KOLEN? VEREENIGBE BRANDSTOFFENHANDEL DE DOLENDE MELEN. IS ALTIJD GOEDKOOPER Nederlandsche Middenstandsbaik NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr. 7081. EERSTE BLAD DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 60ste JAARGANG te Von Hindenburg heeft de candidatuur voor het presi dentschap aanvaard. - Kabinetscrisis in I rankrijk. - Een hevige strijd bij Sjanghai verwacht. - Japan blijft immuun voor alle bemiddelingspogingen. Visschers BCousenü Jaap Snor, Zuidstraat 19 BINNENLAND. 0 «[ISCII GOEDE. GOEDiODPE DAN SLAAGT U BESLIST Bil DE SP00RGRACHT No. 15. TELEFOON No. 485. TWEEDE KAMER GEMENGD NIEUWS KONINGSTRAAT 7 Handalscredieten Girorekening Het drama te 's-Gravenzande. De gefingeerde overval met roof. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Von Hindenburg heeft de candidatuur voor het presidentschap der republiek aanvaard, waardoor een groote spanning in Duitschland is gebroken, natuurlijk zal die eerst opgeheven zijn als straks de ver kiezingen (ongeveer half Maart) hebben plaats gehad. ..Het moet voor een man als hij, met sterke begrippen van trouw en gebon denheid, zoo schrijft de „Nw. Rott. Git. heel moeilijk geweest zijn om de groepen, die hem eerst bestreden hebben, aan de overwinning te helpen, tegenover hen, die hem eens aan hun hoofd hebben ge steld". En niet gering is ook het offer dat de 84-jarige brengt, zoo schrijft het blad ver der, om tot zijn 91ste jaar als hij dat bereikt gebonden te zijn aan een post, aan zoovele moeilijkheden, zoo zware ver antwoordelijkheid, zooveel reden tot on zekerheid als president te zijn onder de tegenwoordige omstandigheden; maar het gevoel van verantwoordelijkheid voor het lot van zijn land heeft overwogen. Von Hindenburg heeft dat medegedeeld in een verklaring, die op zichzelf reeds diepen indruk zal maken op de kiezers, die 13 Maart hun stem zullen uitbrengen. De aandrang van alle kanten, de adresbe weging onder leiding van Sahm, den bur gemeester van Berlijn, en vooral ook het besef dat geen ander hem kan vervangen als candidaat voor de groepeering, waar aan hij het lot van het rijk wil toevertrou wen, hebben voor hem den doorslag ge geven. Het blad vervolgt dan: De candidatuur van Von Hindenburg zal oppositie vinden over een heel breed front. Veel zal ervan afhangen wie can didaat wordt van de nationaal socialis ten. Stelt Hitier zich beschikbaar, Hitier, de heilige, door den hemel gezonden lei der, dan zal hij zeker een groot aantal stemmen op zich vereenigen. Van rechts, maar niet van nationaal socialistischen kant, hebben wij dit aantal zelfs op 10 millioen hooren schatten. Verder zal er zeker een communistische candidaat zijn. Ook deze candidaat zal een groot aantal stemmen verzamelen. Het is niet waar schijnlijk, dat een enkele communistische stem op Von Hindenburg overgaat. Wel is er alle kans, dat menig radeloos socia listisch arbeider eer zijn stem zal uitbren gen op den communist dan op den ouden maarschalk. Wij hebben het aantal stem men op de communisten in het voor hen gunstigste geval wel op 7 milioen hooren schatten. Het is natuurlijk heelemaal niet buiten gesloten dat alle dingen anders zullen loopen dan de „Nw. Rott. Crt." hierboven voorspeld heeft en dat de persoon van Hindenburg zoo'n grooten invloed op de stemming zal uitoefenen .dat hij bij eer ste stemming met groote meerderheid gekozen zal worden. Voor de politieke rust van het Duitsche volk is dat te hopen. Kabinetscrisis in Frankrijk. Frank rijk heeft onverwachts een kabinetscrisis Eigen werk, tijdelijke aanbieding f 2.25 (Let op den gelen winkel) gekregen. De kabinetszitting van Dins dag was reeds met groote spanning tege moet gezien. De kieswet kwam er in be handeling, die dezer dagen door de Kamer was aangenomen en waarbij met instemming van de regeering een voor- j stel tot afschaffing van de herstemmin gen bij de Kamerverkiezingen was aan- genomen. In deze zitting werd door den Senaat verworpen, met 157 tegen 134 stem men het verzoek van Laval, de behande ling van de interpellatie-Peyronnet tot Vrijdag te verdagen. De regeering had| daarvoor de kwestie van vertrouwen ge steld en is afgetreden. Om 17.25 heeft de regeering aan pre sident Doumer haar ontslag aangeboden, hetwelk deze aanvaard heeft. Doumer zou nog Dinsdagavond met onderhandelingen beginnen en volgens den regel de presi denten van Kamer en Senaat ontvangen. Het laatste kabinet-Laval is geen lang leven beschoren geweest. Het dateerde van 13 Januari, toen het na een kabinets crisis van enkele dagen vrijwel gelijk aan het vorige optrad, nadat Maginot, de mi nister van oorlog, was gestorven en Bri- and om gezondheidsredenen was ver dwenen. Vaz Dias seint nog: Evenals het tweede kabinet Tardiau on geveer een jaar geleden, is thans het tweede kabinet, Laval ondanks de meer derheid in de Kamer door den Senaat ver slagen. Hiermede is een gebeurtenis her haald, welke zich in de Fransche parle mentaire geschiedenis slechts uiterst zeldzaam voordoet. Laval is met niet min der dan 23 stemmen in de minderheid ge bleven bij de stemming over een eenvou dige motie van verdaging zonder politiek debat en zonder redevoering, waarin de motieven voor de verwerping werden uit eengezet. Men kan den toestand slechts ten volle begrijpen, indien men de toenemende spanning tusschen Senaat en Kamer in aanmerking neemt en het ontwerp-kies- rechthervorming in het centrum der be schouwing plaatst. De in de Kamer ver slagen oppositie onder leiding van Her- riot en Léon Blum was zich bewust dat dit ontwerp-kiesrechthervorming voor de oppositie beslissend was. Thans is het de vraag, hoe het nieuwe kabinet zal worden samengesteld. Een regeering Herriot schijnt volkomen uit gesloten, aangezien de Kamer geen socia listisch radicaal regiem zal dulden. De mogelijkhéid blijft een zakenkabinet, be staande uit senatoren, eventueel onder leiding van den vroegeren premier Barthou of een kabinet-Tardieu. Zijn te rugkeer op Woensdag wordt reeds zeker genoemd. Voorts doet het gerucht de ronde, dat een kabinet TardieuPaul Boncour zal kunnen worden gevormd. In China worden voorbereidingen Voor een grooten strijd getroffen. We heb ben in een vorig nummer reeds meege deeld dat duizenden Japanners te Sjang hai waren gekomen om een grooten aan val voor te bereiden, waardoor de toe stand, ook voor de buitenwereld, zeer hachelijk zou worden. Japan houdt zich doof voor alle pogingen van buitenaf om de verscherping van den toestand tegen te gaan. Men vraagt zich met angst af waar het op die manier heengaat. De Volkenbond, die al zooveel van zijn prestige door deze kwestie heeft ingeboet, heeft ook weer eens zijn stem doen hooren, in den vorm van een scherpe nota, waarin er op gewezen wordt dat de Raadsleden de noodzakelijkheid van een krachtiger optreden beginnen in te zien. De twaalf Raadsleden zou den, naar verluidt, eenstemmig ver klaren, geen door militair geweld ver kregen uitbreiding van Japansch gebied, hetgeen een schending beteekent van art. 10 van het Volkenbondsverdrag, ooit te zullen erkennen. Verder herinnert de nota aan de verplichtingen, die het Vol kenbondsverdrag, het Kelloggverdrag en het Negen Mogendheden-Verdrag, Japan hebben opgelegd en ten slotte wordt 'er op gewezen, dat China tot nu toe altijd de aanbevelingen en resoluties van den Raad heeft opgevolgd, maar dat Japan ze of heeft geweigerd, of niet heeft nage leefd. Waarschijnlijk zal Japan de nota voor kennisgeving aannemen. UIT HET MIJNBEDRIJF. Ontslag aan de particuliere mijnen. Naar uit Heerlen wordt gemeld, is aan een 500 arbeiders van de particuliere mijnen met ingang van 1 Maart ontslag aangezegd. In verband hiermee heeft de Algemee- ne Nederlandsche Mijnwerkersbond spoe dige bijeenroeping van de contactcom missie gevraagd, ter bespreking van de mogelijkheden om dit ontslag op groote schaal door bijzondere maatregelen te voorkomen. ONTSLAG BIJ CALVE-DELFT. Een bespreking is te Delft gehouden tusschen de directie van de Oliefabrieken Calvé-Delft en de hoofdbesturen der vak bonden omtrent het ontslaan van onge veer honderd arbeiders of invoering van de veertig-urige werkweek. Met meerderheid van stemmen heeft het georganiseerde personeel de veertig- urige werkweek verworpen.. Daarvan is het gevolg, dat een aantal arbeiders zal worden ontslagen. LOONREGELING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De Bond van Werkgevers be- bereid een loon vast te stellen van 21. De Haarlemsche correspondent van het „Handelsblad" meldt: De Bond van Werkgevers in het bloem- bollenbedrijf heeft in een Dinsdag gehou den vergadering besloten zich bereid te verklaren, tot het aangaan van een nieuw collectief arbeiderscontract op den grond slag van een weekloon van 21.indien dit contract tot stand komt vóór het ein digen van het loopende contract. Dit laat ste eindigt op 1 Maart. Zooals wij reeds eerder meldden, wordt door de R. K. en Christelijke arbeiders organisaties een loon van 22.ge vraagd, de modern georganiseerde stel den den eisch van 23.40 per week. In den Raad van Werkgevers zijn niet de R. K. en Protestantsch-Christelijke pa troons georganiseerd; de organisaties van die werkgevers moeten nog een be slissing nemen. De in den Bond georganiseerde werk gevers zijn het kleinst in aantal, maar hebben het grootste aantal arbeiders in dienst. VEEFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. De Prov. Bond van Rundveefokvereeni- gingen in Noord-Holland heeft Maandag te Hoorn ziin 56ste algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den heer Jb. Blaauboer Kz. van Schagen. Deze wees in zijn openingswoord op de groote moeilijk heden, waarmee de veefokkerij tegenwoor dig heeft te kampen. Toch zou men z. i. hierop in de laatste plaats moeten bezui nigen, opdat, wanneer weer betere tijden aanbreken, de rendabiliteit svan de bedrij ven zoo hoog mogelijk kan worden op gevoerd. Uit het jaarverslag van den secretaris, i den heer E. Koster Dz., bleek, dat de bond jbij den aanvang van 1931 bestond uit 33 fokvereenigingen, tellende 675 leden fok- jkers. Op het eind van het jaar was het i aantal leden gedaald tot 634. Het wordt betreurd, dat zoo weinig jonge boeren tot de organisatie toetreden. Mededeeling werd gedaan, dat waren opgemaakt 7498 volledige melklijsten, waarvan 3913 van dieren met erkende af stamming; 1416 melklijsten werden tus- schentijds afgebroken. Over het algemeen gaven de cijfers reden tot tevredenheid. Een groote fout is altijd nog het veelvul dig gebruik van éénjarige stieren. De kosten van den bond hebben bedra gen 31.449, d. i. gemiddeld per lid 46.59 en per melklijst 4.20. Tot bestuurslid (vac. D. Laan) werd ge kozen de heer J. Helder, te Berkhout. In de middagvergadering hield ir. L. de Vries, rijksveeteeltoonsulent voor Noord- Holland, een inleiding over de beteekenis van mineralen voor de voeding van onze landbou whuisdieren. Vergadering van Dinsdag 16 Februari. Door den heer O u d is een wetsvoorstel ingediend inzake maatregelen betreffende de loopende pachtcontracten; de heer W ij n k o o p vraagt verlof tot de regee ring vragen te mogen richten met betrek king tot een vreemd sterfgeval op 20 Sept. in het jongenshuis „St. Jan" te Soest. Daarna komt aan de orde het Kortingswetje. Wetsontwerp tot tijdelijke korting op uitkeeringen aan gemeenten en provin ciën. De r.-k. heer G o s e 1 i n g merkt hieromtrent op, dat de hierbedeelde kor tingen niet zijn opgenomen in het dek kingsplan van de regeering, en dat de bate voor de schatkist nihil is. Er is geen enkel verband tusschen het gemeentefonds en de salarissen der gemeente-ambtenaren. Hij vreest, dat dit wetsontwerp de samenwer king tusschen de verschillende organen van bestuur niet zal bevorderen. Ten aan zien van de provincie beteekent de bezui niging heel weinig. Zijn conclusie is: de doelstelling der regeering is eng en een zijdig en de middelen deugen niet, en als zoodanig kan spr. het wetsontwerp niet aanvaarden. Ook de heer Marchant (v.-d.) laat zich in ongunstigen zin uit. Hii acht het als middel om tot loonsverlaging te komen, ondeugdelijk en onnoodig en meent voorts, dat het twijfelachtig is of het finantieel voordeel voor het Rijk zal opleveren. Het is een salariskorting, waarop het etiket van bezuiniging is geplakt. Als er ten op zichte van de uitgaven wat aan te merken valt op sommige provincies, waarom, vraagt spr., zoekt men het dan niet in beter algemeen toezicht en waarom wor den geen gemeentebesluiten vernietigd wegens buitensporig hooge salarissen? Maar dan zou de regeering dat moeten motiveeren en nu, zonder motiveering, is het gemakkelijker. Ook wordt de gemeen telijke autonomie er door aangetast. De heer Van Vuuren (r.-k.) acht, op zichzelve beschouwd, de korting in het licht der tegenwoodige omstandigheden niet onlogisch. De gemeenten worden ten aanzien van de uitkeering uit het gemeen tefonds verschillend behandeld. De regee ring had, als zij onderscheid wilde maken, dit moeten laten afhangen niet van één belasting, maar van den totalen druk der verschillende belastingen in elke gemeen te op zichzelve. Spr. verklaart zich voorts tegenstander van dit wetje. Ook de a.-r. heer De Wilde heeft ern stige bezwaren ertegen. Wil men de auto nomie der gemeenten beknotten, dan ge schiede dit langs den koninklijken weg en niet over de wet van 1929. De regeering gaat zich, zegt spr., in een wespennest steken. Hii zal zich in afwachting van het antwoord der regeering, zijn stem voorbe houden. De heer RutgersvanRozenburg (c.-h.) ziet in het ontwerp geen aantasting van de gemeentelijke autonomie, die in Grond- en Gemeentewet toch reeds aan merkelijk is beperkt, maar wil eveneens zich zijn stem voorbehouden in afwach ting of de regeering het verband tusschen het ontwerp en de salarieering handhaaft. De heer Van den Tempel (s.-d.) drukt zich wat scherper uit als hij er op wjjst, dat de uitkeeringen uit het Gemeen tefonds voor vijf jaren ziin vastgesteld, en de gemeenten daarop gerekend hebben. Op roekelooze wijze wordt door de regee ring dit recht thans aangetast. Hij ontwik kelt verschillende bezwaren en concludeert met te zeggen, dat dit wesontwerp een stuk crisiswetgeving is van de allerslecht ste soort, dat in en buiten de Kamer on gunstig werd ontvangen. Als het bedoeld is als zoenoffer om de rijksambtenaren te verzoenen met de salarisverlaging, gelooft spr., dat deze dat zoenoffer niet zullen wil len aanvaarden. Daarentegen is de liberale heer B i e- rema geneigd met de regeering mede te gaan; hij meent, dat verschillende gemeen ten op de totstandkoming van dit wets ontwerp wachten. De heer S m e e n k (a.-r.) zal onder voorbehoud eveneens zijn stem aan het wetsontwerp geven. Binnenland. KANTOOR DEN HELDER Maandag is voor den Haagschen Kin derrechter, jhr. mr. Feith, de zaak behan deld tegen het 14-jarig dienstmeisje M. V uit Maassluis. Zooals men zich zal herinneren heeft er zich eenigen tijd geleden in het gezin van een tuinder te 's-Gravenzande een tra gisch geval voorgedaan. Als wraakne ming over een standje, dat het meisje op een zekeren dag had ontvangen, gaf zij, toen zij eenige oogenblikken met de kin deren van den tuinder alleen was, het jongste kind een lepel azijnext.ract in. Het kind overleed aan de gevolgen daarvan na korten tijd. Ook een ander kind gaf zij azijnextract in. Dit kind moest in ernstige toestand naar het ziekenhuis worden gebracht. De kinderrechter heeft verschillende deskundigen gehoord. Een van hen, dr. Koeckgeest, psychiater, had in zijn rap port tot verminderde toerekeningsvat baarheid bij het meisje geconcludeerd. De officier van justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, vroeg in zijn requisitoir schuldigverklaring aan doodslag en, wegens verminderde toerekeningsvat baarheid, ter beschikkingstelling van de Regeering tot den 21-jarigen leeftijd. Nadat mr. S. L. F. de Hartogh voor het meisje gepleit had, heeft de kinderrechter vonnis gewezen conform den eisch van het openbaar ministerie. De rechtbank heeft Dinsdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen directeur der Verecnigde Bak kerijen A. Ph. Z., die op 2 dezer heeft terecht gestaan wegens verduistering van een bedrag van 9000 ten nadeele van bovengenoemde N.V. en voorts wegens valsche aangifte. Zooals gemeld, heeft in deze zaak het O. M. tegen verdachte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank achtte de tenlaste gelegde verduistering wettig en overtuigend be wezen en veroordeelde Z. te dier zake tot één jaar gevangenisstraf. Verdachte werd vrijgesproken van de tenlaste ge legde valsche aangifte. HET AUTO-ONGELUK BIJ HAARLEM Dinsdagmorgen ongeveer zeven uur is uit de Leidschevaart te Haarlem het lijk opgehaald van den Maandagavond om het leven gekomen 32-j. J. P. M. Glimmer veen te Aerdenhout, vertegenwoordiger van de Internationale Koffiehandel Mij. te Amsterdam. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. DOODGESTOKEN. De Utrechtsche rechtbank heeft den 18- jarigen landbouwer J. W. D. uit Barne- veld, die op 20 December 1.1. bij een vecht partij in de buurt van Barneveld den jon gen landbouwer J. v. d. B. met een mes in het voorhoofd heeft gestoken, tenge volge waarvan deze den volgenden dag is overleden, overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. door K. R. G. BROWNE. 40) Op dit oogenblik schraapte veldwachter Turtle opvallend luid zijn keel. Hij was lanshawe-Smith ontegenzeggelijk dank baar, dat deze hem den wg, die naar pro motie voeren moest, gewezen had, maar daarom mocht hij niet toelaten, dat zijn gevangenen op den openbaren weg met Jan en alleman aanpapten. „Neem me niet kwalijk, meneer, maar. „O, ja, dat 's waar," zei Fanshawe- Smith. „Het is verboden met de men- schen, die naar het schavot gevoerd worden, te spreken. Goed.... Dan maar tot ziens, vriend Carr.Maak je geen zorgen over onze wederzijdsche bekende. Ht zal alles doen, opdat de tijd hier kort valle. Goede reis, messieurs". Hij keerde den ,iak van ziin schoen om en wandelde naar het dorp terug. George268' H°°r ee"S even-"'" begon „Mond houën!" ried veldwachter Turtle hem. Het lag George op de lipppen om een hatelijk antwoord te geven, maar hij be dacht zich, klemde zijn kaken op elkaar en liep met energieke, korte passen door. Tot dusver was hii door de verwikkelin gen in zijn eigen zaken te volkomen in beslag genomen geweest, om aan de ge volgen ervan voor Carmeneïta te kunnen denken. Maar nu drong het opeens tot hem door dat zij gedurende zijn en Mr. Todd's aanwezigheid, geheel en al aan de genade van Fanshawe-Smith en zijn beide handlangers overgeleverd was. Wel is waar zou hun afwezigheid waarschijnlijk maar kort duren, maar Fanshawe-Smith zou in korten tijd heel wat bereiken, als hij wilde. George kreunde bij het zien van het tableau, dat zijn verbeelding voor hem opriep: aan den eenen kant Carmencita, die in uitdagende houding, met haar rug tegen den muur, den vijan den haars vaders vijandelijkheden toe- slingerde, en aan den anderen kant Fashawe-Smith, spelend met zijn mono cle, en de gebroeders Byng, die zich on ledig hielden met het op de juiste tem peratuur brengen van de ijzers, waar mede ze haar straks tot een bekentenis zouden dwingen. Maar meteen werd dit alles verdrongen door een tweede ver ontrustende gedachte. Hoe het kwam, dat Fanshawe-Smith niet verbaasder had ge keken, toen hii hem door de Wet zag op brengen, dat het zelfs niet bij hem op gekomen was om te vragen, waar de reis naar toe ging? Kon het mogelijk zijn, dat ze deze vernederingen aan F.-S. te danken hadden, dat F.-S. door de een of andere duivelsohe manipulatie van den bewusten zakdoek de Wet tot jachtmaken op hen verleid had, om zóó vrij spel met Carmencita te hebben? Hoe langer hij over die onplezierige mogelijkheid na dacht, hoe meer hij overtuigd raakte, dat hij, toevallig, de waarheid ontdekt had. Met die gedachten begon zijn woede, die tot dusver alleen naar veldwachter Turtle uitgegaan was, zulke proporties aan te nemen, dat een ader midden op zijn voorhoofd opzwol, tot die een blauw koord leek, dat zijn onderkaak naar vo ren kwam op dezelfde onheilspellende manier, die Mr. Osbert Philipps nog niet lang geleden, als hij eenig opmerkings vermogen gehad had, op zijn hoede zou hebben doen zijn.... Met een stem, zwaar van drift, sprak hij zijn begeleider aan. „Hoor eens hier, vriend „Mond houën," beval veldwachter Turtle. „Ik heb geen zin...." Hij strui kelde, keek naar omlaag en maakte halt. „Wacht effe...." Hij bukte zich steu nend moeizaam en begon stuntelig een opstandigen schoenveter vast te maken. Over hetgeen volgde op de poging van den veldwchter om zijn schoenveter te bevestigen mogen we niet te streng oor- deelen. Waarschijnlijk zal de een of an der aanvoeren, dat een echte heer niet gehandeld zou hebben, zooals George nu handelde, maar dan moeten we bedenken dat weinig echte heeren zich ooit in zulke provoceerende omstandigheden be vinden. George M. A. Carr een jongmensch dat tijdelijk door een combinatie van woede, vernedering en ongerustheid uit zijn evenwicht was kreeg op een ge geven oogenblik een inspiratie; die in spiratie leek hem goed en dus handeld» hij ernaar. Toen veldwachter Turtle zich steunen den kreunend ophief tot hij in een ideale houding voor haasje-over springen stond. legde George zijn han den tegen dat gedeelte van het volronde veldwachterlichaam, dat op dat oogen blik de helft van het landschap blokkeer de en duwde energiek. Waarop veld wachter Turtle met een half-gesmoorden kreet van woede en verbazing dwars den weg overschoot op de manier van een stier, die op een rooden vlag af chargeert de heg bereikte en door zijn vaart, met zijn helm vóór, er meer dan een halven meter in doordrong. „Gom!" zei Mr. Todd met zijn mond half open. „Wat heb... „Loopen, kerel!" riep George, terwijl hij zich zelf, met een start, die tijdens de Olympische spelen applaus uitgelokt zou hebben, in beweging stelde. Mr. Todd mocht wat langzaam van be wegingen zijn, maar geestelijk was hii goed bij. Zijn instinct waarschuwde hem, dat een politie-agent, die in een heg ge duwd is, het vlugste tot kalmte komt als hij aan zijn lot wordt overgelaten en dus keerde hij zich om en galoppeerde Geor ge achterna met een vaart, die, de om standigheden in aanmerking genomen, hem alle ere aandeed. Hij begreep niet, wat zijn jonge vriend met die manoeuvre hoopte te bereiken, maar, zooals hii in het begin van hun kennismaking ver klaard had, was hii bereid om alles één maal te probeeren. En daarbij was hii, evenals George, wel wat ongerust over Carmencita. Nu was George, bij het bepalen van de richting-van-het-dorp-af, waarin hij zijn sensationeele race naar de vrijheid begon, van het uitgegaan, dat hij den vertegenwoordiger der Wet op een dwaalspoor moest brengen vóór hij als echte ridder zijn dame te hulp kon snel- nen, en dat hij voor dit op een dwaal spoor brengen tijd en ruimte noodig had. Maar nog vóór ze tweemaal de honderd meter geloopen hadden, kwam hii tot de ontdekking, dat het te hulp snellen niet zou mogen zijn. Een blik achterom had hem veldwachter Turtle doen zien, die zich met phenomenale snelheid uit de heg losgewerkt had en nu, met zijn helm op zijn eenen oor, een bloeiend heg-frag ment vroolijk wapperend achter uit zijn tuniekkraag en onder het uiten van een heele serie geluiden, die niet te ver staan maar wel te begrijpen waren, ener giek de achtervolging begonnen was. En Mr. Todd begon nu noodseinen te geven want, al was zijn geest willig, zijn vleesch had nu eenmaal niet het modelé van een mededinger aan den Marathon-race, en na de eerste twintig meter begonnen zijn tweehonderd pond zich te doen voelen. „Kan niet vol houën," hijgde hij vlak bij het oor van George. „Geen. figuur.voor!" George vloekte binnensmonds en keek radeloos om zich heen. De schitterende en bijzondere inspiratie waardoor hii zijn vrijheid had herkregen begon snel aan schittering en bijzonderheid te verliezen. Zijn drijfveer voor het in de heg werken van veldwachter Turtle was in hoofdzaak een acute aanval van verlangen naar Carmencita geweest; hii had bet als een absolute noodzaak gevoeld om onverwijld naar haar terug te keeren. Maar nu be gon hij te merken, dat zijn ondoordachte daad dat gelukzalige oogenblik eerder zou vertragen dan verhaasten, want de zwaar-beleedigde en diep-verontwaar- digde Mr. Turtle was er niet de man naar, om een zoodanige behandeling door de vingers te zien. Dus, tenzij het hem lukte tijd voor nieuwe plannen-maken te winnen, bijvoorbeeld door de achtervol gende Nemesis het spoor bijster te doen worden, was de kans groot, dat Mr. Todd en hij den nacht zouden moeten doorbrengen in een van die inrichtin gen, die door de belastingbetalers ten be hoeve van het soort creaturen dat politie agenten in heggen gooit of op andere wijze de conventie trotseert, in stand wor den gehouden. Zelfs kwam het wanhoops- plan al bij hem op, om een vuistgevecht met de Wet te organiseeren, aangezien het geen verschil maakte of je gehangen wordt om een koe of een' kalf, toen hij, bij het omracen van een scherpe bocht in den weg opeens den Ford-vrachtwagen zag. Het was een oude, lichtelijk afstand- sche, vrachtauto van het overdekte type en hij stond om de een of andere reden voor het hek van een alleen-staand land huisje te wachten. Zijn stoffige flanken prijkten met den naam van een firma uit Yeobury en door de half open deur zag men een donkere ruimte met stoelen en vaatdoekrekjes en aanverwante artikelen. Op het oogenblik, dat George de auto zag, kreeg hij weer een van zijn fraai- lijkende, maar in den grond zeer onbe trouwbare aspiraties. Hij uitte een kreet van verlichting en greep zijn metgezel bü den arm. „Erin!" commandeerde hij hijgend. „Vlug!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1