Kannewasser's K DOLENDE JUWEELEN. BALANS-UITVERKOOP is NOG goedkooper ederlandsclie middenstandshank NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht Nr. 7069 EERSTE BLAD DONDERDAG 21 JANUARI 1932 60ste JAARGANG Het nieuwe Fransche kabinet voor de Kamer. - Frankrijk wil uitstel van Lausanne. - Amerika zal zich op de ontwapeningsconferentie op den achter grond houden. De beroering in Britsch-lndië. Onlusten te Yalencia. BINNENLAND. OOST-INOIË. KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons Autobusongeluk te Batavia. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 1 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIÊN 20 et. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het nieuwe Fransche kabinet is Dins dag voor de Kamer geweest en uit de daarbij gehouden redevoeringen van den voorzitter Bouisson en van Laval, is weer eens duidelijk gebleken, dat men van een kwijtschelding van schulden niets wil weten. Zoo zeide Bouisson o. m.: Als voorzitter moet ik eenige reserve in acht nemen, maar ik geloof toch wel als de meening van het geheele volk te mogen zeggen, dat Frankrijk zijn debiteu ren geen vermindering of vrijstelling van schuld kan geven, zonder zelf een garantie te hebben voor vermindering in dezelfde mate van zijn eigen verplichtingen. Frankrijk houdt vast aan het standpunt, dat verdragen, die reeds lange jaren be sproken en plechtig bezworen zijn, niet door een eenzijdige verklaring van een der onderteekenaars kunnen worden opge zegd. Na de rede van den voorzitter hebben Laval en de minister van Justitie, Bérard, respectievelijk in Kamér en Senaat, een verklaring voorgelezen, waaraan wij het volgende ontleen en: Wij kunnen voor de toekomst geen op lossingen aanvaarden, die, zonder gelijk tijdige oplossing der oeconomische crisis, Frankrijk in zijn voornaamste belangen en zijn door vrii-gesloten verdragen ge waarborgde rechten zouden treffen. Wij zullen onze rechten op de herstel betalingen niet laten verjaren. Men eischt nochtans van ons een aigeheele quitantie ten gunste onzer debiteuren. Dit kunnen wij in dien vorm nooit toestaan. Wii hebben een dubbelen plicht, n.1. tegenover de generaties, die den oorlog hebben medegemaakt, een plicht der rechtschapenheid, die daarin bestaat, dat wü niets van ons tegoedi zullen opofferen, zonder een dienovereenkomstige vermin dering onzer'eigen schulden en tegenover de komende generaties hebben wij den plicht der voorzichtigheid, n.1. alle over eenkomsten afhankelijk te maken van een rechtvaardige vereffening van de pro ductie- en bestaansvoorwaarden. Ook hier dus geen hoop op een tege moetkomende houding. Frankrijk wil uitstel van de conferentie van Lausanne. In een mededeeling, die duidelijk haar officieus karakter laat zien, zegt Havas in verband met de diploma tieke onderhandelingen over het plan- Young en in 't bizonder met het bezoek, dat de Duitsche minister von Hoesch Dinsdag aan Laval heeft gebracht: Wegens de verkiezingen, die dit jaar in Frankrijk, Duitschland en de Ver. Staten worden gehouden, verbreidt zich in de betrokken internationale kringen steeds meer de opvatting, dat men op het oogen- blik onmogelijk tot een gedetailleerde de finitieve oplossing van het herstel- en oorlogsschuldvraagstuk kan komen. Men schijnt het er nu te Parijs en Londen over eens te zijn, om tegenover Duitschland het 1 Juli 1932 eindigende moratorium een voudig te vernieuwen en onder dezelfde voorwaarden voor 6 maanden of een jaar te verlengen. Tegelijkertijd zouden de Éuropeesche schuldenaren der Ver. Sta ten, die schuldeischers van Duitschland zijn, in een gemeenschappelijke verkla ring voor hun schulden van de Ameri- kaansche regeering hetzelfde vragen. Als op dezen grondslag tusschen de be langhebbenden langs diplomatieken weg overeenstemming bereikt zou kunnen worden, zou de conferentie te Lausanne voorloopig overbodig worden, daar de kern van het vraagstuk niet voor het eind van het jaar door de belanghebbende re geeringen zal worden besproken. Onder deze omstandigheden zou een bijeenkomst van financieele deskundigen voldoende zijn voor de uitwerking van de vereischte overeenkomst tot stilzwijgende verlenging van het moratorium van Hoover. De houdinq van Amerika op de ontwa peningsconferentie. Uit de instructie voor de Amerikaansche delegatie ter ont wapeningsconferentie in Genève, blijkt, dat de Ver. Staten op de conferentie geen leidende rol zullen spelen, doch zich op den achtergrond zullen houden. Amerika's hoop op een goed resultaat der conferentie zou op de overweging be rusten, dat ten gevolge van de ernstige werelddepressie de naties waarschijnlijk bereidwilliger zullen zijn dan tot dusver, om tot vermindering der bewapening over te gaan. Doch het vaststellen van een grens in de bewapening wordt hier reeds een groote vooruitgang geacht. Naar Reuter verder verneemt is men hier van meening, dat al is het vaststellen van een gelijk bedrag voor alle oorlogs- begrootingen reeds wegens de hoogere kosten in de Vereenigde Staten onmoge lijk, toch te redeneeren zou zijn over het voorstel om ieder land zijn oorlogsbegroo- ting te doen begrenzen in verhouding tot de uitgaven in vroeger jaren. De delegatie heeft, naar ten slotte ver klaard wordt, niet de bevoegdheid, om be sprekingen te voeren over een veiligheids pact of over de kwestie der internationale schulden, want ditmaal is het niet Ame rika's, doch Europa's taak, positieve re sultaten in de kwestie der ontwapening t? bereiken. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Stimson zelf naar Genève. Stimson heeft Dinsdag te Washington meegedeeld, dat hij zelf als leider der Amerikaansche delegatie naar de ont wapeningsconferentie te Genève zal gaan in plaats van generaal Dawes, die tot voorzitter van de financieele crisis commissie is benoemd. In de eerste dagen zal Stimson echter nog niet kunnen vertrekken, zoodat dan zijn plaats zal worden ingenomen door Gibson, den Amerikaanschen ambassa deur te Brussel. EEN NIEUWE NOODVERORDENING VAN HINDENBURG. Inzake den invoer van buiten- landsche goederen. De rijkspresident heeft een noodver ordening uitgevaardigd, welke de rijks- regeering machtigt bij den invoer van goederen uit landen, wier valuta onder goud-pariteit is gedaald voor bepaalde goederen overeenkomstige bijslagen te heffen. CHINA EN JAPAN. De Chineesehe regeering dreigt de hoogescholen te zullen sluiten. De Chineesehe regeering heeft te Pe king, Tientsin en Sjanghai alle studen ten-demonstraties verboden. De Chinee sehe regeering verklaart dat zij, indien de Chineesehe studenten de politieke ma nifestaties niet staken, gedwongen zal zijn de hoogescholen voor onbepaalden tijd te sluiten. 21 mililoen voor den veldtocht in Mantsjoerije. Officieel wordt medegedeeld dat het kabinet Maandag het ministerie van oorlog 16 millioen, het ministerie van buitenlandsche zaken 3 mililoen en het ministerie van marine 2 millioen yen heeft toegestaan voor den veldtocht in Mantsjoerije. De verdere besluiten be treffen de financiering van het optreden in Mantsjoerije zullen in April worden genomen. Uitbreiding van de activiteit van het congres. Een plotselinge uitbreiding van de ac tiviteit van het congres, waarbij voor het eerst ook te Bombay de zoutwetten wer den overtreden sedert de wapenstilstand, terwijl ook bij de munt gepost werd, heeft daar tot een woeligen dag geleid. Tot dus verre werden alleen de winkels, waar bui tenlandsche textielgoederen werden ver kocht, gepost, maar Maandag postten mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers bij den Munt, waar goud gezuiverd en gestandaardiseerd wordt voor den export. De vrijwilligers begonnen met de voorbij gangers toe te roepen niet toe te staan, dat staven goud worden uitgevoerd. Na ongeveer een uur kwam de politie ter plaatse en arresteerde de vrijwilligers, die onmiddellijk antwoordden met het opstel len van een nieuwe groep en daarna een derde, toen ook de tweede groep was ge arresteerd. De voortdurend aangroeiende menigte belette het publiek de Munt bin nen. te gaan of te verlaten. Ten slotte werd een inlandsch koopman aangevallen en mishandeld. Twee makelaarsfirma's, die den laatsten tijd staven goud en onge munte edele metalen naar Europa hebben uitgevoerd, werden eveneens gepost. Een groote menigte mishandelde de makelaars, van wie men gelooft, dat zij deel hebben gehad in den uitvoer van goud. Weer kerken In brand gestoken. In de stad Valencia en in drie domen in de provincie van dien naam hebben anarchisten en communsten gepoogd de akremeene staking af te kondigen. Het uitbreken van de staking kon echter nog tijdig door de politie worden voorkomen. Het is den revoutionnairen echter toch nog gelukt verscheidene kerken in brand te steken, bommen te werpen en belang rijke materieelen schade aan te richten. Alleen door het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer en de hulpvaardigheid der bevolking is men er in geslaagd de kerken van vernietiging te redden. Te Sagunto is het eveneens tot anar chistische uitbarstingen gekomen, waarbij 50 gewapende werkloozen een post van de guardia civil overvielen en neersloegen, terwijl andere revolutionnairen de tele graaf- en telefoonlijnen doorsneden en weer andere revolutionnairen poogden een bomaanslag te plegen op de kazerne der guardia civil. De anarchisten deelden vlugschriften uit, waarin wordt opgewekt tot het ontwapenen van de guardia civil, het bestormen der kerken, tot moord op geestelijken, enz. POLITIEKE VECHTPARTIJ TE BERLIJN. Twee dooden, zeven gewonden. Te Berhjn-Reinickendorf-Ost aan den Schonholzer Weg is het Maandagavond om kwart voor één tot een ernstige bot sing tusschen nat.-socialisten en commu nisten gekomen. Tot dusver is geconsta teerd, dat er twee personen zijn gedood, één zwaar en zes licht zijn gewond. Ge dood zijn de 60-jarige professor en kunst schilder Ernst Schwarz, uit Potsdam, die tot de nat.-soc. partij behoort, en de 50- jarige arbeider Fritz Klemke, uit de ko lonie Felseneck, die lid is van de com munistische partij. De kunstschilder werd door een messteek in het hart gedood. Klemke door schoten in de borst en het hoofd,. Tot dusver zijn er 50 arrestaties verricht. De gewonden zijn na hun verhoor naar het ziekenhuis gebracht. KANTOOR DEN HELDER Zeven dooden, twaalf gewonden. Zondagnacht is bij een spoorwegover gang te Grogol nabij Batavia een auto bus uit Bantam door een uit Batavia ko menden trein verpletterd. De autobus was vol inheemsche passagiers, terwijl ook een Chineesehe passagier in de bus zat. Het chassis werd 70 meter door (ten trein meegesleurd. Zeven der inzittenden, C7a. de chauffeur en de Chineesehe pas sagier, werden gedood, terwijl twaalf passagiers min of meer zwaargewond werden. Twee der lijken werd uit de langs den spoorweg stroomende Kali ge borgen. De dooden en gewonden werden naar de C.B.Z. overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. Een ooggetuige verhaalt, dat een ge deelte van de bus met passagiers en mo tor in-de rivier viel, het andere deel werd door de nauwe opening van de spoor brug verder gewrongen. Hierdoor is het lot van de gewonden zeer ernstig, terwijl gevreesd wordt, dat van de gewonden nog enkele zullen sterven. Een patheti- schè vondst werd gevormd door een nog levende zuigeling aan de borst van een doode moeder. De trein reed met de voorgeschreven snelheid, terwijl waarschijnlijk de chauf feur van de bus trachtte op het nippertje den onbewaakten overweg, welke een ruim uitzicht biedt, te passeeren. IN DIT JAAR SLUITEN 53 SUIKER FABRIEKEN. Het is thans pracisch zeker, dat 55 suikerfabrieken in 1932 sluiten, waardoor waarschijnlijk toeneming van de werk loosheid zal worden veroorzaakt, terwijl Nederlandsche technische zaken verte genwoordigers naar Brisch-Indië zullen sturen om de mogelijkhden, welke zich haar voor hen voordoen te bestudeeren. ERNSTIG ONGELUK. Maandagmiddag is in het Eemskanaal bij Delfzijl een ernstig ongeluk gebeurd. Toen het schip van W. Perdon van Ap- pingedam zou worden opgesleept naar Groningen, is de schipper bij het vieren van den staaldraad daarin met een been bekneld geraakt, met het gevolg, dat de voet boven den enkel geheel werd afge knepen. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de man naar het ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. OPLICHTING TEN BEDRAGE VAN 65,000. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaken van A. O., 36 jaar, koopman, A. W. de R., 46 jaar, koop man, en A. L. B., 44 jaar, kantoorbedien de, allen gedetineerd, die terechtgestaan hebben ter zake van oplichting van den heer B. E. Ruys voor een bedrag van 65.000. De rechtbank heeft veroordeeld A. O. tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, Le R. tot 1 jaar en 3 maanden gevange nisstraf en B. tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. VERDUISTERING. De Haagsche rechtbank heeft met 30 dagen verlengd den termijn van gevan genhouding van den kassier L., die ge arresteerd is als verdacht van verduiste ring van een bedrag van ongeveer 40.000 ten nadeele van de bankiersfirma Heldring en Pierson in Den Haag. ONTDUIKING BENZINEBELASTING. Te Niekerk (Gron.) is ongeveer 5000 liter benzine in beslag genomen, welke niet aangegeven was voor de benzinebe lasting. Te Varseveld hebben de rijksambte naren een partij van 3000 liter benzine in beslag genomen, waarvoor geen belas ting was betaald. ZIJN VROUW DOODGESTOKEN. De rechtbank te Utrecht heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak tegen L. A. v. H., die op 10 October 1.1. zijn vrouw, die hem verlaten had, in de Dam straat te Utrecht met een mes gestoken en zoodanig verwond had, dat zij bijna onmiddellijk overleed en tegen wien tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis was geëische. De rechtbank, den voorbedachten rade niet bewezen achtende, en in aanmerking nemende het psychiatrische oordeel over 'verdachte en de invloed van de gedra gingen van de vrouw op de daad, ver oordeelde hem tot drie jaar gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. DE MOORD TE GORINCHEM. De vrouw vrijgesproken van helinig. De rechtbank te Utrecht heeft de vrouw van den Woerdenschen arbeider S., ver dacht van heling van door haar man na den moord op notaris Courrech Staal ontvreemd geld vrijgesproken. De eiscH was 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. HUISZOEKING BIJ DE TRIBUNE Verschillende papieren in beslag genomen. Mr. van Thiel, substituut-officier van justitie te Amsterdam, heeft Dinsdag middag met eenige inspecteurs van de centrale recherche en verschillende re chercheurs een huiszoeking gedaan in het gebouw van het dagblad De Tribune aan den Amstel. Verschillende beschei den zijn in beslag genomen en per auto overgebracht naar het parket. Aanleiding tot deze huiszoeking vormden verschil lende beleedigende artikelen, die de laat ste maanden in de Tribune zijn versche nen. Gelijktijdig hebben verschillende ambtenaren van de centrale recherche en huiszoeking gedaan in de woning van den directeur van de Tribune in de van der Helststraat. Ook daar zijn verschil lende bescheiden in beslag genomen. GAUW AANGEBRAND. De jaloersche jongeman. Op een van de politiebureaux te Rotter dam verscheen Maandagavond een jonge man, die zich zeer verbolgen toonde en die dringend den dienstdoenden inspec teur wilde spreken. Hij wilde een klacht indienen en dan nog wel tegen den agent. De agent heeft me beleedigd, zoo sprak hij tot den inspecteur. Deze informeerde, wat de agent dan wel gezegd had. Niets, klonk het verbluffende antwoord, maar hij heeft me naar mijn naam gevraagd en dat neem ik niet aan. De inspecteur deed heel veel moeite om den boozen man te kalmeeren en toen dit zoo'n beetje was gelukt, vertelde de klager, dat hij met zijn meisje aan het wandelen was geweest en dat toen een bepaalde agent hem opeens naar zijn naam had gevraagd. Dat vond hij een ernstige beleediging en daarom kwam hij verhaal zoeken. De agent werd ontboden en die vertel de, dat hij het meisje van den klager ken de en dat hij haar daarom had gegroet. De man, die bij het meisje was, was daarop op hem afgekomen en had toen heel nadrukkelijk naar zijn nummer staan kijken. De agent had vervolgens tot den man gezegd: als u zoo graag mijn num mer wilt kennen, dan wil ik uw naam wel eens weten. De man had geen antwoord gegeven, maar was halsoverkop naar het bureau gerend om een klacht in te die nen. Het meisje werd opgespoord, om als ge tuige tc worden gehoord. Wat zij vertelde, klopte precies met wat de agent had ge zegd. Haar verloofde was, zoo zei zij, vreeselijk jaloersch en hij kon niet heb ben, dat een ander naar haar keek, laat staan, haar groette. Maar deze jaloezie is in strijd met het vurige verlangen van den minnaar, om een motorfiets te koopen. Hij wil zoo'n motorfiets koopen, klaagde zij, en ik wil hebben, dat hij het geld voor onze meubeltjes bewaard. En nu wil hij van me af. Hij heeft liever een motor. En toch is hij jaloersch". Nou niet meer, zei de klager, en hij stapte het bureau uit, om een motorfiets te gaan koopen Gaarne hadden wij hier een happy-end laten volgen, maar de agent is al ge trouwd (Nw. Rott. Crt.). FEUILLETON door K. R. G. BROWNE. 26) „Een Mrs. Turtle, volgens tante," zei George, na dien glimlach weer één en al energie. „Een idiote naam voor de vrouw van een politie-agent, maar het is nu een maal zoo. Ik ken ze niet zeker na mijn laatste bezoek hier komen wonen." „De vrouw van een politie-agent," her haalde Mr. Todd bijna plechtstatig „'t Kon niet ongelukkiger!" Maar zoo gemakkelijk was Carmencita niet te imponeeren. „Ik had het prettiger gevonden als ze de vrouw van een handelsreiziger ge weest was, natuurlijk! Maar zoolang ze- die juweelen maar niet vindt, kan me de rest bitter weinig schelen. En nu de tante van George ze niet gevonden heeft, ben ik geen oogenblik bang, dat Mrs. Tortoise Ze wel zal vinden." „Dat is zoo," zei George. „Zullen we dan nu maar meteen naar de koude- voeten-dame toegaan?" „Goed," zei Carmencita. En dan moet jij het woord maar doen om de men- schen hier te verstaan heb je routine noodig. Maar als je haar laat merken, waarom we die warmwaterkruik willen hebben, krijg je met mij te doen. We heb ben geen echtgenooten van de vrouwen van politie-agenten erbij noodig. „Laat 't maar aan mij over," verzeker de George haar met meer aplomb dan waartoe hij door zijn gevoel van zelfver trouwen op dat oogenblik gerechtigd was: „met tact en diplomatiek-zijn kom je 'n heel eind." Na voorzichtig informeer en kwamen ze tot de ontdekking, dat het huisje vlak naast het Wapen van Croyde de woon- 1 steê van Mr. en Mrs. Ezechiel Turtle was. Het huisje in quaestie zag er benauwend netjes uit en prijkte met een blikken plaatje, waarop vermeld stond, dat achter de keurig groen geverfde deur ervlak onder, de plaatselijke vertegenwoordiger van de Graafschaps Politie woonde. Met een blik op het plaatje, die niet van ap preciatie van die aankondiging getuigde, duwde George het hekje open en liep, met Carmencita en Mr. Todd vlak achter zich aan, het paadje op. Geen seconde na George's bescheiden klopje werd de deur opengeworpen en verscheen er een reusachtig exemplaar van het vrouwelijk geslacht, gehuld in een eenigszins te wijde boezelaar, op den drempel. „Oehheb ik het genoegen met Mrs. Turtle?" vroeg George, terwijl hij zijn hoed afnam op een manier, die hij zeer ten onrechte voor hoofsche gratie versleet. „Joa!" zei de verschijning met het boezelaar, „dat- bin ik, moar wie uwes bint weit ik neit, want ik hè je nooit nie eirder gezien." Dat was niet bepaald een aanmoedi gend begin! George keek de kordate figuur op den drempel eenigszins hulpe loos aan en hoe langer hij haar aankeek, hoe meer hij zijn zelfvertrouwen voelde zinken. Haar voorkomen was dan ook wel merkwaardig, even merkwaardig als haai naam. Hoe was het mogelijk, dat er zulke vrouwen bestonden! Zooals ze daar in den deurpost stond een rechthoek van hout, waarin ze past, alsof het huisje oor spronkelijk om haar heen gebouwd was stak ze boven hem uit als een mail boot boven een roeier. Haar gezicht, een bijna cirkelvormig vak met twee rood ge aderde wang-heuvels, kleine, zwarte kraaloogen en een knopneus, werd ten Zuiden begrensd door een driedubbele onderkin en ten Noorden door grauw vet tig haar, dat gad naar achteren gekamd en op de kruin in een kein knoedeltje ineen gedraaid was. Een compagnie sol daten zou zich onder haar boezelaar heb ben kunnen verschuilen en haar rechter- onderann zag eruit, of ze gemakkelijk een os knoch-out zou kunnen slaan. Over het geheel genomen een van de formida bele dochteren Eva's. Maar ze hadden a gezegd, dus ze moes ten ook b zeggen. En achter haar in het huisje bevond zich de oorlogs-kas van den President van Guayacuador! Dus kuchte George een paar maal, schakelde door een zijdelingschen blik op Carmen cita z'n inspiratie in en opende het vuur. „Mijn naam is Carr. Ik ben de neef van Miss Pringle, die in Briony Cottage woont. U weet wel." „O, joa," zei Mr. Turtle, ,,'n bar aorig mensch net as ik van marrige teugen me man ok ezait heb, 'n bietje in de wereld teruguut egoan, moar da's hoar schulo neit." „Zeker, zeker," viel George haar n tikje geagiteerd in de rede. „Ik. eh. wij.als we 't goed hebben, heeft mijn tante u vanmiddag een.... warmwater kruik gegeven." Dat maakte de machine aan het draaien. „Joa, dat het ze edoan," stemde Mrs. Turtle toe, „me zelf egeven, mit der aige handen, om zoa te zegge. Vrouw Turtle zait-ze, omdat ik weet, dat je 'n barre last van kouwe beene heb en niks as een heete steen, om ze op te warreme, wat ik veur main arg schroaperig zou veinden ok al stop j'em goead in en nou zwaig ik over de brokkes, die deraf kanne valle, wat neit goead veur je loakes is, zait ze, hè k je hier een warmwoaterkruuk mee ebrocht, zait ze, van 't este model en een die 'n heele pooas warm blaift as je der goead heet woater in doet en gien lauw, zal 'k moar zeggen, zeit ze. Dank je wel, juffrouw, zeg ik, ik bin der arg blij mee om de mirakele last van me beene, wem- ter beene en likdorens en knobbels en nesterij, omdat, om zoa te zegge, altaid alles bij mekoar komp Ze pauseerde om op adem te komen. Dat was de gelegenheid, waarop George, die tijdens den monoloog allerlei onwijze geluiden had staan maken, in de hoop, dat hti den woordenstortvloed zou kun nen stremmen, gewacht had. „Zeker, zeker," viel hij vlug in „Bui tengewoon onaangenaam als je last \an wintervoeten hebt. Zelf ook een keer ge hadje weet gewoonweg niet wat je doen moét. Maar wat ik zeggen wou zondt u.... zoudt u er bezwaar tegen hebben om mii die kruik te geven?" Hij had geen onnoozeler manier om de onderhandelingen te openen kunnen be denken. Om iemad, die pas een cadeautje van, laten we zeggen, A gekregen heeft, tot het afstaan van genoemd cadeautje aan een zekeren B, iemand, die hem vreemd is, te brengen is takt en nog eens takt noodig; iets, dat George, eerlijk ge zegd, ten volle besefte. Op hun wande ling van Briony Cottage naar den ande ren kant van het dorp had hij verschil lende argumenten, waarmee hij zijn ver zoek begrijpelijk wilde probeeren te ma ken, bedacht en gememoriseerd, maar het merkwaardige voorkomen van Mrs. Turtle plus haar woordenrijkdom en haar strak kijkende krentenoogen, had den hem zoo van de wijs gebracht, dat hij er niet één meer wist. Hij was zich nog maar van één ding bewust, te weten van de dringende noodzakelijkheid om iets te zeggen voor ze weer van wal stak en dus deed hij het. De krentenoogen werden een millime ter grooter van verbazing. „Jou die kruuk geven?" zei Mrs. Turtle. „Denk je da'k mal bin? Waarom zou 'k jou die kruuk geven as 'k 'em zeivers pas van juffrouw Pringle e'kregen heb minsch „Ja, ja, maar ik zou toch graag willen, dat u 'em mij gaf", blaatte George in een bad van zweet om de combinatie, een verontwaardigde Mrs. Turtle voor hem en een ongeduldig worden Carmencita achter hem. „O, zou jij dat wille," zei Mrs. Turtle. „En waar mot j'em veur hebbe, as 'k vroage mag? Heb jufrouw Springle jou hier op an gestuurd om 'em werom te hoale?" „Nee, dat niet," biechtte George zonder nadenken op. Het volgende oogenblik had hij zichzelf om zijn ooren kunnen slaan. Zoo'n gelegenheid te hebben en die nietaan te grijpen. „Dat wil zeggen, eigenlijk wel. Toen de nood het hoogst gestegen was, kwam Carmencita hem te hulp. „De quaestie is deze," legde ze met een allerliefsten glimlach de reuzin in den deurpost uit. Mr. Carr verza melt warmwaterkruiken." Maar Mrs. Turte was niet gevoelig voor allerliefste glimlachjes. Ze vestigde den blik van haar krentenoogen op Miss Milligan en bekeek haar op de manier, die dat soort vrouw voor een mooier lid van haar sexespeciaal schijnt te reser veeren. „Wat? Spoart-ie ze op? Dat he'k van me leve nog niet ehoord." ,,'t Is een soort van liefheberü van hem, begrijpt u," legde Carmencita haar verder uit, „Ja," viel Mr. Todd haar volijverig bij. „En waarom ook niet, als hij er zin in heeft. Ik ken lui, die eieren of post zegels of vlinders verzamelen. Mr. Carr hier is van een andere richting. Die ver zamelt warmwaterkruiken." ,,0,' zei Mrs. Turtle. „Dat he'k nog nooit ehoord, dat ze dat doean. Niet dat ze. George wierp Carmencita een dankba ren blik toe en trok blij met de gelegen heid om zich te rehabiliteeren, voor de tweede maal van leer. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1