PUROL Huid Pé Kijkjss uit mijn venster. c Ingezonden GEMENGD NIEUWS Langs de Straat. Een mislukte aanslag. j De aannouder wint i I Heldersche Courant De ondergang van de M 2. SJeigif Ingezondenmededeel !n g. 852 Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door looi 30-60. Tub« 80 cl. .i Apolh. en Drogisten hart, tegen het Dorus Rijkersfonds. Laten wij. zegt de heer van Dok, een einde ma ken aan dat gedoe, opdat het fonds weer m bloei mag toenemen, tot heil van onze oude redders (Daverend applaus.) Daar na wordt de motie om tot stemming over te gaan, behandeld en aangenomen Een voorstel-H o e i j e n b o s, om de discussie te sluiten en tot stemming over te gaan, werd met 125 tegen 42 stemmen aangenomen. De vergadering ging nu over tot een tweede vrije stemming. iemand vroeg, of onder de candidaten personen waren, die door het fonds be- 'jj sveic'en' waarop de voorzitter ant- ooic e, dat in verband met de aanvaar- cing van het rapport-Tak de toestand op- oudt, dat onder de bestuursleden bezol digden voorkomen. Bij de stemming werden uitgebracht in de verschillende vacaturen 123 stemmen. Uitgebracht werd in de vacature-Egner 89 stemmen op den heer H. J. Egner te sJeen®n watertoren, aan alle kanten goed Den Helder; in de vacature-mevrouw zichtbaar. Groen 91 stemmen op mevrouw Groen du aansc^ou^t rustig het bekoorlijke Mosch te Haarlem; in de vacature-Jager P!?ntsoe" 0,11 Zlch h?eQ. raet de keurig nn - - 9 uitgemeten grasperken en de kaalge- Wat de watertoren ziet. Nieu wigheden in de omgeving. De Indische buurt krijgt aansluiting. En het Westen en het Zuiden koer sen naar elkaar toe. Boven onze stad verheft zich de stoere hun koers sturen, als een uiting van het nog immer krachtig levende doel, dat we nog grooter kunnen worden. Bouwonder nemers spelen een beduidende rol en zorgen wel voor een aanzienlijke ver meerdering van straten en huizen, die hier en daar en overal zullen komen, langzaam maar zeker voortgeschreden tot aan den rand van de linieforten. En de watertoren ziet maar rustig neer op alles wat er aan de hand is in het lage landschap van weiden en slooten en in zijn zware muren gluren de kleine ven sters in den heelen omtrek, die zich aan de eischen van den hedendaagschen tijd doelmatig gewaarborgd weet aan te pas sen. f temt FR't i 20-50ct-pe<ons PESTRATTEN AAN BOORD VAN EEN SPAANSCH SCHIP. De Hoewel ik principieel nooit inga op opmerkingen die in den Raad betreffende de Water- en Lichtbedrijvén worden ge maakt, daar de beantwoording, volgens mijn meening, meer op den weg vanhe Gemeentebestuur ligt; heeft alles zijn grenzen en waar thans het raadslid ^choeffelenberger zich niet ontzien heeft 1 dienst te' Amsterdnm Iippu? gezondheids- mij in openbaren Raad te belasteren, 1 aienst te Amsteidam heeft na de ontsmet- wensch ik genoemd raadslid even nn- - ting, door middel van gas van de Spaan- merkzaam te maken oat door mii de<- sche boot Arantsa Mendi, welke ligplaats tijds verzocht is alle laster tot in hoogste 90 stemmen op den heer P. J. Jager te Wassenaar; in de vacature-mevrouw De Jong 93 stemmen op mevrouw G. A. de JongDe Ruyter te Zandvoort; en in de vacature-Stamperius 98 stemmen op den heer J. Stamperius te Zeist. Daarmede hadden genoemde personen de volstrekte meerderheid gekregen, zoodat zij geko zen waren. gebrachi 39 stemmen op den heer J. H. In de vacature-Whitlau werden uit- Bergmann, directeur reederij Bergmann te Amsterdam; 56 stemmen op den heer J. M. Smulders, directeur der firma Reuser en Smulders te Den Haag; en 77 stemmen op den heer Ter Hall. Er moet dus her stemming plaats hebben tusschen de hee- ren Ter Hall en Smulders. Bij de herstemming werden uitgebracht 167 stemmen, waarvan 99 op den heer Smulders en 68 op den heer Ter Hall, zoodat de heer Smulders gekozen was. Bij de rondvraag nam de heer Mijs het Binnenland. DIEFSTAL MET GEWELD EN MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. had in de Amsterdamsohe haven, 59 instantie te onderzoeken* doode ratten gevonden. j Ik wacht het resultaat'van dit onder- Het bacteriologisch onderzoek van deze zoek met gerustheid af, doch behoud mijzelf het recht voor, na afloop, de be- ratten heeft uitgewezen, dat zij met pest bacillen besmet waren. De „Arantsa Men di", welke van La Plata kwam, is 's avonds weer naar zee vertrokken. Van de beman ning was niemand ziek. woord. Hij merkte op, dat de moeilijk- hem? schoren hagen langs den spoorweg. De watertoren ontdekt daar heel dik wijls een politieagent op post en wanneer een ingezonden - stukken - schrijver dit plantsoen onlangs ietwat smalend aan duidt als „stijf-afgezet met hekwerk", dan is het raadsel wel opgelost. De agent staat daar als een bewaker der overheid van dit plekje natuurschoon. Het is wel te betreuren, dat dit toezicht veel en ge regeld noodig is. Daarom gelukkig maar dat deze tuin voorloopig nog niet toegan kelijk is op een plaats waar scholen staan en de baldadigheid der jeugd meer kwaad dan goed zou stichten. Waarom zouden we het voor het publiek openstellen als de kans er is dat het mooie op sommige tijden vernield wordt? De watertoren staat daar forsch rechtop en kijkt over alles heen tot in den verren omtrek. Ziet men hem niet heel in Koegras en Julianadorp? Ook ziet hij in vele onzer buurten, met de toevoerleidin gen aan zijn goede zorgen toevertrouwd. Want wat zouden wij beginnen zonder heden alleen het gevolg zijn geweest van Onze watertoren rijst op en kijkt over de onjuiste wijze, waarop het bestuur het j £et comPlex gebouwen van de Ned. rapport van de commissie van onderzoek^^^en waar de stoomfluiten gillen, T L l juc vu j j i de stoomwolken van Donderdag heeft voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terechtgestaan J. W. v. S., 26 jaar, arbeider te Eindhoven, ter zake, dat hij op 4 October 1931 te Geldrop een kistje met geld heeft ontvreemd, eigendom van de wed. A. C. v. Burgt. De diefstal werd voorafgegaan van ge weld. Verdachte heeft de wed. v. Burgt- Verstappen met een mes gestoken en gesneden, tengevolge waarvan de getrof fene is overleden op 14 October. Er waren 11 getuigen gedagvaard. Verdachte bekende per rijwiel te zijn uitgegaan om te stelen. Vrouw Verstap pen stond aan de deur van haar woning. Verdachte liep haar voorbij en ging ach ter het huis binnen. Hij zocht wat daar van zijn gading was" en nam een kistje met geld in 't donker mede. Verdachte en trok daarop een mes en zwaaide er mee voor zich uit om de vrouw terug te hou den en te kunnen ontvluchten. De officier mr. Dubois schetste de af schuwelijkheid van een zoo zwaar mis drijf. Verd. heeft getoond een sluipmoor denaar te zijn. Op weg om zijn slag te slaan stond hij eerst een tijd gemoedelijk heeft behandeld. Spr. huldigde den heer Ter Hall, die steeds belangeloos onwaar deerbare diensten heeft bewezen. De vertrekkende en binnenkomende treinen omhoogtrekken. Hij schijnt wakende blikken te laten gaan over alles wat aan zijn voeten ligt. voorzitter had uitdrukkelijk verklaard, datAls een bewaker van het 'verleden weet aan de conclusies der commissie voor hij van den tijd, dat daar bewesten alles 100 pet. uitvoering zal worden gegeven, [nog land en kronkelende landwegjes Spr. hoopt, dat over de vraag, wat 100 pet. is, geen verschil van meening rijzen zal. Reeds nu wilde hij vaststellen, dat men eerst dan tevreden zal zijn, als den bestuursleden onvoorwaardelijk verboden wordt, direct of indirect uit of door het fonds eenig persoonlijk voordeel te genie ten. De belangeloosheid der leden moet boven eiken twijfel verheven zijn. De voorzitter antwoordde, niet te be grijpen, waar de heer Mijs de brutaliteit vandaan haalt om aldus te spreken, daar het de commissie-Mijs is geweest, die de verzoeningspogingen heeft gesaboteerd. De -vergadering werd vervolgens ge sloten. Het hoojLuu~.-i.dur van Rijkersfonds heeft onmiddellijk na de openbare vergadering een bestuursverga dering belegd, waarin de heer Jager met op één na algemeene stemmen werd be noemd tot administrateur van het fonds. De heer Jager heeft deze benoeming aangenomen en als gevolg daarvan dade lijk zijn functie als lid van het hoofd bestuur neergelegd, zoodat er weder een vacature in het bestuur is, welke op de volgende algemeene vergadering zal wor den aangevuld. waren. De watertoren heeft het oude typi sche huisje op den hoek gezien, de laatste jaren bouwvallig en verweerd van ouder dom, en hij heeft datzelfde landhuisje van moeder Kraakman onder den sloopers- j hamer zien gaan en verdwijnen. Hij heeft in den loop der jaren beleefd dat op deze plaats flinke gebouwen zijn ontstaan. De watertoren heeft de wordingsgeschiede nis, de ontwikkeling gadegeslagen van de Vakschool voor meisjes, met haar fraaie, kloeke lijnen. Op het land van melk en boter en slootjes zijn flinke scholen met roode pannendaken gekomen en een dege lijk groot ziekenhuis, hooge panden, die opwelven tegen de lucht en waar een klein torentje uit oprijst. Hij zag deze stichtingen als nieuwe scheppingen op den grond van Den Helder komen, wat een belangrijke aanwinst was in deze het Dorus richting. De stemming. En nu ontdekt de watertoren weer over het wijd omliggend gebied welk een in vloed van de veranderingen én verbete ringen van den weg ter plaatse zal uit gaan. De geschiedenis willen we even door ons venster gericht op den water toren bekijken en melding van maken. We zien nog de resten van het oude weg- beeld, maar het nieuwe wenkt ons, dat volgens een weloverwogen, van practi- schen en vooruitstrevenden zin getuigend uitbreidingsplan, groeiend tot eerbied- waardigne omvang en een mooi punt zal vormen onzer gemeente. De Middenweg was in grootvaders tijd, toen de auto nog een rariteit was en de wielrijders een zeldzaamheid, een onbe duidend punt, waar de wandelaars geen notitie van namen. Maar de laatste jaren is het een zeer druk verkeerscentrum ge- i worden dat voor de stad heel veel be- BiJ hem lieten zij 'm losloopen. teekent. Het tempo waarin de Midden weg leeft, is snel en gejaagd, vooral in het zomerseizoen is de drukte groot. Het gebeurde een dezer dagen op de g iaal bij den watertoren waren de ritenhaven. Voor mn henen twee ner- geygrond; dat het een meer dan chauffeurskunsten eischte Buitenhaven. Voor mjj liepen twee per sonen te wandelen. Nu, dat gebeurt wel meer, maar het eigenaardige van deze personen trok mijn aandacht doordat de een, een korporaal der marine, en de andere een boertje'was, naar het mij leek, zoo van de Brabantsche hei weggeloopen. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat het manneke bij zoonlief hier in Den Helder op bezoek was. Aandachtig aanschouwt hij de oorlogs bodems en verbaast zich dan ook hoe het mogelijk is, dat al die menschen op zoo'n smalle onderzeeboot kunnen staan. En wanneer zoonlief kranig salueert, wanneer een meerdere passeert, vliegt het lakens petje met een ruk van zijn kalen schedel. Bfj het Havenplein gekomen, slaan zij links af de Hoofdgracht op en loopen eenige oogenblikken zwijgend verder „Kijk, daar heb je de Burgemeester," zegt de korporaal. „Woar da?" „Daar, bij het Kiosk." „Is 'm da." „wat zijn die minschen hier allemoal deftig," vindt het boerke. „Ze kunnen hier toch slecht op klom pen loopen," zegt zoonlief kregelig over Zooveel onvoorzichtigheid van z'n vader. „Dan moet U eens in den raad gaan kijken, dan heeft de burgemeester een zilveren ketting om". „E, watte?" „Een mooie zilveren hals." scheld!16 Zljn gek ketting om zn is boertjes be- Waarom „Ach vent, dat kende ge toch wel be- griepen, bie ons hoeven zij den burge meester geen ketting om zenen hals te doen, want die zal vast en zeker niet wegloopen PUCK. gewone cnauneursKunsien eisen ie om hier onbeschadigd en zonder stukken en brokken weer uit te komen. In de hui dige samenleving is juist het verkeer een onderwerp van groot actueel belang, een soort probleem van de allereerste orde van den dag. Er is een algemeen volksbelang mee gemoeid, het vraagstuk der veiligheid langs den weg. Daar aan 't einde van den Poldenveg is deze ge wichtige kwestie nu ferm naar voren ge komen en we zien met onweerstaan- baren drang de verrassing van een nieuwigheid, die haar stempel drukt op het heele verkeersbeeld van dit kruis punt. De verbetering, een doeltreffend midel om het juist gebruik van den weg te leeren, wordt met kracht ter hand ge nomen. In een samenleving met een drukverkeer komen we een grooten stap verder tot de gewenschte oplossing. De wegen worden thans uitstekend en prac- tisch bruikbaar gemaakt en daarbij plan nen opgezet voor den aanleg van een plantsoen. Wat het een en ander bete^e- kent zullen vele plaatsgenooten straks in den komenden zomer met voldoening be kijken, want het brengt ons in deze buurt al weer een eindweegs aardig vooruit Maar de watertoren ziet nog meer hier gebeuren. Voor de Balistraat, die ginds moederziel alleen ligt, gloort er een sche mering van hoop om aanstonds een wei nig gezelschap te krijgen. De nieuwe Lombokstraat en de Soembastraat komen daar van den Singel en slingeren zich dwars tusschen de verre vlakke weiden naar de Javastraat. Dit is van beteekenis voor de Indische buurt van Den Helder. Geleidelijk komen aldus Intusschen zóó de grootè wijken van het Westen en het Zuiden naar elkaar toe. Aan den anderen kant van den Middenweg liggen ook nog de bouwlanden die naar liet Iuindorp met de vrouw te praten en ging daarna de woning aan de achterzijde binnen. Toen de vrouw begreep wat er gebeurd was toen de indringer er vandoor ging, greep zij naar hem en eischte haar geld. In het kistje was slechts een gulden en veertig cent. In plaats van de vrouw haar buit te laten en haar die centen terug te geven en door te gaan, mishandelde hij de vrouw moorddadig, zoodat zij bezwe ken is aan de bekomen verwondingen. Voor zijn sluipmoordenaarswerk behoort verdachte voor langen tijd uit de maat schappij te worden verwijderd. De eisch luidde acht jaar gevangenisstraf. De verdediger voerde aan, dat ver dachte onder armelijke omstandigheden verkeerde, gevolg van de werkloosheid. Overigens refereerde pleiter aan het oordeel der rechtbank. Buitenland. EEN HEVIG GEVECHT MET EEN MISDADIGER. In de straten van Lemberg is het Woensdag tot een urenlange hevige schietpartij gekomen tusschen politie agenten en een berucht misdadiger. Na een opwindende vlucht is de bandiet er tenslotte in geslaagd zich in een loods te verschansen, van waaruit hij met ver scheidene revolvers op de politie-agenten schoot. Tenslotte is de bandiet door een revolverschot buiten gevecht gesteld. Later is hij aan de bekomen verwondin gen bezweken. Een kranig chauffeur. Te Bernau bij Berlijn hielden Donder dagochtend vier gemaskerde bandieten met revolvers in de hand een taxi aan, waarin zich de bediende van een stede lijk bedrijf, die 5000 mark moest weg brengen, bevond. De chauffeur verloor zijn tegenwoordigheid van geest echter niet, gaf de aanvallers een vuistslag om op hetzelfde oogenblik in volle vaart te verdwijnen. De bandieten vuurden nog een paar revolverschoten op de taxi af, zonder echter den chauffeur of dé passagiers te treffen. Toen weinige mi nuten later gendarmen ter plaatse ver- schenen, waren de bandieten reeds ver dwenen. De gendarmen ontdekten tal rijke bloedsporen, zoodat men vermoedt, dat en bandiet bij het plotseling wegrij den van den auto overeden is; zijn ka meraden zullen hem daarna in veiligheid hebben gebracht. DE SCHRIJVER VERKOOPT ZELF. Een teeken des tijds is het feit, dat de Ivopenhaagsche schrijver Otto Lütkens zijn pas verschenen boek, getiteld „Sort Möral" (Zwarte moraal) dat handelt over het leven der negers, zelf met een hand wagen op het Raadhuisplein is gaan ver- koopen. Hij is hiertoe overgegaan, om dat naar zijn meening de boekhandelaars overdreven veel in vergelijking met de schrijvers zelf verdienen. De verkoop ging werkelijk heel aardig, doch de politie heeft er spoedig een stokje voor gestoken, omdat een oude wet uit den tijd van Christiaan V den verkoop van waren verbiedt door anderen dan den- gene, die ze zelf vervaardigd heeft. Had hij dus den boekdrukker bü zijn wagentje geplaatst, dan was er niets in den weg geweest. Metbelangstelling ziet men de gerechtelijke uitspraak tegemoet, want hoe kan men dezen handel verbieden, als bijvoorbeeld de verkoop van bananen, die toch niet door den koopman gemaakt zijn, wel is toegestaan. EEN ENGELSCH SCHIP GEZONKEN. De bemanning gered. Ter hoogte van Brightstowe zijn ten- tengevolge van den mist twee Engelsche schepen met elkaar in aanvaring geko men. Terwijl het zevenduizend ton meten de stoomschip Burma zijn reis kon voort zetten, werd het duizend ton metende stoomschip Larchwood zóó zwaar bescha- trokken personen eventueel wegens laster gerechtelijk te doen vervolgen. In geen geval wensch ik op de zaken vooruit te loopen en zal dus op verder geschrijf niet ingaan. Den Helder 29 Januari 1932. De Directeur der Water- en Lichtbedrijven, J. N. E. TEUNE. Niet door één advertentie zal Uw omzet vergroot worden m j Slechts een regelmatige advertentiecampagne zal haar nut afwerpen. Z Onze regelprijs is zeer billijk. Vraagt condities. De B wordt in Den Helder en om streken huis aan huis gelezen. -3 Geachte Redactie. Het zij mij vergund, de salarissen der man' -C'at na-e^n|"zonk- De be- gemeente ambtenaren nog eens nader te manning kon zich tijdig in veiligheid beschouwen brengen. De mjjnveger „Tedworth", die voorzien is van speciale luchtkamers en van de mo dernste toestellen voor het duiken op groots diepte, heeft Woensdagavond plot seling bevel gekregen zich van Devonport naar Portland te begeven. Er zijn extra duikers op de „Tedworth" geplaatst. Men leidde hieruit af, dat de plaats waar de „M 2" gezonken is, gevonden was. De ad miraliteit meldde later, dat men met sleep lijnen op twee voorwerpen onder water was gestooten. maar dat de duikers tenge volge van den sterken getijstroom den bo dem niet konden bereiken. Men zou Woensdagnacht met het duiken doorgaan. Hoewel tal van vaartuigen de oppervlakte van het water afzoeken heeft men tot dus ver nog nergens luchtbellen of petroleum- kringen gezien. Bevredigende teekeiien? Het feit, dat er nergens olieplekken op liet water zijn gevonden, wordt door des kundigen bemoedigend gevonden. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat de boot niet overvaren is of zoo dit toch het geval is, niet is geraakt in een van haar belang rijkste deelen. Men heeft toestellen tot luchtzuivering aan boord, die het mogelijk maken, dat lieden, die in de boot opgeslo ten zitten, geruimen tijd in het leven blijven. Het groote gevaar bij het zinken van duikbooten is echter, dat er zeewater bij de batterijen komt, in welk geval er chloorgas vrij komt, dat de opvarenden vergiftigt. In zoo'n geval echter zouden opvarenden ongetwijfeld gebruik hebben gemaakt van hun Davis toestellen, waar mee zes opvarenden van de „Poseidon", die verleden jaar in de Chineesche wate ren overvaren is. zich het leven hebben gered. Dat de mannen van dit toestel geen gebruik hebben gemaakt om uit de boot te ontsnappen, zou ook een bemoedigend teeken zijn. Het feit echter, dat de boot al circa 48 uur onder moet zijn geeft weer reden tot wanhoop. Te Portsmouth, waar zeventien leden van de bemanning wo nen, heerscht een rouwstemming. Er is een constante trek van familiebetrekkin gen van de vermisten naar Haslar, het depot van de duikbooten te Gosport. On der de vermisten behoort ook een matroos le klasse, die een van de geredden is ge west van de „Poseidon". Hü zou over een maand den oriderzeedienst verlaten hebben. Een verslaggever van de „Star" heeft in een van de trams van den ondergrond- schen spoorweg gereisd met een jongen matroos, met het lint Submarine M 2 om zijn muts. De jonge man was zeer onder den indruk, hij had met Kerstmis met verlof kunnen gaan, doch daar hij onge trouwd was geruild met een getrouwden makker. Zoo kwam het, dat hij nu verlof genoot en in welstand verkeerd, terwijl zijn gehuwde maat heel waarschijnlijk het leven verloren heeft. „Ik wou", zeide de jonge man, „dat ik nooit geruild had. Sommigen noemen mii gelukkig, alsof het gelukkig is zijn makkers te verliezen en te weten, dat zü rouwdragenden achter laten, die hen meer zullen missen, dan ik ooit gemist zou zijn." Het mag in zekeren zin, als een ver heugend verschijnsel worden vastgesteld, dat er zoo weinig over de kortingen op de salarissen van de gemeente ambte naren wordt gesproken bij de behande ling der begrooting in den Raad onzer gemeente. Verheugend is dit verloop, omdat daar door de ambtenaren eenigermate worden ontlast van het voeren van actie, in an deren zin weten ze dat hun salaris juist de grens van redelijkheid nabij komt. Immers bepaalt het regeeringsvoorstel overigens, dat de korting vervalt, indien het salarispeil redelijk moet worden geacht. Volgens een bericht nu in het week blad „De Gemeentefinanciën" van 28 September 1929 is, daartoe aangespoord door de commissie voor de Statistiek van de VereenigingvoorBelastingwetenschap, door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in samenwerking met den In specteur der Directe Belastingen te Rot terdam, door middel van evenredigheids- kaarten een statistiek van de Rijksinkom stenbelasting over 1927/28 samengesteld, bevattende een specificatie van het in komen naar verschillende beroepen, Een buitengewoon interessante statis tiek, waaruit wel voldoende blijkt, dat de ambtenaren niet alleen niet tot de rijk aards behooren, doch bovendien hun in komen in velen gevallen blijft beneden dat van hen, die in handel en verkeer of als kantoorbedienden werkzaam zijn en ver beneden dat van hen die vrije beroepen uitoefenen. Het totaal gemiddeld inkomen per Rotterdamsche aangeslagene is f2454. dat der ambtenaren f 2109.dat der leeraren en onderwijzers f 2737.dat der kantoorbedienden f 2595.en dat van de personen betrokken bij handel en verkeer f 2820.— en bij de vrije beroepen f 3935.—. Ook hier weer blijkt de waarheid van een gezegde in den handel wel voor komende: de ambtenaren werken met centen, terwijl er in den handel ook wel dubbeltjes en kwartjes bijkomen. Een wel eenvoudig, doch waar gezegde; let maar eens op de inkomsten uit on roerend en roerend kapitaal. Intusschen treffend, dat het gemiddeld inkomen der ambtenaren zoo laag is en dat nog wel in Rotterdam, waar volgens sommigen, evenals in Amsterdam, de ambtenaren zoo buitengewoon goed be zoldigd worden. Het zou van groot nut kunnen zijn ook de gehouden statis tieken van latere jaren te jubileeren, teneinde te beoordeelen op de salaris korting op de ambtenaren, die de Regeering zich voorgenomen heeft, al dan niet billijk is- Nu moge men zijn een tegenstander van het werken met gemiddelden, als slot van rekening zullen we toch een basis moeten vormen, waarop de rede neering der ambtenaren rust. Hoogachtend, J. M. P. J. VERSTEGEN. deze bestuurder in de soc.-dem. partij een zoodanig belangrijke plaats innam, dat hij o.a. als wethouder werd candidaat gesteld, rustte toch op zijn partij de plicht die ver kiezing te voorkomen. De houding aangenomen door de Roomsch-Katholieke en de Vrijzinni^- Democratische fractie in de hooger ge noemde raadszitting', is evenmin te be- w». „deren. De trots van die fracties is blijkbaar met een kleine maat te meten. Deze fracties hebben het laten voorko men, alsof zii niet kunnen en mogen eischen, dat destijds de toestand, waarin de betrokkene verkeerde, ter hunner ken nis zou zijn gebracht, omdat men a priori niet mocht veroordeelen. Doch het gaat hier niet om de schuldvraag, doch het feit van de schorsing had medegedeeld moeten worden. Bliikbaar voelde de vriizipr"'0'- democratlsche woordvoerder de neteligheid in deze, dgar hü aan het ambtsgeheim een uitbreiding gaf, voor welke vondst een eventueel iurist». congres hem wel dank baar zal ziin. Doch toen de sociaal-demo cratische voorzitter zich dit „ambtsge heim" niet durfde aanmatigen, zweeg de vriizinni"-democratische woordvoerder in alle talen, hoewel hii geheele houding aan dat ambtsgeheimpje had verbonden. Resumeerende, meen ik té mogen vast stellen, dat de sociaal-democratische partij de bekende zaak in verband met de ver kiezingen heeft geheim gehouden en dat de Roomsch-Katholieke Partij en de Vrij zinnig-Democratische Bond haar respec tievelijke houdingen ten aanzien van de nu gehouden wethcudersverkiezing heeft bepaald op een wijze, welke genoemd mag worden inconsequent en ontbloot van eenig treffend argument. De partijen, die bij voorkeur de democratie voor zichzelf plegen op te eischen, hebben van die de mocratie een jammerlijk gedrocht ge maakt. U, geachte Redactie, dankend, blijf ik met de meeste hoogachting, H. C. VAN 'T HOF. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het feit, dat de door mij in uw blad van 21 Januari j.L Tijdens het onderzoek naar de vermiste duikboot M 2 heeft een marinevliegtuig ongeveer 8 mijlen ten N.W. van den licht toren Portland Hill een olievlek ontdekt. Een teeken? gestelde simpele vraag geen antwoord heeft kunnen vinden, zij het mij geoor loofd u nogmaals de verleening van eeni ge plaatsruimte te verzoeken. Aanvankelijk heb ik gemeend, dat mijn toren roruana niii een onevieic uuiucm. -» ,.Qrlfzmi worden Later bleven de sleeplijnen van een mijn- vraag zeer zeke veger aan een hindernis hangen, waar van men thans gelooft dat het wrak is omdat ik mij toch immers gewend had tot een partij, die steeds voorgeeft slechts in van de M T T^n het vaartuig Sabre z«n j het helder daglicht te ^;k^och thans anker liet vallen, kwam nog meer olie is het nnj du Se^o:1 E aan de oppervlakte. Direct werden dui- W ^SSSi Kt rite hadden zij nog niet den bodem der zee stateerde kas-tekort van één haier leden, bereikt, zoodat nog geen volkomen zeker- [die op haar candidatenhjst voorkwam, ge heid bestaat of de duikboot inderdaad ge- kozen werd en tenslotte als wethouder vonden is. Gorgel ook op straat natuurlijk droog - met Aan het plaatselijk crisis-comité te Den Helder. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U de volgende op merkingen aan het adres van het plaat selijk crisis-comité in Uw blad te willen opnemen. Ik maak deze opmerkingen niet om critiek op het comité uit te oefenen, maar om te waarschuwen voor hetgeen door een goed georganiseerde actie van het Nationaal crisiscomité geschied is en nog dreigt te zullen geschieden. Het plaatselijk crisiscomité heeft er zich naar ik vernam over beklaagd dat de door de Marine bijeengebrachte gelden aan de neus van het plaatselijk comité voorbijgingen. Zonder in beschouwingen te treden over de wenscheiijkheid om het geld in Den Helder te houden, wil ik het comité waarschuwen dat het, tenzij het plaatselijk comité onverwijld handelt, bij de derving van de gelden, opgebrachi door de Marine, niet zal blijven. Donderdag j.1. zijn de personeelsorga nisaties van de werven er mee in kennis gesteld, dat in navolging van de Marine, het Dep. van Defensie een soortgelijke beweging op touw zal zetten voor de werf. Natuurlü'k dan alleen als het per soneel bij het verzoek zich daarmede accoord verklaart. Een ieder blijft na tuurlijk vrij om zijn bijdrage op de werf, en dus voor het Nationaal comité, of elders te storten. Het lijdt echter geen twijfel dat deze actie het plaatselijk co mité zal schaden. Te meer is daarop kans, omdat bij zoodanige medewerking van de overheid de inning en verant woording der bedragen buitengewoon gemakkelijk en eenvoudig zijn. Bij ieder die dat wil, wordt het te storten bedrag eenvoudig, al of niet tegen regu, van het salaris ingehouden. De overmaking ge schiedt door de Directie en het perso neel, en het Nationaal comité is op deze wijze van alle soesa af. Wat ik nu wil opmerken is het vol gende: Laat ook het plaatselijke comité deze methode volgen. Het roepe de mede werking in van alle plaatselijke over heidslichamen en particuliere werk gevers. Als er onverwijld gehandeld wordt, kunnen de op de werf te innen bedragen ook nog wel voor Den Helder behouden blijven. Het comité richte zich zonder uitstel tot de personeelsorganisa ties van de werf, immers het personeel moet ten slotte uitmaken waar het zijn geld gestort wil hebben. Het comité ver werd uitverkoren. Een andere conclusie is K®"* pm-uri wu neuoen. net comité ver uit het antwoord van den soc.-dem. frac- strekke b.v. boekjes met bonnen van één cent. Het wekke dan per circulaire via deze autoriteiten en personen de gansche tieleider op de vragen van den heer Bier steker in de gemeenteraadszitting van Donderdagavond j.1. gedaan, niet te trek bevolking op om wekelijks of maandelijks ken. Wel kan betreffende dat antwoord 'J88,1! ra'° \an e'^j t'8IJ gu'den Se' worden opgemerkt, dat deze ridder van het daglicht aan de donkere schaduwen van de duisternis de voorkeur gaf. Immers de weerlegging, dat in deze zaak nog geen rechterlijk vonnis was ge wezen en dat een goede kameraadschap verplichtingen met zich meebracht, is niets anders dan een korrel zand, bestemd voor de oogen van de kiezers en raakt al- hebt j lerminst het punt waarom het gaat. Het gaat namelijk hierom, dat een organisatie deelte van tien gulden één cent van het salaris te doen inhouden. Tegen afgifte der bonnen is de inning en verantwoor ding buitengewoon eenvoudig. Deze me thode is in hoofdzaak ook voorgesteld 25. 45 en 65 cis. „Bent u de meneer, die mij daar juist bij'het voorbijrijden voor varken "'^k^vraagu' wel escuus, meneer, ik kon haar bezoldigden bestuurder in zijn func- vënwel niet weten, dat de barriere ge- tie schorst, een beslissing, waarvan wij I .sloten was!" toch mogen veronderstellen, dat zij aller- L,.Rire"). 'minst lichtvaardig is genomen. Waar nu door het Dep. van Defensie en lijkt mij zeker, afdoend en eenvoudig. Het plaat selijke comité overwege dit plan maar handele snel, anders vreezen wij dat nog meerdere plaatselijke bronnen van inkom sten zullen worden afgeleid naar het Nationaal Crisiscomité. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de plaatsing. C. v. d. BRUGGEN.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7