Uit hef huis met de blauwe stoep. ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. TEXEL. CALLANTSOOG. '4 ZAND. SCHAGEN. Uit de Land- en Tuinbouwwereld Zijn ontslagname heeft plaats onder de meest tragische omstandigheden, welke een mensch zich denken kan, en het past niet daar hier nader op in te gaan. Maar juist onder deze omstandigheden mogen wij niet vergeten, wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan tot op het laatste oogenblik. Met hem verlaat een persoon onze ge lederen, die Den Helder een werkelijk warm hart toedroeg. Geloofsbrieven D. van der Mast. Zooals men weet, is als opvolger van den heer De Zwart aangewezen de heer D. van der Mast, van wien in dezen Raad de geloofsbrieven worden onderzocht. Hiertoe worden aangewezen de raadsleden Biersteker, Bot en Speur, die bijgestaan door den Secretaris, de vergadering ver laten, welke daarna gedurende eenige oogenbïikken geschorst wordt. Na heropening wordt bü monde van den heer Biersteker verklaard, dat de fcy de wet vereischte stukken z;jn over gelegd, in verband waarmede tot toelating als raadslid wordt geconcludeerd. Gonform besloten. Notulen. De notulen van de vergadering van 2 December worden na eenige correcties vastgesteld. O.a. wordt door den Burge meester een vergissing hersteld, in die vergadering blijkens de notulen gedaan. Hij had in antwoord op een vraag gezegd, dat de leeraren der Zeevaartschool Mets en Logeman beiden onbevoegd waren volgens de wet, doch dit is slechts met eerstgenoemde het geval; de heer Loge man heeft alle wettelijke bevoegdheden. Ingekomen stukken. De volgende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen: Verdagingsbesluiten van Ged. Staten betreffende raadsbesluiten tot aankoop van 6 huizen aan den Brakkevelöweg; tot vaststelling van regelen op het beheer der bedrijven en tot verkoop van grond aan F. W. Ham. Procesverbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Dankbetuiging van de Stichting „Land verhuizing Nederland" voor de toeken ning van een jaarlijksche bijdrage. Bericht van aanneming der benoeming van C. A. Dito tot onderwijzeres aan school 8. Schrijven van den Minister van Onder wijs, K. en W.. houdende mededeeling, dat hij geen vrijheid kan vinden zijn goedkeu ring te hechten aan het raadsbesluit van 8 April 1931, waarbij werd verklaard, dat de oprichting en instandhouding van een cursus ter opleiding van rijwiel- en auto mobielherstellers aan de Ambachtsschool alhier, noodig is te achten. Naar aanleiding van het laatstgenoemd schrijven vraagt de heer Eülders of deze cursus thans voorgoed van de baan is. De Minister zegt geen gelden ervoor beschikbaar te hebben; maar dat geldt toch niet voor later? De Voorzitter kan niet anders zeggen, dan dat in ieder geval voorloopig van deze oprichting geen sprake is. Verhuur voetbalterrein „H.F.C.". Voorstel tot verhuur van een voetbal terrein aan de voetbalvereeniging H.F.C. „Helder". De heer Minnes vindt het voorbarig thans reeds een huurprijs voor het jaar 1933 600) vast te leggen. Wij weten niet hoe het volgend jaar hun finantieele toe stand is. Er komen toch ook elk jaar be lastinggelden van deze vereeniging bin nen. De Voorzitter: Het is een terrein, dat oorspronkelijk 600 moest opbren gen aan huur. Wij hebben indertijd ver laging gegeven, maar de normale basis is 600. De heer Minnes vindt het toch te erg om dit al een jaar tevoren vast te stellen. Laat men een volgend jaar den huurprijs voor 1933 bepalen. De Voorzitter: Het is in overleg met de vereeniging zelf aldus geschied. De heer Biersteker: De aangele genheid is geregeld in overleg met de Cie. voor het Grondbedrijf. Toen is ge zegd: de normale prijs is 600, maar om dat de vereeniging een paar moeilijke jaren had, is de huur verminderd. Maar er is tegen hen gezegd, dat zij op dien hoo- geren grondslag hadden te rekenen voor het vervolg. Bii acclamatie' conform voordracht aan genomen. Vergoeding Comeniusschool. Voorstel tot vaststelling der vergoeding ex art. 100 der L.O.-wet-1920 ten behoeve van de Comeniusschool. Aangenomen. Verbetering toegangsweg. Voorstel tot het verbeteren van den toe gangsweg naar de Achterstraat. Aangenomen. Verkoop gymnastieklokaal, enz. Voorstel tot het verkoopen van het gymnastieklokaal aan de Emmastraat met brandspuithuisje en tot den bouw van een gymnastieklokaal met brandspuithuisje bij de school aan de Van Galenstraat. De Voorzitter wijst er op, dat wel- is-waar in de voorwaarden betreffende dezen verkoop een termijn is gesteld bin nen welken een nieuw spaarbankgebouw moet zijn opgetrokken, maar dat hiervan kan worden afgeweken indien de omstan digheden crisis bijv. dit noodig of wenschelijk maken. De heer M e ij e r wijst op andere bin dende clausules in het contract. Dr. Feenstra Kuiper acht dit voorstel een gelukkige oplossing van de bestaande moeilijkheid betreffende het huidige gymnastieklokaal, dat niet aan alle eischen voldoet. We zouden er wei nig aan hebben pogingen tot herstel van het huidige gebouw in de Emmastraat te doen en dit zou ook de kosten niet waard zijn. Spr. hoopt, dat de raming van 27.000 zal blijken te hoog te zijn ge weest. De heer E y 1 d e r s kan zich ook ver eenigen met deze oplossing. Alleen de kwestie der centrale verwarming moet nog worden opgelost, zeggen B. en W. Spr. wenscht dat de Raad worde ingelicht over de proeven met centrale gasverwarming die thans in twee schoollokalen plaats hebben en hoopt verder, dat de vereeni ging „Turnlust", die van het begin af in dit lokaal oefeningen houdt, het nieuwe ook weer kan huren. De heer Luykx zou het jammer vin den als men dan een hoogeren huurprijs ging vragen. De Voorzitter meent, dat de kwes tie der verwarming aan de prudentie van B. en W. kan worden overgelaten. De voordracht wordt vervolgens aange nomen. Kasgeldleening. Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, groot 50.000.met de Woningstichting. Aangenomen. Belastingreclame. Voorstel om bezwaren in te brengen tegen den aanslag ten name van G. Koudijs in de Gemeentefondsbelasting (resp. Rijksinkomstenbelasting) te Wijk aan Zee en Duin over 1931'1932. Aangenomen. Benoeming. Benoemd wordt tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O. (vacature N. B. van der Vring) de heer Van der Vring. Vervolgagenda. Ingekomen is alsnog: Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 20 Januari 1931 tot verhuur van het poststation en de veldwachterswoning te Huisduinen. Verlenging dienstverband. Voorstel tot verlenging van het dienst verband van den voorman-straatmaker K. Blokhoff. De heer Boogaard zal zich tegen deze verlenging verzetten, teneinde den betrokkene tegen zichzelf te beschermen. Deze man is op behoorlijken leeftijd aan zijn pensioen toe. Men ziet jonge men- schen werkloos loopen en oudere nog aan het werk. Het ware te wenschen dat alle arbeiders op 55-jarigen leeftijd konden worden ge pensioneerd, de werkloosheid ware er minder door. De Voorzitter merkt op, dat deze man juist niet vol pensioen-gerechtigd is. Dat is de reden, dat deze verlenging wordt voorgesteld. De heer M e y e r is het hiermee eens. Eerst stond spr. op het standpunt van den heer Bogaard, maar in de commissie is dit punt besproken en naar aanleiding daarvan gaat spr. thans met het voorstel accoord. Uit hieruit ontstaande discussie blijkt, naar de Voorzitter nader uiteenzet, dat zijn dienstverband nog éénmaal kan worden verlengd, tengevolge waarvan 'smans pensioen stijgt. Vol pensioen-ge rechtigd kan hij evenwel niet worden. De heer Biersteker vraagt of er dan aan de pensioenverordening niet wat hapert. Zou het voor de betrokkenen niet beter zijn hen op zekeren leeftijd te pen sioneeren, in plaats van telkens het dienst verband te verlengen? De overheid moet ten opzichte van pensioneering het stand punt innemen van recht, niet van genade. De heer Minnes zet nog nader deze kwestie uiteen. Eerst na 40 dienstjaren kan hij volledig pensioen krijgen, van daar dit voorstel, dat zijn pensioen nog verhoogt. De voordracht wordt vervolgens z. h. s. aangenomen. Commissie van Georganiseerd Overleg. Een benoeming van leden en plaats vervangende leden van de Commissie van Georganiseerd Overleg wordt in verband met de wethoudersvacature aangehouden. Benoemingen. Verder worden benoemd tot lid van de Commissie van advies voor den dienst der arbeidsbemiddeling en werkeloos heidsverzekering de heeren G. Dol (Alg. Ned. Bouwarbeidersbond), K. C. Val kenburg (Ag. Ned. Typografenbond), J. Smit (Ned. Aannemersbond), A. J. van Baaren (Bond van R.K. Ver. van den handeldrijvenden en industrieelen mid- lenstand), als plaatsvervangende leden resp. de heeren J. A. van Rijn, W. A. Erkelens, H. Riemers en J. A. Zoetelief. gedaan aan den directeur van gemeente- werken en den wethouder maar zonder1 resultaat, Spr. stelt nu voor hem alsnog tot deze uitbetaling te noodzaken of hem anders gelden af te houden van ziin laat- sten termijn. De Voorzitter merkt op, dat de heer Visser persoonlijk bij de uitbetaling dezer bons is tegenwoordig geweest. De heer Bot bespreekt den toestand i aan de haven, waar geen voldoende ruimte is voor het verkeer. Kan het ter rein daar niet een beetje verhard wor den? vraagt hij. Zal worden onder zocht. De heer Terra heeft gezien dat in de woonkamer van het nieuwe postkan toor de vloer trilt. Ook hiernaar zal een onderzoek wor den ingesteld. De heer Schoeffelenberger wenscht een onderzoek naar de gemeen-1 teljjke zaken des heeren de Zwart. Hierna sluiting. INBRAAK BIJ DE FIRMA A. COLTOF IN DE KEIZERSTRAAT. Tusschen gisterenavond 11 u., waarop de fam. Coltof, Keizerstraat hoek Kroon- straat, zich ter ruste begaf en vanmorgen 7.30 u., is in den winkel en het kantoor ingebroken. Door nalatigheid had men het raampje, dat zich in de deur in de Kroon- straat bevindt, open laten staan, zoodat de inbreker(s) geen moeite behoefden te doen om zich tot het perceel toegang te ver schaffen. Nadat ze (laten we aannemen, dat het er twee zijn geweest) de cassa, die zich in den winkel bevond hadden open gebroken, waarbij de lade werd vernield en pl.m. 20 gulden hadden ontvreemd, plus eenige loterijbriefjes en gewone briefkaarten, begaven zij zich naar het kantoortje. Hier hebben ze een geldkistje opengemaakt, waarin echter niets dan papieren, die voor hen geen waarde had den, werden aangetroffen, waarna zij zich weer uit het perceel verwijderd hebben, zonder verder nog iets te hebben gevon den. Het onderzoek is in handen van de politie. VAN EEN HANDWAGEN MET BALKIES Ter vervanging van den heer J. J. Zaadnoordijk, die wegens ongesteldheid verhinderd is z'n functie waar te nemen is mej. H. J. Heijt van Heiloo tot tijdelijk onderwijzeres aan school I benoemd. "The singing boys" hebben tegen Zon dag weer een gezelligen avond georga niseerd in de zaal van den heer J. S waerts, voor de leden van de congregatie, ouders en genoodigden. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: P. Hoensen van Bar- singerhornK. Schiphof en gezin van Het Bildt; Mej. A. de Groot van Bever wijk; A. Prop van Laren (N.H.). Vertrokken: A. Zuidema naar Barsinghorn C. Heyboer naar St. Anna- land; Mej. M. Revenboer naar Almelo; Mej. J. v. Ekeren naar Wieringen; A. RothröckelHeueis naar Mahr-Neustadt (Tsjecho Slowakije); N. Tuinman naar Amsterdam; Mej. N. Liefhebber naar Zijde; A. F. Koevoets naar Maastricht. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Geertruida Maria, d. v. W. Hoogeveen en C. M. JonkerPetrus Johannes, z. v. W. Th. Pronk en C. A. Duivenvoorden. Ondertrouwd: G. Timmer en J. A. HoogeveenF. Vlaming en G. J. Kossen Getrouwd: R. J. Blauboer en G. M. Smit. derijen, genaamd „Vierhuizen" en „Ga- rarda's hoeve", nabij Burgerbrug, gem. Zjjpe. Koopster N.V. maatschappij Bosboom te Amsterdam voor 77.848, De perceelen 1 tot en met 3: Huize „Elizabeth" met 3.12.00 H.A. weiland werden opgehouden. Den Burg. en nog wat Woensdagmiddag tegen een uur of twee liep een man met een wagen in de Hoogstraat, 't Was een handwagen, u weet wel, zoo'n wagentje dat zoo prettig over de straat huppelt. Maar dit wagentje huppelde niet, nee, het kreunde. Want kreunt u niet wanneer u een paar zware balken te torsen hebt? Het wagentje moest klaarblijkelijk de Spoorstraat in, tenminste de man, die de tweewielig kreunende voorthielp, was zulks van plan. Met een gewoon handwagentje is dit nu geen kunst, maar, als u wel eens een priem van zoo'n op den wagen liggend balkie, in een niet nader te noemen li chaamsdeel hebt gehad, hm, dan zult u toch wel gemerkt hebben, dat het nog niet zoo lieel gemakkelijk is, met zoo'n bebalkte wagen een hoelcie om te slaan. Ook nu zou het niet gebeuren, of liever wel, doch niet goed gebeuren, want op den hoek gekomen grijpt het balkie een wiel rijder, die van verbouwereerdheid bijna met flets en al bij bakker Buis op bezoek ging. En de balkies natuurlijk op straat Maar afin, het liep nog goed af. Niks kapot, geen stukken, en aangezien het i lijdende voorwep in deze kwestie even eens tot het gilde der handarbeiders be- I hoorde, werd het heele zaakie weer op den wagen geladen en.... vort ging het weer DE RAMP VAN DE OOIEVAAR. Van de ramp, welke aan het vliegtuig der K.L.M. „De Ooievaar" is overkomen, I bevat het fraaie Indische weekblad „Ae- tueel Wereldnieuws" een aantal opnamen, die wij ten gerieve onzer lezers in onze platenkast hebben opgehangen. Een goede naam is gelijk een eiland met hooge en steile rotsen omgeven. Is men er eens uit, men komt er niet gemakkelijk meer in. BILJARTMATCH. De biljard match tusschen 8 heeren van de sociëteit alhier, en een achttal heeren uit 't Zand, gespeeld in het café van den Schenking van grond, heer H. Schrieken te 't Zand, heeft als resultaat gehad, dat Callantsoog na 32 partijen 84 caramboles achter stond. De resteerende 32 partijen worden gespeeld op Maandag 1 Februari, in het „Dorps koffiehuis", alhier. Voorts komt nog in behandeling een voordracht van B. en W. (niet op de agenda vermeld) betreffende aanvaar ding om niet van een stuk grond. B. en W. zeggen daarin: Ten behoeve van de verbetering van de Bassingracht, waartoe u besloot in de vergadering van 2 December 1931, heeft de gemeente noodig een stuk grond van het aan die gracht liggende perceel wei land, ter oppervlakte van pl.m. 318 M2. De eigenaresse van dat perceel, me vrouw de wed. J. OortgijsenGijzelaar alhier, is bereid de benoodigde strook grond gratis aan de gemeente af te staan. Voorgesteld wordt bedoelde schenking te aanvaarden. Conform besloten. Rondvraag. De heer Minnes wijst op het nach telijk rijden met zandauto's in de Boer- havestraat en omgeving. De bewoners hebben daar veel hinder van. Kan dat niet veranderd worden? vraagt spr. De Voorzitter antwoordt ontken nend. De straat is vrij, ook des nachts. Men heeft hetzelfde op het Havenplein des morgens 4 uur bii den vischafslag. Ik dan dien toch niet stopzetten? De heer Kraak spreekt over het postkantoor te Huisduinen. Spr. meent dat in de bestekken de landelijke collec tieve overeenkomst moest worden ge handhaafd. De aannemer heeft geduren de het werk geen enkele vacantiebon verstrekt zooals moest geschieden. Hij heeft ze wel af en toe een gulden boven het loon uitgekeerd, maar geen vacantie- bons. Er is meermalen mededeeling van BILJARTWEDSTRIJD. De uitslag van den op 18 dezer bij den heer Schrieken te 't Zand gehouden biljartwedstrijd tusschen 8 spelers van Callantsoog en 8 spelers van 't Zand is als volgt: Gespeeld zijn 32 partijen van 40 car. libre. Gewonnen werden door Callants oog 14 partijen met totaal aantal car. van 997. Door 't Zand gewonnen 18 par tijen met totaal 1081 car. De hoogste serie is tot heden voor Callantsoog met 17 car. Waar niet het aantal gewonnen partijen, doch het totaal aantal car. in den eindwedstrijd, welke op Maandag 1 Februari bij de Haan te Callantsoog wordt gehouden, den doorslag geeft, be loofd deze eindmatch nog spannend te worden, waar er slechts een verschil is op de 32 partijen van 84 car. Het woon- en winkelhuis van den heer P. Dekker alhier is bij onderhandscben verkoop overgegaan aan den heer Jb. Kooij, manufacturier, alhier. We vernamen dat op 7 Febr. a.s. bij den heer Schrieken alhier een uitvoering zal worden gegeven door de »L1" nema Bioscoop" van Nd. Scharwoude. Hippolytushoef. RECTIFICATIE. In ons blad van j.1. Dinsdag komt een bericht voor dat de verkiezing voor notabel der Ned. Herv. Kerk van Hippo lytushoef c.a. wegens aftreden van den heer J. N. Bruul niet is doorgegaan en uitgesteld, dit is echter foutief en heeft men ons in deze niet juist ingelicht, het geen wij zeer betreuren. De verkiezing is wel doorgegaan en werd gekozen mevr. G. de HaanBosker te Hippolytushoef, die de benoeming heeft aangenomen. In verband mevr. de HaanBosker in bloed verwantschap staat met notabel, den heer O. J. Bosker, zullen kerkvoogden hier over eerst moeten vergaderen of mevr. de HaanBosker benoembaar is. YISSCHERSFONDS „WIERINGEN". Algemeene vergadering. Het Yisschersfonds „Wieringen" zal op Zondag 24 Januari a.s., des n.m. 3 uur, in het café van den heer Scheltus een alge meene vergadering houden. De agenda vermeldt: Ooening, notulen, rekening en verantwoording, verslag vischafslag 1931, bestuursverkiezing, aftr. zijn de heeren Jn. Koorn, C. J. Metselaar, S. P. de Vries i en een vacature wijlen den heer A. Zo merdijk, welke voorzitter was, benoeming bode, enz. Alzoo een zeer belangrnke agenda. Den Oever. PROPAGANDA-VERGADERING. De Nederlandsche Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders, afd. Wie- ringen, zal op Donderdag 28 Januari a.s. in het Chr. Tehuis voor Z.Z.W. te Den Oever te half 8 's avonds een Propaganda- Vergadering houden. Er zal een rede worden uitgesproken door een lid van het Hoofdbestuur en twee Referaten. BILJART-SEANCE. Op Zondag 24 Januari a.s. zal des na middags om 2 uur in café Tijsen, te Den Burg, een biljart-séance worden gegeven door den heer Van der Laan. KERSTFEEST ZUIDERZEEWERKERS. Aan giften voor het Kerstfeest van de arbeiders bij de Zuiderzeewerken is in totaal ontvangen 38.50, benevens eenige stoffelijke bijdragen. De inkomsten en uitgaven voor het Kerstfeest Vertoonen echter een nadeelig saldo van 22.en „Land in Zicht" doet een beroep op hen, die weten wat Post rekening 159499 (ten name van R. O. Franck, Oosterland, Wieringen) zeggen wil. KERKDIENSTEN. De kerkdiensten der Hervormde Ker~ kelijke Vereeniging in de kapel te Den Oever zijn tot en met Februari vastgesteld en wel eiken Zondag te 10 uur v.m. ZUIDERZEEWERKEN. Zondagmorgen is een ijzeren ponton waarop een kraan, welke combinatie wordt gebruikt in het steenoverslagbe drijf, in de werkhaven te Den Oever ge zonken. Men is met het lichten doende. MUZIEKAVOND „LAND IN ZICHT Einde Maart of begin April (de juiste datum is nog niet bekend) zal het gemengd zangkoor van „Land in Zicht" een mu ziekavond geven in de concertzaal Lont te Den Oever. CATECHISATIE EN BIJBELLEZING. De catechisaties van „Land in Zicht" zijn inmiddels wederom aangevangen en wel Dinsdagsavonds 7 uur voor jongens en meisjes vanaf 12 jaar. 0_ T De bijbellezingen ziin Woensdag -0 nuari j.1. aangevangen. VERKOOPING. Uitslag van de openbare verkooping ten overstaan van notaris Mr. O. J. de i Lange te Alkmaar, wegens sterfgeval ten verzoeke van erven Kruyer te Bur gerbrug op Woensdag 20 Januari 1932, in liet café „Het Zijper Welvaren" te Burgerbrug van 32.89.30 H.A. vruchtbaar 1 wei- en bouwland, benevens twee boer MENTAWEI-FILM. Niet alleen te Den Burg, zooals we de vorige week vermeldden wordt de zen dingsfilm over de Mentawei-eilanden af gedraaid, doch in de eerste week van h ebruari zal deze film op alle dorpen van Texel vertoond worden. Te Den Burg èn in de Ned. Herv. Kerk èn in „Eben- Haezer". De Mentawei-film geeft een beeld van de eilandengroep aan de Westkust van Sumatra, waar in 1902 de Rijnsche Zen ding van Barmen haar arbeid is begon nen. Deel I volgt een zendeling bij zijn reis en aankomst op het zendingsveld, deel II gaat over het leven der Menta- weiers, deel III over het onderwijs aan de kinderen der Mentaweiers, terwijl deel IV geeft een beeld van een heidensch ver- zoenings- en wijdingsfeest op deze eilan den. DRIE UITVOERINGEN. Om al de donateurs en introducé's een plaatsje te kunnen geven, zal „Texelsch Fanfarecorps" ook dit jaar weder drie uitvoeringen moeten geven; de eerste maal treedt het corps op op Vrijdag a.s., de tweede uitvoering heeft Zaterdag plaats, in 't laatst der volgende week waarschijn lijk de laatste. Wij mogen ook nu het aan tal bezoekers weder op 1000 tot 1100 per sonen schatten. GEEN CENTRALISATIE. Op verzoek van een viertal aandeelhou ders der N.V. Zuivelfabriek „de Onderne ming" te Den Hoorn, was Dinsdagavond in Loodsmanswelvaren een vergadering van aandeelhouders belegd, teneinde cen tralisatie te hesnreken. Van de 48 aandeelhouders waren niet minder dan 46 opgekomen. Wel een bewiis dat deze kwestie aller belangstelling heeft. Bfl de gehouden stemming bleek verre- weT het meerendeel niet voor aansluiting bü de Coöp. Zuivelfabriek „de Eendracht" te zijn; 33 stemmen tegen aansluiting, 10 vóór en 3 blanco. Zoodat de fabriek te Den Hoorn blijft bestaan. Verdere besluiten j werden niet genomen, zoodat na bespre- I king van huishoudelijke zaken de verga- dering door den voorzitter gesloten werd. HET GEZIN EN HET GEZINSLEVEN IN DE MODERNE LETTERKUNDE. I Maandagavond trad voor de vereeni ging D.O.G. alhier in de zaal van den heer de Graaf als spreker op de Wel- eerw. heer Ds. Klaver uit Hoorn. Als de voorzitter der vereeniging, Dr. J. K. Werner, de aanwezigen welkom heet is de zaal flink met belangstellenden bezet. Na een kort inleidend woord vangt de spreker aan met het onderwerp „Het gezin en het gezinsleven in de moderne letterkunde". Op prachtige en voor ieder begrijpelijke wijze worden vele boeken van verschillende schrijfsters en schrij vers onder de loupe genomen, waarbij fragmenten met betrekking tot het gezin en het gezinsleven worden aangehaald, die een beeld geven van het leven in al haar geledingen. Door de gemakkelijke wijze, waarop de spreker zijn gedachten uitte en de ernst, die uit zijn woorden sprak, bij de behandeling van personen uit verschillende boeken, op begaafde wijze afgewisseld, met tintelenden humor, werden de toehoorders den geheelen avond geboeid. Bij afwezigheid van den voorzitter dankte na afloop de heer D. van der Oord den geachten spreker voor het ge- bodene en riep hem een tot weerziens toe, met welke woorden de aanwezigen door een hartelijk applaus instemden. R.-K. FILMCOMITE. Te den Burg is een R.-K. Filmcomité opgericht, dat voor eigen rekening een uitstekend filmapparaat heeft aangeschaft, waarmede het voornemens is vertoonin gen te geven in de Zwaan of 'tSt. Jans huis van goedgekeurde films, zoowel hu moristische als katholieke films. Ook kan 't apparaat gehuurd worden door ver- eenigingen, om wetenschappelijke films, enz. te geven. LOTING NATIONALE MILITIE. 't Aantal personen, dat zich voor de loting der Nat. Militie in deze gemeente opgaf bedraagt 66. WAARSCHUWING AAN TARWETELERS. De Besturen der Gewestelijke Tarwe- Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland vestigen door dit bericht nogmaals nadrukkelijk de aandacht op het volstrekte verbod voor haar leden-< aangeslotenen, van het koopen, vervoe ren, of in voorraad hebben van buiten- landsche of binnenlandsche tarwe, elders gegroeid dan op het bedrijf zelf. Dit verbod geldt voor elke tarwe, welke niet op het bedrijf waar ze ligt is ge groeid, hetzij dat men ze noemt binnen* landsche of buitenlandsche, hetzij dat ze is onvermengd, of vermengd met gerst of andere producten. Voor onvermengde tarwe zal als regel slechts van dit verbod worden afgeweken, indien het betreft zaaltarwe en minstens 2 dagen tevoren een vervoerbewijs is aangevraagd voor het te vervoeren aan tal Kg. en dit bewijs ook is verstrekt. Heeft men tarwe noodig voor voeder doeleinden, zoo zal geen vervoerbewijs worden verstrekt dan nadat de grootte ter behoefte is gebleken en de tarwe ver mengd is met 30 gerst, gebroken mais of rogge. Steeds is dus een vervoerbewijs noodig van den districts-secretaris. Dit is ook het geval voor vervoer van tarwe vanaf het bedrijf. Tegen overtreding zal streng worden opgetreden. Een verkeersdrama, dat een derde opvoering beleefde. Op den 21sten Juli vierde de veelbe- i lovende schooljeugd uit het Zand, gem. j Zijpe, haar jaarfeest in den vorm van een uitstapje per automobiel, 'n excursie die den heer Maurits N., 'n eerzaam koop man uit Amsterdam, Amstel 62, in groóte j ongelegenheid zou brengen, j Op den Helderschen weg toch, tus- jschen Koedijk en Alkmaar naderde de file diverse motorrijtuigen door de be- I zitters welwillend beschikbaar gesteld ten dienste van de Zandstemer spespatria, van de andere zijde kwam aangereden de heer Maurits in zijn 4 cilinder, ter- wijl geheel rechts van den weg de heer Joh. v. Heugten, bloemist te Alkmaar, met zijn jeugdigen zoon Piet fietste. De j automobilist trachtte als nu tusschen de schoolfeestauto's en de wielrijders door te laveeren, doch had daarbij het onge luk het rijwiel van jongeheer Piet te raken, met gevolg dat dit jongmensch kwam te vallen en zijn rijwiel werd be schadigd. Tegen den heer N. werd pro ces-verbaal opgemaakt en stond deze heer op 18 September terecht. Hij ontkende echter de schuld aan deze aanrijding en kwam aandragen met de traditioneele op heldering, de geliefkoosde schuldver schuiving van alle in een verkeersongeval gewikkelde automobilisten, dat de knaap, misschien geschrokken door het gegeven signaal, onverwacht een zwenking naar links had gemaakt, waardoor een aan rijding onvermijdelijk werd. Ten dienste van den automobilist gelaste de kanton rechter aanhouding der zaak en werd deze op 30 Oct. j.1. voortgezet met het hooren van eenige nieuwe getuigen van gevarieerde pluimage namelijk de briga dier der rfiksveidwacht, het schoolhoofd 'en een melkcontroleur, die allen het uit stapje hadden medegemaakt als geleiders. I Deze voortgezette behandeling pakte helaas niet uit in het belang van den heer Maurits N. De kantonrechter kwam lang niet malsch uit den hoek en gaf het voornemen te kennen, zeer streng te zul- len optreden tegen roekelooze automo bilisten, waarop hij den tamelijk versla gen verdachte veroordeelde tot f 30 boete of 30 dagen, schadevergoeding aan den heer v. Heugten tot een bedrag van f 14.20, benevens en dit was voor den zakenman, die zijn karretje geen dag kan missen, ontzegging van diens rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden. Het was direct aan het somber ver trokken gezicht van den veroordeelde wel te zien, dat hij met dit vonnis zeer zeker geen genoegen zou nemen en hij kwam dan ook in hooger beroep, dat dan heden werd behandeld De appellant had zich thans van rechts kundigen bijstand voorzien en als ver dediger gekozen Mr. I. S. de Vries uit Amsterdam. De appellant ontkende schuld en noem de het ongeval een samenloop van om standigheden. De heer officier requireerde bevesti ging, terwijl de verdediger van zijn be toog hoofdzakelijk richtte op de ontzeg ging der rijbevoegdheid, 'n bijkomende maatregel van veiligheid, waardoor de heer N. als handelsman, ten zeerste werd gedupeerd. Een slingerende autobestuurder in een onverlichten wagen. De in 1886 geboren heer M. van E., chauffeur, wonende te Den Helder, was door den Kantonrechter aldaar veroor deeld tot f 50 boete of 10 dagen, benevens ontzegging der bevoegdheid voor den tijd. van 6 maanden, ter zake het feit, hem subsidiair ten laste gelegd, dat hij op 8 Juni, 's avonds half elf, te Den Helder op de Weststraat en Kanaalweg met een vierwielig motorrijtuig, waarvan de kop- lichten niet brandden, had gereden op een slingerende wijze, waaruit kon blijken, dat hij verkeerde onder zoodanigen in vloed van sterken drank, dat hij buiten staat was een motorrijtuig behoorlijk te besturen. De agent De Haan, die een en ander had geconstateerd, had te dier zake tegen Van E. proces-verbaal opge maakt, met het hierboven gereleveerde gevolg. De veroordeelde, wien dit tamelijk krasse vonnis natuurlijk zeer slecht smaakte, kwam daartegen in hooger be roep, hetwelk heden werd behandeld. In deze zaak waren 5 getuigen dé charge gedagvaard, terwijl de appellant zelf twee getuigen décharge had mede gebracht. De heer De Haan had ook opgemerkt, dat de door verdachte bestuurde auto kennelijk de sporen droeg van een aan rijding, waarvan apellant echter niets be weerde te weten. De appellant was al eens veroordeeld tot 7 dagen principale hechtenis, ter zake het in staat van dronkenschap een auto besturen. De president vroeg hem of dit feit hem nog geen les genoeg was geweest. De heer A. G., die met zijn uitverkorene dien avond op de Weststraat zich be vond, had een auto, geheel links van den weg en slingerend, zien aankomen. Hij kon toen niet zien, wie de bestuurder was, maar later op den Kanaalweg, toen diezelfde auto weer links kwam aanrijden en moest stoppen voor een lanlaarnpaal, toen herkende hij den verdachte. De heer H. K. had op den bewusten avond den verdachte in zijn café gehad. Hij was wèl vroolijk, maar niet dronken. Echter niet bepaald brandschoon. Voor de politie had deze heer een voor ver dachte meer bezwarende verklaring af gelegd. Dit kon getuige, een druk ventje,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7