TEXEL. Losse nummers van de HELDERSCHECOURANT zijn a 4 ct. te bekomen bij de Firma W. C. Reij, Den Burg GEMFNGD NIEUWS Ernstige brand in Den Haag. Bedorven voedsel? Pokkengevallen te Malmö. Ingezonden. Marineheriohten. Marktberichten. Idem Eierveiling J. Schoorl Pz. en B. Orsel. Toezicht Lager Onderwijs C. v. Stralen. Oommissie Wering Schoolverzuim de aft redenden. Een voorstel van B. en W. om den correspondent van de arbeidsbemiddeling een gratificatie te verleenen van f 50 over 1931,wordtin verband met de rijks subsidie omgezet van f 50 voor 1932 en voor dit jaar gebracht op f 150. Een voorstel van B. en W. om het hoofd der voorbereidende school een salarisverhooging te geven van f 225, wegens gemis van vrije woning, daar deze op 1 Mei a.s. een andere bestem ming krijgt, wordt aangehouden om na te gaan de mogelijkheid de vrije woning alsnog te handhaven. Besloten wordt tot het uitvoeren van werken ten behoeve van het grondbedrijf. De kosten ad f 11600 uit het grondbedrijf te voldoen. Voorstel tot vaststelling verordening art. 9 sub 3 der Winkelsluitingswet. In overleg met de beide middenstandsver- eenigingen stelt de raad deze verordening vast met uitzondering van de 21 dagen, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. Vastgesteld wordt een 2e suppletoire begrooting dienst 1931. De heer Schoorl merkt op, dat deze met een enorm deficit sluit en vraagt of B. en W. reeds weten, waar dit bedrag vandaan moet komen. De secretaris merkt op, dat dit nog niet bekend is. De heer Schoorl, ik weet nog wel een oplossing, maar zal dit gelegenertijd wel eens naar voren brengen. De heer Bel. Vol verwachting klopt ons hart. Voorstel inzake steun aan den groven tuinbouw. Burgemeester en Wethouders hebben de eer den Raad voor te stellen den steun aan den groven tuinbouw te verleenen overeenkomstig het plan van uitvoering, behoudens aanneming van de steunrege ling door de Eerste Kamer van de Staten- Generaal. Zoo als bekend moeten de betrokken gemeenten 30 pOt. bijdragen. Na eenige bespreking deelt de Voor zitter het aangevraagde bedrag mede, zijnde f 34875. De heer de Veer wil spreken over de garantie van 30 pet., waardoor de regee ring de zekerheid heeft dat met de meeste nauwkeurigheid zal worden te werk ge gaan. Hfc meent dat ook 10 pet. voldoende geacht kan worden, en zeker de nauw keurigheid hier niet onder zal lijden. Hij oppert het idee, dat Schagen zich met de betrokken gemeenten, die voor deze steun in aanmerking komen, ver staat, opdat een gezamenlijke actie zal kunnen worden ondernomen in dat op zicht. Hij wijst er nog op dat vele ge meenten absoluut onmachtig zijn deze 30 pet. bij te dragen. De heer Bakker zegt, dat reeds meer dere gemeenten hieromtrent pogingen hebben aangewend, nochtans zonder succes. De heer de Veer: Reden te meer om dit dan gezamenlijk te probeeren. Voorzitter en de heer v. Nuland opperen bezwaren tegen het voorstel, omdat ons de tijd ontbreekt. Het voorstel wordt verworpen met 2 stemmen voor. De raad besluit omtrent dit agenda punt binnen 14 dagen wederom een ver gadering in comité te beleggen en dan in het openbaar een uitspraak te doen. Na nog eenige besprekingen in de rondvraag gaat de Raad in comité voor cohier Hondenbelasting (reclame's). DE TEXELSCHE MARKT. Vooral ook wegens de eerste uitbe taling der melk van de thans gecombi neerde kaasfabrieken »De Eendracht» en »De Hoop» was 't marktbezoek heden morgen (Maandag) opvallend groot. De veeaanvoer is evenwel nog steeds van geringen omvang. Ter markt kwamen weder enkele rammen, die ongeveer f 25 opbrachten; een partijtje vrij mooie biggen van ongeveer f 9.per stuk, enkele nuchtere en graskalveren, waar van de prijzen vrijwel gelijk waren aan die van de vorige week en verder eenig pluimvee, meest konijnen, wilde en tamme. Een aangevoerde koe werd getaxeerd op pl.m. f 225 of ongeveer 35 cent per pond. 't Pluimvee blijft laag in prijs. In de varkenshandel op de boerderijen is bij de vorige week eenige verbetering ingetreden, men betaalt thans ruim 15 cent per pond (vorige week pl.m. 14 ct.). Op de eierenveiling kon zelfs de lage prijs, die vorige week voor de eieren werd betaald, nog niet eens gehandhaafd blijven; de middenprijs was nog ongeveer 10 cent per 1C0 stuks lager, nl. f 3.80 voor eieren gemengd van 60 K.G. VERGADERING „BEGRAFENISFONDS". Zaterdagavond vergaderde het „Begra fenisfonds" in de „Zeven Provinciën". De voorzitter, de heer Joh. P. Dros, open de met een kort woord en heette de aan wezigen welkom. De notulen werden daarop voorgelezen door den secretaris, den heer G. Blom Jzn., en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd rekening en verantwoording gedaan door den heer F. Blom Jzn„ penningmeester van het fonds. De ontvangsten hadden bedragen 9027.29, de uitgaven 8985.68, zoodat er een batig saldo was van 41.61. De be zittingen van het fonds zijn vooruitgegaan met 1459.60. De heer A. Boon moest als bestuurslid aftreden en was niet herkies baar. In zijn plaats werd de heer W. Dijker gekozen. Na de gebruikelijke rond vraag die niets bijzonders opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. Burgerlijke Stand van Texel van 30 Jan.1 Febr. OVERLEDEN: Marretje Witte, 89 j., weduwe van Meijert Bakker. Den Burg. VERHOOGING MELKPRIJS. In verband met de verhooging der zui- velprijzen, is de prijs van de melk te Den Burg vanaf Maandag met 1 cent per liter verhoogd. Door de melkslijters afgegeven bedraagt de prijs hier thans 9 cent per liter. r DE „MENT A WEI'-FILM. In den loop dezer week wordt op ver schillende dorpen in deze gemeente de zendingsfilm betreffende de Mentawei- eilanden gegeven. De eerste vertooning op ons eiland had Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg plaats, terwijl reeds in den namiddag de kinderen in de gelegenheid waren iets van dit zendingsfilniwerk in >Eben Haëzer» te zien. Des avonds was de groote kerk wel niet geheel bezet, doch de opkomst van belangstellenden was zeer bevredigend. Ds Visser opende de bijeenkomst met een kort gebed en deelde vervolgens mede, dat hij reeds 't een en ander van deze film had gezien, 't Is zulk een fraai filmwerk, zei spr., dat uw zeer zeker hoog gespannen verwachting niet teleur zal worden gesteld. De operateur, die u de noodige verklaringen zal geven, is voor u geen onbekende; reeds eerder is hij op Texel geweest en hij heeft mij medegedeeld, dat hij van hier de pret tigste herinneringen heeft meegenomen. Ook het zendingswerk hebt gij vorigen maal sterk gesteund. Spr. eindigde met den wensch, dat ook thans de film zulk een goeden indruk zou achterlaten, dat de collecte succes zou opleveren. Nadat de gemeente een psalm-vers had gezongen, verkreeg de operateur 't woord. Spr. deelde mede, dat de film, die thans vertoond zal worden, vervaardigd is ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum van de Rijnsche Zending in 1928. Ze heeft betrekking op het zendingswerk op de Mentawei-eilanden, gelegen aan de West kust van Sumatra. Eerst in 1902 is men daar met het zendingswerk begonnen. Geldgebrek was de oorzaak, dat men niet eerder aan het verzoek van de inlanders van deze eilanden om de zending te brengen, kon voldoen. De eerste zendeling aldaar is als martelaar voor zijn geloof gevallen in 1909, n.1. toen hij op verzoek der Ned. Regeering vrede trachten te stichten. Op twee oproerige dessa's werd hij vermoord. De dood van dezen heer, den zendeling Lett, heeft de Rijnsche zending van Barmen niet afgeschrikt haar arbeid voort te zetten; als altijd is ook thans weder ,,'t bloed der martelaren 't zaad der kerk geworden". Men is voort gegaan met 't door Lett begonnen werk en op de film zult 11 thans zien wat na moeizamen arbeid op de Mentawei-eilan- den is bereikt. Tot slot van zijn inleiding vroeg de operateur flnantieelen steun voor het Nederlandsche zendingswerk, volgens de statische gegevens wordt in Nederland aan tabak, sigaren, etc. 173 millioen gul den uitgegeven, voor de Prot. zending wordt slechts met zeer veel moeite onge veer een millioen gulden ingezameld zei spr. Hierna werd met vertooning een aanvang gemaakt. De film is in alle opzichten 't aanzien dubbel waard; het eerste en het tweede gedeelte hebben voornamelijk betrekking op het overweldigend natuurschoon dat men op deze eilanden vindt, en op de primitieve levenswijze der inboorlingen, 't Derde gedeelte brengt eerst een over zicht van den cultuurarbeid, die de zen delingen hier naast hun zendingswerk verrichten. Wij kunnen de ingezetenen dezer ge meente, die nog in de gelegenheid zijn in de komende dagen, de Mentawei-film te zien, deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan. De opname zijn werkelijk uitmuntend geslaagd. VOOR DEN POLITIE RECHTER TE ALKMAAR. Maandag 1 Februari. Men kan ook van het goede teveel genieten. De automobilist, Krijn H. te Anna Paulowna, was door den kantonrechter aldaar, vermoedelijk als gevolg van zijn al te gewaagde prestaties verstoken van het genot van zijn rijbewijs voor den tijd van 6 maanden, met ingang van 28 Juli '31. Desondanks echter werd de tijdelijk on bevoegd verklaarde heer H. op 2 Dec. aangehouden door den rijksveldwachter Brouwer, toen door hem het verbod werd overtreden en de verdachte op vordering van den officier veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf: De veroordeelde was bij de behande ling van zijn zaak absent en blijkbaar viel het resultaat hem lang niet mee, zoo dat hij tegen het vonnis in verzet kwam en de zaak heden in zijn tegenwoordig heid nogmaals werd afgewikkeld. Ver dachte laboreerde bij de eerste behande ling aan de Spaansche griep en kon dientengevolge niet aanwezig zijn. Hij verklaarde thans dat hij op gezegde datum nog in het bezit was van zijn rij bewijs, wat echter volgens den politie rechter niets ter zake deed. De rechter lijke ontzegging was voldoende. Gere- qureerd werd bevestiging van het vonnis. Vonnis conform uitspraak bij verstek. Een onhandelbare graantjespikker. De 50-jarige afbeider Dirk D. had zich te Den Helder op 28 December met ge weld verzet tegen den agent Allart, die hem, op grond dat hij zich in kennelijken staat bevond, zooals bleek uit de wartaal die hij sprak, de slingerende gang en de jenevergeuren, die hij verspreid, wenscht over te brengen naar ds gemeentelijke ontnuchteringsgelegenheid. De verdachte heden terecht staande; beweerde zich van het gebeurde niets te herinneren. Tegen de heer D., die zich op cea respectabel strafregister uit vroeger dagen kon be roemen, werd gevorderd 14 dagen ged. Vonnis f 30 boete of 30 dagen en 2 maan den gcd., voorwaardelijk met 3 proefjaren. Om verdachte, die plechtig de jandoedel heeft afgezworen op de proef te zetten, werd hem bovenstaand >gespleten« von nis opgelegd. Binnenland. Drie dooden. Zondaguacht te ruim 2 u. brak een felle brand uit in het café-restaurant De Lelie, Trekweg 69 te 's Gravenhage. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het oude gebouw spoedig in lichte laaie stond. De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, slaagde er in enkele personen uit het brandende per ceel te halen, waaronder een kind van enkele jaren. De brandweer wist vervol gens met den grooten ladderwagen het bovenhuis binnen te dringen, waar men nog drie menschen vond. Deze bleken allen reeds te zijn overleden. Een nader bericht meldt: De brandweer vond boven op de eerste etage een vrouw met een kind in haar armen, de vrouw bleek reeds overleden. Het kind, dat nog leefde, had brand wonden aan armen en beenen. Een agent bracht langs den ladderwagen het kind beneden, waar het door den G.G.D. werd overgenomen. De brandweer, die met 6 stralen het vuur bestreed, kon na een half uur de tweede etage binnendringen waar men een man geheel verkoold op bed liggende aantrof. Onder het bed vond men het lijk van een ongeveer 35-jarige vrouw. Van een belendend perceel dat niet brandde is een man, die uit de derde etage met behulp van een laken naar beneden wilde komen, door het scheuren van het latten gevallen. Hij brak een been. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt was er in het café tot half twee feest gevierd. Een half uur later sloegen de vlammen uit het gebouw. Met groote onverschrokkenheid dron gen de brandweerlieden het brandende perceel binnen, daarbij geholpen door enkele omwonenden. Het eerste merkte men de Duitsche dienstbode, die het jongste kindje van den heer Jorna, slechts enkele jaren oud, naar het dak had gebracht en het daar neergelegd, omdat zij meende, dat daar geen oogenblikkelijk gevaar bestand. Het meisje keerde daarop terug om te zien of zij op de andere étages nog iets zou kunnen redden. Toen zij echter de zolder trap af wilde gaan, sloegen de vlammen haar in het gezicht. Zij kon er niet meer doorheen en ook achter haar was het een vuurzee. Het meisje vond zoo een ver- schrikkelijken dood in de vlammen. Op de 2e etage vond de brandweer, in een totaal uitgebrande kamer, het lijk van den knecht, Roodenburg geheeten en ongeveer 50 jaar oud. Het lijk was geheel verkoold. Op de le etage trof de brandweer het lijk van de vrouw van den heer Jorna aan. Ook dit was geheel door het vuur verkoold. Korten tijd nadat de brand was ont staan verminderden de vlammen reeds, niet echter dan nadat zij in zoo'n korten tijd zulke groote onheilen hadden aan gericht. Natuurlijk was er veel conster natie ten gevolge van deze droeve gebeurtenis en de naast omwonenden meesten zelfs in aller ijl hun huizen verlaten. De heer Jorna met zijn twee kinderen zijn bij kennissen in de onmiddellijke omgeving opgenomen. De man is natuur lijk fen gevolge van de doorstane emoties geheel van streek. Nader wordt vernomen dat de dienst bode, die bij den brand om het leven is gekomen, de 18-jarige Lena Kortmann is, uit Duitschland afkomstig. Het vermoeden bestaat, dat de knecht, die achterlijk was, den brand heeft gesticht. Zooals gemeld is, heeft de Haagsche politie een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaken van den ernstigen brand. Tot een positief resultaat is men daarbij nog niet gekomen. De politie heeft ver scheidene menschen gehoord, voorname lijk buren en ook eenige schippers, die aan den wal, tegenover het terrein van den brand, met hun schepen lagen. Naar door deze getuigen werd verzekerd, zijn er aanwijzingen, welke het vermoeden wettigen, dat de brand niet het gevolg is van een ongeluk, doch dat er brandstich ting in het spel is. Ook dit zou echter een zeer dramatischen achtergrond hebben. Alle personen werden in een toestand van vluchten aangetroffen; ook de hou ding waarin de lijken van de dienstbode en de echtgenoote van den heer Jorna wer den gevonden, wees uit, dat beiden al het mogelijke gedaan hadden om aan de woe dende vlammen te ontkomen. De eenige die volkomen passief in zijn bed was blij ven liggen, was de knecht R. Nu stond deze R. bekend als imbeciel, die, hoewel niemand kwaad doende, zich uiterst zonderling gedroeg. Zondag heeft hij zich nog zonderlinger dan anders ge dragen; hij had beneden in het café ge zeten en vroeg steeds om bier en herhaal delijk om lucifers. Toen allen reeds naar bed waren gegaan, hoorde de heer Jorna nog iemand loopcn. Hij riep naar beneden, wie er was. De knecht antwoordde, dat hij nog niet naar bed ging. De heer Jorna zeide hem toen dadelijk naar zijn kamer te gaan, daar het tijd was om te slapen. Hfi hoorde toen R. de trap op komen en even later wa3 het rustig in huis. Een schipper, die recht tegenover het café ligplaats heeft, verklaarde, dat hij voor het eerst vuur heeft gezien bü de trap welke naar boven leidt Uiteraard is deze zaak niet te bewijzen, maar uit de getuigenverklaringen is toch wel zooveel gebleken, dat men spreken kan van ernstige verdenking tegen den knecht. Wat er in de oogenblikken, vooraf gaande aan de ontdekking van den brand, zich in het café heeft afgespeeld, zai wel nooit volkomen worden opgehelderd. De mogelijkheid bestaat ook, dat de knecht beneden nog iets wilde drinken en daarbij onvoorzichtig met lucifers is te werk ge gaan. Twee kinderen overleden. Maandagmorgen kreeg men geen ge hoor bij de weduwe Van Leusen, wonende in de Markstraat te Raalte. Men heeft daar 's middags de deur opengebroken en vopd toen de vrouw in half bewusteloozen toestand. Van de drie kinderen bleken een meisje en een jongen te zijn over leden; het derde kind verkeerde in zorg- wekkenden toestand. De vrouw is zeer overspannen en kon nog niet gehoord worden. Men vermoedt, dat het gezin Zondag bedorven voedsel heeft gegeten. Nader meldt men: De toestand van de vrouw is thans goed. Zij vertelde, dat ze dezen nacht om 5 uur wakker was geworden en zich on wel voelde. Toen zij naar de kinderen ging kijken, bemerkte zij, dat de 11-jarige Herman en de 5-jarige Annie dood te bed lageji. Zij wilde naar de buren loopen, maar in de gang zakte zij in elkaar. Gis terenmorgen vonden de buren haar in de gang liggen, toen men de deur had open gebroken. Het 6-jarig meisje Betsie is gisteren middag bij kennis gekomen; men hoopt haar in leven te houden. De etenresten zijn naar Utrecht opge zonden ter onderzoek. Het gezin had niets bijzonders gegeten. GEVAARLIJKE BRAND IN MEPPEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de woning van den paardenslager M. Rijkeboer in de Hagensdwarsstraat te Meppel geheel uitgebrand. De brand "ver raste de bewoners in hun slaap. Daar de vlammen een uitweg naar beneden ver sperden kon Rijkeboer zijn vrouw en kind, die beide reeds bewusteloos waren, slechts met moeite vanuit de slaapkamer op het dak brengen, waar buren voor de verdere redding zorgden Alle bewoners waren nog in nachtgewaad. Vermoedelijk moet de oorzaak aan kortsluiting worden toegeschreven, men meent in den gelijkrichter die werd gebruikt voor het radiotoestel. Buitenland. Weer een epidemie. Onlangs keerde een arbeider uit Malmö, die een tijd' in Rusland geweest was, in zijn woonplaats terug. Kort daarop werd zijn dochtertje ziek en na eenige dagen constateerde men in het ziekenhuis, waar heen het meisje was overgebracht, dat men hier met een geval van pokken te doen had. Een verpleegster, die het kind behandeld had, werd spoedig ook ziek. Voor men echter kon constateeren, dat zij aan pokken leed, bezocht zij een rsligieuse bijeenkomst. Enkele personen, die deze bijeenkomst bijwoonden, zijn in obser vatie genomen, omdat zij ook ziektever schijnselen vertoonden, evenals een jongen, die naast de verpleegster in een tram had gezeten. De ziekte is voorts ge constateerd bij de directrice van het zie kenhuis en bij drie vrouwen, die het ziekenhuis bezochten. Een dezer vrouwen is naaister, zij heeft de laatste dagen ver scheidene menschen geholpen en enkele daarvan zijn in observatie. De ziektege vallen zjjn gelukkig van niet ernstigen aard, maar men vreest, dat de ziekte zich verder zal uitbreiden. Waarschijnlijk zou Zondag een verbod betreffende het hou den van vergaderingen, bals e.d. uitge vaardigd worden. Door middel van de radio houdt de geneeskundige dienst de bewoners van Malmö en omstreken op de hoogte. Duizenden personen hebben zich de laatste dagen laten inenten. Te Lund is bij een geneesheer een ge val van pokken geconstateerd. DE SNELTREIN PARIJS—LYON— MILAAN ONTSPOORD. De internationale sneltrein Parijs LyonMilaan is heden bij Pereau, ten zuiden van Parijs, ontspoord. Stoker ge dood-. Vier reizigers gewond. De locomo tief is omgeslagen. De drie volgende wa gens zjjn ontspoord. De gewonden baren geen zorg. GOED AFGELOOPEN. In een „spiraal" en een „pan- nekoek". Toen Kingsford Smith Zaterdag met zijn vliegtuig Southern Cross van een uitstapje naar Maitland met veertien passagiers naar Sydney terugkeerde, knapten er twee spandraden af, waardoor het toestel naar links overhelde. »Blijf zitten en vertrouw op mijriep de be roemde vlieger zijn passagiers toe. In een spiraal daalde hij neer en hij landde in een «pannekoek». De passagiers ble ven ongedeerd. DE RANTJA-EKEKSCHE DORPSTYRAN. Aneta meldt uit Bandoeng, dat de land raad aldaar een der vele zaken van Ar- dipradja, gewezen loerah van Rantjaekek, district Tjitjalenka, heeft behandeld, en wel een zaak van brandstichting. Voor deze affaire heeft de landraad hem tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, waartegen hij direct revisie heeft aange- teekend. Deze Ardipradja zit reeds eenige maan den in preventieve hechtenis. Hij tiranni seerde de bevolking op ergerlijke wijze en zou lieden, die hem als loerah niet naar den zin waren, onder meer mishandeld hebben door hun de ooren af te snijden of de oogen uit te steken. Maar al te laat durfde het Inlandsch bestuur tegen dezen man op te treden, en toen hij vluchtte, wegens een kastekort, kwamen eerst de klachten en grieven los. DE VERMISTE DUIKBOOT. De „M 2" moet gevonden worden. De admiraliteit heeft Zaterdagavond gelast, dat de M 2, de vermiste duikboot, gevonden moet worden, ten allen koste al zouden er veertien dagen mee gemoeid zijn. Dit beteekent, naar de Sunday Express opmerkt, dat elke vier kante meter van de West Bay, die 1200 vierkante mijl groot is door mjjnvegers en duiker zal moeten worden afgezocht. Men heeft op 3 mijl bewesten Portland Bill weer een wrak aangetroffen, doch tot gisteren toe waren de duikers er nog n.iet in geslaagd het te bereiken, hoewel zij bij de pogingen daartoe meermalen hun leven op het spel gezet 'hadden. WAT HET KOST. Een opziener op een van de stations van de London North Eastern Railway zag dat een ketting van een gaslamp stuk nas. Hij wees er den lampenist op. Deze zei, dat het zijn zaak niet was, maar dat hij het zou rapporteeren. Den volgenden dag verschenen een fitter en zijn helper, die de lamp inspecteerden en bevonden, dat er een nieuw kettinkje moest komen. De helper ging naar Londen om het te halen, 's Middags kwam hij terug. De beide mannen brach ten het kettinkje aan, keerden terug naar hun standplaats en hadden hun dagtaak verricht. De waarde van het kettinkje was zes stuivers. Het aanbrengen heeft 25 shilling gekost (15 gulden). Dit, zegt de Sunday Express, gebeurde verleden week. Onnoodige vakvereenigingsreglementen kosten Engeland 10 millioen pond 's jaars. DE ONRUST IN DE GEVANGENIS TE DARTMOOR. Zondag is de godsdienstoefening in de kapel van de gevangenis te Dartmoor niet doorgegaan. Zoowel de kerk als de kapel zijn bij het oproer van verleden week beschadigd, doch de eigenlijke reden van het niet doorgaan van den dienst schijnt te zijn, dat men de stemming onder de gevangenen niet vertrouwt en hen daarom niet in grooten getale bijeen durft te brengen. Het geschreeuw en gescheld in de cellen is opgehouden en er heerscht nu een broeiende stilte, die weinig goeds voorspelt. De raddraaiers van het oproer zijn goed geïsoleerd, maar onder de andere gevangenen, en met name onderhen,die de vorige week het gevangenispersoneel hebben bijgestaan, heerscht groote onte vredenheid. Deze menschen zijn namelijk ook onderworpen aan het strengere regiem, dat sinds den opstand in de gevangenis heerscht, d.w.z., dat zij, op een half uur luchten na, den heelen dag in hun cellen blijven opgesloten. Het werk in de tim mermanswerkplaats en de smederij is voorloopig gestaakt en alle persoonlijke gunsten zijn ingetrokken. Dit achten de mannen een straf voor dingen, waaraan zijn onschuldig zijn, en daarover zijn zij hoogst gebelgd. Een der vele heffingen, die de Gemeen te doet, is vastgelegd in een verordening op de „Kanaalgelden". Dat is een belas ting voor het gebruik van het Heldersehe Kanaal, die betaald moet worden in het kantoor van den sub-ontvanger aan het begin van dat Kanaal, aan het einder der Binnenhaven. In de verordening van 5 <5ept. 1899 was die hefing 2 cent per ton van 1000 kg, voor de gewone vaartuigen, die zoo nu en dan eens hier kwamen. De beurtveeren en stoomboot-maatschappiien konden zich een abonnement aanschaffen met een vrij groote prijsvermindering. Er zou natuur lijk alle reden voor zijn geweest, als men die verordening bijvoorbeeld in 1917 had verhoogd, tóen de hoog-conjunctuur in volle werking was. De Raad evenwel, die wel eens meer achter de feiten aansjokt en niet steeds het „regner c'est prévoir" toepast, wijzigde de verordening eerst pas in 1922, toen de hoog-conjunctuur al vrij wel achter den rug en er een geduchte crisis, die van 1922, in de maak was. Men bracht toen het tarief op 6 ets. per ton, een verhooging van maar eventjes 200 Vrijwel het Amsterdamsche tarief! Dat wil zeggen, dat een schuitje van 200 ton, zooals men hier zeer veel door het Heldersehe Kanaal ziet varen, een be lasting moet betalen van 12. Kleine aakjes, die hier sintels halen van de Gas fabriek, met één man als schipper, be talen een gulden en twintig cents, terwijl ze door de weinige hoogte en diepgang onder de bruggen doorgaan en de brug wachters niet storen in hunne ambts bezigheden. De groote moeilijkheid van de groote vaartuigen om retourvracht te bekomen, is al een groote belemmering om de schip pers naar Den Helder te krijgen; kamt er dan nog bovenop een in veel gevallen niet bekende Kanaal-belasting, dan is het de binnenschippers in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet kwalijk te nemen, dat ze onze Gemeente mijden: (Het geheele Groot-Noord-Hollandsche Kanaal van Amsterdam tot hier is vrij van hef fingen.) De thans geldende Verordening op da Kanaalgelden dateert van 30 Aupustus 1922 en kan niet bepaald bogen on een volmaaktheid, evenmin op een volkomen praktijk-verordening. In het belang van handel en verheer wordt tegenwoordig bijna overal strijd ge voerd tegen tollen en meer dergelijke ver- keersbelemmeringen. Het komt mij voor, dat het noodzakelijk is in ieder dit buiten sporige tarief zoo spoedig mogelijk te verlagen tot het vorige. Beter ware het, om nu maar eens radicaal met die ouder- wetsche belemmeringen te breken door algeheele afschaffing, ten bate en ten ge rieve van de kleine schippertjes en van ce plaatselijke beurtveeren en al of niet plaatselijke stoombootdiensten. Ten slotte zou bet toch ook een belang voor de Gemeente zijn de Raad immers ifr geroepen de belangen van Handel, Njj- *.iiieid en Landbouw te dienen. K. F. Cl FONDS VOOR ONDERWIJS AAN ZIEKE KINDEREN. In vriendelijke dank hebben we na de vorige opgaaf mogen ontvangen van: de heer L. L. 2.50; mej. N. N. 2.50; mej. H. M. E. R. 2.50; mevr. L. 2. benevens een drietal boeken voor dit on derwijs; mej. N. N. 6.vorige opgaaf 52.Totaal 67.50. Mocht iemand ons verder willen steunen, wij zullen die hulp gaarne aanvaarden. De commissie, Mej. J. de Vries, Singel 52. W. C. J. Veth, Ruyghweg 63. H. J. Marinus, Binnenhaven 118, Gironummer 28228. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van den heer J. J. Sch. moest tot een volgend nummer blij ven staan. Red. Held. Crt. De état-major van Hr. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje", welke bodem 2 dezer te Rotterdam in dienst wordt gesteld, bestaat uit: luitenant ter zee le kl. K. W. F. M. Doorman, commandant: luitenants ter zee 2e kl. J. A. de Back (le officier) en A.A C. van Versendaal, luitenant ter zee 3e kl. C. A. Jeekel, officieren van den marinestoom vaartdienst 2e kl. L. C. Lagaaij, H. L. J. de Jong en A. A. Looijen. VERHUIZINGEN. Het onlangs genoemen besluit, inzake verhuizingen voor personeel der marine en landmacht, waarbij de ondernemer D. J. Heijkoop werd uitgesloten bedoelde verhuizingen uit te voeren, is 29 Januari bij besluit van den Raad van Ministers ingetrokken. ONDERZOEK NAAR SCHADE. Aan netten van Schotsche visschers. Naar aanleiding van in den loop van het vorige jaar ingekomen klachten over schade, tijdens de wintermaanden toege bracht aan netten van Schotsche vis schers in de Moray Firth, waarbij Neder landsche treiters betrokken zouden zijn, zullen dit jaar Hr. Ms. torpedobooten Z 1 en Z 2 ter plaatse politietoezicht uit oefenen, voorloopig gedurende de maand Februari. HR. MS. „RIGEL". Bü het departement van defensie is bericht ontvangen, dat Hr. Ms. Rigel, op uitreis naar Nederl.Indië, Zaterdag van Colombo is vertrokken. Off. van den M.S.D. 2e kl. J. Langerveld, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ge plaatst bij het commandement der marine te Willemsoord. OOST-INDIE. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den off. van gez. der ie kl. D. J. Bruining en den off. van adm. der 2e kl. G. van Beu- sekom. Overplaatsingen. Serg.-monteur G. Dane van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. O.zdt., 11 Febr. '32. Serg.-telegrft. C. Nieuwpoort van Heems- kerek naar Walst. Willemsoord, 5 Febr. '32. Srg.-kok G. M. Menijn van Wachtschip Wil lemsoord naar v. Speijk, 3 Febr. '32. Bootsman K. Panis aangewezen om den 24en Febr. '32 per Johan van Oldebarnevelt naar Nederl.-Indië te vertrekken. Bootsman M. van Dijk, aanwijzing voor uit zending naar de tropen ingetrokken. Bevordering. m.i.v. 12 Jan. '32. Majoor-torpedmr. B. Baak tot opper-torpmr. Schipper G. C. Zewald tot opper-schipper, m.i.v. 31 Jan. '32. Majoor-konst. G. W. Brouwer tot opper konstabel, m.i.v. 6 Febr. '32. Matroos 3e kl. J. J. W. Klumper tot matr. 2e kl., 1 Febr. '32. Matr. 2e kl. S. F. Bijl tot matr. ie kl. I Februari '32. ALKMAAR, 1 Febr. 1932. Prijzen en aanvoer waren als volgt: 54 vette koeien 150310, handel matig: vette kalveren 60100: Vette kalveren per kg 0.801.20; 35 nuchtere kalveren, slacht 616, fok 12— 20; 659 vette varkens (zware) per kg 30—35 ct., Zouters per kg 2627 cent. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 1 Febr. 1932. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 360 vette koeien, le kw. 7682 cent, 2e kw. 7076 cent, 3e kw. 5870 cent en mindere soorten 4454 cent p. kg slachtgewicht; 80 Melk- en kalfkoeien 210 per stuk; 152 vette kalveren, le kw. 7074 cent, 2e kw. 6068 cent en 3e kw. 4656 cent p. kg, levend gewicht; 52 nuchtere kalveren 711; 52 schapen 1823; 900 varkens, wegende van 90110 kg, 3738 cent; zware varkens 3637 cent en vette varkens 3435 cent per kg, slacht gewicht: 121 paaarden 60110; 17 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Amsterdamsche aardappclenprijzen. AMSTERDAM, 1 Februari 1932. Prijzen waren onveranderd, aanvoer 2 ladingen, zijnde 4240 hl. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Febr. 1932. Langendijker Groenteveiling. 46000 kg roode kool le s. 0.70—1.40, 2e s. 0.60—0.90; 30000 kg. gele kool 0.601; 43000 kg Deensche kool 0.601.20; 9000 kg uien, uien 8.208.50, grove uien 7.507.70, Drielingen 7.908.40 en nep 9; 1800 kg peen 2.602.80 en kleine peen 1.50, alles per 100 kg. TEXEL, 1 Febr. 1932. 1 paard; 1 koe; 3 kalveren 2040, 4 nucht. kalveren 715; 3 rammen 2025; 7 biggen 712; 1 korf oude kippen. TEXEL. 1 Febr. 1932. Eierveiling. Aangevoerd '79027 eieren. 58—62 kg p. 100 3.604.10: 62—66 kg p. 100 44.60 70 kg p. 100 5.kleine eieren 3.20. eendeneieren Piepkuikens (v. veiling), 0.65 p. kg. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Febr. 1932. Roode kool 0.601.30 en ?080 ct, Deen- the witte kool 0.701.20 en 60 ct., gele kool 0.60—1.10, alles p. 1000 kg.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7