Uw Zenuwen TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Zoo juist Dames-Japonnen VAN DINSDAG 18 JANUARI 1932 timmeren in de school. STADSNIEUWS inzamelingen crisis-comite. Wat de borstel is voor Uw tanden - Visscherij. ft Vergaderingen, vermakelijkheden enz. Mijnhardt's Zenuwtabletten Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 18 Jan16.49 uur. Woensdag 19 16.51 Lezing en demonstratie. Men schrijft ons: Woensdag 20 Januari a.s. zal in de bovenzaal van café „Centraal", Kanaal- weg, een lezing en demonstratie worden gehouden door den heer P. v. Leeuwen Jr., uit Den Haag, voor de afdeeling „Den Helder" van de „Vereeniging van Han- denarbeid" over het onderwerp: „Timme- een partijtje gestikte dekens, ren in de school" De collecte ten bate van het Crisis comité heeft tot nu toe opgebracht 1080.10. Verscheiden lijsten zijn nog niet binnengekomen. Van de firma Kanne- wasser ontving het comité 12 bonnen ver tegenwoordigend elk 2.50 aan goederen. Van de firma Okke Visser kwamen 20 mud brandstoffen in, van de firma Leen OPBRENGST LIEFDADIGHEIDSZEGELS. De opbrengst van den verkoop der lief- dadigheidszogels ten bate van het mis deelde kind, heeft in onze gemeente be dragen 1999.48. Aan briefkaarten werd verkocht voor een bedrag van 77.50. LEZING IR. DIJT. Wij herinneren aan de lezing van ir. Dijt, van Texel, op hedenavond 8 uur in de bovenzaal van het „Kegelhuis". De heer Dijt zal spreken over intern, finan ciering van wereldvoorraden van belang rijke stapelproducten van den landbouw als middel tot vermindering van de hef tigheid van de conjunctuurschommelingen en als middel ter voorkoming van verdere desorganisatie van het bedrijfsleven, mede met het oog op de economische politiek van Rusland. Tot een beperkt aantal zijn nog enkele gratis introductie's verkrijgbaar bij den heer P. C. de Boer, 2e secr. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, p.a. bureau van dit blad. ITALIAANSCHE OPERA. Vele vragen wei-den ons in den loop van dit seizoen gedaan, betreffende een al of niet komen der Italiaansche Opera in dezen winter. We kunnen thans de opera- en muziekliefhebbers gerust stel len en mededeelen, dat ook nu, door de bemoeiingen van de heer en Polak en Van Twisk, directeuren van „Casino" en „Ti- voli-Theater", Den Helder weer zijn jaar- lijksche Opera zal krijgen. Het is deze heeren n.1. mogen gelukken het beroemde Italiaansche Opera-gezelschap op Vrijdag 12 Februari te engageeren met één van de mooiste en meest bekende opera's van Verdi: „Rigoletto". Wij zullen verdere bijzonderheden hier omtrent nader bekend maken. Men houde Spreker zal achtereenvolgens behan delen: a. De beteekenis van het timmeren voor school en huis, voor jong en oud. b. Noodzakelijk bezit van een schaafbank een bezwaar voor de beoefening en de toepassing buiten de school. c. Hoe is dit bezwaar te ondervangen? Hoe kan men zonder schaafbank tim meren en daarbij vaak nog betere resultaten verkrijgen? d. De futselplank en het timmertoestel Ned. Octrooi no. 9394, vormen het uit gangspunt om deze werkwijze te leeren begrijpen en met vrucht toe te passen. Om deze lezing en demonstratie in zoo wijd mogelijken kring bekend te maken heeft het bestuur van de afd. „Den Hel der" besloten voor niet-leden en niet- donateurs deze lezing toegankelijk te stellen tegen het geringe bedrag van 10 cent. Laten nu velen van deze gelegen heid gebruik maken en komen hooren, wat de idéé „Handenarbeid" feitelijk be- teekent. Men zie de advertentie elders in dit nummer. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". It bistjür fen boppeneamd Selskip mak- ket bikind, det op 23 Jan. o.s wer in feestlike gearkomste Mlden wirde scil. Opfierd scil wirde: „Yn 'e br&nning", toanielstik yn fjouwer ütkomsten, fen Geertsema en Eppinga, troch it Selskip „Walingom" fen e' krite Skagen. Boppe neamd stik is troch it Boun fen Fryske INTERNATIONALE ANTI-MILITARISTISCHE VEREENIGING. De afdeeling Den Helder van boven genoemde vereeniging, had gisterenavond in de kleine zaal van Casino een verga dering belegd. Als spreker had men uitgenoodigd den heer Bishoff uit Amster dam, die het onderwerp behandeldeWat leerde ons 19141918c. De voorzitter der afdeeling, de heer Vergaaij, sprak een kort openingswoord. Vanavond, zoo zeide hij, worden ver schillende beelden uit den grooten oor log vertoond. Dat is wel wat lang ge leden en het menschelijk leven gaat snel tegenwoordig, maar wij hebben gemeend, dat het nog wel eens goed was om wat toen is gebeurd nog eens in herinnering te brengen. In sommige gevallen zijn dit delicate zaken. Het is een eigenaardigheid van de menschen in het algemeen, dat zij niet graag nare dingen zien. Men zou haast zeggen, dat zij te laf zijn om de werke lijkheid onder de oogen te zien. De heer Bishoff kwam daarna aan het woord. Deze zegt, dat er den laatsten tijd een ware razzia valt waar te nemen om den menschen zooveel mogelijk herinneringen aan den oorlog te laten zien en lezen. Hij zou dit zelfs een misdadige razzia willen noemen. De vertooningen vinden plaats uit winstbejag, men maakt er een openbare de gestelde normen enz., buiten de be staande steunregeling vallen, afgezien nog van de voordeelen die er voor de oud- gepensionneerde weduwen der militairen' uit zullen voortvloeien. Hopen wij dat die regeling niet lang op zich zal laten wach ten. Verzoek werd ook ingediend aan den raad der gemeente Den Helder om een zelfde steunregeling in het leven te roe- I pen voor de oud-gepensionneerden der gemeente en aan de weduwen van die oud- I gepensionnerden en aan de weduwen die slechts gratificatie genieten, als door het rijk is gesteld. Het verzoek om een Kerstgave voor de behoeftige weduwen en oud-gepension neerden, (leden der vereeniging) had tot resultaat, dat aan een 17-tal menschen Kerstgave varieerende van 5.tot 2.50 werden uitgereikt. Het aantal leden bleef na aftrek overlede nen en weder-toetreding van nieuwe, stationnair. In den loop van dit jaar werd het be stuur gehuldigd door de weduwen, waar voor dank wordt gezegd. ontvingen wij de eerste zendingen voor het a.s. seizoen. Ziet onze Étalages. Selskippen as forplicht numer keazen for vermakelijkheid van. Zoo zegt spr. zich de toanielkrnch. geërgerd te hebben aan de filmvoorstel- üizze üng van j;jm Westen nichts Neues", uit- Sjoch fierder de adfortinsje yn krante. dat is 25, 45 en 65 Cts. voor Uw keel. om te beginnen den avond van 12 bedruipen. Er was in het laatst der vorige week wat meer vangst van garnalen. De prijzen bleven echter aan den lagen kant en konden boven 15 cent gemiddeld per kilo niet uitkomen, waardoor dus van een flink loonend bedrijf nog geen sprake kan zijn. Gelukkig dat de botprijs hoog blijft, waardoor de besomming wat wordt aan gedikt, mits er een behoorlijke hoeveelheid wordt gevangen. Hoewel niet overstel pend, is het vangstgemiddelde niet on bevredigend. Men heeft nog gepoogd met de haring- visscherij iets te winnen, maar de vangst was uiterst 'sober. De prijs dientenge volge per tal stevig, maar door de ge ringe vangst kan het bedrijf zich nog Februari hiervoor vrij! VIERDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Op Maandag 25 Januari zal het Rott. Hofstad Tooneel (dir. Oor van der Lugt Melsert) alhier een voorstelling geven van het blijspel „De Wonderdoktoor" van Jos. Janssen, welke voorstelling de 4e is van de serie abonnementsvoorstellingen, dezen winter gegeven. Het is, zooals men wellicht zal weten, een der succesblijspe len van dit gezelschap; een uitgebreide bezetting werkt er aan mede. Hiervan noemen wij Steven Martens, de genees heer (Eduard Palmers), Manten Boone, een koeboertje (Joan Elsensohn), Theo, zijn dochter (Willy Dunselman), Dokus Geeraert, den wonderdoktoor (Hans van Èes), verder nog Joh. Haus, Joeki Broe- delet, Wim Hofstra, Joh. Steenbergen, Cor Dommelshuizen Sr., Hermann Schwab, en nog vele anderen. Het stuk, waarin een aantal patiënten en zieke mannen en vrouwen voorkomen, speelt in onzen tijd1, in een kléin Vlaamsch dorp. Omtrent dit blijspel schreef: „Rotterdamsch Nieuwsblad": Het stuk is vol grappige dingen in de dialogen, 'het is vol niet moeiltik te doorgronden lustige typenkostelijk was het geheel „Algemeen Handelsblad" (uit Rotter dam): ....rake en kleurige bijna voortdu rend grappige en hier en daar zelfs gees tige dialoog. Het publiek had schik in de bonte vertooning. Na elk der bedrijven moest wel vier of meer keeren worden ge haald. Omtrent plaatsbespreking enz. verwij zen wij naar de advertentie. UITSLAG VAN DE VERLOTING VAN HET „HELDER1S FANFARECORPS" op Januari 1932. Q ►J 4108 430 2649 610 3972 1077 176 2896 3101 626 4606 4234 2916 2758 3975 1405 1089 3286 3753 afgehaald bij den penningmeester, den heer H. Swaager, Molenstraat 92, iederen avond na 6.30 uur. De prijzen, welke niet worden afgehaald, komen na 18 Februari 1932 te vervallen. M! 1 467 21 639 41 4292 2 2162 2609 42 929 8 2047 23 2661 48 43 4 1087 24 16 44 1349 5 2591 25 4132 45 1314 6 2429 26 3605 46 4959 7 585 27 4448 47 4597 8 1249 28 2191 48 3054 9 2713 29 2145 49 2691 10 3861 30 2562 50 3351 11 2998 31 3189 61 972 12 3218 32 2585 52 3390 18 2786 38 4990 53 866 14 3594 34 4603 54 2882 15 2633 35 2513 55 41 16 4099 36 4575 56 2943 17 166 37 2946 57 1135 1436 38 3592 68 4387 19 2933 39 2620 59 4349 2(1 2891 40 2782 60 4183 De prijzen kunnen worden Het onstuimige weer, ondanks hoogen barometerstand, lokt niet uit de Noordzee- visscherij te beoefenen. Het wordt wel telkens gepoogd, maar de aanwakkerende bries jaagt telkens de schuiten naar veilige haven. „DE VISCH WORDT DUUR BETAALD". Naar aanleiding van onze mededeeling betreffende den slechten toestand der visscherij hebben wij bezoek gehad van eenige vischventers, die ons bedroevende staaltjes mededeelden van hun bedrijf. In onze stad zijn ongeveer 60 van deze venters, waaronder vele vrouwen. Vijftig hiervan moeten, naar men ons verzekerde, van deze straatnegotie bestaan.Tengevolge van de hooge prijzen der visch is het niet mogelijk voor hen om in te koopen en dientengevolge beperkt zich hun om zet dan ook tot enkele weinige guldens per week. Naar ons verzekerd werd, be dragen de verdiensten van deze menschen hoogstens f 4 4 f 7 per week. Voor zoo ver deze gezinnen nog andere vaste in komsten hebben, is het natuurlijk zoo erg niet, maar onder deze vegters is liet zooals gezegd, de groote meerderheid die er geheel van leven moet. Komen deze menschen nu bij het Burgelijk Arm bestuur het is nog steeds onze zegs man, die aan het woord is dan worden vele hunner afgescheept met de bood schap, dat zij geen steun krijgen doordat zij eigen inkomsten hebben. Hetgeen, zooals gezegd, slechts in enkele gevallen zoo is. Ons werd correspondentie getoond van een leverancier, die tot tweemaal toe zijn afnemer hier ter stede moest berich ten hem ditmaal, wegens de hooge prijzen, geen visch te kunnen zenden, zoodat de betrokkene dus van alle verdiensten die week verstoken was. Braadvisch werd aan den afslag te IJmuiden verkocht voor 30 cent per pond. Tot zoover deze mededeeling van onte zegsman. LOUIS DAVIDS met zijn gezelschap. Onze meest populaire en gevierde caba retster Louis bavids, komt Zondag een buitengewone voorstelling geven in „Casi no". Hij brengt daarvoor zijn gezelschap mee, waarmede hij gedurende het zomer seizoen in het „Kurhaus" te Scheveningen is opgetreden. We kunnen dus een goed verzorgde en vroolijke voorstelling ver wachten. VOOR DE KINDEREN. Beste jongens en meisjes, Nou, dat is ook wat. Ik ben toch werke lijk geschrokken. Zeg, hebben jullie geen hoofdpijn gekregen over al dat geprak- kizeer over dat raadsel no. I. Daar staat het heele# raadsel verkeerd in de krant, want het ïs heelemaal niet goed ingezon den. Ik heb het zelf even nagekeken en verbeterd. Nu goed opletten hoor, hier volgt de goede opstelling. Het geheel is een spreekwoord van 4 woorden en 25 let ters. De 7e regel moet zijn: 19, 20, 21, 19, 20, 21 is iets wat men 'S zomers veel aan het strand ziet; de 13e r«gel moet zijn: 3. 16, 16, 6, 7, 8, 9, 2, 4, 25 Is een stad in Noord-Holland. Nu maar gauw aan de gang en veel succes! gaande van het I.V.A. Overal waar deze film werd vertoond, vond men hem schit terend. Doch hier is het woord van Multatuli van toepassing „Vervloekt zijn degenen die mijn werk mooi vinden". De beelden die vertoond zullen worden zijn sterk realistisch en ten deele ver zameld door dr. van Tienhoven, die ge durende den oorlog chef van de ambu- lance in hel Servische leger was. Het is j ^en Bond van Korporaals betreft, dan zou HET KASTEKORT BIJ DEN KORPORAALSBOND. Als een donderslag bij helderen hemel was het bericht, j.1. Zaterdag in het „Volksblad" opgenomen en door ons over genomen, betreffende het aan den heer De Zwart verleend ontslag als bezoldigd bestuurder van den Korporaalsbond, in verband met een kastekort van 24.000, dat was geconstateerd. En met verbijste ring en verslagenheid heeft men zich af gevraagd wat daarvan wel de oorzaak kan zijn. Ondanks alle moeite, die wij ons heb ben gegeven Zaterdag nog eenige meer dere bizonderheden hieromtrent te mogen vernemen, is het ons niet mogen gelukken in het korte oogenblikje, dat ons na de kennisname van het bericht restte, nog iets van beteekenis hieromtrent aan de weet te komen. Ware het hier een zaak, die uitsluitend Dinsdag 19 Januari. Tweede abonnementsconcert Jeanne v. d. Rosière, Casino, 8 uur. WToensdag 20 Januari. Marine-concert, Casino, 81/, uur. Donderdag 21 Januari. Vergadering S.D.A.P., Casino, 8 uur. Zaterdag 23 Januari. Friesche vereeniging, Musis, 8 uur. Soirée Tooneelver. „Tavenu", Casino, 8 u. verschrikkelijk wanneer men hoort wat deze dokter daar in den oorlog heeft medegemaakt. Hoe in een lazaret voor 100 personen op zeker oogenblik 2500 menschen waren ondergebracht; dooden, stervenden en gewonden door elkaar. Nog meer verschrikkelijke dingen van den oorlog vertelt spr. Wij moeten de waarheid 'zien zooals zij inderdaad is en daar de waarheid bij de meesten niet welkom is, zal, wanneer wij niet oppassen, het treurspel zich weer in al zijn ver schrikking voordoen. Niet meer zeuren over ontwapening, voor de daad zijn wij tenslotte te laf, en daar komt het op aan. Geen demonstraties meer, die slechts voor één dag gelden. De lantaarnplaatjes die vertoond werden zijn grootendeels ontleend aan het werk van Ernst Friedrich „Oorlog aan den oorlog". Verschillende plaatjes kwamen op het doek waarvan het voorgestelde scherp door spr. werd becritiseerd. Afbeeldingen van oorlogs speelgoed en oorlogslectuur voor kinderen bloemenbekroonde soldaten op weg naar het front, vrouwenarbeid in de munitie men zich bij de feiten hebben neer te leg gen en zou er voor ons geen aanleiding zijn hieraan een artikel te wijden. Maar zooals men weet, bekleedde de heer De Zwart, behalve deze particuliere functie, ook de zeer belangrijke openbare functie van wethouder en als zoodanig genoot hij aanzien en gezag in onze gemeente. Hetgeen wü omtrent deze zaak verna men, kan als volgt worden samengevat: Het kastekort loopt over een tijdsverloop van acht jaren en werd reeds een haif jaar geleden geconstateerd, toen de fusie lus- schen den Bond van Korporaals en den Bond van Minder Marine-personeel tot stand kwam. Tot de fusie was al geruim en tijd geleden besloten, maar steeds was zij uitgesteld. In 1931 zou zij worden doorge voerd en op 1 Jan. 1932 zou de nieuwe Bond van Marineschepelingen optreden. Aan slechts twee personen was het feit van dit kas-tekort bekend; de heer De Zwart, die als administrateur verantwoor delijk was voor de gelden, werd een half jaar geleden geschorst en zijn salaris in gehouden. Over de oorzaken van dit tekort, en de pogingen, die gedaan zijn den verant- fabrieken, kinderen die hun spaarcenten ^ordelijken bestuurder alsnog te redden, voor den nnrlocr sfdracren enz. enz. kunnen wij mets mededeelen, nu evenve voor den oorlog afdragen enz. enz. Ook waren er een aantal plaatjes bij van verschrikkelijke verminkingen en dergelijke, die wij hier maar niet zullen releveeren. Een hartstochtelijk beroep doet de heer Bishoff op de vrouwen wanneer deze niet meer medewerken is een oorlog niet mogelijk. Ook de geestelijkheid roept hij toe niet meer de wapens te zegenen, maar het ideaal te propageeren, dat de mensch is geschapen, door in de eerste plaats mensch te zijn. Hier in Nederland zijn gelukkig van alle richtingen geestelijken die dit pad bewandelen. De heer Vergaay sprak een slotwoord. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Bij het verlaten van de zaal werd ge collecteerd voor het cantinefonds voor de dienstweigeraars uit welk fonds de uit gaven bestreden worden, welke noodig zijn om hen eenige versnaperingen buiten de gevangeniskost te verstrekken. VEREENIGING „PENSIOENBELANG" TE DEN HELDER. Aan het 13e jaarverslag van bovenge noemde vereeniging wordt het volgende ontleend: Verrichtingen. Door het bestuur werden verschillende brieven en verzoekschriften gericht aan de regeering en volksvertegenwoordiging. Bezoeken werden afgelegd bij den minis ter van Defensie en Kamerleden. Resultaten. Deze moge ook voor het jaar 1931 ver blijdend genoemd worden. Bracht het jaar 1930 groote verbete ring in de steunregeling voor de oud-ge pensionneerden, 1931 bracht, door de ver hooging der gratificatiën der weduwen, voor de meeste dier vrouwen, groote ver andering, waar met dank op kan worden teruggezien. Ook voor de oud-gepensionneerde mili tairen, is thans door de regeering, na bijna eenparig aandringen door de volksver tegenwoordiging in de Tweede Kamer, een belangrijke verbetering in uitzicht ge steld. Deze maatregel heeft ten doel, de achterstelling van de pensioenen der mili tairen van de oude garde in vergelijking met de pensioenen der oud burgerlijk ge- pensionneerden op te heffen. Wordt deze maatregel doorgevoerd volgens de plan nen, dan sal dit belangrijke verbetering de zaak openbaar is gemaakt en dus ge meengoed is geworden, zal het zeer wen- schelijk zijn hieromtrent het Heldersche publiek in te lichten. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de heer De Zwart verklaard wèl de verantwoordelijkheid voor het tekort op zich te nemen, maar de schuld als zoodanig geenszins te erken nen. Wellicht doelde hü hierbij op de mede-verantwoordelijkheid van anderen. Hy heeft vóór zijn vertrek uit de gemeente cok gezegd, dat er, nu deze zaak aldus openbaar was gemaakt, meer slachtoffers zouden vallen. De heer De Zwart genoot het volle ver trouwen van de leden van den Bond; naar wy vernemen hebben als reactie op het gebeurde, meer dan 160 leden hun lid maatschap opgezegd. In de Vrijdagavond gehouden hoofd bestuursvergadering is, zooals het „Volks- blad"-bericht meldde, de ontslagbrief aan den heer De Zwart uitgereikt, welke me- dédeeling reeds Zaterdagmorgen in het orgaan der arbeiderspers werd bekend gemaakt, waardoor de zaak dus aan de openbaarheid werd prijsgegeven. De heer De Zwart heeft uit deze publi citeit onmiddellijk de eenig-mogelyke con clusie getrokken en nog Zaterdagmorgen zijn schriftelijk ontslag genomen als wet houder en lid van den Raad. Hij is des middags naar zijn, reeds sedert een half jaar te Amsterdam woonachtig, gezin ver trokken. De gemeente Den Helder wordt nu voor het feit gezet, dat zij slechts enkele dagen vóór de behandeling der begrooting, aan welker samenstelling de heer De Zwart een werkzaam aandeel heeft gehad, diens verdere medewerking moet derven. Het is een moeilijk geval voor het College, om dat uit den aard der zaak geen der andere leden van het Dagelyksch Bestuur in de zaken ressorteerende onder het wethou derschap van den heer De Zwart., zijn in gewerkt. Het beste ware wellicht uitstel van de behandeling der begrooting tot men een nieuwen wethouder van Finan ciën heeft benoemd, of de onderlinge af spraak der raadsleden om in dit bizondere geval en om de vaststelling der begrooting niet te verdagen, de hoofdstukken van den heer De Zwart maar ongewyzigd te accepteeren. Maar de vraag is of de Raad daarvoor te vinden is. De heer De Zwart was wethouder ge durende de periode van 2 Maart 1920 tot 4 September 1923, en voor de tweede maal van 26 Februari 1929 tot heden. In beide gevallen had hy de portefeuille van finan brengen in de pensioenen van die oud- ciën. Zijn arbeid raakte den hartader der gepensiomieerde militairen, die nu dooi" gemeente. Hy was een volkomen voor zjjn taak berekend bestuurder, die wellicht in sommige opzichten te kort schoot in sou plesse, maar die in finantieele problemen een juisten, scherpen blik bezat. Iemand, wiens w:oord gezag had, naar wien men gaarne luisterde, ook al w^as men het met zijn politiek niet altijd eens. Inmiddels bevat het „Volksblad" van Maandag het volgende nadere bericht: In verband met het groote kastekort by den Bond van Korporaals der Koninklijke Marine en voor welk tekort pg. D. C. A. de Zwart, als bezoldigd penningmeester verantwoordelijk is, heeft het hoofdbe stuur van dien bond het afdeelingsbestuur van de S.D.A.P. schriftelijk met dit feit in kennis gesteld, aangezien betrokkene ook voor onze party zeer belangrijke openbare functies vervult. Inmiddels is by het bestuur der party bericht ingeko men, dat pg. De Zwart reeds voor zijn functie als wethouder (en tevens als ge meenteraadslid) heeft bedankt. Om de noodige maatregelen voor te be reiden heeft het bestuur der partyafdee- ling met de sociaal-democratische raads fractie den toestand besproken. In een spoedvergadering van de federatie Den Helder der partij, welke gehouden zal wor den op hedenavond 8 uur (Maandag) in het Marinebondsgebouw, zal beslist wor den, op welke wijze in de ontstane vaca ture van wethouder zal moeten worden voorzien. Wy (red. „H. Ct.") kunnen hieraan nog toevoegen, dat opvolger van den heer De Zwart is de heer D. van der Mast, terwijl, naar wij vernamen, voor den wethouders zetel zal worden aangewezen de heer P. S. van der Vaart. In aanvulling op het bovenstaande kunnen wij mededeelen, dat in de gisteren avond gehouden vergadering de party afdeeling inderdaad de heer van der Vaart, met groote meerderheid, door de vergadering is candidaat gesteld voor het wethouderschap. Hedenochtend had de heer van der Vaart een bespreking ten raadhuize in verband met een mogelijk uitstel der vergadering van morgen Zooals men weet, zal morgenmiddag met de behandeling der begrooting worden aangevangen. Wij meenen evenwel thans reeds te kunnen mededeelen, dat de ver gadering niet zal worden verdaagd ten. gevolge van de hierboven geschetste gebeurtenissen. GEMEENTERAAD. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad op Woensdag 20 Januari 1932, en, zoo noo dig, volgende dagen. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 20 Januari 1931 tot verhuur van het poststation en de veldwaohterswoning te Huisduinen. Verlenging dienstverband. Voorstel tot verlenging van het dienst verband van den voorman-straatmaker K. Blokhoff. Benoeming Georganiseerd Overleg. Voorstel tot het benoemen van drie le den en drie plaatsvervangende leden der Commissie van Georganiseerd Overleg. Aftredenden zijn: als lid de heeren L. F. van Loo, Dr. P. Feenstra Kuiper en C. Bot, als plaatsvervangend lid de heeren J. B. F. Meijer, W. Biersteker en P. van der Veer. Voor Burgemeester en Wethouders heb ben in de Commissie zitting de wethouder voor sociale aangelegenheden P. A. Smits en de wethouder D. C. A. de Zwart. Benoeming Arbeidsbemiddeling. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden der Commissie van Advies voor den dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering. Aanbevolen worden: Als lid: G. Dol (Alg. Ned. Bouwarbeidersbond); K. C. Valkenburg (Alg. Ned. Typogra fenbond); J. Smit (Ned. Aannemersbond); A. J. van Haaren (Bond van R.-K. Ver- eenigiflgen van den handeldryvenden en industrieelen Middenstand), terwijl als plaatsvervangend lid voor de genoemde organisaties worden aanbevolen respectievelijk: J. A. van Ryn; W. A. Erkelens; H. Riemers; J. A. Zoetelief. erkoop Gymnastieklokaal Emmastraat. Het bestuur van de Nutsspaarbank al hier heeft zich tot het College gewend met het verzoek om van de gemeente te mogen koopen het gymnastieklokaal aan de Emmastraat met het bybehoorende brandspuithuisje, met het doel de terrei nen, waarop ze gebouwd zy'n, te benutten voor de voorgenomen oprichting van een geheel nieuw Spaarbankgebouw op de plaats waar thans de oude is gevestigd. Omtrent dit verzoek heeft een bespre king plaats gehad tu9schen een Commissie uit het Spaarbankbestuur en het College. Als resultaat dier bespreking wordt voor het gebouw geboden een som van 8000, buiten den inventaris, terwijl daarbij nog gratis aan de gemeente wordt afgestaan een stukje grond hoek Emmastraat en Polderweg. De meest geschikte plaats voor een nieuw gymnastieklokaal lijkt B. en Vde N.W. hoek van de speelplaats van Schooi No. 8 (van Galenstraat), grenzende aan de Herzogstraat. De kosten worden geraamd op 27.000, welk bedrag dus belangrijk hooger is dan de som, welke wordt terug ontvangen voor het lokaal aan de Emmastraat, doch hier bij dient in het oog te worden gehouden, dat: le. een nieuw gymnastieklokaal wordt verkregen, dat geheel aan de eischen vol doet, hetgeen van het gebouw aan de Em mastraat niet kan worden gezegd; 2e. een steenen brandspuithuisje wordt gezet, dat grooter is dan het oude; 3e. de gemeente de beschikking krijgt over het stukje grond op den hoek Em- mastraat-Polderweg, waardoor aldaar een belangrijke verkeersverbetering zal ont staan, tengevolge van het vervallen van den gevaarlijken scherpen hoek; 4e. het aspect ter plaatse belangrijk ver beterd wordt, door den bouw van een mo dern spaarbank-gebouw, waarvan een gevel aan den Polderweg en een gevel aan de Emmastraat zal komen. Een adres van de Stichting „Het R.-K. Onderwijs" om medewerking voor den bouw van een gymnastieklokaal op het terrein by de scholen aan den Polderweg, van welk lokaal tevens gebruik zou kun nen worden gemaakt door de Meisjes school is inmiddels ingetrokken. Kasgeldleening. Bij raadsbesluit van 22 December 1931 werd besloten met De Twentsche Bank N.V., te Amsterdam, een tijdelijke kas geldleening aan te gaan, groot 100.000, tegen een rente van VA boven het pro messen-disconto van De Nederlandsche Bank, met een minimum van VA af te lossen uiterlijk den 30en Juni 1932. Van het Bestuur der Woningstichting alhier ontvangen B. en W. eene aanbie ding om van haar een bedrag van 50.000 als kasgeld over te nemen, tegen een rente van 3Vi 's jaars. Deze rente is lager dan die welke aan De Twentsche Bank moet worden betaald en eveneens lager dan die, verschuldigd voor gelden, opgenomen in rekening-cou rant met genoemde Bank. Hoewel op het oogenblik niet de be hoefte aan dadelijke opneming van ge noemde 50.000 kasgeld bestaat, meenen B. en W., dat het gewenscht is nu reeds het betrekkelijk besluit te nemen, opdat, zoodra en voor zoolang de behoefte aan kasmiddelen zich doet gevoelen, over het bedrag zoo spoedig mogelijk kan worden beschikt. B. en W. stellen voor dit aanbod te aanvaarden. Verbeteringen Havenplein enz. B. en W. schrijven aan den Raad: Tengevolge van de verhooging van den havendyk is nabij het hotel „Den Burg" en het Texel's Veerhuis een situatie ge schapen, die voor de exploitanten dier in richtingen groot ongerief veroorzaakt en die ook gevaar kan opleveren voor de voetgangers. Uit de teekeningen blijkt duidelijker dan uit de beschrijving, dat de tegenwoordige toestand moeilijk kan blij ven bestendigd, omdat de doorgang tus- schen genoemd hotel en den verhoogden dijk te smal is geworden. Wy hebben er, evenals de exploitanten van genoemde inrichtingen dat deden, bij de betrokken njksautoriteiten op aange drongen, dat van rijkswege verbetering in den ongewenschten toestand zou worden gebracht, doch de pogingen daartoe zijn zonder resultaat gebleven. Het komt ons voor, dat het van genoeg zaam belang is te achten, dat thans van gemeentewege wordt overgegaan tot het aanbrengen van een verbetering van de toegangen naar het Texel's Veerhuis en Achterstraat, welke zal bestaan in: a. het wegbreken van een gedeelte ijze ren heg met steenen voetmuur, verlagen van den grondslag en idem van een me- terput en opruimen van een betonmuurtje; b. het maken van een nieuwe hekvóe- ting en wijziging ijzeren hek; het aan brengen van een betonplaat met ijzeren toegangsafdekking op den meterput; idem van een betonkop en afsluimuur langs de afscheiding aan de Achterstraat. De kosten dezer werken worden ge raamd op 600. De commissie van bijstand voor de Pu blieke Werken en Plantsoenen kan zich met het aanbrengen dezer verbetering ver eenigen. B. en W. vragen machtiging tot uitvoe ring dezer werken over te gaan. Vergoeding boventallige onderwijzeres. B. en W. stellen voor aan de Heldersche Schoolvereeniging, op grond van art. 1Ö0 der L.O.-wet 1920, een vergoeding toe te kennen tot een bedrag van 1681.83, zün- de de jaarwedde van mejuffrouw W. Jager over het jaar 1930 als boventallige onder wijzeres aan de Comeniusschool. komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5