KONIJN'S PAARDEHR10KVLEESC1 het huls met de blauwe stoep. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339. GESVIENGD NBEUWS Voortzetting van de inpoldering der Zuiderzeewerken. De Haagsche moordzaak. Het vonnis in het Calmette- proces. Een aanslag op den gouveneur van Bengalen. Wat de borstel Is voor Uw tanden precikende, zelve niet verloren jand van Mussolini, in Noord-Holland Aqhina, auditeur-militair te 's-Hertogen- gaan! De strafrechtpleiter voor vele boerderijen in eigendom had, die be- bosch door het aanwenden van listige anderen die nu zelf verdedigd heerd werden door zijn rentmeester, den kunstgrepen bedoelde effecten had ont moest worden. Een zeldzame vogel. De persoon van den verdachte. Moord en zelfmoord te Helmond, November en December, maar moet tocl; In Crisistijd is kwaliteit gcedkooper. in de eerste plaats worden toegeschreven aan de beschikking over het krachtige uitvoeringsapparaat, van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, waarvan de capaciteit door zorgzame or ganisatie tot een iri verband met het jaar getijde ongemeen groote hoogte werd, op gevoerd, zoomede aan den goeden geest, waarmede haar personeel en haar arbei- men in 1.133 met den Ui kei polder zal be- ders zwaren arbeid onder moeilijke om- ginnen. Ofschoon de Regeenng thans geen raming van de kosten van den Urker- polder geeft, is uit vroegere stukken vrij Binnenland. stendigheden verrichtten. De nieuwe polder. Met betrekking tot de Wieringermeer lezen wij o.a.: Gedurende het laatste kwartaal van 1931 werd totaal 935.000 M3 grond uit de kanalen en tochten gebaggerd en voor het grootste gedeelte direct door middel van vloeigoten op de oevers gestort. In totaal is thans sinds het droogmalen van den polder 4.800.000 M3 ingestroomde grond uit de kanalen en tochten verwijderd. In enkele kanaalvakken is deze werkwijze, tengevolge van te hooge ligging der oevers of andere oorzaken, wel eens onmogelijk; dan wordt in bakken gebaggerd, die elders gelost worden. De eerstgenoemde werk wijze is echter veel voordeeliger, zoodat bet in bakken baggeren zooveel mogelijk beperkt wordt. Aan het eind van de afgeloopen dxie- maandelijksche overzichtsperiode zijn totaal 18 molens bij het ruimingswerk binnen de Wieringermeer te werk gesteld. Uitvoerige mededeelingen worden ge daan over het in cultuur brengen van den polder. nauwkeurig na te gaan, om-welk bedrag het. hier ongeveer gaat. In 1924 werd de kostprijs van den Wieringermeerpolder inclusief rente; geschat op 3200 per ha, welk bedrag overschreden is met 55 De Urkerpolder werd in 1924 geschat op 2300, alzoo véél minder dan de Wierin germeer. Bij de uitvoering van den Urker polder staat men er in allerlei opzichten veel gunstiger voor; o.m. werkt men ach ter den beschuttenden afsluitdijk en niet in een tijd van hoogconjunctuur. Spr. becijferde de kosten hiervoor op De belangstelling voor de behandeling van de moordzaak Eschauzier voor de Haagsche rechtbank, die tijdens de uren lange verhandeling der schriftkundigen inzake het handschrift op de valsche cheque danig was geluwd, bleek Zaterdag morgen ten top gestegen te zijn voor het aanhooren van het requisitoir van den officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck. Geen plaats was in de zitting zaal onbezet. Terstond na de hervatting der terecht zitting i» het woord aan mr. Van Asch van Wijck. In zijn requisitoir gaat spreker de valschheid, in geschrifte na, die voor het drama van 9 Mei door den tecliniker ge pleegd zou zijn. Spreker meent, dat is komen vast te staan, dat verdachte de 3.50 a 4.per jaar in het ongunstig-1 valschheid in geschrifte heeft gepleegd, ste geval; tegenover indirecte nadeelen Wel ontkent verdachte alles omtrent deze Het dagelijksch bestuur van de Zuider- zee-Vereeniging, bestaande uit de heeren mr. G. Vissering, mr. H. Smeenge, mr. C. J. Pekelharing, mr. O. W. Ritter en Ür. H. N. ter Veen, verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer te bevorde ren, dat het werk van de inpoldering van de Zuiderzee met onverminderde kracht wordt voortgezet. Zooals bekend is, is de Tweede Kamer beden aangevangen met de behandeling der Zuiderzeefondsbegrooting, waarbij groote nationale werk in ook het voornemen wordt besproken om, voortgezet, na de voltooiing van den afsluitdijk en den Wieringermeerpolder, voorloopig de verdere inpoldering op te schorten. (leenen) staan groote indirecte voordeelen. Het is gewenscht, dat het geheele appa raat om dijken te bouwen en grond in cul tuur te brengen, ononderbroken kan door werken. Wat voor spr. echter dari door slag geeft, is het feit, dat juist een tijd van malaise bij uitstek geschikt is om een zoo groot werk tot stand te brengen. Anders maakt men de zaak onnoodig duur en jaagt men ook de prijzen van andere wer ken op. Schat men het aantal direct werlczamen op eenige duizenden, nog veel talrijker zijn zij, die indirect van het werk profi- teeren; zoo is tijdens de werken bij Me- demblik de bevolking daar met 1000 zie len toegenomen, die van Wieringen is zelfs verdubbeld. De Urkerpolder zal op Urk, in Zuid-Friesland en Overijsel overal nieuw leven doen ontstaan. Eindelijk is het van onschatbare moreele beteekenis dat bij een vertrouwenscrisis als die wij thans doormaken, de Staat het voorbeeld geeft, Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat Regeering en Staten-Generaal alsnog mogelijk zullen maken, dat ons 1933 wordt valsche chèque, maar daartegenover staat een groote aaneenschakeling van feiten, die maken, dat naar sprekers overtuiging aan de schuld van verdachte- niet valt te twijfelen. Omstandig gaat spreker die ver klaring der getuigen na, die z.i. het be wijs voor de juistheid van het ten laste gelegde aantoonen. Door zijn relatie met den heer Eschau zier, wist verdachte wie zijn bankier was, terwijl verdachte uit zijn betrekkingen tot den winkelier, die een boekhouder zocht, diens handteekening kende, welke mede op de chèque komt. Dan komt spreker tot de groote zaak, die hier in het spel is. Spreker begint met GEVECHT MET STROOPERS. Jachtopziener gewond. Zaterdagmiddag heeft in het dorp Hem- rik een schietpartij plaats gehad tus- schen twee jachtopzieners en twee stroo- pers. Den laatsten tijd werd er veel ge stroopt. In verband daarmede hadden Za terdagmiddag de jachtopzieners Idzinga en Jonker zich verdekt in een greppel opgesteld. Tegen 4 uur kwamen twee stroopers in hun buurt en toen zij op 10 meter genaderd waren, sprongen de bei de jachtopzieners uit hun greppel. Een der stroopers, de 26-jarige J. F., legde onmiddellijk op de jachtopzieners aan en loste een schot in hun richting. De jachtopziener Idzinga werd ernstig aan den schouder gewond. De beide stroo pers namen daarna de vlucht. De gewon de jachtopziener is naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. OPIUM. Aan boord van het stoomschip „Tele graaf 17", komende uit Rotterdam, zijn te Antwerpen zeven kisten opium ontdekt en in beslag genomen. De hoeveelheid opium bedraagt 350 kg. De kisten moeten te Rotterdam zijn overgeladen in de „Te legraaf" uit het stoomschip „Galilea". AUTOBOTSING. Een jongen gedood. Zaterdagmiddag zijn op het kruispunt Javastraat en Sumatrastraat te Leeuwar den een melkauto en een personenauto tegen elkaar gebotst. De melkauto van de firma Andringa werd in de flank aan gereden en kantelde, waardoor een van SAMENSTAND PLANEET VENUS MET DE MAANSIKKEL. De dichtst nabijzijnde stand is ten 7 u., en wel 1 graad uit het midden van de maanschijf, waarvan het donkere gedeel- te allicht goed zal zijn te zien, door het Dinsdagavond 9 Februari staat de reeds meer dan een maand met buitengewonen Adressant is van meemng, glans aan den Wester horizont schifte den, waarop de conclusies berusten welke de regeering ertoe gebracht hebben tot £ude maansikk'el, opschorting van de ïnpolderings-werk- zaamheden over te gaan, voor ernstige bestrijding vatbaar zijn. In de eerste plaats wordt het niet noodig geoordeeld, de werkzaamheden van de inpoldering opaschgrauwe iicht, dat er door onze te schorten in verband met het alsnoga£ gereflecteerd, en dat om noodig geoordeelde ondeizoek van den, dezen door'den betrek_ Vaar aanleiding van de meening van* J00fn atand de,r ™aan> natuurlijk den minister, dat geen spoed betracht be-1 JeMerder rs Venus blijft onze, naar we hoeft te worden, daar de landbouwcrisis^Pen, vele heldere avonden nog tot Juni de vraag naar grond heeft verminderd, I ^.opluisteren. De grootste hoogte wordt wordt gezegd, dat deze conclusie ten volle op Apnl bereikt, en is dan _4b gr. links zou gelden, indien de eerste gronden vanlvan de ZOn; de schyngehalte is nu onge- den Noord-Oost-polder bij het begin vair ve«r ,°-8d'. an .to* een1 zee* smalle het werk reeds onmiddellijk ter beschik-i f kel af> de helderheid zal echter nog king zouden komen. Doch dat zal eerst toenemen. De omstandigheden voor waar na 1945 het geval zijn. Er zijn goede neming z«n dlt -laar zeer gunstig, redenen om aan te nemen, aldus wordt in het adres gezegd, dat dan de land bouwcrisis zal zijn uitgeziekt, en daar mede zal opnieuw een sterke behoefte aan nieuwen cultuurgrond gepaard gaan. Voorts schrijft genoemd bestuur, dat werk als het bedoelde bij voorkeur moet werden ondernomen in'perioden van lage prijzen en dalende arbeidsloonen. Het is aan te nemen, dat het werk van den N.-O. een overzicht te geven van die lugubere de jongens, die in den laadbak meereden, gebeurtenissen voor en op 9 Mei j.1. onder °den wagen geraakte. De jongen De voorstelling van zaken, zooals de werd ernstig gewond aan het hoofd en de hoofdverdachte die geeft, acht spreker on- borstkas. Hij overleed vrijwel onmiddel- aannemelijk. TE ALKMAAR TOCH EEN CRISIS-COMITE. De S.D.A.P. neemt wel zitting ondanks de afwijzende houding van haar wethouder. Toen eenige weken geleden de wen- schelijkheid van oprichting van een plaat polder 25 pet. goedkooper zal kunnen j selijk crisis-comité te Alkmaar in den worden uitgevoerd dan dat van de Wie- raad werd besproken, heeft de wethou ringermeer. Adressant schrijft verder, dat bijna alle uitgaven in loon en aanmaak aan Neder- iandsche ondernemingen ten goede komen, en dat men met de indijking van de N.-O.-polder gemiddeld aan vijfdui zend personen productieven arbeid kan verschaffen. Het is een vorm van crisis- bestrijding, die de oeconomische en de moreele krachten van ons volk zal ver sterken en mobiel houden voor de vol gende oeconomische periode. der van Financiën, de heer Westerhof (S.D.) medegedeeld, dat er z.i. in deze gemeente, waar de financiën kerngezond zijn en armen en werkloozen door het Bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon voldoende kunnen worden geholpen, geen behoefte aan een dergelijk comité be stond, waarom de S.D.A.P. dan ook niet bereid zou zijn daarin zitting te nemen. Desondanks zegde de burgemeester mr. W. C. Wendelaar toe, dat hij zou trachten een plaatselijk crisis-comité Zestien jaar geëiseht tegen den hoofddader. Na het requisitoir, dat ruim anderhalf uur in beslag nam, werd door den officier van justitie tegen verdachte K. zestien jaar gevangenisstraf geëiseht, wegens vrijheidsberooving, den dood tengevolge hebbende, wegens diefstal en valschheid in geschrifte. Het O.M. noemde K. een gevaar voor de maatschappij, wien men het volle pond voor zijn misdrijven moet toewijzen. Ten slotte heeft het O.M. tegen den verdachte P., dien hij niet zoo zwaar wenschte te straffen, aangezien hij hem als een hulpje van den leider K. be schouwt, vier jaar gevangenisstraf ge ëiseht, wegens vrijheidsberooving en heling. K. hoorde onbewogen den zwaren eisch aan; daarentegen was de verdachte P. sterk onder den indruk. De verdediging. De verdediger, mr. Nederveen uit Roer mond, noemde het werk van den verdedi ger, die dezen verdachte moet bijstaan, niet benijdenswaardig en uiterst pijnlijk. Hü concludeert tot vrijspraak; reeds is door den Officier van Justitie de kwali ficatie „doodslag" op het gebeurde terug genomen; de vrijheidsberooving en po ging tot afdreiging achtte hü niet be wezen. Mr. Bourlier pleitte voor den kantoor bediende. Het eenige wat hem z.i. ten laste kan worden gelegd, is dood door schuld, maar dat is niet in de dagvaarding opgenomen. Vier jaar acht pl. te veel. Na de re- en dupliek werden de ver dachten nog in de gelegenheid gesteld iets in het midden te brengen. Beiden hadden den geheelen dag stil voor zich zitten lyk. Verder werd een meisje aan een van de dybeenen gewond. OVERVAL. Buitenland. Zaterdagmiddag om 6 uur heeft het ge rechtshof te Lubeck in het Calmette-pro- ces het volgende vonnis gewezen: Prof. Deycke wordt wegens dood door nalatigheid', tezamen met lichamelijke verwonding door nalatigheid, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Dr. Aitstaedt wordt wegens dood door nalatigheid, eveneens tezamen met licha melijke verwonding door nalatigheid, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. De beklaagden, prof. Klotz en zuster Anna Schuetze werden vrijgesproken. De kosten van het proces zijn voor zoo ver zy veroordeeld zyn, voor rekening van de beklaagden, voor zoover uitspraak gevolgd is, voor rekening van de staats kas. Weer een meisjes-studente, Terwijl de gouverneur van Bengalen Sir Stanley Jackson, Zaterdag een toe spraak hield tot studenten van de univer siteit van Calcutta, heeft een meisjes studente vijf schoten op hem gelost, die echter allen misten. Door het tweede schot is een naast den gouverneur staande professor licht gewond. Het meisje, dat op het Diocesan College een cursus in oeconomie volgde, is 17 of 18 jaar oud. Zij is onmiddellük gevangen genomen, doch weigerde by haar eerste verhoor alle in lichtingen. DE STAKING OP DE THEEMS WORDT VOORTGEZET. Met een meerderheid van meer dan 1000 stemmen, hebben de schuitevoer ders op de Theems besloten hun staking, die nu al vijf weken duurt, voort te zetten. EEN ROOVERSBENDE. ontstellende gerucht der ve™oedelijk genieegde malversatiën. Hoewel aanvan kelijk aan een justitieel ingrijpen niet g - dacht werd. De opinie was algemeen, dat d« we. gWt worden en een zoo eminent man als mr. Kusters voor de gemeenschap behouden kon bly ven. Van jongens beneden de 20 jaar. Uit Munchen wordt gemeld, dat te Günz- burg in Zwaben verscheidene jongens be- Yrijdagavond hebben twee plat-Duitsch j neden 20 jaar zich tot een rooversbende sprekende ongeveer 30-jarige mannen, die] hadden vereenigd. Buiten de stad hadden zich eenigszins vermomd hadden, den be-Zy drie meter diep een hol gegraven. Zij jaarden grenswinkelier Rauwerdink in waren een rooversleven begonnen, waar- het Woold onder Winterswijk in zijn bjj zy zelfs voor inbraken niet terug woning overvallen Terwijl zy hem met deinsden. Een timmermansleerling van hun revolvers bedreigden, lichtten zy de j onbesproken gedrag, die door de bende winkellade, waarin slechts ongeveer 20 tot een inbraak was verleid, heeft, toen grootendeels Duitsch geld, aanwezig was. Dit hebben zij meegenomen. dat is 25, 45 en 65 ets. voor Uw keel. de politie hem op de hielen zat, zelfmoord gepleegd. BRANDSTICHTING 750 dieren verbrand. By een grooten brand op het landgoed Ramelow te Friedland in Mecklenburg zijn Vrijdagnacht meer dan 600 schapen en 150 varkens omgekomen. Men denkt aan brandstichting. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 9 Februari 1932. Laat ons waken dat wij anderen r.-k. instelling van liefdadigheid genaamd „Het Huis van Zessen", in de Doelenstr., een inrichting waarin r.-k. eenzame oude heeren uit den burgerstand konden wor den opgenomen tegen voldoening van een zeer «gering kostgeld, ik meen 30.— per Voortdurende stagnaties In het voorloopig onderzoek en vertra ging der openbare behandeling. De hoop dat deze malversatiën buiten kennisneming der justitie zouden blijven, werd echter niet verwezenlijkt. De heer officier van justitie, kennisge nomen hebbende van de vermoedelijk ge pleegde strafbare feiten, vorderde over eenkomstig het bepaalde van artikel 149 van het wetb. van strafvordering een ge rechtelijk vooronderzoek, te houden door den rechter-commissaris. Intusschen was echter de verdachte jurist opgenomen in een zenuwinrichting, waardoor dit vooronderzoek natuuilyk belangrijk werd opgehouden. Na liet her stel van den verdachte werd de instructie voortgezet, met het resultaat, dat na slui ting de officier termen vond over te gaan tot verdere vervolging van den verdachte. Mr. Kusters werd aanvankelijk bijgestaan als raadsman en verdediger door mr. van Löben Seis, oud-officier van justitio en een nogal bekend pleiter in strafzaken te Haarlem, doch om een of andere reden, waarom, ik weet het niet, zegt Paulus, doch vermoedelijk verband houdende met de schrale financiën van den cliënt, had deze raadsman zich teruggetrokken en was de verdachte genoodzaakt een beroep te doen op het bureau van consultatie, dat hem als raadsman en verdediger aanwees mr. P. Langeveldt, advocaat en procureur, te Alkmaar. De behandeling ter openbare terecht zitting werd evenwel in niet geringe mate vertraagd door den zwakken gezondheids toestand van den verdachte, die wegens maag- en galsteenlijden tot tweemaal toe moest worden geopereerd. De verdachte verzette zich tegen de dagvaarding. Doch ailes heeft een eind en een worst heeft er zelfs twee. Op 22 September zou dan deze cause célèbre, waarvan geheel Alkmaar overliep, definitief ter openbare terechtzitting worden behandeld. Maar er gebeurde niets en de zaak zaak van de rol worden afgevoerd, om dat de verdachte, inmiddels weer geheel gedisponeerd tot behartiging van zijn juridische belangen, als handig jurist ver zet had aangeteekend tegen de dagvaar ding, waarin hem onder meer ten laste was gelegd verduistering van effecten en gelden in dienstbetrekking. Op verschillende juridische gronden, te vinden in de Ned. jurisprudentie, be toogde verdachte dat hem ten onrechte ten laste was gelegd verduistering in dienstbetrekking, terwijl hy met betrek king tot de effecten der liefdadigheids- stichting, niet had gepleegd „verduiste ring", doch „oplichting", welk feit, ge pleegd in het tydvak 19211922, en waar op een niet hooger maximum straf was gesteld dan 3 jaren, artikel 321 wetb. v. strafrecht en waarvan de verjaringster mijn is gesteld op 6 jaren, inmiddels, in 19291930 was verjaard. De opposant stelde het voor, alsof hij drie maanden. Deze stichting behoorde voorheen aan den Italiaanschen hertog zijn medebestuurders mr. Leesberg, ad- van Aosta, welk voornaam heerschap uit vocaat te Alkmaar en mr. J. S. L. Heden had de Meervoudige Strafkamer kijken en geen uiterlijk kenteeken van een zaak te berechten, zooals wij in onze ontroering gegeven bij het hooren van den 35-jarige praktijk nog niet hadden meege- zvaren eisch van den officier. Zij wensoh-1 maakt. Alstoen verscheen als verdachte ten niets meer tot hun verdediging toe te de op 4 Mei 1895 te Alkmaar geboren mr. functiën. heer J. M. de Sonnaville, wethouder der futseld, zoodat hij deze waardevolle pa- gemeente Alkmaar. Deze notabele was ook pieren door misdrijf onder zich had ge- belast met het beheer over genoemde kregen, waar door van zelf de verduiste- stichting. „Het Huis van Zessen" werd ring weer verviel. Voorts ontkende toen door den hertog van Aosta afgestaan requestrant dat hy in qualiteit van rent- aan het bisdom Haarlem, met benoeming meester de verduistering in dienstbetrek- helaas van mr. Kusters in bovengenoemde king zou hebben gepleegd, aangezien vol- voegen aan de pleidooien. i Henricus August Josephus Marie Kusters, Om kwart voor zes verklaarde de pre-advocaat en procureur, en tot 1929 als sident het onderzoek gesloten, bepaalde deelgenoot werkzaam op het bekende de uitspraak op 20 Februari a.s. om 10 advocatenkantoor van mrs. H. P. M. uur en sloot de zitting, die drie volle da gen had geduurd. Tenslotte schrijft adressant in verband samen te stellen. Thans, na eenige weken met de overweging van de regeering, dat; hebben ongeveer vyftig Alkmaarders aan de toestand van 'slands financiën tot] de uitnoodiging gevolg gegeven in een groote zuinigheid maant, dat het ver wachte geldelijk tekort van den N.-O.- polder op den duur moet worden aange- dergelyk comité zitting te nemen. De leden vertegenwoordigen het gemeente bestuur, de rechterlijke macht, de pers, xuiverd uit de gewone middelen. Wan-i handelsverenigingen en vele orgauisa neer de huidige toestand van 's lands j ties op het gebied van tuinbouw en het financiën dit niet aanstonds volledig toe-1 armwezen. Kraakman en A. J. M. Leesberg, aldaar. laat (besparing op werkloosheidsverzeke ring komt in elk geval beschikbaar), zal deze last wat langer rusten op de schou ders van het nageslacht, dat, zooals de geschiedenis van alle droogmakeryen leert, de rijke vruchten zal plukken van de ondernemingskracht van het voorge slacht. Aldus zou het probleem der finan ciering grootendeels geplaatst worden buiten de financieele zorgen, die de hui dige crisis veroorzaakt, en zou het laat ste bezwaar om de indijking van den N.- O.-polder onmiddellijk aan te vatten, goeddeels vervallen. Mede in verband met de behandeling ln de Tweede Kamer heeft de secretaris van den Zuiderzeeraad, mr. K. Jansma. voor de afdeeling Amsterdam der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel de vraag behandeld of voortzetting gewenscht is. De Regeering noemt als voornaamste motief voor de opschorting, dat er nog geen definitief plan is opgesteld over den N.O. polder, door spr. aangeduid als Ur kerpolder. Als bijkomend motief wordt ge noemd de vraag, of het wel verantwoord onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden te besluiten tot de uitvoering van inpolderingen, waaraan een zéér TegSO QnSl&n^eiinIttAn wnnV- groot financieel risico verbonden is. óór alles moet deze zaak binnen haar lift den IRftüld "lk wil niet nalaten"u ware proporties blijven. De afsluitdijk en mede te dooien, dat. i" &nSsrmgfrrpre20lderdZijn beide ?r0°'! 'ajjdpasta MChlorodont"helde^wUto tandorfbezit' gereed en worden ongetwijfeld teiwyl bovendien de onaangename reuk uit, den' SemendHetUeden'ike polJe.rs :er ha"d te ft do whte^Morodont-tand^ta m^ro^d? nemen. Het eenige punt in kwestie is, ol' Wlt"blauwe garantieetrook, tube 35 cent en 60 cent! Ir. Ph. M. Bosscher, directeur der IJzer- en Metaalgieterij, is voorzitter. Opmerkelyk was de houding der S.D.A.P. Het bleek namelyk, dat velen over de houding van den heer Wester hof c.s. allesbehalve gesticht waren en van meening waren, dat hoewel over heidszorg noodzakelijk blijft, er in deze omstandigheden geen bezwaar kon zyn, daarnaast een aanvullenden steun te ge^ nieten. Op de vergadering van den be^ stuurdersbond werd besloten, wel zitting in een plaatselyk comité te nemen en op een apart daarvoor belegde vergadering van de afd. Alkmaar der S.D.A.P., waar wethouder Bonsema zich tegenover wet houder Westerhof en vier raadsleden stelde, zag de heer Bonsema zyn voorstel om wel zitting te nemen, met groote meerderheid aangenomen. Omdat Alkmaar geen goedgekeurde steunregeling heeft, werd nog geen be- s issing genomen over de vraag of men zich al dan niet by het Nat. Crisis-Comité zal aansluiten. De heer mr. Kusters was een persoon Zaterdagmorgen ontdekte men te Hel- 1Plieid> die zoowel in de rechtszaal als in mond dat des nachts de leerlooier Ste-1 het openbare leven bijzonder de aandacht vens vermoedelijk in een vlaag van trok- Als jurist beschikt mr. Kusters over een groote belezenheid en wetskennis en was hij in niet geringe mate toebedeeld met de gave der welsprekendheid en had hij bovendien het voorrecht, dat de brutalen de halve wereld doet veroveren, namelyk een groote vrijmoedigheid. Al deze voorrechten gaven hem al spoe dig een vooraanstaande plaats in de rechtszaal, zoowel als in het katholieke sociale leven. Weldra nam hij zitting in den gemeenteraad en trad hy op als leider der katholieke raadsfractie. Ontwikkelde een buitengewone activiteit, vooral waar gens de meening van den requestrant, in Wy zeggen helaas, want een aantal het breede gemotiveerd, bedoelde stich- jaren na diens benoeming bleek maar al ting ten onrechte zou zijn gebracht onder te duidelyk, dat, wat niemand had kun- het beheer van het bisdom en zyn functie nen denken, deze mr. Kusters hier aller- als rentmeester dus onwettig zou zyn. Dit waanzin zyn vrouw heeft vermoord en vervolgens zichzelf door ophanging van het leven heeft beroofd. Toen de melkboer Zaterdagmorg »,n te acht uur, zooals gewoonlijk, melk wilde brengen in de woning van den heer btevens aan den Watermolenwal vond hij de deur en de poort van de looierij ge sloten. Een buurtbewoner, wien hy dit vertelde, opende een raam van het woon huis. De kamer zag er oppervlakkig ge zien eenigszins rommelig uit doch toonde mets verdachts. De buurtbewoner waar schuwde de politie en toen de knecht van den heer Stevens tegelyk met de politie®°^d de belangen der r.-k. byz. school lrnm tn 1 --1 t - i 1. I. i O kwam kon de poort van de looierij orö. opend worden en kon men het huis bin nendringen. Tn de keuken vond men de vrouw van Stevens in een plas bloed lig gen. Met een mes was zy in het hoofd gestoken en de levensgeesten waren reeds geweken. Na eenig zoeken vond men Stevens zelf op den zolder, waar lm zich had opgehangen. Het politie-onderzoek wees uit, dat men hier met een moord en een zelfmoord te doen heeft. Stevens stond bekend als. een zonderling en heeft waarschijnlijk in een vlaag van waanzin gehandeld. Het echtpaar had geen kin deren. AUTO'S OP ELKAAR GEREDEN. Eén doode en één gewende. Zaterdagnamiddag zijn op het kruis punt Javastraat en Sumatastraat te Leeuwarden een melkauto en een perso nenauto op elkaar gereden. De melk auto werd in de flank aangereden en kan telde, waardoor een der jongens, die in den laadbak meereden, onder den wagen geraakte. Hij was zwaar aan het hoofd en te behartigen. Op zijn initiatief verrezen minst „the right man in the right place kon worden genoemd. Weliswaar bracht hij de instelling tot grooten bloei en werd onder zijn beheer het oude gebouw gerestaureerd en ver fraaid, doch jammer genoeg, vertoonde de beheerder hier de eerste verschijnselen van den man, die sterk was in soberheid, doch zwak in de weelde van zijn ongecon troleerd beheerderschap. Hy vergreep zich aan de waardevolle effecten, die de fundatie vormden van deze instelling van liefdadigheid. De groote populariteit, die mr. Kusters genoot in zijn politieken kring en vooral zyn onmiskenbare verdiensten betreffen de het r.-k. bijz. onderwijs, bezorgden hem ook het welkome ambt van financieel beheerder der r.-k. meisjesscholen, staan de onder de auspiciën der religieuze stich ting van „Onze Lieve Vrouw", gevestigd te Amersfoort. verzet bereikte zelfs den Hoogen Raad, die het ter afdoening verwees naar het Hof. Het verzet tegen de dagvaar ding grootendeels ongegrond ver klaard en afgewezen. Zoo men ziet, was dat verzet een tame lijk ingewikkelde geschiedenis, eenigs zins liggende buiten het leeken begrip, dus willen wij volstaan met de mededee- ling van het resultaat en wel dat de dag vaarding werd gehandhaafd met uilzon dering van de tenlaste gelegde verduiste ring in dienstbetrekking. Lang gedacht en stil gezwegen, Lang gewacht en toch gekregen. Eindelyk waren dan alle beletselen voor de openbare behandeling ter zyde Doch ook in deze functie kon mr. Kus- ripworpen, kon de zaak zittingri.jp wor- ters, zooals men het noemt, zijn handen prachtige schoolpaleizen en bekwam Alk- j thuis houden. De onvoldoende con- den verklaard en stond de verdachte, in middels met zyn gezin naar Amerongen maar een r.-k. Lyceum, alwaar de leerlin-1 trole, benevens de alles overheersehendej vei trokkc" heden terecht ter zake dat hij: gen der H.B.S. een gymnasiale opleiding vrijpostigheid, om een krachtiger woord Amsterdam, al- konden verkrijgen. "|maar niet te gebruiken, schonken hem Zyn ijveren voor het r.-k. bijz. onderwijs een vrPeid van handelen, waartegen zyn en ook zyn bedrijvigheid ten bate der r.-k. j zyakke moraal en weeldezin blijkbaar Missiën bleven dan ook in de hoogere met bestand bleek, kringen der r.-k. geestelykheid niet on opgemerkt en hy ontving de wel zeldzame onderscheiding te worden benoemd tot ridder der St. Gregoriusorde. Ook op het gebied der r.-k. sociale actie ontwikkelde mr. Kusters een, wij kunnen wel zeggen, apostolischen ijver en trad in vele gemeenten in West-Friesland op als succesvol propagandist. De oorzaak van Hannibals val. De groote werkkracht en de geestelijke capaciteiten waarover mr. Kusters be schikte, deden hem in aanmerking komen In verdenking geraakt. Het willekeurig beheer dezer rijk toe vloeiende gelden, benevens de voorkomen de onregelmatigheden in het doen der uitbetalingen, brachten mr. Kusters ten slotte in verdenking. De kruik, die zoolang zonder breken te water had gedreven, barstte eindelijk met een donderende knal uiteen. Voor alle ambten en waardig heden bedankt. voor vele ambten en bijbetrekkingen a .ü'n natuuUijk buitengewoon de waarvoor een man van kennis en invloed' r t.oen ruchtbaar werd, dat mr. in de niWee JJT J!" - invloed Kusters zich eensklaps wegens gezond- in de allereerste plaats bruikbaar w Zoo werd hij omtrent 1920 aangewezen op te treden als beheerder-directeur thans elders in Nederland op een of meer tydstippen in het tijdvak van 1 October 1921 tot Augustus 1922 als beheerder immers als thésaurier-directeur van de te Alkmaar gevestigde instelling van Liefdadigheid, althans stichting genaamd „Het Huis van Zessen", opzettelijk de ef fecten, in de dagvaarding nader ge* noemd, wederrechtelyk zich heeft toege ëigend. wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. B. Te Alkmaar op verschillende tijd stippen in de jaren 1921—1926—1927— 19281929 en 1930, een aanzienlyk bedrag aangeld wederrechtelyk zich heeft toege ëigend. De 17 getuigen h décharge. 17 getuigen a décharge waren gedag* vaard. meisje aan 'een derVeeS glwSd. as. heidsredenen uit al zijn functies had teruggetrokken en voornemens was zich' elders in een rustige omgeving te vestigen. W aar die „rustige" plaats hem vermoede- o heuglijke jaren" te Alkmaar"gevestigde wc[.d Pcrst n>*),,ater gegist.' btvtoiigue Doch al spoedig verspreidde zich het

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2