amsterdamsche k q brieven „ram b.v. en maken nu een vleesch- üuddinc, waarvoor wjj verder noodig hebben 150 gram vet spek en 100 gram ongesmolten kalfsvet; vleesch in stuk jes gesneden. Spek en vet worden nu senige malen door de vleeschmolen ge malen of indien men deze niet heeft, wordt alles zéér fijn gehakt, evenals 1 ui en een bosje peterselie en vermen gen dit- alles tezamen met twee eier dooiers, peper, zoo noodig nog met een paar lepeltjes paneermeel en ten slotte met het zeer stijf geklopte wit der beide eie^n, waarna alles wordt overge bracht in een ingevette en met paneer meel bestrooiden warmen pudding vorm, of anders in een hooikist pan netje met goed sluitende deksel en ge durende één uur in een pan met heet water wordt gekookt. We dienen hier bij naar verkiezing rijst op of ook wel heerlijke luchtige aardappelpuree. Beschuitomelet. 8 kleine beschuiten, 4 eieren, 50 gr. suiker, 40 gram boter, 2'A dL. melk en 1 theelepel kaneel. We kloppen de eieren met een deel van de suiker en de kaneel en voegen de melk er bij en leggen hierin de rondè beschuitjes, die wij een minuut of tien !n het vocht laten weken. De helft van de boter wordt .arm gemaakt in de pan, hierin worden de beschuiten ge legd en deze worden overgoten met de vloeistof en alles wordt nu lichtbruin gebakken aan beide zijden. Is de eene kant bruin, dan nemen we een deksel waarop wii de ommelet laten gl"den, doen de andere helft van de boter in de pan en bakken de koek op de andere zijde, waarna we ze flink bestrooid met suiker opdienen. Sinaasappel rijst. 250 gram rijst, 4 sinaasappelen, 1 citroen, 150 gram suiker. We koken de rijst op de gewone wijze gaar en men gen er voor het opdoen het gezeefde vruchtensap en de suiker door, waarna wij de massa in een glazen schaal laten bekoelen en voor het opdienen de op pervlakte versieren met aan reepjes gesneden banaan, die alle naar het mid delpunt komen, waar dan een manda rijntje gelegd wordt, dat geschild is, van de velletjes ontdaan en voorzichtig open gemaakt wordt, zóódat de partjes van onderen nog aan elkander blijven zitten en als het ware een roos vormen. Vragen worden gaarne beantwoord door de Redactie „Onze Keuken" Hofzichtlaan 4, Den Haag. De knippatronendienst. Het aantal vragen voor knippatronen wordt steeds grooter. Geen wonder, in dezen tijd moeten vele huisvrouwen ook op haar kleeding bezuinigen! Door de vele aanvragen zijn wij niet meer in staat bestellingen direct uit te voeren. Men zal ongeveer drie dagen geduld moeten hebben. Mits postzegels voor antwoord zijn bijgesloten, worden vragen van be langstellende lezeressen door onze mode-redactrice gaarne beantwoord. Staat men voor een moeilijk probleem bij de keuze van een model, wenscht men iets anders te weten op mode gebied, dan is onze mode-redactrice gaarne bereid hierbij de behulpzame hand te bieden. Het bestellen van patronen. Lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeeld model zelf wenschen te maken of door de naaister laten ver vaardigen, kunnen de hiervoor be- noodigde knippatronen aanvragen bij de „Redactrice der Mode-rubriek, Muzenstraat 5 B, 's Gravenhage." Aan vragen dient men vergezeld te doen gaan van een bedrag van 55 cent. Voor kinderjurken is 45 cent voldoende. Het vereischte bedrag kan men in postzegels bijsluiten, per postwissel voldoen, of overschrijven op postreke ning 31628 ten name van de „Redac trice der Mode-rubriek te 's Graven hage, Wij verzoeken onze lezeressen vrien delijk, vooral niet te vergeten om de iaat van het gewenschte model tegelijk ■"t het nummer op te geven. De Mode-redactrice. rö-oN fl Aantrekkelijke japon. Een japon, die het zeer goed doet is Nr. 8. Het aantrekkelijke hiervan is, dat dit model zoowel voor huisjapon als voor den middag geschikt. Voor 's morgens neemt men een eenvoudige stof, voor den middag een meer ge- kleede. Voor 's morgens eigent zich b.v. een goed gewerkt mouliné met af stekend wollen kraagje of wel gewerkt fluweel. Voor èen middagjapon is een com- binaite van donkerbruin afgha-laine of wollen crêpe de Ohine gegarneerd met terra cotta kraag en manchetten en koperen knoopen als sluiting van het voorpand zeer nieuw, evenals een zwart wollen stof gegarneerd met af stekende kraag en manchetten b.v. van witte of zachtgekleurde zijden crêpe de Chine en straszknoopjes. Het model is zoowel voor slanke als meer gezette figuren zeer geschikt. De lange taille geeft over de heupen den indruk van een aangesloten heup stuk, waaraan de vlugge geplooide rok, met gladde voor- en achterbaan is gezet. De gepunte sluiting met knoop geeft tenslotte iets aardigs aan het geheel, evenals de afkleedende shawlkraag. Wij stellen dit patroon beschikbaar in de maten 4050 voot f 0.55. Een degelijke schooljurk. Nr. 36 toont ons een degelijke schooljurk voor meisjes van 6 tot 10 jaar. Het maaksel is uiterst eenvoudig. Het jurkje heeft een geschulpte pas met een splitje dat van voren met een 1 smal fluweeltje wordt dichtgestrikt. Vanuit de pas komen de raglanmou- wen. Verder heeft het jurkje aan den voor- zoowel als aan den achterkant gedeeltelijk opgestikte plooien. Prijs 0.45. Voor onze kleintjes. Nr. 104 is een aardig speelpakje voor onze kleintjes van 1—3 jaar. Nu we nog zulke koude dagen hebben is een warm wollen stofje hiervoor het meest geschikt. Voor het komende voorjaar en den zomer zouden we cre tonne of de zoo b\j uitstek geschikte Peter-Pan stoffen aanraden. De prijs is 45 cent. Waar is uw zoon? Die is tegenwoordig in Australië. Zoo, dan zal hij het daar wel koud hebben! Weineen, hoe komt u daarbij, het is daar heelemaal niet koud! Wat wilt u me nu wijsmaken? En al het vleesch, dat er vandaar komt, is bevroren! Wat zou het leven zijn zonder vrouw! riep de dichterlijke spreker uit Veel goedkooperschreeuwde iemand uit de zaal. Het geld op straat Het is zeker geen tijd waarin men tot een particulier, - bij Ik, d» d„„: - doel vUy tyM; van het springen van diverse a instellingen, de lucht in; en een ante «kt 1»»»™,«^a|Vav»V"lv.r» en afschrijvingen op het kapitaal commercieele en industrieele lichame n „rond in, Maar voor een gemeente is dat, tegenstelling met den particulier, anders! Voor haar ligt er inderdaad nog geld op voor het oprapen. Zij beschikt over een aantal braak liggende gronden, stukken straat en pleinen, die nog baten kunnen opleveren, die voor een deel de gaten, welke de malaise ook in haar kas slaat, kunnen aanaullen. Er is op dit g - Lied nog veel met een zeer intensieve exploi tatie te bereiken! - Waarom zou men b.v. niet, - om nu maar bij Amsterdam te blijven. onze Dam niet tijdelijk tegen redelijke prij zen verpachten aan een aantal vermaaks-eta- blissementen? Naast de twee die men er reeds sinds jaren kent. - de poppenkast en de sne teekenaar, - is er ruimte genoeg! - Dan s er nog het Middendamterrein. waar immers best. temidden van het toch ook „tijdelijke plantsoentje, een ,.üjdehjke" pofertjeskraamof iets diergelijks als geld-in-het-laadje-brengend pachter zou te krijgen zijn! En zoo zijn er. m alle deelen van de stad, nog veel meer straat stukken en pleinen en „voorloopige plant soenen. waar het geld op deze wijze voor de gemeente waarlijk voor het oprapen ligt. Om nog niet te spreken van wat men met al, - met een zeer int^isieve exploitatie, onze grachten zou kunnen doen! Zwembassins. -- water-café's, water-polo-bassins, boo verhuurderijen, prijs-visscherijen, gelijkheden voor verpachting zijn hier talloos en wie weet waar de Gemeente, duurt de cnsi nog lang. nog eenmaal toe komen loopig begint zij dan echter maar met het rein van het Paleis voor Volksvlijt, dat nu spoedig in behoorlijken staat zal gebracht wor den en dat van 1-24 April e.k. alvast ver pacht is aan het Circus Gleich, dat een poging komt doen het succes van Sarassani van en kele maanden geleden te overtroeven. Tegenover deze pachtheer-winsten van dc meente, die. zooals gezegd, op en ^midden van de straten van de eigenlijke stad als he ware nog voor het opscheppen liggen staa het feit, dat die Gemeente, voor wat de ver- pachterij aangaat van haar meer buitenaf ge- leqen wei- en landbouwgronden, in hetzebde schuitje kwam te zitten als zoovele pachthee- ren in de provincie, wier pachters in vele ge vallen ook niet meer in staat zijn dc oorspron kelijke pachtsommen op te brengen. Het moet overigens gezegd, dat de Gemeente zich tegen over haar pachtboeren, in deze moeilijke oir- -tandigheden coulant gedraagt! Reeds het vo- rge jaar heeft zij de betreffende pacht met ongeveer een 15% verlaagd en deze week nam de Raad een voorstel van B. en W aaa. waar bij toestemming werd verleend die pacht dit jaar nogmaals, al naar gelang de omstan digheden dit zouden vergen, een stuk te ver lagen. Een coulante houding, die den heer Meerveldt, de eenige vertegenwoordiger in den Raad van Amsterdam s „landelijke bevolking, woorden van erkentelijkheid en dank deed spreken. Een gemeentelijk Crisis-middelen- parlement. Intusschen was deze pacht-kwcstie niet de hoofdschotel van het menu, dat deze week op het Prinsenhof ter tafel kwam. Die hoofdscho tel was: de instelling van een gemeentelijken Levensmiddelen-raad, die naar het voor beeld van de prijzencommissies voor ardappe- len en brandstoffen, die we reeds jaren kennen, aan den arbeid zal tijgen. Niet minder dan tien bijbehoorende commissies zal deze Raad omvatten; en vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel, de winkeliersverenigin gen, de vakcentrales, de coöperaties en de vrouwenorganisaties zullen er in zitting hebben. j Of die Raad, gezien o. a. zijn wel wat gecompliceerde samenstelling, in daad veel zal kunnen berekien, staat o. i. zeer te bezien. De diverse commissies zullen in de eerste plaats, naar te kennen werd gegeven, een onderzoek instellen naar den „redelijken kleinhandelprijs voor de meest voorkomende artikelen van dagelijksch gebruik en deze in de dagbladen publiceeren", teneinde op deze wijze een „betere aanpassing van de kleinhan- delprijzen aan de groothandelprljzen" te be werkstelligen. Om te beginnen vreezen wij, dat men het reeds in den aanvang niet of moeilijk eens zal worden over de vraag, wat wèl en wat niet onder een „meest voorkomend artikel van dagelijksch gebruik" moet gerangschikt worden! Een klein voorproefje van deze eerste moeilijkheid kreeg men trouwens al bij de de batten over dit voorstel, waarbij dc een b.v. thee en koffie tot dat soort artikelen rekende en de ander (die hier van zuivere genotmid delen sprak) niet! En dan: stel al dat men deze eerste moeilijkheid wèl overwint, is die pu blicatie in de bladen zonder meer dan een middel dat veel uitwerking hebben zal? Zoo zou men nog vele vragen van dit soort kunnen stellen, die twijfel doen opkomen aan het belang dan men aan het instellen van dit gemeentelijk „levensmiddelen-parlement kan hechten. Voorloopig lijken althans de woorden, bij de geboorte van dit nieuwe gemeentelijk lichaam gesproken door den katholieken heer Romme, zoowel als door de S.D.A.P.sche Mevr. Van Blitz—Bon wel wat overdreven! De eerste sprak hier van „een eerste stap om uit den tegenwoordigen chaos op het gebied van productie en distributie te komen en de tweede gewaagde zelfs van een „eerste stap naar het socialisme". Dat het voorstel in den Raad eigenlijk niet zoo heel veel oppositie verwekte en dat het tenslotte met groote meer derheid (29 tegen 7 stemmen) werd aangeno men. is daarenboven wel een teeken, dat ook velen in den Raad de principieele belangrijk heid van een en ander niet zoo bijster hoog schatten! Veel sterker liepen in alle geval de harts tochten en feller ook werd er gesproken naar aanleiding van een van de bijgerechten van het Raadsagenda-menu: de overschrijding van en kele begrootingsposten voor 1931. Een oppo sitie die echterin het zand van een rijmpje verliep! Wethouder Polak eindigde n.I. zijn korte verdediging van deze „overschrijdingen" met de verklaring, dat B. en W. tenslotte niet anders konden zeggen dan: „Het spijt ons zeer...." Waarop de liberale heer Boissevain hatelijk terugkaatste: „En het gebeurt wel weer!" En daarmede was het uit. Collecte-dag. Om nog weer even terug te keeren tot het geld-op-straatVoor het Amsterdamsche Crisis-Comité ligt het er, in eerste instantie, niet! Maar het komt er te liggen, aldus re deneerde dit Comité, als we maar energiek hèt moderne middel uitbuiten: de jazz, en in 't algemeen de vermaaks-muziek!En zoo zal op den dag dat deze brief onder uw oogen komt, Amsterdam, om zoo te zeggen, aan alle kanten „bejazzd" worden, teneinde de goe gemeente het geld uit den zak te tooveren en te doen deponeeren in de collecte-bussen. Mu ziekkorpsen van de Amsterdamsche Tram harmonie, het Amsterdamsche Politie Muziek gezelschap en de Amsterdamsche Postharmonie, benevens nog een aantal andere blazende en trommelende gezelschappen, zullen door de straten trekken, omzwermd van een leger/je dames en heeren met offerbusjes. De „zilver- tram' komt weer in actie onder de tonen van een daarin méérijdende jazz-band. In de grach ten komt een versierd een verlichte „jazzende" water-tram te kruisen. „De Dietsche Blazers' gaan muzikaal op reis per touring-car. Dilet tanten-strijkjes zullen 's avonds verschillende café's onveilig, pardon, ik bedoel: gezellig en collecte-bereid maken. Mailcoachena met eveneens meer of minder lawaai-makende, studenten zullen niet achterblijven U kut dat allemaal niet bijster waardig, en, met het oog op het doel, een vrij naar geestige methode achten. Heelemaal ongelijk zou ik U niet kunnen geven! En waarschijn lijk zullen ook wel vele leden van dat Crisis- Comité Uw bezwaren in dezen deelen. Maa: wat wil men? Er moet nu eenmaal geroeid worden met de attractie-riemen die het publiek zélf dat Comité ter beschikking stelt! En dat zijn. i' deze tijden, met uitsluiting van vrijwel al»i andere, de jazz-riemen! In deze tijden moe ten blijkbaar „dingen die willen gaan len loopen voorspoedig willen boeren- erbovenop ge-jazzd worden en er, jazz-end, bovenop blijven! Zie: het Carlton- hotel, zie verschillende café's, zie diverse Radio-Omroep-vereenigingenEn dat W Crisis-comité behóórt te gaan, behóórt te l°ó pen, voorspoedig, voorspoediger dan nu toe, behóórt te boeren, daarvan zal tocj wel een ieder overtuigd zijn. Ook al z°u W zich in de toekomst dan misschien een ma3'' schappijvorm droomen waarin voor dergekj* Comité s geen plaats meer is. Het is ook, hoe ook beschouwd, een ofldo**5 dachtheid, een nuttelooze en afkeurenswa^ dige slag in de lucht, een demonstratie te houden tégen dezen collecte-Zaterdag, als dat Donderdag j.1. van zekere zijde schiedde, een demonstratie waaraan politie, zeer terecht, tenslotte een einde mai ak» Gemeenschappelijk °vefT Een nóg meer onbezonnen en nóg rechtvaardigder demonstratie was die, we enkele dagen geleden voor het kantoor van de Gemeentetram aan de jJL houderskade, bij het begin van den toom, mochten aanschouwen. Dan- u.t streerden, terwijl in het gebouw het schappelijk overleg" aan den gang was

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16