Bloedige opstand in Engelsche geyangenis. GEMENGD NIEUWS De treinaanslagen. Van links en rechts De Internationale Kamer van Koophandel en de crisis. Vulkanische uitbarsting en aardbeving in Centraal Amerika. ^I^age^en'opgee^ andere wijze'zoudenh|f tegen^het ^ndcf d'S z?a e«? omroerend verhaal gedaan van de voorop te loopen in een "optocht rondom Een held ter zee. leven geroepen, waarin naast militaire eok een groot aantal burgerlijke leden zitting hadden. De eerste Assemblee in 1920 ging niet verder dan als wenseh een voorstel van Noorwegen aannemen, dat de Regeeringen de mogelijkheid zouden overwegen om zich te verbinden de oor- logsbegrootingen voor de beide volgende jaren niet hooger op te voeren. De tweede Assemblee ging iets verder; zij herhaalde worden beslecht. Thans is er sedert 1928 een Algemeene Acte van Arbitrage, door de voornaamste Mogendheden ondertee- teekend, die mogelijk maakt beslechting ook van zgn. belangen-geschillen, dus niet alleen meer juridische geschillen, door arbitrage. Toen in 1920 het I*6!"" manente Hof van Internationale Justitie te 's Gravenhage totstandkwam, pr es men het ontstaan van dit eerste werke ris-generaal van den Volkenbond wil af treden. Men had al eerder van dit plan vernomen, doch gedacht, dat Sir Ene het pas na de ontwapeningsconferentie be kend had zullen maken. dezen wenseh, maar zij besloot tevens, dat lijke internationale gerechtshof, maar het Volkenbondssecretariaat gegevens wees er op, dat het geen dwingende omtrent de bewapeningen der verschil- rechtspraak kon uitoefenen, d.w.z. slechts lende landen zou verzamelen, en dat aan jn werking kon treden, indien de beide de Tijdelijke Gemengde Commissie zou j geschilvoerende partijen daartoe toestem- worden opgedragen concrete voorstellen j ming gaven. Maar nu is er de ondertee- te formuleeren. Door het eerstgenoemde kening door bijkans alle belangrijke besluit is later het Annuaire militaire in j landen van de zgn. facultatieve clausule, het leven geroepen, dat althans eenigszins dje bepaalt, dat rechtsgeschillen in elk aan de laatste verplichting van art. 8geval door het Hof in Den Haag worden tegemoet komt. De concrete voorstellen afgedaan. In rechtsgeschillen en hoe- Binnenland. guenon" het leven liet bij een poging om zijn kajuitsjongen te redden. Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag, 9 Januari. Hevig woedde de storm en spoe dig begon het ranke vaartuig vol te loo- pen. Den geheelen nacht door pompten de vier opvarenden om het schip drijven de te houden. Den volgenden ochtend het was Zondag toen alle hoop was ver dwenen, kwam de „Macoris" in zicht. Nog steeds was de zee woest, maar door handig manoeuvreeren kwam het stoom schip bij de „L'Arguenon". Veaujois zag kans van het visschersvaartuig op de uit gehangen ladder van de „Macoris" te 'springen. De kajuitsjongen, die het ook Een belooning van 1000 uitgeloofd. npnWppn ,lit. ,.n viel terug Men meldt ons uit Amsterdam: wilde probeeren, gleed uit en viel terug in de armen van den schipper. Deze De officier van justitie heeft in over- stoere zeerob, die ongetwijfeld met suc- leg met de directie van de Nederlandsche ces den sprong had kunnen doen, hield Spoorwegen een premie van f 1000 uit- j den jongen stevig in de armen en zonden schoenen en costumes voor de artisten, die nagenoeg alles, wat zij be zaten, bij den noodlottigen brand ver laren. Een Antwerpenaar schonk een prachtige kimono in geborduurde zijde aan de Japanners. Een klein meisje uit Luik zond een roe renden brief en stak er een 5 francsbil jet bij om bananen te koopen voor de on gelukkige olifanten! Deze zijn er erg aan toe. Na „Prinses" en „Adèle", ligt nu ook „Lady" te zieltogen. „Miss Mary" en felend 23 Januari. „Wat dunkt je, zou de conferentie van Lausanne doorgaan?" vroeg ik argeloos aan mijn vriend Vor- scher, schrijver van historische novellen. Lausanne? Lausanne? Wat is er „los" in Lausanne? vroeg hij op zijn eigen kortaangebonden manier. Hoe je nou niet zoozei ik wei- M'n eerewoord! knetterde hjj. Ik weet niks van Lausanne! De Herstelconferentie, poogde ik nog. Ach, schei toch uit. Kan mjj wat Toen Maandag op het station Euston lk lees kran. onn trein u'prrl aeladen ffriste 1011 v5 Lees je ÜBaby" weigeren alle voedsel en blijken eveneens verloren te zijn. EEN GESTOLEN POSTZAK. de post in een trein werd geladen griste iemand een zak weg. wierp dien in een vrachtauto en reed er mee vandoor, vrijdag hebben twee jongens te Hoxton Cavendish Street een post en den zak aan een Natuurlijk niet. Daar staat toch niets dan beroerdheid in. „Daar staat toch niets dan beroerdig heid in!" Moest ik mij dit défaitisme laten <T> 1 vv" gV/JLtgtlU, IV CV 11 VIUO Vit! de Volkenbond van den, door het Noor- Staat den anderen voor het Hof te 'sGra- sche voorstel opnieuw ingeslagen wegvenhage dagen, zonder gevaar te loopen, „i-u...j dat het Hof zich onbevoegd heeft te ver klaren. Maar ook op andere wijze is de veilig heid versterkt. Art. 15 van het Grond- verdrag maakt mogelijk een actie van den Raad, wanneer zich een geschil tusschen twee landen voordoet. Maar er is ook art. 11, bij het Japansch-Chineesche geschil op den voorgrond getreden, dat den Raad van geleidelijkheid, gelijktijdigheid en evenredigheid werd afgedrongen en nieuwe wegen zocht te vinden. Deze leid den naar de bekende Waarborgverdragen, waaraan de naam van Lord Robert Cecil onverbreekbaar is verbonden. Wel heeft Lord Esher in de Tijdelijke Gemengde Commissie beproefd een plan ingang te doen vinden, dat volgens vrij willekeur! ge argumenten aan ieder land bepaalde toestaat op te treden zoodra de Vredes- effectieven voor de Landmacht toekende, toestand tusschen twee of meer leden in maar al spoedig werd de vraag breeder gevaar wordt gebracht. Nu heeft de Vol- bezien. Veiligheid en ontwapening wer den aan elkander gesmeed, gelijk trou wens ook voor den oorlog steeds is ge schied. Betoogd werd, dat de maatregelen moesten worden gevonden om de veilig heid aan de Staten, hoezeer ook hun be wapeningen zijn verminderd, te verzeke ren, en dat daarna die vermindering zelve een gemakkelijke oplossing zal verkrij gen. Zoo kwamen de Waarborgverdra gen van Lord Robert Cecil in de wereld, in welke verdragen ook het sanctiebegin sel, dat art. 16 van het Grondverdrag kent, werd uitgewerkt. Maar, tengevolge van den tegenstand, door Frankrijk ge boden, stelden deze Waarborgverdragen den waarborg zoodanig voorop, dat de ontwapening daarin bijkans geheel schuil ging. Naarmate de uitwerking meer en meer toeliet, dat zij in werking zouden treden, ook voordat zij een volslagen al gemeen karakter hadden verkregen, kenbond zich juist in den loop der laat ste jaren ermede bezig gehouden om het preventief stelsel, dat in art. 11 ligt op gesloten, te versterken. Er is terecht op gemerkt, dat, wanneer zich een crisistoe stand voordoet, de zetel van den Volken bond te Genève niet afhankelijk mag zijn van de welwillendheid van een of meer landen; vandaar, dat men den Bond eigen vervoermiddelen: automobie len, vliegtuigen wil verschaffen, en bezig is met den bouw van een radio- telegrafisch station, dat in 1932 zal gereed komen, en overweegt de middelen om een vliegterrein voor den Bond te Genève in te richten. Vandaar echter ook, dat men in een reeks resoluties den Raad en in het bijzonder zijn Secretaris-Generaal heeft gemachtigd om in moeilijke geval len maatregelen te treffen, die ongetwij feld verantwoordelijkheid op dit lichaam en dezen functionaris leggen, maar in beiden overboord. VERDUISTERING VAN Alle burgemeesters van de grensge meenten om Amsterdam is hiervan per expresse mededeeling gedaan. Over de andere maatregelen, welke genomen zijn, wordt in verband met het algemeen be lang het stilzwijgen bewaard. Ter geruststelling van het reizend pu-,aantal jaren in zjjn functie van penning- bliek diene, dat de meest uitgebreide van d« Deutsche Siinnrer Bund ievenbesteller, die er mee naar de po- j welgevallen? De krant, dat is tenslotte - - - »M'« h/\lA»hom I»I\ Zl'QMt Hot «n IV,;.* litie ging. Daar bleek de zak wel brieven te bevatten, die alle opengemaakt waren, NEGENHONDERDDUIZEND MARK. doch geen aangeteekende stukken. Ver- I moedelijk is dit de zak van Euston en Johan Redlin, assessor bij de Bei-lijn- j p,eeft de dief er allesxvan sche rechtbank die in den loop van een wendden steeds meerderen zich van deze jjet belang van den internationalen Waarborgverdragen al', zoodat het lang voor de Assemblée van 1924 wel vast stond, dat zij daar geen meerderheid zou den verkrijgen. Het was deze Assemblée, die inplaats daarvan het Protocol van Genève aan nam. Dit ontsproot uit Franseh-Engelsche samenwerking, en het toonde met de waarborgverdragen dit groote verschil, dat het wel bleef vasthouden aan den eisch van veiligheid, maar deze veilig heid niet uitsluitend in machtsmiddelen, doch in even sterke mate in versterking der rechtsmiddelen zocht. In het Protocol van Genève zijn arbitrage, veiligheid en ontwapening verbonden tot de triologie, die sedert niet meer is verbroken. Het Protocol verhoogde de veiligheid reeds, doordat het in een leemte van het Grond- verdrag, die nog altijd wettigen oorlog tusschen leden, zij het ook bij hooge uit zondering, mogelijk maakt, voorzag, ïevens, doordat het de zoo moeilijke vraag van uit te maken wie aanvaller is in een conflict en tegen wien dus maat regelen dienen te worden getroffen, op ingenieuze wijze omzeilde. Ware het Pro tocol tijdig geratificeerd, dan zou in 1925 de Ontwapeningsconferentie, die daaruit voortsproot, zijn bijeengekomen, al moet het in het licht der latere omstandigheden twijfelachtig heeten of deze conferentie in haar vrijwel -onvoorbereide opdracht zou zijn geslaagd. Maar het Protocol werd niet geratificeerd, want de nieuw opge treden Engelsche Regeering verzette ach daartegen. Zij bleek de voorkeur te geven aan regionale verdragen, waarvan het eerste, geldende voor West-Europa, tyn doel had praktisch de veiligheid in Europa zoodanig te versterken, dat tot vermindering der bewapeningen zou kun nen worden overgegaan. Te Locarno ont stond het complex van deze gesloten ver dragen, en in afwachting daarvan had reeds tevoren de Assemblée van 1925 den Raad verzocht om, zoodra deze van oor deel zou zijn, dat uit een oogpunt van al gemeene veiligheid bevredigende resul taten waren bereikt, de organisatie van de Conferentie tot vermindering der be wapeningen voor te bereiden. Zoo volgde in December 1925 de instelling van de voorbereidende Commissie, welke op 18 Mei 1926 voor het eerst bijeenkwam, en den Nederlandschen gedelegeerde Jhr. {>r. J. Loudon tot haren Voorzitter koos, die toen wel kon beseffen een moeilijke taak te aanvaarden, maar nauwelijks kon weten hoe moeilijk, hoe langdurig deze taak zou zijn. Ter eene zijde werkte vijf jaren lang deze Commissie, ter andere zijde liet de Volkenbond, voor en na 1925 niet na vele pogingen in het werk te stellen teneinde de vereischte veiligheid langs den weg van recht en rechtsmiddelen te bevesti- £en. Toen de arbeid van de Commissie- oudon niet voldoende opschoot, werd, evenwijdig aan haar en onder leiding van den Tsjechoslowaakschen Minister Benesj, een Commissie voor de veilig heid in het leven geroepen. Deze kon voortbouwen op verkregen resultaten. Wie herinnert zich niet dat, toen in 1913 de Amerikaansche Staatssecretaris Bryan zyn z.g. Peace-Plan openbaar maakte,'dat beoogde te komen tusschen de Staten paarsgewijze van Commissiën van Onder- Zoek, die bij het uitbreken van een ern stig geschil den eersten stoot zouden op vangen, men dit een geweldigen stap voorwaarts achtte, indien deze Commis siën werkelijk in het leven traden. Zij zijn er thans, de z.g.n. oommissiën van verzoening, tusschen bijkans alle landen, froote en kleine, al hebben zij totdusver- b nog nimmer in werking behoeven te treden. In 1899 en 1907 beraadslaagde men te 's-Gravenhage over de mogelijk heid van z.g.n. verplichte arbitrage, en vrede gebillijkt zijn. Meer nog, de As semblée van 1931 heeft het belangrijk verdrag betreffende maatregelen ter voorkoming van den oorlog aangenomen, dat, wordt het voldoende geratificeerd, den Raad een reeks van middelen in handen geeft, die zijn gezag bijvoorbeeld in het Japansch-Chineesch conflict aan zienlijk hadden versterkt. Er is een ver drag, dat financieele hulp aan aange vallen of met aanval bedreigde Staten voorziet. En tenslotte is er laat ons dit niet vergeten een Kellogg-pact, dat, gelijk Hugo Grotius het reeds drie eeuwen geleden deed, den aanvalsoorlog als internationale misdaad veroordeelt. Dat Kellogg-pact, dat geen sancties heeft, wellicht zijn grootste kracht vindt in het gebrek aan deze sancties, dient, hetzij naar den letter, hetzij naar den geest, met het Grondverdrag in overeenstem ming te worden gebracht, en zoodra dit is geschied, zal opnieuw een bijdrage voor het verkrijgen van veiligheid langs maatregelen zijn getroffen. BOERDERIJ UITGEBRAND. Veertien koeien en een paard omgekomen. Donderdagavond is de boerderij van den heer E. Itsing bewoond door den heer W. D;jk te Marum afgebrand. De inboe del benevens veertien koeien en een paard kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. TWIST OVER HET EIGENDOM VAN EEN WEG. In de gemeente Schoorl. Te Schoorl is een eigenaardige kwestie gerezen tusschen het gemeentebestuur en den landeigenaar Zwaan, die tevens geldophaler van het gem. electrisch be drijf is. Over het land van den heer Zwaan loopt sinds jaren een pad. De gemeente heeft dit pad op den legger der wegen geplaatst en de eigenaar heeft verzuimd daartegen bezwaren in te dienen. Toen de gemeente er toe overging vlonder tjes over greppels in het land te leggen, voelde de eigenaar zijn eigendom be dreigd en hij sloot met behulp van ijzer- draad het hek af. Gedurende eenige maanden werd op last van den burgemeester tweemaal per dag de afsluiting verbroken en tweemaal per dag werd deze weer door den eigenaar hersteld. Thans stond de heer Zwaan voor den kantonrechter terecht, beschuldigd een openbaren weg te hebben versperd. De ambtenaar van het O.M. stelde zich op het standpunt, dat door verjaring de weg eigendom der gemeente is geworden, doch vorderde omdat het hier een for- meester van de Deutsche Sanger Bund niet minder dan 900.000 mark had ver duisterd en voortvluchtig was, nadat hjj tot 1 jaar en 9 maanden hechtenis was veroordeeld, is te Ferl by Bielefeld in hechtenis genomen. Hij bezat nog slechts 30 pfennig, toen hij gearresteerd werd. HITTE IN AUSTRALIË. Boven de 100 graden F. in de schaduw. 'In het laatst van de vorige week is het te Sydney bijzonder warm geweest, tot 105,6 graden F. in de schaduw. Twee menschen zijn door de hitte bezweken. DE BRAND BIJ SARRASANI. Blijken van deelneming. Nog meer zieltogende olifanten. Naar de directie van het circus Sar- rasani mededeelt, heeft zij sedert den brand, welke deze onderneming zoo zwaar heeft beproefd, een buitengewoon groot aantal blijken van deelneming mogen ontvangen. Sommige menschen waarde uit gehaald. AUTOBUS-ONGELUK BIJ LUIK. Een doode en elf zwaar gewonden. Te Luik is een autobus, waarin twaalf personen waren gezeten over den kop geslagen. Eén persoon werd gedood en elf personen werden zwaar gewond. JEZUïTEN-ORDE IN SPANJE ONTBONDEN. Alle goederen worden staats eigendom. Madrid, 24 Jan. Het decreet, waar bij krachtens de nieuwe Spaansche grond wet de Jezuïten-orde wordt ontbonden, bepaalt o.a. dat de Juïzeten binnen tien dagen hun congregaties moeten ophef fen. Elke stichting van nieuwe congre gaties, in welken vorm ook, is verboden. De Jezuïten mogen wel als particulieren in Spanje vertoeven, maar niet actief op treden als orde-leden. Alle eigendommen van de orde ..orden in beslag genomen en gaan over op den staat. De muiterij op hoornsignaal begonnen. Binnenplaats te Prince- town tooneel van den strijd. Twintig gevangenen ernstig gewond. In de groote Engelsche strafgevange nis te Princetown, welke gelegen is in het uitgestrekte, onbewoonde, rotsachtige gebied van Dartmoor, is Zondag een ern stige muiterij uitgebroken, waarbij het hoofdgebouw in brand werd gestoken en vernield. De muitende gevangenen wer den spoedig bedwongen door talrijke uit Plymouth opgeroepen politie-agenten, doch eerst nadat 70 gevangenen waren gewond, o.w. 20 ernstig, die naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. meele kwestie gold, slechts 1.— boete, Xwond bewakeis weid niemand subs. 1 dag hechtenis. g den weg van recht en overleg zijn ge- heeft overgenomen op deze^ wijze eigen schonken. Dit alles, bijeengenomen, mag zeker leiden tot de conclusie, dat de Volken bond het ontwapeningsvraagstuk niet met onverschilligheid is voorbijgegaan. Zeker, het plan, waarvan art. 8 spreekt, kan eerst thans, na 12 jaren beraadsla gingen, aan de leden ter overwegingen, worden aangeboden. Maar moeilijk heden, die men in 1919 te Ver- Pleiter laakte het in het gemeentebe stuur, dat elke poging om bemiddelend sailles niet kon voorzien, hebben °P treden door de halsstarrige hou- zich tusschen den Volkenbond en ditding van den burgemeester mislukte en Spoedig werd de situatie zdo ernstig dat naar Plymouth, Exeter en Tavistock om politiehulp werd getelefoneerd. De moeilijkheden kwamen niet onverwacht en te Plymouth waren reeds maatregelen door de politie getroffen om terstond assistentie te kunnen verleenen. Groote toeristenauto's stonden gereed en om halfelf arriveerden vijftig agenten uit Plymouth bij de gevangenis. Woeste tooneelen. Inmiddels was het op de binnenplaats woest toegegaan. De gevangenen trach ten naar alle richtingen te ontsnappen. Reeds de geheele week waren pogin- Meer dan honderd hunner poogden over gen tot ontsnapping gedaan door een den hoogen muur te klimmen. Toen de aantal gevangenen. Voorts werd Vrijdag politie aankwam, was de^ toestand zeer een bewaker met een scheermes aange- j onrustbarend. Nog steeds joelde een mui- vallen en ernstig gewond. Zondagmorgen j tende menigte op de binnenplaats. I ot de 0w werd de situatie echter al zeer ernstig.wachters, die zich buiten de poort waag- dom der gemeente kan worden. De over-j Van 6 uur af, den tijd waarop de gevan-'den, werd geroepen: „Kom toch naar neming van het onderhoud dateert van genen worden gewekt, werd voortdurend binnen!" Anderen zongen de „Roode den laatsten tijd en verdachte heeft zich in de cellen gejoeld en gedurende het ^n"~ „-.«„ia daartegen verzet. Op grond van het feit, ontbijt hadden herhaaldelijk ordeversto- dat de eigenaar verzuimde zich tegen het ringen plaats. Even na 9 uur, toen de ge- plaatsen van den weg op den legger der vangene op de binnenplaats de gewone wegen te verzetten, is de weg z.i. nog lichaamsbeweging namen, voordat zij geen openbaar eigendom geworden. Mr. Langeveld, uit Alkmaar, verdedi ger van den verdachte, stelde aan de hand van de nieuwste uitspraken van den Hoogen Raad vast, dat een weg of pad alleen doordat de overheid het onderhoud plan gesteld. Men houde daarbij toch in het oog, dat de Volkenbond als zoo danig geen macht kan ontwikkelen; dat hem geen verwijt over gebrek aan werk zaamheid kan worden gemaakt. De Vol kenbond is wat zijn leden er van maken; de Volkenbond doet wat zij leden hem toestaan te doen. Het zijn dan ook de leden, en de daarnevens uitgenoodigde niet-leden, die over het lot der Ontwa peningsconferentie hebben te beslissen, en niet de Volkenbond, zooals men in abstracto wel eens geneigd is op te mer ken. Het bestuur van de Internationale Ka mer van Koophandel te Parijs heeft een motie aangenomen, die zegt, dat men streven moet naar; A. Een effectieve ontwapeningspoli- tiek; B. Een verzekering van een streng evenwicht op de verschillende staatsbe grotingen; C. Een duurzame regeling van de schul den tusschen de staten onderling, een herstel van de vastheid der betalingsmid delen en van een normale functie van de internationale credietverleening; D. Het volgen van een oeconomische politiek, welke tot een vrijere uitwisse ling van goederen, kapitaal en dienstver richtingen leidt. HOOVER TEGEN GROOTE VLOOTCREDIETEN. Briten, het republikeinsche lid van het Huis van Afgevaardigden uit Illinois, die dienaangaande een onderhoud met den president heeft gehad, heeft meegedeeld, dat Hoover vierkant gekant is tegen het voorstel van het congres om 616 millioen dollar te besteden aan het vlootbouwpro- gramma. GAAT SIR ERIC DRUMMOND HEEN? oordeelde het niet geoorloofd zich zon der schadeloosstelling den eigendom van verdachte toe te eigenen. Tenslotte vroeg pleiter vrijspraak. Den kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak doen. Buitenland. Reuter meldt uit San Salvador: De steden Antigua, Santa Lucia en Cotzumalapa in Guatemala zijn verwoest door een üitbarsting van de vulkanen Vlag" of speelden de melodie daarvan op de buitgemaakte instrumenten. De politie greep onmiddellijk krachtig in. De vijftig agenten die geen vuur wapenen droegen trokken hun overjas den kerkdienst zouden bijwonen, werd er jsen uit, haalden hun wapenstokken voor weer gejoeld en geschreeuwd, zoodat de den dag en drongen de poort binnen, gevangenisdirecteur besloot, den kerk dienst niet te laten doorgaan en de ge vangenen naar hun cellen terug te stu ren. Toen het signaal hiervoor werd ge geven, brak de muiterij uit. Van de ongeveer 500 gevangenen, die zich in Princetown bevinden, naar een schatting van den directeur, tusschen de 300 en 400 aan den opstand deel. Onge veer 100 gevangenen gaven loyaal ge volg aan het bevel om naar de cellen terug te keeren. De aanstokers van den opstand spoorden de overigen echter aan, geen gehoor te geven aan het bevel Plotseling werd op een horen, waarvan een der gevangenen zich had meester gemaakt, het signaal geblazen: „Val aan". De gevangenen, van wie enkelen de „Roode Vlag", het communistenlied, zongen, wapenden zich met steenen, die AcatenaneaA-ua en F, Uo i°P de binnenplaats van de gevangenis den in den imtrek ztjn befeit door difte "S SS ifien stelde bescheidenlek reeksen van U11 ^rumiiionu o i ne nui Iiy ie«cn act einde des jaars als seoreta- wijze, waarop de schipper van de „L Ar- de binnenplaats. wolken asch en rook De uitbarsting ging gepaard met aard schokken. De schade is zeer groot, vooral aan de koffieoogst. Bijzonderheden nopens verlies aan menschenlevens ont breken nog. PROCES CALMETTE. Ouder» vóór prof Deyeke. Volgens het „Berl. Tag." zouden, inge val prof. Deyeke veroordeeld wordt, de ouders der gestorven kinderen een ver- zoek om gratie indienen. HEVIGE SNEEUWVAL IN PERZIË. In Perzië zijn alle verbindingen door de sneeuw verbroken. Sedert zes dagen zijn alle telefonische verbindingen met de hoofdstad verbroken; er is groot gebrek aan steenkool en vleesch. Fransche visscher tracht zijn kajuitsjongen te redden, doch komt met hem om. Tijdens den hevigen storm, die liort. geleden o.a. in het Kanaal heeft gewoed,j aanval gedaan in een ander'gedeelte dei- is ook de visschersboot „L'Arguenon" uit gevangenis. De provisiekamer werd ge- St. Malo^vergaan. Slechts één van de vierplunderd en een groote menigte maakte umen- aalmoeze- gedwongen, waar zij een hagel van steenen werden ontvangen. Tien minuten lang werd er hevig gevochten, waarna meer dan twin tig zwaar gewonde muiters op den grond bleven liggen. Ten slotte slaagde de politie er in, de gevangenen terug te drijven. Velen namen de vlucht naar de provisiekamer en gaven door de tralies van het raam te kennen, dat zij zich wil den overgeven. Zij werden grondig onderzocht en alle sigaretten en andere dingen, die zij uit de provisiekamer ge plunderd hadden, werden hun afgeno- nomen, waarna zij in hun cellen werden opgesloten. Men vreest nog steeds dat twee ge vangenen zijn ontsnapt, niettegenstaan de den geheelen dag gewapende agenten langs de muren stonden en goed uit keken. Af en toe schoten zij om ontsnap pingen te voorkomen. Daar de archieven zijn vernield, is het moeilijk, om precies vast te stellen, of er ontsnapten zijn. De streek, waarin de gevangenis is gelegen, wordt nu nauwkeurig afgezocht. In den loop van den morgen was de situatie zoo angstwekkend, dat ook het garnizoen van Plymouth werd verzocht zich gereed te houden om assistentie te verleenen. Later op den dag, toen de rust zoo goed als teruggekeerd was, werd de order evenwel weer ingetrokken. De muiterij «as goed voorbe reid. De veronderstelling, dat de muiterij reeds sinds eenigen tijd was voorbereid, val. De bewakers moesten zich bij deze hevige attaque terugtrekken achter de ijzeren gevangenispoort, vanwaar zij het vuur openden met hun karabijnen. Het oproer kon hierdoor echter niet bedwon gen worden. In enkele minuten waren zoo goed als alle ramen, die op het bin nenplein uitzien, stukgegooid. Op den directeur gemunt. De gevangenen hadden het blijkbaar in het bijzonder gemunt op den direc teur, die zich met den vice-gouverneur in het gevangenisbureau bevond. De ra men werden ingegooid, maar toen de muiters het bureau binnendrongen, wa- j» bevestigd door een grondig onderzoek ren de directeur en de onder-directeur j in de cellen. Het bleek, dat de gevange- gevlucht door een andere deur naar een nen verschillende wapenen hadden ver vleugel van de gevangenis, waar zich de J borgen. O.a. werden veel messen gevon- rustig gebleven gevangenen bevonden. den, die blijkbaar uit de keuken waren Enkele minuten nadat de muiters het gestolen. In een der cellen werd een zak- bureau waren binnengedrongen, sloegen doek gevonden, waarin zich een half pond de vlammen uit de ramen. Het groote ge- 1J bouw, waar zich alle archieven en ge gevens omtrent de gevangenen bevon den, is vrijwel geheel vernield. Eerst Zondagmiddag vier uur kon de brand worden bedwongen. Er bevinden zich echter duplicaten van de archieven in Scotland Yard. Op hetzelfde oogenblik, dat de muiters het bureau binnendrongen, werd m'n boterham. De krant, dat is mijn mid del, nee, mijn reden van bestaan. Je overdrijft, zei ik. Je ziet spoken. Het is eenvoudig niet waar. Maar ie' moet de krant niet lezen met beroete brilleglazen. Nu kwam de verwondering van zijn kant: Durf je me nog tegenspreken? Neem dan de eerste de beste krant op Ober geef me 's een krant. Nee 't kan me niet schelen welke. Het „Handelsblad" va» Donderdagavond? Best. Goed, maar nu zal i k je er den wetr in wijzen, merkte ik op. s Ga je gang, zei hjj gelaten. Ik begon: Minister Beelaerts zestig jaar Is dat beroerdigheid? Hjj vindt zichzelf mis schien niet jong meer, maar het is toch werkeljjk overdreven om je dat aan te trekken! De 100.000 is gevallen op no 14589. Is dat soms beroerdigheid? Tja wii hebben 'm niet getrokken, maar is dat 'n reden om de krant te boycotten? Goed verder. De Soesoehoenan van Soerakarta' viert het jubileum van zijn 40-jarig be wind en ontvangt den Nederlandschen Leeuw. Het ligt misschien aan mjj, maar ik kan het deprimeerende van het be richt niet inzien! Accoord, maar de Beurs. Ja, de Beurs slaan we over! Dat is nu juist de kunst! Wacht, dezen zin mag je lezen: „De overige afdeelingen open den vandaag over het algemeen vast". De rest negeer je. Doodgewoon. En nou gaan we verder. Het Circus Gleich wil voor een hoog bedrag tegen 1 April a.s. zjjn tenten opslaan op het terrein van het- afgebrande Paleis voor Volksvlijt. Is dat beroerdigheid? Is dat malaise? Hier: „Londen niet ongunstig; vrees voor in- flasie aan het verdwijnen". Daar: „Dollar en franc; geen nieuwe goud-oorlog". Charlie Chaplin maakt rondreizen door Frankrijk en Zwitserland en gaat naar Japan om de première van zjjn film „City Lights" bij te wonen. Is dat soms narigheid? Het Landgoed „Oxerhof" bij Diepenveen is voor het publiek openge steld. Groote Russische feesten bij Carl- ton. Nachtvoorstelling bij Tuschinsky. Is dat beroerdigheid? Is dat malaise? Op gravingen in Palestina; koningsgraven ontdekt bij Jericho. Sterrit naar Monte Carlo. Simultaanséance van Rubinstein, jubileum van de Amsterdamsche Hockey Club 25-jarig ,j .,i van een jongsten bediende bij de Seliieloosche Bank, lachte hij. Zoo, gelukkig, nou begin je tenmin ste óók den zonnekant te zoeken. Nemen we er nu nog een? Ik moet toegeven begon hij. Daar wilde ik hem hebben. een spijkers bevond. Ook ijzeren staven en stukken lood waren in gevangenishand doeken gebonden. Merkwaardig was, dat gedurende n hevigen strijd op de binnenplaats, de tien gevangenen, die op een boerderij in de buurt werkzaam zjjn, geheel vergeten werden. Zij maakten van hun vrijheid ge bruik om grapjes met de voorbijgangers te maken en om cigaretten te vragen. Zij deden echter geen enkele poging om te ontsnappen. Zondagavond was alles weer kalm in de gevangenis en de politie is naar Ply mouth teruggekeerd. Een der bewakers, flLar tee-pn'ill.n r,!',v. U l,evund' werditen, brood en gekookt vleesch of vTeesch j.„ der muit.'rs bescherm,L in blik voor het middagmaal en brood met 11 11 gevangene, die levenslang margarine en cacao voor het avondeten. heeft. Hij verdedigde den bewaker met zijn kolenschop. Ook de assistent-commis saris van het gevangeniswezen, die Prin cetown steeds op zijn inspectietocht be zoekt en ook nu aanwezig was, heeft het aan een levenslang veroordeelde te dan ken, dat hjj niet door muiters is gewond. Toen drie muiters hem te lijf wilden, sprong een groote Ier lusschenbeide en sloeg de drie muiters neer. De nabij de gevangenis wonende men schen hadden van Zaterdag op Zondag een onrustigen nacht gehad. Het was n.1. bekend geworden, dat Vrijdag een bewa ker was aangevallen en dat Zaterdag een groot aantal gevangenen geweigerd had te ontbijten. Zondagochtend werden de bewoners der streek opgeschrikt door de geweerschoten. Zij gingen naar de ge vangenis en zagen een der bewakers met een bebloed gezicht naar buiten komen. Hij gaf allen vrouwen den raad, zich on middellijk naar huis te begeven. Aan alle mannelijke bewoners werden geweren uit gereikt. Zij werden opgesteld langs de wegen. In den loop van den dag kwamen duizenden naar de gevangenis. Reeds sinds geruimen tijd dreigden er moeilijkheden in de gevangenis. De voor naamste grief der gevangenen was de invoering van strengere bepaling, terwijl verder werd geklaagd over het eten. Vreemd genoeg waren de gevangenen ook ontevreden geworden over geruchten dat de gevangenis zou worden gesloten en de gedetineerden naar gevangenissen in de steden zouden worden overgebracht. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt echter mede, dat de oorzaak niet bekend is, doch dat onmiddellijk een on derzoek zal worden ingesteld. Niemand ontsnapt. Geen zwaar gewonden. Verder is officieel bekend gemaakt, dat geen enkele der gevangenen is ontsnapt en niemand ernstig is gewond, hoewel 20 gedetineerden in het ziekenhuis zijn op genomen met lichte verwondingen. Van de politie-agenten is niemand ernstig ge wond. De muiters zullen streng gestraft worden. Verondersteld wordt, dat zij allen extra drie maanden krijgen voor elk jaar van hun straf. Bovendien loopen zij de kans veroordeeld te worden tot geeseling en tot opsluiting op water en brood. Wat de klacht der gevangenen over het voed sel betreft, kan worden gezegd, dat dit bestaat uit havermout, cacao, brood en margarine voor het ontbijt, soep, groen-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2