Een gramofoonplaat als geneesmiddel Voor Iedere kwaal een speciale plaat De experimenten van Dr. Casimir Radwan. (Bjjz. correspondentie). zich herinneren, dat er zelfs bijna een revolutie uitbrak, toen Kemal's bruid ongesluierd voor het huwelijksaltaar verscheen en toen Kemal zelf met een hoogen hoed het parlement wilde be treden en ook betrad. Maar nooit is deze man een voetbreed van zijn eenmaal genomen besluiten afgeweken! Hij heeft de algemeene dienstplicht ingevoerd, onderhoudt een leger van 120.000 man en is sedert en kele jaren bezig het volk te beschaven en te ontwikkelen. Daartoe schafte hij, na heftigen strijd met de priesters, in 1929 het Turksch-Arabische schrift af, dat thans nog slechts toegestaan is voor godsdienstige opschriften. Het on derwijs werd sterk uitgebreid ep ge organiseerd en Kemal heeft er voor ge zorgd, dat Constantinopel een univer siteit verkreeg ,een Fransche en een Engelsclie hoogeschool en een Duitsche middelbare school. In vele andere steden werden seminaria voor leeraren en leeraressen opgericht. Ziekenhuizen werden gebouwd, de wegen en straten verbeterd, de spoorwegen onderzocht, uitgebreid en gemoderniseerd. Dat deze en andere hervormingen in het land, waar traditie, conservatisme en mid- deleeuwsche hoogtij vierde, niet zonder groote moeilijkheden en sterk verzet waren in te voeren, bewijst hoe krach tig de wil van den uitvoerder, van Kemal Pasja was. Dat hij zich vele tegenstanders heeft gevormd, is van zelfsprekend. De Turksche landen werden dus aan gepast aan de Europeesche begrippen en men zal zich in dit verband herin neren, dat Kemal eens tegen een ver bond met Duitschland was gekant, daar hij in dien tijd overigens op dat oogenblik zeer terecht meende, dat een Turksche inmenging in de Europeesche aangelegenheden niet in de politieke lijn van Turkije lag. Maar nu heeft hij een andere richting inge slagen, zag hij in, dat de oude sleur naar den afgrond zou voeren. Natuur lijk bestaan ook voor zijn hervormin gen zekere grenzen, want een land met 14 millioen inwoners op een dergelijke oppervlakte, is geen rijk land meer en heeft buiten de tabak slechts wat wol en vruchten om te exporteeren. zoodat ook hier bezuinigd moet worden. De gevolgen van zijn wijzigingen zijn echter overal reeds te bespeuren en zij toonen maar al te duidelijk, dat Kemal de juiste man op den juisten plaats is. Toen in 1927 zijn ambtsperiode was afgeloopen, werd hij onmiddellijk weer herkozen en niemand twijfelt eraan, dat hij nog tal van jaren lang zijn positie zal blijven behouden. De tegenwoordige positie van Turkije op het wereldtooneel is geheel en al zijn werk. En dat weet men in Turkije ook te waardeeren, evenals in Italië met Mussolirti. Bovendien heeft hij de ge- heele macht in handen en het leger ver afgoodt hun aanvoerder, die hen reeds zoo menig maal den zege heeft ge bracht. Zoo is uit den kleinen school jongen uit Saloniki, die toevallig een spaarzamen vader bezat, waardoor hij in staat werd gesteld officier te worden, de eerste dictator van onze eeuw ge worden, want Mussolini en Primo de Rivera zijn eerst later gevolgd. (Nadruk verboden). Tut Ankh Amen ad liver as persies assureau gurkies. kocht den begeerden jas betaalde contanten liet hem den volgenden dag bezorgen. Foster was thuis, toen hij aankwam. Waar komt dat vandaan, liet hij zich verbaasd ontvallen. Mac heeft 'm gestuurd... vin je 'm niet beeldig? Machij stond perplexMac, die niet bestond! Een roode vlam sloeg hoog in hem en vlakte al het andere uit, z'n speelzucht, z'n bedriegerijen hij zag alleen maar Helen met den bont jas en hoe ze dien gekregen had. Er was maar één mogelijkheid en hij aan vaardde die, zonder haar gelegenheid te geven iets te zeggen. Hij rukte haar den jas uit de handen en sloeg haar in het gezicht. Ze viel achterover op den divaneven stond hij daar, keek op haar neerdan gooide hij haar den mantel toe en liep het huis uit Jammer van de Currans. Ze gaan scheiden. Man of vrouw de oorzaak? Een man, als ik het wel heb. (Nadruk verboden). r Er was eens een zekere Dr. Casimir Radwan.... Deze genas de menschen geheel en al op zijn manier. Hij noo- digde namelijk een groot aantal men schen, vaklieden en leeken voor een voordracht met experimenten op per sonen uit de zaal uit. Naast dr. Radwan stond er op 't podium een groote gram mofoon gereed. De onderzoeker ver klaarde, dat hij door het spelen van verschillende platen met suggestieven tekst alle menschen naar willekeur kon opwinden of kalmeeren. Daarop noo- digde hij een heer uit op het tooneel te komen en voor de grammofoon plaats te nemen. In de eene hand kreeg dien heer een krachtmeter, terwijl een so- mafoon op de hartstreek werd beves tigd. Dan zette Dr. Radwan zijn gram mofoon in werking. Hij liet een zooge naamde „opwekkingsplaat" draaien. Uit de klankholte van het instrument dreunde een diepe, demonische, ver ontrustende stem, die vertelde, dat men steeds sterker werd. steeds sterker, zóó sterk, dat men van louter kracht bijna niet meer kon blijven staan.... En de krachtmeter wees op een heftige ver haasting van den polsslag; de hart kloppingen, die door den somafoon in een soort luidspreker werden versterkt, klonken luider en sneller door de ruim te de heer had zich door de spreek machine laten hypnotiseeren! Maar Dr. Radwan verklaarde dade lijk, dat hij de menschen niet adeen kon opwekken, maar ook kalmeervn volgens dezelfde methode. En hij be wees dit onmiddellijk door de daad. De volgende plaat was getiteld „psycho- phones nachtgebed". Wees toch harmo nisch, mensch, kalmeer en slaap gerust in zoo ongeveer was de tekst, die uit de grammofoon stroomde. Waarop de een na den ander in de zaal begon te gapen. Dr. Radwan lachte en verklaar de, dat de tijden van de Hoffmansdrup- pels en het „slaap, kindje, slaap" voor bij waren, dank zij zijn uitvinding. In totaal had de goede zielsdokter drie platen samengesteld, die door zijn pa tiënten 's morgens, 's middags en des avonds ingenomenpardon, gespeeld moesten worden. Ja stil maar! Ieder een zal geholpen worden. Voor ieder kwaaltje is een middel aanwezig! Want de dokter kondigt het verschijnen van meerdere platen aan, waarmede hij ge compliceerde gevallen zal behandelen, storingen zal opheffen, en de hardnek kigste psychopaten volkomen zal ge nezen. Welk een zegen, wamiesr deze uit vinding inderdaad levensvatbaarheid zou hebben, zich zou kunnen laten ver breiden, als uit iederen luidspreker gratis medicijnen de wereldruimte wor den ingeslingerd, als in de bioscoop zaal iedereen zou kunnen worden inge sproken, dat zü heelemaal niet vermoeid waren, dat zij geen honger hadden, dat het niet benauwd was, als iedereen zou kunnen luisteren naar streelende klan ken, die vertellen, dat de tijden heele maal niet slecht waren, dat ze integen deel welvarend waren, en dat alles te recht was gekomen, al stond ook een half uur later de deurwaarder met zijn liefhebberijknechten ts wachten. Maar het heeft niet mogen zijn.... Nauwelijks was de aard van de experi menten bekend geworden of er brak een storm van verontwaardiging over het hoofd van den moedigen psycho- technicus losMen verweet hem, dat hetgeen hij deed, kwakzalverij, mid- deleeuwsch bijgeloof was. Het ware niet mogelijk, dat een mensch door een ma chine gehypnotiseerd kon worden. Iedere suggestieve kracht vereischte de directe werking van een persoonlijk heid. Iedere daartusschen geschakelde machinerie verzwakt de werking vrij sterk. De meest eenvoudige ervaringen bij radiovoordrachten en bij door den luidspreker ten gehoore gebrachte opera-opvoeringen hadden zijn theorie kunnen te niet doen. En bovendien zij waren sterk gekant tegen een der gelijke onwetenschappelijke wijze van genezen. Dr. Radwan is het antwoord op hun aanval niet schuldig gebleven. Hy zegt, dat er zekere stemmen bestaan, die zulk een suggestieve kracht bezitten, dat zijn doel zeker te verkrijgen is. Vele stemmen verkrijgen juist door mecha niseering het suggestieve timbre. Hij neemt deze stemmen „phonosugges- tief". Andere kleine raffinementen, als b.v. het voortdurend spreken op dezelf de toonhoogte, kunnen de hypnose nog verder gunstig beïnvloeden. Tenslotte volgen 's morgens duizenden menschen vpor hun luidsprekerde commando's van den gymnastiekleeraar op, die het gymnastiekhalfuurtje verzorgt en met denzelfden ijver en dezelfde aandacht, als stonden zij in een gymnastieklokaal en stond de leeraar in levenden lijve voer hen. Het eindbesluit van den r&ad van doktoren is nu juist ïr'et bepaald vrien delijk uitgevallen. Zij verklaren Dr. Radwan en een Fransche geleerde, die dergelijke theorieën heeft opgesteld en verdedigd, kortweg ,.niet als vertegen woordigers te kunnen beschouwen van de psychotherapie' Met deze trotsche woorden is de zaak echter nog niet af gedaan. Binnenkort zal Dr. Rad s an waarschijnlijk nog van zich en zijn ex perimenten doen spreken. ZOOALS HET LICHT DE VLINDER TREKT. Leer op eigen kracht ver trouwen. Een zoele, windstille zomeravond. De warme geur van een bos wijd-openge-" bloeide, vlamroode rozen, die dicht bij het schemerlampje staan. Een mooi boek, dat we net uitgelezen hebben en waar we nog na-mijmerend boven zit ten te droomenAls we opkijken. zien we en mooien vlinder om het gloeilampje warrelen. Zoo nu en dan vliegt hij een eindje weg, soms zelfs een heel eind, maar altijd weer vliegt hij terug naar dat licht, dat lokt en dan z'n vleugeltjes verschroeien zal. Na een paar mislukte pogingen ge lukt het wonder boven wonder, hem luchtig tusschen twee handen te van gen, en buiten te laten vliegen. Zijn vleugeltjes zijn nog gaaf. Onwillekeu rig keeren we weer tot onze vorige gedachtensfeer terug. Een klein, zwe vend iets glijdt langs onzen starenden blik en blijft dan bewegingloos op tafel liggen. Het is de vlinder, die teruggekeerd is naar het lokkende licht. Wij verwijderen hem van het gevaar, vergeef sch! Hoe dikwijls gaat het net zoo in een menschenleven, dat iemand's verlan gen en daarna al gauw iemand's stre ven uitgaat naar iets dat lokt en lokt als het licht van den vlinder, en waar uit toch niets goeds kan voortkomen. De meeste menschen geven zich niet veel moeite, om een ander van zijn on geluk af te houden. En al doen ze het wèl, het helpt niet. Want als een verlangen maar sterk genoeg is, dan kan men iemand terughalen van den rand van den afgrond, en altijd weer zal hij ernaar teruggetrokken worden. Om hem van den afgrond te behoeden, zou men hem achter ijzeren grendels moeten opsluiten, en nog zou hij zich dan in zijn pogingen om vrij te ko men, tot bloedens toe verwonden. Eerst wanneer hij zelf inziet, dat de afgrond een afgrond is, en er zich vrijwillig vanaf wendt, zal hij èn vrij èn veilig zjjn! Wij mogen nog kunnen in een an ders leven ingrijpen. Evenmin kunnen wij ons erop verlaten, dat een ander ons zal behoeden voor de lokkende ge varen in het leven. Wij moeten zelf liet gevaar leeren zien, en er ons verre van houden, zoolang wij niet vol komen zeker weten, dat wij ertegen zijn opgewassen. Het zich-op-een-ander-verlaten ver slapt. Trouwens, alleen de raadgevin gen van iemand die over het betref fende geval volgens ervaring kan oor- deelen, zouden kunnen helpen. Maar dan nog, wie zegt u hoelang ge een vertrouwden raadsman zult bezitten? Wy moeten alleen leeren, op eigen wieken te drijven. Een sterke wil ver mag veel en is een belangrijke factor ten goede in het leven. Weten wat men wil, daar komt het opaan, en dat dan intens willen, al moet men er eens wat voor opofferen. Een ieder moet wel eens door het ondervinden van een harde waarheid levenswijs heid opdoen. Het hindert niets, of we eens tegen de lamp loopen, wanneer wjj daardoor winnen aan persoonlijk inzicht en vasten wil. Maar als iets u trekt, onderzoek dan eerst, wat het is. En vliegt niet als een zorgelooze vlin der naar iedere lamp. Vindt eerst uit. of uw vleugels de warmte verdragen kunnen. Ook met verzengde geestelijke „vleugels" is men verloren voor den levensstrijd. Dr. JOS DE COCK. Een zonderlinge eerli|kheldsproef. De eigenaar eener auto onderneming in een der groote wereldsteden heeft een zonderlinge proef genomen in verband met de eerlijkheid zijner huurders. In een auto, die gemiddeld 35 ritten per dag deed, waardoor 35 personen aan de vuurproef werden onderwor pen, werd een waardeloos pakje gede poneerd. Van de 35 personen hebben 17 het zonder meer meegenomen bij het verlaten van het voertuig, drie let ten er klaarblijkelijk niet op en vijf tien stelden hun chauffeur in kennis van hun vondst en gaven tegelijkertijd hun adres op, in de hoop op een even- tueele belooning „voor den eerlijken vinder".

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16