SCHAGEN. Brand. Ingezonden. BINNENLAND. Radio-Programma. TWEEDE KAMER Ind sche begrooting voor 1932. LUCHTVAART Posivluchien van en naar Indië. GEItëFNGD NIEUWS Groote mijnramp in België. Vrouw vermoord. Droevig einde van bruiloft. Noodlottige brand te Wezep. 458e STAATSLOTERIJ De winkel van Van Halm een prooi der vlammen. Maandagnacht omstreeks vier uur, brak ljrand uit in het winkelhuis van heerR. P. v. Halm, coiffeur aan de Gedempte Gracht te Schagen, waarin tevens is ge vestigd de vischhal van den heer P. Schippers en waarin ook nog het gezin R. Sneekes woonachtig is. De brand is ontstaan in het perceel Schippers. Deze, een alleenwonend per soon, moest zich door een zolderraam naar buiten wringen, waarbij het raam om 's mans hals kwam te hangen. Via een dakgoot heeft hij het^ perceel ver volgens aan de andere zijde verlaten, waarbij hij eenige verwondingen heeft opgeloopen. Hierna heeft hij de andere bewoners gewaarschuwd, die met hun gezinnen in allerijl de vlucht namen. Het perceel brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered. De aan grenzende perceelen van de heeren van Geelen, juwelier en van Rijswijk, schoen- handel, konden worden behouden. De heer van Rijswijk kreeg nochtans belangrijke waterschade, terwijl het dak van het perceel gedeeltelijk is doorge brand. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Naar wij vernemen is alles ver zekerd, met uitzondering van het meubi lair en de inventaris van den heer Schippers. vermoeienis, doch bevinden zich overigens in goeden welstand. Dat hun draadlooze berichten in de laatste 24 uur niet langer vernomen werden was te wijten aan het feit, dat de batterij was uitgeput. DE VERMISTE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Auto's zijn op zoek naar de drie ver miste Engelsche vliegtuigen in de Syrische woestijn (Men zie onder de rubriek Pale stina, Red.), daar het weer van dien aard is, dat geen vliegtuigen op onderzoek kunnen uitgaan. Drie andere toestellen, van de twaalf, die onderweg waren van Bagdad naar Kaïro, zijn in het Droeze- gebergte geland en beschadigd. Daarbij zijn een offlicier en een onderofficier gewond. Alle toestellen waren Wapiti's. TYPOGRAFENSTAKING. Te Amersfoort is gisteren op de druk- kerij der firma v. d. Biezenbos een sta king uitgebroken om een ontslagkwestie. De helft van het personeel, leden van den modernen bond, staakt. SCHITTEREND SUCCES VAN DE CRISIS-COLLECTE TE AMSTERDAM. Amsterdam gaf 50.800. De collecte van het Amsterdamsche Crisis-comité heeft in totaal opgebracht de som van 50.800. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De organisatie van werknemers in het bloembollenbedrijf hebben aan de werk gevers bericht, dat het voorstel van de patroons om de loonen tot 18 per week te verlagen, geen basis voor de onder handelingen kan zijn. Men is bereid over loonsverlaging te spreken, indien de patroons de voorgestelde f 18 verhoogen. INVOER VAN BLOEMEN IN FRANKRIJK. Favas meldt uit Parijs: Daar het bij besluit van 2 dezer voor Februari .vastgestelde contingent van bloembollen, bloeiende bolgewassen als hyacinthen, tulpen, planten met wortel stokken als lelietjes van dalen enz. zoo wel bloeiend als in knop, reeds is over schreden, is de invoer van deïe produc ten voor Februari opgeschort. De over schrijdingen zullen op de contingenten van de volgende perioden in mindering worden gebracht. VERDI'S OPERA IN CASINO. As. Vrijdag 12 Februari wordt boven genoemd meesterwerk in optima forma op- en uitgevoerd door de, in Nederland hoog aangeslagen, ltaliaansche Opera met uitstekende solisten en, wat bijzonder cachet aan deze vertolking zal verleenen, volledig orkest! Met ondergeteekenden zullen talrijke be zoekers, welke de vorige jaren de uitvoe ringen door dit gezelschap meemaakten, gaarne getuigen, dat speciaal de leiding bij den kapelmeester Morini in uitste kende handen berust. Het behoeft geen nader betopg, dat on dergeteekenden deze opvoering gaarne warm aanbevelen, temeer daar Den Hel der maar zelden kan bogen op vertolkin gen van dit gehalte in dit genre. Een compliment aan de kloeke onder nemers, de heeren Polak en Van Twisk, is hier in alle deelen op zijn plaats; wie durft de risico, welke het engageeren van dergelijke combinaties medebrengt, aan? TOON DE HOOGH. LOUIS LEISTIKOW. A. J. LEEWENS. Nog verscheidene zeer goede plaatsen zijn te verkrijgen. In tegenstelling met de meening van velen als zou „Casino" nu reeds uitverkocht zijn, maakt de „Casino"- j directie het publiek er attent op, dat er nog een flink aantal uitstekende plaatsen te koop zijn. In de zaal wordt een verhoo ging aangebracht. Voor plaatsbespreking zie men de ad vertentie. Naar aanleiding van deze uitvoering publiceert de heer De Hoogh in een twee tal feuilletons eenige bijzonderheden over het ontstaan dezer eigenaardige kunst, waarvan Richard Wagner de groote vor mer was. Onderscheidingsteeken. Bij beschikking van den Inspecteur der Ar tillerie is het onderscheidingsteeken voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend aan den sergeant-majoor-instructeur A. Langereis van het rog. kustartillerie met ingang van 19 Maart a.s. Aan de dienstplichtigen van het reg. kust artillerie R. E. Penning, A. F. L. de Quant en G. van Wingerden van het reg. kustartillerie is opnieuw voor den tijd van één jaar uitstel van opkomst voor eerste oefening verleend. De dienstplichtigen ie ploeg 1932 toegewe zen aan het reg. genietroepen en ingedeeld bij het I bataljon van dat korps zullen op 16 Februari a.s. voor eerste oefening in werke- lijken dienst komen. WOENSDAG 10 FEBRUARI. Aan de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Ned.-Indië wordt het volgende ontleend: Marine. De zuivere gewone uitgaven voor de oorlogsmarine (met inbegrip van de pen sioenen voor de Inlandsche schepelingen), welke volgens de uitkomsten over 1929 hebben bedragen f 80.2 millioen en voor 1932 zijn geraamd op f27.7 millioen, zul len door ten deele incidenteele maatrege len voor het loopend jaar nog met f 4 millioen kunnen worden verminderd. Dat in Indië de in het voorloopig ver slag bedoelde maatregelen van militairen aard zouden zijn getroffen in verband met het conflict tusschen China en Japan is den minister niet bekend Naar aanleiding van het bezoek van den minister van defensie aan Indië deelt de minister mede, dat het doel van dit j bezoek waarvan de kosten ten laste van de Rijksbegrooting zullen worden gebracht betreft zoowel het bezich tigen van de vloot en van de marine instellingen aan den wal, als wisstdingi van gedachten ter zake met de Indische regeering in verband met den finan- ciëelen toestand. Heen. De „Ekster" is gisteren om 6.20 van Cairo vertrokken en te 16.43 te Bagdad' aangekomen. Terug. De „Raaf" is gisteren om 5.48 van Cal- cutta vertrokken en te 15.35 te Jodpoer aangekomen Het retourvliegtuig de „Specht" is gis teravond te 17.58 te Schiphol aangekomen. FRANSCIIE SAHARA-VLIEGERS GERED. Ernstig geleden van dorst en vermoeienis. De drie Fransche vliegers, die sedert zei dagen werden vermist, zijn Zondag morgen door twee van de dertien vlieg- d\& m te Sa£ara naar hen hebben g< zocht, teruggevonden. Zij hadden ernstig geleden van dorst en Luit. ter zee 2e kt. D. L. van Elk, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt geplaatst bij het vliegkamp de Kooij. Aangewezen om den 2en Maart '32 per mailschip Dempo naar Nederl.-lndië te ver trekken: Bootsman H. H. Schipperijn, kwartiermr. G. Wagenveld. De aanwijzing voor bovengenoemd mail schip is ingetrokken van: Bootsman F. Hansen en kwartiermr. G Piekart. Alsnog aangewezen om met Hr. Ms. Prins van Oranje den 3en Maart a.s. naar Nederl.- lndië te worden overgevoerd: Sergeant-monteur H. Kok, ser®.—schrijver E. N. Meijer, kwartiermr. M. Vermeule, korp.- konst. J. J. Magnee. matr.-telegrafist F. H. Plevier, korp.-schrijver C. Spaans, korp.-macht. A. de Vroome, G. C. v. Westreenen, H. H. 1 Forrer, stoker-o.man D. B. v. d. Vlis, marn. 3e kl. P. van Espelo, W. J. van Leijden, A. van Berk, P. J. Wilbret, T. Bijkerk en L. Hendrikse. Overplaatsingen. Serg.-bottel. S. la Rooij van Wachtschip Willemsoord naar Heemskerck, 3 Febr. '32. Id. J. H. Mooser van Heemskerck naar Wachtschip Willemsoord, 8 Febr. '32. Serg.-telegrafist C. Nieuwpoort van Wal- station Willemsoord naar Kon. Inst., 9 Febr. '32. Id. F. H. Weber van Kon. Inst. naar Heemskerck, 12 Febr. '32. Serg.-tel. C. Becher van Heemskerck naar de Kooij. 13 Febr. '32. Serg.-konst. A. H. F. Fonteijn van de Kooij naar Wachtschip Willemsoord, 13 Febr. '32. Id. A. G. J. Pauw van Hemskerck naar Kaz. Willemsoord, 12 Febr. '32. Maj.-konst. J. de Groot van Kaz. Willems oord naar Wachtschip Willemsoord, 12 Febr. '32. De Marine-kazerne. De Marinekazerne te Willemsoord wordt 12 dezer in dienst gesteld en het opleidings schip Buffel in gereedheid gebracht voor de opkomst der ie ploeg van de lichting 1932, die 23 dezer wordt ingelijfd. Kap. ter zee J. de Graaff zal op 22 Febr. aan het departement van defensie worden •geplaatst teneinde zich voor te bereiden voor de hem op te dragen betrekking van Chef van den marinestaf. Bij beschikking van den minister van defen sie is luitenant der mariniers J. S. Rops den 'Sen Februari overgeplaatst naar de Marine kazerne te Willemsoord en is luit. ter zee der ie kl. W. F. van Langeveld den I5en Februari aan hoord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. OOST-INDIE. Overgeplaatst: van het departement der marine naar de marinekazerne Oedjong de tolt. ter zee der ie kl. j. W. A. A. Heydt; var iet station voor onderzeebooten naar de de7ze klZeL.eG Sen^rs'.6 M'S'D' Hilversum, 1875 M. VARA-uitz. 10.00 v.m. VPRO; 11.0011.30 v.m. en 6.307.00 n.m. RVU. 6.45 en7.30 Gymnastiek. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Trio-concert. Janny v. Oogen (voor dracht). 11.00 RVU: O. v. Tussenbroek: Moderne Wo ninginrichting. 11.30 Vervolg concert en voordracht. 12.001.45 VARA-Septet en grammofoonpl. 2.15 P. J. Kers: Onze keuken. 3.00 VARA-Kinderkoor. 3.30 Kindertooneel. 4.30 Pianospel voor kinderen. 4.45 Vraaghalfuurtje. 8.30 VARA-septet. 6.30 RVU. Prof. Dr. Jordan: Het dier in zijn milieu. 7.00 Vervolg concert septet. 8.00 „Waarom sterf jij soldaat". Hoorspel van Palitzsch en Berndorff. 9.30 VARA-orkest. 10.is Wakker en Tropenduit. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Vaz Dias. 11.1512.00 Vercolg concert. Huizen, 298 M. 8.00 Schriftlezing. 8.159.00 Grammofoonpl. 10.00 Zang. NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumbespelang door M. F. Jur- jaanz. Mej. Mijnhout (sopraan). 12.15 Concert. Mej. Hoogerwerff (alt), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Concert. P. v. d. Hurk (fluit), W. Cle- mens (fluit). J. Monissen (piano). 5.00 Kinderuur. 9-5510.05 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. 6.00 Voor de landbouwers. 7.00 Lezing over de Reformatie-periode. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.co Concert. Mannenkoor. 9.00 Lezing Dr. Rutgers. DONDERDAG n FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitz. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. Mevr. Bruin-Koek (piano), E. Veen (begeleiding). 11.00 Cursus Kinderkleedin®. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Grammofoonpl. 12.30 AVRO-klein orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Knipcursus. 3.45 Grammofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Omroeporkest. H. Biehe (zr.n 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Grammofoonpl. 8.1510.30 Concertgebouw-Orkest o.l.V. P. Monteux. Albert Spalding (viool). In dl pauze zangrecital door Mariette Serlé. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Aansl. met Cabaret „La Gaité", A'dam. „The Original Ramblers". Huizen, 298 M. 8.009.15 KRO; 10.00 NRCV; 11.002.00 KRO; daarna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoor-' 10.15 Ziekendienst. 10.45 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15—2.00 KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3-003.30 Voor de vrouw. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid. 5-45 Concert. P. Berdero.de (za„„), Th. v. d. Pas (piano). 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7-45 Ned. Chr. Persbur. 8.00—10.45 Concert. NCRV-Klein -.t N Dijkshoorn (sopraan). 9.00 Ouderuurtje. 9.3010.45 Vervolg concert. 10.4511.30 Grammofoonpl. ca. 10.00 Vaz Dias. I bevinden, daar zij van allen luchttoevoer '4jn verstoken. Van de zeven geredden drie overleden. Nader wordt gemeld: Van de zeven mijnwerkers, die naar boven zijn gebracht, zijn er later in het ziekenhuis drie aan de bekomen verwon dingen overleden. De inreslotenen bevinden zich in "an ha]finstort gedeelte van een gang waar een temperatuur van 60 graden moet heer- schen. Men heeft dan ook vrijwel alle hoop opgegeven, dat zü nog levend kunnen worden geborgen. Dit is te meer onwaar schijnlijk, daar de ontploffing buitenge woon hevig is geweest, hetgeen blijkt uit het feit, dat op 300 meter afstand van de plaats van het onheil het geheel verkoolde lichaam van een paard is gevonden. Het reddingswerk. Oogen- bllkkelljk ter hand genomen. Toch is het reddingswerk onmiddellijk inet kracht ter hand genomen. Een groot aantal ingenieurs, ook van de naburigs mijnen, heeft terstond reddingsploegen I gevormd, terwijl zich tevens talrijke mijn- i werkers uit eigen beweging daarvoor heb- ben aangemeld. Spoedig daalden dan ook de eerste reddingsploegen, voorzien van het noodige materiaal, zooals zuurstof maskers, in de mijn af. Onder de menigte, die zich voor den mijningang verzamelde, heerschte een1 angstige spanning. Men wachtte echter doodstil op nader nieuws. De mijnwerkers en ingenieurs hadden eerst weinig succes met hun moedige bergingspogingen. Zij moesten hun werk verrichten bii een hitte van 60 graden, terwijl de halfingestorte gangen het hun uiterst moeilijk maakten, vooruit te komen. Toen geconstateerd werd, dat de kokers voor den luchttoe- en afvoer geheel waren afgesloten door het neergestorte puin, moest men vrijwel alle hoop laten varen, nog een der achttien in- geslotenen te redden. Indien zij niet door de vlammen zijn omgekomen, moeten zij wel door verstikking den dood hebben ge vonden. Er bevinden zich onder de inge- slotenen enkele Polen en Marokkanen. Buitenland. De militaire bakkerij en de Karnizoenswerk- plaats te Den Helder zijn opgeheven. Met ingang van 6 Februari 1932 zijn aan gesteld tot serg.-tit. bij het reg. kust-ardtille- "e de dienstpl. korporaals T. R. Teitsmi D J. Uiterwijk, D. L. v. d. Laag, J. Foppen; G.' C. kleimeer, G. J. M. v. Elteren, W. Eigen raam, A. J. de Rijck en P. Cornelisse. Luchtaanvoer afgesneden. Acht tien man opgesloten. In een mijn te Marchienne nabij Char leroi. op een diepte van 1250 meter, heeft Zondagochtend tusschen half vier en vier uur een hevige mijngasontploffing plaats gehad, die waarschijnlijk aan een twintig tal mijnwerkers het leven zal hebben ge kost. De ramp geschiedde in de mün- schacht nummer 19 van de mijn Monceau Fontaine, in een mijngang van 150 meter lengte, aar zich een 25-tal arbeiders moet hebben bevonden. De ontploffing veroor zaakte twee instortingen, waarvan er een den luchtkoker volkomen vernielde en de ander den luclitafvoer afsloot. Een zevental arbeiders slaagde er in, met brandwonden bedekt en half be dwelmd door den verstikkenden rook en bet mjjngas, op handen en voeten in de richting van de schacht te kruipen. Drie uur later werden zij door een reddings brigade gevonden en behouden naar boven gebracht. De eenige arbeider, die geheel onge deerd aan het gevaar is ontsnapt, is een man van 58 jaar, die reeds driemaal een mijnramp van grooten omvang heeft mee gemaakt in de 44 jaar, die hij in de mijnen heeft gewerkt. Hij bevond zich in het luchtgat, toen de ontploffing plaats had en ha:l met nog een anderen mijnwerker kunnen vluchten. Hoe hij vooruit geko men was, wist hij niet en evenmin kon hij een verklaring van het gebeurde geven. 1 uee* -e voor het lot van de achttien personen, die zicli nog in de mijngang Oorzaak nog onbekend. De mijn staat er voor bekend, rijk aan mijngas te zijn, doch er is de laatste da gen geen enkele patroon gebruikt, zoodat men vermoedt, dat het ongeluk aan een onvoorzichtigheid of aan het slecht func- tionneeren van een lamp te wijten is. Klopsignalen uit de mijn. Tegen alle verwachtingen in, blijkt er toch nog kans te zijn, dat eenige de inge sloten mijnwerkers levend kunnen wor den geborgen. Een hunner heeft ten min ste door kopsignalen getoond nog in leven te zijn. Men heeft intusschen reeds twee dooden onder het gesteente uitgehaald. Binnenland. Zaterdagavond is te Hemmen, de onge veer 60-jarige juffrouw van B., die alleen woonde, vermoord. De moord is Zondag middag pas ontdekt. Het parket uit Arnhem heeft de zaak in handen en de scheikundige Hulsebos uit Leiden is ter plaatse. Men heeft Zaterdagavond twee mannen het huis zien verlaten, maar een signalement is niet bekend. Van andere zijde wordt gemeld: Het Betuwsche d-orp Hemmen werd Zondagmiddag in zijn rust gestoord door liet bericht, dat er een moord op een oude vrouw was gepleegd. In een huisje in de Molenstraat woonde juffrouw T. v. Brakei alleen, 's Ochtends merkten de buren op, dat het huisje gesloten bleef en tegen den middag werd in verBhnd hiermee de bur gemeester, de heer A. R. de Hartog, ge waarschuwd, die zich met den veldwachter naar de bewuste woning begaf. Het huisje werd geopend en in de keuken vond men de oude vrouw dood op den vloer liggen. Op den grond lag veel bloed. In het huis was echter niets overhoop gehaald en men tast tot nu toe in het duister. Als er van moord sprake is, moet deze Zaterdagavond tusschen acht en elf uur zijn gepleegd, toen de vrouw alleen thuis was. Een verdachte gearresteerd. Gisterochtend heeft de justitie, in ver band met den moord op de 60-jarige mej. van B. te Hemmen, den 32-jarigen viscli- venter H. uit Opheusden gearresteerd. De man is in het gemeentehuis te Hem men in bewaring gesteld. Het parket heeft, vergezeld van dr. Hulst, bjj den verdachte huiszoeking gedaan. De rechtercommissaris heeft, naar aan leiding van het verhoor, de gevangen houding gelast. Vandaag zal de man naar het huis van bewaring te Arnhem worden overgebracht. Het onderzoek wordt ook in andere richting voortgezet. Dr. Hesseling was gisteren opnieuw ter plaatse voor het nemen van vingerafdrukken. Bruidegom onverhoeds gestoken. Op den Lichtenberg onder de gemeente Wierden is de 22-jarige J. Nijendijk op de bruiloft, ter gelegenheid van zijn huwe lijk, Vrijdagnacht omstreeks halftwaalf door een inwoner uit Nijverdal met een mes in den buik gestoken. De dader,die met een tweetal buurjongens van hem die niet op de bruiloft waren uitgenoo- digd, reeds den geheelen avond de brui- loftsgangers had lastiggevallen, was om streeks halftwaalf op het erf, toen de bruidegom buiten kwam. Zonder eenige voorafgaande woordenwisseling stootte de dader Nijendijk plotseling een mes in het onderlijf. Na deze laffe daad ging bij op de vlucht. Een geneesheer uit Rijssen, constateerde een diepe vleesshwonde, die echter niet levensgevaarlijk was. De gemeentepolitie van Rijssen stelde onmiddellijk een onderzoek in. Naar ver luidt is een oude liefdesgeschiedenis de aanleiding tot het drama. I)e dader had met de bruiloft i :ets uit te staan De toestand van het slachtoffer is redelijk. ZUIGELING VERBRAND IN I)E WIEG Moeder was even naar hoven Een verschrikkelijke gebeurtenis heeft zich Zondagavond tusschen zes uur en half ze"en afgespeeld in perceel Schubert- straat 4 te Amsterdam. Een dame, die bij de bewoners van dit huis inwoont, had in de slaapkamer op de eerste étage haar kindje, een zuigeling van vier maanden, dat 'bronchitis had, gestoomd. Zy was daar geruimen tijd bij gebleven, doch moest even naar boven. Toen de vrouw eenigen tijd boven was. werd omstreeks half zeven onraad b espeurd. Een ver dachte brandlucht verspreidde zich door het huis. Toen men in de slaapkamer op de eerste verdieping kwam, bemerkte men, dat daar brand was uitgebroken De wieg en de kap daarboven stonden in brand; ook het bed van de moeder bad vlam gevat. Op het hulpgeroep schoot een surveilleerend agent van politie te hulp: deze trachtte den brand te dooven en nam het kind uit de wieg. Het stak kertje, dat over het geheele lichaam ern stige brandwonden had gekregen, was reeds bezweken. Uit liet onderzoek, dat zij instelde, kwam met vrij groote zeker heid vast te staan, dat het spirituscom- foor te dicht bij de wieg heeft gestaan, ten gevolge waarvan de bekleeding vlam vatte. ERNSTIG ONGELUK TE 'S-GRAVENHAGE. Op het Willem Witsenplein, te 's-Gra- venhage, is gisteravond een ernstig on geluk gebeurd. Een vrachtwagen kwam uit Katwijk naar Den Haag rijden en had te Wassenaar een paar jongens meege nomen. De jongens zijn, zonder dat de chauffeur, die in de cabine zat, er iets van bemerkte, aan het stoeien gegaan, totdat één hunner, de 17-jarige M. J„ uit de Louisestraat te Wassennaar, van den wagen viel en juist vóór het achterwiel, dat over zijn lichaam reed. De jongen was direct dood. MISDRIJF? Gisterochtend is de 38-jarige gehuwde arbeider L. Feiken uit Meeden, uit het kanaal te Muntendam opgehaald. Het lijk had een diepe snede in het voor hoofd. Men vermoedde aanvankelijk dat Feiken met de fiets tegen de brugleuning was gereden en vervolgens in het kanaal terecht gekomen was. Het parket te Win schoten heeft zich echter met de zaak bemoeid en ambtenaren van de mare chaussee te Muntendam hebben aanlei ding gevonden, enkele personen in arrest te stellen. BIJ EEN BOCHT MET ZIJN AUTO IN DE VAART GEREDEN. Boerenzoon verdronken onder N'euwe Pekela. Zaterdagnacht is de ongeveer 25-jarige boerenzoon Zijlma, die met zijn auto van een danspartij naar huis terugkeerde, bij i de Kilbrug, waar de weg een bocht maakt, de vaart ingereden en verdronken. Zijlma chauffeerde zelf en zat alleen in den wagen. INBRAAK. Voor pl.m. 5030 gestolen. Te Grootebroelj is gisterennacht inge broken bij den heer Hinke. Aan geld en zilver is voor ongeveer f 5000 ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. GEVECHT MET STROOPERS. De toestand van den jachtopziener Etsenga, die Zaterdagavond door een strooper in het jachtveld, ressorteerend onder het dorp Hemrik, door een schot in den schouder getroffen en in het zie kenhuis te Heerenveen is opgenomen, laat zich niet ongunstig aanzien. De ver moedelijke dader, de 26-jarige arbeider J. S. te Jubbega, is Zondagmorgen vroeg aangehouden en naar Beesterzwaag over gebracht. Naar verluidt, zou hij bekend hebben. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitieteLeeuwarden Wij lezen in het „Volksblad" een beschouwing naar aanleiding van den brand, die 23 Januari uit brak in het dorpje Wezep, bi) welke gelegenheid twee achterlijke jongens om het leven kwamen. Deze noodlottige brand, aldus het blad, is aan- leiding geworden tot een groote onrust onder de dorpsbewoners, redenen, waarom de redactie ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Bekamp zoo heet de man bij wien de brand 1 uitbrak is koopman in vodden, oudroest en anderen rommel, die men graag voor een klein prijsje kwijt is. Hij was eerst in het naburige i Heerde woonachtig, waar hij een slechte repu tatie genoot. Deze indruk werd niet ontzenuwd door zijn gedragingen in Wezep. Zij twee achter lijke jongens uit zijn eerste huwelijk zwierven zon der toezicht rond en de kinderen, die uit zijn tweede echtverbintenis sproten, genoten een zorg vuldige behandeling. De man zelf maakte zich aan allerlei kleine oplichterij schuldig, zond zijn kin deren niet naar school en leidde, vooral nadat ook zijn tweede vrouw gestorven was, een onge regeld leven, waarin de alcohol zijn treurige rol speelde. Een derde huwelijk ondervond moeilijkheden. Geen vrouw wilde zich in het verwaarloosde huis- houden wagen. Het is teekenend voor de sociale toestanden in dit gereformeerde dorp, dat de auto riteiten er geen aanstoot aan namen, dat B. zijn eigen huis op hoogst primitieve wijze bouwde. Alleen de schoorsteen van het krot was van ruw gemetselde steen vervaardigd. De muren beston den uit papier en wat hout; het dak was van riet. In deze hut woonden de vader, een klein jongetje, een meisje van dertien jaar en de twee achterlijke jongens Steven en Bertus, resp. achttien en zes tien jaar oud. De twee slaaphokken waren van de woonkamer gescheiden door schotten. In het grootste hok sliep B. met het jongste kind in één bed. Het meisje sliep in den anderen hoek van het vertrekje. Het tweede hok diende tot slaap verblijf voor de twee jongens, die in een één persoons-ledikant de nachtrust moesten genieten. De totale woonruimte had een lengte van zes en een breedte van vier meter. Een kachel en een fornuis, dich bij de slaapvertrekken gelegen, had den de moeilijke taak om het tochtige krot te ver warmen. (Niet Officieel) Trekking van Maandag 8 Februari 1932 Se KLASSE, 13c LIJST HOOGE PRIJZEN: 1297 8440 14109 1000 2705 SVzaL1"05 18717 1 40°^ 16331 man ^L5404 6469 7659 8920 10896 1 17080 "M5 18087 19117 100— 14 170 P* JZEN VAN 70— 1027 1 5? ,?«i 487 540 682 809 1601 1617 ïtóo !H3 1401 1413 1582 1976 2211 Mm i 49 1858 1878 m2 s a iss if« jm 3155 3173 3372 3655 3686 mL 3915 3945 40U6 4016 4060 4120 4241 4270 4461 4475 4661 tj? 4902 5003 5085 5224 5279 5387 S 5420 5446 5603 5692 5812 5834 MM" 5979 5998 6059 6125 6233 6271 6292 6561 6632 6634 6704 6770 6782 6780 6883 6921 7040 7075 7299 7341 7578 7662 7704 7885 7972 7973 8009 8043 8179 8183 8284 8328 8478 8659 8674 8709 8719 8910 8913 8969 8993 9017 9231 9243 9307 9543 9550 9566 9608 9709 9984 9996 10068 10103 10225 10324 10373 10399 10416 10730 10890 11069 11305 11464 11537 11568 11587 11636 11706 11713 11871 11900 11906 12072 12152 12330 123S0 12453 12615 12639 12670 12700 13208 13221 13254 13667 13770 13951 14043 14146 14251 14289 14430 14582 14601 14611 14745 14789 14819 15065 15095 15114 15120 15126 15163 15295 15355 15673 15711 15852 15937 15973 15989 16023 16179 16221 16284 16378 16499 16501 167S6 16789 16840 16844 16999 17159 17307 17671 17689 17708 17722 17776 17801 17812 17916 17920 18016 18022 18089 18228 1S648 1S783 18S64 18963 18983 19139 19182 19208 19249 19275 19528 19668 19674 19705 19775 20060 20096 20144 20290 20434 20452 20662 20711 20S57 11035 912 1932 2532 3108 4187 4899 5416 5970 6508 6794 7635 8049 8701 9028 9651 10347 11310 11774 12429 13317 14398 15348 16021 16591 17638 17912 18663 10218 19S58 20663 40 230 483 892 1169 1542 1774 2027 2269 2177 2668 2885 3094 3309 3476 3813 4066 55 252 556 903 1268 1558 1843 2073 2278 2485 2678 2940 3099 3363 3491 3867 4076 57 313 578 927 1301 1564 1S96 2075 22 79 2519 2690 2990 3105 3382 3518 3891 4091 NIETEN. 110 113 119 167 227 322 370 3S9 414 449 665 713 780 793 832 941 9S3 1051 1056 1063 1335 1389 1515 1527 1530 1573 1625 1665 1755 1760 1919 1924 1927 1931 1947 2129 2133 2158 2177 2186 2289 2302 2341 2395 2461 2522 2531 2555 2605 2649 2696 2703 2774 2786 2840 3007 3011 3072 3074 3082 3122 3200 3204 3263 3293 3384 3425 3463 3466 3467 3590 3639 3663 3672 3685 3962 3965 3967 3992 4007 4232 4293 4309 4535 4540 4553 4711 4733 4821 4919 4923 4939 5210 5237 5277 5408 5418 5433 5608 5627 5663 5811 5817 5825 6025 6038 6047 6164 6181 6199 6361 6391 6393 6538 6618 6626 6876 6886 6896 7085 7093 7102 7251 7255 7294 7458 7507 7518 7796 t .4 7864 8078 8102 8106 8426 8-151 8463 8902 8917 9025 9230 9238 9255 9532 9544 9546 9657 9700 9706 9810 9846 9925 10148 10168 10189 10345 10360 10396 10537 10541 10597 10728 10787 10805 11052 11057 11060 11266 11267 11311 11439 11520 11540 11768 11785 11793 11956 11993 12005 12289 12307 12350 12526 12551 12567 12653 12673 12584 12839 12904 12146 13165 13168 13190 13532 13578 135S9 13685 136S9 13694 13847 13SS6 13941 14077 14161 14166 14381 14403 1441! 14488 14510 14543 14663 14665 14751 14848 14907 14914 15033 15063 15069 15184 15209 15214 15445 15474 15478 15662 15680 15686 15803 15810 15849 16033 16063 1C073 16323 16404 16462 16894 16942 16965 17191 17207 17233 17461 17463 17501 17676 17685 17730 17833 17834 17857 17983 17995 17996 18157 18202 18231 4095 4103 4325 4393 4474 4482 4525 4554 4592 4595 4597 4631 4841 4851 4882 4897 4909 4965 5057 5128 5137 5188 5290 5305 5309 5317 5385 5504 5525 5529 5553 5564 5771 5788 5792 5798 580O 5844 5869 5876 5899 5983 6054 6132 6150 6151 6163 6218 6226 6308 6320 6325 6433 6446 6453 6525 6531 6817 6828 6861 6864 6872 6901 6909 6957 7014 7078 7124 7133 7161 7171 7185 7321 7329 7404 7417 7428 7539 7560 7582 7610 7661 7881 7932 8003 8025 8059 8120 8126 8356 8358 8390 8524 8569 8628 8681 8682 9047 9136 9145 9163 9215 9266 9332 9343 9362 9413 9547 9547 9556 9575 9589 9725 9738 9764 9766 9795 9938 9941 10055 10087 10094 10192 10222 10234 10240 10241 10427 10437 10480 10192 10504 10615 10643 10679 10692 10727 10883 10893 10903 10938 11037 11062 11131 11160 11185 11241 111322 11340 11347 11382 11411 11654 11656 11672 11702 11714 11816 11S47 11S56 11SS9 11918 12,147 12060 12107 12138 12141 12359 12371 12440 12469 12503 12571 12620 12626 12648 12649 12723 12795 .12811 12827 12830 12964 12975 13104 13112 13116 13335 13365 13390 13408 13444 13594 13598 13640 13649 13674 13722 13739 13751 13769 13779 13968 13999 14C079, 14013 14046 14171 14193 14223 14241 14245 14432 14443 14465 14475 14477 14556 14601 14638 14641 14654 14753 14763 14771 14S07 14813 14947 14970 14976 14986 15028 15077 15115 15116 15143 15157 15259 15271 15277 15318 15367 15496 15537 15580 15623 15657 15701 15790 15793 15796 15S01 15898 15903 15944 15947 15965 16141 16159 16171 16214 16223 16X61 16763 16796 16832 16S88 16974 16993 17038 17135 171S2 17294 17302 17336 17395 177400 17529 17568 17604 17628 17652 17749 17786 17794 17804 17808 17895 17944 17958 17960 17982 18003 18065 18104 18122 18125 18287 18260 18279 18309 18317 18327 18335 18341 18404 18410 18476 18494 18504 18505 18632 18824 18856 18862 18870 18873 18884 18885 18984 18997 19072 19086 19123 19126 19279 19294 19307 19320 19343 19369 19425 19460 19534 19554 19618 19622 19632 19637 19654 19694 19770 19804 19823 19906 19930 19933 20069 20076 20131 20189 20195 20247 20267 20287 202S9 20304 20315 20372 2037a 203i8 20412 20419 20429 20485 20577 20596 20593 20607 20630 20645 20650 20657 206S6 20687 20734 20834 20836 20870 20936 20951 20976 Verbeteringen 5e klasse 12e lijst: 13027 m.z. 18355 18708 18901 19289 19483 19682 20007 20267 20396 20600 20703 13037 De beide achterlijke jongens waren een groote last voor den vader. Tot werken waren zij niet in staat. Zij konden nauwelijks spreken. Eenige keeren heeft B. dan ook getracht offl zich van zijn twee onvolwaardige zoons langs wettelijken weg te ontdoen. Hij verzocht den bur gemeester van Oldebroek om te bevorderen, dat de ■jongens in een gesticht opgenomen zouden I worden. B. deed zelfs een beroep op een in deze streek wonend Kamerlid, doch ook dit mocht niet baten. De jongens bleven thuis, 's Ochtends ging de i vader de deur uit en hij sloot het hek af. Het I jongste kind werd bij familie ondergebracht, het meisje moest naar school, de twee embecillen moes ten hun fortuin maar in de vrije natuur zoeken. Er breekt brand uit In luttele minuten is van het coulissenhuisjc niets meer over dan een rookende hoop. Twee totaal verkoolde lijken worden er uitgehaald, de lijken dér twee achterlijke jongens. B. verklaart, dat hij 's ochtends om kwart over zes de kachel aanmaakte. Daarna ging hij naar buiten. Hij zag vlammen uit den schoorsteen komen, rende naar binnen, haalde het jongetje en het meisje uit het huis, snelde nogmaals het huisje in, doch kon het slaapvertrek van de twee jongens niet meer be reiken, daar de boel in lichterlaaie stond. Wel is het B. gelukt om nog iets van het schamele huisraad te redden, maar de jongens verbrandden. Men vondhun hevig geschonden lijken. Het brandende rieten dak is boven op hen terecht gekomen. Het blad stelt nu een reeks vragen in verband, met veronderstellingen die te Wezep geuit wol den, als zou hier opzet in het spel zijn geweest. Onderzocht moet worden, aldus het blad: Hoe het mogelijk is, dat een a twee minuten na het uitbreken van den brand geen mogelijkheid bestond om de twee jongens van den vuurdood te redden, terwijl B. wel in staat was om beddegoed. dat even ver van de buitendeur verwijderd u'aS* in veiligheid te brengen. Er zijn nog tal varf bezwarende onis-aii^'9^ heden, voor den aanmaak der kachel is sporig veel papier verbruikt: de jongens va, den vader tot last, en deze kreeg bij o\ er j- van hen 100 per kind. Hij getroostte zie,'

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6