.r sïi.a. OE DOLENDE MELEN. BALANS-UITVERKOOP NOG goedkooper NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht BINNENLAND. Stoomerij S. KROM Nr. 7074 EERSTE BLAD DINSDAG 2 FEBRUARI 1932 60ste JAARGANG Toenadering tusschei; Engeland en Frankrijk i - Duitschland door Fransche oogen. - De oorlogsbe dreiging in China. - MacDonald over den ernst van den toestand. breit alS is best. zuidstraat te. Vereeniging van Zuiderzee- gemeenten. 20% KORTING GEMENGD NIEUWS Zware ijzeren paal over de rails. Overval met roof te Helmond. FEUILLETON Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65•.binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.0, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, 11.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.Gct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v'h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Toenadering lusschen Frankrijk en En geland. Iedere internationale toenadering mag in den ernstigen tijd waarin we leven wel worden toegejuicht. In gewone om standigheden zouden we waarschijnlijk van het volgende Vaz Dias bericht geen melding hebben gemaakt, omdat het nog wat vaag is, doch nu grijpen we alle ge legenheden aan om een lichtpuntje naar voren te brengen en dat is het toch, met het oog op de herstelbetalingen. Het be richt, dat uit Parijs komt, luidt: De Engelsch-Fransche besprekingen, die in de laatste dagen langs diplomatie- ken weg zijn voortgezet, hebben naar meening van welingelichte kringen te Parijs, belangrijke vorderingen gemaakt. Men rekent er op, dat men in korsten tijd erin zal slagen tot overeenstemming te komen over de punten, waarom het ver schil thans nog gaat, en men wacht slechts op den terugkeer van MacDonald naar Londen, opdat hij met zijn collega's zal kunnen beraadslagen over de laatste Fran sche voorstellen. Over de bijzonderheden van deze voorstellen wordt vocrloopig nog een diep stilzwijgen bewaard. Men ver klaart slechts, dat de mogelijkheid, dat overeenstemming inzake uitstel van beta lingen ten gunste van Duitschland wordt bereikt, zeer groot is. Duuand door Fransche oogen. In een vorig overzicht hebben we een en an der meegedeeld uit een beschouwing van een bekend Fransch journalist over de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. In een slotartikel in „1'Oeuvre" spreekt hij de verwachtte'- it, dat hij bui ten elke politieke bijgedauite om den lezer het wezenlijke feit zal hebben doen voe len: liet gebrek en het lijden van een derde van het Duitsche volk gedurende de laat ste twee jaar. Het is niet twijfelachtig, zegt Durtain, dat de smartelijke verschijnselen voor een groot deel van een wereldcrisis afhangen. Maar hoe zou een volk, dat nog dertien jaar na den vrede onder de schaduw van de nederlaag leeft, niet den overwinnaars van al zijn ellende de schuld geven? Een gevoelen, dat noodzakeykerwyze zoo spoe dig mogelijk moet worden gewijzigd. Wil men een schrijver, die in vier werelddee- len meer dan dertig landen heeft bezocht, veroorloven te zeggen, dat hij nergens, met uitzondering van China, zoozeer als in het Duitschland van 1932, zulk een diepe onrust heeft gevoeld, noch elemen ten heeft aangetroffen, welke in staat zijn zoo snel de grondslagen der beschaving te ondermijnen? Durtain heeft in Duitschland met aller lei menschen gepraat en hun woorden van smart, van haat, van verstand in „1'Oeu- vre" weergegeven. Hij meent, dat het nog niet te laat is om de Fransch-Duitsche verhouding te redden. Wij hebben, zegt hij, het oogenblik bereikt, waarop de pu: blieke opinie een algeheele wijziging moet eischen in de betrekkingen tusschen de volken. Wat Frankrijk btreft, het moet JAAP snor Vraagt onze SCHOOLKOUSEN met dubbel gebreide knieën. Let op den gelen winkel. niet uitsluitend naar de voorzichtigheid, de elementaire voorzichtigheid luisteren. Edelmoedigheid en menschelijkheid lig gen, even goed in den geest der Fransche traditie. Een kring vijandige gezichten begint Frankrijk langzamerhand op ge vaarlijke manier te omringen. Slechts een beroep op de diepe krachten zal het ge vaar weten te bezweren. Het is nog juist tijd: laat ons niet het laatste uur laten slaan. De oorlogsbedreiging in China. Drie dagen voor de ontwapeningsconferentie. China verklaart den oorlog aan Japan. Als een hom sloeg het bericht in. Geluk kig was het een vergissing en konden we 's avonds nog voor ons bureau publicee- ren, dat de oorlogsverklaring nog niet officieel was en daarbij is het gebleven. De oorlogstoestand in China blijft even eens, mitrailleurgevechten, bombardemen ten uit de lucht, honderden gesneuvelden en het eenigste verschil tussche# dezen toestand en een „offioieele" oorlog, de strijd nog wat heviger gevoerd zou wor den en de toestand voor Frankrijk, Enge- en Amerika, vrij wat pijnlijker zou worden, door de groote belangen, die zij in China hebben en die verdedigd zouden moeten worden. De toestand blijft intus- sc-hen hoogst spannend, en met spanning mag afgewacht worden of het straks toch nog tot oorlog zal komen. De geruchten, volgens welke China Ja pan den oorlog zou hebben verklaard, zijn ontstaan tengevolge van een bevel van den commandant van de 18e Kantoneesche divisie, die te Tsjapei was ingekwartierd en die geweigerd heeft het bevel van do regeering te Nanking tot ontruiming der stellingen op te volgen. Hierbij heeft deze cnm.man.dant gezegd, dat China Japan den ocdf.tr heeft verklaard, en dat alle Chinee- sche soldaten hun plicht moesten doen voor het vaderland. Op dit feit schijnen de berichten over een oorlogsverklaring te berusten. De Chineesche regeering heeft nog geen gevolg gegeven aan de be sluiten van de Kwomintang. Ook te Mos kou wordt betwijfeld, dat China den oorlog zal verklaren. Op een bijeenkomst die Zondag te Sjanghai, onder voorzitterschap van den Britschen consul-generaal werd gehouden met den Amerikaanschen consul en de Japansche en Chineesche bevelhebbers, werd voorgesteld een neutrale zone te vormen tusschen de Chineesche en Japan sche troepen, welke zone zou worden be zet door die troepen van die neutrale mo gendheid, die strijdkrachten hebben in de internationale concessie. De Britsche consul-generaal is op de hoogte gesteld van de noodzakelijke rege lingen, die getroffen moeten worden voor samenwerking tusschen de Britsche troe pen, als deze neutrale zone zou worden gevormd en men heeft de Amerikaansche regeering verzocht, eveneens dergelijke maatregelen te nemen. De Britsche regeering heeft met nadruk de regeeringen van Japan en China ver zocht, het plan nopens de neutrale zone te aanvaarden en dienovereenkomstig ter stond aan de troepen instructies te zenden. Intusschen hebben Engeland en Ame rika belangrijke troep en versterkingen en tal van oorlogsschepen naar Sjanghai ge zonden, het brandpunt van den strijd. De Chineezen verklaarden zich bereid het voorstel te aanvaarden en zich twee duizend meter terug te trekken uit hun oude posities, doch de Japanners weiger den hiermede in te stemmen, tenzij het neutraal te verklaren gebied zou worden bezet door patrouilles Engelschen en Amerikanen. De Britsche commandant Fleming wees er echter op, dat dit voor stel der Japanners onmogelijk kan worden aanvaard, daar de Japanners de eenige groote straat in dit gebied voor zich op- eischen, zoodat de Engelschen en Ameri kanen slechts het toezicht zouden verkrij gen over de ondoordringbare wijk van slopjes en stegen en dichtopeengehoopte huizen, waar ce Chineesche franctireurs een al te gemakkelijk arbeidsveld zouden vinden. Elders in dit blad vindt men nog ver schillende bizonderheden over den strijd zelf. MacDonald over de internationale pro blemen. MacDonald, die te Thornley, in Durham, het woord voerde en zich uitliet over de gebeurtenis? te Sjanghai, zeide: Op het oogenblik v het gedrag van niemand laken en kies ik geen partii, doch wat gebeurd is, valt zeer te betreuren met het oog op de pogingen, door de groote mogendheden der wereld aangewend tot het vestigen van den vrede. Het doet mij leed, dat deze gebeurtenissen zich hebben voorgedaan en ik doe een beroep op alle belanghebbenden het zwaard in de schee- de te steken en het gezonde verstand en de rede te laten werken tot het regelen van hun geschillen. Wat betreft de schadevergoedingen en de oorlogsschulden zeide MacDonald: De politiek van Groot-Brittannië, die wij tot- nutoe volgden en die wij zullen blijven volgen tot het probleem is opgelost en deze dwaling uit de geschiedenis van Europa verdwijnt, deze politiek is, zoo snoedig mogelijk terug te keeren tot een politiek van het gewoon economisch ge zond verstand. De tarievenpolitiek besprekend zeide MacDonald: Persoonlijk zou ik de voor keur geven aan tariefovereenkomsten, zoo dat een wijziging onzerzijds, inplaats van de tolmuren hooger op te trekken, de an dere mogendheden er toe zou bewegen met ons overeenkomsten te sluiten en de tolmuren te verlagen. DE S.D. ARBEIDERSPERS. Hypothecaire leening bij de s.d. vakbonden. De s. d. Ned. Bond van personeel in overheidsdienst heeft naar aanleiding van een verzoek van de centrale van s. d. vakbonden, het Ned. Verb. van Vakver- eenigingen (N. V. V.), aan verschillende bü het verbond aangesloten bonden, tot deelneming in een aan de N. V. „De Ar beiderspers" te versterken hypothecaire leening, stekkende tot tijdelijke voorzie ning in kasmiddelen in verband met de huidige geldcrisis, in welke leening een aantal bij het N. V. V. aangesloten bon den verhoudingsgewijs wordt betrokken, besloten aan het verzoek te voldoen. UIT DEN ONRUSTIGEN HOEK DER S.D.A.P. RoyPeringsvoorstel. Naar de Socialist, het orgaan van de meest linksche en door communisme aangevreten groep op den linkervleugel der S.D.A.P., meldt, heeft het bestuur van de afdeeling Amsterdam 4 der S.D.A.P. voorgesteld om J. Suikerman en C. du Bruin, resp. redacteur en administrateur van De Socialist, van de ledenlijst af te voeren. In de huishoudelijke vergadering op 2 Februari zou hierover worden beslist. Het peil van de afgesloten Zuiderzee en de hoedanigheid van haar water. De Vereeniging van Zuiderzee-gemeen- ten heeft Zaterdag te Amsterdam een ver gadering gehouden onder leiding van den beer Th. C. P. M. Kolfschoten. De heer W. J. G. Schilthuis, eerstaanwezend inge nieur van den dienst der Zuiderzeewer ken, heeft op deze vergadering gesproken over het onderwerp: Het peil der afge sloten Zuiderzee en de daarop uitwateren- de kanalen en stroomen, mede in verhand met de vraag in hoeverre er gevaar bestaat voor watervervuiling door de riolen an Amsterdam en andere gemeenten. De spreker herinnerde eraan, dat hst in de bedoeling ligt den afsluitdijk tusschen Wieringen en Friesland in 1932 te vol tooien. Van belang zijn het peil, waarop het water van de afgesloten Zuiderzee zal worden gehouden en de hoedanigheid van dat water. Het wateroppervlak van de afgesloten Zuiderzee zal veelal in beweging zijn door den toevoer uit den IJssel en allerlei klei nere rivieren en uitwateringen van pol ders. Bovendien zal de waterspiegel bewegin gen vertoonen by krachtigen wind. Er zal echter een punt in de afgesloten Zuiderzee zijn, waar de stand bij op- en afwaajing niet zal veranderen, dat is het zwaarte punt. Ond,er het peil op de afgesloten Zui derzee verstaat men nu den waterstand in dat zwaartepunt, dien men zooveel moge lijk zal handhaven en waar beneden men de Zuiderzee niet zal aflaten. Bij dit peil zijn betrokken de afwate ring, de waterkeering, het inlaten van wa ter op de aangrenzende boezemgebieden en de scheepvaart. De beide eerste vragen een laag peil, de beide laatste een hoog. Als het beste peil is reeds door dr. ir. C. Lely bepaald op 0.40 M. N.A.P. Daarbij zal de afwatering van de landen rondom de Zuiderzee belangrijk verbeterd worden. Ook de waterkeering komt in betere om standigheden. Zelfs met de veronderstel ling van een samentreffen van alle moge lijke ongunstige omstandigheden zullen nog nief de waterstanden worden over schreden, die vroeger bij stormvloed voor kwamen. Na eenige jaren zal de afgesloten Zui derzee practisch zoet zijn. Dit is een zeer groot voordeel voor uitgestrekte gebieden, waar des zomers ernstig gebrek aan j water is. Men krijgt nu gelegenheid zoet j water in te laten in de kanalen en slooten. De scheepvaart zal schade ondervinden bij een peil van 0.40 m N.A.P., omdat de diepte in vele havens en riviermonden daarbij te klein zal zijn. Op het rijk rust de wettelijk voorgeschreven plicht hier zoodanige verbeteringen aan te brengen, dat die schade wordt opgeheven. Voorloopig zal het peil van 0.40 m Alkmaar, Telef. 1523 (3 lijnen) Nog slechts korten tijd op alle stoomprijzen Winkel: Keizerstraat 31, Telef. 473. N.A.P. nog niet kunnen worden bereikt; om redenen van militairen aard is voor geschreven, dat dat peil voorloopig slechts 0.13 m N.A.P. mag zijn. Eerst moet var. Muiderberg naar de Noord-Hollandsche kust bü Uitdam een dijk worden gelegd met de noodige sluizen. Daarna pas kan het peil tot 0.40 —N.A.P. worden ver laagd. Door dit hoogere peil worden over het algemeen geen belangen geschaad, maai de voordeden die van de afsluiting een gevolg zullen zijn voor den waterstaat kundigen toestand van een deel van ons land, zullen voorloopig nog niet tot uiting kunnen komen. Die hoedanigheid van het water van de afgesloten Zuiderzee zal grcotendeels af hangen van het zoutgehalte en de rein heid. Door verschillende oorzaken zal in tijden van droogte zout water op de Zuiderzee kunnen worden gebracht. Eén hiervan is dat het water uit den Wierin- germeerpolder wordt gemalen. Deze pol der zal n.1. belast worden met zout water, dat o.a. uit de zee onder Wieringen door zal kwellen naar de zooveel diepere droog makerij en dat door de gemalen zal wor den uitgeslagen. Mocht het water van de afgesloten Zuiderzee hierdoor een te hoog zoutgehalte blijken te krijgen, dan kan men met betrekkelijk eenvoudige midde len de bemaling van den Wieringermeer- polder zoodanig inrichten, dat het zoute kwelwater direct op zee wordt geloosd' buiten den grooten afsluitdijk. Uit inge stelde berekeningen is echter op te ma ken, dat er in dit opzicht geen reden tot ongerustheid behoeft- te bestaan. De vervuiling van het water door het Amsterdamsche rioolwater zal zich slechts tot eenige kilometers van het loozings- punt uitstrekken. Door de waterbeweging tengevolge van den wind zal steeds ver menging met het door den IJssel aange voerde schoone water plaats vinden. De IJssel afvoer alleen is voldoende om den inhoud van de afgesloten Zuiderzee in anderhalf jaar geheel te ververschen, ter wijl dit met het driemaal zoo kleine IJssel- meer, dat overblijft na het voltooien van alle inpolderingen, nog zooveel sneller zal geschieden. Mocht misschien toch plaatselijk eenige hinder door vervuiling optreden, dan zijn er middelen beschikbaar om dit te voor komen. Binnenland. RELLETJES TE OUDDORP. Ontevreden werkloozen. Eenige honderden werkloozen verza melden zich Vrijdagavond in het dorp. Joelende en zingende trok de troep een paar jnalen rond de kerk en wendde zich daarna naar de Molenblok, waar de bur gemeester woont. Deze was echter afwe zig. Eenige electrische lantarens werden stuk gegooid en de ruiten van het huis moesten het ontgelden. Ook de ruiten van een huis, waar een politie-agent woont, werden niet gespaard. Toen de po litie met steenen werd gegooid trokken de agenten hun revolvers en losten eeni- gen schoten in de lucht. De menigte nam daarna de vlucht en een half uur later was de rust hersteld. Deze relletjes zijn het gevolg van do gewijzigde steunregeling voor leden van den Christelyken landarbeidersbond. Tijdig ontdekt door wegwerker. Zaterdagavond ongeveer 10.30 uur is te Best door een wegarbeider der spoor wegen een ernstig feit ontdekt. Op weg naar zijn woning langs de spoorbaan loopend, vond hij ter hoogte van de eerste signaalpalen van het station Best tus schen Best en Boxtel een zwaren ijzeren paal op de rails, die er dwars overheen lag. Terstond verwijderde hij het obstakel, dat een ongeveer 3 M. lange rail blijkt te zijn, waaraan een gegoten ijzeren bord is bevestigd waarop aankondigingen als »Halt« en».... K.M.« worden aangegeven. Deze zjjn aangebracht bij eiken spoor baanoverweg. De paal in kwestie is te voren bij d<>n overweg; die zich op ongeveer vijf en twintig meter afstand bevindt van de plaats, waar het voorwerp werd aange troffen, uit den grond gerukt. De moei lijkheden, die dit uitrukken moet opge leverd hebben, wijzen er op, dat het hier geen kwajongensstreek betreft. Een groot geluk in dit geval is de om standigheid, dat de paal op dat spoor was gelegd, waarover het verkeer Boxtel- Best plaats heeft. Op dit traject passeert hier om 9.50 uur trein No. 193, de snel trein die de laatste groote verbinding vormt tusschen Noord- en Zuid-Neder land. Deze trein, die vooral Zaterdags zeer veel menschen vervoert, heeft geen enkele hindernis ontmoet. Van dit tijd stip tot 11.15 uur passeert hier niets me:r in die richting; eerst dan volgt weereen goederentrein. Op het tegenovergestelde spoor pas- seeren echter gedurende dien tijd, ver schillende treinen. De euveldaad moet des tusschen 9.15 en 10.30 uur geschied zijn. Een uitgebreid onderzoek werd on middellijk door de zoo spoedig mogelijk gewaarschuwde gemeente-politie en mare chaussee ingesteld. Van den dader of daders was echter geen spoor te vinden. Ook Zondagmorgen waren reeds vroeg verschillende politie- en spoorwegautori teiten en deskundigen ter plaatse. Het terrein van den aanslag is afgezet, ter bescherming van mogelijke sporen. Tot op dit oogenblik ontbreekt echter elke verdere aanwijzing. Nader wordt uit Helmond gemeld: De overval heeft om half vier Vrijdag middag plaats gehad in de nabijheid van het café Spierings aan de Kanaalbr^g. De 63-jarige wissellooper M. v. B., was op dit tijdstip op weg naar het kantoor van Een dosis Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. door K. R. G. BROWNE. 33) Op dat oogenblik was hy vast over tuigd, dat hy slagen zou, dank zij de bezorgdheid van Carmencita, die van een kwal een energiek, doelbewust wezen gemaakt zou hebben. Maar toen hii twee minuten later voor het bewuste witte hekje stond, begonnen zijn heroïsche ge voelens danig te bekoelen. In Carmen- cita's tegenwoordigheid was het gemak kelijk genoeg geweest om over inbreken te praten, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was, om minachting voor de Wet en een volkomen vertrouwen in zijn eigen crimineele begaafdheid voor te wenden; maar het was verwonderlijk, hoe moeilijk het leek om zyn theorieën in practyk te brengen nu het op „doen" antcwam Maar het was te laat om terug I nn.' i liacl Carmencita zyn nooid van eer gegeven. Hij had gezwo ren om deze tour de force ter wille van haar te ondernemen, dus moest hij het doen of zichzelf ais een windbuil en een aarts-opsnijder te schande maken. En dus wierp hij nog een laatsten verlangen den blik naar de uitspanning, deed voor zichtig het hek open, wrong zich naar binnen en sloop langs het smalle pad naar de groene deur. En de maan, die tot dusver onbescheiden nieuwsgierig had geschenen, wenschte hem met zyn gevaarlijke onderneming succes, door achter een wolkenbank te verdwijnen. HOOFDSTUK XII. Een nacht buiten. Over het algemeen loopen de opinies over de beste manier waarop men ergens kan inbreken, uiteen. Dit is nu eenmaal een onderwerp dat niet voor krantenpole mieken geschikt is en evenmin bestaan er handleidingen om adspiranten voor het inbrekersvak op den goeden weg ts brengen. Sommigen zweren bij een breekijzer in den kier van een deur, maar George had geen breekijzer. Anderen prefereeren het uitsnijden van een ruit met behulp van een stuk papier besmeerd met stroop, maar George had geen stroop. Weer an deren houden vol, dat niets zoo goed is als een looper, maar George had geen looper. Dan zijn er nog enkelen, die op de co- operatie van een helper in huis vertrou wen. maar Geroge had geen helper in huis. Hy was, met andere woorden, abso luut onvoldoende uitgerust voor een der gelijke onderneming, een feit, dat hy, toen hii eenmaal met zijn voeten tusschen de sla-kropjes van Mrs. Turtle en met het raam van de slaapkamer van F. S. geen halven meter boven zijn hoofd stond te aarzelen, niet alleen besefte, maar ten op zichte waarvan hij zich verbaasd afvroeg hoe hy zoo deksels stom had kunnen zijn. Daar teruggaan om een looper of stroop te halen echter tot de onmogelijkheden be hoorde, besloot hy naar andere hulpmid delen om tot zijn doel te geraken om te zien. Het eerste, waar zijn blik op viel, was een regenton. Een solide, dikbuikige re genton, tegen den muur schuin onder hst raam van de bewuste slaapkamer. George bekeek het geheel met een kennersoog en kwam tot de conclusie dat, als hii op den rand ging staan en een sprong nam, hy dan zijn doel tamelijk gemakkelijk zou kunnen bereiken. Dus wandelde hii op de regenton af en heesch zich met behulp van een afvoerpijp in zyn start-positie. Voorzichtig tastend vond hy het raam kozijn en greep het vast; dan mobiliseerde hij al zijn durf en kalmte en sprong. Een seconde daarna stond hy met een gezicht, dat zijn gevoelens volkomen uit drukte, tot aan zyn middel in het water. De regenton was als regenton solide ge noeg, maar zij was er niet op geconstru eerd om zoo nu en dan als springbak voor amateur-inbrekers dienst te mceten doen. Door zyn forsch afzetten had George een gedeelte van den rand gedwongen de rest voorgoed vaarwel te zeggen, maar uit wraak daarover had de x-and hem meege nomen. Het ongeval maakte geen leven; er was niets te hooren geweest dan een doffe plons, maar George's ijver plus het onderste gedeelte van zijn ichaam waren er lichtelijk door be- en afgekoeld. En daarbij had zyn rechterhand het geluk ge had op haar tocht naar lagere regionen een ontmoeting met een splinter te heb ben, waarvan een onbeteekenen je, maar zt-er pijnlijke wond het gevclg was. „Verroest!" zei George, diep ongeluk kig, terwijl hy aan wal krabbelde. Onder het verbinden van zijn hand met een niet schoonen zakdoek en het zoo goed mogelijk uitwringen van zijn broek besloop de verleiding hem om de juweelen te laten en naar huls en naar bed te gaan, nu hij er de gelegenheid nog voor had. Maar de,overweging, dat Carmencita op ze zat te wachten, dat haar zielerust, de positie van haar vader, de toekomst van heel Guayacuador van hem afhing, staalde zyn energie, deed hem besluiten niet op te geven voor en aleer zijn doel bereikt was. En dus goot hy zijn schoenen leeg en beklom ten tweeden male nu wel wat voorzichtiger de regenton. Dezen keer ging alles naar wensch. Hij kreeg het raamkozijn goed beet, trok zich na een protest-gekraak van de regenton óp en slaagde erfti na een reeks acrobatische toeren waarbij hij zijn broek van knie tot onderkant aan een spijker op haalde en zijn scheenbeen openschaafde, met zijn eene been binnen en zyn andere buiten op het bewuste kozijn te komen. Het raam stond toevalligerwijze open. Vóór de komst van Fanshawe-Smith was het dank zy de aversie van de meeste menschen tegen frissche lucht in elf jaar niet open geweest; maar de nieuwe huurder had het met behulp van een laar zentrekker en een kleerborstel tot het bre ken met de gewoonte van dicht te zyn gedwongen en daardoor Gecrge's inklim men zeer vergemakkelijkt. In die niet bepaald waardige houding bleef hii zitten om op adem te komen en het te bewerken veld voor hem te ver kennen. Na even turen onderscheidde lui vaag den vorm van het bed, maar hooren deed hy niets. En dus zette hii zich, aan gemoedigd door dit eerste succes, voor zichtig over het kozijn heen en liet zich op dey vloer zakken. Maar terwijl hij dit deed, besloop hem eon verontrustende gedachte. Waar in die duisternis om hem heen moest hy hel voorwerp waar zijn hebzucht naar uit ging, zoeken? Als F.-S. gedaan had, zoo als het hoorde, en de kruik aan den knop van zyn bed opgehangen had, dan was de zaak gezond. Maar als de gummi-warmte- distributor nog in functie was, werd bet probleem, hoe de hand erop te leggen, vrijwel onoplosbaar. George herinnerde zich een verhaal uit zijn jongensjaren over een Indiaansch opperhoofd, die zoo handig was dat hy een beddelaken onder een slapenden man weg kon stelen en gaf zyn gevoelens lucht door den ijdelen wensch, dat die expert op dat oogenbiik ter plaatse mocht zijn om hem van raad te dienen. Dan bedacht hij of hii niet een lucifer zou kunnen aansteken, besloot h?t niet te doen, zond een laatste schietge bedje aan liet adres van de voorzienigheid op, hield zijn adem in en bedong behoed zaam op het bed af te schuivelen. .Het spijt ons te moeten boekstaven, dat hii zijn doel niet bereikte. De kamer was klein, maar zeer vol. Voor George's ver hitte verbeelding leek het, of de kleine vierkante ruimte volgestopt was met reus achtige meubelen, welker eenige doel het was hem ten val te brengen. Hij bostite tegen een aartsvaderlijken stoel op en greep hem nog juist bijtijds, om vallen te voorkomen, vast. Hij ontweek den aanval van een ontzaglijke kast, maar door zijn schichtig wegduiken, kwam hij tegen een geweldige waschtafel aan. De waschlafel, een meubel met een rechter voorpoot, die in anno zooveel v. Chr. gedeeltelijk ge amputeerd was en die sindsdien den steun van een dikken bundel stichtelijke woor den 1889 had genoten, schommelde een paar maal aarzelend heen en weer voor dat zy besloot maar te blijven staan. Maar in dien tusschentyd had hy de lampetkom aangestoken, die door een fout in haar steunvlak-modelé bij den minsten schok altijd aan het schommelen ging en dan dreigde te succombeeren. Dezen keer succombeerde zy echter werkelijk. Er weerklonk een kletterende slag, gevolgd door een soort van nattig geplas. George sprong met een halfge- smoorden noodkreet achteruit, bonsde te gen de bewuste kast op, rioochetteerde naar een kleedtafel, die met het heele ge val niets te maken had en bleef daar met een bonsend hart en knikkende knieën staan afwachten. Zyn instinct vertelde hem, om zijn eigen woorden te gebruiken, dat je nu de poppen aan het dansen hadt. En zoo was het ook. Van uit de duis ternis kwam een vervaarlijk gekraak, het protest van een bed waarin iemand die plotseling uit een vasten slaap wakker- schrikt, met een duw rechtop gaat zitten. En op dit geluid volgde een stem, een zeer knorrige, geprikkelde stem, want de kan had tijdens haar succombeeren een derde van haar inhoud over het hoofd van Fans hawe-Smith leeggegoten. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1