Derde Blad. BUITENLAND. VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1932 ?tfVS^A01?8 mac*Fa<!?eiï llU/finn' Moeten wij ontwapenen China en Japan. Van Griep en Verkoudheidsziekten LUCHTVAART Postvluchten van en naar Indië. GEMENGD NIEUWS Het ongeluk op de spoorbrug bij Dordrecht. De moord op Notaris Courrech Staal te Gorinchem. Verduistering. Ernstig ongeval met gestolen auto. De Wendel-millioenenerfenis. milhard dollar voor den wederopbouw, zooals dat Maandag door den Senaat is goedgekeurd, beëindigd. Tijdens de debatten verklaarde de af- sylvanie, dat het plan ten doel had „een bende financieele roovers te helpen en hun daden te dekken." Verwacht wordt, dat het Huis Vrijdag over het voorstel zal stemmen. Het antwoord van verschillende autoriteiten. Het weekblad Les Annales publiceert antwoorden van verschillende autoriteiten op de vraag: Moeten wij ontwapenen? MacDonald verklaart o.a.: Dat wij na den laatsten oorlog allen tot de tanden gewapend zijn, dat onze nationale in dustrieën door belastingen gedrukt wor den om maar de wapeningskosten te kunnen opbrengen, waarbij het bewijs geleverd is, dat, wanneer zij te groot zijn, noch voor overwinnaars, noch voor overwonnenen veiligheid en rust ver schaft worden, dat is één van de eigen aardigste nutteloosheden, waardoor de naties zich nog steeds laten bedriegen, als ze noch den moed, noch het inzicht hebben om den weg van het gezonde menschenverstand te gaan. Sir Herbert Samuel is van meening, dat de plechtige verplichting tot ontwa pening uit het Volkenbondsstatuut, uit het verdrag van Versailles en uit het protocol van Locarno vervuld moet wor den. De bewering, dat men reeds belang rijk ontwapend heeft, of zjj van Engel- sche, Fransche of andere zijde komt, moet gemeenschappelijk punt voor punt onderzocht worden. Men moet zich ver gewissen, dat overal het afzien van oorlog waar is. De Duitsche gedelegeerde, graafBern- stoff, acht de algemeene ontwapening pen vraag op leven en dood voor den Volkenbond. Groener, de Duitsche minister van binnenlandsche zaken, eischt gelijke be handeling op voor Duitschland. Zaleski, de Poolsche minister voor buitenlandsche zaken, komt op voor mo reele ontwapening en organisatie van een systeem van wederzijdschen bijstand tegen een eventueelen aanvaller. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft: „Indien rijkspresident Von Hindenburg In den ouderdom van 84 jaar na een leven, geheel aan den dienst van den staat ge wijd, zich nog bereid verklaart, candidaat te zijn voor het ambt van rijkspresident, dan is dit geen politieke manoeuvre. Het voorstel van de Jong Duit sche Orde. Enkele Berlijnsche bladen bevatten be schouwingen over het voorstel van de Jong Duitsche Orde omtrent een volks petitie over de ambtsverlenging van Hin denburg. De „D. A. Z." schrijft, dat deze actie in politieke kringen niet van groote beteeke- nis wordt geacht. Het is twijfelachtig of zij zal kunnen worden doorgezet, daar het te veel tijd zou kosten. Ook de „Germania" wijst er op, dat het voorstel het nadeel heeft van te groot tijdverlies. Het „Berliner Tageblatt" noemt het voorstel een onbruikbaren uitweg. De „Boersenzeitung" acht een volkspetitie als vervanging van een verkiezing volgens de grondwet absurd. De „Vossische Zeitung" stelt in het licht, daar het wegens het tijdverlies niet te verwezenlijken is. De „Vorwarts" merkt op, dat Hindenburg Langs normalen weg met relatieve meer derheid kan worden gekozen, terwijl het voorstel van de Jong Duitsche Orde de volstrekte meerderheid van alle stemge rechtigden, d.w.z. ongeveer 10 millioen stemmen meer vereischt. ENGELSCHE TOEBEREIDSELEN VOOR LAUSANNE. Duur der conferentie acht datgen? Nu het nieuwe Fransche kabinet is gevormd, verwacht men te Londen dat de herstelconferentie inderdaad, zooals eigenlijk al was vastgesteld, op 25 Januari a.s. zal beginnen. De betrokken Engel- sche ministers n.1. de kanselier van de schatkist en de ministers van buiten landsche zaken en handel, zijn van plan op 23 Januari uit Londen te vertrekken. Zij hopen, dat de conferentie tijdig zal zijn afgeloopen, zoodat de betrokken ministers op 2 Februari aan de openings zitting van de ontwapeningsconferentie te Genève kunnen deelnemen. VERDERE INVOERBEPERKINGEN IN ENGELAND. Men verwacht weldra een nieuwe ver ordening tot heffing van extra douane rechten op verschillende artikelen over eenkomstig de wet tot bestrijding van den abnormalen invoer. DE AMERIKAANSCHE DELEGATIE VOOR DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Ze krijgen maar ruim 1 millioen gulden mee. De Senaatscommissie voor buitenland sche aangelegenheden heeft na een lang durig debat het gevraagde bedrag van 450,000 dollar voor de Amerikaansche delegatie ter Ontwapeningsconferentie goedgekeurd. Guerilla in Mongolië. Uit Mongolië worden nieuwe gevechten tusschen Japanners en Chineezen gemeld. Van Chineesche zijde zijn het troepen, die door den opmarsch der Japanners van het le^er ziin afgesneden. Deze deelen van het Chineesche leger hebben zich in eenige dorpen teruggetrokken en bestrijden van daar uit op eigen vuist het steeds opruk kende Japansche leger. Een verslaggever in het betrokken ge bied meldt, dat de Japanners door deze on verwachte guerilla zeer nerveus zijn ge worden en buitengewoon scherp tegen de burgerij optreden. Financieele moeilijkheden Chineesche regeering. der De Chineesche regeering bevindt zich op het oogenblik in ernstige geldmoeilijk- heden. De minister-president deelde mede, dat de maandelijksche inkomsten (berekend in Nederlandsche munt) ca. 214 millioen gul den bedragen, waartegenover 48 millioén gulden aan uitgaven staat. Hiervan wordt ca. 39 millioen gebruikt voor militaire doeleinden Eenige Chineesche banken hebben de regeering voorschotten ter beschikking gesteld. Japan en de spoorwegen in Mantsjoerije. De regeering heeft een officieele ver klaring gepubliceerd, waarin de notulen worden meegedeeld van besprekingen, die bij de totstandkoming van het Chineesch- Japansch verdrag van 1925 waren gevoerd. De bedoeling met deze publicatie is, te be wijzen, dat China zijn belofte om geen spoorwegen evenwijdig aan de bestaande in Mantsjoerfje aan te leggen heeft ge schonden. Japansche oorlogsschepen en troepen naar Sjanghaikwan. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche regeering verscheidene oorlogs schepen naar Sjanghaikwan heeft gezon den, teneinde het garnizoen aldaar te versterken. Een bataljon infanterie en verdere troepen van verschillende wape nen zijn uit Thuruga naar Sjanghaikwan getransporteerd, daar volgens Japansche opvatting de toestand aldaar zeer ge spannen is. Toelioe door de Japanners bezet. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben de Japansche troepen Vrijdag na een hevig gevecht Toelioe bezet. De Chinee zen lieten 200 dooden op het slagveld ach-1 ter. Ook de Japansche verliezen zijn zeer groot. WIJZIGING IN HET CHINEESCHE KABINET. Tsjiang Kai-sjek weer naar Nanking terug. De gevolmachtigde vertegenwoordiger van Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft medegedeeld, dat de afgetreden Presi dent, die sedert zijn aftreden buiten Nan king vertoeft naar die plaats zal terug- keeren. In verband hiermede vermoedt men, dat na zijn terugkeer onderhande lingen zullen worden geopend over een reconstructie van het Chineesche kabi net. Maandar.normen op den gewonen tijd op het werk hebben aan te melden. Zij, die Maandag niet aan het werk gaan of dit verlaten, wil ce burgemeester als staker gaan beschouwen. DE RIJKSMIDDELEN OVER DECEMBER. De opbrengst der Rijksmiddelen over December 1931 bedroeg 43.184.506 tegen 42.550.872 over dezelfde maand van 1930. De inkomsten ten bate van het „Lee- ningfonds 1914" bedragen over December 1931 6.290.250.43 tegen 6.789.085 in de zelfde maand van 1930. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" bedragen over December 1931 563.647.04 tegen 482.319 in dezelfde maand van 1930. De inkomsten ten bate van het „Ge meentefonds" bedragen over Dec. 1931 10.635.053.98. ACTIE TEGEN DE SALARISKORTING. De Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C.N.O.P.) belegt op Zater dagmiddag 13 Febr. aanstaande, te 2 uur, te Amsterdam, in het Gebouw der A.M. V.J. een landelijk afweercongres tegen de salariskorting voor het Rijkspersoneel én tegen de kortingswet op de rijksuitkeerin- gen aan de gemeenten uit het gemeente fonds. Het congres, dat zal worden bijgewoond door afgevaardigden der bij de C.N.O.P. aangesloten organisaties uit het geheele land, zal onder leiding staan van den heer M. M. Cohen, voorzitter van de C.N.O.P., terwijl als sprekers zullen optreden de heeren H. M. Roos, voorzitter van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B. P. T.T.), C. Menke, voorzitter van den Neder- landschen Bond v. Leeraren en Leerares- sen bij het Nijverheidsonderwijs, en Kooiman, secretaris van de Centrale vaft Nederlandsch Overheidspersoneel. DE GAGES DER KOOPVAARDIJ- ZEELIEDEN. De Centrale Bond van Transportar beiders deelt het volgende mee: In de op Woensdag en Donderdag j.1. te Rotterdam en Amsterdam gehouden drukbezochte ledenvergaderingen der zeelieden, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, heeft het bestuur verslag uitgebracht van de be sprekingen, die, in opdracht van de in December j.1. gehouden ledenvergade ringen, met den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij zijn gevoerd. Het be stuur van den Bond van Werkgeversin de Koopvaardij heeft in die besprekingen vastgehouden aan de geëischte gagever- laging voor de mindere schepelingen van 15 pet., welke verlaging het bestuur van den Centralen Bond als een in verband met het loonpeil onmogelijken eisch heeft bestreden. Na uitvoerige besprekingen werd in beide ledenvergaderingen, mede op advies van het bondsbestuur, met algemeene stemmen besloten, het voorstel der reeders niet te aanvaarden. bevrijdt men zich snel en zeker door eenige Togal tabletten. Tijdig ingenomen, verdwqnen de ziekteverschijnselen on- middellijk! Onschadelijk voor maag, hart en nieien. Meer dan 6.000 doktersattesten! Een pioef is ook in 1 w eigen belang maar houdt U bij Togal! Er bestaat niets beter! In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgbaar. Monstertubc en brochure worden U gratis toegezonden tegen inzending van deze Advertentie in open enveloppe, gefrankeerd met 1I/2 ets. Vergeet niet Uw adres duidelijk te schrijven op den klep van het couvert. Te adresseeren: A. J. Atneye, Prinsen gracht zin, Amsterdam. neer zij zich maar voorzien had van zuur- j stof- en andere ademhalings-apparaten, haar toestel het nog wel hooger had kunnen brengen. In elk geval lijkt het haar mogelijk over den Mount Everest te vliegen, al zou men daarvoor misschien ook een andere machine noodig hebben. Bovendien zal men dan bijzondere voor bereidingen moeten treffen. Elly Beinhorn heeft veel fotomateriaal verzameld. Zij heeft o.a. tal van gletscher-foto's gemaakt, die interessant studie-materiaal opleveren. DE STEUN AAN DEN AMERIKAAN- SCHEN LANDBOUW. De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij 12i> millioen dollar wordt beschikbaar gesteld voor de steunverleening aan den land bouw. Het Huis heeft intusschen de debatten over het voorstel van president Hoover tot het beschikbaar stellen van twee DE REIS VAN MINISTER DECKERS. Aneta meldt, dat het „Soer. Handels blad" verneemt, dat inderdaad de eenige reden voor het bezoek van den Minister van Defensie aan Ned.-Indië gelegen is in de bespreking van den defensiepost, waar bij vooral de verdeeling van de kosten van de vloot van belang is, aangezien Ned.- Indië onmogelijk in staat is verdere af braak van de vloot te voorkomen indien geen goede kosten-verdeeling over Indië en Nederland Avordt gevonden. BOUW VAN NIEUWE SCHOLEN. Verzoek tot voorloopige stopzet ting. B. en W. van Bloemendaal, van meening dat de L.O.-wet 1920 de mogelijkheid open laat voor een zoodanige uitbreiding van het aantal scholen, dat de kosten van stichting en exploitatie dier scholen een goed beheer der gemeente-finaneiën on mogelijk maken; in aanmerking nemende de moeilijke omstandigheden, waarin de gemeenten zich thans bevinden, stellen den raad voor hen uit te noodigen den mi nister van Onderwijs, K. en W. te ver zoeken te bevorderen, dat de L.O.-wet 1920 in dien zin worde geAvijzigd, dat voorloo- pig voor den tijd van drie jaar de bouw van nieuAve scholen A'oor L.O. worde stop gezet. DE MOEILIJKHEDEN MET DE WERKVERSCHAFFING. Uit Groningen meldt men: Het gemeentebestuur van Groningen is met den rijksinspecteur voor de werkver- schaffing overeengekomen, dat de ge schorste arbeiders, die aan de arbeids beurs schriftelijk verklaren, op de be staande voorAvaarden het werk te willen hervatten, weer zullen worden te werk gesteld. Men meldt uit Drachten: De burg'emeestsr van Sniallin^erlanil heeft alle werklooze arbeiders, geplaatst in de centrale werkverschaffingen in de Korte- en Lange Rijpen onder Beets en in de Boornbergumer Petten, aangeschre- i ven, dat zij, die Avillen blijven werken, zich Heen. Donderdagochtend 7.35 is het post vliegtuig De Raaf van Schiphol vertrok ken. Eerste bestuurder is P. Soer, tweede bestuurder J. K. F. Kress, mecanicien L. D. Stolk en radio-telegrafist C. H. Beu kering. Twee passagiers, de heeren Poons, ma ken de reis tot Marseille mee. Het vliegtuig heeft 27 zakken lucht post aan boord met een totaalgewicht van 229 K.G. 650 gr. bruto en 209 K.G. 270 gr. netto. De zending bevat in totaal 19.152 stuks. Verder 13 K.G. goederen. De „Uil" naar Nederland ver trokken. Het retourvliegtuig „Uil", gezagvoer der Geysendorffer, is gisterenochtend 6.39 van Batavia vertrokken en, na een tusschenlanding te Palembang, om 15.39 te Medan aangekomen. De „Uil" heeft een passagier voor Am sterdam: den le luitenant der Infanterie, officier-vlieger T. J. W. F. M. Supheert. De „Raaf" te Rome. Het uitgaand vliegtuig „Raaf" is giste ren 6.45 van Marseille vertrokken en om 11.20 te Rome aangekomen. De „Duif" te Rangoon. Het uitgaande vliegtuig „Duif" is giste renochtend 4.40 uit Allahabad vertrokken, maakte een tusschenlanding te Calcutta en kAvam om 15.40 te Rangoon aan. VLIEGTUIGONGELUK. Bij Soesterberg. Gistermiddag omstreeks drie uur maak te boven Soesterberg de luitenant-vlieger jhr. Wittert van Hoogland in een jacht vliegtuig nr. 276 een oefentocht, toen plot seling een stuk van den vleugel afbrak. De vlieger was gedwongen direct te dalen. Het toestel kAvam in de tuinen van het Haagsche Kinderkoloniehuis terecht, Avaardoor het vrijwel vernield werd. De bestuurder werd licht aan het gelaat ver- Avond. Hij had geen tijd meer gehad om van de parachute gebruik te maken. Vijf boomen zijn door den val van het vliegtuig ontworteld. ELLY BEINHORN'S VLUCHT BOVEN HET HIMALAYA-GEBIED. De Duitsche vliegster Elly Beinhorn is van haar vlucht boven het Himalaya- gebied te Calcutta teruggekeerd. Zij deelde mede, dat zij boven het hooggebergte met nog een passagier aan boord, een hoogte van 4500 M. bereikte. Toen zij bij een andere gelegenheid alleen vloog bezeikte zij een hoogte van ruim 5000 Meter en kwam tot dicht bij het Mount Everest- massief. Boven de met eeuwig qs be dekte hoogvlakten had zjj af en toe met slecht weer te kampen. Eily Beinhorn verklaarde, dat zij, wan- Binnenland. De heer Zeijlemaker, die achter de drie slachtoffers van het ongeluk op de spoor brug bij Dordrecht liep en er heelhuids is afgekomen, vertelde aan het Volksblad: lEnkele dagen geleden hebben wij nog gelachen, omdat wij op het nippertje voor een sneltrein waren weggesprongen. In Zwijndrecht hebben wij opmetingen ge daan en liepen op het goede spoor in de richting Dordrecht. Mijn kameraden liepen ongeveer tien meter voor mij uit, toen wij den trein op ons zagen afkomen. De drie voorsten sprongen direct over en reeds had ik mijn voet op de houten loopplank gezet, die tusschen de railsin ligt, toen ik toevallig omkeek en den anderen trein achter mij zag aankomen. Direct sprong ik terug, doch de eerste trein was reeds op een meter of 15 ge naderd, zoodat ik nog juist kon over springen. Ik klemde mij met uitgespreide armen vast aan de leuning van de brug en de trein passeerde mij rakelings. Toen het voorbij was, had ik nog geen gedachte, dat er een ongeluk gebeurd was en ik dacht, toen ik niemand hoorde of zag, dat mijn vrienden in de z.g. bakken van de brugconstructie waren gekropen. Ik riep toen»komen jullie haast*, doch kreeg geen antwoord. Toen zag ik in de duisternis iets zwarts op de brug liggen en begon ik de vreeselijke Avaarheid te vermoeden. Eerst zag ik twee van mijn kameraden vlak bij elkander deerlijk verminkt neer liggen. Mijn derde vriend was een eind meegesleurd en lag languit op de brug. Ik zag bij hem geen enkele wond, alleen zijn kleeren waren gescheurd". De heer Zeijlemaker was nog zeer onder den indruk. Het ongeluk had hem buiten gewoon aangegrepen. Vijftien jaar gevangenisstraf 1 geëischt. In de gistermiddag behandelde straf zaak voor de rechtbank te Dordrecht, tegen den landbouwer, die op 5 Nov. jl. te Gorinchem notaris Courrech Staal vermoord zou hebben, heeft de Officier van Justitie, mr. Kronenburg, zijn requi sitoir gehouden. Spr. ging de houding van verd. na en stelde in het licht, dat deze voor den rechter-commissaris heeft I verklaard, dat hij den notaris wilde dooden, op welke verklaring verd. hier terugkomt. Spr. zegt, dat verd. in groote financieele moeilijkheden verkeerde en ziet verband tusschen den doodslag en den diefstal; hij moest in ieder geval geld hebben. Beklaagde zeide uit drift te hebben gehandeld. Spr. gelooft het niet. Verdachte heeft voor den commissaris van politie een zeer bezwarende verkla ring afgelegd van goed- pf kwaadschiks geld te moeten hebben. Dit heeft de man zeer rustig verklaard en ook nadat hem drie uur wachtens gegeven waren her haald. Ook aan getuige Groeneveld heeft verdachte vreemde verklaringen gedaan. Uit de woorden »En je kunt_ je gang gaan« blijkt spr., dat de moord is gedaan om diefstal mogelijk te maken. Spr. komt tot de conclusie dat hier doodslag in het spel is en eischt vijftien jaren ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Beklaagde barstte in snikken uit. Pleidooi. Mr. Van Os, de verdediger, ging ver schillende aanwijzingen na, welke in het voordeel van beklaagde konden zijn. ast is komen te staan, dat beklaagde's vrouw hem voortdurend heeft opgezweept geld te leenen. Zij preste hem steeds om geld. Kan dit alles, gevoegd bij zijn Averkloos- heid, niet geleid hebben tot buitengewone daden Van zijn vorigen patroon Wesse- ling kan pleiter een goed getuigschrift overleggen. Er is verband gelegd tusschen den moord en den diefstal. V erdachte zegt echter, eerst na den moord de brand kast open gezien en toen eerst de ge dachte aan diefstal gekregen te hebben. Dit relaas lijkt spreker aannemelijk. Hij vindt, dat verdachte ten laste gelegd kan worden mishandeling, misschien zwaar lichamelijk letsel en diefstal- Na re- en dupliek Avordt de behandel,ng gesloten en de uitspraak bepaald op 29 Januari a.s. Van 10.000? De politie te Zutphen heeft aange houden den 38-jarigen F. L., adminis trateur van de Nutsspaarbank aldaar, als I verdacht van verduistering van een be- langrijk bedrag ten nadeeie van die 'spaarbank, alsmede van een bedrag ten nadeeie van de afdeeling Zutphen van den Volksbond tegen Drankmisbruik, waar- i van hij penningmeester Avas. De man is door den rechter-commissaris verhoord en in het huis van bewaring opgesloten. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer f 40.000.in het geheel. Naar het „Deventer Dagblad" omtrent de verduistering verneemt, moet de aan gehouden administrateur van de Nuts spaarbank ongeveer 42.000 gulden ten nadeeie van deze bank hebben verduis terd, en ten nadeeie van de afdeeling Zutphen van den Volksbond tegen drank misbruik, Avaarvan hij penningmeester was, 2000 gulden. Bovendien wordt hij er van verdacht, den beheerder van het Volkshuis te hebben opgelicht voor 3000 gulden. Toen verdachte dit geld leende, zou hij voorgegeven hebben, het te moe ten gebruiken voor hypotheek. De ver duistering bij de Nutsspaarbank loopt waarschijnlijk van 1927 af. Naar verluidt, zou L. schulden hebben gemaakt met speculaties. De betalingen der Spaarbank loopen geen gevaar,aangezien hetreservekapitaal een bedrag van 956.000 gulden vertegen woordigt. Drie jongens verdronken. Gisterenavond tegen half tien heeft op den weg van Wateringen naar Rijswijk een ernstig ongeval plaats gehad. Een door een ongeveer 18-jarige jongen te Den Haag gestolen auto, met welke hij met vijf vrienden een autotochtje was gaan maken, is door de gladheid van den weg geslipt en in een breede sloot gereden. Het voertuig sloeg over den kop waardoor de 6 inzittenden onder den wagen kwamen. Twee van hen wisten zichzelf te redden. Een derde kon spoedig gered worden, doch de drie overige jongens zijn ver dronken. De auto werd bestuurd door den 18 jarigen L. G. A. Haring uit Delft, die den wagen een two-seater met achterbak, des middags omtrent twee uur, voor het gemeente ziekenhuis te Den Haag had weggenomen en er mede naar Delft is gereden, waar hij des avonds met vijf jongens was gaan rijden. Het ongeval had plaats op den terugtocht naar Delft. De wagen reed met groote snelheid. Juist tegenover het café van den heer Draak, aan den Kleiweg, slipte het voer tuig, met het gemelde noodlottige gevolg. De caféhouder hoorde een slag en toen hij zich naar buiten begaf, zag hij de auto onderstboven in de sloot liggen. Daar de wagen aan de andere zijde tegen het weiland was terecht gekomen, duurde het even voor dat hulp kon worden verleend. Twee der inzittenden konden zelf uit het water komen en verdAvenen in de duisternis. Even later zag de heer Draak een hand boven water uitsteken en met behulp van toegeschoten buren werd de derde jongen uit het water ge- i haald. Hij is in de woning van den heer Draak opgenomen. i Nadat hulpmateriaal was gearriveerd, zijn na bijna een uur werken de drie andere jongens uit den wagen gehaald. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De drie slachtoffers zijn de 18-jarige L. G. A. Haring, de 17-jarige J. F. Glo- demans en de 17-jarige H. J. Piket, allen afkomstig uit Delft. Het is gebleken, dat de drie 'slachtoffers voor in den wagen en de drie geredden achterin hebben gezeten. De auto is grootendeels vernield. ZIJN VERLOOFDE GESTOKEN. Met een scheermes. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdagmiddag in hooger beroep te recht gestaan de 27-jarige J. H., timmer man te Hengelo, verdacht van zware mis handeling, door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf. Op 3 Juli j.1. had verdachte mej. B. H. v. S„ met wie hij verloofd was ge weest, doch die deze verloving had ver broken, aangesproken en haar plotseling met een scheermes eenige wonden toege bracht aan hoofd en hals, waardoor deze levensgevaarlijk werd verwond. Zij is thans geheel hersteld. De advocaat-generaal eischte verniet! ging van het vonnis a quo en veroordee ling van verdachte tot 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Mr. Sybrandy, uit Almelo, pleitte cle mentie. BRANDSTICHTING Gisterenmorgen is als verdacht van brandstichting ter beschikking van de justitie te Winschoten gesteld T. P., land- gebruiker te Scheveklap, gemeente Nieu- wolda, wiens boerderij Dinsdag is afge brand. Buitenland. Een bedrieger in de val geloopen. De Weensche correspondent van de „N. R. Crt." meldt de volgende geschie- denis: Anderhalf jaar ongeveer geleden is te New-York de laatste afstammeling ge storven van een vroeger uit Weenen naar Amerika getrokken familie, Wendel ge naamd, die eerst in pelterijen gehandeld had en vervolgens met grondspeculaties een groot vermogen had vergaard. Het laatste lid van de familie liet een ver mogen van ongeveer 100 millioen dollar na. De Wendels stonden te New-York be kend als zonderlingen. Ondanks hun groote vermogen leefden zij als bedelaars, kleedden zich volgens een lang vergeten mode en woonden in een armzalig huis. l)e laatste mannelijke telg van het geslacht, John Wendel, leefde tot aan zijn dood met zijn zes ongetrouwde zusters, die alleen niet trouwden, opdat geen vreemde aan het familievermogen zou raken. De J nu pas overleden zuster was zoo zonder ling, dat men haar voor geesteskrank J hield. Joen zij dood was, kAvamen er uit 1 de heele wereld gegadigden voor de erfenis opdagen. Na aftrek van legaten, belastingen, enz., ten bedrage van circa 25 millioen, bleef er nog 75 millioen over. Onder de erfenisjagers bevond zich ook een zekere Jozef Kuderna, een kunst handelaar uit Weenen, die zeide een rechtstreeksche afstammeling van de Wendels te zijn. Eenige maanden geleden begaf Kuderna zich naar New-York waar hij een advokatenkantoor met de verdedi ging van zijn belangen belastte. De Amerikaansche overheid verklaarde, dat hij van de 900 reflectanten de beste kansen had. Kuderna, een man van 47 jaar, Avist, hoewel hij ongunstig bekend stond en reeds herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking was geweest, een aantal menschen te Weenen zoozeer van zijn kans op de erfenis te overtuigen, dat zij hem groote bedragen voorschoten om deze los te krijgen. Eenigen tijd geleden seinde echter de advokatenfirma te New-York naar Weenen of de overlijdensacte van Maria Kuderna, geboren Wendel, in 1824 te Weenen over leden, ook in de registers was ingeschre ven. Spoedig daarna kwam mr. Rowler, het hoofd van de advocatenfirma, zelf te Weenen en bracht de acte van overlijden, die Kudera te New York overgelegd had, mede. Bij een nauAvkeurig onderzoek bieek toen, dat liet stuk een handige verval- sching was. Kuderna had zich papieren inkt weten te verschaffen, zooals die een eeuw geleden gebruikt Averden en had ook het schrift uit dien tijd op schitte rende wijze nagebootst. Hij had echter het ongeluk het stuk te voorzien van een zegel, in een vorm, die pas in 1836 in gebruik is genomen, terwijl hij bovendien een handteekening onder het stuk ge plaatst had van iemand die nooit ambte naar bij den burgelijken stand was ge weest. Ook had hij zich vergist in de vermelding van het bureau van afgifte, zoodat het bedrog duidelijk vaststond. Kuderna vermoedde niets. Sinds zijn terug keer uit New York was hij een vaste gast op het Amerikaansche consulaat, Avaar hij telkens stukken moest laten legaliseeren. Hij werd op straat gearresteerd en bij een huiszoeking vond men allerlei oud actenpapier, oude inkt, pennen, zegels, enz. Na eerst alles geloochend te hebben, moest hij tenslotte zijn bedrog bekennen. Hij had bij den een of anderen handelaar in oud papier een partijtje afgedankt papier van het stadhuis op den kop weten te tikken. Het had hem maanden van studie gekost om een akte te maken, die althans op het eerste gezicht een echten indruk maakte. Kuderna's geldschieters zetten lange gezichten, want zij zien na tuurlijk van hun voorschot niets terug. De andere 899 gegadigden naar de 75 millioen daarentegen zullen wel juichen, dat zij van hun gevaarlijksten concurrent ontslagen zijn. EEN JEUDIGE MISDADIGER. De kinderrechter te Londen heeft Donderdag een jongetje van tien jaar die bekende fietsen te hebben gestolen en deze voor een appel en een ei aan opkoopers te hebben verkocht, veroor deeld tot plaatsing in een opvoedings gesticht tot zijn zestiende jaar. De jongen was de oudste uit een gezin van drie kinderen. Zijn vader had werk buiten zijn woonplaats en kon op werkdagen niet thuiskomen. En de moeder kon haar oudsten zoon niet baas. Het merkwaar dige van het geval was, dat de jongen op school steeds goede rapporten be haalde, zoodat zijn opvoeders er geen begrip van hadden dat hij buiten de school zoo'n boefje was. DE DIEFSTAL VAN EEN HALF MILLIOEN KRONEN TE STOCKHOLM. Het gerechtshof te Stockholm heeft den inbreker Sjögren veroordeeld tot 3 jaar tuchthuisstraf. Sjörgren had uit een be lasting tantoor te Stockholm ruim 500.000 Kr. gestolen. Jarenlang had hij den dief stal voorbereid. Des nachts was hij de slaapkamer van den ontvanger binnenge slopen, had uit diens zak de sleutel van de brandkast gestolen en had deze sleutel na het p legen van den diefstal, nog in denzelfden nacht weer op zijn oude plaats teruggebracht. EEN SMOKKEL-AFFAIRE. Veertig verdachten. Men meldt uit Stockholm: Eenigen tijd, geleden hebben Finsche of Estlandsche dranksmokkelaars ergens in den Stockholmschen scheren-archipel een groote hoeveelheid alcohol verkocht aan visschers en zeilers, die met hun booten den drank bii het smokkelvaartuig af haalden. Eerst dezer dagen is de drank- politie deze smokkel-affaixe op het spoor gekomen. Na eenig gezoek vonden ambte naren een aantal bussen met alcohol, die in de nabijheid van een zomerhuisje ver stopt waren, en spoedig kwamen zij ook te weten, dat het huisje dezen zomer ver huurd is geAveest aan den beruchten Fin- schen dranksmokkelaar Algoth Niska, die tegenAA'oordig hier te lande vertoeft. Reeds zijn veertien visschers uit dezen scheren- archipel aangehouden en naar hier over gebracht. Nog een vijf-en-twintig andere personen worden verdacht iets met de smokkelarij uitstaande te hebben en een groot aantal ambtenaren van de drank- politie tracht hen nu op te sporen. Men neemt aan, dat Niska eigenaar was van den alcohol, zoodat hij dus de hoofd schuldige zou zijn. Men is er nog niet in geslaagd hem te vinden, hoewel men er absoluut zeker van is, dat hij hier ter stede verblijf houdt. Niska heeft enkele bladen opgebeld en medegedeeld, dat hij met het zaakje niets te maken heeft; de dranksmokkelarii leA'ert tegenwoordig zoo weinig op, dat hij er zich, naar fc;j zegt, niet meer mee bezig houdt. Geen der verdachten heeft nog bekend, hoewel zij twee opvarenden van het smok kelvaartuig als getuigen tegen zich heb ben. Het schip zou 40.000 liter alcohol aan boord gehad hebben. AFDANKING VAN OORLOGSSCHEPEN. D* Spaansche minister van marine zal in het openbaar vier kruisers, drie torpe dojagers, een duikboot, een politievaar- tuig voor de visscherij en eenig ander overcompleet marine-materieel verkoopen. De juiste datum zal nog nader worden be kend gemaakt. STAKENDE ONDERWIJZERS. Ongeveer 700 onderwijzers en ondenvij- zeressen aan Joodsche scholen in geheel Palestina zijn in staking gegaan, als pro test tegen het feit, dat hun sinds vier maanden geen salaris is uitbetaald en om dat, naar hun meening, onvoldoende fi nancieele Avaarborgen voor de toekomst Avorden geboden. De achterstallige salaris schuld bedraagt 30.000 P.S.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5