Kannewasser's DE DOLENDE MEIEN. BALANS-UITVERKOOP is NOG goedkooper N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenJandsch overzicht HEEREN BAAI De gebeurtenissen in China. VLUG FEBRUARI 1932 60ste JAARGANG Van de ontwapeningsconferentie. - De tariefpolitiek van Engeland. - De gespannen toestand in het Verre Oosten. Nederland en het conflict in Oost-Azië. TEL. 524 63-67 en BILLIJK Een onderhoud meteen verbannen Jezuïten-pater uit Spanje. Verdraag geen rugpijn. wmm HELDERSCKE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f i.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. ischijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. De agenda van de ontwapeningsconfe rentie. Over de conferentie in Genève valt weinig te vertellen. De belangrijke besprekingen zullen eerst plaats hebben als de ministers van buitenlandsche zaken van de groote landen vertegenwoordigd zullen zijn en dat zal nog wel eenige da gen aanhouden, met MacDonald, de Engel- sche premier, zal het waarschijnlijk op zijn vroegst over een week zijn, dat hij ter ontwapeningsconferentie zal kunnen ver schijnen, en voor dien tijd zal er dus wei nig belangrijks te vermelden zijn. Uit een tweede voltallige bijeenkomst, die Donder dagmiddag gehouden werd, blijkt dat niet meer dan 57 staten vertegenwoordigd zijn, onder wie de staten die geen lid van den Volkenbond zijn, zoodat het aantal aan de ontwapeningsconferentie deelnemende vol kenbondsstaten gebleven is beneden het gewone aantal van 51 of 52 ter Volken- bondsvergadering vertegenwoordigde li chamen. Van de 57 hebben 20 delegaties alge- meene volmachten ontvangen, niet slechts om aan de conferentie deel te nemen, doch ook om eventueele conventies terstond te onderteekenen en onder deze 20 staten be hoorden o. a. Nederlan d, Amerika en Sowjet-Rusland. Behalve de 57 vertegen- wooi'digde staten is ook nog de Donxini- caansche republiek door een waarnemer aanwezig. De agendacommissie van de Ontwape ningsconferentie heeft Woensdag het door den Volkenbondsraad uitgewerkte ont werp voor een algenxeene agenda op es- sentieele punten gewijzigd. De commissie heeft besloten de conferentie allereerst voor te stellen een comissie in te stellen, welke „conferentie-commissie" zal heetexx. In deze commissie zullen de leiders van alle 64 delegaties zijn vertegenwoordigd. De commissie zal in de plaats komen van de oorspronkelijke overwogen politieke commissie. Zij zal de beslissende politieke besluiten der conferentie nemen. De agendacommissie heeft voorts beslo ten voorloopig af te zien van de samen stelling der oommissies voor kwesties welke de bewapening te land. ter zee en ln de lucht betreffen en de vorming dezer commissies over te laten aan het presi dium. Het presidium zal bestaan uit 14 gedele geerden, voor de helft bestaande uit ver tegenwoordigers der groote mogendheden. Alle stemmingeix zullen geheim zijn. De ©onferentietalen zijn Fransch en En- gelsch. De agexxda zal begin volgende week in een algemeene vergadering in behande ling komen, waax-in er over zal worden gestemd. De tariefpolitiek van Engeland heeft ongetwijfeld de belangstelling van de we reld. Welnu, Neville Chanxberlaixx, de kan selier van de schatkist, heeft Donderdag, in een zeer vol Lagerhuis, in tegenwoor- ECHTE FRIESCHE "N 20-50cf. permis^ trHei punten aa. voor Jriesch Aardewerk en Koperwerk. digheid van den prins van Wales en den hertog van York, de tariefpolitiek van de regeering uiteengezet. Wü laten hieronder er een en ander uit volgen: De basis der voorstellen is een algemeen recht ad valorem van 10 pet. op alle inge voerde producten, behalve voor die, welke genoemd zijn in de bepaalde lijst en waar toe behooren graan en tarwe, ruwe katoen en wol, thee en in Bi*itsche schepen aan gevoerde visch. De tabaks-, suiker-, Mc- Kenna- en beveiligingsx-echten, evenals de rechten voor de abnormale omstandighe den (anti-dumping) en die op tuinbouw producten blijven bestaan. Een onafhankelijke gesalarieerde advi- seerende commissie van niet minder dan twee en niet meer dan 5 leden zal zich bezig houden met vast te stellen, welke aanvullende rechten nog geheven zouden moeten worden en wat de algemeene be langen van handel en industrie zijn. Wat de dominions betreft, noclx het al gemeene recht, noch aanvullende rechten zullen voor hen in werking treden voor de conferentie te Ottawa is gehouden. De geheele productie van koloniën, pro tectoraten en mandaatgebieden zal geheel vrij zijn van deze rechten. In een overzicht van den toestand begon de minister met hulde te brengen aan het Engelsche volk voor zijn opofferingsge zindheid en speciaal de belastingbetalers voor hun medewerking. Spr. geloofde, dat deze geest zou blijven bestaan en dat elk verlies, dat het volk in ander opzicht zou moeten lijden, zou wox'dexx goedgemaakt, zoodat de financieele zaken aan het eind van het jaar in orde zouden zijn. Na de aandacht gevestigd te hebben op de definitieve, hoewel gedeeltelijke en on zekere verbetering in den handel, ver klaard de kanselier, dat men nog niet over het keerpunt is. De toestand in het Verre Oosten wordt zeer critiek, zoo schreef de „Nw. Rott. Crt." Donderdagavond. En het blad ver volgde: Te Genève was de vriendelijk glimla chende Sato aan het woord, nu zijn het de grimmige mannen te Tokio en zij geven niet toe. Op het terrein van het conflict wordt de strijd onverminderd voortgezet. De Japanners verschaffen zich bij voor baat in de buurt van Sjanghai posities, die hen ixx staat zullen stellen in geval van een algemeen conflict de haven van Sjanghai te beheerschen. Uit Japan zen den zy ti'oepen uit onder bevel van prin sen uit het Keizerlijke huis. Dit is op zichzelf reeds een veeg verschijnsel. En verderop in hetzelfde artikel heette het: Aan alle kanten barst de furor Japa- nicus uit de banden, waarin hij jaren lang gevangen heeft gelegen. Kort geleden kon men hierin nog een vrijmoedige poging zien onx partij te trek ken van de zwakte van China en van de zwakke houding van den Raad van den Volkenbond. Dat is nu voorbij; nadat de mogendheden een duidelijkere houding hebbexx aangenomen is het een trotseeren geworden, dat groote gevaren kan mee- brengen. En aan het slot van zijn beschouwing zegt het blad: In Amerika heeft een ki'achtig wan trouwen geheerscht ten opzichte van de houding van Fx-ankrijk in deze aangele genheid. Het is een wantrouwen, dat reeds ter conferentie van Washington in 1921 bestond, toen men ixx Frankrijk een mogelijken bondgenoot vaix Japan zag. De stap van Frankrijk te Tokio heeft daar- om te Washington een zekere bevrediging gewekt. Een belangrijke vraag, de belangrijkste misschien, voor het vraagstuk van oorlog en vrede, is op het oogenblik hoe de Japansche vlootpartij en de Japansche vloot ter plaatse op dit alles zal reageeren? Er is een kx-uitvat en er zijn eenige lontexx. Stellig is er bij de mogendheden voorzichtigheid genoeg in de behandeling dezer dingen. Maar de stemming, die nu in Japan ontketend lijkt, maakt het geval uiterst gevaarlijk. Het blad is dus wel zeer pessimistisch gestemd en er is ook waarlijk weinig reden tot optimisme, hoewel de ster- correspondexxt van hetzelfde blad, die mo menteel te Genève vei-toeft, meende te mogen constateeren, dat men te Londen iets minder pessimistisch gestemd was. Hü seiixde o.m. aan zijn blad: Terwijl te Genève de indruk heerschte, dat het als eexx ongelukkig verschijnsel moest worden beschouwd, dat de prinsen van het keizexdijk huis de uitgezonden troepen zouden aanvoeren, was men te Londen van omgekeerde meening. Men betoogde daar: het keizexdijk huis is voor gematigde politiek en slecixts prinsen uit dat huis hebben het gezag om bevelen van dxe strekking te doen gehoorzamen. Deze zelfde meening kon men hier van ge matigde Japansche zijde hooren verkon digen. Een maatregel tegen het ver schaffen van geldmiddelen aan de oorlogvoerende partijen ge vraagd. Verscherping van de maatregelen tegen uitvoer van wapens en munitie. De heer Albarda heeft aan den minister van binnenlaxxdsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van het bericht, dat volgens een woord voerder van Amerikaansche banken Japan en China noch in New-York noch in Lon den leeningen zullen kunnen opnemen voor het financieren van oorlogsmaat regelen? Vindt de regeering geen aanlei ding tot het overwegen van maatregelen, waardoor kan worden voorkomen of belet, dat hier te lande en in Ned.-Indië door beurzen en banken zou worden medege werkt tot het verschaffen van geldmid delen tot het voeren van oorlog? 2. Geven de gebeurtenissen in Azië de regeering geen aanleiding het toezicht, dat hier te lande en in Ned.-Indië op den uitvoer van wapens en munitie wordt uit geoefend, te verscherpen en maatregelen te overwegen, waardoor de uitvoer van wapens en munitie, rechtstreeks of indi rect bestemd voor de oorlogvoerenden, zooveel mogelijk wordt belet? 3. Is de regeering bereid een lijst te publiceeren van de oixdernemingen, die bier te lande wapens en munitie, en onder- deelen daarvan, vervaardigen? 4. Is de regeering bereid de publicatie te hervatten van de statistische opgaven betreffende den uitvoer van wapens en muxxitie, met vermelding van de landen van bestemming? DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. De Japanners bómbardeeren tevergeefs. De Japanners zijn Donderdag om 12.40 uur te Sjanghai een hevig bombardement met zware artillerie begonnen, dat later afnam en om 5 uur overgiixg in afzon derlijke schoten met tusschenpoozen. Zij zouden echter oixdanks hun bombarde ment geen enkelen voortgang hebben ge maakt. Een verschrikkelijk lueht-bom- bardement. Een vuurscherm van bijna twee kilo meter breed verlicht den hemel, na een verschrikkelijk lucht-bombax-dement, dat de Japanners gedurende 4 uur op Tsjapei hebben losgelaten. De: Chineezen houden nog steeds de ruïnes van het station van Tsjapei bezet evenals de Woosoeng-fortexx. De Japansche troepen uit de nederzetting. Naar „Indo Pacifique" nxededeelt, zou den de Japanners ten gevolge van de voortdurende protesten van de autoritei ten der internationale xxederzetting beslo ten hebben hun troepen uit de Engelsche en Amerik. concessiegebieden terug te trekken. Schepen met ongeveer 18.000 Chineesche vluchtelingen moesten naar Sjftjghai terugkeeren, daar ze de Woo- soengforten niet mochten passeeren. De strijd om Harbin. De Japaixsche voorhoede is zeer nabij gekomen, nadat de Chineesche troepen teruggeworpen zijn. Een verklaring van minister Yoshizawa. De „Times" publiceert een vei'klaring van den Japanschen minister van Buiten- c-. WILHELM IN ASTRAAT landsche Zaken, Yoshizawa, waarin deze o.a. zegt: De Japansche regeering maakt een dui delijk onderscheid tusschen het Mantsjoe- rijsche conflict en de gebeui-tenissen 'te Sjanghai. Zoo lang dit onderscheid niet erkend wordt, wordt de Japansche poli tiek verkeerd begrepen. De belangen van Japan in Mantsjoerjje zijn van reusach tige economische en politieke beteekenis. Mantsjoerije is voor Japan een kwestie van leven en dood, terwijl de Japansche belangen te Sjanghai dezelfde zijn als die van de andere mogendheden. Japan heeft te Sjanghai geen territoriale of politieke bedoelingen. Het wenscht slechts vreed zaam handel te kunnen drijven en zijn onderdaneix te beschermen. Het vermoor den van een Japansch priester en een be- leedigend artikel tegen de keizerlijke fa milie waren slechts het hoogtepunt van een reeks anti-Japansche handelingen, waaraan een einde werd gemaakt door het inwilligen der Japansche voorwaax'den. Japan is voor het aanvaai-den van een redelijke overeenkomst tot herstel van den vrede onder eerlijke voorwaarden be reid. Door het terugtrekken der Chinee sche troepeix moet de veiligheid der Japan sche onderdanen gewaarborgd worden. Dit zal moeten gebexiren voor de Japan sche troepen teruggetrokken kunnen worden. Nieuwe Japansche aanval op Tsjapei Donderdagochtend hebben Japansche ïxxarine- en luchtstrijdkrachten opnieuw een krachtigen aanval op de voorstad van Sjanghai, Tsjapei, gedaan. Te kwart voor tien Donderdagmorgen (pl. tijd) be gon wederom een bombardement met het zwaarste geschut, waarover de Japanners beschikken. Zij concentreerden hun aan val op het Noorderstation, waar de Chi neezen nog steeds standhouden. De Ja panners schijnen te trachten, een om trekkende beweging te maken ten eixxde de Chineesche verdediging* te isoleeren. Naar het oordeel van Amerikaansche marine-officieren zijn de Chineesche stel lingen echter zoodanig ingericht, dat zij het nog geruimexx tyd- tegen de Japan sche strijdkrachtexx kunnen volhoudeix. Nog steeds blijven granaten, in de inter nationale nederzetting vallen. Een voor genomen luchtaanval van de Japanners kon niet doorgaan aangezien sneeuw en mist het opstijgen van vliegtuigen be lemmerde. Naar verluidt zouden ook Chineesche vrouwen, gekleed in uniform en met <je volledige uitrusting der Chineesche sol daten, in de loopgraven aan de verdedi ging van Tsjapei deelnemen. Weer een hevige strijd. Woensdagmiddag ontwikkelde zich een hevig gevecht omdat de Japanners een nieuwe poging deden onx de Chineezen in het Noorden van Tsjapei te verjagen. De Japanners hopen nog voor het vallen van den avond de meeste gebouwen te hebben vernield waarixx de Chineezen dekking vinden. De Chineezen spreiden een opmerkelijke vastberadenheid ten toon en bieden prachtig weerstaixd met geweren, machinegeweren en loopgraaf- geschut. Ander wapentuig hebben zij niet. Een communistische staat is mogelijk. Een vertegenwoordiger van de „Lirnb. Koerier", heeft te Valkenburg een onder houd gehad met een der verbannec Jezuïeten-paters, die in Nederland zijn aangekomen. Hij schrijft: Een der verbannen paters, die ons met groote welwillendheid te woord stond, ver telde ons het een en ander over de oxxt- wikkeling van den toestaxxd in het hui dige Spanje. Het verlxanningsdecreet der Spaansche regeering had den paters Jezuïeten slechts tien dagen tijd gelaten, om orde op zaken te stellen en het land te verlaten. Doch hier en daar hadden de provinciale gouverneurs eexx mildere houding aange nomen dan de cexxtrale regeering te Madrid, en dezen termijn zelfstandig met enkele dagen verlengd. Van het beroep op het hoog gerechtshof, tegen het ver banningsdecreet ingesteld, verwachtte de pater niet veel heil. Hoe komt het toch, vroegen wij, dat van de zijde der bevolking niet met kracht tegen het uitwijzingsbesluit is opgeko men? De wil tot protest, aldus de pater, was in ruime xnate aaxxwezig. Onze vrienden en het zijn er god dank! vele kwamen tot ons en getuig den: „Wij willen u verdedigen tot het einde toe." Doch wij hebben hun nadruk kelijk aangeraden zich niet te verzetten tegen het besluit der regeering. Wat zou het immers hebbexx gebaat bij de thaxxs heerschende toestanden in Spanje? Is het waar, dat bij een groot deel der bevolking het godsdienstig levexx zeer veel te wenschexx overlaat? Blijf flink en gezond! Verdraag geen rug pijn, aanvallen van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumatiek, ischias, spit, urine- stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger, urine zuur en andere schadelijke onzuiverheden kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens dc verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. FEUILLETON door K. R. G. BROWNE. 35) Na dit altruïstische voorstel pauseerde Mr. Jagger om dexx inwendigen meixsch te verfrisschen en zijn beide metgezellen gelegenheid tot overleg plegen te geven. Zijn beide metgezellen waren echte stads- menschen en stadsmenschen die vol goeden biers waren en als zoodanig kwam het niet bij heen op, onx Mr. Jag ger te wantrouwen of om zich af te vra gen of mr. Jagger's verlangen onx 'n paar beginnelingen, op een excursie, waarbij beginnelingen in het oog vallend niet op hun plaats waren, mee te nemen in goedheid des harten of in een teveel aan bier, of misschien in beweegredenen, die geheim moesten blijven, zijn oorsprong vond. Het eenige wat zij begrepen was, j dat ze zich geweldig verveeldexx en dat j hun hier een gelegenheid geboden werd om die verveling te verdrijven. En daar bij was „er op uit gaan" in dit geval synoniem met de krachten die de orde moesten handhaven, een poets bakken en, Ixij zulk soort ondernemingen kon ieder- een te allen tijde op de hulp en steun van de gebroeders Byng rekenen. Alfred keek dus Edward aan en knikte even. Edward keek mr. Jagger aan enj stak van wal. ff f mr r 'f f „Best. Wij bixxne van de partij." Mi*. Jagger was in de wolken. „Da's braaf! Dadelijk toen ik jelui zag dacht ik.dat benne kerels na me hart. Luister nou goed.Hij boog zich naar hen toe en begon met dezelfde frissche fluister-stem hun zijn plan de campagne en de rol, die zij te spelen hadden, uit te leggen. En toen hij, na een kwartier alles wat hij te zeggen had, gezegd had en alles, wat hij drinken kon, gedronken had, stond hij op schudde hen met uit bundige bewegingen de hand, knipoogde een dozijn keeren achtereen op een lugu bere manier en wandelde zwaaiend weg. Een paar uur later kwamen de gebroe ders Byng met geheimzinnige bewegin gen het „Wapen van Croyde" uitsluipen en begaven ze zich op weg naar de kerk, die door Mr. Jagger, tamelijk ongepast, tot plaats van samenkomst gepromoveerd was. Hun uittocht had plaats door de ach terdeur en zoo kwam het, dat ze niets zagen van de twee menschen die op de bank vóór in een gespaxxnen houding zaten af te wachten. Geen tien stappen buiten de domeinen vaix het „Wapen van Croyde" echter bleef Afred staan, greep zijn tweede-ik bij zijn arm en zei scherp: „Wasdat?" „Wasdat?" vroeg Edward verbaasd. Alfred wees naar het huisje van de Turtle's, dat zich recht tegenover hen be vond. Op dat oogenblik kwam de maan, die zich al dien tijd bescheiden achter een wolk verscholeix gehouden had, gedien stig te voorschijn en bescheen de figuur van een man, die juist bezig was door middel van een raam op de eerste verdie ping zijn exit uit genoemd huis te maken. „Verr..k!" zei Edward, terwijl hij den pas erin zette. „Das het raam van z ij n kamer, Alf. Der na toe!" Hij schopte het hekje open en racede het pad af, op de hielen gevolgd door zijn tweede-ik. Zoo vlug waren ze, dat ze den acrobaat bereikten voor hij zich tusschen de slakropjes uitgewerkt had. Alfred liet zich boven op hem vallen, sloeg één arm om zijn hals en één om zijn middel en zei: „Ik heb hem Ted! Help me effe! Gauw wat!" Edward hielp gewillig effe. Want juist op dat oogenblik bescheen de maan het gezicht van hun vangst en daardoor hei'- kende hij den man, aan wien hij een ge zwel op zijn onderkaak en een tijdelijke aversie tegen alle vast voedsel te danken had. Met een juichkreet wierp hij zich in den strijd. Maar zijn vreugde was van korten duui'. George had zich laten overrompelen, maar was er de man niet naar, om zich dat ongestraft te laten doen. Als diplo maat mocht hü dan niet bepaald een suc ces geweest zijn, maar als vuistvechter van het genre: „sla-er-op-los, jongens," was hü een klasse op zich zelf. Zooals een kampioen midden-gewicht van de een of andere Universiteit betaamde, maakte hü zijn vijanden het liefst met inachtneming van de „Queensbery rules" af, maar als vechten volgens de regelen der kunst niet mogelijk was, liet hij zich door wat de etiquette voorschreef niet belemmeren. Verrast als hü was door den plotselin- gen overval der gebroeders Byng. kostte het henx de eerste oogenblikken moeite om op de been te blüven, met het gevolg, dat de strijd gedurende een halve minuut i over 0111 en tusschen de slakropjes zon der voordeel voor één der beide partijen voortwoedde. Maar dan kreeg Alfred, die zijn armen liefdevol om den hals van zqn slachtoffer heen geslagen had, in de vrome hoop, dat Edward bij de eerste de beste gelegenheid een handje zou helpen, een geweldigen slag tegen zijn kin met iets dat hij voor een moker versleet, maar dat in werkelijkheid het hoofd van George was. In de volle overtuiging, dat zijn nek gebx-oken was, gaf hü een gesmoox'den schreeuw, liet zijn handen zakken en bonkte weer op iets, dat een uur vroeger een veelbelovend exemplaar van eexx groente-soort geweest was. Twee secon den later kwam Edward, na een moedi gen sprong, op een vooruitgestoken knie terecht die hem handig opving, hem een halven cirkel om deed beschrijven en hem in deemoed gebogen houding op den grond deponeerde, uit welke houding hij weer verlost werd door een fermen schop van achteren, waardoor hij met een soort van loop-en-duiksprong op zijn tweede- ik terecht kwam. Daarna wandelde Geor ge lichtelijk buiten adem, maar geestelqk buitengemeen verkwikt door deze storm achtige ontmoeting vlug het pad af, door 1 het hek de straat op. Op dat oogenblik werden de gebroeders Byng in hun chaotische overpeinzingen op en tusschen de sla-kropjes gestoord door een weiluidenden stem, die ergens van boven hun hoofd kwam. „Wel, wel!" zei de stem. „En zijn jullie van plan daar vannacht te blijven zitten, I jongelui?" I De tweeling keek duizelend op en ont- dekte vlak boven zich het schoolmeester- i achtige gezicht van Mr. Fanshawe-Smith. ..Ilallo!" zei Alfred stug, terwijl hü op krabbelde. „Ook hallo! Is de meneer in quaestie weg .- „Ja," zei Edward onder moeizaam op staan. „We zage-nem het raam uitklim men en toe benne we der op af gegaan. „Maar. „Maar hij heeft jullie netjes naast elkaar op den grond gedeponeerd en is weggewandeld. Is 't niet zoo? Niets aan te doen, jongelui, een andermaal beter. Wat ik zeggen wou" ging Mr. Fanshawe- Smith opeens nieuwsgierig voort „heb ben jullie ook gezien wie het was. „Wietwas?" herhaalde Edward stom verbaasd. ,,H neturelik „Wie is hü?" „Carr, neturelik." 't Bleef even stil. „Hm!" zei Fanshawe-Smith dan naden kend. „Merkwaardig! Ik meende zoo iets te bespeuren, maar ik vond 't t e onwaar- schünlük" „Wat hebbie uitgevoerd?" vroeg Al fred met zijn hand liefkoozend tegen zqn hals. „Zoo iets zonderlings, dat ik 't niet zou gelooven, als ik het niet zelf beleefd had." zei Fanshawe-Smith.,, Vriend Carr is door het raam naar binnen geklommen, heeft de lampetkan over mijn gezicht leeggegoten en is langs denzelfden weg 1 weer verdwenen. En nu vraag ik 111e af, wat voor reden heeft vriend Carr om een kan met water over me leeg te gieten? Kunnen jullie me dat zeggen, makkers I tot in den dood?" De makkers tot in den dood onthielden zich van het uitspreken van hun opinie. „Eigenaardig!" overpeinsde Fanshawe- Smith. „Buitengewoon eigenaardig! Een quaestie 0111 diepzinnig over na te den ken.... Maar nu jullie, o bloem van de Londensche jongelingschap! Wat voe- I ren jullie zoo laat op straat uit?" De tweeling keek elkaar aan en keek aarzelend weer voor zich. Ze waren ieder afzonderlijk minstens tien jaar ouder dan FanshaweSmith, maar hun diepe eerbied voor zijn intellect en hun zeer gegrond respect voor zijn scherpe tong brachten hen, zoo gauw ze tegenover hem stonden tot zoo'n staat van inferioriteit, dat ze er niet toe konden komen om het kwa jongensachtige plan, dat hen uit het bed gehouden had, op te bichten. En dit, ofschoon ze nu meer dan ooit zóó is nu eenmaal de nienschelfjke natuur besloten waren hun voornemen ten uit voer te brengen. Als 't dan voorbeschikt was dat ze met Mr. George Merriweather Aschburnham Carr steeds weer een strop" zouden halen, wilden ze zich scha deloos stellen, door een ander lid van de betere klasse zooveel mogelijk schade te berokkenen. En dus mompelde Ed ward iets over niet kunnen slapen en een eindje willen gaan wandelen en be- wreef Alfred een pijnlijke onderkaak en betastte veelbeteekenend een lossen tand. „Praatjes," zei Fanshawe-Smith be minnelijk, toen Mr. Edward zweeg. „Te rug naar jullie hok, honden! Zóó zouden jullie hier, in dit rechtschapen dorp, een slechten naam krijgen En nu ga ik een anderen pyjama aantrekken, anders ben ik morgen doodziek. Wat ligt daar. Alfred, op 't pad.vlak bfj je voeten." Alfred keek naar omlaag, bukte zich en raapte een zakdoek op: een grooten zakdoek van roode zij met een grasgroe nen rand; een exemplaar van liet soort, dat ongetrouwde tantes in Sommerset met Kerstmis aan hun neven in stad ten geschenke geven. Hij hield de vondst aan een punt in de hoogte en zei: „Ziezoo, dat hebben we der tenminste van." 1 (Wordt vervolgd). «£-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1