aara asw&r.» S. COLTOF Kanaalweg S. COLTOF Kanaalweg EEEN WOHOER A. HILDERING Wollen Deken f 4.50 Wollen Deken f3.90 f BUITENLAND. Radiografisch Weerbericht^ ADVERTEERT in de Heldersche Courant. De vulkanische uitbarsting in Guatemala. ZUIDERZEE-PROBLEMEN. De Volkenbondsraad. Marktberichten. De spoorwegaanslagen In de buurt van de hoofdstad. Brutale aanslag. De onlusten in San Salvador. EUFEMIA WILHELMINA LEEWENS. Catharina Geertruida Fredeiika Snel, 160/210 groote zware 150/200 zware 40% beneden den prijs van 1914. MARANATHA-VRIENDEN Belangrijke Vergadering Openbare Vergadering JET OOILOGSVRAAGSTÜK" F. H. LOGEMAN AUTO RIJDT IN OP VOETGANGERS. Twee dooden. Op den Ochtruperstraatweg in de nabij heid van het Schuetzenhof, vond gisteren morgen vrceg een noodlottig ongeluk plaats. Een auto, die op weg was naar gevierd, reed, doordat van tegenover- gestelde zijde een vrachtauto met ver blindend licht naderde, op een groepje voetgangers in, waarvan twee personen op.slag werden gedood en een derde ernstig gewond werd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een man gedood. Zaterdagavond om kwart vóór negen is op den onbewaakten overweg te Duiven- drecht een ongeveer 30-jarige man door een uit Amsterdam komenden trein ge grepen en gedood. Op enkele honderden meters afstand werd de flets van het Slachtoffer gevonden; ze was ongeveer De machinist heeft van de aanrijding niets bemerkt en reed door. AUTO-ONGELUK. Vijf dooden, tien gekwetsten. In de buurt van Madrid zijn gisteren, bij een ongeluk met een autobus, vijf menschen om het leven gekomen en tien gekwetst. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de autobus, wegens het breken van het stuurrad, tegen een boom is ge reden. Weinig measchenlevens te be treuren. Volgens een nader bericht uit New- York zijn de verliezen aan menschen- levens tengevolge van de uitbarsting van den vulcaan Acatenango in Guatemala ninder ernstig dan aanvankelijk werd verondersteld. De regeering schat het aantal dooden slechts op tien en vliegers, die het betrokken gebied reeds onder zocht hebben, berichten, dat zij wel veel rook en asch maar weinig verwoestingen bemerkt hebben. DE BRAND BIJ SARRASANI. De derde olifant overleden. De derde olifant van het circus Saras- sani, dat door brand geteisterd werd, is hedenavond overleden. Deze olifant, Lady genaamd, was er van alle verbrande olifanten het ergst aan toe. Men vreest, dat nog twee olifanten zullen bezwijken. LANDDAG GEWESTELIJKE FEDERATIE NOORD-HOLLAND NOORD der S.D.A.P. Op de in November gehouden vergade ring van het Gewest Noord-Hollanü der S.D.A.P. werd o. a. besloten tot het hou den van een z.g.n. Landdag, zoo mogelijk in de maand Januari 1932, waarvoor de heer Ir. Th. van der Waerden zou worden uitgenoodigd tot het houden eener inlei ding over het onderwerp „Zuiderzeepro- blenien". Deze landdag nu werd Zondag j.1. in het gebouw „De Unie" te Alkmaar gehouden en mocht zich uit alle deelen van het Gewest in een ruim bezoek ver heugen. Zelfs van Terschelling zijn hier afgevan" aanwezig, wel een blijk r' werp zeer groote belang stelling geniet bouw thans op allerlei wqze moet worden der nog uit te voeren werken is een gezetenen te beschermen tegen de ge- gesteund. Is er verder geen gevaar, dat 1 gevolg van een zekeren angst voor de varen, waaraan zjj door de communisti- het beheeren van den proefpolder van toekomst Dien angst kennen wij niet. sche revolutiepogingen zijn blootgesteld, overheidswege, juist in dezen tijd, later i Meevallers zijn er ook nog wel meer Ook twee Canadeesche torpedojagers, die tegen onze plannen tot socialisatie'wordt dan de genoemde, doch deze zijn niet zich in Mexico bevonden, hebben opdracht uitgespeeld, als zijnde niet rendabel. van bijzonder overwegenden aard. gekregen, naar Acatjutla op te stoomen. I e heer van Veen, Hoorn, heeft ver- Wil men in de toekomst blijven con-j nomen, dat in vergelding met de vroeger curreeren, dan zal men ongetwijfeld meer geiiane boringf-n de gronden zijn tegen- tot het grootbedrijf moeten overgaan, gevallen. NV eet an der Waerden hier Klein bedrijf kan daarnaast echter wel iets van? 'behouden blijven. e heer Kusscher, Wieringen, zou Wat de loonen betreft, de Heide-Maat- gaaine vernemen, wat de oorzaak is der schappij on de Grondmij. zullen, willen gekenterde meening ten opzichte der nog zij blijven mededingen, zeker op de voor- - uit te voeren werken. En hoe staat de waarden van het nieuwe orgaan moeten mlddel«k daa™a d°or een openbare ge- fraotie tegenover de gunning der werken? ingaan, waarbij ook de vakverenigingen De 66e bijeenkomst geopend. Gistermorgen 11 uur is de 66e bijeen komst van den Volkenbondsraad met een niet openbare zitting geopend, welke on- thans reeds groote voordeelen. Bij het ^al dit °P dezelfde wijze doorgaan, door zullen worden gehoord, leggen van een spoorlijn of een water-1 aanbesteding aan de M.U.Z., en zoo neen, Nog op enkele andere punten gaat weg vraagt men zich toch ook niet aller-,10e dan wel? Spr. acht verder den kor- spr. in ivan buitenlandsche zaken of aan het be wind zijnde ministers nemen aan deze bijeenkomst deel. De belangstelling voor de vergadering erg groot. Onder de eer een aantal ver- 3000.— per ha berekend. Ook dit viel De heer Ham van Venhuizen infor-'wjj in den eersten nieuwen pokTer'moéten i tegenwoordigers der minderheden voor de Wieringerraeer zeer tegen, wijl ™eert, noS aens nader, of die 12'/2 millioen innemen, is reeds in het Gewestelijk Be-|DanziS en het Saargebied opgemerkt. deze kostprijs ongeveer 5000.per ha mecrdere kosten van den Wieringer stuur in overweging. De Vereeniging van zal bedragen. Telt men alles bij elkaar, i m®ai'dÜk wel degelijk in den opgegeven Soc.-Dem. raadsleden stelt zich daarbij dan zal de gemiddelde Grondprijs der I pr^s van f per H.A. is berekend. voor, dezen zomer eens een excursie naar Zuiderzeegronden (dus met inbegrip der1 beer Bremer van SchoorI vraagt den Wieringermeerpolder te maken. Wieringermeer) 3050— per ha bedra- kleine bedrijven niet rationeeler kun- Spr. uit er verder zijn genoegdoening gen_ - nen worden geëxploiteerd dan groote. [over, dat deze landdag zoo uitstekend' Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 25 Jan. 1932. Aanvoer en prij- Nu is er od dit ooeenhlik t?een vraag .Pe heer Hoogeveen van Medemblik geslaagd is, waarna de vergadering ge- =en waren ab volgt: 340 vette koeien. Ie kw^75 tar erond. doch ffïMEdTz5o S* ?P de. zélr Aaie loonen, door de sloten wordt. 2e kw' 36 kw" naar grond, doch dit zal niet steeds zoo j «F ,'dge loonen, ao blijven. Gaat men de geschiedenis na dan 1 Qprmrl "d Heide-Maatschappy en de zijn er altijd schommelingen geweest, i ,"- aa|acl|aPI'" in de iennger- doch trekt men hierdoor één lijn, dan is T) u 9 bekend de grondwaarde steeds stijgend geweest. j T' ?ver Spr. trekt na de pauze een vergelijking I ^'e^nisfege^eelteniet spreken met 4e voor 80 jam, terug drooggelegde ï»5 S.Sah Haarlemmermeer. Men wilde toen op I "2™eerra-.Pj W ophelop Haarlemmermeer. Men wime toen op j treden van Henri Polak, dat vierkant n der Waerden gaat eerstgeen enkele wijze Staatsbemoeiing. Alles tegen dat der SoC.-Dem. Kamerfractie TREINONGELUK. 15 arbeiders gewond. In de buurt van Gannatzyn zijn Zondag ten gevolge van den mist 2 goederen treinen tegen elkaar gebotst. In deze treinen werden ongeveer 30 arbeiders vervoerd. Vijftien hunner werden gewond, van wie 12 levensgevaarlijk. De materieele schade is aanzienlijk. Binnenland. Dat de in de vorige week nabij Am sterdam gepleegde treinaanslagen voor de politie en justitie in de hoofdstad geen volkomen verrassing zijn geweest, valt, naar wij vernemen, af te leiden uit een anoniemen en met verdraaide hand geschreven brief, welke geruimen tijd geleden aan den minister van waterstaat is geschreven en door deze autoriteit op het departement is ontvangen. De inhoud van den brief luidt: Den Haag, 26 October 1931 „Schurken. Wie het christenbeginsel vertrapt zal ook de gevolgen moeten dragen. Sneltrein Parijs-Amsterdam gaat eruit. Matuschka II". Via den minister van justitie is deze brief direct na ontvangst ter kennis ge bracht van de justitieele en politieoneele autoriteiten van de hoofstad. De laatsten hadden op hun beurt de directie van de Nederlandsche Spoorwegen op de hoogte gebracht met het gevolg, dat het wisse voor het ongewisse genomen werd en maatregelen werden getroffen om te voor komen dat de bedreiging in een daad werd omgezet. Naar ons gisteravond van de zijde der politie werd medegedeeld, zal vandaag het facsimile van den brief worden gedistribueerd. Zaterdagavond toen te Berghem bij Oss een broodbakker na afloop van zijn werk zaamheden zijn broodwagen in een huis wilde stallen, kwamen plotseling twee personen te voorschijn, die, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, eenige schoten op den broodbakker losten, waarna zij wegvluchtten. De kogels troffen geen doel. Bij onderzoek is gebleken, dat het ge- heele huis was doorzocht en verschillende voorwerpen voor medeneming gereed stonden. Er wordt echter slechts onge veer 20 gulden vermist. Van de daders ontbreekt tot nog toe ieder spoor. KINDERLIJKJE. I Zaterdag is aan het strand te Scheve- ningen tusschen het Ververschingskanaal en de Buitenhaven het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het lijkje, dat gewikkeld was in edn rose directoire en een witten badhanddoek (ongemerkt), is in beslag genomen en voor sectie overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. EEN DUITSCHE LUCHTBALLON. Zondagmorgen ongeveer kwart over elf is op een weiland te Overasselt (Gelderl.) een luchtballon gedaald, waarin drie heeren en een dame, leden van de Düssel- dorfer Aero Club, waren gezeten. Zij waren des morgens half tien Duitsche tijd te Düsseldorf opgestegen. De ballon had gedreven op 800 meter hoogte. Na een half uur oponthoud steeg de ballon weer op en verdween in Noord-Westelijke richting. De inzittenden waren van plan een tocht over de Zuiderzee te maken. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE TE BREDA. By de onregelmatigheden bij de mili- taue administratie te Breda zijn ook leveranciers betrokken. Zy zouden aan de met de zorg voor de aanbesteding VA Al QQl.O mi l Hliron r*r»li-ï 11- "U de ..3-enis der droogmakings plannen vanaf 1848 na, en vestigt daarbij vooral cL aandacht op het werk, door den heer Ir. C. Lely, als leider der in 1886 op gerichte Zuiderzee-Vereeniging hiervoor verricht. Meerdere malen zijn ontwerpen tot af sluiting en droogmaking der Zuiderzee bij de Regiering in voorbereiding geweest. Ook toen was er no" al eens wisseling in de verschillende plannen. Toen echter de heer Lely in 1913 weer Minister werd, diende deze zijn wetsont werp opnieuw in, dat in den zomer van 1918 werd aangenomen. Dit wetsontwerp bevatte slechts zes artikelen, waarin ech ter de geheele materie der afsluiting en droogmaking, ja, zelfs het te stichten Zui- derzeefonds. geheel was geregeld. Later kwamen uit Groningen de bezwa ren tegen de te verwachten hoogeren golf- oploop, aan welke bezwaren werd tege moetgekomen. De droogmaking zelve besprekende, wijst spr. op dat prachtige materiaal, de keileem, dat in de Noordelijke Zuiderzee in zoo ruime mate wordt gevonden en dat er zooveel toe bijdraagt de veiligheid en zekerheid der werken te doen toenemen. Voor de af spuiing van het overtollige water dat voornamelijk door den IJsel in het pi. m. 110.000 H.A. groote IJselmeer wordt aangevoerd, zijn bij Wieringen 15 en nabij de Friesche kust 10 uitwaterings sluizen gebouwd. Bovendien is voor het scheepvaartverkeer gezorgd, door den bouw van twee schutsluizen, één bij Wie ringen en één bij de Friesche kust. Aanvankelijk was het de bedoeling het waterpeil dezer sluizen op 0.40 -r- N.A.P. te brengen, waartegen de defensie zich echter heeft verzet, zoodat dit voorloopig op 0.15 N.A.P. is gebracht. Als een groote verbetering, door de af sluiting te verkrijgen, wijst spr. op de ont- zilting van het water, dat zoowel voor de ontwikkeling der industrie ais voor de landerijen en den veestand van bijzondere beteekenis kan worden geacht. Zal de droogmaking eenmaal volledig tot stand zijn gekomen, dan zal de be bouwbare oppervlakte van Nederland met 10 zijn toegenomen. Spr. wijst erop, dat aanvankelijk bedoeld was, eerst de afsluitdijk geheel af te ma ken en daarna pas met de inpoldering aan te vangen. De landhonger, die er echter voor eenige jaren terug bestond, heeft tot wijziging der oorspronkelijke plannen ge leid en tot het gelijktijdig indijken van den Wieringermeerpolder. Na deze indijking is de Wieringermeer in ongeveer 6'A maand (van 10 Febr. tot 21 Augustus 1930) drooggelegd. Den eersten tijd werd ongeveer 4.000.000 m' per etmaal uitgemaien. Spr. verstrekt hierbij nog verschillende gegevens over de kracht der gemalen en de wijze, waarop thans de verschillende afdeelingen hunne uitloozing hebben geregeld. De hiervoor reeds vóór de drooglegging gebaggerde kanalen sluiten te Kolhorn aan op het West-Friesche kanalenplan. De diepte ligging der verschillende polderafdeelin- gen is oorzaak geweest, dat deze polder niet zoo strak meetkundig is verdeeld, als b.v. de Haarlemmermeerpolder. Verschil lende sluizen en hooge vaste bruggen zul len nog worden gebouwd. Dat de ntzilting der gronden reeds flink opschiet, bewijst wel de proefpolder te Andijk, waar men het vorig jaar reeds 50 H.L. tarwe per H.A. heeft weten te boeken. Oorspronkelijk was bedoeld naar het plan der commissie-Lovink alle kavels 20 H.A. groot te maken. Door spr. en ande ren is echter bepleit ook tot grootere be drijven gelegenheid te geven, door groo tere kavels te projecteeren. De commissie-Lovink had ook aan de hand der eerste ramingen berekend, dat de afsluiting der Zuiderzee op zichzelf nog rendabel zou zijn. Als nadeel stond daartegenover de opheffing der Zuider- zeevisscherij, waartegenover slechts eene aanzienlijk geringere zoetwatervisscherij zou komen te staan. De kosten van den afsluitdijk zijn voor de helft op de gewone, voor de andere helft op de buitengewone begrooting van het Zuiderzeefonds gebracht. Slechts dit laatste deel moet dus door leeningen wor den gedekt. Nu zijn er bij dezen opzet kolossale tegenvallers geweest. Men dient echter in het oog te houden, dat men het rendabele van een dergelijk werk niet op kan vatten als een rekensom. De directe en toekom stige voordeelen en welvaartsvermeerde ring dienen ook mee te worden gewogen. wat men er dan ook in de „Staatscourant over heeft kunnen lezen is, dat in het nummer van 21 Juli 1852 vermeld stond: „Het meer is droog". Verder niets. Enkele pioniers trokken er in waarvan slechts de sterksten zich konden handhaven. Ieder vocht voor zichzelf. De vogelvrije kolonist schiep er zijn eigen recht. Eerst na drie jaar werd de Haarlemmermeerpolder be stuurlijk ingedeeld. Na jaren ontdekte men nog honderden inwoners, die tot dien tijd nog niet als zoodanig stonden inge schreven. Vele ziekten vierden er hoog tij. In 1859 stierven er nog meer men schen, dan er geboren werden. Nu zijn wij tachtig jaar verder. Nu wordt indijking en cultiveering, het be heer en de uitgifte der gronden,, de volkshuisvesting, enz., enz., door den Staat geregeld. ingaat. Hoe staat de Party daartegen over? Kan van der Waerden dit niet eens in de beide fracties naar voren brengen? Spreker meent, dat eenheid zooveel mogelyk gewenscht is. De heer van Dok uit Enkhuizen laat zich kennen als een voorstander van voortzetting der werkzaamheden, al is de tijd niet erg geschikt, doch voelt meer voor het kleinbedryf, byv. de bollen teelt. Spr. komt ook op tegen de loonen bij de cultiveering van den Wieringermeer betaald, die schandelik laag zyn en zou verder willen hooren, hoe de fractie denkt over de vergoedingen, die aan de visschers dienen te worden uitgekeerd. De Voorzitter zegt nog, wel eens te hebben vernomen, dat de arbeiders, op meer vasten basis in de Wieringer meer geplaatst, doelbewust worden uit- en mindere soorten 4052 cent per kg slachtge- IN NOORD-HOLLAND, wicht; 96 Melk- en kalfkoeien 210—325 per stuk; 150 vette kalveren, 2e kw. 5462 cent, 3e Vraagstukken van financieelen, econo-gezocht. Kan Va i der Waerden hier ook mischen en socialen aard worden thans een oordeel over uitspreken van Staatswege onder de oogen gezien. De cultuurrïpmaking, de kernen van be volking, enz., alles is door de Commissie Vissering georganiseerd. Alles, tot poli tie, registratie, administratie, onderwijs, enz. is thans reeds vooraf bestudeerd. Professor Scheltema heeft, aan de hand van artikel 194 der Grondwet een prachtig ontwerp van organisatie, rege lende de bevoegdheid voor een cultuur lichaam als hier noodig was, samenge- De heer v. d. Waerden antwoordt de verschillende sprekers. De verkavelingsmiddelen zyn verschil lend. De verdeeling der kavels is echter in de verschillende systemen zéér goed mogelijk (zoowel voor splitsing, als voor grootbedrijf). Beide vormen kunnen dus ontstaan. Hij acht het beter goede kleigronden in cultuur te brengen, dan heidegrond te cultiveeren. Dit laatste is op den duur DE KANALEN De uitvoering van het kana len-plan wordt voortgezet. Binnenkort zullen de eerste aan bestedingen geschieden. De Haarlemsche correspondent van het Hbl. schrijft: Eenige maanden geleden konden wij mee- oeelen, dat c'e uitvoering van het kanaal KolhornSchagen en dat van Kolhorn naar Stolpen verzekerd was. Intusschen is er veel veranderd en de vrees is al ge uit, dat het kanalenplan in zijn geheel zou blijven rusten tot betere tijden. W'i kunnen dit gelukkig tegenspreken. kw. 4552 cent per kg. levend gewicht; 72 nucht. 'kalveren 510; 32 schapen t 1721; 820 var kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg, 3637 cent, zware varkens 3536 cent. vette varkens 3334 cent per kg slachtgewicht; 102 paarden 70105, 15 wagons geslachte runde ren uit Denemarken. ALKMAAR. 25 Jan. 1932. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 50 vette koeien 130270; 5 vette kalveren 4070, vette kalveren 4070, vette kalveren p. kg 0.701; 28 nucht. kalveren, slacht 820; 566 vette varkens (zware) per kg 3235 cent en zouter 28 cent p. kg. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Jan. Langen- dijker Groenteveiling. 30000 kg roode kool le s. Ged. Staten zyn overtuigd, dat nu zeker f 0.601.50, doorschot f 0.600.90; 28500 kg een zoo goede gelegenheid tot werkver- 9ele kool1 27000 k®l, schaffine moet «rten aangrepen ,en oat cus de kanalen, waarvoor alle mece-1 werking verleend is, zoo spoedig mogeiyk moeten worden uitgevoerd. Dit geldt dus in de eerste plaats vcor de kanalen Kol hornSchagen, KolhornStolpen. Met de eigenaars van de gronden is na genoeg volledige overeenstemming be reikt; er zyn al veel gronden aangekocht. Over technische aangelegenheden, als de bouw van bruggen en enkele geringe wijzigingen in de richting der kanalen is overleg gepleegd met gemeente- en pol derbesturen. Binnenkort zullp" de eerste aanbestedingen worden gehouden. steld, dat in alle opzichten te gebruiken kostbaarder. Dat de visschers moeilijk is en waarmee de meest doelmatige op-j in een ander bedrijf kunnen worden lossingen kunnen worden gevonden. De overgeplaatst, is waar. Daarvoor zal Commissie Vissering heeft, hierop steu- mogelijk een nieuwe generatie noodig nende dan ook aan den Minister voorge-1 zyn. Overigens gaf de visscherij op de steld, om 25 der drooggelegde gron- Zuiderzee, over een reeks van jaren ge- den in den Wieringermeer aan een der-1 rekend, meestal slechts een sober bestaan, geiyk lichaam in cultuur te geven. Dit1 De verschillende toekomstige voordee denkbeeld is door anderen overgenomen, ion dient men in het oog te houden. Men In het voorstel Scheltema werd de ge-.'staakt toch ook niet het graven vaneen meenteiyke organisatie reeds voorbereid. Amsterdam—Rijnkanaal, al geeft dat geen Door de Zuiderzee-raad is nu het bedoel- j «Hrect voordeel. Er is geen enkele reden de ontwerp Scheltema, vereenigd met het [voor ^mislukking van ons socialisatie- denkbeeld der Commissie Vissering, aan i '.••r^n hebben gegeven I De vraag is dus of .de Nederlandsche om de inschrijvingen op leveranties aan'Staat voor het thans levende en nuttige het garnizoen op bepaalde hoogte te geslacht zóóveel welvaartsvermeerdering houden boven de normale prijzen. Tegen enkele van hen is proces verbaal opge maakt wegens omkooping van ambtenaren. voorziet, dat deze kosten daardoor wor den gedekt. De enorme uitbreiding van werkgelegenheid zoowel In verschillende fabrieken als by de directe cultuur, geeft genomen. Spr. voor zich acht een apart lichaam, als hier bedoeld, onder verantwoordelyk- £aa^ net heid aan den Staat en de Commissie Vissering, zeer noodig. In de Commissie-Vissering werd oor spronkelijk het meest gevoeld voor het uitgeven van den grond in erfpacht. Ook het idee, dat een eigen-geërfde ge zeten boerenstand, de welvaart van het land zou beteekenen, is volkomen ge weken, Men merkt alom, dat de inzichten zich, ten opzichte hiervan, wijzigen. Dat is ook niet verwonderlijk, want hoe wel ook onder Staatsbeheer hard gewerkt zal moeten worden, kunnen toch de slech te jaren door den Staat over een langere periode worden gedragen, terwül goede resultaten aan het geheele volk ten goede kunnen worden gebracht. Verder kunnen de bekwaamste leiders worden aangesteld, de verkregen ervaringen ook op andere plaatsen worden benut. enz. Daarbij komt nog, dat, als ons stelsel van Overheids- exploitatie zou worden toegepast en dit (wat spr. niet gelooft) zou mislukken, het altijd op een bepaald oogen blik mogelijk blijft, tot een ander stelsel over te gaan. Bii het tegenwoordig in toepassing zijnde stelsel van grondverkoop en verpachting heeft men dit niet in de hand en kan dit dus niet. Overheidsexploitatie geeft daar- bii voor allen, die in het bedrijf werkzaam ziin, veel grootere zekerheid. Het maakt het bovendien mogelijk veie bedrijven onder één alge m eene bedrijf schef (cultuurchef) onder te brengen, die de be- drijfschefs ten opzichte van bepaalde cul tuur zou kunnen adviseeren en de lijnen voor de exploitatie 'zou kunnen aangeven. Wat op dit oogenblik reeds in cultuur is gebracht, is bewonderenswaardig, voor al als men daarbij bedenkt, dat het nog geen twee jaren geleden is, dat met de uitmaling werd begonnen. Wanneer hier aan kalm wordt voortgewerkt, dan door ons mooi principieel werk worden ver richt en al is het dan slechts klein werk, de eerste stappen in de richting van socialisatie van den landbouw worden er toch mee gezet. (Daverend applaus). Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, maken een tiental personen ge bruik. De heer V eerman van Oosthuizen wenscht ingelicht te worden over de mogelijkheid van kleinere bedrijven dan 20 H.A. De heer Muijs van Wornierveer vraagt zich af, of er geen grond genoeg be schikbaar is, die ontgonnen kan worden en meent, dat, gezien de resultaten der visscherq gedurende de laatste jaren en het moeilyk omvormen der visschers, de nadeelen voor deze menschen grooter zijp, dan de voordeelen, door de drooglegging verkregen. De heer P. Hart van Koedyk vraagt zich af, of het gerechtvaardigd is, zulke groote bedragen aan de indykingen te besteden, wanneer men ziet hoe de land-1 idee te vreezen. Na alle afschrijvingen, in het groot bedrijf in de Wieringermeer, is het vorig graan reeds goedkooper ver bouwd dan op de gewone landbouwbe drijven mogelijk is. De gewijzigde meening ten opzichte Meer dan 1000 menschen gedood? De Evening Sun meldt, dat volgens nog niet bevestigde particuliere berichten uit San Salvador by communistische onlusten, die Zaterdag in het binnenland hebben plaats gehad, meer dan 1000 menschen gedood zouden zyn. Er zouden talryke bomaanslagen op openbare gebouwen gepleegd zyn. Tengevolge van de slechte verbindingen met het binnenland zyn verdere byzonderheden niet bekend. De regeering zou den toestand nu echter beheerschen. Vreemde oorlogsschepen gezonden. Drie Amerikaansche oorlogsschepen met 115 mariniers aan boord, hebben opdracht gekregen zich uit de zone van het Panamakanaal naar San Salvador te begeven, teneinde de Amerikaansche in- 8.80, alles p. 100 kg. TEXEL, 25 Jan. '32. Aanvoer 71504 eieren. 58—62 kg p. 100 3.60—4.10; 62—66 p. 100 f 44.60; 70 kg p. 100 5; kleine eieren 3 3.60; eendeieren 3.103.20.- TEXEL, 25 Jan. 1932. 1 koe, 1 kalf, 6 nuchtere kalveren 815, 2 rammen 2025, 9 biggen 812; 2 korven oude kippen 0.701.10. PURMEREND, 26 Jan. Kaasmarkt. 3 stapels 30 per 50 kg.; 722 kg. boter per kg. 1.201.45. Veemarkt. Koeien 299 stuks. 198 vette per kg. 0.68o.8o, vlug; 34 gelde 180 185, matig; 45 melk 280325, matig; 22 stie ren p. kg. 0.500.60, vlug; 30 paarden 80 200, stug; 35 vette kalveren p. kg. 11.20, matig; 248 nuchtere kalveren: voor de slacht 828, vlug, voor de fok 1622, vlug; 387 vette avrkens, slacht p. kg. 0.28—0.33, vlug; 81 magere varkens 1219, stug; 221 biggen S9, stug; 459 schapen 1625, stug; 18 bokken 39, matig. Eierveiling. kipeieren 34; eendeieren 3.40, per 100 stuks; piekuikens 0.600.70 per kg. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 786.4 te Den Helder. Laagste stand 744.3 te Isafjord. Verwachting: Zwakker winden uit O. later Z. rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Den 7den Februari a.s. hopen onze geliefde Ouders en Pleeg ouders, W. J. AGGENBACH en E. C. AGGENBACH—MULDER, den dag te herdenken, dat zy vóór 12J jaar in den Echt zijn verbonden. Hun liefhebbende Kinderen en Pleegdochter. Den Helder, Januari 1932. Westgracht 32. Geboren: ELIZABETH ADRIANA, Dochter van C. M. STRAAT en A. M. H. STRAAT- van Baars. Den Helder, 28 Januari 1932. 2de Vroonstraat 25. Met dank aan God, geven wy kennis van de geboorte van een Dochter, WILHELMINA S0PHIA MARIA. P. G. DE HEER. i J. J. DE HEER— Hoogerwerf. Den Helder, 21 Januari 1932. Basstraat 59. De Heer en Mevrouw Dr. VAN HEERDE-Rijnders geven met leedwezen kennis van de geboorte van een laven loozan Zoon. Den Helder, 24 Jan. 1932. St. Lidwinastichting- Eenige- en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na voor zien te zyn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Wed. van Pif.ter de Bruin, in den ouderdom van 7.; jaar. Den Helder, 24 Jan. 1932. Breestraat 55. 0 N. DE BRUIN. L. DE BRUIN. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de St. Lidwina-Stichting, onze geliefde Moeder,Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, Mevrouw Weduwe van den WelEdel Gel. HeerjEAN Guillaume Smeets, in den ouderdom van 77 jaar. Den Helder, 23 Jan. 1932. Hoofdgracht 36. M. VAN GESSEL— Smeets. A. J. J. M. VAN GESSEL. MARY. LIEN. GUILLAUME. C. H. HERMES—Snel. Poeldyk, Pension „St. Joseph". De plechtige Uitvaart zal plaats hebben op Woens dag 27 Januari a.s., te 9.30 uur, in de Parochie van de H.H Petrus en Paulus. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op het R.-K. Kerkhof „St. Joseph" te 1.15 uur. Vertrek West- straat 56 te 12.30 u. Bezoeken kunnen worden afgewacht op Dinsdag 26 Januari a.s., des namid dags van 3 tot 5 uur: Weststraat 56. Comité Tehuis voor Militairen Kanaalweg 106, Den Helder. OPENBARE WINTERLEZING D.V. op Donderdag 28 Jan. a.s. des avonds 7.30 uur, in de GER. KERK (Julianapark) Spreker: de Wel. Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. NI. H. O. v.d. VALK, uit Hillegersberg. Onderw.: „Het Paradijsprobleem" Kaarten verkrijgbaar a 20 cent aan het Tehuis en bij den Secr. den heer W. de Boer, Sluisdijkstraat 41. betreffende de M AR ANATHA-Con eentje j cp D.V. a.s. WOENSDAG (27 Jan.), in de bovenzaal van liet Mil. Tehuis, KANAALWEG, des avonds om 8 uur. Aller opkomst zeer gewenscht. Na afloop 9.15) Repetitie Maranatha-Zang- k00r-HET COMITÉ dat Uw vriendin met dien stofzuiger zoo prettig werkt. Het is een SUCTOR. Een betere bestaat er niet. Vraagt eens inlichtin gen en een gratis de monstratie aan onze zaak Spoorstraat 90. Telefoon 449. JULIANADORP op VRIJDAG 29 Jan. 1932 des avonds te 7.30 uur in het lokaal van den Heer Kossen. Spreker Ds. SMIDTS, van Den Helder. Onderwerp: Vrye toegang voor ieder boven 18 jaar 't Bestuur van „Julianadorp Vooruit" De prijzen In het Bloemen msgazl|n Spoorgracht 33 zijn heden: Seringen per tak 10 et. Tulpen met mooie lange stelen 10 voor 25 ct. Cyclamen vanaf 30 ct. Verder: Fresia's, Mimosa's, Sneeuwklokjes,bloeiende Plan ten, Kamerplanten, Palmen enz. enz. tegen lage prijzen. Beleefd aanbevelend, Aanleg en onderhoud van Tuinen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 3