T Jaarlijksche Balans-Opruiming MAHLER-BESSE CIE CHAMPAGNE PIPER-HEIOSiECK I AU so ARCHÉ VIJFDE EN LAATSTE BLAO. STADSNIEUWS BORDEAUX WIJNHANDELAREN OKKE VISSER, VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1932 AGENTSCHAP DEN HELDER HELDERSCHESTEENKOLEN- EN ANTHRACIETHANDEL La xeer tabletten Gemeenteraad van Den Helder. PREDIKBEURTEN Vergaderingen, vermakelijkheden enz. 99 Evenals vorige jaren ENORME koopjes in alle afdeelingen. Restanten van onze bekende betere kwaliteiten. H| Overtuigt U in de étalages P. VAN DER MADEN. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Gelukkig kan het Comité melden, dat de eerste uitkeeringen hebben plaats gevon den, waarover advies werd uitgebracht door de betrokken Commissie. Voordat steun wordt verleend, wordt ieder geval eerst nauwkeurig onderzocht. Het is nog droevig te ervaren, dat ook in onze ge meente meer slachtoffers worden aange troffen, dan aanvankelijk vermoed werd. Vele gevallen, de meesten verreweg, moe ten gesteund worden door wekelijksche bijdragen en daarom doen wij nogmaals een dringend beroep op financieelen steun van de burgerij. Het Comité moet de een maal aangevangen taak voortzetten, want wij kunnen de crisis-slachtoffers niet meer aan hun lot overlaten. Dikwerf zijn het gezinnen, waarvan „men" niet zou ver moeden, dat daar de nood zoo hoog reeds gestegen was en op kiesche wijze wordt de steun verstrekt. Ter voorkoming van misverstand stel len wij er prijs op mede te deelen, dat de actie van de Vereeniging Katholiek Den Helder geheel geschiedt in samenwerking met ons Comité en dat alle door deze Ver eeniging ontvangen gelden aan ons wor den afgedragen. De actie van deze Ver eeniging geschiedt dus geheel ten behoe ve van het plaatselijk Nationaal Crisis- Comité. Uw bijdragen worden gaarne ontvangen door onzen Penningmeester M. A. Grün- wald, rekening houdende bij de Ned. Middenst. Bank, Twentsche Bank, Rotterd. Bankvereen. of op Postrekening 13717. Iedere bijdrage is welkom en noodig! Nationaal Crisis-Comité, Sub-Comité Den Helder. Nog werden ontvangen in dank van: A. C. f 2.50, K. f 5.Patroon en Pers. firma G. W. J. G. f 3.20, id. f 1.60, id. f 1.60, leden bijeen ter jaarverg. van de Coöp. Ijsfabriek f 100.Bond van Oud- Önderofficieren f 15.25, W. Groot f 5. N.V. Engel (motto: loon naar werken) f 2.50, N.V. de Rookende Amerikaan f 10. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Jan. op: ond.: op: ond: sm. nam. z 31 2.25 10.29 7.43 16.42 2.01 2.29 M 1 3.54 10.57 7.42 16.43 3.01 3.38 D 2 5.14 11.39 7.40 16.45 4.22 5.00 W 3 6.20 12.39 7.39 16.47 5.53 6.34 D 4 7.06 13.53 7.37 16.49 7.11 7.42 V 5 7.37 15.14 7.35 16.51 8.08 8.30 z 6 7.58 16.36 7.34 16.53 8.51 9.10 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 30 Jan17.10 uur Zondag 31 17.12 Maandag 1 17.13 Bij het op 14, 15 en 16 Dec. j.1., al hier gehouden examen voor het diploma boekhouden der Ver. van Leearen in de Handelswetenschappen, slaagden onze stadgenooten, de heeren J. Reints en H. Schenkius, beiden leerlingen van den heer J. Boon. DE NIEUWE WETHOUDER. Zooals elders (men zie het verslag van den gemeenteraad) is meegedeeld, werd in de Donderdagavond gehouden vergade ring in de plaats van den heer De Zwart tot wethouder gekozen de heer P. S. van der Vaart. De heer Van der Vaart, geboortig van Den Haag, is thans 35 jaar oud. Hij is in September a.s, 10 jaar lang bezoldigd be stuurder van den Bond van Minder Marinepersoneel (na de fusie Bond van Marineschepelingen). In 1927 werd hij voor het eerst in den Raad gekozen; be kend is zijn eerste redevoering in dit Col lege, waarin hij den wethouder Van Breda aanviel, welke rede, op kalmen en be- heerschten toon uitgesproken, toen veel indruk bij den Raad maakte. Het is nog niet bekend, welke onder- deelen van het gemeentelijk werk den heer Van der Vaart zullen worden opge dragen. D. van der Mast. Omtrent den heer D. van der Mast, die den door het aftreden opengevallen zetel in den Raad inneemt, valt te vermelden, dat deze 30 Aug. 1902 te Rotterdam werd geboren en dus 29 jaar is. Hij is dan ook het jongste raadslid zoowel in anciënniteit als 'ook in leeftijd. Hij ging 1 April 1929 met ontslag als korporaal-schrijver bij de Marine en vervult de functie van beambte bij den Bond van Marinesehepelingen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van de firma Smeots-Snel, Weststraat. Van Maandag 1 Febr. tot 8 Febr. wordt Iiacht- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, apotheker, Spoor straat. VERBETERINGEN TREINENLOOP. De Kamer van Koophandel deelt ons mede, dat met ingang van den zomer dienst der Ned. Spoorwegen, welke dit jaar eerst 22 Mei begint, trein no. 2483 die des avonds om 20.69 uit Amsterdam vertrekt en te 21.40 in Alkmaar aankomt, vanaf dien datum, op werkdagen door zal rijden naar Den Helder; vertrek Alkmaar 21.48, aankomst Den Helder 22.38. Dit zal wel een groot gerief zijn voor de reizigers, die anders met den laatsten trein hier aankomen. Verder zijn verschillende betere verbin dingen met het oostelijke gedeelte van ons land, via Amsterdam, in het vooruitzicht. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Wij herinneren nogmaals onze lezeres sen aan de lezing van Ds. Borgers over het onderwerp „Moederfiguren", welke Maandagavond a.s. te 8 uur onder auspie- ciën van bovengenoemde vereeniging in „Musis Sacrum"- gegeven wordt. AFRIKAANSCHE DECLAMATIE AVOND. Dane Smal. Woensdag a.s. zal in het kerkgebouw van de Palmstraat optreden de Africaner Danie Smal, die elders met bijzonder veel succes zijn declamatie-avonden geeft. De Hollandsche bladen schreven van hem: Hij is een figuur in de Groot-Nederland- sche kunstenaarswereld. Zijn stem is mannelijk en melodisch. Hij is een decla mator van den eersten rang, die de zaai doet daveren van den lach, maar wanneer hij een ernstig gedicht voordraagt, dit doet met een warmte en liefde, die alleen den echten patriot eigen is, dan is het doodstil in de zaal, en spiegelt zijn ont roering zich af op de aandachtig luiste rende toehoorders. In Transvaal is hij een voorvechter voor het Hollandsch-Africaansch. Zijn voordrachten hebben ten doel verschil lende fondsen te steunen voor de studie van jonge Africaners en voor het Christe lijk tehuis voor jonge mannen, die naar Johannesburg komen en voor volk en kerk verloren dreigen te raken. KLEURENDRUK. Op pag. 1 van het derde blad vinden onze lezers een teekening in twee-kleu rendruk. Dit is het eerste experiment in dezen vorm op onze rotatiepers. Wij had den reeds eerder advertenties in kleur gegeven en meenen dat ook deze proef geslaagd mag heeten. De teekening is, evenals dat in het nr. van Donderdag, van onzen stadgenoot, den heer Beekhuis van Till. H. B. S. V. Donderdagavond gaf H. B. S. V., de welbekende vereeniging van H. B. S.- scholieren, een wederopvoering van het indertijd bij het 12J jarig bestaan dier vereeniging vertoonde tooneelstuk „Dolle Hans". Ditmaal hadden de „Vleermuizen" zich beschikbaar gesteld voor het plaatselijk crisis-comité, aan welk lichaam de baten zouden worden afgedragen. Het is jammer dat deze poging zoo weinig waardeering heeft ondervonden, de zaal was althans minder goed bezet. Hoe dit komt? Ja, waarschijnlijk ziet men hier ter plaatse nog te weinig van de crisisgevolgen om aangespoord te worden ook iets tot het lenigen van den nood bij te dragen. Daarom is het te betreuren voor H.B. S.V., dat niet meerdere menschen opge komen waren, want het tooneelstuk en de opvoering daarvan waren alleszins de moeite waard Voor den aanvang werd mededeeling gedaan van een tegenslag. Mej. Biegel, die een der hoofdrollen had, was den vorigen dag ziek geworden en kon zoo doende niet medewerken. Haar plaats werd ingenomen door Mej. van Rappard. Dat deze tegenslag gevolgen heeft ge had, minder goede, hebben wij nietkun- nen bemerken. Het pleit voor het kunnen j van Mej. van Rappard, dat zij haar rol zoo uitstekend heeft gespeeld, want eerst op den dag van opvoering, des middags drie uur, heeft zij pas haar rol gekregen en zij heeft niettegenstaande dien, in korten tijd haar rol zoo goed ingestu deerd, dat men er absoluut geen erg in heeft gehad. Het stuk „Dolle Hans" siert al vele jaren ons tooneelrepertoire en is dus geschreven voor toestanden die zich ge- ruimen tijd geleden in Indië voordeden. Dat het stuk zich tot op heden heeft gehandhaafd, ligt misschien in het feit, dat de toestanden daar (helaas) nog niet veel veranderd zijn, waardoor het stuk zijn aantrekkelijkheid heeft behouden. Een jong bestuursambtenaar wordt bij het uitvoeren van een opdracht heen en weer geslingerd tusschen geweten en plicht. Eerst volgt hij het eerste, doch bereikt hier slechts mede dat hij een reprimande krijgt van zijn superieuren. Dan doet hij het tweede en komt daarbij om. Het hoofdgegeven is echter, de ver achting waarmede de Indo's in Indië worden bejegend. De hoofdpersoon Dolle Hans, een Indo, wordt uitgebeeld dooi den heer van Duyn, populair gezegd, Koos. Ongetwijfeld is hij het hoofd van het kleine gezelschapje. Ontegenzeggelijk heeft hij zijn persoon mee voor het spe len van den titelrol. De toestanden die in het stuk tot uitdrukking komen, zullen hem ook wel niet vreemd zijn. Onbekend met de toestanden in Indië, valt het ons natuurlijk moeilijk ons te verplaatsen in het milieu van den Indo officier. Het spel van den heer van Duyn was vol actie en vooral in de laatste acte, kwam zijn onmiskenbaar talent naar voren. De heer Meerens had de rol van be stuursambtenaar en wij hadden ook niet gedacht dat deze zooveel tooneelspelers- kwaliteiten in zich herbergde. Vooral goed was hij in de momenten waarin hij geslingerd wordt tusschen zijn geweten en plicht. Ook in het samenspel met Mej. van Rappard, die de rol van zijn vrouw vervulde was hij goed. Over Mej. van Rappard hebben wij reeds iets gezegd. Eerst een beetje huise-1 lijk spel dat aardig is om aan te zien. Trouwens, dit zal bij de dames wel meer natuur zijn dan aangeleerd. Doch ook later, wanneer haar spel meer dramatisch wordt, is zij heel goed. De heer P. Pover had de rol van luite-1 nant, den vriend van den ambtenaar en van Dolle Hans. De heer Nypels voldeed ons wel in zijn spel als majoor en Indo hater. Zijn spel in de dramatische laatste acte had echter wel iets sterker kunnen zijn. De heer Kiljan speelde goed als trouwe sergeant. Verder speelde de heer Meerens in de laatste acte nog als wacht commandant. In zijn eerste rol vonden wij hem even wel beter. In de pauze werden de Vleermuizen waardeerend toegesproken door den heer Th. P. Stam, lid der sub-commissie voor vermakelijkheden van het plaatselijk crisis-comité. Hij bedankte de medespe- i lenden voor hun pogingen om het hunne bij te dragen om den nood van de crisis slachtoffers te lenigen. I De heer Polak had zijn zaal gratis beschikbaar gesteld, terwijl de Casino- S band gratis medewerking verleende. De I heer Stam bedankte ook hiervoor. Na afloop werd door den heer Stam, aan Mej. Rappard een bouquet aange boden. DEPARTEMENT DEN HELDER VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT .„NUT VAN 'T ALGEMEEN". Men schrijft ons: Door het Nut is het gelukt voor eene avondvoorsielling in het Tivoli-Theater- beslag te leggen op de film Dieren zien U aan«, een der schoonste Liga-films, terwijl de heer P. v. Twisk, directeur van het Tivoli-Theater, zijne medewer king verleent tot het welslagen van dezen filmavond en gezorgd voor een varieerend voorprogamma. De filmavond is bepaald op Donderdag 4 Februari en voor iedereen en voor eiken leeftijd toegankelijk op de voorwaarden in de advertentiën aange geven. Het Algemeen Handelsblad schreef: De maker van de fllm heeft blijkbaar ■zoo volledig mogelijk willen zijn. Bijna geen vogel en geen zoogdier of zij komen in de fllm voor; ouderen zullen met belangstelling kennis van de film nemen j en de jeugd geweldig genieten, vooral als in aanmerking wordt genomen dat j de tekst werd verzorgd door den hefer iA. F. J. Portielje, Inspecteur van hét Kon. Zoölogisch Genootschap »Natrffik i Artis Magistra* te Amsterdam, j Het Volk schreef: „De fllm ié pr§- tentieloos, los van den wel eens hinder lijken drang en zoogenaamd documentaire J films om geschiedenis in het document j te brengen. Er van vertellen Onmta- l gelijk Zelf gaan zien is hier het eenïgé", De Maasbode schreef: Degenen die nog mochten meenen dat „De Uitkijk" eene instelling is exclusief voor snobbis- tische aestheten moeten vooral eens deze film gaan zien. Begrijgelijk heeft het Nut aan deze beschouwingen niets toe te voegen en verwacht als bij alle door haar gegeven filmavonden een groot bezoek. Plaats bespreking is derhalve zeer gewenscht om voor teleurstelling bij uitverkoop theater gevrijwaard te zijn. Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon r.o. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 Tel. 228 POLDERWEG 34 GOEDE EN GOEDKOOPE BRANDSTOFFEN. ANTHRA- CIET VANAF I 1.60 Onze visscherij staat thans nog steeds in het teeken van bot- en garnalenvangst. Van beide soorten zeebewoners zijn de vangsten niet onbevredigend te noemen en van garnalen is nu soms overvloedige vangst. Daarom vooral is het jammer, dat de garnalenprijs zich maar steeds niet in stijgende lijn wil bewegen, waardoor met deze visscherij alleen geen loonend be drijf zou kunnen worden gemaakt. Ge lukkig daarom dat de bot flink aanvullend meewerkt tot verhooging der besomming. Wel is de prijs daarvan niet zoo hoog meer, maar kan toch bevredigend worden genoemd. Daarbij komt dan nog de op brengst van puf en andere biivisch. Wel zijn de vischprijzen voor de kotters thans sterk schommelend, omdat, bii eeni- gen aanvoer, aan de vraag vlug is voldaan en dan de prijzen sterk inzinken. Treft men een gelukkigen dag aan den afslag te IJmuiden, dan kan er nog flink worden besomd, treft men een overvoerde markt, dan is het vischproduct ontstellend laag in prijs. Naar bot is van elders blijvend vraag, want dagelijks komen hier. vooral van Volendam, vrachtauto's aan de markt, die met hun platte kistjes, op die wijze de bot levend weten te vervoeren. Haring wordt nog weinig aangevoerd, 't Is daarvoor schijnbaar nog te vroc in den tijd. R A DIO-„TE LEFU N KEN"- DEMONSTRATIE. Sjonge, dat was gezellig toen wij gister avond eens een kijkje namen op de demon stratie, welke, door de firma Van Os, uit de Koningstraat, in „Musis Sacrum" ge geven werd. Reeds bjj het binnenkomen, kwamen ons de tonen tegemoet van de „Defileermarsch" van onze „Staf" en een oogenblikje keken wij eens rond in de meening dat de heer Leistikow met zijn orkest ergens verscholen zat, doch bet geluid bleek te komen uit de „Telefunken 341 W. K.", die dan ook een buitengewoon mooie weergave bezit. En al spoedig zaten wij midden tusschen de keurcollectie toestellen, luidsprekers en wat dies meer zij. Vooral de weergave van het toestel J „340 W. L." wekte een ieders bewonde ring. Eveneens van den heer Van Os was de ,.Protos"-stofzuigerstand en de keuken artikelen van gelijken naam. We leven toch in een goeden tijd, het wordt hoe lan ger hoe gemakkëlijker en voor menig jonggetrouwd huisvrouwtje moet het dan ook een genot zijn tusschen al die heer lijkheden. Ook de Duitsche firma „Sie mens", was er met een menigte apparaten voor keuken en huiskamer, te veel om op te noemen. Geen wonder, dat deze goed geslaagde demonstratie veel bezoekers heeft getrokken en zal een en ander dan ook een succes voor de exposanten ge weest zijn ITALIAANSCHE OPERA. Wij hebben in ons vorig nummer den korten inhoud medegedeeld van „Rigo- letto", de opera, van Verdi, die hier bin nenkort door het volledig gezelschap der opera Italiana zal worden opgeveerd. Deze opera is een van de populairste van den meester en vormt een geliefd repertoire stuk van de Opera „Italiana". De eerste acte met haar zwierige balletten en fraaie costuums, en verzorgd decor is een lust voor het 00°-: het culminat mint der his torie ligt evenwel i de derde acte en de muzikale illustratie houdt daarmede gelij ken tred. De handeling heeft plaats in de 16e eeuw te Mantua. De opvoering in Den Helder is volko men gelijk aan die te Den Haag,.Rotter dam en Amsterdam. Naast de solisten werkt het koor mede, het ballet en het groot» orkest van het gezelschap. Het ge zelschap, dat uit den aard zeer groot is, komt met een specialen trein uit Den Haag, en vertrekt daarmede ook weer naai de residentie na afloop. Dat het dus een kostbare opvoering wordt, en het veel risico oplevert daarvoor naar een provin cieplaats als de onze te komen, zal men begrijpen. Zooals men weet, zijn het de heeren Polak en Van Twisk, die tezamen dit risico ervan dragen. De entréeprflzen zijn veel lager dan in de groote steden, en het zal dan ook noodig zijn, wil de onder neming rendabel zyn, dat „Casino" tot in den nok bezet is. Als opera is „Rigoletto" een goede keus; door opera-liefhebbers is veel hiernaar gevraagd. Te Amsterdam, waar de opera in het gebouw van Carré gegeven werd. was het talrijke publiek enthousiast. De vele hekende melodieën zijn zeer gewild door het publiek. Uit den aard der zaak wordt van buiten de stad een groote toeloop verwacht. Voor zoover zij aan de spoorlijn wonen, kunnen zij na afloop met den extra-trein terug reizen. VERFRAAIING VAN CASINO. De „Casino"-directie, die er steeds op uit is, het haar bezoekers zoo gezellig en aangenaam mogelijk te maken, heeft eeni- ge verfraaiingen in de zaal aangebracht, waardoor het geheele aspect daarvan ten zeerste heeft gewonnen. De verschillende verbeteringen zijn ge heel door de „Casino"-directie, onder lei ding van den bedrijfsleider, den heer Ampt, ontworpen en vervaardigd, met medewerking van het „Casino"-personeel. De wandlampen zijn geheel vernieuwd, evenals die van het balcon, waarvan de voorkant geheel met verguldsel is bedekt, wat vooral met de daarop brandende lampjes een mooi gezicht oplevert. De groote lampen aan den zolder zijn even eens vernieuwd en evenals de wandlam pen vervaardigd van zacht tweekleurig papier. Verder zijn langs den wand en langs het tooneel lichtende cilinders aange bracht, tusschen de verschillende deuren, waarmede verschillende lichteffecten kun nen worden gemaakt. Dit laatste is vooral gedaan voor de dansfeesten in „Casino" en zullen daarbij ongetwijfeld de gezelligheid verhocgen. aan aantrekkelijkheid gewonnen. Door een en ander heeft „Cas' zeer KINDERVOORSTELLING In „Casino". Woensdagmiddag a.s. te half 3 wordt in „Casino" een kinderfeest gegeven, waarbij zal optreden prof. Meiloc, van Amsterdam, met zijn speciaal kinderprogramma. V oor- eerst zal hij zijn wonderlijke toovertoeren laten zien, waarbij de kinderen zelf mee mogen helpen. „Een uurtje in het land dei- wonderen" noemt prof. Meiloc zijn in teressante' goocheldemonstraties. Verder is er de beroemde buikspreker mr. I-3?" tini, die met zijn sprekende en zingende poppen, zijn toehoorders onbedaarlijk zal laten lachen. Voorts wordt er dien middag een wedstrijd gehouden voor de kindei en zelf. De jongens en meisjes die kunnen voordragen, zingen, spelen op viool, piano, mondorgel, raadsels opgeven, of iets der gelijks, mogen op het tooneel komen en zullen in de gelegenheid gesteld voiden hun talenten op dit gebied, te toonen. ver- schillende prijzen worden luer-voor intge- loofd. Dus jongens en meisjes, doe je qe. en laat Woensdag eens liooren en zien wat je zooals ten beste kunt geven. Het belooft een amusante middag te worden. Voor prijzen zie men de advertentie in dit blad. Mijnhardt's regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 6o ct. Bij Apoth. en Drogisten. CAFE „KLEIN KRAS", KONINGSPLEIN. Wanneer de tijden véranderen, dient men ook de bakens te verzetten, en zoo ook heeft de heer Pluylaar, eigenaar van café „Klein Kras" gedacht. Hij heeft na melijk beslag weten te leggen op het aller nieuwste snufje op het gebied van mecha- l nisch muziek n.1. de „Animatie Accor- deon-Claortist". Dit instrument is ge leverd door de firma Hupfeld, te Am sterdam en is het eerste wat in Neder land is geleverd. Wij hebben ons van dit instrument overtuigd en heeft op ons een aangenamen indruk gemaakt. Volgens advertentie in 'dit blad is hedenavond de eerste demonstratie en vervolgens iederen avond. EEN AANRIJDING MET STUKKIES. Het gebeurde natuurlijk weer op een hoek. Want zoo goed als alle aanrijdin-1 gen gebeuren op een hoek, niet waar, waarom deze dan ook niet. Het ging als' volgt. Op den Polderweg reden gisteren namiddag twee meisjes op n fiets. Wat zegt u? Twee. .ee? Welja waarom niet? Wij hebben ze wel eens met z'n drieën op een vehikeltje gezien! Maar. voor deze overbevolkte fiets reed een jochie (bij een aanrijding behoort nu eenmaal een jochie). Maar dit jongske wou zoo maar zonder een teeken de Hertzogstraat in rijden. Jawel, morgen brengen, het lukte hem toch niet, want de twee meisjes reden hem net op den hoek in de flank, met het gevolg dat het heele zaakje ondersteboven gereden werd. En het joch natuurlijk aan het schreeuwen. Geen wonder, wij hebben het zelf nooit meegemaakt door twee meiskes overreden te worden, maar alles behalve aangenaam zal dit dan ook wel niet zijn. En stukken natuurlijk. Het jochie z'n bol kapot en z'n knieën en z'n fiets en de meissies ook kap.... eh ik bedoel ook van alles kapot, enfin van het heele zaakje was niet veel meer ov»r. Als het nu maar een goede les voor de volgende maal is. AANRIJDING. Dezen keer tusschen een auto en een voetganger. Ook deze aanrijding gebeur de Vrijdagmiddag, ook bij den Polder weg, met dit verschil, dat de auto van v. Gend Loos een voetbanger heeft aangereden, op den hoek Emmastraat Polderweg. Doch een en ander liep nogal goed af, volgens onzen zegsman, want stukken waren er niet. Aan wie de schuld gegeven moet worden, durven wij dan ook niet met zekerheid te zeggen. VERGADERING VAN VRIJDAGAVOND. Afwezig met kennisgeving de heeren Van der Vaart, Boogaard en De Nijs. Men is genaderd tot de eigenlijke be grooting, gewone dienst. Allereerst komen hierbij in bespreking de door de fractie «Gemeentebelang» ingediende voorstellen (opgenomen in ons vorig nummer). Voorstellen der fractie „Gemeentebelang" De heer E ij 1 d e r s legt hieromtrent de volgende verklaring af: Wij zijn in deze tijdsomstandigheden tegen verdere belastingverlagingen, om dat door den heer Biersteker niet vol doende zijn aangetoond de bedragen tot dekking. De bedragen, welke hij zou willen gebruiken, voorkomende op de gewijzigde begrootingsnota, zijn in die zelfde nota verwerkt in de uitgaven, grootendeels voor sociale armenzorg, zoodat wij op genoemde gronden zijn tegen verlaging der opcenten fondsbelasting. Verlaging opcenten wegenbe lasting, daarin is door den heer Bier steker de fout begaan om de 450 wonim genen er bij te trekken, die volgens latei- gebleken opgave van den Gemeente ontvanger al in de begrooting als ramings- post zijn begrepen. Nu moge het waar zijn, dat er wellicht meer ontvangen wordt dan geraamd is, doch deze meerdere ontvangsten kunnen worden gebruikt voor de komende kwade dagen. Ten slotte: een bedrag te storten in het Crisis-Comité. Dit alles zins sympathiek voorstel, wordt door ons geamendeerd als volgt: De Raad spreke zich uit, dat bijaldien de particuliere wel dadigheid te kort schiet, het Crisis-Comité zich wendt tot den Raad en deze diligent is tegenover het Crisis-Comité en indien spoedige hulp noodig is, B. en W. een blanco crediet te geven. De heer Luyckx: De r.k. fractie was aanvankelijk vóór liet voorstel-Bier- steker inzake de presentiegelden. Gezien het gebeurde van gisterenavond*) zal spr. er tegen stemmen* Ten aanzien van het voorstel om een bedrag van f 5000 uit te trekken voor het Crisis-Comité, sluiten wij ons aan bij het betoog van den heer Eijlders, en willen overigens liever een verzoek van dat Comité zelf afwachten. De heer Luyckx wilde toen liever doorvergaderen en de begrooting afwer ken, maar de meerderheid besliste anders. Zondag 31 Januari 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestpleinJ 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Viering van den Jeugddag. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaal weg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. Meyneii Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Donderdag 7 30 uur, N. vd. Kraats Chr. Geref. Kerk (Stnengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. W. F. v. d. Kodde, van Rozenburg Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u. Ds. P. H. Borgers Doopsbediening. Donderdag 4 Febr. nam. 8 uur, Deutscher Verein. Schwester Chr. Glassinger. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u„ Ds. J. H. Vaandrager 's Avonds 5.30 u„ Ds. R. C. W. J. Hoek Dinsdagavond van 89 u., Bidstond voor de Vrede. Leiders: Ds. Vaan drager en Ds. Hoek. Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Sexagesima. 's Morgens 10 uur kerkdienst Past. Th. Moleman Dinsdag 2 Februari, Opdracht des Heeren in den Tempel. 's Morgens half 10, kerkdienst. Leger des Hells. Geen opgaaf ontvangen Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen)'. Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté ïïlomenmagazifn ft *Vooï\aM-êtalacp t£&ma" Zaterdag 30 Januari. Soirée dansante, Musis Sacrum, 8 uur. Uitvoering Tooneelver. „Excelsior", Ca sino, 8 uur. Zondag 31 Januari. Tooneeluitvoering, R. K. Volksbond, 8 u. Maandag 1 Februari. Lezing Ver. v. Huisvrouwen, Musis Sacrum, 8 uur. Zaterdag 0 Februari. Soirée Zangver. „HarmonieMusis Sacrum, 8 uur. Uitvoering Gymn.ver. Pro Patria, Casino, 8 uur. Betreffende de andere voorstellen wil len ook wij gaarne belastingverlaging, maar ook wij vreezen, dat we dan toch het volgend jaar weer zouden moeten verhoogen. Op het oogenblik is er al een flinke verlaging verkregen. De heer Minnes en na hem de heer van Loo zetten eveneens het standpunt hunner fractie's uiteen. De heer van Loo heeft trouwens al bij de alg. beschouwin gen het standpunt uiteengezet. De mo tieven van B. en W. zijn voor ons aan leiding geweest niet mee te gaan met de voorstellen van Gem. bel. Ook ten op zichte van het Crisis-comité gaan wij mee met het standpunt van B. en W. Verkeerd zou het zijn om aan te sluiten bij den heer Eylders. De heer Schoeffelenbergerzal vóór de voorstellen Bmrsieker stemmen inzake de belastingvenaging. Niet voor dat inzake het crisis-comité. De voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen ten opzichte van het Crisis-comité zegt spr. Het College meent het te moeten ont raden omdat het vaag is en niet omlijnd. Maar wel willen wij gaarne een beginsel uitspraak hieromtrent van den Raad in afwachting van een omlijnd voorstel van het Comité. De heer Biersteker: Dat komt dan natuurlijk morgen! De Voorzitter: Jawel, maar er moet een gemotiveerd en omlijnd voorstel 99

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13