Algemeen Rapport Gemeentebegrooting 1932. Lakken of Spuiten van Uw auto is: JULIANADORP Garage IVIanshanden Tel. 633. Tarief 10 cent per K.M. CALLANTSOOG. UW ADRES voor het laten Speciaal ingericht voor spuitwerk. 1e klas werk tegen CONCURREERENDEN PRIJS. JULIANADORP. ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. BREEZA NO. April 1932 ontslag aangevraagd als hoofd (Vervolg en slot van Zaterdag). Uitbreiding straatverlichting. Inlichtingen worden gevraagd betref fende de verhooging van den post straat verlichting met 14.000. Dit is een gevolg, gedeeltelijk van het aanbrengen van meerdere lantaarns aan P. H.-laan en Julianapark, anderdeels van het aanbrengen van lantaarns in de vele nieuwe straten en wegen, en de uitbrei ding der verlichting in de stad. Het abattoir-vraagstuk Gevraagd wordt hoe het staat met de stichting van een abattoir. B. en W. antwoorden: Mede omdat onlangs andermaal door de Regeering er op aangedrongen is, om óf een abattoir te stichten óf te bevorde ren dat geene slachterijen meer worden gebruikt, die niet aan de wettelijke eischen voldoen, zullen wij het abattoir- vraagstuk spoedig opnieuw aan de orde stellen. Post 157 (Schoolartsendienst). Begroo ting vorig jaar 2700.werkelijke uit gaven 2658.—, begrooting 1932 5000.-. Gevraagd wordt waarvoor die meerdere uitgaven zijn. Ofschoon de bestaande regeling voor den schoolartsendienst aan redelijke eischen heeft voldaan, achten B. en W. het zeer gewenscht, daarvoor in de plaats een betere regeling in het leven te roe pen, dat is een dienst met een vol-school arts. Bij een volgenden post wordt gevraagd of het College het niet noodzakelijk acht een bedrag te voteeren voor tandheel kundige hulp aan schoolkinderen. Voorloopig niet, zeggen B. en W., de schoolarts zal aandacht schenken aan de tanden der kinderen. V olkshuisvesting. Gevraagd wordt of de bouw van goed- koope woningen zooveel mogelijk kan be vorderd worden en de opruiming van krotwoningen sterker dan tot nu toe kan worden voortgezet. Een lid stelt voor een reorganisatie van het bestuur van Woningstichting, zoodat daarin geen bezoldigde bestuursleden meer voorkomen. Hij vraagt bij woning bouw rekening te houden met groote ge zinnen. Overweging van een reorganisatie van het bestuur der Woningstichting zal wor den overwogen. Voor den bouw van goed- koope woningen verwijzen B. en W. naar een vroeger antwoord. W egenbelasting. Eenige leden vragen naar de opbrengst van de Wegenbelasting. Zij achten de ra ming voor de Grondbelasting te laag. Antwoord van B. en W.: Het totaal der kohieren voor de We genbelasting 1931 bedraagt 61.451.79, welk bedrag is te verminderen, wegens ontheffingen en oninbare posten, met pijn. 300.blijft pl.m. 61.150.—. De raming der opbrengst van de Grondbe lasting moet als regel geschieden en is geschied naar de opgave van den Inspec teur der Directe Belastingen. Onderwijs aan zieke kinderen. Gevraagd wordt of door het College ©ok nadere mededeelingen kunnen wor den gedaan omtrent het overleg, dat is gepleegd ten aanzien van het geven van onderwijs aan zieke kinderen. Een lid vraagt hoe het staat met de plannen voor de school voor buitenge woon lager onderwijs. Het onderzoek omtrent de wenschelijk- heid en mogelijkheid van onderwijs aan zieke kinderen is nog gaande, antwoor den B. en W. Nadat het aanvankelijk op gemaakte plan voor een school voor bui tengewoon onderwijs van het College van Ged. Staten was terug ontvangen, met de opmerking, dat het te groot en te duur zou zijn, is, ongeveer een maand geleden, een nieuw, vereenvoudigd, plan aan dat College en aan den Inspecteur v. h. B. O. ter beoordeeling ingezonden. Subsidie openbare leeszaal. Deze post is voor 1932 geraamd op 3680.— (1931 uitgekeerd 2800.—. Een lid wijst op deze nieuwe stijging en vraagt wanneer daaraan een einde komt. B. en W. antwoorden dat deze subsideering ge schiedt volgens een Rijksregeling en wel overeenkomstig een jaarlijks oploopende schaal tot een zeker minimum, in ver band met het zielental, is bereikt. Dat minimum wordt voor onze gemeente op 1 Jan. 1932 bereikt, zoodat het met de ver hoogingen van het algemeen subsidie nu afgeloopen is. Gelijk in de toelichting wordt gezegd, wordt voorgesteld daaren boven 560.voor salarisverhooging toe te kennen, welk bedrag in volgende jaren door periodieke verhoogingen meer wordt. Kosten van ziekenverpleging. Voor 1932 uitgetrokken 84.680. Voor 1931 geraamd 83.630.en uitge geven 97.319.--. Gevraagd wordt waar om de raming 13.000.— lager is. B. en W. antwoorden: Gelijk wij in het „voorwoord" op de begrooting 1931 hebben medegedeeld, hebben wij in het najaar 1930 den Direc teur van den gem. geneesk. en gezond heidsdienst uitgenoodigd om voortaan de voor rekening der gemeente komende pa tiënten niet langer, zooals tot dusver, zon der meer op te nemen, doch zulks eerst te doen, wanneer hem, na onderzoek, de noodzakelijkheid blijkt. Wij hebben toen aan alle alhier gevestigde geneeskundi gen dien maatregel medegedeeld. Het resultaat daarvan is geweest, dat het aan tal opnamen heel wat getemperd en onge veer terug geloopen is tot de opnamen in vroegere jaren. De kosten hebben in de eerste drie kwartalen 1931 bedragen 62.537.31. Armverzorging. Subsidiën armbestuur 76.000.— (ra ming 1931 71.000.uitgave 46.000.—). Gevraagd wordt: Acht Uw College de verhoogmg van dezen post in de huidige tijdsomstandig heden wel voldoende? Is het niet moge lijk de georganiseerde arbeiders langs anderen weg te helpen, dan via het Arm bestuur? Uit het antwoord van B. en W.: In verhand met het feit, dat het bedrag voor steun aan georganiseerde arbeiders op 20.000.— is uitgetrokken, terwijl sedert de samenstelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1932 verhooging van dat bedrag voor 1931 met 15.000.is noodig gebleken, heb ben wij het bedrag van de onderwerpe- lijken post voor 1932 eveneens met 15.000.verhoogd. Voor 1931 2al nog 5000.— meer worden aangevraagd, doch wij meenen, dat het niet noodig is, thans reeds met deze verhooging voor 1932 re kening te houden. Met de verhooging van 15.000.is bij nota van wijziging rekening gehou den. Volgens de opvatting der Regeering laat de Armenwet niet toe de hierbedoel- de uitgaven anders te doen dan via de administratie van het Burgerlijk Armbe stuur. W erk verschaffing. Gevraagd wordt of onder de huidige omstandigheden de post voor werkver schaffing wel voldoende is. (Raming 1932 35.000.raming 1931 25.000.uit gegeven in 1931 30.681. B. en W. zeggen, dat naar hunne mee ning het uitgetrokken bedrag wel vol doende is, als er geen bizondere dingen komen. Als objecten voor werkverschaffing in dezen winter zijn ér het aanleggen van een park met vijver aan de Linie en ver schillende werkzaamheden aan de sin gels, den vijver, enz. in de Donkere Duinen. Opcenten gemeente-fondsbelasting. Uitgetrokken is een bedrag van 56 op centen 126.738. Gevraagd wordt of bij het opmaken geen rekening is gehouden met door de regeering voorgestelde 3 korting? Neen, antwoorden B. en W., hieromtrent is door den Raad geen besluit genomen, en waar ongeveer alle leden der Tweede Kamer ernstige bezwaren tegen het wets ontwerp hebben, zou het al zeer prema tuur (voorbarig) zijn, thans te dezer zake maatregelen te nemen. is Nogmaals van Den Helder I een cir culaire om lid te worden van den Kunst kring, deel te nemen aan de Cursusverga deringen over Gemeentepolitiek enz. Op gemerkt wordt, dat de hier woonachtige leden van den Kunstkring nooit een con vocatie daarvoor ontvangen. Hierover zal gecorrespondeerd worden. Van de N.V. „De Arbeiderspers" een schrijven omtrent het ophalen van de abonnementsgelden voor „Het Volksblad", Radiogids, enz. Verder wordt een opgave van het aantal werkloozen verzocht, waar aan zal worden voldaan. Aangedrongen wordt om te werken met de steunlijsten van het N.V.V. Verder wordt medegedeeld, dat het Par-1 tijcongres der S.D.A.P. op 26. 27 en 28 flajBoderne Uitgaven: Volle Ziekteuitkee ringen Uitkeeringen van 20 pót. Ouden van dagen Diversen Totaal f 364.50 - 183.29 - 30.— - 174.32 f 762.11 Batig Saldo op 1 Jan. 1932: f 663.71 Een ach te ruit gang dus van f 196.87 Aantal Ziektedagen. Maarf als. "zal gehouden- worden in hetj Uitgekeerd werden Concertgebouw te Haarlem, en kunnen Voor mannenvolle ziektedagen eventueel© voorstellen hiervoor tor be>-1 Uitkeeringen van 20 pCt. stemder plaatse worden ingeleverd. Voorts Voor vrouwen: om op openbare vergaderingen met bro chures enz. te werken. De lijsten voor de Int. Ontw. Conferentie te Genève zullen spoedig worden opgezonden. 79 t a 82 op 1 Jan_ 193L Aantal Tenslotte nog een circulaire van de Ge-danateurs op T Jan_ 1932 bedroeg 22, westelijke Prop. Federatie en toen kwa-, jan j93j 2j men de in te dif116*1 Congresmoties stu Namens de commissie tot nazien der voor stuk aan de beurt, en na e® ee rekenjng 1931j brengt de heer Boontjes langdurige bespreking hier vei, verslag uit. Alles was prima in orde. deze op éen na allen g g Voorzitter brengt de heeren der com- het congres te woiden hS® missie dank voor hun moeite. manifest voor de Vredesactie werd be-, Vprvotocns is aan de orde de verkie sproken en aangenomen. Besloten wordt' vervolgens is aan de orde üe verkie- een openbare crisisvergadering te houden j ?irl® van drie bestuuisleden, wegens r.n een nader te benalen datum Als snre- het Periodiek aftreden van de heeren Z li d» S er ]%W$ Tj, A Kruit en M. Vos. Zwierstra te Enkhuizen. I Van def 15 uitgebrachte stemmen, wer- Daarna volgde de rondvraag en werd de"er uitgebracht op den heer J. Wey Pz. van gedachten gewisseld aangaande het KruitH op den heer Crisiscomité en daar men de meening was 14, zoodat de aftredenden zijn toegedaan, dat deze crisis niet aan de ai- ^'kozen. Zij nemen hun benoeming aan. beiders is toe te schrijven, daaraan niet rn^,e 5e.r namens de bode mede te werken. Niets méér aan de orde ™ede!f datt. 29 op de,zelfde voorwaarden zijnde volgt sluiting der vergadering. ^sloten aannemen' A,dus De Vereeniging „V.Z.O.S." zal hare jaarvergadering houden op Donderdag 28Het beSr meLt da dit voor oomn rfTwS' v»fC"6 Cen,rUm" Va° Conform besloten? In de commissie tot nazien der reke- 33 219 96 Totaal dagen 348 Het aantal leden op 1 Jan. 1932 bedroeg V ermakelijkheidsbelasting. In verband met het gevallen besluit tot afschaffing der kermis met bijna 10.000 verlaagd. LIEDERENAVOND JEANNE DE LA ROSTERE. Hedenavond 8 uur Casino. Op den hedenavond te houden liederen- avond (2e abonnementsconcert) zullen, door de zangeres Jeanne de la Rosière worden gezongen een aria van Chirubini, een couzouetta van Dominico Sarri, een viertal liederen van Schubert, drie van Brahms, een aria van Verdi, en na de pauze een aantal Engelsche, Keltische en oud-Hollandsche volksliederen. RECTIFICATIE. In het bericht betreffende de ter aarde- bestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. Fijting van Walsem, in ons nummer van Zaterdag, wordt als wd. voorzitter van Helder's Belang, die aan de groeve het woord voerde, ge noemd de heer notaris Engelsman. Deze naam moet worden gespeld Engelman, I zonder s. Beleefd aanbevelend. AFDEELING JULIANADORP VAN DE S. D. A. P. Zaterdagavond hield bovengenoemde afdeeling een huishoudelijke ledenverga- j dering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. J. Kossen. Op deze vergadering waren Mechts 9 personen tegenwoordig. Bij ontstentenis van den voorzitter werd deze door den 2en voorzitter, den heer F. C. Dirks, ge opend. Notulen waren nog niet aanwezig, daar de vorige secretaris deze nog niet had klaar gemaakt en de 2e secretaris, de heer C. Korevaar, begon met een groot dossier ingekomen stukken ter tafel te brengen. Daaronder bevonden zich o. m. een uitgebreide circulaire van Den Hel der I, handelende over verkrijgbaar zijnde brochures, tooneelstukken, over de a.s. vergadering door den heer Duys, enz. Besloten wordt dit stuk nog aan te hou den tot een volgende vergadering, daar heden zoo weinigen aanwezig zijn. Ver der een exemplaar van het verslag van het Crisisoongres, dat nader behandeld zal worden op de laatste afd.-vergadering voor het congres. Van den Partijsecretaris een mededeeling, dat het meerdere malen voorkomt, dat vele leden voor hunne afd.- yergaderingen de convocaties niet op tijd in hun bezit hebben en dan geen gelegen heid hebben ter vergadering te gaan. Dat komt bii ons niet voor, zegt de voorzitter, zoodat zulks voor ons niet van toepassing HULP IN NOOD Zaterdagavond j.1. vond in Hotel Duin zicht" alhier de jaarlijksche algemeene| ledenvergadering plaats van de ziekenkas vereeniging „Hulp in nood". De voor-! zitter, de heer Jn. Hollander, opende de vergadering met een woord van welkom.1 Hij sprak er zijn misnoegen over uit, dat de opkomst zoo gering was. In het regie- ment toch staat, dat een vergadering, die niet door minstens 2/3 der leden is bezocht éénmaal moet worden uitgesteld. Voor zitter sloot daarop de vergadering, om de tweede, thans volgens het reglement wel geldige vergadering te openen. Voorzitter richtte zich allereerst tot de persvertegenwoordigers. Hij sprak de wensch uit, dat deze vergadering breed voerig zal worden verslaan. Voorzitter sprak daarna een uitvoerige propaganda- rede uit. waaruit we de voornaamste punten zullen weergeven. De ziekenkas „Hulp in nood" bestaat thans reeds 20 jaar. In het jaar 1931 hebben de inkomsten de uitgaven niet kunnen dekken, zooals aanstonds zal blijken uit het verslag van den penning meester. Toch zal H.I.N. in 1932 trachten op denzelfden voet met de uitkeeringen door te gaan, niettegenstaande het zieken- percentage steeds stijgt. Vroeger is een besluit genomen, dat wanneer de kas tot f 500 daalt vermindering van uitkeering te geven. Hiertoe zal voorloopig niet worden overgegaan. Velen zullen er verwonderd overstaan, hoe onze arbeiders hun best doen om zich bjj ziekte zelf te kunnen redden. Spreker brengt dan ook een woord van dank aan de donateurs der vereeniging, die steeds trouw steunen. Naast de ziekenkas is komen te staan de ziekenhuisverpleging. Hoewel dit niet van de ziekenkas uitgaat, moeten de arbeiders de kosten hiervoor toch weer zelf opbrengen. Onze ziekenkas en de ziekenhuisverpleging, aldus spr., is een voordeel voor de gemeente. Het gemeente bestuur en het alg. armbestuur weten dit heel goed. Spr. grijpt deze gelegenheid tevens aan, om te wijzen op het rijden der schoolkinderen bjj slecht weer. De kosten hiervoor moeten ook weer hoofd zakelijk door de arbeiders worden bijeen gebracht. »Als wij eens even door een heldere bril kijken», aldus spr., en men ziet wat er op dit gebied door de arbei ders wordt gedaan, dan had de meerder heid der Gemeenteraad toch niet zool moeten tornen aan de loonen in de werk verschaffing». Spr. gaat van deze ver- j onderstelling uit: hoe hooger loon, hoe meer koopkracht! Hiermede besluit de voorzitter zijn propagandarede en geeft het woord aan den secretaris tot het voorlezen der notu len der vorige vergadering, welke onver anderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen is een dankbetuiging van mej. C. Bremer—Kossen voor haar uit keering. Verder een schrijven van de N.V.Z., dat als secretaris van het. provinciaal be stuur van het gewest Noord-Holland is benoemd de heer R. H. Witteveen. Vervolgens leest de secretaris, de heer Jb. Vriesman, het jaarverslag 1931 voor. Hieruit blijkt, dat er 3 bestuursvergade ringen zijn belegd, waarvan eenige niet gemakkelijk waren. 1931 was voor H.I.N. een slecht jaar. Als de Ziektewet er niet geweest was, zou het er voor de kas zeer slecht hebben uitgezien. Eenige leden ontvingen bij ziekte het volle loon van hun patroon, andere kregen 80 °/o uitkeering door tusschenkomst der ziektewet. Sommige leden meenden, dat zij H.I.N. wel missen kunnen, nu de Ziektewet er is, maar dat is bij ziekte van werklooze leden wel anders gebleken. Verslag penningmeester. De heer Jn. Mcjj I'z., penningmeester, brengt hierna zijn verslag uit. De ontvangsten bedroegen: Contributie's Leden Donateurs Diversen Saldo 1930 Totaal welbekend. Daan heeft door zijn schitte rende nummers het publiek als altijd aan zich doen boeien. Van de nummers dient vooral genoemd te worden: „De onbeken de soldaat", een anti-militaristisch stukje, dat speelt op het graf van den onbekenden soldaat te Parjjs. Men kon zien, dat dit stuk er bjj het publiek in wilde, dat het hen trok. Verder „7 stappen heen en 7 stappen weer", beschrijvende het leven van een gevangene in zijn cel, de vrooljjke potpourri 18511931 en tot slot: „De Har monie doet retterettet". Dit laatste num mer, gegeven in het West-Friesch dialect, doet Daan kennen als de echte humorist. De lachsalvo's uit de zaal getuigden wel hoe het nummer er in wou. De zangvereeniging en Daan hebben Breezand samen een schitterenden avond bezorgd. De avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal. J. D. TOONEEL. Donderdag 21 Jan. geeft bet tooneelge- zelschap „Theater" uit Den Haag, onder leiding van Dr. Frans Wijnand, een uit voering in de zaal van den heer Kossen. Aanvang 8 uur. Opgevoerd zullen worden: „Apostelspel", drama van Max Well, voor afgegaan door „Bietje", comedie in 1 be drijf van Maurits Sabbe. CIRCUS. In de Paaschweek komt het bekende circus „Olympia" met een groot 2 mast- circus op het terrein van den heer Slikker. De directie zal zorg dragen voor een ge heel nieuw programma. BOUWVERGUNNING. B. en W. hebben vergunning verleend aan K. Volder tot het bouwen van een schuur aan de Molenvaart, aan D. J. v. d. Heuvel tot het maken van een a^-dappel- bewaarplaats aan den Kleiweg en aan J. K Kaan, Wieringerwaard, tot het houwen van een boerderij met woonhuis aan den Lotweg. ning 1932, werden gekozen de heeren KI. Hollander, A. Vriesman en Boontjes. Rondvraag. De heer J. Weij Pz. vraagt hoe het nu verder moet met een met name genoemd lid, dat niet gehandeld heeft zoo het moet. Bedoeld lid viel in de ziektedagen, in dien tijd heeft hij echter werkzaamheden ver richt, zoodat de commissarissen meenden, dat hij verkeerd handelde. Dit heeft ten gevolge gehad, dat aan genoemd lid een halve week uitkeering werd toege-,~-„00r kend. Hij weigerde dit aan te nemen en J dit tijdstip reed een autobus van den gaf duidelijk te verstaan niets meer met dienst Den HelderWieringen op den H. I. N. te maken willen hebben. De heer j afsluitdijk. Op den berm van den weg ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN WIERINGER AFSLUITDIJK. Zaterdagmorgen j.1. te ongeveer tien uur, beeft op den Wieringer afsluitdijk een aanrijding plaatsgehad, die de om standigheden in aanmerking genomen, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Op F. Daalder vraagt of het bestuur het recht heeft de volle uitkeering te wei geren. De Heer P. de Haan merkt op, dat art. 2 van het huishoudelijk regle ment hierin voorziet. Er wordt besloten bedoeld lid nogmaals in de gelegenheid te stellen zich te verdedigen. De heer Jn. Bakker vraagt hoe dit jaar de regeling zal zijn van de gratifi catie aan de oude leden. Besloten wordt, dat voortaan ieder lid, dat de leeftijd van 70 jaar heeft bereikt, voor zijn verdere leven is vrijgesteld van contributie. De heer A. Kooij vraagt naar de buiten leden. Voorzitter deelt mede, dat er in de bestuursvergadering stemmen zijn opgegaan alleen voor leden in de gemeente waren werklieden van de „N.V. Wegen bouw" bezig met het bekleeden van graszoden. Of die werklieden nu den bus niet gezien hebben, of door verregaande onachtzaamheid er geen aandacht aan hebben geschonken, is ons onbekend, een feit is, dat toen de autobus hun genaderd was, zij plotseling met een betonwagen den weg zijn opgereden, zonder een tee- ken te geven. Het eenigste wat de chauf feur dan ook kon doen, was krachtig remmen, doch de gladheid van den weg was oorzaak, dat de wagen een schuiver maakte en met een forschen slag met den zijkant tegen den betonwagen opsloeg. Een meisje, de 16-jarige Trijntje Toon- stra, uit Den Helder, werd door de stuk Callantsoog te zorgen. De heer P. de Haan j ken van den opengeslagen zijkant getrof- merkt op, dat volgens art. 7 der statuten,1 fen en bekwam door glasscherven eenige zij die buiten de gemeente wonen geen lid van H. I. N. kunnen zijn. Besloten wordt het reglement toe te passen, met dien verstande, dat aan die buitenleden tot 1 Jan. 1933 gelegenheid zal worden geboden zich te laten overschrijven naar de ziekenkassen in hun gemeente. De heer P. Mooij zegt dank voor de uitkeering aan hem tijdens zijn ziekte van verleden winter. De heer F. Daalder meent, dat propa ganda voor H.I.N. in de pers heel goed is. Toch zou hij heel graag willen zien, dat er een brochure wordt verspreid, waarin het werk van H. I. N. wordt toe gelicht met cijfers. De vereeniging bestaat nu reeds20 jaar. Feiten materiaal is er dus genoeg aan wezig. De brochure zou hij verspreid willen zien door middel van de couranten. Bjj elke abonné van Heldersche of Scbagerj bloedende snijwonden in het gelaat. Zij klaagde tevens over pijn in de lendenen. Direct werd zij door een juist passeer en- de automobilist naar Dr. Beeker, te Hip- polytushoef vervoerd, die onmiddellijke opname in het Marine Hospitaal nood zakelijk achtte. De overige passagiers waren er allen goed afgekomen en kregen geen van allen letsel. Door den brigadier der Marechaus see werd ter plaatse proces-verbaal opge maakt en daar de bus onmiddellijk werd vrijgegeven, kon deze op eigen kracht naar de garage rijden. Een paar sigaren handelaars, eveneens passagiers van den bus, zagen al hun sigaren, een vijfhonderd, door den schok in gruzelmenten slaan en konden dan ook niet beter doen dan hun kapotte handelswaar in zee gooien. Gisterenavond hebben wij de ouders van het meisje in de Hoogstraat opge- Courant kan dan zoo'n brochure bezorgd die begröpelijkerwijze zeer ge- worden. Het bestuur voelt veel voor deze j c ?.kken ^aren op het hooren van de wijze van propaganda en zegt toe totVolgens hun mededeelingen uitvoering hiervan over te gaan, indien bevindt het meisje zich nog steeds in dit mogelijk blijkt. observatie. Hoogstwaarschijnlijk zal een De heer KI. Hollander komt weer met operatie noodig zijn, doch met volkomen de vraag om een bus te laten rijden naar zekerheid kan dit laatste nog met beves- de algemeene vergadering van H. I. N. Zijn bedoeling is, dat die bus bekostigd wordt door de vereeniging. Het verga- deringbezoek zal hiermede gebaat zijn. Voorzitter zegt toe dit voorstel in over weging te nemen. Voor 1 jaar is het te probeeren. Verder wordt besloten nieuwe regle menten te laten bijdrukken. Daar niets meer aan de orde is, sluit tigd worden. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1933 bedraagt in deze gemeente 40. J. V. O.-BERICHTEN. Voor de leden: Dinsdagavond acht uur de voorzitter de vergadering met een i jaarvergadering N.V., waarvoor J.V.O.- woord van dank voor de opkomst en de leden zgn uitgenoodigd; Donderdag half - ,.1,1 I lr\nf nt>l nnd \J «n f 501.75 - 31.— - 22.09 - 860.61 f 1415.85 aanwezigheid van de pers. ZANGVEREENIGING „VRIENDSCHAP". Zondagavond gaf de zangvereeniging „Vriendschap" voor een stampvolle zaal een uitvoering in het café van den heer Jb. Borst. Onmiddellijk bij het eerste num mer kon men zien, dat de zangvereeniging in den directeur, den heer De Wilde, een eminent leider heeft. Men zou de zang nummers in twee deelen kunnen verdee-1 len: een licht en een zwaarder gedeelte. Van het eerste gedeelte dient vooral ge noemd te worden: „Groet aan den nacht", voor vrouwenkoor, en van het zwaardere gedeelte „Ave Maria" en „Woudconcert". Vooral dit laatste nummer eischte wat maat, rhythme en opvatting betreft, zeer veel van de zangers. Het nummer was dan ook af. De crescendo's en decrescendo's wei-den steeds zeer juist uitgevoerd. acht meisjeszanggroep Oosterland; Vrij dag half acht gymnastiekZondagmiddag drie uur bijeenkomst. Voor de adspirantengroepen II en Hl bijeenkomsten op gewone tijden en plaat sen; groep I deze week geen bijeenkomst; Vrijdag half acht voor allen gymnastiek (gecombineerd met leden)Zondagmiddag half drie bijeenkomst. PREMIËN GEDOODE ZEEHONDEN. Bij Koninklijk besluit van 29 December 1931 No. 7 is bepaald, dat m.i.v. 1 Januari de prémie voor het dooden van een zee hond is teruggebracht van f 3.- op f 2.—. OVERWERK VERG UNNINGEN. Aan de broodbakkers M. Kalf, S. Koorn en C. Tjjsen Nz., allen te Den Oever is voor een tijdvak van een jaar vergunning verleend om in hun bedrijven op Maan dag bakkersarbcid te doen verrichten vanaf 12 ujir middernacht. JACHT EN VISSCHERIJ. Gedurende het jaar 1931 ziin in deze werden steeds zeer juist uitgevoerd. Ook gemeente 18 jachtakten afgegeven, waar- wat de afzonderlijke partijen betreft waren van 17 groote en 1 kleine Er werden ze al en good in de zaal te hooren. 227 consenten afgegeven voor de kust- lusschen de zangnummers en na de visscherij en 37 akten voor binnenvis- pauze trad Daan Pool op, voor de meesten scherij aangevraagd. GEWETENSGELD. Sedert de vorige opgaaf zijn opnieuw bedragen aan gewetensgeld gestort ten bate van de gemeente Wieringen, en wel van f 40.—, i 200.— en f 55.—. BOUWPLANNEN. Voor rekening van de heeren D. Kop en P. van Heteren zal aan den Poelweg een dubbel woonhuis worden gebouwd door den heer M. Mulder Pz. te Wester- land. Voor eigen rekening zal deze ook een timmerwerkplaats bouwen aan deWes- terlanderlaan. WONINGBOUW IN 1931. Gedurende het jaar 1931 zijn alhier 95 bouwvergunningen verleend. Het aantal in dit jaar nieuw gereed gekomen wonin gen bedroeg 48, (in 1930 59). Door slooping of verbranding verdwenen 5 woningen. ONTSLAG AANGEVRAAGD. De heer L. Spaander heeft m. i. v. 1 der school te Oosterland. INSPECTIE. Aan de in Juni a.s. te houden inspectie van verlofgangers zullen moeten deel nemen de militairen van de lichtingen 1920 en 1923. Hippolytushoef. DE ARBEIDSBEURS. In de week van 612 Januari j.1. zijn geplaatst slechts 6 losse arbeiders, terwijl als werkzoekenden nog staan ingeschre ven: 81 grondwerkers, 12 bakschippers, 2 locomotiefmachinisten, 2 stokers, 4 ijzer- vlechters, 2 timmerlieden, 1 metselaar, 2 motorschippers, 1 smidsleerling en 8 loop jongens. Alhoewel de werkzaamheden bij de M. U. Z. en in den Wieringermeerpolder geleidelijk beginnen en uitbreiding in matig tempo gaat, zijn er nog velen die werkloos rondloopen. Naar wij vernemen, is de bedekking van 33 landbouwschuren in den Wieringer meerpolder, door de Directie dier polder gegund aan de N.V. A. Meijboom's Han- del-Mij., te Alkmaar, voor 53.975. Aan den heer G. P. Dubbeld, te Bergen, (N.-H.), is door den Minister van Water staat gegund het onderhoud gedurende '32 van het stoomdieselgemaal „Leemans" met de nabijgelegen schutsluis en dienst woningen nabjj Den Oever, voor de som van 5852. UITBREIDING WATERLEIDING. Met het leggen der buizen in de onren dabele gebieden voor de uitbreiding der i waterleiding is alhier een begin gemaakt i en wel in den Slingerweg. De aannemer |L. v. d. Valk, te Heemstede, heeft het grondwerk opgedragen aan den heer C. Lobrecht te Schagerbrug, welke zelf arbei ders medebracht, hetgeen voor de hier rondloopende werkloozen een geduchte tegenvaller was. De verkiezing voor een notabel voor de Nel Herv. Gem. van Hippolytushoef e. a. wegens aftreden van den heer J. N. Bruul kon wegens te weinig opgekomen stem gerechtigden niet doorgaan en werd tot later verdaagd. FEESTAVOND TRANSPORT ARBEIDERSBOND. In „Concordia" van den heer Bruul hield de afd. van den Centralen Trans portarbeidersbond j.1. Zaterdagavond een feestavond, welke weinig belangstelling trok. De heer Laan sprak de feestrede uit, terwijl het duo B. en D., uit Delft, een reeks voordrachten ten beste gaf. Het geheel opgeluisterd door het „Concordia"- orkest, bezorgde de aanwezigen een ge- noegelijken avond; welke met een dansje werd besloten. De in de pauze gehouden verloting van luxe voorwerpen ging vlot van de hand. De netto opbrengst van dezen avond was voor de Vereeniging der t.b.c.-bestrijding. In de pauze werd gecollecteerd voor de stakende textielarbeiders in Twente. De opbrengst was ruim 25. CONCERT „O, K. K." Het concert, dat de Mandolineclub „O. K.K." j.1. Zondag onder leiding van den directeur, den heer P. Jongkind, in „Con cordia" gaf, had een druk bezoek en viel zeer in den smaak der aanwezigen. Van het bal onder de heerlijke tonen van het „Concordia"-orkest werd ook een druk gebruik gemaakt, zoodat „O.K.K." de aan wezigen eenige genotvolle uren bezorgde. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Obreen, had Zaterdagavond 16 Jan. j.1. in het hotel van den heer D. Lont, ten verzoeke van den heer P. Glim Az., de openbare verkooping plaats van een woon- en winkelhuis, met erf, enz., staande aan de Klieftstraat no. 3, te Hippolytushoef, groot 164 M2. Hoogste bieder was de heer H. Engel Cz., voor 2200. Afgemijnd en gekocht werd door den heer C. de Boer, Wieringen voor 2210. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Na grondige voorbereiding door het bestuur en een bijeenkomst, waar Dr. J. Hemelrijk van Bergen heeft gesproken, is alhier de oprichting tot stand gekomen van een voorbereidende klasse van de kaderschool Troelstraoord. Een viertal personen va Wieringen is bereid gevon den om als leeraren voor de verschillende vakken op te treden (Ned. taal, boek houden, staatsinrichting, economie), ter wijl het aantal deelnemers, dat zich tot heden opgaf, 15 bedraagt, een aantal, dat vermoedelijk nog wel zal stijgen. De lessen vangen aan op 22 Januaritot en op die avond kunnen zich nog nieuwe deelnemers opgeven bij het bestuur van het Instituut. Behoudens een kleine bijdrage in de noodzakelijke onkosten (f 0.20 per week) en een klein bedrag voor boeken, zijn de lessen gratis toe gankelijk.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6