarheid. Op 385.000 vierkante km grond woonden in 18T2 slechts 33 niil- lioen menschen; er was dus ruimte ge noeg om zich te bewegen. En mogelijk heden voor de uitbreiding van het gezin waren er ook genoeg. Tegenwoordig ech ter wonen op denzelfden bodem ruim 62'/2 millioen menschen!! En het geboor tecijfer daalt niet, maar stijgten even redig met dit cijfer stijgt de werkloosheid in Japan! Korea, Formosa, Kwanto, de Pescado- res, de Carolinen bieden geen mogelijk heden meer tot kolonisatie. Maar de eilanden, die in Amerikaansche handen zijn des te meer! De Philippijnen, de Sandwich-eilanden en Mandsjoerije, dat echter te arm is om als grootafnemer voor de Japansche industrie in aanmerking te komen. Bovendien is het ook niet toerei kend om het menschenoverschot van Hondo en Jesso (de Japansche kern-eilan den) op te nemen. „Wij moeten nieuwe afzetgebieden ver overen, willen wij onze werkloozen niet zien verhongeren. Wij moeten nieuwe koloniën veroveren, willen wij onze na komelingen niet zien verstikken in de overbevolking van het land!" Deze beide richtlijnen zijn iederen dag te vinden in de Japansche couranten, zij toonen dui delijk genoeg, waar de oorzaak van het jongste Japansch-Amerikaansche conflict gezocht moet worden. En zij zijn ook de aanleiding zij het dan indirect dat de zeereerwaarde vice-consul van de Ver- eenigde Staten in Charbin een paar oor vijgen opliep Hoe verovert men tegenwoordig kolo niën, d.w.z. afzetgebied en terrein ter ko lonisatie? Men laat eenvoudig „het geld rollen!" Voor de Philippijnen, voor Hawaiï, voor de kleinere, en grootere beambten der West-Amerikaansche immigratiecentra- len is de gouden eeuw aangebroken! „De Doliar is almachtig!" pleegt men in Euro pa uit te roepenIn den Stillen Oceaan en aan de kusten daarvan is de Yen al machtig! Sedert 1924 is de immigratie van Japan ners in de Vereenigde Staten verboden! Maar de Yen opent de tolboomen, de „ge heime immigratie van het gele ras" neemt steeds grootere vormen aan! De Philip pijnen zijn Amerikaansche koloniën, maar handel en wandel der autoriteiten daar wordt gecontroleerd door de Japanners! De Sandwich-eilanden en de sedert 1921 niet meer gebruikte vlootbasis Guam zijn van Amerika. Maar ook hier rolt de Yen en de ijverig omgekochte kleurlingen in Hololoeloe en Hilo zien met verlangen uit naar een Japansche heerschappij! Het voordeel ligt hier maar al te duidelijk bij den aanvaller. Ameri- ka's afweer daartegen is averechts en het systeem ontbreekt! „Philippijnen, Guam, Hawaiï, zijn die bezittingen dan van zóóveel gewicht?" is een vraag, die niet alleen de Europeanen Ach stelt, maar ook de Oostelijk georiën teerde Amerikanen. „Blauwe hemel, eeuwige zon, dansende meisjes met stroo- rokjes, guitaaraccoorden, ruischende pal men niet waar? En daarom gaat de strijd, 15 jaar en langer?" In het Witte Huis te Washington in teresseert men zich absoluut niet voor palmen en guitaarmuziek; maar des te meer voor de handelsstatistiek! En daar uit blijkt wel heel duidelijk: Hawaiï, Guam, de Philippijnen dat zijn kolo niën van gróót gewicht! Voor 64 millioen Dollar voerden in 1920 de Sandwich-eilan- ien in aan waren uit de Vereenigde Staten! In 1930 nog slechts voor 34 mil lioen Dollar uit Amerika, doch... voor 40 millioen Dollar waarde uit Japan! Voor 150 millioen Pesos leverde Amerika in 1920 aan de Philippijnen, terwijl Japan's invoer slechts 23 millioen bedroeg. In 1930 leverde Japan voor 110 millioen Pesos, Amerika voor 37 millioen Pesos! Getallen spreken geen onwaarheid! Hier bewijzen zij, dat iedere voet gronds, die Japan verovert, Amerika millioenen Dollars kost. En ook de Vereenigde Staten kunnen en willen dergelijke posten op hun buitenlandsch budget niet missen. De bommenwerper-eskaders en dreadnoughts trekken er dus in geen geval op uit om een paar oorvijgen te wreken maar zij trekken uit voor den Vrede en Vrijheid der Volkeren ach, ik vergis mevoor den handel en voor de „prosperity" van Amerika natuurlijk! Vroolijk lachend, Kinderen van het Ge luk en de Zonne, dansen de slanke, bruine menschen op Guam en Hawaiï door het even! En in hun zakken rinkelt de Yen. Het is hen onverschillig of zij bij den blanken of den gelen meester koopen Maar het is hen niet onverschillig, dat de gele man niet alleen betaling weigert, maar tevens nog geschenken uitdeelt in klinkende munt, waarvoor men booten, hoeden en zelfs vrouwen kan koopen! Zij leeren den gelen man achtenen als hier een handige Japansche diplomaat een volksstemming zou ensceneeren, zou de uitkomst daarvan thans reeds niet meer twijfelachtig zijn. In Tokio zitten de koeriers, schijnbaar onschuldige, vroolijke globetrotters (die echter in merkelijkheid behooren tot die avonturiers, die overal hun gift strooien, waar het naar kruit en strijd ruikt) en laten hun groote actentasschen vullen met krakende, versch-gedrukte Yen-biljetten, om deze in Manilla, in Naga, Honoloeloe, Hilo en Piti aan de desbetreffende pro pagandisten uit te deelen. En op de daken van het kapitool fluiten intusschen treurig de musschen: „Wees gegroet, schoon Hawaiï... Wie weet, hoe lang je nog van óns bent!" (Nadruk verboden). NEDERLAND EN BELG IE. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldde Donderdagavond: In goed ingelichte kringen wordt ver zekerd, dat half officieele, half officieuse onderhandelingen, die sedert eenigen tijd tusschen België en Nederland worden ge veerd, thans zoover ziin gevorderd, dat beide ministers van buitenlandsche zaken, die elkaar binnenkort te Genève zullen ontmoeten, tot de redactie van zekere tek sten betreffende verscheidene punten van betwisting zullen kunnen overgaan. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEZTIELNIJ VERHEID. Communistische eischen. De communistische raadsfracties te En schede en Lonneker hebbe/i aan B. en W. dier beide gemeenten een brief gericht tot bijeenroeping van den gemeenteraad voor. een vergadering, waarin zij de eischen aan de orde zullen stellen tot on middellijke opheffing van het verbod van samenscholingen, onmiddellijke terug zending van de vreemde politietroepen en marechaussees en onvoorwaardelijke toe lating van alle propagandisten van poli tieke en oeconomische organisaties. NOODLIJDENDE LANDBOUWERS. Op ontginningsboerderijen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is het den minister bekend, dat land bouwers te Eibergen en Winterswijk, die op ontginningsboerderijen wonen, welke gesticht zijn met z.g. renteloos voorschot, in dezen crisistijd hun rente en aflossing niet kunnen betalen? Is Zijne Excellentie bereid deze arme boeren van die betalingen vrij te stellen voor den tijd zoolang de crisis duurt? Heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Uit ihgewonnen berichten is den on- dergeteekende gebleken, dat in het alge meen de bedrijfsresultaten van de zooge naamde ontginningsboerderijen niet on gunstig kunnen worden genoemd. Waar zich de moeilijkheden voordeden met de betaling van rente of annuïteit, waren daarvoor meestal bijzondere oor zaken, als ziekte of veesterfte, niet onmid dellijk verband houdende met de ongun stige tijdsomstandigheden, aan te wijzen. In verband hiermede acht ondergetee- kende vooralsnog geen termen aanwezig, werkzaam te zijn in de richting, als in vraag 2 aangegeven. Instelling van een rijksdienst. Bij Kon. besluit is met ingang van 18 dezer ingesteld een rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzee-steunwet 1925. De rijksdienst omvat de voorbereiding en uit voering van de ingevolge de wet te nemen maatregelen ter tegemoetkoming aan de Zuiderzee-visschershevolking en andere personen wegens de schade, welke de af sluiting van de Zuiderzee hun mocht be rokkenen, voor zooveel deze werkzaam heden door den minister van waterstaat aan dezen rijksdienst worden opgedragen. De rijksdienst is gevestigd te Amster dam. De generale commissie. Bij Kon. besluit is gewijzigd het Kon. besluit van 18 December 1925 tot instel ling van de generale commissie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet 1925, en tot vaststelling van bepalingen betref fende die commissie, gewijzigd bij Kon. besluit van 1 September 1927 en tot aan vulling van dat besluit met bepalingen omtrent plaatselijke commissiën. Ingevoegd wordt een nieuw art. 11, luidende: „De generale commissie is bevoegd zich met alle openbare besturen, colleges, auto riteiten en andere personen rechtstreeks in verbinding te stellen. ZiL alsmede haar voorzitter en de door haar ingestelde subcommissies zijn be voegd ambtenaren, deskundigen of andere personen, op wier voorlichting prijs wordt gesteltot het geven daarvan uit te noo- digen. Overleg met hoofden van departemen ten van algemeen bestuur geschiedt door tusschenkomst van Onzen minister van W atorstaat Voorts worden o. a. de volgende nieuwe artikelen ingevoegd: Art. 14. Door Onzen minister kunnen in de gemeenten Amsterdam, Bunschoten, Ec'am, Elburg, Enkhuizen, Harderwijk, Hoorn, Huizen, Kampen, Lemsterland, Marken, Medemblik, Monnikendam, Stad Vollenhove. Stavoren, Urk en Wieringen, den burgemeester gehoord, plaatselijke commissiën worden ingesteld. Door Onzen minister kan worden be paald, dat het gebied van een plaatselijke commissie zich mede uistrekt over één of meer naburige gemeenten. Art. 15. Een plaatselijke commissie be staat uit 5 leden, die door Onzen minister worden benoemd en ontslagen. Voor de benoeming van drie dezer leden wordt het advies ingewonnen van plaatselijke orga nisaties van personen, werkzaam in de Zuiderzeevisscherij of in op de Zuiderzee- visscherij gegronde bedrijven, welke orga nisaties door Onzen minister tot dit doel worden aangewezen, de generale com missie gehoord. Deze drie personen moe ten zijn ingezetenen van de gemeente, waarin de plaatselijke commissie geves tigd is, of in het geval, bedoeld in het tweede lid van art. 14, ingezetenen dier naburige gemeenten. Uit de leden worden door Onzen mi nister een voorzitter en een secretaris aangewezen. De leden der plaatselijke commissiën hebben zitting gedurende 2 jaar. De afgetreden leden zijn terstond1 weder benoembaar. Art. 16. Desgevraagd dient een plaat selijke commissie de generale commissie van advies met betrekking tot de inge volge de Zuiderzeewet 1925 te nemen maatregelen. Zij vestigt harerzijds de aandacht van de generale commissie op hetgeen strek ken kan tot bevordering van de voorbe reiding en uitvoering van zood'anige maatregelen. Binnenland. Ingezonden mededeeling. 106 MIJN HAR DT'S Kokers40en75ct Proefpakje lOct. Bij Apoth.en Drogisten.. Bij Kon. besluit is thans het Zuiderzee steunbesluit nader gewijzigd. Daarbij wordt o.m. bepaald, dat de aan vraag om tegemoetkoming niet meer moet geschieden bij de generale commissie, doch bij den ingestelden Rijksdienst, welke over de aanvraag het advies inwint van den burgemeester der gemeente, waarin de belanghebbend'e woont. Verder wordt in art. 7 een nieuw lid opgenomen, volgens hetwelk de tegemoet koming in geld ter vergemakkelijking van de liquidatie van een bedrijf slechts wordt verleend voor zooverre aangenomen kan worden, dat door de tegemoetkoming we gens waardevermindering daarin niet of niet voldoend'e kan worden voorzien. Deze tegemoetkoming bedraagt in geen geval meer dan 300. Voorts wordt ingevoegd een nieuw ar tikel, luidende als volgt: 1. Tegemoetkoming wegens waardever mindering van eigendommen wordt, be houdens het bepaalde in het elfde lid van dit artikel, uitsluitend toegekend aan be langhebbenden. 2. De waardevermindering betreft de roerende en onroerende eigendomiflen van den belanghebbende, uitsluitend benoo- digd en aangewend voor de uitoefening van een bedrijf waaraan hij zijn titel als belanghebbende ontleent, voorzoover daar van, ten genoegen van onzen minister, aannemelijk gemaakt kan worden, dat zij uiterlijk van 25 Juli 1918 zijn eigendom zijn geworden van den belanghebbende of van hem, die ingevolge dit artikel in zijn rechten treedt, worden voor de toe passing van dit artikel geacht op dien datum zijn eigendom te zijn geweest, in dien en voorzoover zij, ter beoordeeling van onzen minister, zijn aangeschaft om het Zuiderzeevisscheriibedrijf of het daar op gegrond bedrijf tot uiterlijk het tijd stip van de afsluiting van de Zuiderzee te kunnen blijven uitoefenen in den om vang en op de wijze, waarop zulks op 25 Juli 1918 geschiedde. 3. Als waardevermindering geldt het verschil tusschen de geschatte waarde, welke de in het tweede lid bedoelde eigen dommen zouden hebben gehad, respectie velijk zouden hebben op het tijdstip, waarop de aanwending voor het boven bedoelde bedrijf heeft opgehouden, respec tievelijk ophoudt, indien de afsluiting der Zuiderzee niet zou zijn ondernomen, en de werkelijke waarde. De waardevermin dering wordt tot geen hooger bedrag er kend dan 15.000. 4. De schatting van de waarde welke een eigendom zou hebben gehad, indien de afsluiting van de Zuiderzee niet zou zijn ondernomen, geschiedt door beëedig- de deskundigen, door Onzen minister aan te wijzen, de generale commissie gehoord, overeenkomstig door Onzen minister te stellen regelen. 5. Als werkelijke waarde, in het derde lid bedoeld, geldt de opbrengst bij open baren verkoop onder normale omstandig heden op een geschikten tijd en een ge schikte plaats, na verkregen toestemming van Onzen minister, dan wel door Onzen minister in overleg met den betrokken be langhebbende vast te stellen bedrag. Bij verkoop zonder toestemming van Onzen minister, waaronder ook begrepen is ver koop ingevolge artikel 1223 B. W. of executorale verkoop, wordt de werkelijke waarde door Onzen minister vastgesteld. 6. Als tegemoetkoming wegens waarde vermindering wordt aan den belangheb bende toegekend een bedrag van 5 pet. 's jaars van het vastgestelde bedrag der waardevermindering, uit te betalen in wekelijksche of vierwekeliiksche termij nen en wel gedurende 20 jaar, gerekend van het tijdstip, dat de belanghebbende naar het oordeel van Onzen minister als gevolg van de afsluiting van de Zuider zee de betrokken eigendommen buiten dienst heeft moeten stellen. 7. Indien en zoolang Onze minister het geschikte tijdstip voor de vaststelling van de werkelijke waarde, als bedoeld in het vijfde lid van dit artikel, nog niet ge komen acht, kan op verzoek van een be langhebbende een voorloopige vaststelling van de waardevermindering door Onzen minister plaats hebben, met dien ver stande, dat uiterlijk drie jaren daarna de definitieve vaststelling geschiedt. Het te veel of te weinig uitgekeerde wordt na de definitieve vaststelling der waardevermin dering verrekend op de wijze, als door Onzen minister wordt bepaald. 8. Indien uit eenig feit blijkt, dat de waardevermindering op grond van door of vanwege den belanghebbende verstrekte onjuiste gegevens op een te hoog bedrag is vastgesteld, kan de tegemoetkoming wegens waardevermindering opnieuw worden vastgesteld, zoolang niet sedert de eerste vaststelling drie jaren zijn verstre ken. Het teveel wegens tegemoetkoming uitgekeerde wordt op den belanghebbende of op hen, die in zijn rechten zijn getre den, verhaald. 9. Op verzoek van den belanghebbende kan. wanneer naar het oordeel van Onzen minister daartoe gegronde reden bestaat, aan hem te allen tijde de contante waarde van de nog verschuldigde jaarlijksch* uitkeeringen worden uitbetaald in den vorm van een bedrag in eens, berekend' op den voet van een rente van 4 pet. 's jaars voor den tijd, dat de jaarlijksche uitkeering nog niet heeft plaats gehad. 10. Indien ten tijde van de vaststelling der waardevermindering de belangheb bende schulden heeft aan het rijk wegens hetzij door de Credietvereeniging voor de Zuiderzee, hetzij ingevolge de Zuiderzee- steunwet verleende credieten, strekt de tegemoetkoming wegens waardeverminde ring in de eerste plaats tot delging dezer schulden, waartoe de contante waarde de zer tegemoetkoming wordt berekend op de wijze als aangegeven in het negende lid van dit artikel. 11. Bij overlijden van den belangheb bende tijdens den duur van de uitkeering, treedt de weduwe van den belanghebbende in diens plaats, mits het huwelijk door hem werd aangegaan, voodat hij den leef tijd van 60 jaar had bereikt, of ingeval de weduwe sterft, wordt voorzoover erfge namen in den eersten graad in de neer dalende lijn aanwezig zijn, aan dezen uit gekeerd de contante waarde, berekend op de wijze als aangegeven in het negende lid van dit artikel. 12. Aanvragen om tegemoetkoming we gens waardevermindering welke bü den rijksdienst inkomen na 31 December 1932, bliiven buiten behandeling. Drie jonge mannen doodge reden. Donderdagavond is op de spoorbrug bij Dordrecht een ernstig ongeluk ge beurd. Vier personen die aan het land meten waren geweest in een polder onder Zwijndrecht, keerden van hun werk terug en maakten daarvoor zooals dagelijks ge beurt, gebruik van de spoorbrug over de Oude Maas. Op de brug kwam hun een trein van Dordrecht tegemoet, die 4 u. 46 van daar was vertrokken. Zij weken voor dien trein uit, maar bemerkten niet dat uit de richting Rotterdam een andere trein naderde. Drie van hen werden door dezen trein gegrepen en op slag gedood. De vierde wist den achter hem aanko menden trein nog te ontwijken. Hij bracht te Dordrecht het ontstellende nieuws aan. De verongelukten zijn A. Albers, 24 jaar, uit Deventer, F. Stroosnijder, 20 jaar, uit Vlissingen, beiden assistent landmeter, en G. Hagendijk, uit Capelle a. d. IJsel, 20 jaar, helper bij het landme ten, allen ongehuwd en tijdelijk verblijf houdende te Dordrecht. De lijken zijn naar Zwijndrecht vervoerd, waar de ge meentelijke geneeskundige dienst van Dordrecht ze heeft afgehaald. In den trein had men van het ongeluk niets bemerkt. AANGETEEKENDE BRIEF JMET GELD ZOEK. Een aangeteekende geldzending uit Amsterdam naar Amersfoort is daar niet aangekomen. De inhoud bedroeg f 5230, bestaande uit 5 biljetten van 1000, 1 van 200, 1 van 20 en 1 van 10. De num mers der biljetten zijn bekend. De Am- sterdamsche politie stelt in samenwer king met de Amersfoortsche een onder zoek in. DIENSTBODE IN BRAND. Aan de gevolgen overleden. De Duitsche dienstbode bij de fam. B. aan den Amstelveenschen weg wier kleeding Woensdagmiddag door het in aanraking komen met een petroleum kachel in brand is geraakt en die zwaar gewond naar het Luthersche ziekenhuis te Amsterdam is gebracht, is daar aan haar opgeloopen wonden overleden. VERDRONKEN. De 21-jarige kantoorbediende C. de G. te Assen, is in het Noord Willemskanaal geraakt en verdronken. Donderdagmor gen is het lijk opgehaald. OVERVAL IN DE BILT. De Biltsche politie heeft Dinsdag in samenwerking met de Utrechtsche poli tie te Utrecht twee personen gearresteerd als verdacht van den overval met roof op den 70-jarigen Apeldoorn in de Bilt. Woensdag heeft de politie de hand ge legd op een derden verdachte. De ver dachten zijn W., Z. en K. kooplieden te Utrecht, 37, 28 en 21 jaar oud. Donderdagmiddag zouden zij door den officier van justitie worden verhoord. Al le drie ontkennen, zich aan den overval te hebben schuldig gemaakt. W. en Z. hebben kortgeleden in De Bilt gevent. EEN BLANCO CHEQUE GESTOLEN. Een bedrag van ruim 9006. er op geïnd. Ten nadeele van een te Amsterdam ge vestigde maatschappij is een blanco chèque gestolen. Op de chèque is een be drag groot 9040.ingevuld. Woensdag is deze chèque, naar men meldt, aange boden bij de Bank-Associatie, welk kan toor het bedrag heeft uitbetaald. AUTOBANDIET JE. Woensdagmiddag deed de heer Bijl, uit Bussum, bij de politie te Woerden aangifte, dat het contactsleuteltje uit zijn auto was gestolen. Even later deed een ander automobilist hetzelfde en tevens aangifte, dat zijn auto ernstig was bescha digd. De politie heeft in verband hiermee den 13-jarigen C. de J. aangehouden, die bij zijn verhoor bekende nog vijf andere contactsleuteltjes uit auto's te hebben ge stolen en verborgen. Verder bleek, dat dit autobandietje Woensdagmiddag een auto had weggenomen, waarmee hij tegen een ijzeren paal is gereden. Buitenland. ONGEWONE WARMTE TE NEW-YORK EN OMSTREKEN. Te New-York en omgeving was het gis teren ongewoon warm, n.1. 19 graden C. Dit beteekent een warmterecord voor de maand Januari, want de gemiddelde tem peratuur te New-York is in Januari onge veer één graad beneden nul. In eenige plaatsen nabij New-York bloeien de rozen. De meteorologische instituten voorspel len, dat de warmte nog zal aanhouden. DE VREESELIJKE DOOD VAN EEN SKIËR. In den omtrek van Bratislava vond dezer dagen een boschopzichter het lijk van een jongen man in ski-kleeding, die met de skiën nog aan de voeten jjood op den grond lag. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de skiër gevallen was en daarbij met zijn hoofd bekneld geraakt in een door stroopers geplaatste wildval, welke zich sloot en den ongelukkige worgde. HET ONGELUK TE SCHREIBERHAU Woensdagnacht is ook mevrouw Theis- sing, uit Breslau, aqn haar Dinsdag bij het ongeluk met de bobslee te Schreiber- hau opgeloopen kwetsuren bezweken. OVERVAL OP EEN JUWELIERSZAAK. Te Lichtenberg hebben roovers, die per auto waren gekomen, Donderdagmor gen een overval gepleegd op de juweliers- zaak van Hüsselmann. De daders sloegen de winkelruit in, bedreigden den eigenaar met hun pistolen en stalen voor 10.000 mark ringen met briljanten. Daarna sprongen zij in de wachtende auto, waar van de bestuurder den motor had laten loopen. Op het luide geroep van den juwe lier kwamen weliswaar eenige voorbijgan gers af. die de dieven achtervolgden, doch zij konden hen niet inhalen. De roovers zijn ontkomen. MORALISEERENDE JEUGD. In het Hyppodroom te Rijsel wordt sedert twee dagen een wedstrijd in uit houdingsvermogen bij het dansen gehou den. Woensdag zijn een aantal studenten de danszaal binnengedrongen en hebben met stinkbommen geworpen. Zij eischten, dat de geldprijzen, welke voor de win naars ter beschikking waren gesteld, aan de werkloozen zouden worden gegeven. De politie verdreef de studenten, doch dezen kondigden aan, dat zij Donderdag in nog grooter getale terug zouden komen om aan het dwaze schouwspel een einde te maken. EEN KLEINE VERGISSING. Voor de tweede maal tijdens het be zoek van den kroonprins van Ethiopië aan Parijs moest de muziek van de gar de, toen de prins in den trein stapte, diens volkslied spelen. De kapel had moeite genoeg gehad de muziek machtig te worden, maar gelukkig had het proto col haar uit den brand geholpen. De muziek speelde dus het Ethiopische volkslied, maar toen het uit was zei de prins, zich naar maarschalk Franchet d'Esperey overtuigend ontroerd: „Wat is ze toch mooi, uw Marseillaise". Se non vero Een der olifanten gestorven. „Prinses", de grootste en tamste olifant van het circus Sarrasani, is Donderdag aan haar brandwonden gestorven; één der andere olifanten was stervend. Het j circus zal, naar thans verzekerd wordt, na aankomst uit Duitschland van nieuwe costumes voor de artisten, te Antwerpen nog eenige voorstellingen geven. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het circus nu toch nog voor een paar weken naar Brussel komt. Het geraamte van de doode olifant zal in het Koloniaal Museum te Tervueren worden opgezet. 14 Januari. Het bericht, dat een juwelier te Amsterdam het plan heeft op gevat, aan den Volkenbond ter gelegen heid van de Ontwapeningsconferentie een voorzittershamer aan te bieden, heeft mij met stil ontzag vervuld. Deze hamer zal eind Januari aan Sir Eric Drummond worden gezonden, die hem aan den heer Henderson zal doorgeven. Naar verluidt zoo lees ik in alle bladen is het plan der Amsterdamsche juweliersfirma te Ge nève „met sympathie begroet" Deze stille waarschuwing uit het kleine -Holland zal er de heeren in Genève aan herinneren, dat er wat hamer! spij kers met koppen moeten worden gesla gen. Het zal, vooral bij de afgevaardig den die zoo hard zijn als 'n spijker, het erin moeten hameren, dat de hamer niet alleen het werktuig van den kuiper, maar ook van den bouwmeester is, en dat de volken, in den strijd tusschen onmach tige politici, niet opnieuw tusschen hamer en aambeeld wenschen te komen. Ja, met stil ontzag heb ik het bericht gelezen. Welk een lumineuze inval! Hoe was de Amsterdamsche juwelier er ach ter gekomen, dat er in Genève nog geen hamer was? 't Is ongeloofelijk, dat een conferentie van een gewicht als deze niet had kunnen doorgaan, als niet een be scheiden middenstander in ons kleine, maar dierbare vaderland, op het idee was gekomen, dat een conferentie ondenkbaar is zonder voorzittershamer! Wat 'n won der dat de inval in Genève met sympathie is begroet! Men stelle zich dat eens voor! Daar komen een paar honderd gedele geerden uit alle landen van de wereld bij elkaar, de voorzitter zal de belangrijkste bijeenkomst van alle eeuwen openen en in eens merkt hij dat er iets ont breekt Het glaasje water staat vóór hem, er zitten zeshonderd journalisten klaar om te seinen wat Laval voor gezicht zet, Liwinof verspreidt bolsjewistische tractaatjes in de zaalTot zoover is al les normaalMaar wat ontbreekt er dan De hamer Henderson trekt zijn schoen uit en klopt op tafelHeeren, 'n oogenblik, er is iets belachelijks ge beurd.We hebben den voorzitters hamer vergeten. De zitting moet worden geschorst! De ontwapening wordt uitge steld, wat u trouwens wel vermoed zult hebben Kijk, het is toch maar weer een Hollan der, die de Conferentie voor zulk een ridi cuul figuur heeft behoed. Daarom hoe den af voor den Amsterdamschen juwe lier. Daar het hem natuurlijk niet om de reclame te doen is, maar om het gebaar, meen ik geheel in zijn geest te handelen door zijn naam hier niet te noemen. Wie den naam toch weten wil, kan hem vinden in één van de vier-en-zestig dagbladen waarin het bericht gestaan heeft. De oorzaak van den brand. j Belga meldt uit Antwerpen: In een interview heeft de directeur van het circus Sarrasani verklaard, niet te gelooven, dat de brand door kwaadwilli gen is gesticht. Hij heeft te Antwerpen slechts waardeering en medewerking van autoriteiten, pers en bevolking gevonden. Hij dankte de militairen, die bij het blus- schen van den brand de behulpzame hand hebben geboden. Het feit, dat de Ant- werpsche brandweer eerst zoo laat aan kwam is slechts te wijten aan de over eenkomst welke bestaat tusschen Ant werpen en omliggende plaatsen inzake hulp bü het blusschen van branden. Kortsluiting de oorzaak? Uit het onderzoek, dat echter nog niet geëindigd is, zou blijken, dat de ramp aan kortsluiting moet worden geweten. Dreigbrieven heeft de directie van nie mand ontvangen. Zij logenstraft eveneens de bewering, in sommige Duitsche bla den geuit, als zou de Antwerpsche be volking ten opzichte van het circus een vijandige houding hebben aangenomen. Van vijandigheid of zelf maar antipathie heeft Sarrasani niet te klagen gehad, integendeel. DE GENTLEMAN-INBREKER. Serge de Lenz zal worden uit geleverd. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt, dat de Fransche gentleman-inbreker Serge de Lenz, on langs door de rechtbank der hoofdstad tot zes weken hechtenis veroordeeld we gens het dragen van een valschen naam, 29 dezer in beroep voor het hof van appèl zal verschijnen. Den volgenden dag zal de kamer van inbeschuldigingstelling een besluit nemen omtrent het verzoek om uitlevering van Serge de Lenz, door de Fransche regeering gedaan. Verwacht wordt, dat dit verzoek zal worden inge willigd. BENDE INBREKERS OPGEPAKT. De politie te Essen heeft 13 lieden ge arresteerd, die verdacht worden meer dan 30 inbraken en plunderingen gepleegd te hebben, die sinds October in verschil lende consumptiezaken te Essen zijn voorgekomen. Hoewel de bendeleiders hun mannen bij verraad met den dood bedreigden, is het toch gelukt, licht in deze affaire te brengen. GROOTE HOEVEELHEID ONTPLOF BARE STOF GEVONDEN. De politie te Hagen deelt mede, dat Donderdagmiddag in de Sunderlohstraat een geheim depot van vuurwapenen en ontplofbare stof is ontdekt. Er werd ge vonden: 110 pond dynamiet, 770 patro nen, een aantal pistolen, geweren, revol vers en munitie. Talrijke personen zijn gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat tot nu toe 4 lieden zijn gearresteerd. Volgens de po litie behooren zij allen tot de communis tische aprtij. TEGEN HET COMMUNISME IN AUSTRALIË. Minister Lathan heeft aan het Austra lische kabinet voorstellen voorgelegd be treffende de behandeling van communis ten in Australië. De voorstellen bevatten o.a. een amendement op de strafwet, waardoor de bewijsvoering vergemak kelijkt wordt en een verbod voor het ver zenden per post van communistische kranten. NA 10 UUR SLAAP NOG MOE. Overdag weer een dutje noodig. Nu frisch en opgewekt. Iedereen weet wel wat er bedoeld wordt als men spreekt van het „Kru- schen-gevoel". Welnu, hier volgt een typisch voorbeeld van eene lijnrechte tegenstelling van dezen toestand. Deze vrouw had namelijk voortdurend een ge voel van vermoeidheid. Uit haar brief kunt u lezen hoe het haar verging: „Ik ben 34 jaar en moeder van twee kleine jongens; uit den aard der zaak heb ik dus een erg druk leven. Zoolang ik me herinneren kan heb ik altijd ge leden aan een gevoel van moeheid, 's Morgens voelde ik me te slap om op te staan, zelfs na 10 uur slaap. Dikwijls voelde ik me na het koffiedrinken weer zoo moe, dat ik drie of vier uur lang ging slapen en al mijn werk 's avonds moest doen. Toen nam ik 14 dagen lang Kruschen Salts en ben dat gevoel van moeheid totaal kwijt geraakt. Ik voel me nu frisch en opgewekt en beter dan ik ooit geweest bent." Mevr. E.JM. W. Millioenen mannen en vrouwen over de geheele wereld nemen dagelijks Kru schen Salts niet omdat zij zich nu juist ziek voelen neen, maar omdat zij we ten dat de kleine dagelijksche dosis Kru schen hen voortdurend fit en energiek houdt en hen inwendig behoedt voor overtollige zuren. Menschen, die eiken morgen Kruschen Salts nemen, hebben geen last van kwaaltjes als: hoofdpijn, hardlijvigheid, neerslachtigheid, duize ligheid, beslagen tong, onfrissche adem enz. En dit alles omdat zij inwendig vrjj zijn van alle schadelijke stoffen. De da gelijksche dosis Kruschen Salts werkt zoodanig op lever, nieren en ingewan den, dat alle overtollige en schadelijke stoffen geregeld verwijderd worden. Indien U wilt genieten van een stra lende gezondheid of opgewekte levenslust indien U hard wilt werken en daar plezier in hebben neem dan eens eiken dag Kruschen Salts. Millioenen menschen genieten van eiken dag, die hen gegeven is. en dit alleen dank zij „de kleine, da gelijksche dosis Kruschen". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) EEN 27-JARIGE BIGAMIST. Met zeven kinderen. Te Londen heeft Woensdag een 27- jarige chauffeur terechtgestaan wegens bigamie. Bij de eene vrouw, met wie hij in 1925 was gehuwd, heeft hij vier, bij de andere, die hij kort daarna had leeren kennen, heeft hij drie kinderen. De eer ste drie dagen van de week placht hij bij j zijn eerste, de rest bij de andere vrouw - door te brengen. In 1929 hebben de vrou wen resp. in Februari en Maart, in 1930 achtei'eenvolgens in Juni en Augustus een kind gekregen. De vrouwen kennen elkaar en volgens de tweede wist de eerste sinds 1929, dat de man haar ge trouwd had. Zij de tweede voegde er aan toe. dat zij nog altijd van hem hield en bij hem wilde blijven. De chauffeur zelf verklaarde, dat hij zijn eerste vrouw alles eerlijk had op gebiecht. Zjj was heelemaal niet ontdaan, vervolgde hij, en zorgde, dat ik schoenen te repareeren kreeg om wat extra's te verdienen. Nu ik zonder werk ben heeft zij mjj aangeklaagd. De rechter, zijn vonnis opschortend, merkte op dat als zjj den man naar de gevangenis stuurde, er niemand zou zijn om voor de beide vrouwen en de kinde ren te zorgen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2