VoetbaSoverzicht (Westen). Ajax verpletterd Hermes. - Pasteur en van den Bosch op schot, zij passeeren den K.F.C. keeper 7 maal, - Hen senationeele strijd in Knkhuizen Sparta protesteert, 't Gooi wint in IJmuiden en R.C.H. slaat H.B.S. - Nog 4 degradatiecandidaten in Afdeeling I. V.S.V. neemt de leiding in Afdeeling II door een over winning te Hilversum en door een nederlaag van D.F.C. - Een verzwakt Xerxes met 5-0 door Z.F.C. geslagen. - H.F.C. definitief hekkesluiter. - BlauwWit's zege op V.U.C. z.f.c. 3 4 5 1 5 3 Ons honderdjarig kadaster. 1832—1982. premiebetaling hiervoor. Het blad laakt de pas sieve houding van het Zwolsche parket, dat niet persoonlijk een onderzoek heeft ingesteld, het onderzoek geheel aan den dorpssveldwachter over liet. geen secetie op de lijken heeft verricht, kort om, de zaak zeer luchtig heeft behandeld. En het blad meende, dat er alsnog alle aanleiding be staat voor een ernstig onderzoek. er op 10 staan, zoodat voor deze Zaandam mers dus uitkijken de boodschap is. Deze c clubs moeten nu nog ieder 2 wedstrijden spe len, o.a. ZVV-WA, welke match wel eens van beslissenden invloed kon zijn. DWS en Alcmaria hebben door hun successen op ZV en Kinheim hun positie op de 2e en 3e plaats versterkt. ae klasse B. EDO is kampioen; Zandvoort 6T overwonnen. Verder werd ZeeburgiaAFC 46, DECBaard I3 TOGBFC i2, HerculesVelox 2o. 2e klasse D. Texel 2Helder 4 43, MLD 1Oudesluis 4o, HRC 4Petten I 23. 3e klasse E. Oudesluis 2DES 1 33. 4e klasse D. Helder 6Succes 4 2o, BKC 3- werd met oog I IO. gespeeld. Adspiranten L. HRC BSchagen A 03. lallants- Reserve ae klasse A. HRC 2—Blauw Wit 3 2—3, KFC 2—De Vo- lewijckers 2 3T, VSV 2RCH 2 I4. Le Spartaan 2DEC 2 36. Reserve 3e klasse A. OSV 2West-Frisia 2 63, Hollandia 2 Alcmaria Victrix 3 7o. AFDEELING II. Adspiranten M. HRC ESchagen B ol, Hlder EBKC A 20. R.C.A.—HELDER 0—4. (ie Beker-ronde.) Het Bestuur van Helder had het weten klaar te spelen, dat de Amsterdammers be spelen, Bijl schuin op doel richtte en Burger den bal in het net liep, waren de Amsterdam mers daardoor ietwat geïntimideerd, en kreeg Helder voor een poos een licht overwicht, maar het schieten bleef beneden peil Toen de Amsterdammers zich intusschen hersteld pad den, was het voor Schotting c.s. weer zaak om op te passen en was van alles nog moge.ijk. Burger ging met Spigt van plaats ruilen, maar voor de voorhoede beteekende dat geen ver~ betering. Vier minuten voor het einde scoorde Helder plotseling, toen Meerbeek inschoot en de bal van den paal in het net sprong, en vlak voor het inde nam Bijl no. 4 voor zijn rekening, na flink doorloopen. H.R.C. II—B W. III a—3. Een wedstrijd van verknoeide ka-.sen. Deze voor de thuisclub zoo belangrijke wed strijd is in een nederlaag geëindigd. hebben dit aan zichzelf te wijten door ondoordach» spel en het verknoeien van de gemakkelijkste kansen. Zelden zullen er in een wedstrijd zoo veel bijna niet te missen kansen onbenut ge reid bleken hier te spelen. Zoodende waren laten zijn. De bezoekers, ofschoon iets minder K. N. V. B. AFDEELING I. ie klasse. Hermes-DVS—Ajax 0—7; HVV—KFC 71; Stormvogels't Gooi 03, RCHHBS 3ij West-FrisiaSparta 44. Er gebeuren in ons voetbalwereldje vreem de en wonderlijke dingen; vooral als het tegen het einde loopt volgt de eene verrassing na de andere, vooral wanneer het z.g. degradatie candidaten betreft. Bezien we bovenstaande uitslagen, dan frappeert toch zeker wel de heeft echter weinig nut van deze zege, daar ook HVV wist te winnen. RCH had meer moeite met HBS, dan de cijfers zouden doen vermoeden, want het is een zeer afv/isselend spel geweest. Een be paald overwicht heeft geen van beiden gehad. De thuisclub had met de rust een 1o voor sprong, om die spoedig daarna met 20 te vergrooten. Bij HBS ontbrak een schutter, totdat Vermetten er in slaagde met een ver schot te scoren. Ettelijke kansen bleven nog onbenut. Uit een hoekschop werd het 31. Te Enkhuizen is het tusschen West-Frisia en Sparta een felle en bewogen kamp geweest, waarin van beide clubs een maximum van inspanning is gevergd geworden. Spannend en sprekende nederlaag van KFC, een club dit voj emotie is deze match geweest, alleszins 3 fraaie overwinningen in successie geboekt J waard om gezien te worden. Het terrein was heeft. En 't Gooi. die de laatste weken klap tjokvol. West-Frisia is bekend door het bui- op klap kreeg, slaat zoowaar Stormvogels in tengewone élan, waarmeee zij een offepsief eigen hol. Wat Ajax betreft, de cijfers spreken reeds genoeg voor zichzelf: een machtelooze voor hoede, die te pletter liep op het solide back- stel Diepenbeekvan Kol; anderzijds een vlottf aanval, die de grillige luimen van een De Bruin naar behooren afstrafte. Ajax is niet bepaald overheerschend geweest, al was den strijd fei telijk na '20 minuten spelen reeds beslist. Dt veel betere techniek der Ajaciden moest wel doelpunten opleveren, ondanks zeer verdien stelijk keepen. Rust trad met een 3o leiding in. De doelpunten werden gemaakt door Vol kers (2), Jurriaans (2), Mulders, Ten Have en van Reenen. De leiding was zeer zwak, er werden talrijke fouten begaan die ongestraft bleven. „De Haagsche Leeuw verslindt KFC", schrijft het „Volksblad" zeer terecht. Wie der voetbalprofeten heeft zich een dergelijke uit slag durven denken? Toch zeker niemand. Door zeer sluitend samenspel en een produc tieve bui in de eerste helft, is het HVV ge lukt een klinkende en verdiende overwinning kan opzetten. Ook in den aanvang van dezen wedstrijd trachten de Enkhu'zenaars deze tactiek toe te passen, doch Sparta beant woorde dezen krachtigen opzet met een ste vig verweer en toen de zenuwen ietwat tot I rust kwamen, ontwikkelde zich een mooie wedstrijd, waarin beide aanvalslinies beurte lings ten aanval gingen. Sparta nam de lei ding door Nieland, terwijl een schot van For- menoy schitterend door v. d. Zei gekeerd werd. De geelroode voorhoede speelde minder door tastend dan gewoonlijk; plotseling echter, toen Sparta opgedrongen was, kreeg de W.-F.- spil Bakker den bal. In een wip zat de voor- hoede bij het Sparta-doel en schoot maar Nieveld stompte den bal over de lat. Nog geen minuut later scoorde Sparta haar 2e doelpunt door Nieland. Daarmede werd ge- draaid. West-Frisia zette er onmiddellijk na rust een straf tempo in en Sparta werd ge- j heel teruggedrongen. Zymni die voor Stel ling ingevallen was zat er op als een waarlijke duivel en Ramkema speelt 50 pet. beter dan voor rust. Talrijk waren de voor ie klasse. HilversumVSV 24, ZFCXerxes 5-o, AD O—DFC 21, FeijenoordHFC 32, Blauw WitVUC 31. Overzicht. Ook Afdeeling II heeft haar verrassingen, al waren er ditmaal niet zooveel als den vo- rigen Zondag. De grootste surprice was wel de nederlaag die DFC tegen ADO leed (21) in Den Haaig. De Dortenaren zijn blijkbaai heelemaal de kluts kwijt en hun eerst zoo fraaie kans op den titel is er nu klein door geworden. Nu staan zij vierde plaats en troont VSV, dat te Hilver sum met 42 over Hilversum zegevierde, aan het hoofd, terwijl ZFC en Feijenoord zich tuschen de leiders en DFC plaatsten. Dt Zaapdammers wonnen n.1. op eigen veld met S0 van Xerxes en Feijenoord voltrok te Rotterdam het vonnis over HFC, dat slechts met één doelpunt verschil (32) verloor, doch zelfs een gelijk spel zou haar niet meer van de fatale plaats hebben afgeholpen. Laten wij hopen, dat de Haarlemmers zich zoo krachtig mogelijk zullen voorbereiden voor de komende degradatiewedstrijden. Wie zou in den aanvang hebben gedacht, dat DFC en Blauw Wit nog eens huurlieden op de rang lijst zouden worden? De Amsterdammers ver sloegen VUC in het Stadion (31) en staan nu onder DFC op de 5e plaats. Hooger kun nen zijn evenwel dit seizoen niet meer komen. Door omstandigheden volstaan we voor dit maal met bovenstaand overzicht. Alleen dit, dat het treffend is dat een clubje als VSV, daar ergens in IJmuiden-Oost verblijvend, aan den kop gaat van een afdeeling, waarin groot heden als Feijenoord, DFC en HFC een plaats hebben. wij in de gelegenheid deze voor onze stad onbekende club aan het werk te zien. Laten wij onmiddellijk zeggen, dat Helder hard zeer hard heeft moeten werken voor de pun ten; een walk-over is het geenszins geweest. Goed beschouwd viel pas in de laatste 5 mi nuten de beslissing. RCA, welke in de 4e klasse zelf in den aanval, speelden meer doordacht en hebben daaraan dan ook de overwinning te danken. Het B.W.-elftl vormde meer een ge heel en ieder behield zijn plaats. Bij HRC werd het elftal vaak op de allerzonderlingste manier door elkaar gegooid Nu iets over den wedstrijd B de laatste plaats bezet, heeft kranig partij gegeven en met eere verloren; een tegenpunt Nauwelijks is het spel 3 min. oud of de ba zoekers weten reeds te profiteeren van een was beslist verdiend geweest. Helder was wat misverstand in de 11 KC-achterhoede. Met de het veldspel betreft handiger en geroutineerdei thuisclub blijft het sukke.en en het duurt dan en de achterspelers solider in hun spel, maar 91 «.„u v00r d°e' was er absoluut geen verschil in uiterst kwaliteit; beiden kregen hunne kansen in ge- al op de mate, maar het schot was zelden zuiver, waardoor veel kansen verloren gingen; aan d( afwerking ontbrak zeer veel, vanwege verkeerd opstellen en dan nog altijd dat eeuwige ge- pingel. Nu moet echter erkend worden, dat door absentie van Wieren de voorhoede een wijziging moest ondergaan, waardoor deze linie, die toch al niet het sterkste deel van het team is, bepaald verzwakt was, t.w. de bezet ting van de links- en rechtsbinnenplaats, welke geruimen tijd voor dat er een werkelijk goede aanval opgezet wordt. De bal wordt schitte rend voor doel geplaatst, maar de HRC-bin- nenspelers weten de bijna niet te missen kans B.K.C.-nieuws. De algemeene vergadering. Op de algemeene vergadering van BKC, die Zaterdagavond in het clublokaal werd ge houden, kwamen de tongen los over den slech ten financieelen toestand der vereeniging. Had penningmeester Webeling vorig jaar nog over een saldo van 158.— te beschikken, thans is er een nadeelig saldo van 58.hetgeen volgens Bartjes neerkomt op een achteniit- gang van ruim tweehonderd gulden in één jaar. Men werd het er al spoedig over eens, da\ de contributie van 15 op 25 cent gebracht moest worden en dat strenge maatregelen tegen wanbetalers het eenige geneesmiddel is. Zoo besloot men hen die meer dan 2 gulden achter zijn en dat zijn er nog al wat ge legenheid te geven maandelijks f 2.— af te be talen en voor 't overige deze bepaling te ma ken: vier weken niet betalen, dan de vijfde week niet meer voetballen. Liever tweede klas- ser, dan op deze wijze voortgaan, merkte de voorzitter op.. Over de dicipline en de orde in de vereeni ging is ook heel wat afgepraat, t Is een be- kend verschijnsel bij Poldersche vereenigin- gen dat er weinig clubliefde in de leden schuilt. Gevolg hiervan is onvolledigheid van elftallen en bemoeilijking van de taak der elftal-com missie, die daardoor haar prestige dreigt te verliezen. Dat moet maar eens uit zijn, ging de voorzitter voort en we gelooven dan oolg vast en zeker dat het bestuur voortaan geen toegevendheid meer zal toonen. Er werden drie bestuurs- en twee elftal commissie-leden gekozen. De heer D. Blaauboer stelde zich wegens vertrek niet meer beschikbaar. Namens dn ver eeniging dankte de voorzitter den heer Blaau boer voor zijn vele diensten. Gekozen werden: Weijers (herkozen), T. op grandiose wijze te verknoeien. Gedurende de Post (die met Weijers in 't vervolg het secre- eerste helft wordt dit nog eenige keeren her- tariaat bijhoudt) en Van Loon. Het bestuur haald. Het spel gaat nu meer gelijk op, ook de bestaat dus thans uit: Kaan (voorz.), Weijers tegenpartij laat eenige prachtkansen onbenut, maar na een goed half uur weten ze den stand op 2o in hun voordeel te brengen. Met dien stand gaat de rust in. Na de hervatting van het spel krijgen we een herhaling van het vertoonde van voor de rust. beslist onvoldoende was. Veen als rechtsbuiten i Wel is de thuisclub bijna voortdurend in den De stand is: te behalen; een prachtige revanche derhalve, zetten van Peereboom en doelpunten konden daar de Hagenaars in de Koog met 72 heb ben verloren. Deze hooge score is met een enkel woord verklaard: bij KFC lukte niets en bij de Hagenaars alles. En als de laatsten dan ook in de tweede helft de geboden kan sen hadden benut, zouden de dubbele cijfers niet uitgebleven zijn. Het spel der Koogers viel geducht tegen; vooral het slechte plaatsen was oorzaak, dat HVV steeds den bal had. Na 10 min. had HVV reeds een een 30 voor sprong door Pasteur (2) en van den Bosch (1), na keurig spel van Max Jansen, die links buiten speelde. Nieuwenhuis, de spil van KFC, moest toen uitvallen, die door C. Mol vervan gen werd. De Koogers waren toen eenigen tijd in de meerderheid, maar schoten slecht; zelfs een penalty bracht geen succes. Nog voor rust werd het 6o door doelpunten van Pasteur en vain den Bosch. Na rust speelde HVV een stuk minder en wilde het te mooi doen. Bij KFC lukte letterlijk niets; De Haag sche keeper was trouwens in goede conditie. Tenslotte gelukte het aan Bouthoorn de eer te redden. 't Gooi boekte een kostbare zege op Storm vogels. Reeds twee minuten na den aanvang hadden de Hilversummers succes door Mei- lof, die een voorzet van Grijzenhout haindig benutte. Stormvogels viel voortdurend aan, maar had geen geluk. Nog voor draaien had 't Gooi de leiding van 20. Dadelijk na de hervatting werd het 3—0 door Wentink Stormvogels hield hardnekkig vol, doch vacks en keeper weerden zich uitstekend, 't Gooi CM - m te ai U) 75 b£ verl. goals v.t. -4-3 P P. V.S.V. 16 10 3 3 33—29 23 17 10 43—28 23 Feyenoord 17 11 1 37—30 23 D.F.c. 16 10 48—23 21 Blauw-Wit 17 5 6 6 34—33 16 Hilversum 17 7 1 38 -43 15 A.D.O. 17 6 2 9 33—40 11 Xerxes 17 5 9 28—41 13 V.U.c. 17 4 4 9 34—39 12 H.F.C. 17 3 2 12 19—39 8 was prima, hoewel hij den besten halfback tegenover zich had. Minder was de linksbuiten, wiens voorzetten steeds te laag waren en mei zijn schot telkens faalde. Eureer was midden voor en wisselde goede met slechte momenten in gelijke mate af; zijn doelpunt was mooi. De middenlinie deed het goed, al is dan ook het het plaatsen van den rechtshalf notz voor ver betering vatbaar. De backs waren als vanouds, resoluut en trapvast, een enkel blundertje dan daargelaten. Keeper Kossen heeft niet te veel te doen gehad; wat hij kreeg werd op goede wijze door hem verwerkt. Bij RCA mangelde het eveneens aan een goed verband, al deed de voorhoede wel eens aardig werk. Linkshalf, rechtsback en keeper waren de meest opvallende spelers, na rust trad de rechtervleugel nogal op den voorgrond. Het schieten was over het algemeen slordig. Daar RCA hetzelfde tenue heeft als Helder, speelde de laatste ir geel shirt voorzien vnn een verticale zwarte baan. Helder speelde voor rust tgen zon. De eerste aanval was voor RCA, aanval, maar voor het doel is het hopeloos mis. Bij een uitval weten de bezoekers na een half uur voor de derde maal te doelpunten. Nu pas schijnt de thuisclub wakker geschud. Een krachtig offensief wordt ingezet en binnen tien minuten weten ze den achterstand tot 32 te verkleinen. Het publiek volgt nu den wed- stijd vol spanning. Daar staat plotseling de HRC-linksbinnen alleen voor het doel op nau welijks 5 meter afstand. Ieder verwacht den gelijkmaker, maar.... de bal gaat huizen hoog noemde elftallen elkaar de punten afhandig te over het doel. Nog een laatste poging, maar maken. Hetgeen geen dér partijen scheen te ook deze mislukt en als de scheidsrechter het gelukken. Aan weerszijden werden de beken- einde aankondigt hebben de bezoekers welver- <je „dotjes" ongeaccepteerd gelaten. Toen de 1 diend gewonen en de kampioenskans is voor Schipper op een through-pass doorliep en wil- en Post (secretariaat), Webeling (penn.) en Van Loon (comm.) De elftal-commissie werd verrijkt met de heer J. Hendrikse en B. de Vries, zoodat dit college bestaat uit: Kaan (voorz.), Weijers (secr.), Bakker, Hendrikse en de Vries, leden. Er werd een commissie benoemd die eer feestavond ten bate van de kas in elkaar zal zetten. Naar men ons meedeelde, laat deze commissie er geen gras over groeien en verder nieuws is dan ook spoedig te wachten. Tenslotte moeten we nog vermelden dat de heeren Post en Van Loon zich beschikbaar steelden om de contributie in Breezand te innen. B.K.C. 3Callantsoog 1. Zondagmiddag 12 uur probeerden bovenge- HRC zoo goed als verkeken. M-L.D.-nieuws. Zondag j.1. speelde MLD op één na haar laatste competitiewedstrijd tegen Oudesluis. Daar het weer schitterend was, beloofde dit een aardige wedstrijd te worden. Wij zijn dan ook niet in onze verwachtingen bedrogen. Om die door v. d. Wal afgeslagen werd. Burger pikt kwart over twee (Oudesluis kon door onvoor- den bal op, zet deze schuin voor doel, waar ziene omstandigheden niet tijdig aanwezig niet uitblijven; het was Horsman die door goede doelpunten de stand gelijk wist te maken. Hierna brak een sensationeele periode aan. Sparta, met den moed der „degradatie- wanhoop", stortte zich in het spel en bij een doelworsteling gaf Nieland zijn club opnieuw de leiding. De thuisclub scoorde daarna in buitenspelpositie, maar direct daarop scoorde Zymni een „echt" doelpunt. Tien tellen later hadden de Rotterdammers de leiding weer heroverd door een schot van De Jong. Het spel was flitsend snel. Bij een algemeenen aanval van de thuisclub kwam Zymni eensklaps te voorschijn en in vollen ren liep hij den bal met de hand in het Sparta-doel, waarop een algemeen protest volgde; de tribunes waren in rep en roer en ook de Sparta-spelers gesti culeerden heftig. Het resultaat was, dat beide grensrechters, zoomede een speler van de thuisclub, „hands" geconstateerd hadden, maar Zymni ontkende dat ten stelligste, zoo dat de heer van Gessel naar het midden wees. Deze beslissing had opnieuw rumoer en gejoel tot gevolg. Er waren toen nog enkele minuten te spelen, maar van voetballen was geen sprake meer; daartoe waren de gemoederen t« bewogen. Sparta heeft protest aangeteekend. se klasse A. Alcmaria VictrixKinheim 43, WFCDe Spartaan 1—5, DWS—ZW 5—0, Bloemen- daalHaarlem 2—5, WAHRC oo. Het begint in de onderste regionen door bovenstaande resultaten te spannen. WA heeft nu 12 punten en Spartaan 8. ZVV blijft AFDEFLING III. ie klasse. HeraclesVitesse 14, PECRob. et Ve- Iocitas 15, WageningenTubantia o2, AGOVVZAC 32, EnschedeGo Ahead o1. 16 12 o 4 16 li 1 4 16 925 AFDEELING IV. Enschedé Go Ahend A.G.O.V.V. 40—13 43—20 55—35 ie klasse. LongaNAC 24, BleyerheideWillem 22, De ValkPSV 13. P.S.V. Eindhoven N.A.C. 16 16 15 10 11 9 50—31 44'30 3630 II 22 22 20 AFDEELING V. ie klasse. FrieslandGVAV 4—3, Veendam—FVC 5o, AlcidesFrisia 51, VelocitasAchil- les 32, LeeuwardenBe Quick 3I. Velocitas Veendam 1.6 16 16 14 9118 5618 30 29 N.-H. V. B ie klasse C. Helder 3Succes 2 34, BKC IWierin- gerwaard 1 3o. een back tracht weg te werken, hij kan er ech- i ter niet bij en de snel toeloopende Veen scoort onhoudbaar. Dat was reeds in de eerste minuut een doelpunt, wat dus een goed begin was. Toch zou de score 60 min. zoo blijven! RCA onderneemt dan een paar snelle aanvallen, eerst gaat de bal naast en daarna krijgt Kossen een schot te stoppen. Helder komt iets in de meer derheid en is in het veld beter, maar voor doel schuttert het binnentrio geweldig, waardoor steeds mislukkingen. De binnenspelers blijven steeds te veel achter en hebben van vrij op stellen geen kaas gegeten. Het eerste kwartier van den strijd kenmerkte zich door 3 hoek schoppen op het R.-doel; die allen even keurig genomen werden, maar ondanks de noodige spanning geen resultaten brachten. Als H. daarna weer een hoekschop genomen heeft, ontstaat na 20 min. spelen een dito op dat I H.-doel, waaruit er indirect nog twee het ge- volg zijn. Helder is thans veel sterker; een schuiver van Bijl wordt door den doelman op fraaie wijze onschadelijk gemaakt. Een gevaar lijke doorbraak, geleid door links, wordt op corner gekeerd en daarna is Schotting genood zaakt den bal over de cornerlijn te werken en redt even later subliem. Voor rust krijgt H. nog 3 corners te nemen en de Amsterdammers één, maar de stand bleef onveranderd. 31 voor Helder zou zonder overdrijving een beter beeld van de krachtsverhouding hebben ge geven; dat had ook stellig gekund, wanneer het binnentrio meer capabel was geweest. De eerste 20 minuten van de 2e helft was RCA gevaarlijker met haar aanvallen dan Hel der. De gasten waren met goede voornemens bezield en slaagden er in door hun snelle spurv de Helder-verdediging uit hun spel te brengen. Het spande nu en dan geducht: wèl weerden de backs zich verdienstelijk, waartoe ook de keeper het zijne bijdroeg, maar de voornaamste factor dat toen door RCA geen enkele maal ge doelpunt werd, was toch wel het zeer slechte schot van de binnenvoorwaartsen. Maar de H.-voorhoede was hierin al niet veel beter; de middenvoor 9choot tot' 2 maal toe in vrije po sitie over de lat en Meerbeek deed hierin niet voor hem onder. Toen echter, na 20 min. zijn), fluit scheidsrechter van der Hoff beide elftallen in het veld. Na den toss. begint MLD tegen de zon in te spelen. Direct wordt van beide kanten flink aangepakt, ofschoon blijkt dat MLD wel eenigszins in de meerder heid is. Oudesluis was daarentegen niet op z'n sterkst uitgekomen, want er speelde een jongen mee van pl.m. 15 jaar, wat de MLD- spelers noopte eenigszins voorzichtig te zijn, daar anders bedoelde persoon op den grond geworpen zou worden. Ofschoon van beide kanten, zooals wij reeds schreven, flink aan gepakt werd. bleven doelpunten uit. Nadat ongeveer al de helft van den tijd voor de rust verstreken was, gelukt het den midvoor van MLD na een doorbraak den stand op 1o te brengen, waarmee de rust inging. Onderwijl was Petten ook op bezoek gekomen, welke na hun overwinning op HRC 4 hoopten dat MLD een nederlaag zou lijden, wat hun van de bovenste plaats zou verzekeren. Na de rust werd er met dezelfde, wij zou den haast zeggen met nog meer enthousiasme door beide elftallen aangepakt. Dit had tot resultaat, dat na 10 minuten spelen de mid voor van MLD den stand op 20 bracht, spoedig gevolgd door een derde goal (3o). Kort daarop werd Oudesluis een penalty toegekend, n.1. door het omverloopen van bo- vengenoemden persoon van 15 jaar. Hoewel deze misslag niet met opzet gebeurde, moest de straf toch toegekend worden. De penalty werd genomen, doch jammer voor Oudesluis, ging het schot ver over de lat. Wij zeggen jammer, omdat Oudesluis minstens I tegen punt had verdiend voor haar harde werken. Even daarna, na verscheidene schoten van dichtbij op het Oudesluis-doel, gelukte het den rechtsbinnen om de stand nog te ver- hoogen (4o). Hierna kwam het einde. Ofschoon MLD met dezen uitslag tevreden kan zijn, had de stand toch wel eenigszins anders kunnen zijn. MLD had er n.1. best nog eeniige doelpunten bij kunnen krijgen, Oude sluis echter had er ook wel een paar verdiend. Door deze overwinning staat MLD nog steeds gelijk met Petten, en zien wij vol belangstel ling hoe het eindresultaat zal zijn. de schieten, gleed hij weg en de bal draaide over de lat. Een vrije schop haalde de C.- keeper uit de bovenhoek. De strandbewoners waren wat forscher en beheerschten dan ooi meestentijds het middenveld. Toch konden z< het door stug verdedigen niet tot een doel punt brengen,al heeft het soms weinig ge scheeld. De „strijd" dreigde in een puntloos spel uit te loopen. „Kreeg ik nog maar één bal," jammerde de Schipper. En ziet, drie minuten voor 't eindt kwam de kans en met een venijnig hard schot was de Callantsooger „Odijk" gepasseerd. Korten tijd hierna was 't afgeloopen. BKC 3 is tenminste als Succe9 4 het niet meer op z'n heupen krijgt van de laatste plaats af, wat toch een aardige belooning is voor twee wedstrijden serieus aanpakken. Scheidsrechter Westenberg leidde uitstekend. B.K.C.Wieringerwaard 3o. Deze match behoort tot een der „evenmen- ten" van het „boerenland" en geen wonder dan ook dat er veelbelangstelling was, nu tevens het weer volmaakt was. BKC had drie invallers, één op de links binnenplaats en twee op de kanthalfplaatsen. Het elftal zag er als volgt uit: Blaauboer, doel; W. en R. Pijnakker, achter; M. v. Teulingen Jz., L. Wiggers en Leo Pijnakker, midden; M. v. Teulingen Hz., H. Tauber, T. Post, P. Blaauboer en Jac. v. Wees, voor. Wieringerwaard was volledig; had om zo> te zeggen z'n zwaarste geschut aangebracht Zoo was Klaas Schenk na zijn zes weken lang snoepreisje naar Zwitserland opnieuw van de partij. De Poldersche ploeg heeft er eindelijk weer eens flink opgezeten. Geen wanklank, geen gekanker werd gehoord, alles marcheerde zoo als het moest en allen waren bezield van de gedachte dat het nu eens moest gebeuren. Daarin zijn ze uitstekend geslaagd. Vooral de voorhoede was één groote verrassing en heeft een verbazende ijver aan den dag gelegd. Dit kon dan ook leiden tot drie mooie doel punten. De eerste hiervan verdween na 20 min. spelen in de W.-touwen van het been van Post, de beide anderen scoorde invaller Blaauboer in het eerste half uur van de twee de helft. Wieringerwaard heeft evenwel meer tegen stand geboden dan de cijfers onwillekeurig doen vermoeden. Over het algemeen waren de roodbroeken in het veld even sterk, maar veel minder gevaarlijk. En hierin schuilt dan ook de verklaring van de 3o zege der geel zwarten. 34) (Door A. Govers). Men heeft van iedere gemeente de plans van de oorspronkelijke opmeting bewaard, zoodat van bijna alle gemeenten de plans van de periode 18111832 nog bestaan in hun oorspronkelijken vorm (minuutplans). Aan die plans zijn toegevoegd kopieën, z.g. bijbladen, die voorbestemd zijn om alle veranderingen die er komen, op te nemen. Wanneer nu elke verandering direct op het bijblad zou worden toege past, dan zou men het geheele jaar door op dat plan moeten radeeren en verande ren, en indien er, wat men kadastraal zegt, „een beetje veel gebeurt", m.a.w. veel veranderingen van eenzelfde com plex perceelen in een jaar voorkomen, dan was zoo'n bijblad in minder dan geen tijd doorgeraderd en versleten, terwijl een overzicht van de verschillende toestan den, waarin de perceelen verkeerd heb ben, verloren zou zijn. Om dit alles te ver mijden is men er in den loop der jaren toe gekomen om van elke verandering een z.g. „hulpkaart" op te maken. Verandert een perceel voor de 1ste maal na de oor spronkelijke meting, dan maakt men op een vel papier van 29 bij 46 cm een kopie van het minuutplan en construeert op deze hulpkaart den nieuw opgemeten toe stand. Verandert dat perceel in den loop van hqt jaar nog eenige malen dan kopi eert men telkens den laatsten toestand van de vorige hulpkaart en construeert op de kopie de nieuwste wijzigingen. Aan het einde van het jaar heeft men op die manier een groot aantal hulpkaarten ver kregen en deze worden dan op de bij bladen bijgewerkt. Men radeert op de bij bladen den vervallen toestand weg en brengt de situatie van de I a a t s t e hulp kaart (wanneer een perceel in den loop van het jaar meermalen gewijzigd is) op het plan. Het minuutplan blijft in z'n oor spronkelijken perceelsvorm gehandhaafd. In de maanden November, December en Januari treft men op de kadasterkantoren al het teekenaarspersoneel bezig met de bijwerking (het zoozeer geliefde „krab ben"). In Januari geven de bijbladen dus weer: de terreinstoestand tijdens de laat ste opmeting. Aangezien het kadaster niet „bij" is (dit op te vatten in de beteekenis van: een achterstand hebben, door een tekort aan personeel) zijn de plans nooit zoo ideaal bijgewerkt, dat ze ook inder daad den volledigen eigendomstoestand van 31 December j.1. geven. Er blijven nog duizenden akten liggen, die nog niet op gemeten en toegepast zijn. Behalve minuutplans en bijbladen, die alléén bestemd zijn voor het landmeetkun dige personeel, zijn er nog verschillende kopieën die dienen voor het publiek ert ter oriënteering van deb landmeter, in dien hij te velde z'n werkzaamheden ver richt. In minuutplans, bijbladen, hulpkaarten, veldwerken (dit zijn verzamelingen van meetgetallen, die zorgvuldig op het kan toor bewaard worden), registers van in- en overschrijving (hypotheekakten wor den in- andere akten overgeschreven) be zit het kadaster een buitengewoon waar devol archief. Het geeft weer de ge heele geschiedenis van elk perceel, vanaf de oprichting van het kadaster tot nu toe en is van onschatbare waarde voor de za kelijke rechten, die op den grond worden uitgeoefend, want hoewel er op de nauw keurigheid van een deel van het archief heel wat valt af te .dingen, een feit blijft het, dat niemand een zoo volledig over zicht heeft van de geschiedenis van elk perceel als het kadaster. Na dit overzicht van ontstaan en werk wijze van het kadaster, dat in zoo'n kort bestek niet anders, dan zeer oppervlakkig zijn kan, rest ons nog een bespreking van haar tekortkomingen. Zooals we zagen werd het kadaster op gezet met het doel een behoorlijke hef fing van de grondbelasting mogelijk te maken. Tegenwoordig echter is de grond belasting bijzaak het kadaster zou even wel reden van bestaan hebben, indien de heele grondbelastingrompslomp uit haar administratie verdween en de verzeke ring van de rechten op den grond hoofd zaak. Dat de bevoegde autoriteiten dit laatste nog steeds niet inzien ondanks de vin gerwijzingen, die er geregeld van ka dastrale zijde gegeven werden blijkt wel uit het feit, dat er tot nu toe vrijwel niets gedaan wordt, om de oorzaken, die maken, dat het kadaster tekort schiet, weg te nemen. Als eerste van die oorzaken noemen we: de onnauwkeurige grondslag, waarop misschien 90 pet. der tegenwoordige ka dastrale plans nog berust. De minuutplans werden opgemeten met een nauwkeurig heid, die voldoende was voor de grondbe lasting (grensscheidingen werden op hal ve meters nauwkeurig bepaald). De door die nauwkeurigheid bepaalde kadastrale nummers worden steeds maar weer in al lerlei akten gebruikt en in geval van con flict eischt het tegenwoordige publiek, dat het kadaster de grenzen zal aangeven met een 10 maal grootere nauwkeurigheid. Wanneer men nu van het begin (1832) af aan maar gezorgd had voor een goede bijhouding, had men het euvel der on nauwkeurige grenzen kunnen bepalen tot de minuutperceelen (perceelen voor komende op het minuutplan), maar gedu rende de eerste 50 jaren was de nauw keurigheid der bijhouding zeker niet groo-„ ter dan die der oorspronkelijke meting, zoodat ook ten aanzien van deze perceelen hetzelfde bleef gelden als voor de minuut perceelen. Pas de laatste 40 a 50 jaar zag men het groote belang in van een goede bijhou ding en dit gevoegd bij een groote ont wikkeling der landmeetkunde heeft ver oorzaakt, dat de bijhouding vanaf pl.m. 1886 heel veel verbeterd is. Vanuit de kringen der landmeters werd reeds lang de aandacht gevestigd op het nut van de verplichte aanwijzing der grenzen. Maar tot op heden bestaat die verplichting niet en is de landmeter ge noodzaakt vele metingen toe te passen, die niet door alle belanghebbenden zijn aangewezen. De gang van zaken is, dat de landmeter alle belanghebbenden op roept teneinde op het terrein aanwijzing der nieuwe grenzen te geven. Indien hij uit de verklaringen van hen, die ver schenen zfy'n, met voldoende zekerheid kan concludeeren, welke nieuwe scheidingen hij moet opmeten, vermeldt hij op z'n veldwerk, wie er by de aanwijzing tegen woordig waren (soms ook jvie niet) en op deze weinig zeggende handeling berust de verdere perceelsvorming. Er is geen schriftelijk bewijs, dat de partijen inder daad op het terrein waren, nog minder, dat ze in hun kwaliteit van zakelijk recht hebbende of gemachtigde bevoegd waren om aanwyzing te geven. In geval van proces zal dan ook o.i. geen landmeter onder eede durven verklaren, dat bepaal de personen bij een meting, misschien eenige jaren geleden, tegenwoordig waren. Ook hier zien we naast een tech nisch hooge volmaaktheid bij het meten een groote juridische leemte bij de aan wijzing. De slechte bijhouding in de eerste jaren en de, juridisch, gebrekkige aan wijzing in latere jaren zijn wederom oor zaken van de tekortkomingen van ons kadaster. Een laatste factor, maar één van de be langrijksten, is: het niet ter kennis van het kadaster brengen van verschillende vormen van eigendomsovergang! Ten einde hierop niet al te diep in te gaan, zal van deze eigendomsovergangen alleen de voornaamste, n.1. de eigendomsverkrlj- ging door verjaring worden besproken. Art. 1922 Burg. Wetb. luidt: Om door middel van verjaring den eigendom eener zaak te verkrijgen, wordt vereischt, een voortdurend en onafgebroken, ongestoord openbaar en niet dubbelzinnig bezit als eigenaar. Art. 2000 stelt de bezitstermijn op 20 jaar, indien men een titel en op 30 jaar, wanneer men geen titel heeft. Roept men dus de hulp van het kadaster in, teneinde een bepaalde grens op het ter rein te laten uitzetten, dan dient men er zich wel van bewust te zijn, dat de betrok ken landmeter slechts uitzet de kadastrale grens (waarvan de nauwkeurigheid soms niet te groot is), maar dat die kadastrale grens dikwijls aanmerkelijk kan afwijken van de werkelijke elgendomsgrens, die b.v. door verjaring ontstaan kan zijn. In koop- en hypotheekakten worden vaak perceelen genoemd, waarvan de grenzen op het terrein door verjaring geheel an ders zijn geworden, dan de grenzen van de kadastrale nummers, voorkomende in die verschillende akten. In een proces geeft de kadastrale grens- uitzetting geen enkele waarborg voor de juridische juistheid der feiten en het mag dan ook een wonder heeten, dat tot nu toe de wensch naar een beter kadaster slechts uitgegaan is van het landmeetkundige personeel. Waaraan is het dan te wijten, dat er van buitenaf zoo weinig wordt aangedron gen op een, meer rechtskracht bezittend, kadaster? In de allereerste plaats aan hgt vertrouwen, dat men heeft in het kadaster en in de 2e plaats aan de onbekendheid met alles, wat met het kadaster samen hangt. De groote massa van ons volk ziet in den landmeter, die een grens uitzet, meer een rechter dan een scheidsrechter, en slechts enkelen begrijpen, dat juist hel omgekeerde waar is. Evenzoo is het ver trouwen in de notarieele akten haast on begrensd en het moet nu toch duidelijk zijn, dat ook deze dikwijls gegevens kun nen bevatten, die geheel afwijken van de werkelijkheid en bedoeling van partijen. Langzamerhand zal de actie, van ka dastrale zijde geboerd, succes moeten heb ben en zal het Nederlandsche volk zelf gaan inzien, welke gevaren er voor het crediet- en hypotheekwezen dreigen, in dien ons kadaster niet gewijzigd wordt. In dit verband zal het u verwonderen te vernemen, dat reeds in 1906 door een Staatscommissie, waarin o.a. zitting had de toenmalige Ingenieur-Verificateur van het kadaster, L Boer, de groote voor vechter van een rechtsgeldig kadaster een wetsontwerp werd gereed gemaakt, dat in vele opzichten de tekortkomingen van het kadaster wegnam (en voor de toe komst zou doen verdwijnen) en op de in voering waarvan, ieder, die het wèl meent met een beter kadaster, mpt smart zit te wachten. Hoewel wy van het tegenwoordige hoofd bestuur der Directe Belastingen waar onder het kadaster ressorteert niet durven verwachten, dat het dit wetsont werp nog eens van onder het departemen tale stof zal opvisschen, hopen wij, dat langzamerhand alle grondeigenaren en andere zakelijk rechthebbenden zullen in zien, dat het tegenwoordige kadaster niet voldoende waarborgen biedt voor hunne rechten, en dat zij met grooten drang de regeering zullen trachten te bewegen een beter kadaster te scheppen. De eerste 100 jaar hebben dit niet kun nen verschaffen, hopen wij, dat de 2e 100 jaren ons land voor rechtsgeldig kadaster zullen opleveren. EINDE.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7