T Nieuwjaarsrede van den Burgemeester Oplossing van de wereldcrisis? TWEEDE EN LAATSTE BLAD. VAN DONDERDAG 21 JANUARI 1932 Onze zegsman inzake den noodtoestand STAÜSNitUWS Visscherij. „DE VISCH WORDT DUUR BETAALD". onder de vischventers komt nader terug i op onze mededeelingen in het vorig num mer. Zijn doel was de aandacht te vesti gen op de onvoldoende ondersteuning, die vanwege het Burgerlijk Armbestuur verstrekt wordt aan enkele dezer men- schen. Want juist die enkelen zijn het, die geen andere inkomsten hebben, en die kunnen, alleen van een ondersteuning van 4.(die soms gedeeltelijk in levens middelenbons verstrekt wordt) niet leven. En daar zooals gezegd de prijzen voor hen te hoog zijn om visch te kunnen inkoopen (zij kunnen ze tegen die prijzen niet ver knopen) is hier inderdaad sprake van een noodtoestand. Om daarop eens de aan dacht te vestigen was het doel van zijn mededeelingen. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 21 Jan16.53 uur Vrijdag 22 Jan16.55 DE ZAAK D. C. A. DE ZWART. In het „Advertentieblad" van gisteren is onderstaand communiqué met ons ant woord opgenomen. Met het oog op onze lezers buiten de gemeente meenen wij goed te doen het thans nogmaals in een gedeelte onzer oplage af te drukken. Uit den Bond van Marine schepelingen. Verweer der redactie. Men verzoekt ons opname van het vol gend communiqué: In de algemeene ledenvergadering van den Bond van Marine-Schepelingen, ge houden op Dinsdag 19 Januari in het Mar rine-Bondsgebouw en waarbij ruim 400 leden tegenwoordg waren, is met grooten ernst de kwestie-De Zwart en de daar door ontstane toestand voor den Bond besproken. Door het hoofdbestuur werden alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt, terwijl bovendien mededeeling werd gedaan van de bereids genomen maatregelen om t.g.t. de organisatie in de gelegenheid te stel len afdoende voorzieningen in verband rnet de vacature-De Zwart in de leiding van den Bond, enz. te treffen. Mede in verband met de tendentieuse en volkomen onjuiste berichtgeving in de Heldersche Courant, als zou de ver dere voltrekking van de fusie tusschen den Bond van Korporaals en den Bond voor Minder Marine Personeel zijn uit gesteld en er reeds een 160 leden voor de organisatie bedankt hebben, werd mid dels een uit de vergadering gestelde motie met algemeene stemmen volko men vertrouwen uitgesproken in het beleid van het hoofdbestuur en een krachtig beroep gedaan op de leden om trouw te blijven aan de organisatie. Op voorstel van de vergadering werd aan het einde dezer uitstekend geslaagde bijeenkomst een bedrag van 37,50 aan steun voor de strijdende kameraden in de Textielindustrie bijeen gebracht. De bewering .in het bovenstaande com muniqué als zou onze berichtgeving tendentieus zijn, moeten wij met den meesten ernst van de hand wijzen. Niets is minder onze bedoeling geweest dan tendentieuse berichten hieromtrent te publiceeren; indien de berichtgeving ten aanzien van enkele daarin vermelde fei ten niet geheel juist was, is dat niet onze schuld. Toen wij Zaterdagmorgen het bewuste oei'icht in het „Volksblad" lazen, hebben wij ons in verbinding gesteld met het hoofdbureau van den Bond van Marine schepelingen in het gebouw in het Juliana- park. Wij troffen daar niet den heer van der Vaart, wel echter den heer van dei Mast, die zich aan ons voorstelde als de berichtgever van het „Volksblad" en ons op onze vraag om nadere inlichtingen, categorisch mededeelde deze niet te ver strekken. Ook de heer van der Vaart zou hieromtrent geen nadere mededeelingen doen, verzekerde hij. Of, en in hoeverre hij daarmede zijn bevoegdheid over schreed, lag buiten onze beoordeeling. De heer v. d. Mast voegde er bij, dat in het „Volksblad" van a.s. Maandag nadere mededeelingen zou worden gepubliceerd. Uit deze mededeelingen was voor ons maar één consequentie te trekken, name lijk te trachten langs anderen weg gege vens te krijgen voor de krant van Dins dag (voor Zatermorgen kon dat niet meer). Dat deze in enkele details onjuist zijn, waardoor mogelijk een verkeerde indruk wordt gewekt, spijt ons, dat zij evenwel tendentieus zouden zijn d.w.z. opzettelijk gericht tegen den persoon van den heer de Zwart of de betrokken orga nisaties nogmaals, wij moeten dat ten sterkste ontkennen. Daartoe ontbrak elke aanleiding. Redactie Held. Crt. Wethouderskwestie in de fede ratie-vergadering. Wij lezen in het Volksblad van heden: De federatie-vergadering van de partij, die Maandagavond is gehouden in ver band met het heengaan van D. C. A. dt Zwart als wethouder, was buitengewoon druk bezocht. De waarnemende voorzitter, pg. Van der Vaart, deelt mede, dat de grootst mo gelijke meerderheid van het afdeelings- bestuur en de sociaal-democratische raadsfractie zich op het standpunt heeft gesteld, dat met alle kracht moet worden gestreefd naar het bezetten van dezelfde portefeuille, als De Zwart bezette. De in- voed van onze partij in onze gemeente moet tevens bp de verdeeling der wethou dersportefeuilles tot uitdrukking ko men. En waar wij dus moeten streven naar het verkrijgen der meest belangrijke portefeuilles, dient de voorzitter der raadsfractie als wethouder te worden ge kozen. De minderheid der fractie meende, dat Iwi i flrj van den fractievoorzitter het ounste lid der raadsfractie moest worden c" de verdeeling der portefeuil les diende te worden overgelaten aan den te kiezen wethouder, die dan de meest voor hem geschikte portefeuille zou kun nen bezetten. Na uitvoerige discussies werd met overgroots meerderheid van stemmen het advies van bestuur en fractie door de ver gadering aanvaard, waarmede tevens verd uitgesproken, dat de fractievoorzit- f^r den wethouderszetel dient te bezetten. BOTERHANDEL „DE ONDERNEMING". Onze stadgenoot, de heer J. J. Vermeulen die door zijn zesjarig verblijf langs den weg, bij tal van stadgenooten bekend is, opent hedenmiddag vier uur, een winkel gebouwd aan zijn woning, Jan in'tVelt- straat 152, hoek Vischstraat. De heer j Vermeulen had zich tot nog toe bepaald bij den verkoop van boter, eigen ge- smolten vet, koffie en thee in eigen ver- 1 pakking, doch in zijn winkel, die van zeer bescheiden afmetingen is, zal alles j voor de boterham te krijgen zijn. Er zal een groote verscheidenheid zijn van eerste J kwaliteit waren, terwijl voor de hygiëne wordt zorg gedragen. Daarvan getuigt ook de helderheid en frischheid van den winkel en zijn inhoud. Als attractie zal op den openingsdag, dus heden, aan ieder kooper, die voor I een bedrag van vijftig cents besteedt, een half pond eigen gesmolten rundvet cadeau worden gedaan. Gorgel droog met |WYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en catarrh. „DOLLE HANS" Het weer is deze week tot dusverre van dien aard, dat ook weer aan de Noordzeevisscherij kan worden deelge nomen. Dat is van des te meer beteeke- nis, omdat den laatsten tijd de vischprij- zen buitengewoon zijn omlaag gegaan. Eensdeels kan dat waarschijnlijk wor den toegeschreven aan de geringere aan- voeren door slecht weer en oplegging i van een groot gedeelte der trawlervloot 'en anderdeels misschien omdat in Enge land niet star kon worden vastgehouden De jongelui van de H.B.S., die ter ge- beLïftl^wDnl-Hn? V® voo1rzi®n \n ci?en legenheid van het 12l/t-jarig bestaan ,n2 Z Z J? !S d,e *ranten hunner vereeniging een goed-geslaagde 2,^ te Hall door de handelaren opvoering gaven van „Dolle Hans", het J tmoest?-n, ^°.r: bekende Indo-drama van Fabricius, heb- ld' z,oodat de afzetmogelijkheid ben zich georganiseerd tot een tooneel-)v'"r<' vereeniging, welke zij „De Vleermuis" I d*"™erJan,. buitenlandsche visch werd hebben genoemd. Wat de symboliek hier- 0nwanr^hHniiil uftCn i* 1Si u van is, weten wij niet; in de natuurlijke d9t deze maatregel den historie vinden omtrent deze dieren (luk kun hebben. nen zq worden getemd. Er zijn er bij,mfmcr angSt van garnalen wordt iets vermeld, dat zjj tamelijk goed loopen en iu.^n..n klimmen en veel schreeuwen. ri"lr van maar de prijs ervan blijft aan horribile dictu, die bloed zuigen, maar u ia" 7~". ------ wij willen dat van de Heldersche vleer- in he^,£\v„e™ muizen niet veronderstellen. Deze tooneelvereeniging „De Vleer muis" nu zal een tweede opvoering geven van „Dolle Hans", en ditmaal ten bate van het plaatselijk crisis-comité. Deze uitvoering heeft plaats op Donderdag 28 Januari a.s. in „Casino"; de toegangs- pKfcMËlHM balkon 75 cent). Ook Hoorn heeft blijkbaar al van de in het Zuiden aan de vraag voor een groot deel kan worden tegemoet geko men en de verzendkosten, door den klei neren afstand, naar België on Frankrijk geringer zijn. Uit Uuddorp kwamen in middels enkele schuiten om hier het geluk te beproeven. bedraagt 50 cent (voorste rijen en B°f ®r "°Sal tamelijk veel gekord ,G „orH i0?..016 zee> en hoewel wat minder in prijs, konden sommige schuiten enkele Aan het begin der raadsvergadering van hedenavond, welke de eerste is in het nieuwe jaar, hield de burgemeester de volgende rede: Weinig invloed van de crisis bemerkbaar. Mijne heeren, Heeft een groot deel van de Nederland- sche gemeenten in het jaar 1931 in ern stige mate te lijden gehad van de econo mische en financieele crisis, die thans ook nog het maatschappelijk leven in welhaast al zijn geledingen teistert, onze gemeente is over het geheel genomen tot dusverre I gelukkig gespaard gebleven voor de scherpste gevolgen van dit wereldgebeu- j ren. Toch ondervinden de visscherij, de veeteelt en vooral ook de bloembollencul tuur reeds in meerdere of mindere mate den druk der tijden. De resultaten, die het 1 visscherijbedrijf in deze gemeente over het jaar 1931 heeft opgeleverd, zijn niet zoo goed geweest als die van het daaraanvoor- afgaande jaar. Bedroegen de vangsten in 1930 725.115.75, in het pas achter ons lig- 1 gende jaar werd voor een bedrag van I 641.568,80 aan visch aan den gemeen telijken vischafslag verhandeld. In verge- lijking met de jaren 1928 en 1929 zijn de 'resultaten van het visscherijbedrijf over 1931 echter nog bevredigend te noemen. Voor de belangrijke groep van ingezete nen, die haar bestaan vindt in de visch- vangst, is het ten zeerste te hopen, dat de resultaten van het bedrijf zich in het voor ons liggende jaar niet verder in dalende lijn zuilen bewegen. Wel ln het plattelandsdeel. In het plattelandsgedeelte van onze ge meente, dat tot voor kort nog niet in al te hevige mate van de crisis had te_ lijden, teekenen zich momenteel de crisisgevol gen scherp af. De opbrengsten van de veeteeltproducten en de veeprijzen zijn laag. De bloembollencultuur, die zich in den laatsten tijd in het Koegras flink begon te ontwikkelen, ondervindt wel in heel ernstige mate de gevolgen van de huidige crisis. Een groot deel van de bloembollen kweekers kan zich ternauwernood staande houden. Wanneer dan ook niet binnen af- zienbaren tijd een gunstige wending in het economisch leven plaats grijpt, zal het er in de toekomst voor deze categorie van ingezetenen nog donkerder uitzien. De handeldrijvende middenstand in deze gemeente heeft, dank zij de samenstelling van de bevolking in het stedelijk deel, over het geheel genomen in het afgeloopen jaar goede zaken gemaakt. Tengevolge van de betere trein- en autobusverbindin gen komen steeds meer menschen uit de omliggende gemeenten alhier hun inkoo pen doen. Vermindering van belastingdruk. Het stemt tot dankbaarheid, dat Uw col lege, tengevolge van de herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, ten vorige jare beslui ten heeft kunnen nemen, die de belastin gen, die sinds jaren onze gemeentenaren onevenredig zwaar drukten, aanmerkelijk hebben verlaagd, en voorts dat het college van Burgemeester en Wethouders in het ontwerp-gemeentebegrooting voor dit jaar, met de behandeling waarvan de volgende week door U een begin zal worden ge maakt. wederom een niet onaanzienlijke verlaging van de electriciteits- en gasta- rieven k-'n voorstellen. Toename der bevolking. Een zeer verheugend verschijnsel is het voorts, dat de bevolkingsaanwas, die in het jaar 1930 was ingetreden, zich in het afgeloopen jaar heeft voortgezet. In het jaar 19.31 is de bevolking met niet minder dan 1660 zielen vooruitgegaan. Op 1 Jan. 1932 telde onze gemeente 31087 inwoners, een aantal dat nog nimmer werd bereikt. Het aantal geboorten steeg in het afgeloo pen jaar belangrijk; werden in 1930: 547 geborenen aangegeven, in 1931 bedroeg het aantal geboorten 695, een vermeerde ring derhalve van 148. Het sterftecijfer wok rioorn neen, onjKuaar ai van u» talenten dezer vleermuizen geprofiteerd, ma^n behoorlijke besom- Langs den zuidwal hadden de vletten met de botvisschers nu weer minder succes, want zij behoeven juist onstuimig weer met flinke tijen water, liefst uit het noordwesten. Er was iets meer aanvoer van haring, die tegen flinkere prijs van de hand werd gezet, welke prijs door de te ge ringe aanvoer sterk wordt beinvloed, want komt de grootere aanvoer, dan werkt dat op de prijsstelling natuurlijk dadelijk in. Ook langs den afsluitdijk werd wat haring gevangen, welke hier werd op geslagen. Dit wettigt de hoop, dat de daar be- althans ons bereikten eenige recensies van een opvoering aldaar. Daar sprak men van een „Heldersch keurcorps". In ieder geval weten de Helderschen nog, als zij onthouden hebben wat wij er des tijds over schreven, dat men een uitmun tend verzorgde en goed gespeelde ver tooning krijgt, en dat de verschillende medespelenden over 't algemeen tegen hun taak opgewassen zijn. Dus Donderdag 28 Januari. iets uitzonderlijks, straks zal het een meer algemeene betrekking zijn, zooals ook chauffeur niet meer een uitzonderlijk beroep is. Wel zal men te maken hebben met het stellen van andere physieke hoe danigheden, doch misschien dat de voort schrijdende techniek ook niet zulke strenge eischen voor het bekleeden van een dergelijk beroep meer noodig maakt. Waarom den Helder dan te maken tot een centrum van visscherij met vliegtuig- outillage? IV èl, omdat Den Helder geografisch buitengemeen gunstig ligt ten opzichte van de vischgronden en het, economisch gesproken, vanzelfsprekend is, dat men déér gelden besteedt aan een haven, die door de natuur daarvoor is aangewezen. We meenen, dat het noodig is in deze richting te werken, wil men niet alleen behouden wat men heeft, doch wil men het mogelijk maken, dat de zuiderzee plaatsen, die nu voor een groot gedeelte bestaan van visscherij-industrie, dat ook in de toekomst zullen kunnen blijven doen. Nu de regeering met de handen in het haar zit voor de aanstonds broodeloos wordende menschen in het Zuiderzee gebied, kan dit streven waarschijnlijk bjj de regeering belangstelling wekken, om dat er vermoedelijk daarmee een oplos sing kan gevonden worden tegen de aan staande werkeloosheidsuitbreiding aan de Zuiderzee. Het is daarmede een dubbelsnijdend argument: het belang voor den Helder en het belang voor de Zuiderzeebewoners. Door goederenschappen. Lezing van ir. Dijt voor de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. daarentegen is iets hooger geweest dan in i het daaraanvoorafgaande jaar. In 1930 overleden 249 en in 1931: 266 personen. Verontrustend behoeft dit evenwel niet te zijn omdat dit hoogere sterftecijfer een natuurlijk gevolg is van het bevolkings accres. In vergelijking met 1930 steeg het aantal in deze gemeente gesloten huwelij ken met 27; in 1931 werden 294 huwelijken voltrokken. Uitbreiding der stad. In nauw verband met de bevolkingstoe name staat de levendigheid, die gedurende het geheele jaar 1931 in de bouwnijver heid heeft geheerscht. De stad heeft zich vooral in de omgeving van den Singel) „men" dahet "traject namnp.rlrpliilr Tnt.txphrp.iH t.pmxml ■unnrfll in haalde vangsten op onzen afslag van de hand zullen worden gezet. Kan dat inderdaad van beteekenis worden Naar verluidt zijn er veel aanvragen in zee gegaan om vergunning te krijgen tot plaatsing van een haringkom in het gebied van den afsluitdijk. Zoowel van hier als van elders rekent men er dus op, dat daar de haring zich zal gaan ophouden of langs trekken. En blik op de kaart toont dat de afstand van hier naar dat gebied nogal groot is, zoodat, mochten ook aan onze ingezetenen eenige perceelen tot komzetting worden toegewezen er bezwaren kunnen zijn om naar en van de aanmerkelijk uitgebreid, terwijl, vooral in den laatsten tijd, zeer druk gebouwd wordt in de omgeving van den Brakkeveldweg. In verband met den slechten toestand, waarin de bloembollencultuur zich be vindt, worden er in het Koegras op heti jjöe oogenblik slechts weinig nieuwe gebouwen' de liari opgericht. Gedurende het jaar 1931 wer den 283 woningen voltooid, terwijl op 1 Januari van dit jaar nog 141 woningen in uitvoering waren. Voor de bouwnjjver- heid en voor het grondbedrijf is het te afslag worden verhandelt, hopen, dat de banken spoedig op haar be- j zou coöperatief kunnen worden sluit om geen gelden voor hypotheek 1 ingesteld en het zou ook van gemeente- meer te verstrekken mogen terugkomen.wege kunnen worden gesteund. De resultaten, die het gemeentelijk ig er tegen de laatste regeling iets aan grondbedrijf in het afgeloopen jaaj1 heeft te voeren? De overheidsbemoeiing? Maar vischplaats van en naar hier af te leggen. Daarvan zou het gevolg kunnen zijn, dat deze haring zal worden gemarkt op een meer nabij gelegen afslag, die öf daar reeds is öf zou ontstaan. zoodanig te leiden, dat hier de haring zal worden verhandeld We denken ons b.v. dit: een snelva- rènde motorbotter gaat eens of meerma len per dag langs de komvisschers en neemt de vangsten over, die aan den afgeworpen, zijn goed te noemen. In 1931 werd 27.862 ms grond in voortdurende erf pacht uitgegeven, terwijl ruim 7.420 m2 grond wérd verkocht. Bovendien zijn nog verschillende aanvragen om bouwgrond in behandeling. Verfraaiing en uitbouw. De in mijn ten vorigen jare gehouden nieuwjaarsrede aangekondigde verbete ringen van het Julianapark, de Prins Hendriklaan en het Koningsplein werden aangebracht. Ik geloof, dat ik, zonder tegenspraak te ontmoeten, mag beweren, dat het aspect van onze stad er door deze verbeteringen aanmerkelijk is op vooruit gegaan. Het college van Burgemeester en Wethouders hoopt in den loop van dit jaar nieuwe plannen tot verbetering en verfraaiing van de stad bij U in te dienen. Voor de Tuindorpbewoners was het ach ter ons liggende jaar een belangrijk jaar, omdat toen een lang gekoesterde wensch in vervulling is gegaan. Het Tuindorp werd namelijk verrijkt met een fraaie school, die op 2 September 1931 officieel in gebruik werd genomen. Eerlang zal Uw vergadering een plan tot stichting van een nieuw gebouw voor de school voor buitengewoon lager onder wijs bereiken. V reemdeli ngenverkeer. Het vreemdelingenverkeer was in 1931 bevredigend. De pensions in de badplaats Huisduinen waren over het algemeen goed bezet. In het voorjaar bracht een groot aantal vreemdelingen een bezoek aan de bloembollententoonstelling in de „Donkere Duinen", die, niettegenstaande het ongunstige weer gedurende vrijwel de geheele tentoonstellingsperiode, als goed geslaagd kan worden beschouwd. Het jaar 1931 is alzoo voor deze ge meente over het geheel genomen niet on gunstig geweest. Ten aanzien van het voor ons liggende jaar, meen ik, dat onze gemeente met vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan, ook al zal zij mis schien in meerdere mate dan thans het geval is de gevolgen moeten ondervinden van de huidige economische depressie. Aan het slot van mijn rede wil ik niet nalaten U en Uw gezinnen een voorspoe dig jaar 1932 toe te wenschen. Namens den Raad werd deze rede be antwoord door het oudste lid, den heer Biersteker. Hiervoor verwijzen wij naar het raadsverslag. Onze grootste roem ligt niet hierin, dat wij nooit vallen, maar dat wij weten op te staan, als wij vallen. (Confucius). waarom wordt die bemoeiing al niet ingeroepen. Zelfs de scheepvaart-maat schappijen roepen die in. Het hooggeroemde „particuliere initi atief" is losgelaten, omdat het in gemeen schap thans slechts nog mogelijk is, iets te bereiken. En waarom dus ook niet om hier een centrum te vestigen en te houden voor den haringhandel? Vergeten mag niet worden, dat, als aanstonds de Zuiderzee is afgesloten, veel der Zuiderzeesche rookerijbedrijven toch die bedrijven zullen willen besten digen en dat ze dus voor de voorjaars- bokkingcampagne zijn aangewezen op de vangsten in het Waddenzeegebied en bij Huisduinen en Onrust. Een stroom van belangstelling naar de visscherij in dat gebied zal dus naar hier uitgaan en het is noodig, dat getracht wordt maatregelen te nemen, opdat van die belangstelling ook blijvend profijt zal worden getrokken voor onze gemeente. Maar er zullen andere banen van ver keer moeten worden genomen, dan tot dusverre gebruikelijk was. Deze tijd van verwarring en daarom aanstonds van vernieuwing eischt andere inzichten en zich toe te spitsen op hetgeen de nieuwe verkeerstechniek mogelqk maakt. Reeds eerder schreven we daarover, maar we meenen ons er steeds krachtiger aan te moeten vasthouden: vliegverkeer! Denk b.v. aan Lemmer met zijn krach tig vischbedrijf, dat, als belang dier plaats, in stand moet bljjven. Vanwaar zal Lemmer zijn visch be trekken. Van iJmuiden en van Den Helder en in den haringtijd bijna uit sluitend van Den Helder. Het vervoer van die plaats zal met de nu gewoonlijk gebruikte middelen uiterst veel tijd eischen. Zou het mogelijk zijn het vervoer per vliegtuig te doen ge schieden, dan zou de afstand misschien in een half uur kunnen worden overbrugd. Wat dat waard is voor het versch houden van de visch laat zich denken. Zoo goed als versch kan de haring daar worden aangevoerd. Als utopie hebben we dit verkeers middel niet meer zien. Het is maar de vraag: hoe te komen aan vliegvelden. En hier ligt nu een breed arbeidsterrein om dit denkbeeld goed in het oog te houden en daarop aan te stevenen. Eenmaal komt toch de tijd dat men voor allerlei doeleinden van dit verkeers middel gebruik zal maken en daarom is het goed nu reeds de gedachte daarop te richten. Aanleg van vliegvelden bevorderen; streven naar goedkoope fabricage van vliegtuigen; opleiden voor verkeers vlieger. Want is een vliegeniersport nu nog Lezing Ir. Dijt. Zooals was aangekondigd, hield Ir. Dijt van Texel voor het departement Den Hel der van bovengenoemde maatschappij, Dinsdagavond een lezing in het „Kegel huis" over de internationale financiering van belangrijke stapelproducten van den landbouw als middel tot vermindering van de conjunctuurschommelingen. Door ontstentenis van den voorzitter, den heer J. W. J. Schreuder, nam de heer H. Nypels diens functie waar. Onder de aanwezigen merkten wij op den burge meester met de wethouders Smits en De Boer, verder verschillende raadsleden. Enkele berichten, w.o. van den Schout-bij- Nacht, waren ingekomen. Na het openingswoord van den voor zitter kwam Ir. Dijt aan het woord. Zooals men wellicht weet, heeft Ir. Dijt een brochure geschreven, „de Uitweg", waarin hfj door middel van internationale goederenschappen de crisis wil bestrij den. In groote lijnen is zijn idee, dat de overschotten van de stapelproducten, hoofdzakelijk van den landbouw, door die internationale lichamen worden gefinan- ceerd en uit de markt genomen, zoodat de prijzen op peil kunnen blijven en geen desorganisatie intreedt. Het doel van de brochure, zoo zei de heer Dijt, was niet dat de crisis hiermede direct voor goed zou worden opgelost, al leen maar, dat de gedachten van de men schen op het onderwerp zouden worden gevestigd, er meer en meer aan gaan den ken, over schrijven en spreken, om ten- slotte aldus te komen tot een oplossing i van de zeer ernstige vraagstukken. De crisis is een paradox, zegt men. Aan den eenen kant hebben wij ontzaglijke 1 voorraden, terwijl aan den anderen kant groote massa's menschen zijn, die die voorraden niet kunnen koopen. Deze pa radox is niet in 1929 voor het eerst ont staan, doch is in de geschiedenis veel vaker voorgekomen. De crisis. Wü kunnen lezen, dat die paradox in 1825 in Engeland bestond. Vooral in de katoenfabrieken had men groote voorra den, terwijl de menschen zelf dit niet kon den koopen. De fabrieken gingen met verlies werken en daardoor werden arbei ders ontslagen. Dit had groote gevolgen op ons economisch leven. De ontslagen arbeiders konden niet meer koopen en op het oogenblik hebben wij dit verschijnsel weer alleen in veel erger mate. Sedert 1825 zijn de conjunctuurschom melingen met tusschenpoozen een twaalf dertien keer teruggekomen en die schommelingen dreigen steeds erger te worden en ons maatschappelijk leven zelfs onmogelijk te maken. Aan de hand van een grafiek lichtte de heer Dijt de verschillende schommelin gen toe. In 1825, na de opleving na de Napoleo- nistische oorlogen, kregen wij het eerste typische crisisjaar van de z.g. kapitalis tische samenleving en het stelsel van de vrije prijsvorming. De schommelingen zetten zich voort en men merkt op, dat er een zekere regelmaat heerscht. Men onderscheidt groote en kleine con junctuurschommelingen en nu is het eigenaardig, dat de kleine schommelingen hoofdzakelijk de industrie betreffen. De groote conjunctuurgolven worden door den landbouw sterker gevoeld dan door de industrie. In het midden van de vorige eeuw, leed de landbouw buitengewoon gebrek en te gen het einde ook erg. In den oorlog be leefde de landbouw een gulden tijd, doch deze is verdwenen en de toestand dreigt thans catastrofaal te worden. Hand aan hand met de conjunctuur schommelingen gaat ook het oorlogsver- schijnsel. ïn tijden van voorspoed zijn er betrekkelijk veel oorlogen. Men heeft veel geld omhanden, dus ook voor oorlog. want uit economisch oogpunt bekeken, is de oorlog een groot experiment. Het slechte tijdperk van 1825 tot 1850 werd geken-1 merkt door weinig oorlogen, maar veel revoluties. Slechte economische toestan den werken wel revoluties in de hand door de ontevredenheid die dan ontstaat. De periode van '50 tot '73 is rijk aan oor logen, van '73 tot '96 weer weinig oorlogen en daarna weer veel, tot in 1914 de groote wereldoorlog kwam, die de conjunctuur geweldig heeft opgezet, waarvan wij de gevolgen nu nog van ondervinden. In de tijden van hoogconjunctuur is overal geld voor te vinden, dus ook voor oorlogen, terwijl in de laagconjunctuurtijden dat niet het geval is en zelfs geen geld ge vonden kan worden voor het uitvoeren van noodzakelijke openbare werken. Niet alleen op het economische leven werken de schommelingen, ook op het maatschappelijke. Wanneer men de gra fiek nagaat van de Engelsche vakbewe ging, merkt men, dat de werkloosheid in omgekeerde volgorde gelijken tred houdt met de schommelingen. Een gevolg van het hooge loon is werkloosheid, zegt men, welke een gevolg is juist van dat hooge loon. Zoo ziet spr. dat niet. De hooge loonen zijn een gevolg van de hooge con junctuur en wanneer deze achteruit gaat, gaan ook de loonen achteruit. De stapelproducten. Een zeer typisch verschijnsel in de schommeling van den prijs van de stapel- producten. In 1929 hebben wij een cata strofale daling gehad. Wij zien, dat na ooi-logen deze prijs steeds sterk daalt. Zonder direct verband te leggen tusschen oorlog en crisis ziet men in het algemeen na een oorlog een dalende tendenz. De voorraden ziet men langzaam aan groeien, totdat men den prijs niet meer op peil kan houden en deze in elkaar zakt. De voorraden worden groot en men kan deze niet meer financieren. Elke dag dat de voorraad wordt bewaard, neemt het verlies toe. Deze voorraden worden be- heerscht door de wet van vraag en aan bod. Dit geldt echter niet voor het be langrijkste van alle stapelproducten, de tarwe. Daalt de prijs daar iets van, dan zal iemand, die gewoon is drie boterham men te eten, er niet eentje meer nemen. De tarweboer verarmt en kan zijn pro ductie niet gauw genoeg inkrimpen. Het productie-apparaat kan zich niet gauw genoeg bij den veranderden toestand aan passen, het reageert veel te langzaam op de wet van vraag en aanbod. In 1894 en 1896 hebben wij dit ook ge had. De toestand was zeer erg. Doch er was een groot verschil met nu. De boeren konden toen gemakkelijk een ander be drijf beginnen of naar Amerika emigree- ren. Andere afzetgebieden, zooals Argen tinië, konden worden gevonden. Thans is er geen Amerika meer wat de emigratie betreft. De werkloosheid is thans ook veel erger» Vroeger was er gelegenheid om de crisis maar te laten uitzieken, thans is die er niet meer. De prijsval is thans ook veel erger dan vroeger en de vaste kosten houden hier mede geen gelijken tred. Voorheen kon den de loonen worden verlaagd, thans gaat dit niet meer zoo gemakkelijk. De vakvereeniging enz. verzetten er zich tegen. Het levensonderhoud is duurder geworden, verzekeringspremies enz. moe ten thans ook worden betaald. De conjunctuurschommelingen, Nu is de groote vraag, of die conjunc tuurschommelingen niet vervlakt kunnen worden, of het economische leven niet in harmonische banen kan worden geleid. In de lage conjunctuur is' altijd een zeker overschot, terwijl in de hoogconjunctuur altijd van een zeker tekort kan worden gesproken. Spr. heeft zich zijn brochure afgevraagd of het niet mogelijk was het overschot op te vangen, en goed te distri- bueeren in de tijden van hoogconjunctuur, die wij theoretisch na de lage conjunctuur krijgen. Over het verloop der conjunctuur schommelingen bestaan drie meeningen. Ten eerste die van Marx en Engels. Deze zeiden, dat de schomelingen op den duur al erger en erger zullen worden, zoo erg, dat de arbeidende klasse, die dan op straat wordt gestuurd, van honger naar de macht zal grijpen. Marx en Engels hebben niet kunnen voorzien, dat de Staat tegenwoor dig voor zijn werkloozen zorgt en dat de arbeiders niet veel lust meer hebben diep Staat omver te werpen. In het opzicht dat de schommelingen sterker worden hebben zij echter gelijk, dat zien wij heden. Een tweede opvatting staat de socialis tische econoom, prof. van Gelderen, voor. Deze zegt, dat de schommelingen zwak ker i.p.v. sterker worden en zullen zoo kalm worden, dat zij langzamerhand in een socialistischen staat zullen verloopen. Dan zullen wy geen schommelingen meer hebben. Een derde stelling wordt verdedigd door Duitsche economen, die zeggen, dat zjj nog zwakker, nog sterker zullen worden, maar dat dit de laatste schommeling in het stelsel der vrije prijsvorming is en dat wij hierna een omwenteling in ons productiestelsel zullen krijgen. Hiervoor moet men een tamelijke pessimist zijn om te zeggen, dat wfi er niet meer overheen komen. Toch zijn er in ons tegenwoordige maatschappelijke inrichting teekenen die er op wijzen, dat wü deze richting uit gaan. Voor de eerste opvatting valt te zeggen, dat thans circa 20.000.000 werkloozen zijn. Deze mogen nu wel gedeeltelijk wor den ondersteund, de toestand is echter niet goed en kweekt ontevredenheid. Men gaat moreel achteruit. Men verliest zijn zin in de samenleving, het geloof in de goede inrichting daarvan en het is de plicht van ieder mensch en iedere regee ring om hen weer zin voor het leven te geven. Een ieder die w-erken wil moet recht op werk hebben. Het prijzenstelsel. De prijzen van de producten drukken wij uit in goud. Als de goederen laag in prijs zijn, is het een teeken dat er te wei- n'g goud is. In 1850, het begin van een nieuwe da lende lijn, werden veel goudvelden ont dekt. Wanneer de prijzen hoog zijn is het ontginnen van goud niet rendabel, en thans zien wii weer, dat er op de goud velden intensiever wordt gewerkt. Men verlaat zelfs zijn bedrijven om gouddelver te worden. Deze uitdrukking in goud is eigenlijk een fictie. Op de eene plek wordt hot op-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5