BREEZAND. ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. BARSINGERHORN. TEXEL. niet vergeten. Nu zal het wellicht vreemd aandoen, dat wij met de vredesgedachte aankomen, maar wij wilden dat toch eens probeeren. Ds. Smidts heeft over het genoemde onderwerp heel wat te vertellen en het was dan eigenlijk ook jammer, dat de ge- heele zaal niet met belangstellenden ge vuld was. Over het oorlogsvraagstuk in al zijn geledingen heeft spr. een betoog gehouden, dat den luisteraars moet heb ben geboeid en daar twijfelen wü dan ook geenszins aan, want ieder weldenkend mensch zal na het hooren van al de ellende enz., veroorzaakt door het militarisme, tot andere gedachten moeten komen. Daar dpze lezing een vorig jaar ook in Den Helder plaats vond, komt het ons over bodig voor daar nu weer over te schrijven. ^Jaar dit mogen wij in elk geval consta teren, dat het gesprokene wel de aan- tfacht van het publiek had. Daarna is er gelegenheid tot het stellen fn vragen en hiervan maakt de heer C. jrevaar gebruik om te informeeren of Ver. „Kerk en Vrede" ook internatio naal zooveel vrijheid geniet, als hier in ons land, waarop Ds. Smidts antwoordt, 4§t men internationaal contact heeft dooi den Bond Int. Anti-Mil. Predikanten, maar dat het met name in Duitschland het gioeilijkst is, om daar voor deze gedachte ie werken. Vervolgens wordt eenigen tijd gepau zeerd en worden diverse brochures, in signes en maandbladen te koop aangebo den. Na de pauze geeft Ds. Smidts nog een korte uiteenzetting van een gestelde vraag en declameert daarna een drietal gedichten uit den bundel van den beken- qen dichter Martien Beversluis, n.1. „Vo- tjum", „Het Graf van den Onbekenden Soldaat" en een „Paraphrase op de 10 ge boden" en tot slot „Het Slachtveld". Met veel belangstelling werd ook hier naar ge luisterd. Daarna nam de voorzitter het woord om allen dank te zeggen voor hunne tegen woordigheid, ten andere als men lid wil %>rden van „Julianaddrp Vooruit" of van ,,Kerk en Vrede", dat men zulks dan niet tjitstelle tot men het weer vergeten is, en tenslotte aan Ds. Smidts diepgevoelden dpnk voor het gebodene van hedenavond jpër een zaak, die ons allen ter harte moet gaan. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur de heer P. Boon. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. AANBESTEDING. Op 24 Februari a.s. zal door den direc teur-generaal der Zuiderzeewerken te Den Haag, worden aanbesteed het afwer ken van oevers en het maken van boord- voorzieningen langs het zuidelijk ge deelte van het hoofdkanaal van de ine afdeeling van de Wieringermeer. Ra ming 72.500.Bestek No. 140 Z.W., te bekomen bij de Alg. Landsdrukkerij. Inlichtingen bij de ingenieurs Postma t§ Den Haag, en Van der der Bom te Medemblik. LEGER DES HEILS. In Maart a.s. zal het Leger des Heils t gewone jaarlijksche collecte (Zelfver- schenings-Aanvrage houden, waarvan de halve opbrengst bestemd is voor het werk in Nederland, de andere helft voor het werk in Indië. KABELLEGGING. Binnenkort zal door den Rijkstelegraaf- en Telefoondienst worden overgegaan tot het ondergrondsch maken van de leidin- ën in Beltstraat, Mekkenstuinweg, yieftstraat, Koningstraat, Elftstraa en ilft te Hippolytushoef, en in verband Jaarmede ot het verwijderen van boven- grondsche leidingen en palen. „VOLKSONDERWIJS". De algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Volksonderwijs", afd. Wie- fingen, welke Donderdagavond werd ge houden in hotel „de Haan", was zooals ge- wopnlijk weer slecht bezet. De heer Corn. J. Bosker, voorzitter der Jfd. sprak in zijn kort openingswoord ook ier zijn teleurstelling over uit. Het is altijd maar een klein groepje trouwe men- §chen wat we op de vergadering zien. De {eden volstaan alleen maar met contributie letalen. Het nieuwe lid, mej. Hoekstra, roept spr. een bijzonder woord van welkom toe. De notulen der vorige vergadering, wel ige worden gelezen door den secrearis, de fieer A. H. J. van 't Hoff, werden onver anderd goedgekeurd. Jaarverslag secretaris. Een keurig beknopt overzicht van de werkzaamheden welke door „Volksonder wijs" zijn verricht, wordt hierna voorge lezen, waaruit wij aanstippen: dat het ledenaantal gedaald is van 135 op 1 Jan. 1981 op 114 leden op 1 Jan. 1932. Ook maakt het verslag melding van de Sogingen welke zijn gebezigd om de uderavonden wederom nieuw leven in te filazen. Deze pogingen zijn gestrand in hoofd zaak op de onvoldoende medewerking Welke in 1931 benoemde bestuursleden van deze oudercommissie hieraan gaven, hoewel zij dit wel beloofd hebben. Na eenige besprekingen wordt besloten om per advertentie een oproep aan de miders te doen, teneinde een oud er-avond Je organiseeren, waarop dan de mogelijk heid zal worden onderzocht om deze ouder-avonden meer populair te maken en van blijvehden aard te doen zijn. Het jaarverslag wordt hierop goedge keurd. Mevr. G. de Haan—Bosker. die als al gevaardigde naar de Algeni. Jaarvergade ring te Assen is geweest, brengt een keu rig verslag uit van de gehouden bespre kingen welke daar hebben plaats gevon den. Waarvoor zij den dank van de vergadering in ontvangst mocht nemen. Rekening en verantwoording. Mej. C. A. Dito geeft in korte trekken hierna verslag van het financieel over zicht der vereeniging, nadat bij monde van den heer Siesling namens de contro lecommissie was gerapporteerd dat boeken en bescheiden in goede orde zijn bevon den. De ontvangsten waren 597.81. De uit gaven 248.55. Zoodat een voordeelig saldo aanwezig is van 349.26. Mej. Dito werd dank gebracht voor haar nauwkeurig beheer. Bestuurs verkiezi n g. Volgens rooster moeten aftreden de heer C. J. Bosker en F. Nicolai, terwijl mej. C. A. Dito, wegens haar benoeming te Den Helder, bedankt. De beide af tredende heeren worden met bijna alge meene stemmen herkozen. In de plaats van mej. Dito wordt gekozen mevr. G. de HaanBosker. Allen nemen i a benoe ming aan. Desgevraagd neenu mevr. de Haan de functie van penningmeesteresse op zich. De Voorzitter richt zich met eenige vriendelijke woorden tot mej. Dito waarin spijt wordt uitgedrukt dat mej. Dito W ie- ringen gaat verlaten. Zij was een goede kracht van „Volks onderwijs", vooral de cursussen zullen liaar noode missen. Doch in zekeren zin is het vertrek van mej. Dito een promotie, dus kunnen wij niet anders dan haar feli- citeeren. En mogelijk dat zij Wieringen niet geheel zal vergeten en dat het dus niet zal zijn uit het oog uit het hart. Spr. hoopt dat het mej. Dito goed zal gaan. De propaganda. De Voorzitter zegt dat aan de propa ganda nog wel iets ontbreekt. Er is nog geen vaste leidraad. Er waren eenige menschen aangezocht om een com missie te vormen, doch zij konden zich nog geen omlijnd plan indenken om deze zaak eens goed aan te pakken. Een propaganda-avond te Den Oever kon onverhoopt nog niet doorgaan, aan gezien op bepaalde data er steeds iets anders was te doen aan uitvoeringen, enz. Wij weten allen dat er zeer veel te doen is op Wieringen tegenwoordig, zoodat het zeer moeilijk is om op een geschikte tijd de belangstelling voor „Volksonderwijs" te krijgen. Wij hebben den laatsten tijd nog ai leden verloren, en voornamelijk op het Oostdeel van Wieringen, de belangstel ling is daar nog al verslapt. De meening heeft zich daar postgevat dat „Volkson derwijs" de komst van een bijzondere school kon tegenhouden. Dat is een onjuiste veronderstelling ge weest. Wij hebben er tegen geageerd en hebben de komst eenigen tijd kunnen ver tragen. Tegenhouden is bij deze onderwijs wet niet mogelijk. De heer Klare zegt dat men aan Den Oever ook tegenwerpt dat te Hippoly tushoef cursussen worden gehouden en dat men in Den Oever hieraan niets heeft. Dit zit echter hoofdzakelijk hierin, dat het onderwijzend personeel daar zijn mede werking niet geeft. De Voorzitter zegt dat hij alle pogingen in het werk heeft gesteld om ook daar cursussen te organiseeren, doch er waren geen leeraren te krijgen die zulks op zich wilden of konden nemen. Een drietal protest-vergaderingen zul len worden gehouden tegen het wetsont werp-Terpstra, doch de moeilijkheid zit weer in het niet kunnen van sprekers. Het plan is om deze avonden te houden begin Februari, te Den Oever, Hippolytus hoef en Westerland. Terwijl een propaganda-avond voor Den Oever op het programma staat. De kin deren van de besturen zullen een tooneel- stukje opvoeren. Ook zal getracht worden om de propagandafilm van het hoofdbe stuur een avond naar Wieringen te krij gen. Besloten wordt nog om wederom een tentoonstelling na afloop van den cursus te houden. De datum hiervoor zal nader worden vastgesteld. Nadat mej. Dito dank heeft gebracht voor de vriendelijke woorden van den voorzitter en hierbij de verzekering geeft, dat wanneer zij de afdeeling van dienst kan zijn men gerust over haar mag be schikken, sluit de voorzitter de vergade ring. JAARVERGADERING R.-K. VOLKSBOND. Afd. Wieringen. Op Woensdag 27 Januari 1932 had in het lokaal van den heer S. A. Veerdig te Hyppolitushoef de jaarvérgadering R. K. Volkbond plaats. Aanwezig 23 leden en de G. A. De voorzitter A. Zwanink opende deze matig bezochte vergadering met den christelijken groet en sprak ver volgens een woord van welkom tot de aanwezigen, op de eerste vergadering in dit jaar. Als wij zoo aanstonds de jaarverslagen zullen hooren voorlezen, kunnen wij niet anders zeggen dat het jaar welke achter ons ligt een gunstig jaar voor onze bond is geweest. Ook de onderafdeelingen hebben allen schitterend gewerkt. Maar als wij het wereldgebeuren eens bekijken, dan vragen wij ons zelf af, wat zal er dit jaar nog geh 'iven? Maar vrienden laten wij op God er ou wen en wat er ook van ons g^.aagd wordt, hetzij voor ons geestelijk zoowel voor ons tijdelijk belang, dit altijd met elkaar in de goede ricbting te volbrengen Hiermede open ik dan deze vergadering' met de vraag om de besluiten die heden avond genomen moeten worden, deze zoo zakelijk mogelijk te willen beperken. Hierna las de secretaris P. L. Vroone de Notulen van de vorige vergadering die zonder op- of aanmerkingen werden g tedgekeurd. Dan volgde eveneens door de secretaris het voorlezen van het jaar verslag. Hieruit stippen wij aan dat dit jaar 7 j ledenvergaderingen en 3 feestavonden plus het 10-jarig bestaan zijn gehouden. Het ledental vermeerderde met 4 leden en is thans 82 leden en 6 adspirantleden, hiervan zijn 40 leden aangesloten bij een vakbond. Dit jaar is wederom een onder- afdeeling opgericht en wel de Gemengde Tooneelvereeniging onder den naam van „St. Hyppolitus". De jaarverslagen van de onderafdeelingen en wel van Hulp in Nood-Comité van Herwonnen Levens kracht, Brandstoffenspaarkas transport arbeiders en Bouwvak en Land- en Tuin- bouwbond, Levensverzekering Concordia en Centrale Volksspaarbank. De secretaris had dan ook een vooid van dank in ontvangst te nemen voor deze keurige en uitgebreide verslagen. Rekening en verantwoording van den Penningmeester den heer J. Glim volgde, hierna, de ontvangsten bedroegen 488 34 de uitgaven 471.44, batig saldo J 16.90 De heer J- Huijbers bracht namens de controle-commissie rapport over de boeken en kas uit en rapporteerde dat alles in orde was bevonden. Volgde bestuurs verkiezing. Aftredend waren de heeren N. Engel, P. L. Vroone, C. de Boer en A. Engel. De heeren N. Engel en P- L. Vroone stelden zich niet meer herkiesbaar. De voorzitter sprak dan als volgt over deze verkiezing. Candidatenlijsten zijn er niet ingekomen, zoodat C. de Boeren A. Engel herkozen zijn. Het bestuur had voor de twee vacatures 4 candidaten ge steld, die zich echter allen hebben terug getrokken, tenminste als zij voor secretaris in aanmerking kwamen dus wij moeten nu weer andere candidaten aanwijzen. Evenwel was einiemand voor secretaris te vinden. Op voorstel van eenige leden werd er een vrije stemming gehouden, met als uitslagP. L. Vroone 22 stemmen en M. R. Bouma 13 stemmen. De voor zitter vraagt dan aan den secretaris den heer P. L. Vroone of hij deze benoeming wil aannemen. De heer Vroone neemt na eenige repliek zijn benoeming aan. Ook de heer Bouma aanvaardt de be noeming. Hierna volgde verkiezing van een controle-commissie. Aftredend is de heer N. Boersen, niet herkiesbaar. Geko zen werd de heer O. Brakenhof, die dit aanneemt. Dan was aan de orde verslag uit te brengen van de centrale raads vergadering. Daar het echter reeds laat was geworden en geestelijke adviseur nog een korte rede wilde houden, werd dit punt aangehouden tot een volgende ver gadering. De geestelijke adviseur sprak dan over de Encycliek Quadra-Gesimo-Anno, toe gevoegd door Paus Pius XI aan de Ency cliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII z.g. De geestelijke adviseur zette op dui delijke wijze uiteen dat beide Pausen het oog open hebben gehad voor de arbeiders, maar ook voor de werkgevers, kerk en maatschappij. De geestelijke adviseur had een woord van dank in ontvangst te nemen door den voorzitter. Volgde nog de rondvraag, die nog veel belangrijkheden naar voren bracht. Voorzitter sluit hierna deze belangrijke vergadering met den christelijken groet. POLITIE. Verloren: Een zwarte portemon- naie inhoudende f 3.80. Gevonden: 4 loten van een rijver- eeniging. Inlichtingen te bekomen bij den ge meentebode te Hippolytushoef. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 'sMiddags 2 uur, Ds. van Beek- Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 u., de heer Franck. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Den Oever. ROODVONK. Blijkens opgave van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid is gedurende de week loopende van 17 tot en met 23 Jan. 1932 één geval van Roodvonk op Wierin gen ter kennis van genoemden dienst ge bracht. ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding. Op Woensdag 24 Februari a.s. des voor middags te 11 uur, zal door den Directeur- Generaal der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Water staat, in het gebouw der Zuiderzeewerken, Zeestraat 102, Den Haag, worden aanbe steed: het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieningen langs het Zuide lijk gedeelte van het hoofdkanaal van de lilde afdeeling van den Wieringermeer. De raming is 72.000. Het bestek no. 140 Z.W. ligt na 10 Febr. 1932 ter lezing aan het Ministerie van Waterstaat en aan het bureel der Zuider zeewerken voornoemd, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der aan den voet daarvan vermelde kosten, te be komen bij de Algemeene Landsdrukkerij, te 's-Gravenhage. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den ingenieur der Zuiderzeewerken ir. J. Postma te 's-Gravenhage en bij ir. F. L. van der Bom te Medemblik. De nota van inlichtingen ligt op 17 Febr. 1932 ter inzage aan meergenoemd bureel der Zuiderzeewerken. EEN NIEUWE VISCHWINKEL. Men deelt ons mede dat de heer M. Joh. Bakker een winkel in diverse soorten ge rookte en gebakken visch heeft geopend, zoodat Den Oever weder een zaak rijker is geworden. BUNZING GEVANGEN. Het is den heer J. Bruul gehikt in een wierpakhuis aan de haven te Den Oever met behulp van een daar ter plaatse opge steld en val, waarin een spreeuw als lok vogel was geplaatst, een bunzing te ver schalken, zoodat de in de omgeving ge huisveste hoenders van één hunner ge vaarlijkste vijanden verlost zijn. PROPAGANDA VERGADERING. Van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. In het Christelijk Tehuis voor de Zui- derzeewerkers te Den Oever, hield de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders Donderdagavond een propagandabijeenkomst. De opkomst liet iets te wenschen over, doch dit vond een redelijke oorzaak in de omstandigheid dat het natte bedrijf bij de Zuiderzee werken eerst 1 Maart op volle kracht zal worden ingesteld en een groot aantal leden derhalve nog niet aan den arbeid zijn. De voorzitter opent de vergadering met gezang en gebed en stelt den heer C. v. d. Wal, hoofdbestuurslid van den Bond, die voor deze gelegenheid naar Den Oever is gekomen, aan de vergadering voor. Den heer v. d. Wal wordt vervolgens het woord verleend en zijn referaat is in hoofdzaak gewijd aan den verwarden toe stand waarin op het oogenblik wordt ge leefd, de oorzaken daarvad alsmede de gevolgen. Spreker deelt mede dat de Christelijke organisatie momenteel sterk groeit, hij is evenwel niet blind voor het feit dat velen zich momenteel organiseeren met het oog op het crisismonster hetwelk ook hen elk oogenblik broodeloos kan maken en waartegen zij zich thans reeds ten deele willen dekken door lid te worden van de organisatie. Zij die dit derhalve doen met materialistische oogmerken dient het hooger doel voor oogen te worden gehouden, dan het steuntrekken alleen en dit te bewerken is de taak van de reeds georganiseerde leden. Spr. behan delt op vlotte heldere wijze de ontwik keling van de moderne techniek waar van de 'resultaten inplaats van een zegen tot een bange klacht dreigen te verwor den, welke de geestelijke en stoffelijke armoede grooter doet worden. De vreugde van het lied van den arbeid heeft plaats gemaakt voor een martelende onzekerheid. Het meest schreiende van de huidige crisis is wel dat het niet een tekort aan productie, doch juist een overproductie is, waarvan nochtans door duizenden niet kan worden geprofiteerd. Tevens wijst spr. op de gevaarlijke gevolgen, mede van de werkeloosheid, welke de energie zoo snel verlamt. De resultaten van de ontwikkeling der techniek worden niet meer in dienst van den Schepper doch in dien van den Mammon gesteld. Het is niet sprekers bedoeling een detail overzicht te geven van de oorzaken der huidige crisis, daar deze te gecompliceerd zjjn doch hij acht het onderwerp een meer algemeene beschouwing waard. Spr. stelt de volksaanwas van 10% tegenover de. productievooruitgang met 25°/o. Dit geeft reden tot nadenken. Hij ontkent voorts dat de loonen verlaagd moeten wórden omdat zij te hoog zouden zijn. Hij staat echter niet direct afwijzend tegenover elke loonsverlaging waar deze dringend geboden is om een bedrijf in stand te kunnen houden mits tot in details de bedrijfscijfers worden kenbaar gemaakt die inderdaad de droeve noodzakelijkheid eener loonsverlaging zouden moeten aan- toonen. Spr. besluit hiermede zijn zeer interessant betoog. Van de gelegenheid die wordt geboden vragen te stellen dan wel op- of aanmer kingen te doen wordt door eenige aan wezigen gebruik gemaakt. De heer v. d. Wal dient hun op bevredigende wijze van repliek. Vervolgens wordt nog een tweetal referaten gehouden en wel door de heeren Breugel en Stulp, waarna deze goed ge slaagde avond met gebed werd besloten. Ned. Herv. Gemeente 'sMiddags 2 uur, Ds. F. W.J. van dei- Poel, van Den Helder. VERMAKELIJKHEDEN. Van de groote zaal van Hotel Texel zal in de volgende week weer een ruim ge bruik gemaakt worden. Dinsdag 2 Febr. zal Gerard Pilges voor de afd. Texel van 't Nut.van 't Algemeen een Chineeschen avond geven, 's avonds 8 uur. Woensdag 3 Febr. eveneens om 8 uur geeft de Landelijke Rijvereeniging Texel een Ruiter-avond aldaar, waarin onder leiding van den heer A. Vethman, het tooneelstukje in drie bedrijven „Het Ruiteraanzoek" opgevoerd wordt. Donderdag 4 Febr. laatste les avond van de dansclub T. O. P., onder leiding van de heer IJ. Witte. Vrijdag 5 Febr. gewone dam-avond dei- Damclub Texel. Zaterdag 6 Febr. Soiree der dansclub T. O. P. waarin een tooneelstukje opge voerd wordt. Zondag 7 Febr. geeft de Sportclub „Texel" een feest-avond in Hotel Texel, in verband met het kampioenschap van 't eerste elftal. Maandag 8 Febr. begint de week weer met een Vasten-avond bal aldaar. EXAMEN. Den 27 Januari slaagde te Amsterdam voor het doctoraal examen, in de Godge leerdheid, Ds. A. Vis, predikant bij de Doopsgez. Gemeente te Burg-Waal- Oosterend. KOOKCURSUSSEN. De deelname aan de kookcursus voor Volksonderwijs was ditmaal weer zoo groot, dat een dubbele cursus gehouden moest worden. FILMVERTOOXING TE DEN BURG. Het is het R.-K. Filmcomité te den Burg gelukt beslag te leggen op de be kende film van Pierre 1'Ermite (Abbé Loutil) „Hoe ik mijn kind gedood heb", vervaardigd naar het beroemde boek van dien naam. Van deze film zal een vertooning ge geven worden in Hotel „de Zwaan op Maandag 8 Februari, terwijl na afloop bal zal zijn. Vermoedelijk zal de film ook woiden vertoond op Dinsdag 9 Februari, dan zal er echter na afloop geen bal gehouden worden. TER VOORKOMING VAN ONHEIL. Op het terrein, in de Laagte, waar vorig jaar de afgravingen plaats hebben gehad, zijn werklieden thans bezig de kanten af te schuiven, waardoor onge lukken worden voorkomen. Hoewel dit terrein na de afgravingen voor't publiek gesloten ivas, trof men er soms nog wel kinderen aan, die in 't zand speelden, 't Was daar echter een hoogst gevaar lijke speelplaats, omdat er groot gevaar bestond, dat de kinderen onder een zand- uitstorting bedolven zouden worden. Door 't afschuinen der zijkanten worden in stortingen voorkomen. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 Januaai 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u, Ds. Groenenberg Waal, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. v. Petegem H. Doop Woensdag 3 Febr. 7 uur 'sav. Mentaweifllm in de N.-H.Kerk Collecte voor de Zending. De Cocksdorp, v.m. 10 u.Ds. Plug Oudeschild, 'sav. 7 u., Ds- Groenenberg Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Ds. Vis. Den Hoorn, v.m. 10 uur, Ds. Smidts Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 'sav. 7.30 u, Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. A. v. d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). O os t e r e n d, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes Burgerlijke Stand van Texel van 26 tot en met 29 Jan. 1932. GEBOREN: Jan, z. v. M. J. Kikkert en M. Lap; Reinold Jan, z. v. J. A. Eelman en B. Bakker. ONDERTROUWD: A. Leijnse en W. Blom; A. P. C. Eecen en M. C. Lap. OVERLEDEN: Gijsbertus Kersemaker, 68 jaar, gehuwd met J. H. Jager. POLITIE. Gevonden: een ceintuur. Oudeschild. een portemonnaie en Deze week werden van hier verzonden: 23 varkens, 9 kalveren, 4 koeien, 7 scha pen, 10 biggen. Den Burg. JAARVERGADERING VAN DE VER. TOT UITK. BIJ OVERLIJDEN „V. I. O. D.". De algemeene vergadering van de Mei- onder den naam van „Het Groote Fonds bekend staande vereeniging werd Donder dagavond in hotel „De Lindeboom ge houden; de opkomst der leden was, in aan merking genomen het zeer groot aantal bij het fonds verzekerden, gering. De voorzitter, de heer D. Keijser Sz., consta teerde dit feit in zijn openingswoord, doch meende het geringe vergaderingbezoek meer als bewijs van vertrouwen in het beleid van het bestuur te moeten beschou wen; een votum evenwel niet altijd van den aaiTgenaamsten aard. De heer Keijser merkte evenwel op, dat vrijwel al de per sonen, die steeds belangstelling toonden, present waren. Onderwerpen, afwekende van den gewonen loop der vereen., zei de voorz., komen heden niet aan de orde, wij zullen u weder de cijfers overleggen en verder het een en ander mededeelen over den gang van zaken. Na den aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, gaf de heer Keijser den secretaris, den heer P. Lieuwen, het woord voor de lezing der notulen. -De notuleering werd vastgelegd na een opmerking van den heer S'luisman betref fende aanwijzen van een permanente com missie van rekening-opnemers in die ver gadering. De secretaris deelde evenwel mede, dat niet op de algem. verg., doch op een bestuursvergad. dit besluit was ge nomen. Aan de orde was nu rekening en verant woording van den penmngm., den heer F. van Heerwaarden. Het bleek, dat 1931 financieel voor V.I.O.D. zeer gunstig was verloopen. Het batig slot was grooter dan ooit te voren. De ontvangsten hadden bedragen: Aan premies 4706.53 Rente 3228.32 Polissen 9.47 Diversen 9.47 Totaal 7953.79 De uitgaven: Bodeloon 830.99 Pensioen O. bode 156. Salarissen 800. Vergaderkosten 135.30 Drukwerk 48.83 Diversen 88.81 Belasting en advertenties 96.99 Premies 8.22 Totaal 4172.14 Het batig saldo bedroeg over 1931 3781.65. De balans had op advies der Verzeke ringkamer een kleine wiiziging onder gaan, waardoor de eigendommen getaxeerd op 250 geheel moesten worden afge schreven. Met saldo over 1931 bedroeg thans het bezit der vereen, 68.737.45. De rekening was nagezien door de heeren Sluisman, W. van Heerwaarden en J. Buis en in orde bevonden. De gelden der vereeniging zijn geplaatst als volgt: 61.387.50 op hypotheek, ge- meenteleening 2000, Bank 2583, kas 516.37. De voorz. deelde mede, dat in het afge- loopen jaar de heer Joh. Kikkert als boek houder was afgetreden; tijdelijk werd in ziin plaats aangesteld de heer Jb. van Heerwaarden, aan wien later een vaste aanstelling werd verleend. Uit het uitvoerig jaarverslag, dat de heer P. Lieuwen uitbracht, stippen wij het volgende aan. De vereeniging bestaat thans 39 jaar; van de oorichters is thans alleen de heer H. Haakman no« in leven, voor wie het zeer zeker een oroote vol doening moet zijn ''at het Fonds zulk een bloei heeft genomen. Het aantal leden be droeg 1 Juni j.1. 3243, er traden in 1931 186 nieuwe leden toe. In totaal wei-den 17 vergaderingen gehouden, waarvan 1 alge meene, ver"-, van rekeningopnemers en 15 bestuursvergaderingen. Het aantaluitkeeringen bedroeg 23, waarvan 22 van 87.50 en een van 58. De Verzekeringskamer moet eens in de 10 jaar iedere Verzekering grondig con troleeren; deze controleering heeft hier in het afgeloopen jaar plaats gehad door een referendaris en een comm. v. d. Verz.- kamer. Later heeft de commies, de heer Stemp, de boeken ten huize van den heer Van Heerwaarden grondig onderzocht en geheel in orde bevonden, slechts een paar kleine opmerkingen werden gemaakt. De voorzitter deelde later in verband met dit onderzoek ten huize van den pen ningmeester mede, dat het bestuur ook nog met den heer Stemp een vergadering heeft gehad; de heer Stemp gaf in deze vergadering zh'n tevredenheid te kennen over de boekhouding, alleen adviseerde hij een safe te huren bij de Boerenleenbank en wees hij op de bepaling, dat gelden van het fonds alleen door twee personen mochten worden afgehaald van de bank. Daar slechts één oandidatenlijst was ingekomen, waarop de heer Kelder, het aftredend bestuurslid, opnieuw candidaat was gesteld, werd onder applaus der ver gadering de aftredende als opnieuw ge kozen verklaard. De voorz. richtte tot den heer K. enkele waardeerende woorden. In de pauze hadden de leden nog de ge legenheid om twee grafische voorstellin gen over ledental en over financieelen toestand der vereen, te bezichtigen. De secretaris was hiervan de samensteller; de heer Duinker had hierbij assistentie verleend. Bij de rondvraag deelde de voorz. nog mede, dat het bestuur de opdracht der algem. vers-adering had vervuld en den afgetreden boekhouder (die 20 jaar in het belan" der vereen, werkzaam is geweest) een gouden vulpen met inscriptie had overhandigd. Nog werd door den heer M. Witte ge wezen op de verantwoordelijke taak, die de commissarissen hebben; hij drong daar om aan op waardeering van de leden. Ten slotte werd nog gevraagd of het bestuur reeds Mannen heeft gemaakt over het feestelijk vieren van het 40-jarig bestaan van het Fonds. De voorz. deelde daarop mede, dat men onsetwiifeld dB feit niet onsemerkt zal laten voorbijgaan. Hierna werd met de beste wenschen voor de vereeniging de vergadering ge sloten. TEEL ZIEKEN. Te den Burg zijn veel zieken, vooral onder de kinderen. Wij vernamen, dat op een der scholen bijna de helft der kin deren van een klas door ziekte afwezig was. De Koog. In liet hotel van den heer De Brave werd Donderdag een vergadering gehou den, om te trachten te komen tot de op richting van een Landarbeidersbond. De heer Jac. Bruin opende de vergade ring. Spr. deelde mede, dat deze vergade ring gehouden werd op verzoek van eeni ge landurbiders. Getracht was een spreker van elders te krijgen, maar omdat deze niet voor eind Februari beschikbaar zou zijn, had men deze vergadering nu reeds beleed, vertrouwende, dat het resultaat hiervan zou zijn, dat een afdeeling werdi opgericht. Hierna werd liet woord gevoerd door den heer Molenaar, die hoewel geen spre ker van beroep, gaarne zijn medewerking verleende. Spr. bracht naar voren, dat deze bijeenkomst evenals overal elders van d .n wensch der arbeiders is uitgegaan. Sur. was van meening, dat de crisis, die we thans beleven, ontstaan is door rationali satie, waardoor honderdduizenden arbei ders in 't productieproces overbodig wor den. 'rerkorting van arbeidstijd zal hierin gedeeltelijk tegemoet kunnen komen. De arbeiders hebben tot nu toe in het geheel geen voordeel van de machines, doch wor den steeds meer afhankelijk van hun werkgevers, slechts een aanhoudend ge- zamenlnk optreden kan hierin verbetering brengen. Vervolgens behandelde spr. het striid- programma van den bond. Ie. achterstand inhalen hij de arbeiders die in de industrie werkzaam zijn. 2e. instelling van oommissies met zeg gingschap over het loon van de landar beiders, waarini aansluit een regeling voor de pachters, die eveneens in benarde om standigheden verkeeren. Door afwerken van dit programma is het mogelijk het landbouwend proletariaat uit zijn nood op te heffen. Verde toont spr. aan, dat de bond den arbeiders tegemoet komt door uitkeerin gen uit de werkioozenkas. Veel strijd zal nog moeten worden gestreden eer de ar beiders een menschwaardig bestaan heb ben, .ele arbeiders gaan dit hegrijpen, er wthans overal afdeelingen op^e* richt, waardoor de bond sterker wordt. Spr. eindigde met de opwekking fof al len om als lid toe te treden. Hierna J eenigen tijd gepauzeerd, waarna gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. De neer W. van Sijp uit Eiérland vroeg of hij lid van de afdeeling De Koog mocht worden of bc'.er verspreid lid kon zijn.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10