MME S3ii De hevige gevechten te Sjanghai. VAN ZATERDAG 30 JANUARI 1932 GELENGD MiEUWS Binnenland. Ovsryal met roof te Helmond. Gasvergiftiging. De moord te Gorinchem. Buitenland. t3n meevaller van een half millioen. De M 2. De onlusten in San Salvador. De gevechten te Sjanghai duren voort. Het bezoek van minister Deckers aan Ned.-lndië. De mislukte wapenstilstand. Het Oostenrijksche kabinet gevormd. LUCHTVAART JULIANADORP. Een wissellooper aangevallen en van ruim 1000 beroofd. Gisterenavond heeft in het centrum van Helmond in de Veestraat, een bru tale overval met roof plaats gehad. De wissellooper van B. van de Geldersche Credietvereeniging werd opeens over vallen en van zijn tasch, inhoudende ruim duizend gulden, beroofd. De dader of daders, vermoedelijk zijn het er twee, Ontvluchtten per flets door den kasteel- raadhuistuin. Dadelijk werden nasporin- Ïen gedaan; per motor ging men diverse egen af, telefonisch en telegrafisch werd de streek op de hoogte gebracht, maar voorloopig zonder resultaat. Van andere zijde meldt men: Vrijdagmiddag om half vier is nabij het Kasteelpark een wissellooper van de Geldersche Credietvereeniging door twee onbekend gebleven personen overvallen pn beroofd van zijn tasch, inhoudende 1181. De beide mannen sprongen na de ïerooving op hun flets en gingen er van- ïoor. Zij waren 20 25 jaar oud. De eene Was gekleed in een overjas met zwarte gleuf hoed; de ander droeg een grijze fegenjas en een pet. Een der mannen was een gezet persoon met een gezond uiterlijk. Het kinderlooze echtpaar, DeN.—v.d.B., wonende v. Grobbendonkstraat 28 te Til burg, beiden werkzaam op een schoen fabriek, waren gisterenmorgen niet op het werk verschenen. Gedurende den schafttijd gingen vrienden naar het huis, waar zij de deur gesloten vonden. By het openen van de brievenbus namen zij een hevige gaslucht waar. Men drong het huis finnen en vond het echtpaar bewusteloos bed. In den kelder werd een groot lek de gasleiding ontdekt. Men probeerde levensgeesten op te wekken, wat na an half uur bij de vrouw is gelukt. Zij daarna naar het ziekenhuis vervoerd, aen de man na drie uren nog niet tot* Bewustzijn was weex-gekeerd, heeft men hem eveneens naar het ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor zijn leven. De N. ée zijn vrouw zijn ongeveer 30 jaren oud. DE VERDUISTERING TE TILBURG. De procuratiehouder gearresteerd. Men schrijft uit Tilburg: Énkele dagen geleden is de ontvluch- ng gemeld van den 45-jarigen C. J. v. procuratiehouder aan de tweinerij en Ververij Broekhoven, te Tilburg, met xpedeneming van een belangrijk bedrag aan geld. Op verzoek van de Tilburgsche politie is H. in België aangehouden en door de Belgische justitie uitgeleverd. H|j is naar de strafgevangenis te Breda gébracht. Verder is gearresteerd, terwijl hij "savonds in het café Moderne op den Heuvel te Tilburg vertoefde, W. v. d. H., een Duitscher, werkzaam op dezelfde tweinerij. Hij wordt er van dacht, v. H. herhaaldelijk geldsommen te hebben af- feperst. Het totale verduisterde bedrag i ongeveer f 16.000. De verduistering liep over een vrij lang tijdperk. Van het bij de vlucht meegenomen geld is niets over gebleven. Ook v. d. H. is ter beschikking van de justitie gesteld. EEN STUK HOUT OP DE RAILS. Gisteravond omstreeks zeven uur is op het rangeerterrein bij Kattenburg te Amsterdam een stuk hout op de rails gevonden. Aanvankelijk meende men, Verband te moeten leggen met de pogin gen om treinen te doen ontsporen. Bij gen nader onderzoek is evenwel gebleken, dat dit stuk hout diende voor het doen Itoppen van rangeerende wagens. Men meent te mogen aannemen, dat men in $t geval, ondanks het feit, dat het stuk hout gevonden is op een plaats, waar het niet thuis hoorde, niet met kwade trouw te doen heeft. Verdachte tot 15 jaar veroordeeld. De Dordtsche rechtbank heeft gisteren uitsprak gedaan in de zaak tegen den 28- jarigen melkslijter C. S., uit Woerden, thans gedetineerd, die op 15 Januari te recht heeft gestaan, wegens moord op notaris Courrech Staal te Gorinchem. De rechtbank heeft verdachte conform den eisch tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van de voorloopige Sechtenis, wegens zware mishandeling, en dood tengevolge hebbende, onder ver zwarende omstandigheden. DIEFSTAL EN AANRANDING. De 21-jarige grondwerker C., die in Augustus uit een villa in de Alberdingk ïhyralaaii te Amsterdam een heerencos- fuum en een paar jassen heeft gestolen én later een 16-jarig meisje had aange- fhnd, is door de vierde kamer der recht bank veroordeeld tot twee jaar gevange- nistsraf met aftrek van drie maanden Voorloopige hechtenis. De heler, de Amsterdamsche koopman G. W., werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie traanden, in overeenstemming met den tósoh van het O.M., dat tegen C. één jaar Mot aftrek van de voorloopige hechtenis find geëischt. bestuur van de arbeiders-aandee- n xakkerjj te Odense kon dezer dagen aan hare aandeelhoudei's de blijde méde- deeling doen, dat men over een extra kapitaal van een half millioen kronen kon beschikken, van welks bestaan men niet afwist. Voor eenigen tijd was de be stuurder Carl Rasmussen overleden, die bij zijn dood aan zijne familie gezegd had, dat een verzegelde brief aan zijn bestuur gericht, in zijn schrijftafel geborgen was. Rasmussen, oorspronkelijk timmermans- j knecht, had in den loop van 40 jaren de bakkerij met zoo'n bekwaamheid en nauwgezetheid bestuurd, dat het bestuur hem ten volle vertrouwde, waardoor hij j i als het ware alleenheerscher werd. Hij j j heeft in dien brief zijn bestuur meege deeld, dat in een geheim vak van de I brandkast een opgespaard bedrag van een i half millioen geborgen lag. Toen het be-1 stuur met behulp van een achtergelaten sleutel het vakje in de brandkast opende, vond het dan ook werkelijk voor een be drag van ca. een half millioen aan obli gaties en spaarbankboekjes. Rasmussen schijnt vooral in den oorlog en de na- oorlogsche jaren groote sommen voor zijne onderneming verdiend te hebben. Hij heeft niet al deze winst geboekt, maar een deel opzy gelegd. In deze tijden van geldgebrek is het een meevallertje ook voor het rijk en voor de stad Odense, daar er 78.000 Kronen aan den staat ver vallen en 8000 Kronen aan gemeentebe lasting betaald moeten worden. Geen hoop meer voor redding. De admiraliteit verklaart, dat er geen hoop meer bestaat voor de redding van de gezonken M 2. Het zoeken naar het wrak van de M 2 duurt nog altijd voort. Een mededeeling van den schout-bij-nacht, commandant van den duikbootdienst, van gisteren ochtend 5 uur meldde, dat de belemme ring, ontdekt op 6 mijl N., 30 W. van Portland Bill, een oud wrak gebleken is. Men zou echter voortgaan den omtrek met sleeplijnen af te zoeken, daar bij een vorige sleep een paar handvlaggen van een duikboot in een linnen zak zijn op- gevischt. Tevens wordt het algemeene zoeken voortgezet. Er bestaat echter geen hoop meer op het redden van de opva renden. Het zoeken naar de M 2 is extra-moeilijk, omdat er op deze hoogte meer dan 200 oude wrakken moeten liggen. Er worden duikers en lichters gereed gehouden om zich op het eerste bevel naar de plaats des onheils te begeven. De vlaggen, die opgevischt zijn, worden aan den wal onderzocht om na te gaan, of zij van de M 2 afkomstig kunnen zijn. De admiraliteit deelt mee, dat Zondag te Portsmouth een herdenkingsdienst voor de slachtoffers van de M 2 zal ge houden worden. De bemanning van een anderen onderzeeër zal een krans op de plek werpen waar de M 2 het laatst ge zien is. In de Westminster Abdy te Londen wordt de volgende week de offi- cieele rouwdienst gehouden. Telegrammen van rouwbeklag zijn in gekomen van president Doumer en den Franschen minister van marine Doumont. De Koning en Koningin hebben tele grammen van rouwbeklag gezonden aan de nabestaanden van de slachtoffers, die volgens de thans uitgegeven lijst zestig in getal zijn. EEN NACHTELIJK GEVECHT IN HET BOSCH. Twee arbeiders doodgeschoten Te Conradswaldau bij Schweidnitz kwam het gisterennacht tot een hevig gevecht tusschen drie arbeiders en twee houtvesters. De arbeiders moeten hout gestolen hebben. Zij werden door de houtvesters in hechtenis genomen, die hen naar den burgemeester te Conrads waldau wilden brengen. Onderweg is het tusschen de drie arbeiders, die zich trachtten te bevrijden, en de houtvesters tot een verbitterd gevecht gekomen. Bij dit gevecht zijn twee arbeiders, leiders van de communistische partij te Con- radswalde, doodgeschoten. De hulp-hout vester Hoffmann heeft ernstige k wetsuren opgeloopen. MUSSOLINI TEGEN DE SLANKE LIJN. De minister-president heeft in een rede, welke hij voor de medische con ventie hield, een beroep gedaan op de dokters van Italië, om een eind te maken aan de mode der vrouwen inzake de slanke lijn. Hij zeide, dat de slangemen- schen, die deze mode schept, het ras verzwakken en van ongunstigen invloed zijn op den oeconomischen toestand. Een zachte witte huid is het verlangen schen Ohir.a en Japan. China vraagt neesche soldaten, waarbü een Engelsch- Het Noordelijke Chineesche deel van en de droom van ieder jong meisje. Reeds dus, dat de Volkedbond niet langer man werd gewond. Een andere Engelsche Sjanghai is over een lengte van meer dan |na een kort gebruik van de aangenaam I uitsluitend art. 11 van het Volkenbonds- compagnie in een uitlooper dér interna- 3 K.M. en een breedte van eveneens A L 1 i «AM .1 n n M Is MM M «I *TA 1 a1 /I geurende Crème Leodor openbaart zichverdrag zal toepassen, doch bovendien de vervulling van die droom. Een proef tot een toepassing van de artt. 10 en 15 overtuigd. Per tube 35 cent. Rtuter verneemt uit New York, dat in de afgeloopen week bii den opstand in San Salvador 5000 personen om het leven zijn gekomen. De regeering heeft militaire hulp van de Vereenigde Staten afgewezen. Het schijnt, dat de opstandelingen een der havensteden hebben bezet. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT IN DEN VOLKENBONDS RAAD. De Chinneesche gedelegeerde, dr. Jen, heeft gistex-enochtend den Volkenbond secretaris-generaal een nieuwe nota overhandigd, waarbij eindelijk uitvoering wordt gegeven aan de reeds herhaaldelijk geuite bedreiging, dat China zich niet langer tevredenstelt met de behandeling van het Japansch-Chineesche geschil qp grond van art. 11 van het Volkenbonds verdrag, doch zich op artt. 10 en 15 zal beroepen. In de Chineesche nota wordt verklaard, dat een geschil tusschen China en Japan ontstaan is door den aanval van Japan tegen de territoriale en administratieve intregiteit en politieke onafhankelijkheid van China, waardoor Japan de bepalingen van het Volken bondsverdrag geschonden heeft. Dit geschil heeft thans, zoo verklaart de Chineesche nota verder, een stadium bereikt, waarin het waarschijnlijk zal leiden tot een onmiddellijke breuk tus- van het\ olkenbondsverdrögzalovergaan C hina doet een formeel verdoek van deze strekking aan den Volkenbond. Aan het einde der nota verklaart Jen dat alle verklaringen en nota's, die China sinds 18 September overeenkomstig art. 11 van 5000 dooden? het Volkenbondsverdrag tot den Volken bond heeft gericht voortaan ook te beschouwen zijn als stukken van toe lichting van dit beroep op de artt. 10 en 15. EEN SOWJET-REPUBLIEK UITGEROEPEN. Het officieele sowjet-telegraafagent- schap meldt, dat aan de grens van de Chineesche provincies Hoepel en Honan een nieuwe Chineesche sowjet-republiek tionale concessie, werd ingesloten binnen een kruisvuur van Japansche en Chinee sche soldaten. De verliezen der Chinee- zen gedurende de gevechten in en om Sjanghai werden geschat op 2500 dooden. Volgens hun eigen berekening hebben de Japanners 9 dooden en 47 gewonden. Alle ziekenhuizen en hospitalen zyn vol ge wonden. De gebeurtenissen te Sjanghai. Ooggetuigen van de gebeurtenissen in eenïge kilometers door brand vernield. Naar deExchang meldt, kunnen de zieken huizen niet alle gewonden ter verpleging opnemen. Het was onmogelijk de duizen den Chineezen, die de internationale nederzetting binnendrongen, tegen te houden. Zes groote branden op verschillende dp*9onnon0*?aaa"tal sEachtoffers in piaatseu in Tsjapei schijnen zichnuver- <r nV h r ^TS tellende s,ad Tsjapei, eenig(i te hebben en vormen één groote b rdfmlnfl lf ^cT het ,K)m vlammenzee. k Deze Chineezen kunnen niet vluchten 1'Eenduizend vjwilhgers bewaken de binnen de inernationale concessie, welke j Nieuwe troepen van Tsjang haar toegangen gesloten houdt De buiten- K£s?^ is uitgeroepen. De nieuwe republiek heeftL^eigd Ulf Nankin^^Hn T» Volgens goed ingelichte waarnemers tei'stond de Russische wetgeving voor ~®ure,gu. Cit Nanking zijn duizenden Ho., .«./ie ctpiiina ueknmen etgeving voor verschillende aangelegenheden overge nomen en is overgegaan tot nationalisee ring van alle particuliere eigendommen. Chineesche soldaten aangekomen. Het aftreden van Sir Eric Drummond. Oriënteerende besprekingen ln een speciale zitting van den Raad van Indlë. Aneta seint uit Batavia: De minister van defensie, de heer Deckers, heeft Donderdagochtend een speciale zitting van den Raad van Indië bijgewoond, gepresideerd door den gou verneur-generaal, tot het houden van oriënteerende besprekingen. Aanwezig waren de commandanten der zeemacht, de commandant van het leger, de voorzitter van den Volksraad en de directeur van financiën. Op het reisprogramma van den minis ter komen nog voor: 30 Januari een diner ten Paleize met de katholieke autoritei ten; 31 Januari vertrek naar Bandoeng; 1 Februari vertrek naar Jogja. Daarna worden Soerabaja en Makassar bezocht. Oj 17 Februari aanvaardt de minister aan boord van de „Marnix van St. Alde- gonde" de terugreis. De ernstige verwikkelingen te Sjanghai. De ontwikkeling der gebeurtenissen te Sjanghai wordt te Londen met diepe be zorgdheid gevolgd. Te Sjanghai werd Donderdag de staat van beleg afgekon digd en in de internationale nederzetting werden strijdkrachten gemobiliseerd en op de grenzen der nederzetting gepos teerd. In de berichten van de journalis ten wordt geconstateerd dat toen de Chi neesche burgemeester van Sjanghai alle eischen der Japanners had ingewilligd de hoop werd gekoesterd dat een botsing zou kunnen worden vermeden. Echter vaardigde de Japansche admiraal toen hem berichten bereikten, dat bandelooze Chineesche soldaten de Chineesche voor- stad Tsjapei bij Sjanghai waren binnen gedrongen een proclamatie uit inhouden de dat het zijn voornemen was, strijd krachten te zenden om de Japansche in woners van Tsjapei te beschermen. Dien tengevolge openden de Japanners te mid dernacht den aanval, waarbij de Chinee zen tegenweer boden. Het vechten duur de den geheelen nacht. Ook wordt gemeld dat drie Japansche vliegtuigen bommen strooiden. De forten van Woesoeng werden giste renochtend onder kanonvuur genomen en ontmanteld. De proclamatie van den Ja- panschen admiraal, uitgevaardigd voor den aanval gaf als reden voor het Japan sche optreden dat er in en buiten de in ternationale nederzetting zooveel onrjist heerschte en dat het noodig was, maat regelen te nemen teneinde Japansche in woners te beschermen. Hij noemde de af kondiging van den staat van beleg in de internationale nederzetting als een bewijs dat die onrust bestaat. De Engelsche bla den wijzen er echter op dat de afkondi ging van den uitzonderingstoestand was voortgesproten uit de vroegere Japansche waarschuwing dat er binnen 24 uur zou worden ingegrepen. De afkondiging van het bestuur van de concessie is dus te be schouwen als een maatregel ingegeven door de noodzakelijkheid om paraat te zijn tegen de mogelijkheid dat het tot wan ordelijkheden zou komen. De llritsche re geering heeft er bij de Japansche regee ring de aandacht op gevestigd dat zij er op vertrouwt dat Japan niet tot actie bin nen de internationale nederzetting zal overgaan voor het zich daarover heeft ver staan met de andere betrokken regeerin gen. De Britsche regeering heeft de Ame- rikaansche regeering mededeeling ge daan van den stap dien zij heeft geno men en heeft haar verzocht te Tokio op gelijke wijze op te treden. Ook heeft En geland te Tokio Inlichtingen gevraagd nopens de jongste gebeurtenissen te Sjanghai. China doet een beroep op den Volkenbond. Wolff meldt uit Genève, dat dr. Jen, de vertegenwoordiger van China in den Vol kenbondsraad, het voorstel heeft inge diend, dat de Volkenbondsraad zich, op grond van artikel 15 van het Volkenbonds statuut, onmiddellijk met het Chineesch- Japansche conflict zal bezighouden. Dr. Jen heeft den vertegenwoordiger van het Wolffbureau, ter motiveering van zijn voorstel, meegedeeld, dat de huidige be handeling van het conflict door den Raad, op grond van art. 11, tot geen succes heeft geleid. Het Engelsche standpunt. De Engelsche ochtendbladen zetten, naar Reuter meldt, hun standpunt uiteen inzake een genxeenschappeyke actie van Amerika en Engeland in het Chineesch- Japansche conflict. Ofschoon in zeer terughoudenden zin, zegt de „Times" toch, dat meer gemeen schappelijke richtsnoeren natuurlijk van het grootste belang zouden zyn. Niettemin kunnen de Britsche en de Amerikaansche opvatting over den toestand in China sterk van elkaar afwijken. Al moet men ook toegeven, dat Japan is uitgedaagd, toch zal de Japansche regee ring goed doen den indruk weg te nemen. Itloit aïnX^Snlen8vin'dl' pï- fusten de Engelsche troepen ex. Chi- tieke krinuL.i, doch dezen zelfs de wet tracht voor te schrijven. De „Daily Telegraph" is van meening, dat het Japansche optreden in Sjanghai niet met dat in Mantsjoeriie te vergelijken is en bedenkelijke gevolgen kan hebben. De bezorgdheid te Washington wordt door de Engelsche regeering gedeeld. De Ame rikaansche regeering zou echter van mee ning zijn, dat op het oogenblik de ge dachte aan het uitoefenen van druk op Japan moet worden afgezien. Het bommenstrooien op Tsjapei; 2000 gewonden. Het bombardement van de Japansche vliegtuigen op Tsjapei, het Chineesche gedeelte van Sjanghai, heeft zes uren ge duurd. Het aantal in deze wijk gekwetste Chi neezen wordt op tweeduizend geschat. De gevechten te Sjanghai. In den afgeloopen nacht hebben de Japansche oorlogsschepen het bombarde ment voortgezet, dat gisteravond te half elf, drie u. na den oproep van den Japan- schen admiraal, begon. Er werden veertig granaten afgevuurd op de Moesoeng-for- ten, die na eenigen tijd het vuur staakten. Als reden voor het bombardement wordt van Japansche zijde aangevoei'd, dat een der Japansche kanonneerbooten door Chi neesche soldaten zou zijn beschoten. Bombardement en brand. Even na vier uur is Donderdag in de Chineesche wijk Tsjapei een brand uitge broken, die spoedig groote afmetingen aannam. Een eskader Japansche bombardements vliegtuigen heeft Tsjapei gebombardeerd. Men hoorde in de nederzetting het ver schrikkelijke lawaai van de ontploffende bommen. Algemeene staking. De Chineesche Kamer van Koophandel heeft een algemeene staking afgekondigd. Alle Chineesche banken zyn gesloten, alle zaken opgeschorst. Engelsche mariniers slaan de fhineezen terug. Engelsche troepen hebben de Chinee- zouden deze reeds in stelling gekomen zijn en zou daardoor de strijd sinds vier I>e toestand in de Internationale uur vanmiddag heviger geworden zijn. nederzetting te Sjanghai. Tsjapei 14 uur lang gebombar deerd. Het Japansche bombardement heeft 14 uren onafgebroken geduurd. Een Ja pansche bom is op een Amerikaansch huis terecht gekomen, ten gevolge waar van aanzienlijke schade is aangericht. Voor zooveruit de internationale neder zetting is waar te nemen, moeten de Chineesche verliezen ten gevolge van het bombardement buitengewoon groot zijn, aangezien de 200.000 zielen tellende be volking van Tsjapei, welke zich grooten- deels in de huizen had opgesloten, vol komen hulpeloos was. Het verluidt dat vele mannen en vrou wen zijn omgekomen. Duizenden Chi neezen trachten in paniek deinternationale De grenzen van de internationale ne derzetting zyn over hun geheele lengte bewaakt door een dichte linie Fransche, Amerikaansche, Engelansche, Japansche en Italiaansche troepen. De totale tryd- macht der internationale troepen, de po litie inbegrepen, beloopt ruim tienduizend man. In de haven liggen 23 Japansche, 5 Engelsche, 1 Amerikaansche en 2 Fran sche oorlogsschepen. Bovendien liggen ook op de Jangtse nog Engelsche, Ame- rikanasche en Fransche oorlogsschepen voor anker. „Verbazing" te Tokio over de Amerikaansche ontstemming. In welingelichte kringen wordt ver- concessie binnen^ te vluchten,^ doch zij klaard, dat de Amerikaansche onstem- 1 4 nxing over het Japansche optreden te Sjanghai in Japansche regeeringskringen groote verbazing heeft gewekt. Er be staat geen reden om te vreezen dat de in ternationale nederzetting wordt aange tast door de Japansche maatregelen. De Japansche ambassadeurs te Londen en te Washington, hebben instructie gekre gen, de regeeringen aldaar een verkla ring over het Japansche optreden te geven. Chineesche en Japansche ver sterkingen. De Chineesche regeering heeft op nieuw troepen naar Sjanghai gezonden. Vrijdag verlieten 10.00 man troepen van Kanton en de derde divisie der Chinee sche Nationale Garde, Nanking, om het garnizoen te Sjanghai te versterken. De menigte bereidde den soldaten een en thousiast afscheid. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche admiraliteit wederom een vliegtuig moederschip en twee flottilles torpedo jagers naar Sjanghai heeft gezonden. De Japansche autoriteiten verklaren dat de geruchten volgens welke tusschen de Chineesche autoriteiten en het Japan sche marinecommando overeenstemming zou zijn verkregen betreffende staking der gevechten te Sjanghai, niet overeen komstig de feiten zijn. Het Japansche telegraaf agentschap Shimboen Rengo publiceert een officieel communiqué, waarin vermeld wordt, dat het Japansche optreden te Sjanghai een gevolg is van anti-Japansche daden der Chineesche studenten. Voorts wordt mede gedeeld, dat georganiseerde militairen de winkels hebben geplunderd. De Japan sche opperbevelhebber heeft zich tot taak gesteld rechtstreeks op te treden ter hand having van orde en rust. Het zakenleven te Sjanghai staat vol komen stil. De winkeliers hebben plak katen opgehangen, waarop staat: Biedt Japan tot den dood toe tegenstand. De Amerikaansche torpedojager Borie heeft mariniers aan land gezet, die de bescherming op zich hebben genomen van de electrische centrale. worden daar niet toegelaten. Japansche vliegtuigen vlogen met regelmatige tusschenrulmte van ongeveer 20 minuten boven Tsjapei en wierpen bommen, waarvan de deelen tot dertig meter hoog sprongen. De Chineesche luchtafweer was onvol doende, aangezien de Chineezen over geweren en lichte mitrailleurs beschikten. Ook het radiostation Chenso, dat in het bezit is van de Chineesche regeering en de Radio'Corporation of America, werd gebombardeerd. Toen des avonds de wapenen rustten, hing nog steeds een groote vuur- en rookzuil boven Tsjapei. Het Noorderstation is volkomen plat gebrand. De brand te Sjanghai. Gisterenmorgen om 7 uur kon men van het dak van een wolkenkrabber, in Sjanghai af, in de internationale neder zetting, de vlammen duidelijk waarnemen en zien hoe het eene huis na het andere door het vuur werd verwoest. De Japansche troepen, aldus seint Reuter verder uit Sjanghai, hebben de strategische punten van Tsjapei bezet. Eexx minderheidsregeering zon der de groot-Duitschers; Schober afgetreden. Naar de correspondent van de N. Rott. Crt. te Weenen gisteravond meldde, is door interventie van bondspresident Mi- klas een minderheidskabinet gevormd, bestaande uit 8 christelijk socialen en twee leden van den landbond. De groot- Duischers nemen nietaan de regeering deel en dus zijn de ministers van buiten- landsche zaken en vice-kanselier Schober en de minister van justitie, Schüff, afge treden. Men is van meening, dat dit minder heidskabinet slechts van voorloopigen aard zal zijn. Een fatale bom. Postvluchten van en naar Indië. Omtrent de motieven, welke de ver wezenlijking van den feitelyk overeenge komen wapenstilstand hebben verhinderd, is nog het volgende bekend: Korten tijd nadat de overeenkomst was gesloten, sche ongeregelde troepen, die een inval wierp een Japansch vliegtuig een bom in de internationale zone gedaan hadden boven de internationale nederzetting, het- met groote verliezen teruggeworpen. geen door de Japanners een ongelukkig toeval werd genoemd. Toen kort daarna Amerikaansch protest, ergens anders een bom werd geworpen, waarbij een Chineesch werd gedood, ver consul-generaal I klaarden de Japanners, dat zij hiermede de wapenstilstandvoorwaarden geschon den achtten. De vijandelijkheden werden hervat. In de internationale nederzetting zijn thans alle beschikbare strijdkrachten gemobiliseerd. De Amerikaansche heeft zyn verontwaardiging uitgesproken over de Japansche handelwijze die geheel in stryd is met de verzekei'ing van den Japanschen consul-generaal dat Japan niet tot geweldmiddelen zou overgaan. De Japansche op Tsjapei. luchtaanvallen Sedert gisterennacht duurt het Japan sche luchtbombardement van Tjsapel reeds 6 uur ononderbroken voort. Na een korte pauze begon tegen het aanbreken van den morgen het bombardement op nieuw. Het vuur, dat door brandbommen wordt veroorzaakt, woedt gedurende den den geheelen nacht en verwoestte ge heele huizenblokken. Een bom viel in de internationale nederzetting, zonder scha de aan te richten. Ook een bijgebouw van de Amerikaansche Methodistenkerk en de werf van een Chineesche scheepvaartmy. in de Fransche concessie, werden door bommen beschadigd. De spoorlijn naar Woesoeng is op een bepaalde plaats eveneens door een vliegtuigbom geheel vernield. Duizenden Chineezen en bui tenlanders slaan van de daken der hui zen de gevechten gade. De Japanners hebben het Chineesche hoofdkwartier te Sjanghai bezet, terwijl de Chineezen met behulp van gepantserde auto's kans za gen het Noorderstation te heroveren. Japansche vliegtuigen deden daarop een bombardement op het stationsgebouw, waarvan een vleugel geheel werl ver nield. In het westelijk deel van de inter-1 Wintersport ln Lausanne. Duitschland schiet den herstelanpel nationale concessie ontstond een bo'sing x an Frankrijk s hoofd. Terug. Het postvliegtuig „Specht" vertrok gis teren om 6.10 u. van Batavia en is om 15.27 u. te Medan aangekomen. Het retourvliegtuig „Duif" is gister ochtend 6.30 van Bagdad vertrokken en, na een tusschenlanding te Gaza, om 13.10 te Cairo aangekomen. Heen. De „Valk" is 28 Jan. van Jodpoer ver trokken en te Calcutta geland. De „Leeuwerik" is gisteren te 6.45 uit Marseille vertrokken, maakte een tus schenlanding te Rome en landde te 14.46 te Bari. („Ie Rire"). VER. „JULIANADORP VOORUIT". Lezing ds. Smidts. De Vereeniging „Julianadorp Vooruit" had Vrijdagavond een openbare bijeen komst belegd in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den. heer A. Kossen. Deze bijeenkomst was vrij toegankelijk voor alle personen boven den leeftijd van 18 jaar. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd Ds. P. J. Smidts van Den Helder, die een lezing zou houden over „Het Oorlogsvraagstuk". Gezien het belangrijke onderwerp, had den wjj een grootere opkomst verwacht, al was deze nu niet direct slecht te noemen. Als voorzitter van de Ver. „Julianadorp Vooruit" heette de heer J. de Vries de aanwezige dames en heeren welkom en in het bijzonder den spreker. Onze Vereen., zoo zegt spr„ heeft in de eerste plaats wel tot doel om de stoffelijke belangen van onze woonplaats te behar tigen, maar zij wil daarnaast de geestelijke

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9