FRISO BAAI DE DOLENDE JUWEELEN. N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" BEST EN NIET DUUR IS ALTIJD GOEDKOOPEïR LANGS EN OP DEN STRAATWEG m m NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE WASSCHERIJ, DIE U TOT VOLLE TEVREDENHEID BEDIENT Nr. 7082. EERSTE BLAD ZATERDAG 20 FEBRUARI 1932 60ste JAARGANG Buitdntandsch overzicht I)e Duitsehe ontwapeningsvoorstellen ter ontwapenings conferentie. - Voor Frankrijk onaannemelijk. - De ministerieële crisis in Frankrijk. - De Japansch-Chi- neesche kwestie steeds ernstiger. - Zullende mogend heden krachtdadig ingrijpen? 30 35 40 ct Venezolaansch complot op Aruba ontdekt. Mantsjoerije een zelfstandige staat. De Japansch-Chineesche onder handelingen te Sjanghai mislukt. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Indrukken van een trekvogel, tusschen Hamburg en Berlijn. - iv. WILHELMINASTRAAT 63—67 TEL. 524 Zoo oud, als gij U voelt. FEUILLETON heinanHdlons George ongeduldig bij COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1 1.50; \ooi Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1 1.65binnen land f 2—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1 - Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p.p.öct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De Duitsehe ontwapeningsvoorstellen, die Donderdag ter ontwapeningsconferen tie zijn ingediend hebben geen opzien ge baard, zij hebben aan de verwachtingen van de gedelegeerden beantwoord, noen e zjj er natuurlijk niet allen mee instem men, zooals uit een Vaz Dias bericht hiei- onder blijkt. Twee leidende gedachten beheerschen het Duitsehe plan Ten eerste wordt volledige afschaffing van de aanvalswapenen geëischt en voorts een ingrijpende vermindering en beper king van de bewapeningen, die alle wa peningsfactoren omvat. Duitschland is voor afschaffing van de zware artillerie en tanks; voorts voor het verbod van elke militaire luchtvaart te land en ter zee, als mede voor het verbod van versterkingen, die voor andere landen een dir«"tp bedrei ging vormen. Een groot deel van ucie voorstellen stemt overeen met eischen van andere sprekers op de conferentie. De voorstellen inzake afschaffing van bepaalde zware wapens worden nog aangevuld door twee andere, die vooral de bescherming van de burgerlijke bevolking moeten verzekeren. Zoo bepleit Duitschland een verbod voor het gebruik van giftgassen en bacteriën, alsmede een verbod van elke voorberei ding voor het toepassen van deze strijd middelen. Verder moet onbeperkt het wer- van bommen enz. uit vliegtuigen verboden worden. Dm het verbod van de militaire luchtvaart en het verbod van het werpen van bommen uit vliegtuigen enz. kracht bij te zetten, wordt voorgesteld de bur gerlijke luchtvaart van eiken militairen invloed te bevrijden. Duitschland stelt in dit verband in de eerste plaats voor, elke opleiding van leden van de weermacht bij de burgerlijke luchtvaart te verbieden. Ook moet het bouwen van vliegtuigen met inrichtingen voor militaire doeleinden verboden worden. Zooals we zeiden, er was niet te ver wachten, dat alle gedelegeerde zouden in stemmen met de Duitsehe plannen, even zoo valt het niet te verwonderen dat het grootste verzet komt van Frankrijk. De leider der Fransche delegatie, Paul Boncour, heeft Donderdag tegenover pers- vertegenwoordigers verklaard, dat de Duitsehe ontwapeningsvoorstellen voor Frankrijk onaannemelijk zijn, in het bij zonder, aangezien de Duitsehe regeering het door Engeland en de Ver. Staten reeds goedgekeurde ontwerp-verdrag van den Volkenbond als basis voor onderhandelin gen van de hand wijst. In Britsche kringen wordt verklaard, dat de Duitsehe voorstellen verdere onder handelingen mogelijk maken, en dat eenige punten der Duitsehe voorstellen aannemelijk zijn, terwijl andere punten, zooals de afschaffing van den algemeenen dienstplicht, afschaffing van forten en eenige vlootvoorstellen niet uitvoerbaar zijn. De ministrieele crisis in Frankrijk ver schilt in zooverre met den toestand van Dinsdag, dat er een kabinetsformateur is aangewezen. De bijna zeventig jarige Painlevé heeft de opdracht van den Fran se-hen president gekregen en deze op dracht aanvaard. Donderdagmiddag is door Painlevé in hoofdzaak met radicale senatoren en af gevaardigden onderhandeld. De toestand schijnt zeer verward te zijn. Uit de grootere activiteit van Japan te Genève, dat nu niet meer de dingen langs zijn breeden rug laat afglijden, maar met alle formeele middelen tracht de door China gevraagde Assemblee te beletten, of die zoo lang mogelijk uitgesteld te krijgen, blijkt duidelijk, dat men ook te Tokio gaat beseffen, dat de zaak ernstiger wordt. Uit de berichten, die elders in dit blad zijn opgenomen, blijkt weer overduidelijk de onverzettelijkheid en starheid van Japan om ook maar iets van zijn houding te laten varen en niet zonder vrees moet de toekomst dan ook tegemoet worden gezien. B62 perV2 ponct De toestand in China wordt met den dag dreigender en het gevaar van ingrijpen van de mogendheden grooter. Zoo schreef de Nw. Rott. Crt. Donderdagavond in een overzicht over den toestand in het Verre Oosten o.m.: De spanning tusschen Japan en de andere groote zeemogendheden, welke de gebeurtenissen in het Verre Oosten heb ben teweeggebracht, neemt op het oogen- blik sterk toe, omdat die mogendheden merkbaar tot de overtuiging komen, dat het op deze wijze niet lang meer kan door gaan zonder dat groote gevaren ontstaan. De belangen van Engeland, noch die van Amerika verdragen op den duur, dat Ja pan nu door de feiten een vrijbrief krijgt om in Oost-Azië te doen wat het wil. Frankrijk kan al evenmin eindeloos toe zien hoe alles wat er aan internationale verdragen bestaat, met voeten wordt ge treden op hetzelfde oogenblik waarop Frankrijk al zijn heil er in ziet te Genève te verkrijgen, dat die verdragen een wer kelijke basis worden voor de bestaande wereldorde. Het kan inderdaad voor Engeland op den duur niet anders dan gevaarlijk zijn als de gematigde elementen te Tokio allen invloed verliezen, doordat de militairen met vol recht kunnen betoogen, dat men hen jaren lang heeft klein gehouden met den boeman der groote mogendheden, zonder dat daartoe reden bestond. Als deze zeer eerzuchtige militairen het door geen vrees voor anderen gebreidelde ge voelen krijgen, dat niets hun kan beletten om hun begeerten in het Verre Oosten naar hartelust bot te vieren, dan moet er een toestand ontstaan, welke het den groo- ten mogendheden geducht zal doen berou wen de dingen zoo lang op hun beloop te hebben gelaten. Men begint nu te Londen en te Genève blijkbaar in te zien, dat men de grens van deze gevaren bedenkelijk begint te naderen. Ter verovering van het gezag en brandstichting. Aneta meldde Donderdagavond uit Willemsstad: Op Aruba is, door inlichtingen van ingewijden der beweging, een complot ontdekt. De deelnemers zijn Venezo- lanen, die cantact hebben met hun land- genooten buiten Aruba. Den laatsten tijd waren vele Venezolaansche revolutionai ren op Aruba gearriveerd. Een plan is gevonden tot tijdelijke ver overing van het gezag, tot diefstal van wapens en tot brandstichting. Er zijn twintig arrestaties gedaan; twaalf aangehoudenen zijn echter spoe dig vrijgelaten. Verdachte personen zon der middelen van bestaan zijn uitge- wezen. Mantsjoerije is Donderdag tot een zelf standigen, onafhankelijken staat ver klaard. Hiertoe zal bovendien nog een deel van Mongolië en een deel van Noord- China behooren. De naam van den presi dent van de nieuwe Mantsjoerijsche repu bliek is nog niet bekend gemaakt. De naam van den gewezen keizer van China wordt in dit verband weer genoemd. De nieuwe staat is geproclameerd als gevolg van besprekingen tusschen ver schillende leidende Chineesche persoon lijkheden. Het nieuwe bestuursstelsel houdt het midden tusschen een republiek en een monarchie onder leiding van een permanent uitvoerend hoofd. De nieuwe staat zal bestaan uit de provincies Moek- den, Kirin, Heiloengkiang en het district Jehol. Een woordvoerder voor het depar tement van buitenlandsche zaken te Tokio heeft, de stichting van den nieuwen staat besprekend, meegedeeld, dat Japan niet van plan is den nieuwen staat te erkennen, indien deze niet alle eigenschappen bezit van een onafhankelijken staat. DE DUITSCHE PERS OVER DE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN. De avondbladen bespreken de Duit sehe voorstellen reeds in lange artikelen. De Vossische Zeitung noemt ze den toetsteen waarop spoedig blijken moet of de ontwapeningswil in de wereld eerlijk en ernstig gemeend is. Het Berliner Tageblatt noemt ze een weg om de gelijkheid van allen ten naaste bij te bereiken. De tactische bedoeling is de conferentie te dwingen tot een on dubbelzinnige beslissing in de kwestie van de gelijkgerechtigheid. De Deutsche Algemeine Zeitung zegt dat deze voorstellen Duitschland laatste woord zijn en als zoodanig beschouwd moeten worden. Naar de bladen uit Sjanghai vernemen, zijn de onderhandelingen mislukt, die, dank zij de diplomatieke bemoeiingen, Donderdag tusschen Chineesche en .Ja- pansche militaire leiders werden gevoerd. Japansche aanval op de universiteit van Sjanghai. Een Russisch bericht uit Sjanghai meldt, dat Japansche troepen de Chinee sche universiteit te Shanghai zijn bin nengedrongen. De Chineesche studenten boden echter tegenstand waarbij een groote brand in het gebouw ontstond. Het vuur sloeg over naar de bibliotheek, die 300,000 boeken bevat. Toen het bericht werd afgezonden was de brand nog niet gebluschf en duurde het gevecht in de universiteit nog voort. Weer een Japansch ultimatum. De opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten bij Sjanghai heeft Donder dagmorgen in den vorm van een ultima tum den eisch gesteld, dat de Chineesche troepen uit het gebied van Sjanghai, wor den teruggetrokken. Ontploffing in de buitenland sche nederzetting. Donderdagochtend om acht uur (pl. tijd) heeft in het centrale gedeelte een vreeselijke ontploffing plaats gevonden. Het kantoorgebouw van de bekende Ja pansche firma Mitsoe Boessan Kaisja is ernstig gehavend. Volgens een nader bericht zijn bij deze explosie een Chinees gedood en vier ge wond. Men neemt aan dat er een helsche machine geplaatst was. (door een eigen correspondent). vi2S Het vierde artikel van de hand van onzen verslaggever Karei Ey, die in onze opdracht een voetreis van Hamburg naar Berlijn onder nam, temidden van het leger van landloopers en werkloozen. Een historisch document Duivelswerk in Mecklenburg. Dat waagde ik niet tegen te spreken. En terwijl de dampende glazen voor ons werden neergezet en met sneltreinvaart in ons keelgat verdwenen, legde de vreemde heer mij zijn aanbod zoo verlei delijk uit, dat ik het tien-mark-biljet steeds dichter bij trok en tenslotte geheel tevreden gesteld als handgeld bij mij stak. Ik voelde mijn ondernemingslust weer geheel terugkomen en vergat ge heel en al het telefoontoestel. De vreemdeling noemde zich „Sanka- ta", maar blijkbaar had hij ook nog een anderen naam, die vermoedelijk thuis hoorde bij het een of andere Saksische bureau van den burgerlijken stand, want onlanks zijn feestelijken woordenschat en zijn bloemrijke taal kon deze „Sankata" zijn geboortegrond in zijn wijze van uit spraak niet geheel en al loochenen. „Ik ben een genie, dat men niet wil erkennen", zei hij, „mijn vrouwelijke assistente is met een meisjesroover weg gegaan. In Hagenow gebeurde het; ik had nooit gedacht, dat dat mogelijk zou zijn! En wat bijzonder pijnlijk is, is de omstandigheid, dat mijn assistente ook mijn dochter was. U ziet een gebroken vader en zwaar belaste waarzegger, hel derziende en hypnotiseur voor u staan. Kijk mij maar eens goed aan!" ik keek den man in de oogen, bespeur de wel eenig medelijden met zijn droefe nis, maar hypnotische krachten waren mijns inziens niet in zijn oogen gelegen. „De meisjesroover moet mijn dochter verdoofd en helsche krachten aange wend hebben, die mij zelf nog onbekend zijn", ging de eigenaardige oude man voort, „maar weg met de familiezorgen! Nu is de kunst weer aan de beurt! De smart om het verloren gaan der dochter en assistente woelde mij nog te zeer door het hoofd. Maar nu heb ik gezocht en gevonden! Vanavond zult u mjj helpen. En zoo noodig, voor altijd, wèl?" De belofte van eeuwige hulp kon ik den heer Sankata niet geven, maar voor tien mark in de bres springen, dat wilde ik wel. Sankata had voor dien avond in het naburige stadje een gedachtenlees- en helderzienden avond op zijn program ma staan. De voorverkoop van kaarten was goed geweest en hij droeg het geld reeds in zijn broekzak. Ik had niet veel te doen, maar wat ik te doen had, ver klaarde veel, van wat tot nu toe duister voor mij was geweest. Als de straat wegen zulke dingen leerenzijn de dagen bij Sankata doorgebracht zeker niet verloren! Maar toen de oude heer afscheid nam en met mij om 6 uur 's avonds in den „Prinsenhof", waar de „opvoering" zou plaats hebben, afsprak, greep hij mij plotseling bij den schouder, wees door het venster naar een voorbijrijdende, kleine groene auto, waarin een man zat met een vlammend rood lidteeken over het gelaat. „Dat is de meisjesroover, de ontvoer der!" siste de oude zoo grimmig, dat ik er koud van werd, „hij is al weer alleen! Hahaha!" „Gekheid!" zei de dikke herbergier kortaf, toen mijn patroon was wegge gaan, „hij wil helderziende zijn en ziet op klaarlichten dag spoken! Dat is immers de jonge B. uit H. Nu ja, een liefhebber is het, maar een vrouwenroover, dat is toch een beetje te sterk!" Maar toch scheen de herbergier zich vergist te hebben. Zóó doen wij dat Mijn avonddienst in „Prinsenhof" was heel gemakkelijk. Het was eenigszins be schamend, dat ik gedwongen was een roodfluweelen jas met pompeuse goudbe legsels (eenigszins verbleekt en ver schoten) te dragen, maar daaraan was niets te doen. Geheel zonder opofferingen verdient men geen tien mark op de straatwegen, om niet te spreken van de grogs. Maar nu komt de hoofdzaak: Wat zou u ervan zeggen, al£ een man in een glazen bol kijkt, gezeten op het tooneel op een gemakkelijken stoel en met een groote tulband op het hoofd, en van daaruit een door u op een briefje ge schreven vraag, zonder dit papier te heb ben gezien, voorleest en beantwoordt? Het publiek was op dezen avond in den meest uitgebreiden zin van het woord „paf". En Sankata wist dit kunstwerk inderdaad te volbrengen. Hij verzocht het publiek, bepaalde vragen op kleine briefjes te schrijven, welke ik in een zwartfluwee- Ien kerkzak,je opzamelde en voor aller oogen in een bak met brandende spiritus verbrandde. Dan haalde hij zijn kristal len bol te voorschijn, kneep de oogen toe en begon de verschillende vragen voor te lezen. Ongeveer op deze wijze: „Ik zie hier (in de bol) een dame, mevrouw Mül- ler, Anna neen Agatha! U vraagt Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet rnéer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke ge. wrichten en spieren, urinestoornissen, aan vallen van duizeligheid en soortgelijke klach ten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergif tige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed ge filtreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaas ontsteking of waterzucht. Neem zonder uitstel Koster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dank bare gebruikers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. door K. R, G. BROWNE. 41) Mr. Todd vermorste geen tijd met in- formeeren naar het waarom, in hoofd zaak omdat hjj niet meer in staat was een woord uit te brengen. Gapend als een visch op het droge, liet hij zich, over de dwarsplank heen, de donkere, stoffige ruimte binnentrekken. Daar legde hij zich, als een natte vaatdoek, op een rol Tapijt ter ruste, terwijl George de tweede deur dichttrok en met zijn oor voor den kier verdere verwikkelingen afwachtte. ..Zeg!" hijgde Mr. Todd na een halve minuut, „Wa-be-je van plan?" zwnrn links van de auto kwamen van ïarmn staPPen en een opeenvolging Aaiden die een pogini eehom- Jnri ieniail(I- die absoluut geen v t had' vertegen woord igden. De voetstappen kwamen nader en nader; z'eh voor op een ontdek- JV,aar opeens kwam er een eigenaar- "ei metalige bons en meteen daarop .1eide de zanger, die de beide uien vastgezet had door een ijzeren staaf in de stevige haken aan weers zijden te leggen, om de auto heen en be- kon de starter energiek om en om te draaien. „Goeie genade," zei George overbluft. „Gom", verbaasde Mr. Todd zich zwak jes. „Nou benne we opgesloten, is 't niet... Wie zou dat nou. Wat hebbe we daar?" Een heele serie vlugge, maar daarom niet minder zware voetstappen en een stem die zei: „Hédaar, wacht effe!" Een verontwaardigde, buiten-aseni-ige stem! De stem van veldwachter Turtle! En hierop volgde een dialoog tusschen den vertegenwoordiger der Wet en den 11111- zikalen zanger, dat woord voor woord i n de auto verstaanbaar was. „HaJlo!" „Hè-je een paar lui hier v'rbij zien komme!" „Hè?" Een ongeduldig gesnork. „Of je een paar lui hier v'rbij heb zien komme! Twee manne. een jonge en een dikke ouwe!" „Zal een bietje harder motte proate. 'k Bin een bietje doof, begriep-de!" Een pauze die getuigenis aflegde voor den strijd eens sterken mans 0111 zijn zelf- beheerscliing te bewaren. Dan, forte: „Ik-mot-twee-lui-hebbe-die-hier-v'rbij- benne-komme-loope.Een jonge en een dikke ouwe. Hè-je-ze-niet-'ezien?" Een pauze, die op intensief mediteeren van den zanger wees. „Nee, niet dat 'k weet. Nee. 'k heb niemand hard zien loope? Waarom liepe ze hard?. Jij 'b ook hard 'eloope, te oordeele naar zooals je der uitziet." Weer hetzelfde ongeduldige gesnork van een halve minuut geleden, nu echter sterker. „Je mot ze 'ezien hebbe.... ze ware geen vijftig meter voor me uit!" „Nee.... heb niemand hard zien loopen. Kom net dat huis daar uit, zie-je. Wi-je miskien meerjje! Warm weertje om hard te loope". Dit vriendelijke aanbod viel blijkbaar niet in goede aarde, want de twee gevan genen in de auto hoorden een soort te- leurgestelden snauw en daarop voetstap pen, die zich snel verwijderden. De zanger zette zjjn evoluties met den sjarter voort, de motor sloeg asthmatisch- ronkend aan en de auto schommelde als een notedop op woedende baren, toen de chauffeur rheumatisch stuntelig naar de plaats achter het stuur klom. Meteen daarop zette het vehikel zich met zoo'n schok in beweging, dat George met een smak boven op Mr. Todd, die hem met een gelaten gekreun verwelkomde, terecht kwam. „Verroest, we moeten eruit zien te komen", zei George zenuwachtig. Hij krabbelde overeind, werd meteen weer op den .vloer gedeponeerd, toen de auto bot send om een hoek zwenkte, krabbelde weer overeind, boog zich gewaagd ver over een tafeltje van het spillebeen-type heen en begon het beschot, dat hem van den chauffeur scheidde, onder het roepen van: „Hé! Stop! Hé-daarStop!! Ver dorie!!" energiek met zijn vuisten te be- werkqji. Al zijn moeite en inspanning gaf hem niets. Het moderne motor-vehikel is be kend om zijn langen levensduur en de bewuste Ford was van Methusalem. Zijn motor had dien staat van verval bereikt, waarbij een maximum leven samengaat met een minimum resultaat en zoo hei- densch was het spectakel onder de kap, dat het nog te bezien geweest zou zijn, of de chauffeur een bom, die op een me ter afstand ontploft was, gehoord zou hebben, zelfs als zijn ooren in betere conditie geweest waren. Als er iets van de wanhopige pogingen, die George in het werk stelde om zich verstaanbaar te maken, tot hem doordrong, wat zeer on waarschijnlijk was, moest hij ze be schouwd hebben als een variatie op het piepen, steunen, knarsen, kraken en ram melen, waarmee het vehikel zelf den mo tor begeleidde. Hoe het ook zij, hij schonk niet de minste aandacht aan wat achter hem gebeurde, maar ging in alle ge moedsrust voort met het neuriën van een en hetzelfde wijsje. En 11a verloop van eenige' minuten, toen George zich schor geschreeuwd had en zijn knokkels ten bloede had geslagen, succombeerde de spillebeentafel met het gevolg, dat George andermaal op zijn lijdensgezel terecht kwam. Uit die betrekkelijke stilte, die hierop volgde, deed zich, na verloop van een kwart minuut, een stem hooren, die zei: „Gom! Wat bin ik blij, dat je dien middag op me hoed getrapt heb, jong. Van alle dolle, malle dingen, die we1 sinds eergisteren beleefd hebben,^is dat >\el het dolste en het malste. De auto hotste en botste voort. I11 ieders leven zijn er van die oogen- blikken, waarop alles goed en mooi lijkt, waarop de lucht strak blauw is, zonder een enkel wolkje, waarop de aanvechting om luid en uitbundig te zingen, bijna niet te weerstaan is. Nu is het waar, dal die oogenblikken nooit tot uren uitdijen, en dat ze uiterst zelden voorkomen, maal ais en zoolang je ze hebt, is het een bui tengewoon prettige gewaarwording. Zulk een serie oogenblikken beleefde de on berispelijke revolutionair Mr. Reginald Featherstone Fanshawe-Smith, toen hij, na afscheid van veldwachter Turtle en de beide gevangenen genomen te hebben, op zijn gemak naar het dorpje terug kuierde. Alles ging naar wensch volgens hem althans! Hij had op goed geluk een pijl afgeschoten en ziedaar, zijn vijanden waren geraakt, recht door het hart. Hët zaadje, dat hij in het braak-liggend brein van veldwachter Turtle gezaaid had, was ontkiemd en had vruchten gedragen in recordtijd. Daar het hem niet gelukt was, 0111 een excuus te improviseeren, waardoor hij bij het interessante onder houd op het voorplein van het „Wapen van royde" tegenwoordig had kunnen zijn, had hij gezeten op een steen aan den kant van den weg zijn tijd gebeid. Eén blik op de gezichten van Mr. Todd en George, toen ze onder de hoede van de Wet de straat op kwamen marcheeren, was genoeg geweest om hem te vertellen, dat ze in de val geloopen waren, die hij voor hen opgesteld had. Het was mis schien niet zeer kieseh geweest 0111 George onder die omstandigheden te plagen, maar de verleiding was te sterk geblekeu. Ea nu het tweetal tijdelijk van de baan was, bleef hem slechts te doen over, om Carmencita op te zoeken en haar op de een of andere manier (lo) er toe te brengen hem te vertellen, wat ze in Quantock Royal kwamen doen en (2o) over te halen 0111, als een redelijk, verstan dig kind, hem de omwentelingskas te overhandigen. In de volle overtuiging, dat de overwinning hem was, wandelde Eanshawe-Smith het voorplein van het „Wapen van Croyde" op. Twee minuten 'later begon het tot hem door te dringen,, dat zijn overtuiging voorbarig geweest was. Informaties bij Mr. Bolitho hadden niet het gevolg, dat hij ervan verwacht had. Carmencita was niet thuis; dadelijk 11a het ontbijt was ze uitgegaan, waarschijnlijk een wandeling gaan maken en tot dusver was ze nog niet teruggekeerd. Dus bleef hem niets anders over dan den waard vriendelijk te bedanken, het „Wapen van Croyde" uit te wandelen en in de buurt te blijven, tot het haar behaagde terug te komen. Onder het denken van den vromen wensch, dat ze dat mocht doen vóór het haar belden cavaliers gelukt was, zich voor de Wet van alle blaam te zuiveren, kuierde hij de dorpsstraat in, met b<4 doel te probeeren op een doosje ciga-et- ten èn de gebroeders Byng de hand leggen. Niets doen zonder rooken ging nu eenmaal niet en de geboeders Byng verdienden een lesje over het onverstan dige om werk met pleizier of in dit geval, politiek met stroopen te combineeren. (Wordt vervolgd1.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1