Zware pakhuisbrand te Zaandam. Broedermoord te Aalten. Het wrak van de M 2. LUCHTVAART Postvluchten van en naar Indië. •JULIANADORP. breezand. i^is.e getuige is de heer P. Kramer, commissaris van politie, die verklaart in het pakhuis aan de Westerbaenstraat het lijk van den heer E. te hebben aange troffen, dat in een kist was geborgen met fedeeltelyk onbedekt gelaat. Een doek of ussensloop lag op het hoofd. Getuige herkende het stoffelijk overschot als dat van den heer E. Met eenige touwen was het lijk vastgebonden. Tweede getuige is de heer P. Eschau- zjer, broeder van den vermoorde. De heer verklaart, dat een zilveren sigaretten koker, op het lijk gevonden, aanjzijn broer toebehoorde. De heer M. J. v. d. Heuvel, inspecteur van politie, verklaart naar het pakhuis te zjjn gegaan, waar hij in een hoek een ■witte kist zag staan, welke het lijk van een man bleek te bevatten. Het gelaat was niet te zien want er lag een sloop over. Bij verwijdering van dezen doek zag getuige, dat het gelaat was opgezet en dat het een roode kleur had. Een geprepareerd touw was op verschillende plaatsen om het lijk gebonden. De heer F. K. W. Born, eigenaar van het pakhuis, verklaart een advertentie te hebben geplaatst om het pakhuis te huur aan te bieden. In den avond van 9 Mei is getuige met iemand die zich Stibbe noemde naar het pakhuis gegaan, dat hij aan dezen Stibbe verhuurde. In den avond van 11 Mei is spr. nog eens naar het pakhuis gegaan om een puthaak te zoeken. Hij zag toen tot zijn ontsteltenis een kist staan, waaruit een stuk schoen te voorschijn kwam en dat een lijk bleek te bevatten. Een doek lag over het gelaat. Het deksel lag los op de kist; getuige heeft dit er even afge haald en het er daarna weer op gelegd. Getuige G. Wiechers heeft aan iemand een kist verkocht; dat was aan P. Mej. M. H. Baden, die tegenover het perceel, waar verdachte woonde, haar woning heeft, zag in den avond van 9 Mei twee personen met een kist uit het perceel aan de voorzijde komen. Zij herkent verdachte K. Mej. E. J. van Lier, een 15-jarig winkel meisje uit een boekwinkel aan de Passage wordt buiten eede gehoord. Zij herkent de beide verdachten, die bij haar in den winkel een 5-tal enveloppen, inkt en schrijfpapier kochten. K. deed het woord- De heer K. Th. Lammerts, eigenaar van de distilleerderij «De Ooievaar», heeft zoowel verdachte K. als verdachte P. in zijn dienst gehad, maar P. heeft hij ont slagen, wegens slapte zoogenaamd, maar in werkelijkheid wegens onbetrouwbaar heid, om een kwestie van f 10.—. De heer A. H. Schirm, directt ur van de gemeente-apotheek, heeft bloed op aether onderzocht, evenals eenige in beslag genomen voorwerpen, zooals de prop. Dat aether-onderzoek was negatief. Prof. dr. D. H. Wester heeft mede aan het onderzoek op aether deelgenomen. Onderzocht zijn o.a. bloedsporen op de kleeren van den heer E. en van ver dachten, zoomede vogeluitwerpselen. Aethersporen heeft desk. niet gevonden. De heer W. J. Pabst, kassier van de Ned.-Ind. Suikerunie, waarvan de heer E. directeur was, verklaart dat de heer E. meestal f 100 f 150 bij zich had, welk bedrag hij opborg in een portefeuille en in een portemonnaie. Tenslotte wordt als getuige a décharge opgeroepen en op verzoek van den ver dediger gehoord de heer G. J. Meyer, uit Wassenaar, die een goede kennis van den heer E. was. Om een uitvinding. De president vraagt aan verdachte K. of hij een vennootschap wilde aangaan tot exploitatie van een uitvinding van verdachte, betreffende verzoolbare klom pen, waarvoor hij geld zocht bij den heer E. Verdachte: Aanvankelijk ging het om een maatschappij. Ik was naar Engeland geweest om dat voor te bereiden. De heer E. had d i vinding van mij gekocht voor f 100,00(1, maar verklaarde later, er geen geld meer in te willen steken. Ik had intusschen f 100.000 van hem te vorderen, waarvoor hij een verklaring had geteekend. Later stelde de heer E. een aandeelen- ruil voor, doch daarbij zou ik feitelijk niets te vertellen hebben gehad. Ook was er sprake van een vennootschap voor de vervaardiging van afweergeschut. Spr. heeft wel eens tegen den heer E gezegdIk zou u kunnen dwingen, mij de f 100.000 te betalen. De heer E. zeide toen: Als je dat kan, ben je 'n knappe jongen. Toen ben ik, aldus verdachte K., over de zaak gaan piekeren. Mijn vader was destyds al geruïneerd omdat hij in zyn eigen zaak niets te vertellen had. Verdachte's lezing. Natuurlijk zat niet de bedoeling bij mij voor te doen wat op 9 Mei is gebeurd'. Ik heb mij toen tot P. gewend. Tot eiken wilde ik baas over m'n geld worden. Denheer F. 'ïeb ik persoonlijk geen kwaad Ij;t toegedragen. President: U had P. noodig, omdat u het niet alleen af kon. Verdachte K.Het ging er niet om den heer K. eenig letsel toe te brengen. Ik heb P. beloofd, dat hij een baantje zou krijgen bij de N.V., doch geen aan deel in de zaak. Uit hetgeen verdachte verder zelf mede deelt, vermelden wij het volgende Hij heeft P. erop uitgestuurd om naar *n pakhuis te kijken. De bedoeling was, dat de heer E. uit den hoek zou komen met een propositie. Deed de heer E. dat niet, dan zou verdachte hem op de een of andere manier hebben willen dwingen. Bij een vorige gelegenheid is ter sprake geweest, den heer E. met een touw te binden. Dat touw is toen in de kast ge gooid. De heer E. kwam niet met eenig voor stel, doch zeide toen tot verdachte o.m.: Als ik morgen dood ben, krijg jij niks. Toen heb ik mijn armen om den heerE. heen geslagen, en heb ik P. om assisten tie geroepen. Ik was erg zenuwachtig, en weet niet precies meer wat ik deed. De heer E. schreeuwde niet. Ik wilde hem een zakdoek in den mond stoppen, doch daar de zakdoek vuil was, heb ik uit het buffet een doekje gehaald waarmee wel eens glaasjes werden afgeveegd. Intus schen hield P. den heer E. vast, die zich niet verweerde. Dat doekje heb ik hem onder den neus gehouden. Pres.Met aether Verdachte: Ik had verdunde aether in huis, dat ik als vlekkenwater gebruikte. Pres.Heeft u den heer E. toen niet een touw om den hals gesnoerd Verdachte: Geen sprake van. Pres.Maar daar zat toch bloed aan. VerdachteDat is er dan later aan ge komen. Het touw is ook niet geknoopt geweest. Verdachte demonstreert nu bij zichzelf hoe het touw om den hals van den heer E. heeft gelegd, n.1. zonder knelling, doch alleen om den doek vast te houden. Daarna hebben we den heer E. gebon den en op bed gelegd. U begrypt toch wel, dat ik dat niet zou hebben gedaan, indien ik gedacht zou hebben, dat de heer E. was overleden. Ook heb ik tegen P. gezegd: Als hij lawaai maakt, dan geef je hem 'n tik. Pres.: Mocht P. niet weten, dat de heer E. dood was en speelde u daarom comedie Verd.: God beware me. Als de heer E. gedood moest worden, dan had ik P. niet er bij gehaald. Ik ben toen uitgegaan om een kist te halen, eerst bij iemand anders en daarna bij den heer W. Met de hier verkregen kist ben ik per auto naar huis gegaan. We hebben toen den heer E. in de kist gelegd en het deksel er los op gezet. Het touw is er om heen gekomen om te zorgen, dat het deksel er niet af zou vallen. Halverwege de trap is de kist getuimeld, waarop ik riep: pas op, P., want anders komt de heer E. dood aan. Later bleek, dat hij toen al dood zou zijn geweest. We hebben toen de kist inden auto gezet en dezen naar de Westerbaan- straat gereden, waar we de kist in het pakhuis hebben neergezet, met het hoofd van den heer E. links en niet naar rechts, zooals de politie wil. P. riepmoeten we nu de touwen al los maken Hij zou dat niet gedaan hebben, indien hij gedacht had, dat de heer E. al dood was. Ik heb toen gezegd: neen, eerst de houtwol op ruimen. Ik had blanco chèques in mijn zak, die nog ingevuld moesten worden. President: Hebt u toen geld uit de zakken van den heer E. gehaald Verdachte: Neen. Ik heb nooit 'n por tefeuille van den heer E. gezien, ook dien dag niet. De familie E. meende eerst ook, dat andere dingen zoek waren, doch zij vond die later thuis. Wellicht vindt zij de portefeuille ook nog wel. Verdachte zegt verder, ook in het pak huis nog van meening te zijn geweest, dat de heer E. nog leefde; hij was in elk geval warm. Daarop is verdachte naar huis gereden, waar hij den boel heeft opgeruimd. Ver volgens zijn we weer naar het pakhuis gereden, doch daar kwamen we tot de conclusie, dat we wel blanco chèques, maar geen inkt en schrijfpapier hadden om te laten beschrijven. Toen zijn we dat gaan halen, doch vonden het beter, tevens den auto weg te brengen. Inmid dels vernamen we dat de politie mij in verband met de vermissing van den heer E. zocht. Ik zou toen naar de politie gaan, terwijl P. met de blanco-accepten naar den heer E. in het pakhuis zou gaan om voor den heer E. te zorgen. Indien ik vermoed had, dat de heer E. dood zou zyn, zou ik mij toen toch niet tot de politie hebben gewend. De politie heeft mij toen tot 4 uur's nachts vastgehouden. Om 9 uur den volgenden ochtend, (Zon dag) was de politie alweer bij mij. Ik wist niet, dat P. om andere redenen door de politie was gearresteerd, doch dacht dat P. voor den heer E. zorgde. De President richt zich vervolgens tot verd. P. met eenige vragen over de plan nen welke K. hem had medegedeeld, om den heer E. te dwingen tot afgifte van geld of accepten. Blykbaar in de grootste gemoedsrust doet P. een omstandig verhaal hiervan. Hij vond alles wel erg raar; de bewuste loosheid van den heer E. en het weggaan van K. Reeds Zaterdagavond had P. den indruk gekregen, dat de heer Eschauzier dood was. - Op den tweeden dag van het proces Vrijdag hield de rechtbank zich bezig met de kwestie van de aanbieding der cheque. De bewuste jongen, een 15 jarige koopman in garnalen, heeft de boodschap voor een kwartje fooi verricht. Daarna wordt het handschrift onderzocht en de inkt; de handteekening van de chèqueis met verdraaide hand geschreven. Deze schriftonderzoekingen werden nog uitvoerig voortgezet; de experts waren het er allen over eens, dat het schrift met verdraaide hand, nochthans door ver dachte was geschreven. Hedenmorgen kwam de Officier van Justitie aan het woord voor zijn requisitoir. Een opslagplaats van de N.V. J. Schoemakers ln de asch ge legd. Donderdagavond om zes uur is een groote pakhuisbrand uitgebroken waar door een opslagplaats behoorende tot het fabriekscomplex van de N.V. J. Schoema kers een prooi der vlammen is geworden. Kort nadat het personeel zijn dagtaak had geëindigd en ook een van de direc teuren op weg naar zijn woning was, be merkte het achtergebleven personeel van de fabriek, dat er rook kwam uit het ge heel uit gegalvaniseerd ijzer opgetrokken gebouw. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek wees uit, dat het geheele gebouw, waarin groote voorraden cacao-doppen en cacao-producten zijn opgeslagen door de vele rook ontoegankelijk was. Voor men zich van den oorsprong van den rook kon vergewissen, of meer'hulp kon halen kwam er storing in het electrische licht. Dat was het teeken, dat in het pakhuis brand woedde. Het fabriekspersoneei sloot onmiddellijk de branddeuren welke in verbinding met de fabriek staan. Kort na het gegeven alarm was de autospuit op het fabrieksterrein aanwe zig, doch men kon aanvankelijk door d» dichte rookwolken, welke uit het pakhuis opstegen, niet veel uitrichten, te meer daar niet uit te maken viel waar zich de vuurhaard bevond. Inmiddels had zich al het Zaandamsche brandweermateriaal, ge assisteerd door de brandweer van de ge meenten Koog aan den Zaan en Zaandijk rond het geheel vrij staande fabrieksge bouw opgesteld. De positie van de brandweerlieden, in zonderheid van de pijpleiders, was eenigs- zins precair, omdat op vijf meter afstand van het pakhuis een toren staat waarin ruim 10.000 liter lichte waschbenzine is opgeslagen, en omdat toen eenmaal de vlammen uit het pakhuis sloegen de hitte zich mededeelde aan den steenen muur by den toren met zijn licht ontvlambaren inhoud. Het gevaar van ontploffing was toen niet denkbeeldig en nam toe naar mate de brand in het pakhuis zich ont wikkelde. Om ongeveer half zeven was de ge heele opslagplaats, welke een oppervlakte beslaat van 1230 M2. en een hoogte heeft van vijftien meter, een groote vlammen zee, welke een geweldige hitte ontwik kelde en tot ver in den omtrek, zelfs te Amsterdam, zichtbaar was. Het vorderde van de brandweerlieden een bijzonder groote krachtinspanning om bij deze hitte hun werk te blijven verrichten. Met twintig stralen werd het vuur aan alle zijden zonder zichbaar succes bestre den. De groote brandweerspuiten konden het fabrieksterrein niet bereiken en wa ren genoodzaakt aan de andere zijde van de Poel te blijven, vanwaar slangen door het water naar het fabrieksterrein wer den geleid. De vrees voor ontploffing van de lichte waschbenzine nam af, toen de directie meedeelde, dat rond de benzinetank een speciale sprenkelinstallatie was aange bracht, welke permanent werkt en 40 M3. water per uur langs den toren laat stroo men. De hoeveelheden water, die de brand weer iedere minuut in het vuur bracht, misten elke uitwerking. De brandweer lieden konden zich alleen bepalen tot het beveiligen van de belendende gebouwen. Tegen de geweldige vuurzee vermocht men niets te doen. Het zal nog vele uren duren voordat men er in slaagt het vuur te dooven. Ook het fabriekskantoor, dat in de op slagplaats is ondergebracht, is door den brand geheel verwoest. De boeken heeft men bijtijds kunnen redden. Duizenden toeschouwers uit Zaandam en naburige gemeenten stonden de vlam menzee langs de oever van de Zaan gade te slaan. Voorraden en gebouwen zijn tegen brand verzekerd. Donderdagavond werd ons nog gemeld Toen wij om 8 uur het terrein van den brand verlieten, woedde het vuur nog in al zijn hevigheid. Scheen het soms, dat de brandweer het vuur meester was, kort daarop laaiden de vlammen weer hoog op. De groote voorraad cacao-boonen en -boter, couverturen en andere fourage- artikelen, een hoeveelheid, die gescha- werd op 3 millioen kilo, gaf het vuur telkens nieuw voedsel. Inmiddels deed de brandweer wat mo gelijk was om meester van het terrein te blijven, zonder de gevaren te tellen waaraan de manschappen blootstonden. De aanwezige benzinetanks in het on middellijk aan de opslagplaats grenzende fabrieksgebouw waren een steeds drei gend gevaar. Zouden deze ontploffen, dan was de ramp niet te overzien. Ge lukkig heeft de brandweer dit gevaar weten te bezweren. Behalve door een aantal Zaandamsche spuiten werd het vuur ook bestreden door een spuit van de Koog en de drij vende motorspuit van Zaandijk. Tezamen wTerd ruim 11.000 L. water per minuut in de vlammenzee geworpen. In hooger beroep bevestiging van het vonnis: tien jaar gevan genisstraf geëischt. Voor het Arnhemsche Gerechtshof werd Donderdag behandeld de zaak be treffende de broedermoord te Aalten. In April van het vorige jaar werd een geneesheer uit Aalten geroepen bij een boerenzoon, die op den deel gevallen was en met het hoofd op een wiel van een wa gen was terecht gekomen. De jongen bleek reeds te zyn overleden. Na sectie van het lijk werd de broer van den over ledene, een 22-jarige landbouwer, aange houden, verdacht dat hij schuld zou heb ben aan den dood van zijn broer. Hy ont kende aanvankelijk, maar na enkele dagen deelde de moeder van de beide jongens aan den burgemeester van Aalten mede, dat haar zoons hadden gevochten en dat de een daarbij den ander den hals had dichtgeknepen en deze dientengevolge was gestikt. Toen de moeder bekend had, heeft ook de zoon een volledige beken tenis afgelegd. Hij stond voor de rechtbank te Zutphen terecht en werd veroordeeld tot tien jaar gevangenissraf, van welk vonnis hij hans in hooger beroep was gekomen. De tenlastte legging luidt, dat ver dachte zijn broer opzettelijk van het leven had beroofd door hem geweldadig by de keel te grijpen en gedurende eenigen tyd zijn keel dicht geknepen te houden. Dien tengevolge is het strottenhoofd samenge knepen, gebroken en de luchttoevoer af gesneden, ten gevolge waarvan het slachtoffer na korten tijd door verstikking overleed. Voor het Hof werd als getuige gehoord dr. Le Noble, psychiater te Zutphen, die verdachte wel toerekeningsbaar achtte, maar in intellectueel en in moreel opzicht niet. De procureur-generaal eischte de be vestiging van het vonnis der Rechtbank te Zutphen. VERGIFTIGING. Men schrijft uit Kampen: Negen jongens, van 11 tot 15 jaar. heb ben Woensdagmiddag wortels gegeten uit een kolk, denkende dat het kalmoes was. Zij weiden allen 's avonds zeer ziek, en verschillende verschijnselen deden zich voor: verstijving, braken, lichte klem, ver lies van geheugen. Een jongen werd in het ziekenhuis opgenomen. De kinderen maken het thans bevredigend. Het is ge bleken, dat ze hebben gegeten van de z.g. dolle kervel. EEN GESTOORDE BEGRAFENIS. Gistermiddag zijn bij het Hortanus- plantsoen te Amsterdam de paarden van een lijkkoets geschrokken van het lawaai, veroorzaakt bij het verrollen van een vat. Een van de paarden maakte een zijsprong en sleurde het andere mede. Het eerste paard viel van den wal op een schuit, het andere bleef hangen tusschen schuit en wal. Doordat het lemoen van de lijkkoets was gebroken, is deze op den wal blijven staan. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte het geval groote ontsteltenis. De personen in de volgkoetsen zijn naar de Nieuwe Oos terbegraafplaats doorgereden; de lijkkist is later in een lijkauto naar het kerkhof vervoerd. De brandweer heeft de paarden ongedeerd op den wal gebracht. Buitenland. KIND UIT EEN RIJDENDEN TREIN GEVALLEN. Ernstig gewond. Gistermiddag is het- vierjarige zoontje van ce familie Burggraaf uit Alfen a. d. Rijn even voor het station Meppel uit den sneltrein, die om 2 u. 2 uit Groningen was vertrokken, gevallen. Beide beenen en de linkerarm werden het jongetje afge reden. Na voorloopig te zijn verbonden door doktoren te Meppel is het kind naar een ziekenhuis te Zwolle gebracht. KINDERVERLAMMING. By een elfjarig meisje aan de openbare lagere school te Twello is kinderverlam ming geconstateerd. Het kind is naar de barakken te Deventer vervoerd. Het les lokaal is ontsmet. VULKAAN IN WERKING. De Shishaldon-vulkaan op het eiland Unimak is volgens ontvangen draadlooze berichten, Woensdag gaan werken, Vlam men schieten hoog in de lucht en de lava stroomt langs den berg. Een aschregen wordt door den hevigen wind over de Berir.gzee gejaagd. DRIEMAAL TER DOOD VEROORDEELD. Te Weiden is gister de 35-jarigen be diende Felix Schieder wegens moord driemaal ter dood veroordeeld. Op 19 Juli 1931 had hij zijn jongsten broer, diens echtgenoote en anderhalf jarig kindje door bijlslagen om het leven gebracht, ten einde in het bezit van zijn vaders na latenschap te komen. Zijn moeder, die werd beschuldigd medeplichtig te zijn, is wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. EEN ONBEWOOND EILAND ALS MAGAZIJN VAN SMOKKELOPIUM. Batavia. De politie heeft op het on bewoonde eiland Baros in de Zuid-Chi- neesche Zee een hoeveelheid smokkel- oj>ium in beslag genomen ter waarde van 500.000. Toen de duikers, die een onderzoek hadden ingesteld naar het wrak van de verongelukte duikboot M. 2 Donderdag avond boven kwamen, verklaarden zij, dat de M 2 op haar kant lag met haar boeg boven den zandbodem en den achtersteven in het zand weggezakt. Het schip is blijk baar met den achtersteven omlaag gezon ken. De duikers zijn er in geslaagd tot onder het voorschip te komen. Wanneer het wrak óf aan de oppervlakte gebracht wordt, óf naar een ondiepe plaats gesleept moet worden, zullen zij daardoor gemak kelijk trossen onder het schip kunnen doorhalen. Bij het volgende laag-water-tij zullen de duikers de trossen vastmaken. Open gevonden deuren. De Britsche Admiraliteit maakt bekend, dat duikers, die de gezonken duikboot „M 2" hebben bereikt, de deur naar het ruim, waar het vliegtuig was onderge bracht, en ook den bovensten ingang van den waarnemingstoren der boot, open hebben gevonden. De andere ingangen waren gesloten. Het bergingswerk zal worden voortgezet. EEN TRAGISCH GEVAL. Twee kinderen verbrand. Bij een brand in Bethnall Green te Londen zijn Donderdag twee kinderen vesrbrand, jongetjes van vier en twee jaar oud. De vader, een chauffeur, was naar zijn werk en de moeder was de stad inge gaan om boodschappen te doen. De kin deren sliepen op de bovenste verdieping van het huis, waar beneden den bred ontstond. Zij zijn nog levend weggehaald, doch in het ziekenhuis overleden. iocn de moeder, een vrouw van 24 jaar, die pas haar jongste kind verloren had, thuis kwam, zag zij juist haar beide overige kin deren in de ziekenauto dragen. Zij zakte op straat in elkaar. In een winkel had zij de boodschap gekregen, dat haar huis in brand stond. De man bevond zich juist in de buurt van zijn huis, toen hij de bood schap kreeg om dadelijk naar het zieken huis te komen. Daar vernam hij, dat zijn beide kinderen dood waren. Het gezin was zeer gelukkig geweest. DE KATHOLIEKE KERK EN DE GEMENGDE HUWELIJKEN. Geen dispensatie meer. Naar het B.T.A. uit Rome meldt, heeft de Heilige Stoel een decreet gpubliceerd, waarin aangekondigd wordt, dat voor ge mengde huwelijken geen dispensatie meer verleend zal worden, dan wanneer de ver loofden zich formeel verbinden de kinde- c r '~~f te do^n op voeden en zich niet naar streken te be geven, waar de plaatselijke wetten hun beletten aan deze verplichtingen te vol doen. Wordt aan de verplichtingen niet de hand gehouden, dan wordt het huwe lijk voor de kerk nietig geacht. Heen. Het postvliegtuig „Leeuwerik" vertrok 4 Febr. om 4.45 u. van Calcutta en landde om 13.45 u. te Bangkok. Het postvliegtuig „Ekster" vertrok 4 Febr. van Amsterdam en landde om 12.53 u. te Marseille. De „Leeuwerik" te Mcdan. De „Leeuwerik" (uitreis) is om 6.15 uit Bangkok vertrokken en na een tusschen- landing te Alor Star om 13.25 te Medan aangekomen. Terug. De „Ekster" vertrokken. Donderdagochtend 7.40 is de „Ekster" (gezagvoerder Duimelaar) van Schiphol vertrokken. Het vliegtuig vervoert één passagier tot Calcutta en voorts 243 kg 865 gr. post en 148 kg goederen. De „Ekster" is Donderdagmiddag 12.53 te Marseille aangekomen. „Ekster" (heenreis): vertrokken van Marseille 5 Febr. 9.22; aangekomen te Rome 5 Febr. 12.22. Terug. „Specht" (terugreis): vertrokken van Gaza 5 Febr. 15.44; aangekomen te Cairo 5 Febr. 18.3. Het postvliegtuig „Specht" vertrok 4 Febr. van Bagdad en landde 4 Febr. te Gasah. De „Raaf" vertrokken* De „Raaf" (thuisreis) is hedenochtend 6.15 uit Batavia vertrokken, maakte een tusschenlanding te Palembang en kwam om 15.35 te Medan aan. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR AMSTERDAM—BATAVIA. De K.L.M. deelt mede, dat zy aan de n.v. Vliegtuigenfabriek Fokker de leve ring van vyf groote verkeersvliegtuigen met drie motoren zal opdragen, welke vliegtuigen dienst zullen moeten doen op de route AmsterdamBatavia. Zy zyn van het type F XVIII en uitgerust met dezelf de Wasp-motoren als de F XII's. De F XVIII heeft ongeveer hetzelfde laadvermogen als de F XII, doch heeft een 15 20 km hoogere kruissnelheid (totaal biina 200 km), waardoor het mogelyk zal zyn den dienst op Indië met nog grootere regelmatigheid uit te voeren. Deze vliegtuigen zullen 1 October in de vaart worden gebracht, op welk ty tlstip de F Vllb's van de lijn Amsterdam—Batavia zullen worden afgenomen, waardoor alleen toestellen met groote capaciteit op de lyn blijven vliegen en meer passagiers ver voerd kunnen worden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Zondag: Geen dienst wegens vacature. Woensdag 10 Februari, 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté Verkiezing van notabelen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur de heer Looy, van Zwijndrecht. Naar wy vernemen zal op Zondag 28 Februari a.s. in het café «Prins Hendrik» van den heer A. Kossen opgevoerd wor den het successtuk «Lachende Gerritje", en zal het uitgaand publiek uit onze omgeving er goed aan doen om dezen datum alvast te reserveeren. AFD. DEN HELDER VAN DE VER. TOT BEVORDERING VAN DE BIJENTEELT IN NEDERLAND. Bovengenoemde afdeeling had Donder dagavond een algemeene vergadering in de Chr. School te Koegras belegd, waar als spreker was uitgenoodigd de heer R. ter Brugge, van Heilo, die als onder werp voor dezen avond zou behandelen «De Honingoogst en wat daar aan vast zit». Boven verwachting was deze bijeen komst werkelijk goed bezocht, gezien het aantal dat anders op het appèl is. Nu waren er zoowat een 20 belangstellenden. I)e Voorzitter, de heerT. Speur, heette allen welkom, in het bijzonder den heer ter Brugge, en verleent, na een kort openingswoord, het woord aan den heer Ter Brugge, nadat eerst was vastgesteld, dat behoorlijk tijd zou worden gelaten voor t, stellen van vragen. I) spr, het woord verkrijgende, zegt het i nder op prijs te stellen voor deze afdeeling weer eens een onderwerp te mogen behandelen en hij zal dan met het oog op den tijd maar direct van wal steken. Het moet gezegd dat het een gezellige en onderhoudende praatavond is gewor den, die temeer begrijpelijk was voor de lu.steraars, omdat vele malen op een plotseling gestelde vraag door den spr. onmiddellijk g. a ïtwoord werd. Op deze wijze is het aangekondigde onderwerp op uitnemende wijzebehandeld. Bij den oogst van de honig dient de imker op tal van kleinigheden te letten, die afbreuk kunnen doen aan de hoeda nigheid van het product en spr. noemde daar een groote reeks van op. Vooral moet er voor gewaakt worden, dat de honig niet op plaatsen wordt neergezet, waar de een of andere geur of reuk overheerschend is, want de honig is daar overgevoelig voor en neemt onmiddelliik deze geuren in zich op. zoodat de smaak van het product direct belangrijk achter uit gaat. Voorts mag men nooit ijzeren emmers of pannen enz. daarvoor gebrui ken, deze veroorzaken roest. Men moet zorgen, dat alle by den honigoogst be- noodigde voorwerpen steeds zindelijk zyn, dat verhoogt de waarde van het product en de afnemers weten ook heel gauw te vertellen waar men in dat opzicht een vertrouwt adres kan vinden. In den breede heeft spr. dit alles besproken en wat vanzelf sprekend was kwam men ten slotte ook weer bij de nijvere pro ducenten van de honig terecht en werd ook hierover eenigen tyd doorgepraat, totdat het tijd was voor de vastgestelde vragenstellery. En als men nu soms meent, dat zulks spoedig afgeloopen was, dan heeft men het mis. Imkers raken niet uitgepraat over hun byen en als men dan zoo ge zellig bijeen zit als op dezen avond weer het geval was, dan wordt om den tiid niet gedacht, er wordt gevraagd en Je praat tot ieders genoegen. Men zal dus heel goed begrijpen, dat de voorzitter aan het einde do tolk der aanwezigen was toen hy den heer Ter Brugge dank zeide voor zijn duidelijkeuiteenzetting en hoopte hem nog vele alen hier te mogen zien, waarop de heer Ter Brugge zeide, dat deze afdeeling een der pret tigste was om naar toe te gaan. Daarna sluiting. BEGRA FENIS VEREENIG ING „DE LAATSTE EER" TE KOEGRAS. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdagavond hare jaarljj ksche algemeene ledenvergadering in het café ,,'t Centrum" van den heer H. W. Veul. Volgens de presentielijst waren 23 leden ter verga dering aanwezig. De voorzitter, de heer J. Kossen, wees er op, dat de klachten over den slechten tijd niet voor onze vereeniging van toe passing zijn. Wanneer dit nog een paar jaar zoo doorgaat, dan zijn wij uit de schuld vandaan. Dank brengt spr. aan het personeel, dat steeds op nette wijze zijn plichten vervulde en er nimmer klach ten inkwamen. Na lezing en goedkeuring der notulen deelt do voorzitter mede, dat het bestuur iemand voor reserve-voorlooper op het oog heeft, doch dit liever niet wil aan nemen. Er zal nader overleg worden gepleegd voor een anderen functionaris. De Voorzitter zegt d at de terreinafschei- ding bij het gebouwtje nog niet in orde is, en die zaak nader onder de oogen zal worden gezien. Ingekomen is een aanbieding voor het vervoer en der dragers bij voorkomende begrafenissen, maar dat verzoek kan om een bepaalde reden niet in behandeling komen en wordt voor kennisgeving aan genomen. Daarna volgt het Jaarverslag over 1931. De finantieele toestand is gunstig en voor uitgaande. Het vorige jaar was de schuld nog f 1000, thans is deze gereduceerd tot f 650. Er werden 10 begrafenissen uitgevoerd, 7 van niet-leden, 1 obligatiehouder over leed, 3 werden er ingeschreven, zoodat er op 1 Jan. j.1. 175 waren. Uit- het fonds werden 11 leden afgeschreven, bijge schreven 4 gezinnen met 20 leden, zoo dat er op 1 Januari j.1, 124 gezinnen met 405 contribueerende leden in het fonds waren. Klachten kwamen bij het bestuur niet binnen. Volgt rekening en vciUn.v>uoi.uiug over het jaar 1931. De rapporteur, de heer I. J. Gakeer, concludeert tot goedkeuring. De ontvangsten over 1931 waren als volgt: saldo van 1930 f 28.68, contributie van 1931 f531.12, begrafenissen met leden f 641, gestort op nieuwe aandeelen f24.50, bijgestort op oude aandeelen f 21 en rente f 7.99. Totaal ontvangsten f 1254.29. De Uitgaven over 1931 bedroegen aan: Begrafeniskosten f 621, Bodeloon f 57.63, Brandverzekering f 13.23, Polderlasten f 2.34, Kleeding bewaren f 40, Diverse uitgaven f 32.56, Rente opgenomen gelden f 41.24, Aflossing van opgenomen gelden f 3.50. Totaal Uitgaven f 1158.00. Saldo over 1931 bedraagt dus f 96.29, waarvan op de Spaarbank f 92.99 en in kas f 3.30. Af te lossen is nog eer. bedrag van f 650. De contributieschuld bedroeg f 6.25, en het contributiebedrag per be talend fondslid bedraagt gemiddeld f 1.31. Beide verslagen worden onder dank zegging goedgekeurd. De contributie voor het fonds blyft na ampèle bespreking gehar.dhaaft op het oude bedrag, hetwelk ook voorloopig nog noodig en gewenscht is. Volgt bestuursverkiezing waarby aan de beurt van aftreden is de heer J. de Graaf, die met groote meerderheid van stemmen herkozen wordt. Dan is men genaderd tot de rondvraag waarbij door den Voorlooper eenige in terne en externe aangelegenheden wor den ter sprake gebracht. Een lange dis cussie werd gehouden over het betrekken van eventueele volgrijtuigen, het bestuur kreeg opdracht dit nader te regelen. De vergadering sprak zich voor een bepaald persoon uit, maar de betrokken familie zal toch de eindbeslissing in handen hebben, daar die de rijtuigen ook z If moet betalen. Verder wordt nog gevraagd of alle obligaties volgestort zijn en hoeveel nieuwe er het vorige jaar zijn uitgegeven. De heer ,T. van Scheijen blijft voor het ver voer der dragers zorgen Daarna sluiting. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en ii.m. 3.30 uur de heer P. Boon. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep,Rheumatiselie pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen HAijnhardi's Po dors U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10