KÖNiJN'B LtïERKMS GETRUFFtERG Uit het hu^s met de blauwe stoep. r&diO'projj5r&>mfri& In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. EEN KRANIG STAALTJE VAN BANKZAKEN. Zegt het met bloemen. natuurlijk zonder toestemming geer. aanleiding'"gevonden^tot^ingnipen. ONVERSCHROKKENHEID. ttfeèsg Van links en rechts SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339. AUTO TEGEN EEN IïOOM GEREDEN. Omtrent het ongeluk, dat de heer mr. J. Ch van Oordt, directeur van het kan-, toor Nijmegen van den Geldersche re- die' ver, eniging, Maandagavond op uen iveg tusschen Kranenburg en Meet is overkomen, meldt men nader, dat de heer j Van Oordt de 20,000 rijksmarken, die op de plaats van het ongeluk zijn gevonden, van Nijmegen uit naar Kleef had mee genomen, om daar een betaling te doen. te de vlieger S. J. Blackmore, dat er een bout van zijn landingswiel was afgeloo- pen. Hij liet het bestuur van zijn vlieg tuig over aan een medevlieger, nam een schroevedraaier tusschen zijn tanden en klom uit het schuitje om den schroeve draaier in het gat van den bout te steken. Om dit gedaan te krijgen, moest hij bijna een uur lang met zijn hoofd naar be neden hangen, terwijl zijn passagier hem met een touw vasthield. Toen de schroeve draaier eindelijk was aangebracht, werd Blackmore uitgeput teruggeheschen in het schuitje. Even later landde hij. De lan ding liep keurig van stapel en het wiel hield. GESTOKEN. De 22-jarige mej. mej. H. M. M. te Schoonhoven, wierp Maandagavond met steenen naar den heer v. d. VI. uit Wil- linge-Langerak, die op de fiets passeerde. Deze stapte af en er ontstond een woor denwisseling. Mej. M. haalde een mes voor den dag en bracht den heer v. d. VI. een wond toe in den bovenarm. Daarna heeft zij zijn jas stuk gesneden. De heer v. d. VI. moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. AUTO TEGEN EEN BOOM. Maandagnacht om omstreeks half twee heeft op den Rijksstraatweg te Soester- berg een ernstig auto-ongeval plaats ge had. Een Chevrolet-vrachtwagen uit Zeist van de garage „Ekris" deed een proef rit. Op een gegeven oogenblik, toen de wagen een snelheid van 50 K.M. had, gin gen de lichten uit. De auto reed vervol gens tegen een boom en sloeg om. Van de drie inzittenden bekwamen twee ernstig letsel; de .een brak den pols, de andere liep een zware hoofdwond op. Beiden zijn met een particulieren auto naar het ge meente-ziekenhuis te Zeist overgebracht. De wagen is totaal vernield. NACHTELIJKE KLOPPARTIJ. Krachtig verzet tegen de politie. Maandagnacht is in de Lijnbaanssteeg, een dwarsstraatje van de Spuistraat^ naar Singel te Amsterdam, een kloppartij ont staan tusschen eenige mannen en een paar agenten in burgerkleeding. Na het sluitingsuur zette de houder van een café in deze steeg een bak met vuil nis voor zijn deur. Een paar bezoekers poogden uit de grap den bak om te wer pen, er ontstond een woordenwisseling en al heel spoedig kwam het tot vechten. Een paar agenten in burgerkleeding poogden de rust te herstellen door de bel hamels te arresteeren, doch deze verzet ten zich hevig. Zij schopten en sloegen om zich heen en daar ook verschillende omstanders zich tegen de beide agenten keerden kregen dezen het hard te ver antwoorden. Een der agenten werd, waarschijnlijk met een schroevendraaier, in den wang gestoken. Daarop trokken de agenten hun revolvers en losten enkele schoten. Een der belhamels werd in de linkerzijde ge troffen en moest in het Binnengasthuis worden opgenomen. Nadat assistentie was aangerukt, geluk te het de politie nog twee der vechters bazen te arresteeren en naar het bureau .Warmoesstraat over te brengen. De agent van politie, die in den wang gestoken werd, is met een auto naar huis vervoerd. Vier arrestanten. In het geheel heeft de politie vier vech tersbazen, allen jongemannen die in den 'Jordaan wonen, gearresteerd. Buitenland. W ATERSNOOD EN VORST. In de Donaudelta heeft een onverwacht- sche vloed bij nacht het plaatsje Valcor overvallen. De bevolking moest in allerijl de huizen verlaten en half gekleed bij 30 gr. C. vorst een toevlucht in de nabu rige heuvels zoeken. Meer dan vierhon derd menschen zijn met bevroren lede maten in de ziekenhuizen opgenomen. DRIEVOUDIGE MOORD. Te Parijs heeft een Argentijn Dinsdag avond in een koffiehuis drie landgenooten doodgeschoten. De moordenaar is gepakt. DE LAGUNEN BIJ VENETIË DICHTGEVROREN. De koude in Noord-Italië houdt met dezelfde hevigheid als te voren aan. De lagunen bij Venetië zijn zelfs dichtgevro- ren. In het ijs waren ongeveer 20 barken blijven steken. Zij moesten door de brand weer met speciaal daarvoor vervaardigde ysbrekers worden bevrijd. De tempera tuur is opnieuw gedaald. Bij Padua vriest het 15 gr. C. Uit het gebergte bij Trente wordt sneeuwval en strenge vorst tot 24 gr. C. gemeld. EEN NIET 'ALLEDAAGSCHE VOETREIS. an Zuid-Congo naar Brussel. Twee Belgische kolonisten, beiden oud- stryders uit den wereldoorlog, die gerui- men tijd in de provincie Katanga werk zaam waren, maar onlangs tengevolge van de ciisis _uit hunne functie ontslagen "werden, zijn enkele weken geleden als voetreizigers en zonder wapens uit Elisa- bethville vertrokken met bestemming naar België. Zij bevinden zich thans in de nabijheid der grens van Fransch Equatoriaal Afrika en hopen in Juli 1933 of vroeger het eindpunt van hunne reis; het graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel te bereiken. Het bankgebouw op den hoek van het drukke plein lag in gouden zonneglans. Daar binnen werd vlug en vlijtig ge- S werkt. „Life is ernest, life is real" was er geen ijdele klank. I In de wachtkamer wisselden de voor net publiek bestemde aanwijzingen op de draaibare roode schijf: „Er is bezoek, wilt U even wachten", en „U kunt bin nenkomen", elkaar telkens af. In volgorde en regelmatig werden de bezoekers op het kantoor binnen gelaten. Weer draaide de schijf een halven slag en noodigde andermaal een klant uit om binnen te treden. Deze bezoekster was geen onbekende op de bank. Regelmatig bracht zij kleine inlagen, en gestaag groeide het saldo te goed op haar spaar- bankboekje aan. Steeds placht haar komst I eenige ontspanning te brengen in de strenge arbeidsfeer. Haar zonnig vrien delijk voorkomen was daar wel de oor zaak van. Een bijzondere aantrekkelijk heid ging van dit meisje uit. Onder het personeel van de bank was er één voor wien haar komst een diepere j beteekenis had. Voor Willem, den correc- ten en ijverigen bediende, beduidden deze kleine oasen in de woestijn der dorre kantoorwerkzaamheden. Ja, allengs was hieruit een genegenheid gegroeid, die gestaag aan innigheid won, en die gelei- delijk tot een liefde was opgebloeid. Wil- lem's gedachten waren bijna voortdurend op Marie gericht, en hij matte zijn her senen of om uit te denken op welke wijze hij zijn ideaal zou kunnen naderen. Ter dege was hij zich echter ervan bewust, dat zijn beschroomdheid en zijn gemis aan doortastendheid hem daarbij geducht zouden handicappen. Hij had dan ook begrepen, dat het ln het belang van zijn plannen zou zijn, als hij deze handicap door de eene of andere schoone daad zou kunnen neutraliseeren. Uit zijn ernstige overdenkingen kristalliseerde ten slotte een strategisch plan. Dit plan was wel is waar niet ge heel uitgewerkt en verkeerde feitelijk in „status nascendus", doch kon niettemin als fundament dienen om het kasteel van zijn heerlijke verwachtingen op te grond vesten. Willem bracht n.1. zijn spaar banktegoed op gelijke hoogte met dat van Marie. Het werd een zoete en heimelijke sport om door gelijke inlagen haar gel delijk „ebenbürtig" te blijven. Geen wonder dan ook dat èn de per soon van Marie èn het geheim der gelijke saldi, in zijn gedachten en droomen kleurrijke en heerlijke perspectieven openden. En eens op zekeren nacht verscheen zij hem weer in droomenland. Als een etherische fee zweefde zij de bank bin nen, en overhandigde hem met een liefe lijk gebaar haar spaarbankboekje, waarin vijf gloednieuwe bankbiljetten van 1000 waren geschikt. De ontroerende huivering, die bij haar komst, Willem doortrilde, ging over in een bittere ontgoocheling. De vijf biljetten waren hem als even zoovele zweepslagen. En onder de foltering daarvan vervaagde het heerlijke droombeelden vergleed zijn geest langzamerhand in de oneindig heid. 's Morgens bij het ontwaken vermocht slechts een verkoelend bad geleidelijk de berstende hoofdpijn te verjagen. Goddank, de vijf biljetten waren slechts een fictie en geen werkelijkheid. Neen, de directeur was niet zoo opge ruimd en tegemoetkomend als gewoonlijk. Het gedrag en de houding van Willem hinderden hem. Het was duidelijk, dat deze bediende iets verborg, over iets pie kerde. Ook maakte hij in de laatste weken vrij vele fouten, en was vaak in gedach ten verzonken. Daar zat hij warempel weer clandestien met een spaarkaart in zijn handen, blijkbaar om slechts naar het saldo te kijken. Wat had dat toch te be- teekenen? VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 15 Febr. Wikken en wegen, passen en meten. Johannes v. d. H„ 'n 39-jariK^ ion^e- ling uit de vermaarde stad van krenten bollen en versche bokking, 9 J "n malle streek uitgehaa d en aoowd^Jt hef konijnenhok als raBÏets°Peenett^tMlog"shnregenonien, te Beets, een i toestemming van den anders had de politie-rechter eigenaar, New V Bij een tocht in storm en regen boven 1 lymouth in Nieuw-Zeeland ontdek- In zijn privé-kantoor zat na sluitingstijd de directeur in aandachtige beschouwing van twee spaarkaarten, die voor hem op het schrijfbureau lagen. Langzamerhand ontsponden zich zijn trekken, een glim lach verdreef de ernst, die in de laatste weken zijn gelaat versomberde. Goddank, een last viel van zijn schouders, verruimd haalde hij adem. Uit die lijsten grijnsde geen fraudel Veeleer klonk uit de gelijkluidende cijfers een heerlijke hymne, getuigende van tee- dere toewijding en van eerbiedigen schroom. Willem had in het poëtische mbloemen" de nuchtere zake lijkheid geïnterpreteerd. Zijn variant „Zegt het met gelijke inlagen", getuigde niettemin van de ernst zyner gevoelens. De inlagen op een spaarbank zijn ge- heim. Het personeel heeft strenge orders zich stipt aan dat voorschrift te houden. Het was dan ook onbegrijpelijk, dat Marie over den wedloop der gelijke spaarbedra- gen bleek te zyn ingelicht. Want toen Willem eindelijk den moed gevonden had om haar hand te vragen, en zij bloozend had toegestemd zjjn vrouwtje te worden voegde zij hem lachend en schalks docti tevens met groote innigheid toe: „Mijn jongen, van harte hoop ik, dat het met onze heerlijke wederzydsche liefde zal gaan als met onze spaarbankboekjes een nobele wedijver voor even hooge saldi". stond dan ook op 1 Februari terecht, Sh op grond dat het de eerste in t oog loopende schrede was geweest op het hob belige pad der ongerechtigheid, werd be sloten geen oordeel over dezen debutant uit te spreken, maar een rapport af te wachten van den steeds tot onderzoeken en adviseeren bereid zijnden heer J. H. Wiggers. Uitstel der behandeling tot he den" 15 Februari werd voorts gelast om de zaak heden ter inleiding van het zeer sobere programma voort te zetten. Doch ook nu dreigden alle beschikkingen in het honderd te loopen, daar de aspirant-reclas- sant niet aanwezig was en zijn zaak op nieuw werd aangehouden tot 29 Februari, op welken datum een algemeene reclassee- ringsdag zal worden gehouden. Maar dan zou hii door den sterken, arm voor den Politierechter worden geleid. Toen echter de zitting reeds was afgeloopen, verscheen de arme pech-kanarie alsnog in het Ge rechtsgebouw, met gewond gelaat, ver scheurd jasje, terwijl zijn rijwiel eveneens in ontoonbaren staat verkeerde. Hij had op Ursem een aanrijding gehad en was verplicht geweest vanaf Ursem te wande len. De zaak werd alsnu nog behandeld en de knaap werd voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met 3 proefjaren, waarvan hij het eerste jaar zal moeten vertoeven onder toezicht van de stichting „Het Hooge Land" op de Wil- helmina-Hoeve. Voorts werd als gezins hoofd benoemd. ?!e heer Wiggers, die on middellijk zijn taak practisch aanvaardde, den geblesseerden wielrijder deed verbin den en er voor zorgde, dat zijn beschadigd rijwiel werd gerepareerd. Na aldus eenige der zeven werken van barmhartigheid te hebben beoefend, kon de reclasseerings- en kinderwetten-ambtenaar met voldoe ning zich wijden aan de drukke werkzaam heden, die zijn dubbele functie hem ver plichten. Een present kaas je, dat zoo langzamerhand zijn aangenomen smaak ging verliezen. Ongeveer 12 jaar geleden werd het gezin van den heer Gerrit Klein te Wervershoof verblijd met de komst van een aanvallig 6-jarig knaapje, geboren in Polen en ver toevende in Duitschland,, wiens vader ge sneuveld was in den bloedigen strijd tegen de Russen en wiens moeder eveneens was overleden. De heer Klein is een liefdadig man, die reeds meermalen buitenlandsche kinderen tijdelijk een aangenaam thuis had bezorgd en volgaarne het weesje in zijn huiselijken kring opnam. Reeds 12 jaar had de jeugdige Erwin, wiens Poolsch en Duitsch steeds meer en meer op Wer- verhoofsch ging gelijken, in dit gezin doorgebracht, doch met het klimmen zijner jaren kon niet gezegd worden, dat de vol doening van zijn pleegpapa over zijn ge drag daarmee gelijken tred hield. De jonge man toonde zich nu juist geen onberispelijk exemplaar van een pleeg kind. Hij was niet altijd 'n dikke vriend van de waarheid, lastig voor de politie, 'n opstoker en 'n strooper. Bovendien be nadeelde hij zijn pleegvader, door buiten diens wil en weten 't partijtje bloembollen te verpatsen, waarvan hij het bedrag zon der overmatige scrupules in zijn eigen portemonnaie plaatste. Deze handelingen deden hem echter de volle sympathie van zijn uiterst geduldigen stiefvader niet ver liezen, doch aan het eind van het afgeloo pen jaar konden zijn buitensporigheden niet langer geduld worden. Hij kocht bru taalweg bij mej. A. Dekker, 'n winkelier ster, 50 sigaren voor 2.50, bij den slager Klaas Hoogland 3 pond paardenlappen en kocht voorts bij den boterhandelaar J. Peerdeman 1 pond roomboter om die sma kelijke plakken van Bruintjes malsohe bouten 'lekker in te braden. Tenslotte wer den nog ingeslagen bij den heer Simon Raay 20 eieren. Dit alles kocht hij op cre- diet ten name van zijn braven pleegvader, die hem voor den aankoop van al die lek kernijen geen opdracht of toestemming had gegeven en dus lang niet vriendelijk beek, toen hij om betaling werd aange sproken. Hij was zelfs zoo weinig met deze vrijpostige handelingen, die het ka- raketer droegen van oplichting, ingeno men, dat aangifte werd gedaan, de jonge Pool door de politie werd ingerekend en op het Raadhuis gedeponeerd. De burge meester was den arrestant liever kwijt dan rijk en verzocht den heer Officier drin gend hem van de verdere zorg voor dezen „ongewenschten" vreemdeling te ontlas ten. Aan welk verzoek welwillend werd voldaan en jongeheer Erwin te Alkmaar ju voorarrest werd gesteld. De pleegzoon, getooid met een naam, dien men alleen met eenige kans op suc ces kan uitspreken indien men zwaar ver kouden is, stond dan heden voor de ge pleegde euveldaden terecht. Hem was toegevoegd als raadsman en verdediger mr. Winkel, die natuurlijk zijn eersten prodeaan met de meeste juridische zorg omringde. Door verdachte Erwin werden de feiten volledig erkend. Alleen kwam niet vast te staan de oplichting van de 20 eieren, om dat de verdachte alstoen den naam van zijn pleegvader niet als gangmaker had genoemd. De politierechter bleek niet overmatig ingenomen met dit cadeau uit Polen. Hij achtte het jonge mensch een gevaarlijk persoon en zou het schijnbaar niet on- practisch achten, hem maar over de grens te zetten. De Officier kon er echter niet toe over gaan om een knaap, die niet eens zijn landstaal, noch Duitsch meer machtig \\rS\ 'Sa?r i2'0!1 a"een in het dialect van west-Friesland verstaanbaar kon maken, naar Duitschland terug te zenden. Hij zou daar ook verre van welkom zijn. Het ware misschien beter de kansen van een reclas- seering te overwegen en een gevangenis straf te vorderen gelijk aan den tijd, door verdachte in voorarrest doorgebracht. Daar echter intusschen de pleegvader ook wat was bijgedraaid en zich bereid verklaarde het afgedwaalde schaap weer in genade te zullen aannemen, indien be lofte van beterschap werd gegeven, be sloot men te trachten den R.-K. Reclas- seeringsraad te Hoorn te bewegen, zich voor den persoon van verdachte te interes seeren. De heer Wiggers gaf toezegging een rapport te zullen uitbrengen en daar ook de geachte verdediger zich met die op lossing kon vereenigen, werd de verdere behandeling bepaald op 29 Febr. a.s. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van 16 Februari. Uitspraken van 2 Februari. Jac. C. W., veehouder te Texel, verduis tering, 6 maanden gevangenisstraf, met bevel tot gevangenneming. Voorspel van een groot avontuur. Als verdachte nummer één, verscheen de 26-jarige K., wonende te Den Helder en geboren in Brazilië, thans in voor arrest, aan welk jongmensch ten laste werd gelegd diefstal van een portefeuille, inhoudende 2740 gulden aan bankpapier, welk geld het eigendom was van zijn vader en welke diefstal ten huize van zijn ouders i was gepleegd op 19 Nov. j.1. Deze licht- j zinnige zoon huurde alstoen een auto en snorde in gezelschap van een tweetal vrienden naar Amsterdam, alwaar aardig met geld werd gesmeten en de verdachte, wiens stemming onbegrensd i-oyaal was, j ook zjjn twee vrienden eens netjes in de kleeren stak. Nog veel meer gezellige avontuurtjes werden door het fuivende trio beleefd, tot de politie een eind maakte aan de pret en het drietal achter de tralies deponeerde. De verdachte, thans terecht staande, erkende hetgeen hem was ten laste gelegd. H;j werd als toegevoegd verdediger bij gestaan door mr. Scholten. De heer Wig gers, ambtenaar der reclasseering en Dr. ter Raa, psychiater, werden in de eerste plaats als getuigen gehoord, benevens de medeplichtige vriend S., die er ook van had geprofiteerd en tot kroongetuige werd gepromoveerd. Uit diens verklaring bleek, dat het plan reeds vooraf was beraamd door verdachte om zijn vader te bestelen. Hij zou alsdan zijn vrienden waarschuwen als hij zijn slag had geslagen. De heer Officier releveerde, dat het hier in den grond een treurige zaak betrof. Ben zoon toch? die zijn eigen vader be steelt. Deze vader had zich dan ook als getuige doen verontschuldigen, welke uit schakeling door de rechtbank werd goed gevonden. Spreker sprak zjjn sterke afkeuring uit tegen een dergelijke onsympathieke daad, als door verdachte gepleegd. Met den psychiater was echter de Officier van mee ning, dat een dergelijke handeling aan leiding geeft te denken, dat verdachte geestelijk niet normaal was. Verdachte had zijn vader reeds meer malen bestolen en bedrogen en hem bovendien geplaagd door kwaadaardige kwajongensstreken. Voorts bracht de Officier nog ter spra ke, dat verdachte ook verschillende andere vermogensdelicten had gepleegd. Tenslotte requireerde de officier 1 dag gevangenistraf met aftrek van een dag benevens ter beschikking stelling der regeering. De verdediger van K. verklaar de noodgedwongen zich bij dit requisitoir aan te sluiten. De eerste vriend die geprofiteerd had van de gestolen dubbeltjes. Hierop verscheen S., woonachtig te Den Helder, thans eveneens gedeti neerd, die de vroolyke reis had meege maakt en te Amsterdam 40 en te Utrecht 25 als cadeau had geaccepteerd. Ook had hij welwillend aanvaard een aanvul ling van zijn garderobe enzoovoorts. Na zijn aanhouding werd nog een niet onbe langrijk bedrag, dat was overgehouden, en wel 2250, op de drie verdachten be vonden. Ook deze verdachte verklaarde edelmoedig geen bezwaar te hebben, dat het op hem bevonden bedrag aan den rechtmatigen eigenaar zou worden terug gegeven.' Volgens het oordeel van den heer Wig gers was deze beklaagde een zwak karak ter, pessimistisch en spoedig geneigd den verkeerden kant op te gaan. Niettemin had de heer Wiggers ook meer edele eigenschappen in hem ontdekt en meende. d«t pen eventueele reclassee ring kans van slagen had. De heer Officier noemde de zaak een keerpunt in het leven van verdachte. Zijn strafregister was nog blanco, maar deze omstandigheid was wel wat fraai gekleurd. Hy had heel wat op zijn kerfstok en in dit verband achtte de Officier dit schoone strafregister geen onaanvechtbaar voor deel. Gevorderd werd ten slotte 10 maanden gevangenistraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van byz. voorwaarden. Mr. Buiskool van Schagen, toegevoegd verdediger, bracht eenige lichïpunten in het karakter van zijn cliënt naar voren en achtte een voorw. straf voor verdachte nuttig en noodig; 10 maanden noemde pleiter echter wel wat zwaar en ten dien aanzien verzocht pleiter onmiddellijke in vrijheidstelling. De officier repliceerde en verzette zich tegen de onmiddellijke invrijheidstelling om practisohe redenen. Aa dupliek van verdediger werden geen termen gevonden. Uitspraak a.s. week. Der dritte im Bunde. De derde in den bond was de 24-jarige P. Ook hem was door 1). K. mede gedeeld, dat de greep in vaders bankbil jetten gelukt was en hij had niet geaarzeld aan het uitstapje deel te nemen en te ge nieten van de ruime voordeelen. hem aan geboden. Ook hii had te Amsterdam 40 ontvangen en te Utrecht 26 en diverse kleedingstukken, 0111 zy'n uiterlijk te ver fraaien. Voorts nog een treinbiljet Brus sel etcetera, etcetera. Door verdachte werd alleen toegegeven, dat hij 25 als geschenk had geaccepteerd, doch het overige had liy betaald uit eigen middelen. Ook in deze zaak werd K., alsmede de heer Wiggers, reclasseeringsrapporteur, gehoord. Deze heer verklaarde met dezen verdachte het experiment niet te durven nemen. Verdachte had naar de meening van getuige aan hem niet de waarheid verteld en hii vertrouwde dus dezen jon gen niet. Verdachte had vele schulden en het was onaannemelijk, dat hy nog over 60 eigen kapitaal had beschikt, ver meende mr. Ledeboer, de president. De verdachte bleef echter desondanks bij zijn opgaven volharden. Getuige D. K., de gastheer, verklaarde desgevraagd, dat verdachte geen cent van zichzelf in zijn bezit had. Hij verschilde in dit opzicht volstrekt niets met verdachte. De heer officier nam de gedeeltelijke ontkentenis van verdachte niet serieus en noemde voorts deze zaak het moeilijkst, wat betrof het opleggen van de eventueele straf. Tegen dezen verdachte requireerde de heer officier 5 maanden onvoorwaardelijk. Mr. v. d. Loos, aan wien dezen cliënt door het Consultatiebureau was toebe deeld, hield een meer uitvoerig pleidooi, wat ook in deze zaak, die niet zoo glad boterde als de vorige zaken, dan ook wel noodig was. Pleiter betwijfelde of het aannemen der kleedingstukken en andere voorwerpen wel aangemerkt kon worden als een straf baar feit, zooals pleiter met aanhaling van Simons nader uitwerkte, vooral daar Si- mons hierbij verwees naar Noyon. Pleiter achtte voorts de gevorderde straf te zwaar en 5 maanden niet in overeen stemming met het misdrijf. Tenslotte besprak pleiter nog het reclas- seeringsrapport en wees op de mogelijk heid, dat de ambtenaar in zijn onderzoek wellicht zijn opdracht kon hebben over schreden. Eindelijk releveerde hy omtrent zijn cliënt nog eenige gunstige inlichtin gen. Mr. v. <h Loos besloot zijn uitvoerig pleidooi met te verzoeken ook voor dezen verdachte een voorwaardelijke straf. Aan de onmiddellijke invrijheidstelling wilde verdediger zich niet wagen. Volgde een interessante re- en dupliek tusschen officier en verdediger. Krachtig verdedigde de officier onder meer den re- classeeringsambtenaar en de moeilijkhe den van een dergelijk onderzoek. De heer Wiggers werd hierop in de ge legenheid gesteld zijn standpunt nog eens nader toe te lichten. Pleiter had daarop zoo ongeveer het laatste woord en daarna werd de uitspraak bepaald op a.s. week. Zorg dagelijks voor Uw keel - gorgel droog met hef behoort tof de hygiëne, nèt als 'f poetsen van Uw tanden Alléén in origineele doozen 25, 45 en 65 ets. 18 Februari. Tegen den tijd dat pro fessor Hitier President van Duitschland wordt Een ernstig lezer: Gaat dat niet wat ver? Is dat geen tamelijk smakelooze grap? Ik: Hoe bedoelt u? Ik ben volkomen ern stig. Er is geen sprake van, zoowel dat hy professor als dat hij President wordt' De ernstige lezer: Waar haalt u dien on zin vandaan? U beleedigt door die praat jes een voorbeeldig, vlytig, verstandig en voortvarend volk. Ik: Al bedenkt u nog zeshonderd andere vs, toch kan ik er geen woord van terug nemen, want ik herhaal alleen maar wat in ernstige Duitsche kranten staat' Als de veronderstelling beleedigend 'voor Duitschland is, wat ik niet ontken, dan be leedigt het zichzelf. Maar, ik wil niemand in zijn gevoelens krenken en aangezien dit onderwerp u pijnlijk schijnt te zijn, zal ik een ander kiezen. Vindt u het goed'dat ik mijn gewaardeerde aandacht wijd aan het paalzitten? De ernstige lezer: Ik heb er geen be zwaar tegen. Ik: Goed dan. Sinds de een of andere halvegare het in zijn getroubleerde hoofd kreeg, drie dagen en drie nachten boven op een 8 m. hooge paal te blijven zitten, in de gerecht vaardigde verwachting, dat zijn foto in alle ernstige kranten van de wereld zou komen, heeft de Angel-Saksische mensch- heid gelukkig een nieuwe rage. De beau- monde heeft voorloopig weer genoeg van base-ball. Einstein, speakeasies, Shaw en wintersport en is begonnen met het orga- niseeren van groote openbare paalzitwed- strijden. „Sit still and earn big money". Alles wat de deelnemers te doen hebben, is niet hun leege hoofd boven op een paal te zitten. Ze mogen breien, haken of een muziekinstrument bespelen en er is boven gelegenheid zich te scheren en te was- schen. Want je moet er een net en nor maal gezicht bij blijven zetten. Het lijkt me een goed idee om, als je mee wilt doen, net zoo lang op een saxo- phoon Wagner te spelen tot al je mede dingers naar beneden tuimelen. Ik vraag me intusschen af, op welke nieuwe intelligente ideeën de organisato ren van wedstrijden zullen komen, als de fleur weer van dezen waanzin af is. Mis schien dat ik eenige denkbeelden aan de hand mag doen: le. Alle e's opzoeken in de Encyclopedia Britannica. 2c. Net zoo lang een cent tegen de deur van een brandkast wrijven, totdat de deur vergaan is. 3e. Een artisjok balanceeren op de wreef. 4e. De Japansche waaiervisch in Artis uitjouwen. 5e. Een eierdopje Oost-Indische inkt roeren met een stemvork. 6e. Een champagne-glas ombuigen met een hamer. 7e. Valsche gebitten kraken tusschen de deuren van een postkantoor. 8e. Zonder ophouden „Leve Monaco" roepen in een vergadering van vleesch- houwers. 9e. Oesters op lantaarnpalen prikken. 10e. In het donker in een leege stijfsel- pot blazen. Ik moet toegeven dat deze bezigheden niet bijzonder nuttig zijn, maar gezien de paalwedstrijden schijnt er een zekere behoefte aan te bestaan, en trouwens, men kan er altijd een goed deel aan verbinden door de opbrengst te bestemmen voor een Instituut ter Bestudeering van de Beste Methoden ter Verkrijging van de Noodige Capaciteiten van nou bijvoorbeeld Paal- zitter, of Miss Holland. VRIJDAG 19 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. 6.4512.00 VARA, 12.004.00 AVRO, 4.00— 8.00 VARA, 8.00ii.OO VPRO, 11.0012.00 VARA. 6-457-00 en 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Minny Erfman. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Voor den Bond v. Soc.-Dem. Vrouwen clubs. II.15 Vervolg concert. 12.00 Grammofoonpl. I.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 2.00 Voor de scholen. 2-304.00 Vervolg Omroeporkest. 4.00 Pianoconcert door Joh. Jong. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 4-30 Voor de kinderen. 6.45 Causerie over het kapitalisme. 715 Vervolg concert. 8.00 Lezing door mej. Dr. N. A. Bruining. 8.30 Concert. Pianomuziek van Haydn. 9-00 Lezing door Ds. Trouw. 9.30 Vervolg pianoconcert. 10.00 Persber. 10.15 Lezing door Ds. Cramer. 10.45 Grammofoonpl. II.00—12.0 Roemeensch orkest Tanase Codol- ban. W. André, tenor. Huizen, 298 M. ALgem. programma van de NCRV. 8.00 Bijbellezen. 8-159-30 Grammofoonpl. 10.30 Voor de zieken. 11.00—12.00 Grammofoonpl. 12.15 Solistenconcert (viool, cello, piano). 2.00 Nuttige wenken. 2.30 Pauze. 3.00 Solistenconcert (sopraan, als. bariton, piano). 5.00 Lezing over fotografie. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lezing door H. J. Steinvoort. 0.30 Radiopraatje. 7.00 Lezing door A. Herwig 7w£uLt™r he' Go"htiair 8"uT'4hdrLï,H'"1™icht 9 00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Persber. 10.3011.30 Grammofoonpl. ZATERDAG 20 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-uitz. 10.00 VPRO. 6-457-oo en 7.307.45 Gymnastiek. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 Trio Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Radiotooneel, levensliedjes en Trio Drukker. 12.00—1.45 Septet o.l.v. Is. Eyl. 2.15 Toespraak door M. v. d. Steen. 2.30 Grammofoonpl. 3-oo Concert door het harmonie-orkest. 3-40 Lezing over Soekarno's boek „Indonesië klaagt aan". 4.05 Vervolg concert. 4-45 Toespraak door E. Kupers. 5.00 Beoefening der huismuziek. 5-45 Weekoverzicht door Jan Oudegeest. 6.00 Pianomuziek en zang. 6.30 Friesch kinderuurtje. 7-30 Bestuursmededeelingen. 7-45 Concert. VARA-orkest o.l.v. Is. EyL Teun de Klepperman en VARA-orkest. Willy Derby en het VARA-tooneel. Tot slot dansmuziek. 11.00 Persber. 11.15 Vervolg concert. 12.00 Sluiten. Huizen, 298 M. 8.(w915 Grommofoonpl. 10.00 Concert door het KRO-trio. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KRO-sextet. M5 Pauze. 2.00 Grammofoonpl. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Het KRO-kunstensemble. 5-15 Sportpraatje. 5.30 Vervolg concert. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 0.40 Esperantoles. 7-io Lezing over kinderhygiëne. 7-40 Grammofoonpl. 8.00 KRO-salonorkest o.l.v. M. v. 't Woud. 9.00 Persber. Daarna vervolg concert. - n.101200 Grammofoonpl. 'r

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2