JULIANADORP. Coöperatieve Boerenleenbank te Koegras. Hollandsche maatschappij van Landbouw. ANNA PAULOWNA. Holl. Mij. v. Landbouw. BREEZANO. WIERINGEN. TEXEL. Burgerlijke Stand van Cen Hetëer Marktberichten. Radiografiseh Weefberi®**^ Woensdagavond werd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen de al- gemeene vergadering gehouden van bo vengenoemde instelling. Volgens de pre sentielijst waren aanwezig 33 personen, uitbrengende 35 stemmen. De voorzitter van den Raad van toe zicht, de heer J. Kossen, heette de aanwe zigen namens Bestuur en Raad van toe zicht welkom. Van ce slechte toestanden in de bedrijven merkte men aan de bank natuurlijk ook wel, maar toch niet in oie mate, als er in het gewone leven over ge praat wordt, aldus voorz. De notulen, door den secretaris, den heer J. de Vries, gelezen, worden onver anderd vastgesteld. Vervolgens was aan de orde het jaar verslag van den secretaris over 193t. Hier aan is het volgende ontleend: Bij vergelijking met het vorig jaar blijkt dat deze niet in 't voordeel van 1931 uit valt. Dit kan ook wel niet anders. Gememoreerd wordt de pensioneering van den kassier. In het bestuur en Raad van Toezicht kwam geen verandering. In het ledental kwam door toetreding van 18 personen in 1931 eenige verandering. Trots de verla- laging van den rentevoet door de O. B. tot 2Vi besloot het bestuur onzer bank aan de spaarders uit te keeren 3N en voor een jaar vast 2M Er was begin Jan. 1931 ruim 122.000 bij de C. B. gedepo neerd. Het bedrag der ontvangsten be droeg ruim 240.000 tegen 391.000 vorig jaar of niet minder dan ruim anderhalve ten lager. Daar de terugbetalingen 290.000 tegen 353.000, dus nu 63.000 lager waren, is het verschil op het eind des jaars niet meer zoo groot. Werd verleden jaar uitgegeven ruim 22.000 aan rente, nu bedroeg dit cijfer 18.679.40. 28 Nieuwe spaarbankboekjes werden uitgegeven, zoodat op 31 Dec. in omloop waren 620 boekjes. De spaarbusjes wer den nog steeds druk gebruikt, het derde 50-tal zal dit jaar wel opgebruikt worden. Bij de voorschotten merken we iets overeenkomstigs op, minder ontvangsten, meer uitgaven. Terugbetaald werd 60.967 tegen 102 ruim v. j., dus ruim 40.000 j minder en terwijl in 1930 werd verstrekt voor 89.950 aan voorschotten, klom dit cijfer in '31 tot 101.865, een verminde- i ring van ruim 11.000. Duidelijk teekent zich in dezen de tijd i af, die zich kenmerkt door geldgebrek, terwijl er toch aan de andere zijde weer geldovervloed is. En juist in dit opzicht is de positie van het Bestuur uiterst moei lijk. Want 't is heel gemakkelijk geld uit te zetten maar niet zoo eenvoudig is te zorgen, dat de zaak solide is en dat moet ze toch zijn nietwaar. Bewogen tijden brengen zware zorgen mee en wij twijfelen er niet aan of het bestuur zal, gerugsteund door R. v. T. en de leden, onze bank goedschiks door de crisisjaren heen helpen. De rente der voorschotten bedroeg dit jaar 15807.60 tegen 18264.51 in 1931; 37 nieuwe voorschotten werden uitge geven, zoodat uit. Dec. in omloop waren 144 dezer boekjes. De loopende rekening vertoont in ontvangst 836.447.66 tegen 740.000 vorig jaar en in uitgaven ƒ732.062 tegen 797.000 vorig jaar. Aan rente werd ontvangen ruim 7700 tegen ruim 8000 in 1930; uitbetaald aan rente 280.56 tegen 79 vorig jaar. Het aantal personen, staande in L. R., vermeerderde met 2. Uit. Dec. hadden 24 vereenigingen of personen een rekening met uwe bank. De andere uitgaven zijn ongeveer als immer. De buitengewone zijn extra hoog (ontvangen 2698.60, uitgaven 4618.39) doordat verschillende chèque's voor parti culieren en ook voor leden der bank zijn ontvangen en uitbetaald. De balans ziet er uit als volgt: schuld: spaargelden 515.344.32; L.R. 34.174.44 en derhalve een winst van 552.45. Het reservefonds stijgt aldus ruim 18.000. De totaal omzet was 1.178.635.96 of ruim 200.000 lager dan verleden jaar. Onder dank aan den samensteller goed gekeurd. Volgt de rekening en verantwoording. Rapporteur de heer G. Hoornsman, die mededeelde, alles in orde te hebben be vonden. Goedgekeurd. Medegedeeld werd van de bestuurstafel, dat de rente voor direct opvorderbare spaargelden bedragen 'S'A voor 1 jaar vast 3en voor de voorschotten 4Yi Bestuursverkiezing. Aftredend de heer C. Dito, welke wordt herkozen. Voor den Raad van Toezicht was af tredend en herkiesbaar de heer A. Grin. Ook deze werd herkozen. Tot plaatsvervangers worden bij accla matie benoemd de heeren R. Tromp en N. Hoornsman. 1 ot commissie voor het nazien der reke ning worden benoemd de heeren D. de Graaf Jnz., G. Hoornsman en als nieuw lid de heer P. van Duivenvoorden. Bij de rondvraag vestigt de heer van Duivenvoorden er de aandacht op, dat het finantieel verslag niet in druk is rond gezonden. Dit werd te duur en de vrager is hiermede voldaan. De heer G. Jongh zou gaarne zien. dat op dén dag van betaling rente en aflossing men de beschikking over zijn spaargeld kon krijgen. Dat kan altijd, als men maar op tyd waarschuwt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Lezing van ir. T. P. Huisman. Dinsdagavond had de afdeeling Den Helder van bovengenoemde Maatschappij een bijeenkomst uitgeschreven voor leden <sn niet-leden in het café „De Blauwe Keet" van den heer C. v. d. Blink, waar door bovengenoemde spreker een inlei ding ton voorden gehouden over de „Cri- sisireatregeien voor Veehoudersbedry- ven olgens de presentielijst waren 70 personen op deze vergadering aanwezig. De voorzitter van de afd. Den Helder, ■ie heer J. J. Verfaille opende met een woord van welkom die bijeenkomst Na een 3-jarig pogen van onze organi satie, aldus -de heer Huisman, en hard werken daarvoor is er tenslotte gekomen een Bietensteunwet, een 'iarwewet, die ofschoon een jaar te laat ingevoerd, nu toch goed werkt. Deze maatregelen wer den getroffen om een aigeheele débacle van de akkerbouwers te voorkomen. Dezen zomer gingen de prijzen van de veehoudersproducten met reuzen schre den naar beneden en uw organisatie zoekt naar middelen om de toestand in de be drijven handbaarder te maken. Bij de veehouders is dat moeilijker dan bij de akkerbouwers, en ook voor de Regeering zeer moeilijk, en het is begrijpelijk dat men ontevreden wordt. Spr. waarschuwt voor datgene wat verschillende actie coniité's thans op touw zetten. Dat zijn de z.g.n. klaploopers. Spr. wekt een ieder op lid van de organisatie te worden. Zelfs diegenen die zich economisten noemen oefenen invloed op de regeering uit en het slot is dat de stad met haar industrie enz. niets begrijpt van wat er op het platteland .te doen is. Men moet zijn posi tie weten te versterken om te kunnen concurreeren en komt dan steeds in botsing met wanbegrip. De Tarwewet werd met slechts 2 stemmen meerderheid aangenomen, bij referendum was zij zeker verworpen. De boeren moeten dus hun organisatie steunen. De veehouders moeten ook belangstelling toonen voor eigen politieke partij. Wij hebben geen Ministerie van Landbouw, zelfs geen Dir. Generaal, dus geen deskundige, en daarom is dan ook nimmer een voorstel te verwachten tot verbetering van den toestand waarin de boeren zich bevinden, dat moet steeds van onze organisatie komen. Spr. somde een aantal cijfers op om trent de veeteeltbedrijven. Voor den oor log stelde hij dat op 100, in 1929—'30 op 130. Het loon van een veehouder in N.- Hol. van de gecontroleerde bedrijven be droeg 950.—. 1 Juli 1931 was de toe stand als voor den oorlog, het loon, ge middeld 400.Hieruit blijkt dus dat de boeren wel de meest slecht betaalde arbeiders zijn. In Dec. 1931 was het cij fer gedaald tot 78. Verder staat spreker uitvoerig stil bij den totaal in- en uitvoer van producten en komt tot slot aan het crisisverlies. In 1930 was het niet bestj1 maar nu is het nog veel minder. Verder wordt geschetst hoe de ver liezen als winst in de zakken van de verbruikers verdwijnen, en het is op deze manier dan ook wel te begrijpen, dat de veehouders te gronde moeten gaan. In hun urgente program zijn daarvoor maatregelen getroffen (afschaffing slacht- accijns, wegenfonds, de sociale lasten te betalen door den Staat). Sterk is hier te lande geageerd tegen den invoer van Deensch vleesch, waar door die afdeeling werd gered van een debacle, maar dat zegt niets voor de zuivelproducten. Het is niet onmogelijk dat over eenigen tijd weer eenige prijsstijging wordt ver wacht, maar men mag niet al te opti mistisch in deze zijn. Spr. behandelt den invoer van bevroren vleesch, en staat daarna uitvoerig stil bij het product boter. De Friesche Mij van Landbouw had een zelfde voorstel als wij, om een gedeelte van de opbrengst te besteden aan de werkloozen en de armen. De crisiscommissie heeft op haar program ook geplaatst steun aan den export van varkens met name bacon, want dat loopt fout. In Engeland is veld verloren, en de Denen, Zweden en Polen maken daar gebruik van. Na Polen zijn wij no, 2. Polen steunt dat met rijksgeld en onze regeering komt niet over de brug. Nu is er wel een voorstel om f 3.— per ge slacht varken te laten betalen, waardoor de prijs een beetje hooger zou worden, maar 4 maanden is hij reeds "ongunstig. Het denkbeeld van de tarwebouwers zou ook op het gebruik van melk door de bakkers toegepast kunnen worden, maar het zou practisch geen groote maatregel zijn. Door de accijns op de margarine wat hooger te stellen, zou wellicht een fonds gevormd kunnen wor den, waaruit dan 2 cent per Liter bijslag kon worden betaald. Door een uitvoerige becijfering toont spr. dat aan. Ook eigen boter zou 50 cent per K.G. moeten be talen, de kaas naar evenredigheid en ook de andere spijsvetten. De Crisiscommissie heeft een voorstel aanhangig gemaakt, maar veel tegenstand zal overwonnen moeten worden. In verband hiermede wijst spr. op de organisatie's van smeden, timmerlieden enz., die in dat opzicht de boeren verre vooruit zijn. Spr. wijst voorts op den Duitschen boerenstand. De armsten zijn nu de boeren en arbeiders of liever de geheele boe renstand. De welvaart van het platteland gaat te loor en er moet dus iets gedaan worden om deze door de crisis heen te helpen. Met een opwekking tot organisatie besluit spr. het eerste deel van zijn rede. Hiermede werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen nogal gebr. gemaakt De vragers werden door den spreker uitvoerig beantwoord of het gesprokene nader toegelicht. Eenige nieuwe leden lieten zich in schrijven. Lezing ir. G. Veenstra. Op de in »Veerburg« gehouden afdee- lingsvergadering waren, behalve de spr., Rijks-landbouwconsulent Ir. G. Veenstra, een 30tal leden, benevens oud-leerlingen en leerlingen van den landbouw-winter- cursus aanwezig. Opening, notulen en ingekomen stuk ken geven geen aanleiding tot bijzondere vermelding. De voorzitter, de heer C. D. Rezelman doet de volgende mededeelingen 1. De aangekondigde debatavond, No- bel-Zuidervliet, wordt niet gehouden, om dat tusschen de debaters geen overeen stemming was te krijgen over de regeling van den avond. Een der leden merkt op, dat de heer Zuidervliet met het oog op bedoelden avond, enkele dingen had laten rusten, die hij anders wel behandeld zou hebben op z'n cursus. Voorz. meent, dat dit de inflatie betrof, een onderwerp waarover al genoeg gezegd is. Het gevolg van de opmerking en de daar -nvolgende bespre king is, dat wederom met 4en heer Zui dervliet gecorrespondeerd zal worden over de behandeling van een onderwerp. 2e. Hetgeen in een krantenverslag van een vergadering der afdeeling Waard en Groet stond over het schrappen van de sociale lasten van het crisisprogram is niet juist. 3e. De plannen, die gemaakt zijn pootaardappelen in de uitvoerwet opge nomen te krijgen. t ,1(,nr 4e. In verband met de klacht, door prof. Quanjer op zijn onlangs gehouden lezing geuit, stelt het bestuur voor ten aldus wordt besloten) het hoofdbestuui te verzoeken, bij de regeering aan te dringen om meer peld te verstrekken, waardoor de noodif g ichte proeven ge nomen kunnen won De heer P. Kooiman brengt hieiop verslag uit namens de brouwgerstcom- missie. „.ï.i,.- De commissie heeft haar werkkring uitgebreid; de Schermer en de Haar lemmermeerpolder zijn daar ook bij ge trokken. De hoogere prijs die de Heinekens- brouwerij altijd voor de gerst geeft, heeft een gunstigen invloed gehad op den marktprijs. Het verschil tusschen beide prijzen was dit jaar niet erg groot, wat voor sommige boeren aanleiding was aan den gewonen handel te leveren. Er wordt op gewezen, dat men daarmede eigen ruiten ingooit. Heineken neemt immers alleen af als er voldoende voorraad aan geboden wordt. Koopt H. niet meer, dan is de factor die den prijs omhoog deed gaan weggenomen en maakt men dus op de markt ook weer lager prijzen. Men maakte thans f 7.25—f 7.75 per 100 K.G. Van de 84 monsters die werden ingeleverd, werden er 2 afgekeurd. 19 partijen moesten opnieuw geschoond worden, eer ze in aanmerking kwamen. In totaal is afgeleverd 468832 K.G., waar van 307350 K.G. uit deze omgeving. 259920 was princesse-gerst, 106692 K.G. zegegerst en de rest van de nieuwere soorten. De vergadering verklaart zich accoord met de onkostenrekening, die inmiddels reeds door een commissie in orde is be vonden. Verder wordt verslag uitgebracht van een, in Rotterdam gehouden, verga dering met de firma Heineken, welke onder leiding stond van Prof. Broekema. Daar werd o.a. meegedeeld, dat de gerst uit Zeelanden Zuid-Holland meestal een te hoog vochtgehalte heeft en dat de Noord-Hollandsche het best was. Zege- en goudgerst gaven de hoogste opbrengst, Princessegerst in vergelijking daarmede 83% en de nieuwere soorten 90 en 91%. De samenwerking met de brouwery is goed en deze wil die weer wel doen voortduren. Besloten wordt voortaan ter dekking van de onkosten der commissie f 1.50 per H.A. te heffen. (Bij de oude regeling werd van de afgekeurde partijen niets ontvangen, terwijl er toch ook de onkos ten voor waren gemaakt). Voorts zal geprobeerd worden het verschil tusschen marktprijs en den prijs van de brouwgerst wat grooter te krijgen. Naar aanleiding van de mededeeling over de opbrengst der verschillende soorten wordt opgemerkt, dat het de vraag is of het voordeeliger uitkomt princessegerst voor de brouwerij te ver bouwen of goudgerst. Er wordt echter op gewezen, dat zegegerst een even groote opbrengst geeft als goudgerst en dat die ook geschikt is voor de brou werij. (Alleen de stijfheid van het stroo is iets minder). Voorz. dankt de commissie en vooral haar rapporteur voor alles wat in het belang van de bouwers is gedaan. Ir. Veenstra krijgt hierna het woord voor het onderwerpsuper of slakkenmeel. Spr. vertelt van de bereiding der beide meststoffen en geeft het verschil in samenstelling aan. Superfosfaat is oplosbare fosforzure- kalk, gemengd met gips, bevattend 14 of 17 fosforzuur. Slakkenmeel, een bijproduct van de hoogovens, dat ontstaat bij de zuivering van het ijzer, is onoplosbare fosforzure- kalk; bevat 16 tot 20% fosforzuur, 40— 50% kalk, verder 8% zand en wat man gaan. De werking en de toepassing dezer meststoffen staat in nauw verband met de samenstelling. De oplosbare super moet goed vermengd worden met den grond. Als ze in aan raking komt met de daarin aanwezige kalk, gaat ze een verbinding aan, die niet oplosbaar is. Dus ze „spoelt niet uit", men heeft geen verlies en de planten kunnen haar evengoed opnemen. Slakkenmeel valt in den grond, schei kundig, gemakkelijk uit elkaar. Het is zaak zoo fijn mogelijk uit te strooien, zoodat het in den grond gespoeld kan worden. Op lichte gronden gebeurt dit laatste het gemakkelijkst maar ook op weilanden, al is de grond zwaarder, gaat het gemakkelijk door de wortelgaatjes, waarin het kan doordringen. Deze meststof wordt op het proefstation met sterkzuur onderzocht op het fosfor- gehalte, en daarna met citroenzuur. Eisch is dat van het gevonden gehalte 80% oplosbaar moet zijn in 2% citroenzuur. Verder wordt het onderzocht op fijnheid en echtheid. Super geeft een zure-, slakkenmeel een alcalische reactie in den grond. Hoe groo ter echter het kalkgelialte van den grond is, hoe geringer de invloed. Daarin Anna Paulowna veel kalk in den bodem zit zal men van de schadelijke werking die super kan hebben niets merken. Wanneer spr. de nawerking der mest stoffen behandeldt komt hij tot de con clusie, dat super wel sneller werkt, doch dat na verloop van jaren de nawerking van beide, gelijk is. Men bereikt dus met beide op den duur hetzelfde resultaat, maar indien er oogenblikkelijk gebrek is verdient super voorkeur. Tenslotte raadt spr. om bovengenoem de eigenschappen aan, op kleibouwland, met veel kalk, super te nemen, speciaal bij verbouw van bieten en aardappelen. Anders neme men, evenals op zand- en grasland Hakkenmeel. Veel wordt er nog over dit onderwerp nagepraat. We hooien o.a. nog dat Spr. aan licht-inwerken de voorkeur geeft. Verder geeft hij als zijn meeningte ken nen dat men in dezen crisistijd niet in de eerste plaats moet trachten een maximum oogst te halen, maar zod" min mogelijk uit te geven, om welke reden en ook alweer in verband met genoemde eigen schappen, het overweging zou verdienen desnoods eens een keer deze bemesting over te slaan Bij de rondvraag dankt de heer K. J. Kaan namens de oud-leerlingen van den Landbouw-wintercursus voor het in de gelegenheid stellen deze vergadering bij te wonen. De heer Kuiken vindt de contributie te hoog voor den kleinen man. De voorz. acht die eerder te laag en wijziging komt er niet. Den inleider dankend voor z'n lezing en de leden voor hun belangstelling en prettige medewerking om den avond goed te doen slagen, sluit de heer Rezelman de vergadering. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. G. Hopman van Bergen. Vertrokken: H. Scholte naar Wie- ringen; J. Hartog naar Heemstede; A. Prop naar Barsingerhorn; H. J. Kerkhof naar Baarn. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Brigitta Anna, d. v. N. de Wit en E. D. Visser; Maria Margaretha Catharina, d. v. H. Winnubst en G. C. Klaver; Dirkje Ilarmke, d. v. C. H. Glas bergen en H. G. H. Buter; Christiaan, z. v. J. L. Jansen en C. v. d. Nouland. OVERLEDEN: G. Boerman, oud 46 j„ echtenoote ban J. B. van der Burg. V. C. J. B. Dinsdagavond half acht Bijeenkomst. In de broeikas van den heer C. Straat hof ontstond brand, waardoor het gebouw tje voor de helft vernield werd en een negenhonderd getrokken bloemen verloren gingen. De oorzaak zal vermoedelijk in een niet al te solieden rookafvoer gezocht moeten worden. De heer S. was niet verzekerd. Ter vervanging van Mej. Zelvelder en den heer Den Broeder, beiden wegens ziekte verhinderd hun functie waar te ne men, zijn Mej. Heyt van Heiloo en de heer Leichtman van Amsterdam aangesteld tot tijdelijk onderwijzeres en onderwijzer aan School II. Door den heer Jb. Landman is van mej. de wed. D. N. Mulder, een perceel bouwterrein gekocht aan de Slingerweg- Elft, waarop voor hem de aannemers de heeren gebrs. Boersen een burger woonhuis zullen bouwen. Men deelt ons med), dat de Doops gezinde Jongerenkring a.s. Vrijdagavond 26 Februari om 8 uur een bijeenkomst houdt in de Doopsgez. kerk te Hipp.hoef. POLITIE. Gevonden: een paar motorhandschoenen. Inlichtingen bij den gemeente-bode te Hippolytushoef. WERKZAAMHEDEN WIERINGER- MEERPOLDER. De kampen Hippolutyshoef, Sluis I en Sluis II zullen morgen weer bezet worden met arbeiders buiten Noord-Holland. De kamp bij De Terp is nog niet geheel ge reed en zal eerst na Paschen worden be zet. Aan do arbeidsbeurzen is verzocht, de arbeiders, die voor herplaatsing in aanmerking komen, op te roepen. Hippolytushoef. LEZING DAVID WIJNKOOP. Naar wij vernemen zal het Tweede Ka merlid, de communist D. Wijnkoop, van Amsterdam, Zaterdag 27 Febr. a.s., des avonds 7.30 uur, een lezing houden in het café van den heer C. Scheltus, te Hippo lytushoef. Het aangekondigde onderwerp luidt: „De hongerpolitiek van de regee- ring-Ruys en de strijd van de arbeiders en kleine boeren". Vrij debat. Deze lezing is uitgeschreven door de Communistische Partij Holland, District Noord-Holland—Utrecht.. Den Oever. KRAAN OMGEVALLEN. Woensdagmiddag is een kraan, welke in gebruik is bü het Steenbedrijf der Zui derzeewerken van de firma O. J. Bosker en liggende in de haven van Den Oever, omgevallen. De kraanmachinist werd in den val meegesleurd, doch kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. De arm van de kraan kwam terecht op een bij de kraan liggende steenkast, welke werd be schadigd. „TEXELS FANFARECORPS". In de gehouden bestuursvergadering van bovengenoemd corps zijn de bestuurs functies als volgt verdeeld. Voorzitter, de heer N. de Jong; secre taris de heer G. J. Bruin, penningm. de heer P. Zijn Sr.; 2e voorzitter de heer H. Koorn en 2e secretaris de heer D. P. Koorn. NIEUW SUCCES VAN PROF. KEESOM. Prof. Keesom heeft weer een nieuw succes behaald. Donderdag gelukte het onzen vroegeren plaatsgenoot in het na tuurkundig laboratorium te Leiden het laagte-record van 0.71 gr. Keivin, van nog slechts 0.71 boven het absolute nulpunt, te bereiken, in een ruimte van 5 cm3, Dit geschiedde door de dampen van vloeibare helium, hetwelk zich bevond in een dub belwandig glazen vat, bijna geheel om geven door vloeibare helium; met groote snelheid weg te zuigen. Het daarvoor ge bruikte speciale pompagregaat heeft een zuigcapaciteit van 675 1. helium per sec. bij een druk van i/iooo van 1 mm kwik. De laagste druk, die boven het met een roerstaafje voortdurend dooreengeroerde vloeibare helium verkregen werd bedroeg 36/ïooo van 1 mm kwik. A. V.R.O.-PIÏOP AG AND A-AVOND. Het Actie-comité te Den Burg. dat Woensdagavond in hotel „Texel" een propaganda-avond had belegd, heeft daar mede groot succes gehad: niet alleen was de zaal overvol met belangstellenden, maar ook had 't bestuur van de A.V.R.O. vier van de beste krachten naar hier ge zonden, welke aan deze radio-omroep- ver. verbonden zijn, n.1. de heeren Pierre Palla, BorisLensky en Bob Scholten; ter wijl als A.V.R.O.-spreker de heer Vogt optrad. De bijeenkomst werd geopend door den heer Pisart, als voorzitter van het comité; spreker heette allen hartelijk welkom en gaf als zijn meening te kennen, dat de aanwezigen een avond vol kunstgenot zouden smaken; het deed hem genoegen, dat de voorzitter van de A.V.R.O. zelf de verre reis naar Texel had meegemaakt. Hierna betradt de heer Pierre Palla het podium, die een tweetal schitterende piano-solo's ten gehoore bracht n.1. „Ein- zug der Gaste" van Wagner-Liszt en „Geschichten aus dem Wienerwald" van Strauss. Dit was op het gebied van pianospel het mooiste wat wij tot heden in onze gemeente hoorden uitvoeren, de technische vaardigheid van dezen pianist, die vooral in 't eerste nummer aan den dag kwam, grenst aan het wonderbaarlijke terwijl hij in het tweede nummer zulk een buitengewoon gevoel wist te leggen, dat zijn spel ons in hooge mate heeft geboeid. Een stormachtig applaus barstte los toen deze kunstenaar de eerste nummers had gegeven. Daarna volgde een drietal vioolsolo's van Boris Lensky; reeds eerder waren wij in de gelegenheid dezen heer hier te hoo- ren spelen; geen wonder dat reeds bij zijn entrée een applaus losbarstte. Op voor treffelijke wijze en niet minder goed be geleid door Pierre Palla, werden door den overbekenden violist gespeeld „Chant Hindau van Rimsky KorsakowKreisler; „Spaansche dans" van GranadosKreis ler en „Czardas" van Monti. Daarna kwam de bekende refrein zanger van de A.V.R.O., Bob Scholte, ten tooneele. Ook deze kunstenaar werd met luid applaus verwelkomt. Hij zong, met het allergrootste succes „Musikant, Musikant, wo ist deine Heimat" v. Stolz, en „Schlaf ein, schlaf ein mein blond' Engelein". Daarna trad de A.V.R.O.-voorzitter als spreker op. De heer Volgt begon met mede te deelen, dat hij er op gestaan had zelf als spreker op Texel op te treden. Het was niet de eerste maal, dat hij deze gemeente bezocht, reeds eerder heb ik kennis gemaakt met dit mooie eiland, zei spr., ik heb hier de lammerenmarkten be-| zocht, heb een predikatie bijgewoond in de Doopsgezinde Kerk, van wijlen Ds. Kuperus, en was gelogeerd bij den toen- maligen directeur van het postkantoor,1 den heer de Wit. Spr. sprak er zijn ge noegen over uit, nu ook eens kennis te mogen maken met de Texelsche A.V.R.O. luisteraars; en wees op de propagandis-1 tische kracht van zulke avonden als dezen. Verder bracht hij hulde aan het! ijverige actie-comité in deze gemeente en zette vervolgens op zeer geestige wijze het standpunt van de A.V.R.O. tegenover het zendtijdbesluit uiteen; besprak vervolgens de wijfelende houding der regeering in zake het geven van verlof voor het bou wen van een eigen zender voor de A.V.R.O. en deelde mede, dat de Radio- wet, die eerst zich grimmig voornamelijk tegen de A.V.R.O. scheen te keeren. thans zich daartegen eenigszins anders laat aanzien, zoodat de Minister van Waterstaat de verzoeken van de A. V. R. O. nog eenigen tijd in beraad heeft ge houden. Na de pauze kregen wij eerst weder een drietal piano-soli van den heer Pierre Pala, eigen composities; vooral in de laat ste vermoedelijk geheel een improvisatie, kwam de zeldzame muzikale begaafdheid van dezen musicus schitterend voor den dag. Niet minder voldeden ons de hierop volgehde vioolsoli van den heer Boris Lensky, vooral in 't laatste nummer „Hek- senszadas" van den violist zelf, wist hij zijn groot talent op den voorgrond te brengen. Ten slotte volgde nog verschillende zangnummers van den heer Bob Scholten, o.a. had hij nog met den heer Pierre Pala een soort van potpourri samengesteld, waarin hij in zijn bekende genre als refrein-zanger kon optreden, het behoeft geen betoog, dat deze refreinzang, van Bob Scholten, die bij de A. V. R. Ó.-luis- teraars zoo over bekend is, geweldig in sloeg. Tot slot zong hij het bekende „Als de A. V. R. O. gaat sluiten, „Wel té rus ten, gouden nacht". Daarna barstte een daverend applaus los. De heer Pisart sloot weder dezen uit stekend geslaagden kunstavond en bracht na een dankwoord aan de gasten, die de A. V. R. O. naar Texel had afgevaar digd, hulde aan den secret. van het actie comité, den heer W. Dros Az„ die het meeste werk voor de voorbereiding van deze uitvoering heeft gedaan. VERGADERING „STILLE OMGANG". Gisteravond werd door de Vereeniging „Stille Omgang" een vergadering gehou den in 't St. Janshuis te Den Burg. De voorzitter, de heer J. van Heerwaar den, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer N. Kan, de notulen voorlas, die onveranderd werden vastge steld. Hierna volgde de bespreking over deel name aan „De Stille Omgang". De Texe laars zullen 14 Maart aan dezen omgang meedoen. Ruim 60 personen gaven zich reeds voor deelname op. Het gezelschap vertrekt 13 Maart na een godsdienstoefe ning in de R.-K. kerk te Den Burg, di« om kwart voor 8 gehouden wordt, met autobussen naar Oudeschild, waar een der booten van de Maatschappij, die de heer M. Bakker vertegenwoordigt, direct van Oudeschild de deelnemers naar Den Hel der brengt; ongeveer half negen vanuit de haven. Bij goed weer zal de tocht per motorboot, by ongunstig weer per stoom boot geschieden. Na den stillen omgang gemaakt te heb ben, wordt in de St. Nicolaaskerk de H. Mis bijgewoond, waarna het gezelschap by „Fleissig" weer het ontbijt gebruikt. Om streeks 7 uur vertrekken de deelnemers weer van het Centraalstation te Amster dam, om met dezelfde boot naar Texel te rug te keeren. waarmee men vertrok. Naast het bestuur wei-den de heeren J. Buisman, H. Schrama en D. C. Witte tot leiders aangesteld. Nadat dit alles was vastgesteld, werd het woord gegeven aan den Zeereerw. heer kapelaan Boelrijk, die een prachtige uit eenzetting gaf over het doel van den Stil len Omgang. Medegedeeld werd, dat dit .jaar de intern» tie luidt: „Redding uit economische crisi% die ook op godsdienstig en maatschappe* lyk gebied zulke treurige gevolgen heeft". De voorz. bracht den spreker dank voor zijn mooie rede. Daar verder niemand meer het woord verlangde werd de vergadering gesloten. SUBSIDIEERING PAARDENFOKKERIJ. Volgens mededeeling van de Prov. Re gelingscommissie in Noord-Holl., zal dit jaar o.a. voor hengsten op het eiland Texel (type trekpaard), een bedrag van f 150 worden uitgeloofd. Den Hoorn. UITVOERING „DE LOFSTEM". Maandagavond gaf de Zangvereeni- ging „de Lofstem" van Oosterend een uitstekend geslaagde uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te den Hoorn. Vele personen waren aanwezig, waaronder leden van de pas opgerichte zangvereeniging „Har monie, die van deze uitvoering nog wel iets konden leeren. Daar de toegang ge heel vrij was. werd een collecte gehouden ter bestrijding der kosten. 23 en 24 Febr. ONDERTROUWD: A. Stad en J. K. C. v. d. Vlis; C. J. K. C. Petterson en M. H. Janssen. GETROUWD; A. H. Overmars en D. Rietveld; G. Th. Campagne en A. v. Straaten. BEVALLEN: C. H. de Vroome Bruin, d.; M. KrijgsmanWulffers, d.; M. JoreKindt, z.; W. B. C. Bandt Kroon, z„ T. BrinksmaDekker, z. A. WoudaHeerkens, z.: Z. v. d. Linde— Lassche, z.; S. WitteSlavik, d.; T. BlondelWeststrate, z. OVERLEDEN: J. Boer, 10 mnd; G. GouwenbergVader, 65 j.; G. M. de Heer, 18 j.; Wed. A. Frankfort, 66 j. AMSTERDAM, 24 Febr. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt werd betaald voor: Zeeuvv- sche: bonte 4.604.90, blauwe 4.604.90, eigenheimers 3.753-9o; Twentsche eigen heimers 2.753; Limb. Industrie 2.60— 2.75; eigenheimer poters 3—3.25; Friesche borgers 3.603.80; Zeeuwsche industrie 3—3.25. Aanvoer 1 lading, zijnde 900 H.L. BROEK OP LANGEDIJK, 24 Febr. 85.000 kg. roode kool ie s. 0.701.80, door schot 0.601.40; 100,000 kg. gele kool ie s. 0.601.70; 95,000 kg. Deensche witte kool 0.70—1.80; 10000 kg. uien 10—10.80, grove uien 8.10—8.70, drielingen 9—9-90; 1350 kg. bieten 2.803.10; 3100 kg. peen 3-SO 3.70, kleine peen 1.401.50; 250 kg. spruit- kool 2.803.60, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 24 Febr. Aanvoer: 9200 kg. uien: uien 9.70—10.80, grove 8.409.10, drielingen 9.9010. io, gele nep 7.50; 4700 kg. kroten 0.60—2.40 128,000 kg. roode kool 0.602.10, d.s. 0.60 1.60; 112,200 kg. D. witte kool 0.60—1.60, d.s. 0.60—0.80; 48,400 kg. gele kool 0.60 1.30, d.s. 0.60. Schagermarkt van Donderdag 25 Febr. 9 paarden 150—325; 4 geldekoeien (ma gere) 120—180; p3 idem (vette) 180—270; 40 kalfkoeien 150260; 6 vaarzen I25- 175329 nuchtere kalveren 49; 20 scha pen (magere) 24—30; 74 overhoudc» 12.5020; 47 varkens (magere) 7 idem (vette) per kg. 0.230.26; 117 h'X®e 3—7; 25 kippen 0.75—1.25. Eierenveiling. (Voorloopig bericht. Zie ve der het no. van Zaterdag.) 124,000 kipeieren: witte 2.403-00, witte 2.302.50, bruine 2.70—3,40; eendeieren 2.402.80. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 FebruarL Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bi"* Hoogste stand 774.9 te Starnoway. Laagste stand 742.6 te Ingö. Verwachting: ^„„„de- Matige, later afnemende O. tot g lyke wind, licht tot ^lf bewolW droog weer, lichte vorst des nachts, overdag tem peratuur om het vriespunt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 12