Losse nummers van de HfLDERSCHECOURANT zijn a 4 ct. te bekomen bij de Firma W. C. Reij, Den Surg JAARVERGADERING L. T. IJ. Een vrij druk bezoek viel de algem. ledenverg. van de afdeeling >Texel« van den R. K Land- en Tuinbouwbond ten deel, die Vrijdagavond in hotel »De Zwaan* werd gehouden. De uitgebreide agenda beloofde reeds een langdurige vergadering, en dat is 't in werkelijkheid geworden ook, want vergaderd werd van half acht tot kwart over elf. 't Openingswoord werd gesproken door den voorz., den heerO.de Wit, die daaiin in 't kort de huidige crisis besprak, waaronder de boerenbedrijven zoo zwaai gebukt gaan. Spr. betreurde 't dat de regeering nog zoo traag is, met t ver- leenen van steun aan de landbouwende bevolking. Verder deelde de voorz. mede, dat het aantal leden van den L. I. B. met een achttal is vermeerderd, en dat de secretaris, de heer M. Kuip, zijn functie had neergelegd; in zijn plaats is tijdelijk benoemd de heer A- Commandeur. Na 't korte openingswoord van den voorz., las de heer Commandeur een com binatie van notulen en jaarverslag voor, waarvoor hij de clementie der vergade ring inriep, omdat hij onverwacht in de functie van secretaris had moeten treden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de contributie met 50 cent zou wor den verhoogd, omdat het bondsorgaan ophoudt te verschijnen. Hiervoor ontvangt men nu den »R. K. Boerenstand*; voor vele leden zal deze omzetting evenwel groot voordeel opleveren, omdat velen 't nieuwe bondsorgaan reeds lezen. Ver der deelde de heer De Wit mede, (lat op de agenda staat spreker Ir. de Vries, dit zal door vele aanwezigen verkeerd zijn begrepen, de bedoeling was om bespre kingen te houden, den heer De Vries uit te noodigen in samenwerking met de beide afd. van de Holl. Mij. van Land bouw om te spreken over 't Nut van Melkcontrole bij rundvee. Uit de rekening van den penning meester, den heer O. Maas, bleek dat van 't kassaldo f 163.22 van 1930, op de reke ning 1931 ongeveer f 74.moet worden bijgepast, 't Nadeeüg slot kwam voorna melijk van de groote onkosten van den Fokveedag. Besproken werd vervolgens: De maat regel van 't crisis-comité, waarbij kleine land-eigenaren en pachters pl.rn. f 3.— reductie op zwavelzure ammoniak kunnen krijgen- Er moet echter met 't bestellen bij den secretaris van 't crisis-comité haast gemaakt worden daar Maandag de aangifte reeds is gesloten. Verder kwam in bespreking Melkziekte bij schapen, 't Bleek dat de Rijksveearts, de heer Noordijk, deze ziekte hier't eerst had vastgesteld. Prof. Sjollema van d^ Rijksserum-inrichting is persoonlijk naar Texel gekomen om deze ziekte te helpen bestrijden, 't Bleek dat men zoowel hier als elders, daaraan vele schapen heeft verloren. Men heeft dezelfde bestrijdings- methode toegepast die bij 't rundvee ge bruikelijk is, n.1. inspuiting om te koet aan kalkzouten op te heffen en daarmede zeer gunstige resultaten gehad. De dieren die anders onherroepelijk sterven, zijn na enkele minuten volkomen hersteld. Daar men echter in deze richting verder wil gaan, zal eerstdaags de medewerking van die veehouders worden gevraagd die vorig jaar reeds behandelde dieren hadden. Hierna kwam een bespreking aan de orde over regeling van de noodslachtin- gen. Uit de mededeelingen van deri voorzitter bleek, dat zich een comité heeft gevormd uit verschillende organisaties in deze gemeente, dat zich t<-n doel stelt om deze zaak in deze gemeente in betere banen te leiden. In 't bijzonder door het aanstellen van een goeden slager, die de noodslachtingen verricht. Over deze zaak werd zeer lang van gedachten gewisseld: de heer Vendel wilde zelfs zoo ver gaan, zelf een slagerij met winkel te Den Burg op te richten, om 't vleesch tegen concurreerende prijzen te leveren. De heer Kager wees er op, dat hij als eenigszins deskundige op dit gebied, den veehouders sterk aanbeval een goeden vakman als slager daar aan te wijzen, omdat er veel voordeel uit te halen is. 't Schijnt dat men hier op Texel voor noodslachtingen nog vrij goede prijzen kan maken. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de L.T.B. in samenwerking met de beide afd. 'v. d. Holl. Mij. v. Landb. een afgevaardigde naar Den Haag had ge zonden, waar de belangen van de vlas telers zijn besproken. Over het Regee- ringsbesluit deelde spr. 't een en ander mede, waaruit bleek, dat de vergoeding f 160 per 7000 kg zal bedragen. Verder deelde spr. een voorstel van't Gemeente bestuur mede over het repelen van vlas (zie bericht hierover in dit nummer). De lieer De Wit gaf vervolgens den leden in overweging om de gewassen op de velden te laten keuren. Door de Hoofd besturen van L.T.B. en Holl. Mij. van Landb. is daarvoor op Texel aangewezen de heer De Wolf. Spreker noemde keu ring te velde thans vooral zeer gewenscht en bracht in herinnering de bevindingen met invoer van gekeurde poters in Frankrijk. Na langdurige bespreking werd besloten om dit jaar van de aangevoerde vee koeken en kunstmeststoffen respectieve lijk 3 en 2 monsters te trekken op kosten van de afd. De vereeniging had zich in het afge.loopen jaar de benoodigdheden voor het nemen van mon.slers aangeschaft. Een zoon van den heer Commandeur had zich bereid verklaard als monsternemer op te treden. Vervolgens richtte de nieuw-benoemde geestelijk adviseur Kap. Boel rijk een kort woord tot de alg. verg., waarin spr. sterk aandrong op het maken van propa ganda voor deze R.K. organisatie. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. de Wit (als voorzitter) en C Maas; in plaats van den heer W. M. Bakker werd gekozen de heer G. Leber. Bij de rondvraag wees de heer Kager nog maals op de liooge kosten van den Fok veedag. Gepoogd zal worden om van de Gemeente voor dit doel subsidie te krijgen; zoodit echter niet gelukt zullen de premie gelden moeten vervallen. De heer M. W. de Graaf sprak nog een kort opwekkend woord aangaande 't bezoeken van de Landbouwschool Voor BK jongens bestaat nu geen leden meer Om deze school niet te bezoeken, Z E. H. Kap. Boelrijk is benoemd to leeraar in de Economie. Spr. roemde het uitstekend landbouwonderwijs aan deze school, 't krachtigste middel om de crisis t,p boven te komen. De voorzitter deelde op een vraag win den heer Kager, om den heer Goes als lid van 'tTex. Slachtveefonds te royeeren, mede, dat met 't oog op verachilleiide leden van dit fonds die niet bij den L. I.B. behooren, hiervan een aparte vergadeiing zal worden gehouden. Hierna sluiting. FILMAVOND S.D.A.P. Op Zondag 21 en misschien op Zater- dm 20 Febr. zal alhier door de aid. lVxel van ,1e S.D.A.P. de bekende film j|Van 't Westelijk front geen nieuws worden gegeven. U. L. O.-AVONDEN. In hotel „Texel" zal door de leerlin gen der U.L.O.-school te Den Burg, twee avonden worden gegeven, n.1. op 26 en li Februari a.s. Evenals vorig jaar zullen de leerlingen op die avonden stukjes muziek en zangrijen, speelliedjes, enz. geven De eerste avond zal voor de ouders der leer lingen, de tweede avond voor andere be langstellenden toegankelijk zijn, de laat ste tegen entrée. Het batig saldo zal weer beschfkbaar gesteld worden voor het hou den van een schoolreisje. VLASBEWERKING OP TEXEL. Na gehouden besprekingen met de land bouwers, die zich hiertoe bereid verklaard hebben, zal inplaats van de vlas onbewerkt naar België te zenden, deze hier bij de landbouwers gerepeld worden. De land bouwers hebben de bepaling gemaakt, dat het loon aan de vlasbewerkers niet meer mag bedragen dan dat, welke de loa-vaste arbeiders verdienen dit is 25 ct. per uur. Voorgesteld zal worden, dezen arbeid door werklooze landarbeiders te laten ver richten. De bijslag, die de gemeente per ha zal moeten betalen wordt geschat op 30.—. Wanneer het mogelijk zou blijken, dat dit werk ook in de toekomst (natuurlijk zonder bijbetaling) op Texel zou verricht kunnen worden, zou dit een flinke ver ruiming van werkgelegenheid voor onze gemeente beteekenen. SOIREE DANSCLUB HOTEL „TEXEL" De dansclub T.O.P. onder leiding van den heer IJ. WJtte besloot Zaterdag haar dansavonden in dit seizoen met een zeer goed geslaagde soiréevoor deze soirée had 't bestuur de medewerking gevraagd van de leden van de Rederijkerskamer „Texel". üe zaal was flink bezet, vooral hadden vele ouders der leerlingen van het aan deze club verbonden dansonderwijs van de verstrekte introductiekaarten gebruik gemaakt. Een kort openingswoord werd gesproken door den heer IJ. Witte, waarna de tooneelver. een uitstekend geslaagde op voering gaf van de klucht „Pietje". Reeds voor enkele jaren werd hier ditzelfde stuk door dit gezelschap gegeven, zoodat wij niet in bizonderlieden behoeven te treden de opvoering slaagde o.i. thans nog beter dan den eersten keer. Verder zong de heer Olivier, begeleid door mej. Zuidevlied, enkele liedjes van Dirk Witte, 't Offioieele gedeelte van den avond werd gesloten met twee Javaanscbe dansen van een der leerlingen van de Zeevaart school alhier, de heer Soe-Mar-Sono. Het tooneel was voor dit doel met den Javaanschen achtergrond bekleed, terwijl door de columbia-Kolster van den heer Kikkert de Javaanscbe begeleiding werd gegeven. De eerste was een tempeldans, de tweede een krijgsdans, de uitvoering was schitterend. Nadat door den heer W. nog een Kort woord van dank was gesproken tot de personen die voor dezen avondbelangeloos hun medewerking hadden verleend, werd met het bal een aanvang gemaakt. De balmuziek werd zeer goed verzorgd door het orchestje van den heer Boon, dat steeds meer uitbreiding blijkt te onder gaan. DE TEXELSCHE MARKT. Het aanzien van de markt verandert in de laatste weken al zeer weinig. lederen Maandag schijnt het op den Texelschen marktdag prachtig weder te moeten zijn, waardoor het marktbezoek zeer groot is; terwijl de aanvoer eveneens zoo goed als geen verandering brengt. Ook nu weder bestond hij uit een vijftal nummers (die pl.m. 25 opbrachten). Een partijtje nuch tere kalveren en enkele graskalveren, de eerste deden een prijs van pl.m. 13.—, de graskalveren tot 22. Van biggen en pluimvee was deze week geen aanvoer van beteekenis. De varkensprijzen op de boerderijen zijn gelijk aan vorige week, n.1. ruim 15 cent per pond. Met de eierenprijzen gaat 't dit voor. jaar lang niet best, ook nu weder was er aan de veiling een sterke daling bij vorige week te constateeren, de midden- prijs (eieren gemengd van 60 K.G.) liep thans slechts om de 3.30 per 100 stuks, vorige week nog 3.80. En toch mogen de pluimveehouders hier nog met deze be somming tevreden zijn, omdat de veilin gen elders over 't algemeen nog ongun stiger cijfers geven. FILMVERTOONINGEN. In 't St. Janshuis te Den Burg had voor een zeer talrijk publiek Zondagavond de eerste Filmavond plaats van 't R.-K. Iilmcomité te Den Burg. Hoofdnummer was de film »Het wonder van Lourdes«, een uit vier deelon bestaande film, die bij de aanwezigen buitengewoon in den smaak viel. Om 't aardig bijprogramma werd hartelyk gelachen. De avond werd geopend door den Zeereerw. Heer L. v. Ruijven, pastoor te Den Burg, terwijl ook den heer Kievits nog even 't woord tot de aanwezigen richtte. Zaterdagavond was de film voor de leerlingen der R.-K. school afgedraaid. ZIEKEN- EN VERPLEGINGSFONDS. Zaterdagavond vergaderde in de „Zeven Provinciën" het Ziekeii- en Verp <'S'»gs- fonds. De voorzitter, de heei l. Dogger, opende de vergadering. Het deed hem genoegen, dat de opkomst goed was, daar er een paar gewichtige punten te bespre ken waren. De notulen werden door den secretaris, den heer .1. 1'. Dros, voorge lezen en onveranderd goedgekeuid. Nu] kreeg de penningmeester, den heer F/. Blom Jzn. het woord. De ontvangsten van het „Ziekenfonds" hadden bedragen: 8253.34, de uitgaven 8723-5. De ont vangsten van het „Verplegingsfonds" waren 1770.73, de uitgaven J 1486.40. Om het tekort van het „Ziekenfonds" te dekken, werd besloten 2 maal 50 ct. te heffen van elk lid boven 18 jaar. Met dit belangrijke besluit kon de veigadeiing zich vereenigen. In plaats van den heer F Krijnen, die als bestuurslid moest af treden, en niet terstond herkiesbaar was, werd de heer J. Vlas Czn. gekozen. Daal de rondvraag niets bijzonders opleverde, sloot de voorzitter met een woord van dank aan alle aanwezigen, de vergade ring. VILLA-BOUW. Aan de grens van de duinbebossching op de Westermient, alhier, is men dezer dagen begonnen met den bouw van een villa voor de familie Dijksen, thans tijde lijk woonachtig te Den Hoorn. De villa wordt gebouwd in het bosch van den heer Lap nabij het woonhuis van den heer J. Boon. Het sportterrein, dat van gemeentewege in de nabijheid van den Hoorn is aange legd, is dezer dagen gereed gekomen. Het ziet er prachtig uit. Rondom is een heg van Meidoorn gemaakt, terwijl daarbin nen ruim 9000 Elzenboomen zijn geplant. Daar ook aan de buitenzijde een tuinwal met doornen is gemaakt, is het terrein zeer goed beschut. Hoogstwaarschijnlijk zal het in den komenden zomer wel in gebruik genomen kunnen worden. Burgerlijke Stand van Texel van 68 Februari. GEBOREN: Nicolaas, z. v. Sijpke van Egmond en Maria Buys; Nicolaas Maria, z. v. Nicolaas Theodoor Graaf en Maria Antonia Clara Simon. FEESTAVOND SPORT VEREENIGING „TEXEL". Niet overal, doch behoorlijk bezet, was Zondag avond de groote zaal van hotel „Texel waar zooals' reeds eerder is aangekondigd de feest avond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan en het behaalde kampioenschap der Sportvereen. „Texel" werd gegeven. Het deed bijzonder aan genaam aan, vrijwel al de bekende sportliefheb bers in de smaakvol versierde zaal op te merken. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter van het feestcomité, den heer Nic. Ran, die alle' aanwezigen hartelijk welkom heette op deze feestelijke bijeenkomst; het deed hem veel genoe gen, dat de heer en mevr. Oort aan de uitnoodi- ging van het bestuur gehoor hadden gegeven en dat hij verschillende oud-voorzitters der vereeni ging onder de aanwezigen opmerkte. Verder werd gewezen op de eerste nederlaag van eenigen omvang, die het Texelsche elftal in den onfortuin- lijken wedstrijd tegen Wieringen had geleden, im mers het voetbalspel is een spel, zei spr., waarbij zonder eenig geluk de sterkste clubs soms ver liezen; de verslagen van den Ned. Voetbalbond in de groote bladen, laten ons dit iedere week weer zien. Zeker, het was mij ook aangenaam geweest, vooral met het oog op dezen feestavond, als Texel had gewonnen, doch men moet niet uit het oog verliezen, dat wij thans dubbel reden heb ben om feest te vieren, daar het elftal in tegen stelling met de drie vorige kampioenskansen met het verliezen van de laatste wedstrijden, niet meer als kampioenen konden worden uitge schakeld. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de feest rede zou worden gehouden door Burgemeester Oort en dat verder nog verschillende sprekers het woord hadden gevraagd. Als eerste spr. trad op burgemeester Oort, als eere-voorzitter der vereeniging. „Het ligt niet in mijn bedoeling, zei de heer Oort, om een speciale feestrede te houden, zooals op het programma staat; doch op verzoek van het feestcomité heb ik mij bereid verklaard hier enkele woorden tot U te spreken. Spreker gaf vervolgens eerst een definitie van het woord „sport"; het is van Engel- sche herkomst en beteekende eenvoudig spel; het heeft echter ook beteekenis van feest of ontspan ning en daarom vooral moet men zich niet, zooals maal al te dikwijls gebeurt laten terneerslaan als het in een match eens tegenloopt. Verder toonde de heer Oort aan, dat de voet balsport over de geheele wereld thans zeer popu lair is.Er is bijna geen land ter wereld waar deze tak van sport niet wordt beoefend, 't Is ook een zeer nationaal spel hier in Nederland en vooral ook een speciaal Texelsche Sport. Verder herhaalde spreker nog eens zijn reeds in besloten club gedane felicitatie met het kam pioenschap en wenschte de club op haar verderen voortgang naar verhooging van spelpeil in deze gemeente nog vele gelukkige jaren toe. Na den heer Oort, bood de heer D. Dros, na mens de eere-leden den voorzitter, den heer Dop per, voor zijn club een fraaien voorzittershamer aan. De heer G. J. Duinker bood vervolgens de club, in opdracht van de voetbalvereen. H.F.C Helder, een prachtige bloemenmand aan, en per soonlijk een tweetal boekwerkjes, betrekking heb bende op de sport. Ten slotte voerde de heer P. Daalder, als voorzitter van den Korfbalbond nog het woord en bood een bloemkrans aan. Hierna sprak de heer N. Ran een omvangrijke herdenkingsrede uit, in verband met het 20-jarig bestaan. Eerst gaf spr. daarbij een overzicht van wat aan de oprichting was voorafgegaan. De heer J. Keijser Augz. werd als eerste pionier voor de voetbalsport in deze gemeente genoemd, daar hij reeds in 1903, als H.B.S.-leerling het spel hier de monstreerde. Vervolgens werd in herinnering ge bracht de eerste club in deze gemeente onder leiding van kapt. Blankenaard, die in Mei 1912 een propagandawedstrijd speelde, tegen de toen zeer tanende Heldersche voetbalver. H.F.C., deze wedstrijd werd met 6—0 verloren door „Texalia". Doch de propaganda was uitnemend geslaagd, het gevolg was de oprichting van de Sportvereen. „Texel", waarin „Texalia" spoedig werd opge- nomen. Spr. besprak verder uitvoerig de vele wedstrij den met de verschillende Heldersche ver. H.F.C., H.B.S., Quick, het Adelborsten-elftal en later ook met H.R.C. De Texelsche vereeniging nam spoe dig sterk in bloei toe; reeds enkele maanden na de oprichting werd H.F.C. I geslagen met 90. Deze gevoelige nederlaag heeft evenwel deze Hel dersche club nieuw leven ingeblazen; een aantal goede spelers trad direct daarna weder tot het lidmaatschap toe en reeds enkele maanden later werd op Texel revanche genomen met een 8—1 overwinning. De Texelsche club maakte een sterken bloei tijd mee, toen de Zeevaartschool werd opgericht en zeer veel goede voetballers op de Texelsche school kwamen studeeren.. Zelfs bestond hier in die dagen zulk een gelukkige combinatie, dat ver scheidene eerste klas clubs bij vriendschappelijke ontmoetingen met den kous op den kop huiswaarts moesten gaan. De goede spelers vertrokken echter de een na den ander en daarna kregen we een inzinking. In het overzicht werd verder hulde gebracht aan de oprichters, de heeren burgem. Gaarland D. Dros, P. Plaatsman, Dokter Over, Jn Room en Keijser Augz. Van de oprichters zljn de hee ren Dr. Over en J. Room, die zich zeer verdien stelijk hebben gemaakt, overleden. Verder werden verschillende bestuursleden en spelers genoemd, die nuttig werk hebben gedaan voor de vereeniging, o.a. de oud-voorzitters, de heeren Ruiterman, Dr. Boswijk, A. C. Rab, De Wilt, D, Jager en G. J. Duinker, en bizondere hulde werd gebracht aan den heer A. Dros Az„ den tegenwoordigen secretaris, die reeds jarenlang ontzageiijk veel werk heeft verzet voor de sport club en aan den heer D. Dapper, onder wiens leiding als voorzitter de zaken thans perfect mar- cheeren. Een luid applaus aan het einde bewees, dat het publiek zeer had genoten van de geestige wijze, waarop de heer N. Ran de verschillende zaken de Sportver. betreffende in herinnering had ge bracht. De heer H. Ran gaf nog een berijmde voor dracht, waarin de bestuursleden en alle spelers één voor één onder den loup werden genomen, waar mee hij veel succes oogstte. Na de pauze werd door enkele dames en hee ren, o.a. mevr. Flensv. d. Meulen, mevr. Room Wilkenshuis en de heeren Winter, Vroege, G. Dros, H. Ran en W. Ran op zeer verdienstelijke wijze de klucht „De moord in het Kolenhok" op gevoerd. Een prettig bal besloot den avond. Oudeschlld. BRAND. J.l. Maandagmorgen is het burgerwoon huis, eigendom van den heer Laman Trip cn bewoond door den heer D. Mooy, aan de Langevliet, te Koegras, post 't Zand, verbrand. Door het snel om zich heen grij pen der vlammen ging de geheele inboe del alsmede een klein bedrag aan contan ten verloren. Alleen de vrouw des huizes was aanwezig en deze kon zich tijdig in veiligheid stellen. Daar aan blusschen niet viel te denken is d brandspuit niet gerequireerd. Zoowel het huis als de inboedel was verzekerd. Omtrent de vermoedelijke oorzaak der brand is tot heden niets bekend. Oosterend. Naar wij vernemen, heeft de heer F. Blom te Oudeschild een hem toebehooren- de woning aan den Havendijk te Oude schild aan het Rijk verkocht. Het zou in de bedoeling liggen dit gebouw te verwij deren en den weg daar om te leggen. Daar de woning voor een gedeelte staat op een aan de gemeente toebehoorend terrein, zal de gemeente ook dezen grond aan het Rijk moéten overdragen. Een desbetref fend voorstel zal heden in de raadsverga dering worden gedaan. DE TIEN GEBODEN VOOR DE AUTOMOBILISTEN. Uit het hoofd te loeren alvorens vaeant!e-reis te beginnen. 1. Gij zult andere menschen naast u dulden. 2. Gij zult de nachtrust van uw naak ten eerbiedigen, en niet, wanneer gü deS nachts voor het hotel aankomt horen en sirene laten huilen. 3. Gij zult niet verwachten, dat bij uw aankomst het geheele hotelpersoneel, van hotelier en directeur, tot bitboy toe, voor uw pels of svateiproof zal zorgen. De an- dere hotelgasten hebben ook nog kleeren. 4. Gij zult uw stoffigen reismantel of druipende waterproof niet in de hotel zalen medenemen. Douches behooren i° een badkamer thuis en alle dames zijn bang voor stof op hun kleeding. 5e. Gy zult indachtig zijn, dat luxe- meubelen geen droogrekken zij voor motorkleeding, die nat van olie of benzine is. en dat lakens en handdoeken er niet zijn om uw smeeroliehanden mede te rei nigen.' 6. Gij zult slechts dan in een wolk van benzien- en oliestak aan de table d'bote verschijnen, als een erkend fijnproever geconstateerd heeft, dat deze overheer lijke parfum juist bij het menu en den wijn past. 7. Gy zult aan tafel uw rit zoo pitbl> het bloedbad pakkend en geweldig, dajj vergaat den gasten den eetlust, en wordt beste maatjes met den waard. 8. Gij zult niet begeeren uws naaf'e. pomp. sleutel, tang of schroevendra8lft' noch iefs wat uws naasten is, want het z° nog wel kunnen gebeuren, dat gij een e ander zelf noodig hebt. 9. Gij zult bedenken dat uw 60 op den straatweg misschien veel, maar de zaal van het hotel hcc! weinig iixipoup.g_ ren. Daar beoordeelt men de automot)I ten naar hun manieren. .-„ken I. Gij zult. wanneer gij bij het k", van den dag opbreekt voor het hute motor minstens 20 minuten laten dr 5 wat behoeven anderen te slapen a al op zyt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10