BINNENLAND. SCHAGERBRUG. SCHAGESU. Contingenteering invoer van vleesch. Uit de pers. Ingezonden Burgerlijke Stand van Den Helder Verder verklaarde spr. zich voorstander van medezeggingschap van het onder wijzend personeel, vooral bij de benoe ming van een nieuw hoofd. Spr. haalde hierbij als voorbeeld aan de benoeming van één van twee hoofdacte bezittende onderwijzers aan een school, door een Gemeenteraad; waarvan de niet-benoemde veel meer geschiktheid heeft voor hoofd dan de benoemde. Na de pauze gaf spr. eerst nog ver schillende voorbeelden, waaruit bleek dat verscheidene gemeenten in financ! nood waren geraakt, door stichting van een groot aantal bijz. scholen. Daarna besprak spr. nog even de na- deelige gevolgen van het voorgestelde wetsontwerp voor de onderwijskrachten en voor 't onderwijs aan de U.L. O. Het aantal leerlingen per leerkracht zou be paald worden op 26 voor 1 leerkracht, 52 voor 2 en 78 voor 3. Ook zou, naar spr.'s meening, het onderwijs aan de lagere scholen wanneer er een U. L. O. aan was verbonden, doordat het geheele leerplan der lagere school op de U.L.O. zou zijn ingericht voor de kinderen, die alleen lager onderwijs zouden ontvangen, er sterk onder lijden. Ook besprak de heer Marinus de straf fen, die B. en W. den onderwijzers bij 't aannemen der nieuwe wet zullen kun nen toedienen. Welk een nadeeligen in vloed moet 't niet hebben op de kinderen en op den band, die bestaan moet tusschen ouders van schoolgaande kinderen en den onderwijzer, wanneer B. en W. aan den raad moeten mededeelen„wij hebben die onderwijzer een berisping toegediend, geschorst voor eenigen tyd, zijn salaris ingehouden of iets dergelijks". Spr. wees ten slotte nog op enkele feiten, waaruit bleek, dat aan de gelijk stelling van openb. en bijz. onderwijs ook verschillende fouten aankleven. Spr. eindigde zijn betoog met een krach tige aansporing om mede te doen aan de actie tegen het wetsontwerp van min. Terpstra. De heer Kraai dankte den heer Marinus voor de duidelijke wijze, waarop hij de vergadering had ingelicht omtrent het voorgestelde wetsontwerp. Door de ver gadering werd daarna de meer omvang rijke protestmotie van het landelijk actie comité zonder hoofdelijke stemming aan genomen, waarna de vergadering te on geveer kwart voor tien uiteenging. De Cocksdorp. FEESTAVOND SOCIËTEIT „DE VRIENDENKRING". Zaterdag 23 Jan. hield de Sociëteit «De Vriendenkring" in hét hotel „De Hoop" haar jaarlijkschen feestavond voor haar leden en genoodigden. De voorzitter, de heer A. A. Klinkers, opende om kwart voor acht dezen feest avond en zette tevens in korte tiekken den inhoud uiteen van het tooneelspel „Hallo, Bandoengl", in 3 bedrijven, van Jan Grosfeld. De rolverdeeling was als volgt; De Dames MoederMevr. Rond-Steyn CiscaMej. C. v. d. Kooij ÈiekA. v. Ooyen HeleneL. de Boer De Heeren WoutA. A. Klinkers KareiG. v. Voorn v. DuringF. Stolk Mr. A. v. Helvoert W. v. Egmond Het spel werd vlot gespeeld en was goed ingestudeerd. Heel goed waren vooral de moeder, Wout, Riek en v. During. Daarna volgde nog een vroolyk stukje: „De Kruiswoordpuzzle-raadsel". Dit stukje werd ook goed gespeeld, vooral W. v. Noordeinde was een waardig heer Pokerman, eerst als tegenstander van kruiswoordenpuzzle's, daarna werd hij vurig voorstander, hetgeen hem goed af ging, het publiek zat te schateren. De rollen waren als volgt: de dames Moeder Pokerman L. de Boer, Alie, dochter van Pokerman J. Kalf; de heeren Oude Poderman W. v. Noord einde, Gerard G. v. Vooren, Chris Z. Stolk Het bestuur van den „Vriendenkring" kan zich geluk wenschen, het was een genotvolle avond, daarna volgde het bal en de heeren P. Boon en zijn zoon zorgden dat nog velen gezellig konden dansen, waar dan ook druk gebruik van werd gemaakt. Tusschen het dansen door werden wij nog vergast op eenige voordrachten van den heer W. v. Noordeinde, die dan ook weer de lachspieren in beweging bracht. VEE VERG IFTIGING. Ten vervolge op ons bericht van vorige week, waarin melding werd gemaakt van het aan arsenicum vergiftiging sterven van een paar koeien van den veehouder De Lange te Schagerbrug, kan worden medegedeeld, dat het opgezonden inge kuilde gras aan de Rijksseruminrichting ai senicumvrij werd bevonden. Anders was het met een partij inge kuild gras, dat reeds voor direct gebruik op de werf aanwezig was en waarvan ook een hoeveelheid was opgezonden naar de seruminrichting. Hierin is arsenuicum ge vonden. Het mag een wonder heeten, dat niet meerdere beesten zijn gestorven. De politie zoekt thans ijverig naar de dadcr(s) van deze infaam gemeene daad. DE MACHT VAN HET KLEINE. De Halve stuivers-vereeniging voor on- en minvermogende lijders aan val lende ziekte ,,De acht van het kleine te Heemstede", mocht o.m. over t 4e kwar taal 1931 de navolgende bijdragen van onderstaande afdeelingen ontvangen. Den Helder 199.65; Huisduinen 13.76; Julianadorp 45.50; Den Oever 11.Breezand 93.80; Anna Pau- lowna 25.63; Schagen 55.78; Scha gerbrug 41.05; Den Burg 263.80; De Koog 30.—; Oosterend 45.—; De Waal 15.35. De afdeelingen Den Burg. Hoorn en Oosterend op Texel, hopen in Maart a.s. haar 25-jarig bestaan te herdenken. GEMEENTERAAD. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stnukken en adressen. Diverse dankbetuigingen voor ver leende subsidiën. Proces-verbaal opname boeken en kas van den Gem.-ontvanger. Armenraad te Alkmaar, verhandeling over onderhoudsplicht. Commissie van Uitvoering vleesch- keuringsdienst, verslag vergadering. Ged. Staten geven geen verlenging ter mijn bijdrage kanaal. Ged. Staten, vaststelling wijziging bouwverordening. Ged. Staten, verdadiging beslissing be grooting 1932. Verificatiebureau, rapport kasopname Eierveiling. B. en W. van Wehl. verzoek om ad- haesie instelling Ministerie v. Landbouw. Voorts betreffende ophalen van vuilnis in de buitenwijken. Raad van Ilpendam, verzoek instem ming pogingen inzake watervoorziening. Plaatselijke raad. verzoek vaststelling steunregeling. Bestuur afd. Schagen. Instituut Arbei dersontwikkeling om subsidie. W. J. Hiemstra, verzoek om ontslag als onderwijzer der O.L. School. M. C. Tuinman, verzoek om vergun ning tot het aanleggen van een weg. W. Schaefma, verzoek om aankoop van 60 M2. terrein van het Grondbedrijf. B. en W. van Oterleek, verzoek om adhaesie inzake verlaging jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Verzoek van H. Deutekom om vermin dering landhuur. Verzoek Chr. Prins e.a. betreffende vervoer van kolen voor het Gasbedrijf. 3. Benoeming Commissiën; 4. Voorstel tot het verkenen van een gratificatie aan den correspondent der Arbeidsbemiddeling. 5. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van het Hoofd der Voorberei dende School. 6. Voorstel tot het uitvoeren van wer ken ten behoeve van het Grondbedrijf. 7. Voorstel tot vaststelling verorde- ningning art. 9 sub 3 der Winkelsluitings wet. 8. Voorstel inzake steun aan den gro- ven tuinbouw. 9. Vaststelling 2e suppletoire begroo ting dienst 1931. VREDE. Op het petitionnement voor den wereld vrede, uitgaande van den Wereldbond der Kerken zijn door leden van de afd. Schagen van den V.C.J.B. 1771 hand- teekeningen verzameld. Deze zijn verkregen in Schagen, Bar- singerhorn en Haringhuizen. GESLAAGD. De heeren J. Broersen, voorheen te Barsingerhorn, thans te Alkmaar en J. Pool te Schagen, zijn geslaagd voor het Praktijkdiploma Boekhouden van de Ver- eeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen. GOUWEN. Door den heer M. C. Tuinman, timmer- fabrikant te Schagen is aan Burgemees ter en Wethouders der gemeente Scha gen het verzoek gericht tot het aanleggen van een nieuwen weg vanaf het Noord naar het kanaal StolpenSchagen. GEGUND. De levering der schoolmeubelen en turn- toestellen voor de nieuwe apenbare school is na gehouden inschrijving gegund aan den heer K. Blaauboer alhier. EIERVEILING. In 1931 zijn aan onze Gemeentelijke Eierveiling aangevoerd: 5.057.016 kipeieren en 135.099 eendeieren, te zamen 5.192.115 stuks. Terwijl in 1931 ruim 120.000 kipeieren meer zijn aangevoerd, is de totale aanvoer slechts weinig hooger geweest, dan in het het jaar 1930 omreden het aantal eend eieren met 80.000 is verminderd. Het totaal geveilde bedrag bedroeg 228.211.13, of gemiddeld kipeieren ruim 4.41, eendeieren 3.72 per 100 stuks. De prijs bedroeg per stuk gemiddeld 1 cent en 0.7 cent minder dan in 1930. De totale opbrengst was daardoor dus 43.693.04 lager dan in 't jaar daarvoor. PAASCHTENTOONSTELLING. Vergadering vcan de Vereeniging tot het houden van Paaschtentoonstellingen te Schagen, onder leiding van den heer J. B. Wilken, Voorzitter te Nieuwe Niedorp. De voorzitter spreekt in zijn openings woord een waardeerend woord over het overleden eere-lid, den heer P. Schenk, te Wieringerwaard. Hij wekt allen, die de vereeniging kunnen steunen, deze steun, zoowel financieel als moreel te blijven verleenen om de vereeniging door de moeilijke tijden, die we thans beleven, met succes heen te helpen, om zoodoende het volgend jaar het 40-jarig bestaan waardig te kunnen vieren. Notulen en jaarverslag worden onder applaus goedgekeurd. De Koninklijk goedkeuring der verlo ting is wederom zqaETAOINSH, ting is ingekomen. Van het Gemeentebestuur te Schagen, is wederom toezeaqinq ontvanqen van 100— subsidie De rekening sluit met een ontvangst en uitgaaf van 12.500.met een batig saldo van 54.39. De rekening der Herfsttentoonstelling heeft een nadeelig saldo van 239.36. De datum der tentoonstelling wordt vastgesteld op 16 Maart a.s. Ingevoerd wordt een rubriek fokvar- kens. 1. Voor de beste fokzeug met biggen, ingeschreven in het Noord-Holl. Groot Yorkshire Varkenstamboek. 2. De beste dragende fokzeug enz. 3. De beste dekbeer enz. 4. Ter opluistering kunnen worden in gezonden groepen van 3 jonge fokvar- kens, als een toom ingeschreven in boven genoemd stamboek. Hieraan zijn verschil lende prijzen verbonden. Tot bestuurlid werd herkozen D. Stam mes, Anna Paulowna (Vice-Voorzitter) en gekozen Joh. Bruin, Zijpe en J. Schenk Az., Barsingerhorn. Tot leden der financieele commissie werden gekozen A. Schenk, Schagen, C. Kooy, Harenkarspel en H. Spaans, Scha gen. Besloten werd einde Augustus of be gin September wederom een herfstten toonstelling te houden. KANTONGERCHT TE ALKMAAR. De vriendelijk wuivende verkeersagent. Een garagehouder uit Burgerbrug, de heer J. G. N., werd in den avond van 1 Nov. te Alkmaar twee maal op den bon gecalligrapheerd, primo omdat hij de Kooistraat met zijn luxe wagen bereed, zonder dat dit rijtuig van twee brandende koplampen was voorzien en secundo, omdat hij niet had gereageerd op het door den politieagent gegeven stopsein. De heer N., de vorige week beleefdelijk op de morgenaudiëntie van den Kantonrechter genoodigd, kon alstoen het lichtgebrek niet tegenspreken, maar wel ontkent hij opzettelijk nagelaten te hebben zijn wagen te doen stoppen. In de opgestoken politiehand had hij niet gezien een ambtelijk gebaar, maar slechts een beleefdheidsgeste. De verbalisant ont brak, dus kon deze de functie, waarop het bekende Italiaansche spreekwoord Le non vero, e bine tsovate misschien kon worden toegepast, niet met redenen van wetenschap worden weersproken, zoo dat tot aanhouding en verhoor van den verbalisant werd besloten. Gedurende de voortgezette behandeling werd echter wel den indruk gevestigd, dat de heer N., die bezig was een leer ling-chauffeur te instrueeren, niet opzet telijk had doen doorrijden, ten einde een bekeuring te ontduiken. Hij kwam er dus tamelijk goedkoop af met een boete van f 4 of 4 dagen en een dito-dito van f 6 of 6 dagen. De „ingebakerde" vertegenwoordiger van de „Study-Baker". Het moge zoo oppervlakkig beschouwd een aangename en voordeelige taak zijn, op te mogen treden als representant van de bekende automobielfabriek der Study Baker, het blijkt echter dat ook deze roos niet van scherpe doornen is ver stoken. Althans de heer O. J. R., die de eer heeft te Amsterdam de „Study Baker" te vertegenwoordigen, kwam in den kouden avond van 2 November uit Den Helder, waar ook geen orchideekastemperatuur heerschte, gezeten op een open truck, dat is een chassis zonder carrosserie, met bestemming naar Amsterdam, wat lang geen plezierwerkje kan worden genoemd in een Noord-Hollandschen November avond. De heer R. was dus terdege in gepakt tegen de koude, wat de scherpte van zijn gehoororganen niet bevorderde. Hij kon dus niet waarnemen, dat op den Kennemer straatweg te Alkmaar een agent hem met stem en gebaar sommeerde om te stoppen, omdat een gedoofd achter licht belette achternummer en letter waar te nemen. Hij zag in het duister wel iemand staan, die een hand opstak, doch verineenende dat dit misschien 'n adspi- rant gratis passagier was, die de ge noegens van de open truck met hem wilde deelen, was hij ombekommerd door gereden. Te Heiloo werd door hem het lichtgebrek ontdekt en verholpen en zijn nalatigheid met betrekking tot het stop sein werd hem te Amsterdam door een iechercheur ter kennisse gebracht De vorige week terechtstaand, bracht de heer R. al zijn grieven naar voren en werd de zaak tot heden uitgesteld. De thans niet verschenen heer R. werd na verhoor van agent v. d. Brink nogal niet zoetsappig behandeld en veroordeeld tot f 5.en f 20.boete of 5 en 20 dagen hechtenis. Niet verschenen getuigen voor den Politierechter ter verantwoording geroepen. Voortdurend blijven ter terechtzitting gedagvaardigde getuigen wederrechtelijk weg, welke absentie dikwijls een onge- wenschte stagnatie in de behandeling der strafzaken veroorzaakt. Het strafwet boek geeft echter wel twee artikelen aan om dergelijke nalatigen te straffen en zoo stonden heden successievelijk een viertal personen ter zake overtreding van artikel 444 terecht. Artikel 192, dat een misdrijf is en waarop alleen gevan genisstraf is ingesteld, had men maar buiten beschouwing gelaten. In de eerste plaats dan was het een kelner, de heer H. J. B., die had moeten verschijnen op 12 Oct. in een zaak, betreffende verduis tering uit Bergen. Deze heer werd ver oordeeld tot f 4 boete of 4 dagen. Vervolgens verscheen een duitsche dame, jnevrouw G. W. V., geboren K., uit Haarlen, die eveneens getuigenis had moeten afleggen in dezelfde strafzaak contra den kelner Hendr. A. ook haar werd f 4 boete subs 4 dagen opgelegd. De Amsterdamsche koopman J. K„ welke had moeten verschijnen als getuige in een strafzaak tegen een caféhouder uit Anna Paulowna en van geen belang stelling had blijk gegeven, werd eveneens met f 4 boete of 4 dagen gestraft. Eindelijk was de reiziger Corn. T- uit H. H. Waard de pisang omdat hij op 5 October niet present was in een mishan delingszaak tegen Piet G. Aangezien deze spijbelaar al bijzonder veel pech kon annoncceeren werd hij met extra considivatie behandeld en veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. Als men echter maar wil onthouden dat de kantonrechter ook zestig gulden boete op kan leggen. ZUIDERZEERAAD. Bij Kon. besluit is aan dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Alphen aan den Rijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Zuiderzeeraad. WELDADIGHEIDSZPGELS. De opbrengst iets hooger dan vorig jaar. Van de weldadigheidszegels, die van 10 December tot en met 9 Januari verkrijg baar waren, zijn volgens voorloopige op gaven de volgende aantallen verkocht: ll/2 cent (bijslag l1/. ct.) 1.719.979 (v. j. 1.539.018). 5 cent (bijslag 3 cent) 1.016.685 (v. j. 1.056.453). 12V2 cent (bijslag 3V2 cent) 427.241 (v. j. 512.116). Totaal 4.882.084 (v. j. 4.772.227). HET GOUDEN FEEST VAN DE NED. CHR. VEREEN. TOT VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. Ruim tachtigduizend gulden voor het jubileumfonds. In het kerkgebouw „Irene" op het ter rein van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede is gisteravond een feestelijke bijeenkomst gehouden ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de Ned. Chr. Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte. Dr. J. Th. de Visser wees op de prach tige resultaten, die de vereeniging heeft bereikt; maar niet onder woorden te bren- ken is de geestelijke zegen, die den pa- tienten geschonken werd. Nu gij uw gouden jubileum viert, al dus spr., in een wel moeilijken tijd, is er wel reden tot groote vreugde, die duizen den heeft bewogen een bijdrage te schen ken. En zoo kan spr. thans een jubileum fonds ter grootte van 80.432 afdragen. DE UITVOER VAN BOTER NAAR DUITSCHLAND. In verband met een mededeeling van het Duitsche gezantschap, waaruit blijkt, dat, in afwachting van een nadere rege ling, op alle uit Nederland in Duitsch land ingevoerde boter een invoerrecht van 100 Rijksmark per 100 kg wordt ge lieven, heeft het Crisis-Zuivel-Bureau te legrafisch aan de regeering verzocht, den uitvoer van boter naar Duitschland onder de crisisuitvoerwet te brengen. Dit is noodig om den export van het contingent, dat tegen 50 Rijksmerk kan worden inge voerd, op de voor Nederlandsche boter- producenten beste mogelijke wijze te re gelen. NATIONAAL CRISIS-COMITE. In de afgeloopen week heeft het natio naal crisiscomité ontvangen f 17.093.78. Het totaal bedrag van de ontvangsten is thans f 425.905.58. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Maandag a.s. zal in de „Staatscourant" een Kon. besluit verschijnen, houdende een besluit tot contingenteering van den invoer van versch rundvleesch en van be vroren vleesch. De invoer van beide ar tikelen zal voor het tijdvak 16 Januari tot 16 April 1932 mogen bedragen maxi maal 60 pet. van hetgeen gemiddeld in de jaren 1928, 1929 en 1930 per kwartaal werd ingevoerd. Deze contingenteering is een uitvloei sel van de Crisis-invoerwet 1931. Zooals bekend, is een van de grondslagen dezer wet, dat de invoer uit verschillende lan den afzonderlijk op gelijke wijze door de beperking zal worden getroffen, zoodat het ineestbegunstigingsbeginsel, zooals dit is neergelegd in de handelsverdragen, op zuivere wijze in toepassing wordt ge bracht. Dezer dagen heeft een bespreking plaats gohad met vertegenwoordigers van de Deensche regeering en van de Deen- sche landbouworganisaties, waarbij door vertegenwoordigers van de Nederland sche regeering over de voorgenomen maatregelen werd geconfereerd. De abnormale invoer van vleesch, wel ke sinds 1930 plaats heeft, was, zooals te begrijpen is, de aanleiding, dat tot dezen maatregel moest worden overgegaan; evenwel, naar ons ter oore kwam, niet eerder dan nadat gebleken was, dat vrij willige inperking van den uitvoer van versch vleesch naar Nederland van Deen sche zijde onmogelijk was. Nederland heeft als regel een overschot aan rundvleesch, zoodat dit dan ook in normale jaren practisch hier niet werd ingevoerd. De groote invoer van rundvleesch in 1930 en 1931 is niet het gevolg van oor zaken, die binnen onze grenzen hebben gewerkt, doch van veranderde buiten- landsche toestanden. De andere landen, waaronder Duitschland, verhoogden hun rechten sinds 1920 en 1930 steeds meer, en in September 1931 verlieten sommige landen, waaronder Denemarken, den gouden standaard, met het gevolg, dat vooral versch Deensch vleesch in groote hoeveelheden, zonder dat op den prijs werd gelet, op de Nederlandsche markt werd geworpen. Schoonheid brengt verplichtingen mede! Wie mooi is moet er juist voor zorgen, dat door regelmatig gebruik van de goede Chlorodont-tandpast-a de witte tanden be houden blijven. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. Een groote benadeeling van de Neder landsche veeteelt was hiervan het gevolg. Door het vaststellen van een contingent op de hierboven gemelde wijze wordt, te meer daar de Nederlandsche vleesch- voorziening zeer ruim is, met de levens belangen des land rekening gehouden. Met de buitenlandsche belangen is zoo veel mogelijk rekening gehouden door den invoer van 1930 tot zekere hoogte in het contingent te betrekken. Importeurs, die om speculatieve rede nen extra hoeveelheden hebben inge voerd, zullen niet mogen vergeten, dat zij zich hierdoor zelf schaden, aangezien bij de verstrekking van consenten hier mede rekening zal worden gehouden. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de Nederlandsche uitvoerhandel ten gevolge van het verlaten van den gouden standaard door Denemarken en door be lemmering van het deviezenverkeer ern stige schade heeft geleden. IN DEN ONRUSTIGEN HOEK DER S. D. A. P. Vergadering van de groep- Suikerman, de tweede linker oppositie ln de S. D. A. P. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht is Zondag een verga dering pehouden van aanhangers uit het geheele land van het links-socialistische weekblad „De Socialist", dat onder redac tie van den heer J. Suikerman was ge handhaafd, nadat de voornaamste redac tieleden van „De Socialist" (Schmidt, De Kadt, Van der Goes) naar „De Sociaal- Democraat" waren overgegaan. Laatstge noemd weekblad was door de S.D.A.P. als vrij discussieorgaan voor de partij in de plaats van „De Socialist" gesteld, maar kort na zijn oprichting hebben de van „De Socialist" overgekomenen zich opnieuw beklaagd over belemmering van hun on- positioneele actie door censuur voor de microfoon en weigering van hun artikelen in het weekblad. Zij zijn toen weer uitge treden en hebben een derde weekblad, „De Fakkel", opgericht. De groep-Suiker- man staat een beetje verder links dan de groep-Schmidt en voelt dan ook meer aan vechting om zich bij de communisten aan te sluiten, waartoe de heer Schmidt niet bereid is. Na deze inleiding komen wij tot het ver handelde op de vergadering van de groep- Suikerman te Utrecht. De bijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer 50 personen uit alle deelen van het land en had ten doel een beslissing te nemen over het al of niet voortbestaan van „De Socialist" en of met de groep- Schmidt-de Kadt zou worden samenge werkt. Mede zou onder het oog worden gezien, welke maatregelen moesten wor den genomen ten aanzien van de door het bestuur der S.D.A.P. aan het a.s. congres voorgestelde maatregelen tegen de oppo sitie in de partij. Een groot aantal sprekers voerde het woord en zonder onderscheid oefenden allen een felle critiek op de leiding der party en der vakbeweging, aan wie een aan de arbeidersklasse vijandige politiek werd verweten. Eenigen verklaarden zoo mogelijk in samenwerking met de Fakkel- groep een krachtige oppositie te willen blijven voeren. Anderen weer meenden, dat als de resolutie van het partijbestuur door het congres der S.D.A.P. wordt aan vaard, de Communistische Partij de eenige uitkomst zou zijn. De heer Suikerman zei o. a. nog: Blijven wij in de S.D.A.P.. dan zijn wü de gevangenen van de reformisti sche leiders. Wij moeten doorgaan met onze actie en trekken ons van het partij bestuur niets aan. Tijdens het debat werden er twee moties ingediend, een door de heeren Adams en Fierlier, waarin de opheffing van „De So cialist" werd voorgesteld, en een door den heer v. d. Steen, waarin de wenschelyk- heid werd uitgesproken „De Socialist" te laten voortbestaan tot na het congres der S.D.A.P. en daarna een positieve beslis sing te nemen. De stemming werd aangehouden tot de huishoudelijke zitting. Daar is de motie van de heeren Adams en Fierlier (opheffing van „De Socialist") verworpen. De motie-v. d. Steen (voorloo pige handhaving van „De Socialist" tot r,a het Paaschcongres der S.D.A.P.) werd aangenomen, onder voorbehoud, dat in verband met de conferentie van de groep- Schmidt-de Kadt, die op 21 Februari te Amersfoort zal worden gehouden, een be spreking over eventueele samenwerking met die groep toch zal kunnen worden ge houden en eventueel een andere beslissing onder de oogen kan worden gezien. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN AFGESNEDEN BLOEMEN, Onze uitvoer van bloembollen en afge sneden bloemen heeft volgens de maand- statistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedragen bloembollen, knolsiergewassen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels) in December 1901 ton (waarvan 1291 ton naar Groot-Britannië) ter waarde van f 772.000, tegen 1126 ton ter waarde van f 1.068.000 in December van het vo rige jaar. In het jaar 1931: 45.975 ton ter waarde van f29.161.000, tegen 45.566 ton ter waarde van f 46.419.000 in 1930. Afgesneden bloemen, bladeren, groen, takken, enz. van siergewassen in December: 237 ton (waarvan 127 ton naar Groot-Britannië en 59 ton naar Duitsch land) ter waarde van f352.000, tegen 273 ton ter waarde van f 471.000 in December 1930. In het jaar 19316363 ton ter waarde van f 7.843.000, tegen 3831 ton ter waarde van f 6.442.000 in 1930. In het jaar 1931:115.425 ton ter waarde van f5.499.000, tegen 105.641 ton ter waarde van f 3.923.000 in 1930. DE VOGEL IN DE HAND. Onder dezen titel wijdt het „Handels blad" eenige beschouwingen aan de (M.)« artikelen, welke in „Het Volk" zijn ver schenen naar aanleiding van de rationa lisatie en uitbreiding der bekende Bruyn- zeelfabrieken te Zaandam. M. was in die artikelen tot de slotsom gekomen, dat zulk modern grootbedrijf pasklaar raakt voor socialisatie, waarvoor rationalisatie en concentratie in de industrie de gunstige technische voorwaarden scheppen. In het algemeen meent hij maakt men zich in arbeiders-kringen een over- .dreven voorstelling van de marge die er ligt tusschen de waarde die een arbeider voortbrengt en zijn loon. En afgaand op de Nederlandsche productiestatistiek die ongeveer 1100 bedrijven omvat, berekent hij de verhouding tusschen loon en voort gebrachte waarde aldus: De Productiestatistiek vermeldt van de 1100 ondernemingen (op enkele bedryfs- groepen na) onder meer: a. de inkoop- waarde van de verbruikte materialen met brandstoffen, smeermiddelen en stroom; b. de verkoopwaarde van de totale produc tie. Door a. af te trekken van b. stellen wy de waarde vast, die de arbeid aan de grondstoffen toevoegt. Bij de bedrijven, die niet om byzondere redenen buiten be schouwing moesten blyven, was de in- koopwaarde der materialen enz. in 1929 618 millioen gulden. De waarde der totale productie was 1030 millioen gulden. De toegevoegde waarde was 412 millioen gul den; dat is per arbeider in het jaar 1929: 2143.—. Uit dit bedrag moeten het loon, de al- gemeene onkosten, belasting, enz. wor den betaald, de afschryving op gebouwen en machines voldaan, de reserve gevormd, en wat er dan ten slotte overblyft, is de winst. Het gemiddelde jaarloon over 300 dagen was in de industriegroepen in 1929 onge veer 1215.—. In de grootbedrijven, die de uitkomsten der Productiestatistiek beheerschen, ligt het jaarloon i'üsschen 1250.— en 1350.—. Als gemiddelde kan men aannemen, dat de verdeeling van het jaarproduct van den industriearbeider deze is: loon1300.— onkosten, afschryving, reserve, rente, winst843.— 2143.— Dit is de verdeeling in het gunstigste jaar der hoogconjunctuur. Op het oogen- blik staat het geval anders. De 1300. zyn over het geheel genomen misschien met enkele tientjes verminderd. Maar de 843.met eenige honderden. Waaruit volgt dat, zelfs indien de winst tot een minimum of zelfs tot nul zou worden gereduceerd ten bate van het arbeidsloon, dit laatste lager zou moeten zyn dan 2143.per jaar; want onkos ten, afschryving, reserveering, zyn in e 1 k bedryf (zelfs het gesocialiseerde) on vermijdelijke lasten. De schrijver in „Het Volk" concludeert dan ook dat het loon zelfs bij afwezigheid van winst-toedeel ing aan het kapitaal „vrij ver onder do 40.— per week" zou moeten blyven. Wat verder berekent hij dat bijv. in een grootbedrijf als „Werkspoor" zelfs bij een zoo uiterst ver gaanden maatregel als finale onteigening van het kapitaal en verdeeling van de geheele netto-opbrengst onder de arbeiders, het arbeidsloon slechts ongeveer 12 procent hooger zou worden, en by een bedryf als de „Neder landsche Scheepsbouwmy." slechts 7 of 8 procent. Het „Handelsblad" merkt naar aanlei ding hiervan op: Onder die omstandigheden is het niel te verwonderen dat de gematigde elemen ten in de arbeidersbeweging tegen over ijlde vernietiging van het kapitalisme waarschuwen. Het is, voor het oogenblik, met al zyn fouten zoo kwaad nog niet, en beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. En wanneer de heer Henri Polak bezwaren aanvoert tegen de gevaren der rationalisatie, dan verdedigt de „Volk"- redacteur haar, zelfs binnen het kapi talistische kader; zooals met een verder citaat uit „Het Volk„-artikel wordt aan getoond. FESTIVAL KINDERZANGKOREN TE KWADIJK. Dit jaar zal het kinderzangkoortje, dat onder mijn leiding staat, 5 jaren hebben bestaan. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum,bestaat het voornemen een festival van kinderzangkoren uit Noordholland boven het Y te houden. Ten einde omtrent de plannen nader in overleg te kunnen treden met de be sturen of leiders van kinderzangkoren, zal ik gaarne over adressen voor corres pondentie beschikken, daar mij slechts het bestaan van enkele koren bekend is. Ten zeerste zal ik het op prijsstelten, indien U, mynheer de redacteur, deze mededeeling als „ingezonden" in uw kolommen wilt opnemen, waarbij ik den wensch moge uitspreken, dat zij, die bij een kinderzangkoor betrokken zyn willen bevorderen, dat my voor 14 Februari a.s. de adressen worden opgegeven van hen tot wie ik mij kan wenden met een schrijven, waarin nadere gegevens omtrent het hierbovenbedoelde festival zijn ver meld. U, mynheer de redacteur, dank ik gaarne voor U verleende medewerking in deze. Burgemeesterhuis, Kwadyk, 25 Januari 1932. Hoogachtend, H. M. DROST—van Gikssen. van 23 tot en met 25 Januari 1932. BEVALLEN: A. Dijkmanv. d. Berg, d.;J. HoepSimons, z.; C. Zits—Ramler, z.A. M. H. Straatv. Baars, d.; A. SterenbergHoekstra, d.; J. J. de Heer Hoogerwerf, d.M. BosDieters, d. OVERLEDENJ. J. HemmesTuinen- burg, 29 j.; wed. P. de Bruin, 73 j.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7