SOMT VAi DINSDAG 9 FEBIARI1932 Gemeenteraad van Texel. Rekening-courant-overeenkomst, van de H. M. v. L. en van het Bestuur van den Tot dusverre zijn B. en W. niet geslaagd met Bond van werk9evers in het landbouwbedrijf te Afwprin n n v - de Plaatsing van het tweede gedeelte van de 1 eXe1, waarin wordt medegedeeld, dat de loonen g de heer R. P. Keijser, wegens ziekte, leening ad 213.000. 'n Eierland zich bewegen om 0.25 per uur, en j" 1.° CC,ren H' Lcb°r e." A' Epe' Laatstgenoem- In verband hiermede stellen B. en W voor dat' wanneer de loonen bij de werkverschaffing met de Rotterdamsche Bankvereeniging voor den °P een overeenkomstig peil worden gebracht de tijd van één jaar een rekening-courant-overeen- werk9evers bereid ziJn het in dienst nemen van komst aan te gaan tot ten hoogste 100 000— vreemde werklieden zoo lang mogelijk uit te stel- j len, indien mogelijk tot 1 Mei a.s. de komt later ter vergadering. Bij de opening der vergadering biedt de Voor- zi(ter den Raad een overzicht aan over het jaar 1931, en zegt dat hem een uiting van dank- (debetrente hoogstens 5%, credietrente hoogstens baarheid past, dat het Nederland en in het bij zonder ons eiland gelukt is aan de crisis in het afgeloopen jaar het hoofd te bieden. De heer De Graaf meent de tolk der ver gadering te zijn, als hij den Voorzitter dankt voor Het gesprokene en hem met zijn gezin een ge lukkig nieuwjaar toewenscht. De notulen van de vorige vergadering worden, met een kleine aanvulling vastgesteld. Ingekomen stukken. Berichten van aanneming van benoemingen tot bestuurslid van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in de gemeente; 3%). De heer Lap beveelt aan, te trachten een ge deelte der leening bij ingezetenen onder te bren gen. De polder Waal en Burg heeft op deze wijze succes gehad. Het dubbele van het benoodigde is aangeboden. De V oorzitter zal hiervan nota nemen, in herinnering brengende, dat een paar kleine ge- meenteleeningen op dezelfde wijze geplaatst zijn. Tot het aangaan der rekening-courant-overeen komst wordt daarna zonder stemming besloten. Tijdelijke geldleening. .Voor het geval de overeenkomst met de Rot i j j c u i u i j terdamsche Bankvereeniging niet tot stand mocht tot lid van de Schoolcommissie en tot bestuurslid s M kunnen komen, stellen B. en W. voor een tijdelijke leening aan te gaan, tot een maximum van het Algemeen Armbestuur en van het Alge meen Weeshuis worden voor kennisgeving aange nomen. Rioleering. Een adres van D. Vos e.a., houdende het ver zoek eener rioleering, aan te leggen in de Kerke- steeg te Oudeschild. De Voorzitter stelt voor het adres in han den te stellen van B. en W. om prae-advies, en merkt op, dat op de begrooting voor 1932 daar voor geen gelden zijn gevoteerd. Nadat de heer Bruin voor verbetering van den toestand gepleit heeft, wordt overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten. Werkverschaffing. Een adres van G. Roos, waarin deze verzoekt tewerk te worden gesteld bij de werkverschaffing, en waarin gewezen wordt op tewerkstelling bij minder noodzakelijke gevallen. De V oorzitter zegt nader onderzoek toe. Een adres van het Nederl. Instituut van Archi tecten, waarin wordt verzocht zoo weinig moge lijk projecten te laten ontwerpen door gemeente- personeel, wordt, als zijnde op ongezegeld papier gesteld, ter zijde gelegd. Vrachtvervoer. In een adres van een 20-tal vrachtrijders wordt geklaagd over bevoorrechting van hun collega's P. en C. Kalis, en wordt publieke aanbesteding of een andere billijke verdeeling van de verschil lende transporten verzocht. De Voorzitter deelt mede, dat naar hem gebleken is over het afgeloopen jaar aan P. Kalis inderdaad meer werk is opgedragen dan aan andere vrachtrijders. In de eerste plaats is dit toe te schrijven aan de proefneming met het ophalen van vuilnis op de buitendorpen, waarvoor be zwaarlijk telkenmale een anderen voerman kon worden genomen en welke proef langer duurt dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Overeenkomstig het verlangen van adressanten is thans het ver- voei van steenen openbaar aanbesteed, doch, als men thans de lage inschrijvingssommen ziet, wekt dit medelijden op, omdat op die manier door de vrachtrijders met verlies gewerkt wordt. De heer Dogger wijst er op, dat het adres santen niet zoozeer te doen is om openbare aan besteding dan wel om beëindiging van bevoor rechting. Dit schuilt niet enkel in den reinigings dienst. Spr. zal geen verwijten doen, maar op de belangen der verschillende vrachtrijders is niet gelet. Dit is wellicht buiten B. en W. gmgegaan, hetgeen niet wegneemt, dat zij daarop hadden moeten letteta. Spreker stelt de vraag, wat aan adressanten zal worden medegedeeld. De heer Lap zegt, dat B. en W. beter hadden gedaan in plaats van thans eene openbare aan besteding uit te schrijven, te beloven, dat zij het werk zooveel mogelijk over de vrachtrijders zullen verdeelen; dit zou den Raad meer bevredigd hebben Ncfer de Voorzitter mededeelt is in 1931 veel werk opgedragen aan den Bond van vracht rijders, die zelf voor verdeeling zorgde. De heer Vlaming (wethouder) deelt mede, dat klachten B. en W. voor het eerst einde 1931 bereikt hebben. De vrachtrijdersbond had moeten bepalen, dat Kalis buiten den Bond slechts bij uit zondering een opdracht had mogen accepteeren. Dat B. en W. geen bevoorrechting bedoeld heb ben volgt genoegzaam uit het feit, dat juist B. en W. den vrachtrijders de oprichting van een bond sterk hebben aanbevolen. Ook thans raadt spr. dit sterk aan. Aangezien het adres nog niet ter tafel van B. en W. is geweest, heeft de Voor zitter slechts zijn persoonlijke meening kunnen zeggen. De heer De Graaf brengt in herinnering al jaren op openbare aanbesteding van de werk zaamheden te hebben gehamerd. Z.i. is dit de eenige weg om iedereen een kans te geven, B. en W. hebben sprekers adviezen ir. dit opzicht steeds in den wind geslagen, waarom hij protesteert tegen het gesprokene doc-r den heer Vlaming. Na nog eenige discussie wordt het adres hierop ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Wegverbetering. Een verzoek van H. van Boven e.a. om ver harding op eenvoudige wijze van een gedeelte over 50 meter van den Achterweg wordt even eens in handen gesteld van B. en W„ nadat de voorzitter heeft te kennen gegeven, dat Baen W. misschien eenige voorloopige verbeteringen zou den kunnen aanbrengen. In dit verband wijst de heer De G r a a f er op, dat vele bewoners van de Cocksdorp vroeger jaren een bron van inkomsten vonden in de schel- penvisscherij. Wanneer uit een te nemen proef, die spreker aanbeveelt, mocht blijken, dat niet verharde wegen met schelpen te verbeteren zijn, dan zou deze visscherij mischien kunnen worden hervat, hetgeen tot verruiming der werkgelegen heid zou bijdragen. Den heer Epe is het bekend, dat op Terschel ling dergelijke proeven genomen zijn. De Voorzitter zegt overweging toe. Verkoop gronden bij de haven te Oudeschild. een maximum van 106.500.af te lossen uiterlijk 31 Dec. a.s. en rentende 1J boven het promesse-disconto bij de Nederlandsche Bank. Eveneens conform besloten. Vergoeding ingevolge art. 13 der Lageronderwijswet 1920. Adres van J. Oosterhof, wonende te Z.Eierland, om vergoeding van de kosten ad 258.per jaar voor het vervoer van zijn 2 leerplichtige kinderen, naar de op 5 K.M. afstand staande lagere school met den Bijbel, te Oosterend. De hoop uitsprekende, dat de anderen ingeze tenen in dit éénée geval geen aanleiding zullen vinden het tot dusverre door hen ingenomen standpunt te verlaten, door geen tegemoetkoming te verlangen, en zich op het standpunt plaatsende, dat het Gemeentebestuur zich bij een wettelijke regeling heeft neer te leggen, stellen B. en W. voor aan den aanvrager een vergoeding toe te kennen groot 106 per jaar, zijnde 72 voor abon nement op de autobus en 34.— voor twee rij wielen, berekend naar 1 cent per K.M. per fiets. Hierover gaat de Raad in comité-generaal. Na de heropening zegt de heer De Graaf niet met de voordracht mede te kunnen gaan, om dat artikel 13 naar zijn meening in gevallen als deze misbruikt wordt. De heer Lap sluit zich geheel aan bij den heer De Graaf. Spreker wenscht in geen enkel op zicht mede te werken aan de uitvoering van een wettelijk voorschrift, dat voor de Gemeente fu neste financieele gevolgen kan hebben. Meerdere raadsleden onderschrijven dit. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 8 stemmen .Voor stemmen de heeren Kikkert, S. Keijzer en Vlaming. Het verzoek wordt hierop z.h.s. van de hand gewezen. Grondaankoop en wegaanleg bij Oudeschild. B. en W. stellen voor een overeenkomst aan te gaan met de N. V. Handelmaatschappij Dros Co., betreffende den aanleg van een 220 meter langen weg over hare gronden te Oudeschild, op kosten van de vennootschap, met dien verstande, dat de kosten 35. per strekkenden meter niet zullen overschrijden, een perceel grond voor sport terrein bij de school, en een terrein voor den bouw eener ambtswoning, alsmede voor het maken van den weg op 12 meter, zal de gemeente een koop som betalen van 200. De bewoners van de perceelen aan het gedeelte reeds bestaande weg zijn bereid de voor hun wo ningen gelegen strookjes grond kosteloos voor wegverbreeding aan de gemeenthe over te dragen. De voordracht wordt z.h.s. aangenomen. wegverbreeding aan de gemeente over te dragen, fondsbelasting. B. en W. bieden een ontwerp-verordening aan tot heffing, ingaande 1 Mei 1932, van 60 opcen ten op de gemeente-fondsbelasting, geen verhoo ging met 20 opc.). De heer Lap, in aanmerking nemende den be langrijken meevaller uit het wegenfonds, de uit- keering van gewetensgeld ad 1200.en den geraamden post voor onvoorziene uitgaven, komt tot de conclusie, dat we bezig zijn met het vor men eener reserve en dus met een belanrijk lager aantal opcenten kan worden volstaan. De V oorzitter merkt op, dat de meevaller uit het wegenfonds volgens den gewonen regel ter ontlasting zal komen van het jaar 1933. De heer K e ij z e r heeft ook vroeger bij de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting redeneeringen gehoord als thans van den heer Lap. Spreker kan zich daar mede niet vereenigen. Als geen reserve gevormd wordt loopen we groot gevaar te sluiten met een tekort. De heer P a r 1 e v 1 i e t vereenigt zich met het voorstel van B. en W., al zal de aanneming daar van een storm van verontwaardiging doen opgaan, nu de Raad tot geen salarisverlaging van het per soneel overging. En als er eens een overschot is, dan is dat z.i. een daad van wijs beleid. De heer Kikkert kan het standpunt van den heer Lap niet deelen. Spreker heeft den indruk, dat de inzameling van het crisis-comité tegenvalt, waarom het noodzakelijk moet worden genoemd iets achter de hand te hebben. De heer Lap heeft becijferd, dat feitelijk met 5 opcenten zou kunnen worden volstaan, doch wil gaan tot 50 opcenten. De Voorzitter wil niet onvermeld laten, dat d» dienst 1931, naar zich laat aanzien, met een flink batig saldo zal sluiten; voor 1932 zijn er echter tegenvallers en geregeld besluit de Raad tot nieuwe uitgaven. De heer Kikkert merkt op, dat telkenjare de dienst aanvangt met een batig saldo, zoodat dit feitelijk geen batig saldo is. llit overweging, dat we niet weten, waarom het Gemeentebestuur in deze tijden kan komen te staan, is de heer P a r 1 e v 1 i e t voor het vormen ccuer reserve, hoe gaarne hij zuinig wil zijn. I 'c heer L 1 r zegt, dat iedereen hoopt, dat we thans bet slechtste jaar hebben. Waarom moet thans aan belasting niet meer dan hoogst noodig r.oodig geheven worden. Er moet juist thans toch De heer Bruin beschouwt dit als een dreig brief. De Voorzitter voorziet moeilijkheden met Ged. Staten, als B .en W. met dezen brief in hun bezit, het loon bij de werkverschaffing zouden handhaven op 2.75 per dag. B. en W. achten zich daarom genoodzaakt den Raad voor te stel len het normale dagloon voor het spitwerk in het Natte Vlak vast te stellen op 2.50. De reis naar en van het werk medegerekend kan dan een der gelijk loon geacht worden niet boven het plaatselijke loonpeil uit te komen. Kan de Raad hiermede accoord gaan, dan kunnen de werk- loozen begin van de volgende week weder aan het werk gezet worden. In het andere geval dur ven B. en W. niet op de vereischte goedkeuring van Ged. St. op de noodige begrootingswijziging vooruit te loopen, en zal het te werkstellen moe ten worden uitgesteld. Spreker wil er op wijzen, dat het gevaar van overloopen van den boer naar de werkverschaf fing niet denkbeeldig is. Eén geval, is bekend. Nadrukkelijk wil spreker er op wijzen, dat deze kwestie enkel raakt de loonen bij werkverschaf fing. Wanneer binnenkort zal kunnen worden begonnen met het aanleggen van het rijwielpad Jan Ayeweg-Den Hoorn, zijn B. en W. vrij, om dat dit werk buiten de werkverschaffing valt. Geenszins is het de bedoeling van B. en W. de loonen over de geheele linie te verlagen. Reeds in 1928 stelde de Regeering bij de sub sidieverleening als voorwaarde, dat de loonen alhier niet hooger dan 2.50 mochten zijn. De heer Bruin vraagt, of het niet denkbeeldig is, dat Ged. Staten zich met de loonregeling zul len inlaten. Spr. heeft vernomen, dat in het vorige jaar boeren wel Belgische arbeiders in dienst heb ben genomen, enkel voor den kost. De heer K e ij z e r wijst er op, dat de arbeiders zich zelf zoo weinig wapenen tegen de gevolgen van werkloosheid en acht het aanbevelenswaar- waardig dat bijv. de pers de arbeiders opwekt toe te treden tot een werkloozenkas. De heer De Graaf zegt, dat we moeten be rusten in het onvermijdelijke. Het adres berust op goede motieven en wanneer we bedenken, dat in het afgeloopen najaar voor 30 ct. per uur ge werkt is, in aanmerking genomen de prijsdaling der levensmiddelen, 25 ct. per uur geen buiten sporige loonsverlaging. Volgens spreker werken B. en W. in de goede richting. De heer Dros deelde mede, dat voor het te Texel betaalde loon de boer zooveel arbeiders var. elders kan krijgen als hij verlangt.. De heer P a r 1 e v 1 i e t merkt op, dat het adres van de werkgevers meer indruk zou hebben ge maakt, wanneer de boeren meer Texelsche arbei ders in dienst hadden gehouden. De heer Lap acht het van veel belang, dat de vreemde werkkrachten zoo lang mogelijk worden weggehouden. Dwangmaatregelen bestaan daar -tegen niet. Hierover wordt nog nader van gedachten ge wisseld; verschillende raadsleden geven nog hun opinie over de zaak. Tenslotte wordt in stemming gebracht het gewijzigd voorstel van B. en W. om van den Staat aan te nemen voor 200 per H.A. het volspitten van 5 H.A. grond in het Natte Vlak, en dit werk door werkloozen te laten verrichten voor 2.50 per dag, met dien ver stande, dat voor eiken M2 die per dag minder dan 100 M2 wordt omgespit, IJ ct. gekort wordt. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 stem men. Tegen stemmen de heeren Doggers, Henkes en Bruin. Vlasbewerking. Mede op initiatief van den heer De Graaf heb ben B. en W .onderzocht in hoeverre de land bouwers bereid zouden zijn het door hen geteelde -vlas ter verruiming van de werkgelegenheid alhier te laten bewerken, met het resultaat, dat enkelen zich daartoe bereid hebben verklaard bij een toe slag van 7 per 1000 K.G. bewerkt vlas, mits het door hen te betalen loon 0.25 per uur niet behoeft te overschrijden. B. en W. - meenen te moeten voorstellen hun het noodige crediet te verleenen; waarschijnlijk zal de te bewerken hoe veelheid die van 8 H.A. niet overschrijden. De heer De Graaf deelt mede, dat de bedoe ling is, dit werk niet enkel voor dit jaar uit te voeren, doch blijvend gevestigd te krijgen. Wan neer de arbeiders in dit werk geschoold zijn, is er wel een behoorlijk loon mede te verdienen. Of het dezen winter reeds opgang zal maken, moet, gelet op het loon dat thans geboden kan worden, worden afgewacht. De arbeider moet be grijpen, dat voordeel voor den boer uitgesloten is, zoodat hij deze poging om werk te vinden voor de oudere arbeiders, voor wie het afleggen van groote afstanden zijn bezwaren heeft ,op prijs stellen moet. Dat de goedgezinde werkman dit zal doen, daaraan twijfelt spreker niet. De heer De Bruin is ingelicht, dat het een vrij zwaar en stoffig werk is. De vraag van den heer De Graaf, of Rijks subsidie is aangevraagd, wordt door den voor zitter ontkennend beantwoord; daarmede zou te veel tijd gemoeid zijn. De heer Dogger ziet er geen bezwaar in hen, -die de proef willen nemen, hun gang te laten gaan. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Rondvraag. De heer Bruin vraagt verbetering van de drinkwaterpomp aan den Schilderweg. Tevens verzoekt spr. den voorzitter, als gedelegeerd com missaris van de N.V. T.E.M., te willen bevorde ren, dat het vastrecht voor electriciteits-afname I betaald kan worden in maandelijksche gelijke j termijnen. De heer Kikkert dringt aan op wijziging van den vuilafvoer aan Den Hoorn. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Sluiting. In cultuur brenging van gronden door het Algemeen Weeshuis. Het bestuur van het Algemeen Weeshuis heeft zich op verzoek van B. en W. bereid verklaard de in Waalenburg gelegen gronden der instelling in cultuur te brengen, al naar mate B. en W. dit ter verruiming der werkgelegenheid noodig ach ten, wanneer in de kosten van de arbeidsloonen een gemeentelijk subsidie wordt verleend van 40 voor zoover het werk in dagloon door werkloozen zal worden uitgevoerd. Voor publiek aanbesteed wordende gedeelten van het werk zal deze bijdrage niet verlangd worden. Na eenige discussies hieromtrent worden B. en W. gemachtigd, regelingen met het Weeshuis te treffen, met dien verstande, dat de gemeentelijke 1 u ij j u biidraae 40% van de arbeidsloonen niet zal over al betaald worden over een jaar met betere uit- /O komsten. treffen en uit te spreken, dat het de goedkeuring B. en W. stellen voor een tweetal stukjes qrond De voordracht van B. en W„ hierop in stem- %an den '^aad heef., dat de instelling de ka e/-v j_. j yronu voldoet uit rentegevend belegd kapitaal. aan de haven te Oudeschild en een gedeelte onder- ming gebracht, wordt aangenomen met 10 stern- grond van een door het Rijk aangekochte wo- men. Tegen de heer Lap. ning onder den havendijk beide a 1.aan den Staat te verkoopen. Maatregelen ter verruiming der Zonder hoofdelijke stemming wordt de voor- werkgelegenheid. dracht na eenige discussie aangenomen. Financieele regelingen. Vastgesteld worden ontwerp-besluiten tot wij ziging der gemeente-begrooting voor 1931, in Adres van het Bestuur der afdeeling Eierland verband met de genomen Raadsbesluiten RAADSOVERZICHT. In de wachtkamer konden we geen plaatsje meer bemachtigen, toen we even voor drie uur het gemeentehuis betraden, zoodat we in de gang den aanvang der vergadering moesten afwachten. Deze buitengewone belangstelling bleek een uit- uitvloeisel te zijn van de ontevredenheid der vrachtrijders, die dit misnoegen hadden uitgedrukt in een adres aan den raad, en nu eens gekomen waren om persoonlijk de uitwerking van dit schrij ven in oogenschouw te nemen. Het ging tamelijk rumoerig toe in het kleine vertrekje, waarvan voor de ventilatie de deur was opengelaten. Een der ..nieuwe raadsleden, werd toen hij de raadszaal betrad, zelfs nageroepen „als je niet voor ons spreekt, stem ik je nooit meer!" Gelukkig werd ons geduld niet lang op de proef gesteld, onge veer kwart over drie mochten we reeds binnen komen. Reeds direct ontwaarden we drie ledige stoelen en trokken reeds de conclusie, dat de griep ook de afwezige raadsleden gegrepen had. We sloe gen hierin echter de plank mis, alleen de heer R. P- Keijser was wegens ziekte afwezig, de heer Leber was „met verlof" en de heer Epe had medegedeeld wat later te zullen komen. Na de opening sprak de Voorzitter zijn Nieuwjaarsrede uit, of liever gezegd, de aanhef werd voorgelezen, de rest werd aan ieder der raadsleden en de pers op papier verstrekt, 't Was geen jammerklacht over de slechte tijden, hoewel men ook hier den crisistijd meemaakt, in vele op zichten, de cijfers in het overzicht toonen dit maar al te duidelijk aan. De agenda bevatte slechts 9 punten, doch reeds bij t eerste punt begrepen we, dat de illusie van een „korte vergadering" in rook vervloog. Twee adressen waren uit het dorp Oudeschild: een over rioleering van de Kerkesteeg en een ander over beharden van een weggedeelte aldaar. Het gelukte echter niet van den voorzitter een belofte voor verbetering te ontvangen, alleen een onderzoek zal worden ingesteld, daar deze wer- kén niet op de begrooting 1932 staan. Toen het verzoek van de vrachtrijders ter tafel tafel kwam, had vermoedelijk de aanwezigheid van de meeste onderteekenaars van dit adres op de publieke tribune wel eenigen invloed bij de be sprekingen, geen enkele stem ging op om afwij zend te beschikken. Waarlijk de vrachtrijders zullen hun gang naar het raadhuis niet betreuren. Alles ademde wel willendheid. De belangstelling in de overige punten der agenda was stellig niet groot; de publieke tribune liep na de behandeling van dit stuk geheel leeg; de gemeentebode bleef met de leege stoelen achter. Een nieuw besluit moest de gemeente weer nemen als gevolg van een verkeerd begrijpen van de zijde van het Staatsboschbeheer. Dit misver staan kostte de gemeente 100.daar 500 voor grondaankoop voor pad-Den Hoorn Jan Aijeweg was genoteerd inplaats van 400. De raadsleden konden over het algemeen slecht meegaan met een voorstel van B. en W. om den heer Oosterhof 106.per jaar beschikbaar te stellen voor kosten van vervoer van zijn 2 zoon tjes naar de school met den Bijbel, van Zuid- Eierland naar Oosterend. Den wensch uitspreken de, dat dit voorbeeld geen navolging zal hebben, dienen B. en W. dit voorstel in, daar deze aan vraag geschiedt in verband met de L. O. wet 1920. Gedurende de besprekingen gingen de deuren dicht en moesten we eenigen tijd de zaal uit. Blijkbaar was de heer De Graaf in de „geheime vergadering" op de vingers getikt, daar hij meen de, dat met den persoon in kwestie geen overleg was gepleegd. Toen de deuren opengingen vroeg de heer De Graaf excuus, en trok deze zijn woor den in, daar hem gebleken was, dat de heer Vlaming in deze zaak in het belang der gemeente was werkzaam geweest. Een voorgestelde heffing van 60 opcenten op de g emeentefondsbelasting kon de goedkeuring van den heer Lap niet wegdragen. Wel was deze verhooging bij de vaststelling der begrooting in uitzicht gesteld, doch de heer Lap noemde ver schillende „meevallertjes" op, en bleef volhouden: dat het nu geen tijd was om „potjes" te maken, en de raad de belangen der belastingbetalers moest behartigen. Bij de stemming kwam echter uit, dat niemand in deze aan de zijde van den heer Lap stond. Over punt 8, werkverruiming, werd heel lang en soms vrij heftig gediscussieerd. Het bleek, dat de gemeente weer aan het kortste eind trok, bij het Staatsboschbeheer. Toen door de werkloozen 7 van de aangenomen 12 H.A. in 't Natte Vlak waren volgespit, was het crediet van "t Staats boschbeheer uitgeput, en nu kan nog 5 H.A. wor den aangenomen, maar de gemeente moet thans f 135.in plaats van 85.per H.A. bijbetalen. Deze mededeeling werd echter zonder meer ge accepteerd, doch de moeilijkheden waren thans weer over 't loon. Zooals te begrijpen was, werd het voorstel van B. en W. zeer bestreden, vooral de heeren Par- levliet, Bruin, Dogger en Henkes hielden lange en vele betoogen. Toen ten slotte bleek, dat deze be paling alleen maar gold voor het werk aan het Natte Vlak, en alleen op deze voorwaarden de arbeiders Maandag aan het werk kunnen gaan, ging het voorstel van B. en W. er door. In een prijzenswaardigen ijver om den werk- looze arbeiders werk te verschaffen, hebben B. en W. het bestuur van het Algemeen Weeshuis toezegging gekregen, dat 3 perceelen grond door werkloozen in cultuur gebracht worden, echter is ook hier „bijpassen" de boodschap. Ook een bedrag van 240.werd beschikbaar gesteld, indien de vlas op Texel gerepeld wordt, inplaats van onbewerkte verzending naar België. Dit zou een werkkans voor arbeiders in Eierland zijn, die niet ver kunnen gaan. Of de vlasbewer king hier echter een bron van inkomsten zal kun nen worden zal de tijd leeren. In ieder geval is de proef te nemen. Bij de rondvraag dachten we reeds dat alle heeren hun kruit verschoten hadden, zelfs de heer De Graaf had niets te zeggen, doch we mochten het wonder van een „niets opleveren de rondvraag niet meemaken, en verwijzen daar voor naar het verslag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9