DE DOLENDE IDWEELEN. De dreigende toestand in het Verre Oosten. TIELEMANS' WIJNEN IS ALTIJD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buüenl&ndsch overzicht Nr. 7084. EERSTF. BLAD DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932 60ste JAARGANC De verkiezing van den Duitschen rijkspresident. - Een stormachtige zitting van den Rijksdag. - Tardieu s regeeringsverklaring in de Fransche Kamer. - De gevechten bij Sjanghai. hel' kabfneWüning en zijn politieke j zaal^was vrijwel tot op de laatste Visschers Kousen!! Jaap Snor, Zuidstraat 19 OOK VOOR -CONBFCTIE VRAAGT naar Koningstraat 85. om cfls kwaliteit. Telef. 492. FEUILLETON LDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost 'en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, 1 0.70, f 1 Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Je. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. SESESOs ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. De verkiezing van den rijkspresident voorbeeld vaiyen parlementaJ P^dent in Duitsehland heeft al heel vat. politiek is en zoo vaak onverkwikkelijke inciden- op geworden sinds Hitier «ndulaat is den koQ gesteld. In de zitting van den kjjksuhk kabaal duurde heeft dr. Goebbels Dinsdag het woord ge- bellen ls iy w e, het kab al duurde voerd over deze candidaatstelling en o.m. voort en toen mj ae aames en ce neeren ^klaa°rtedat.de "wij willen als president een leider, een! Het rumoer ontstond in hoofdzaak toen man, die uit het volk is voortgekomen, die! ^Goebbels ,aan ThT®J,„W00.-?...kw,T 1 met 'ons denkt en voelt, die met ons lijdt en leeft, zoo zeide Goebbels. Wij willen een president, van wien iedere Duitsche man en iedere Duitsche vrouw zegt: dien man zou ik de hand willen drukken, want ik weet, dat in zijn hand dezelfde pols slag klopt, als de mijne. Toen 4 weken Eigen werk, tijdelijke aanbieding f 2 25 (Let op den gelen winkel) De oorlogsmachine is eenmaal in wer king gesteld en nu moet de actie worden doorgezet, terwille van het prestige, hoe veel menschenlevens en hoe groote be dragen daartoe ook zullen moeten opgeof ferd. Weliswaar blijkt uit den uitslag van de verkiezingen, die de conservatieve partij de partij, die voor een z.g. posi tieve politiek in China is een groote meerderheid hebben bezorgd, dat voor het oogenblik Japan achter de regeering staat en in de stemming verkeert, welke het voeren van een oorlog mogelijk maakt. Maar wanneer groote verliezen intreden en voortdurend hooger bedragen ter be- candidatuur van Hitier uitspeelde tegen dien van Hindenburg. Het was „een droevig schouwspel", dat met sluiting van de zitting eindigde. schikking van de regeering moeten wor den gesteld, dan ontstaat de mogelijkheid, dat in die stemming een verandering komt en er in Japan een geest van verzet tegen de oorlogvoering gaat groeien en tegen de politiek der militaire en conser vatieve groepen. Daarom zal het voor het verdere verloop van den strijd van groot belang worden, of de Chineezen de onder linge eenheid zullen kunnen bewaren en de kracht en de materieele middelen zul len weten te vinden om te volharden in een strijd, die den Japanners voortdu rend de handen vol geeft zonder hun de gelegenheid te bieden de strijdkrachten van de tegenpartij vernietigend te ver slaan. De Chineesche regeering schijnt inder daad haar kracht te willen zoeken in de methode van een uitputtingsoorlog; voor- loopig zou zij zich althans willen voorbe reiden op een langdurig gewapend verzet. - - Tardieu's regeeringsverklaring is Dins- geleden in deze zaal voor de eerste maal d in de Fransehe Kamer /1o7D VlVOoHo t.AT cnralrp twflïïl. nft£?r<VDfiïï -r-x - Tmn deze kwestie ter sprake kwam, begrepen duizenden aanwezigen hun plicht, ston den op en juichten den naam van onzen leider toe. Ik zelf stond toen met trillend hart er bij en kon niets zeggen. Misschien was het ook goed zoo. Thans partijgenoo- ten, ben ik misschien de eerste gelukkige, uitgesproken. De nieuwe regeering ver klaart zich solidair met de vorige, voor wat betreft de internationale onderhan delingen over het vraagstuk der herstel-1 betalingen en der schulden. Ten aanzien van de herstelbetalingen wordt de Fran sche stelling bepaald door de verdragen die tot u zeggen mag, dat Hitier onzewaardoor wel "wijzigingen toelaatbaar rijkspresident wordt. Bij deze woorden waarover vrijwillig is onderhandeld, barstte de zaal in minutenlang applaus maar wat een verloochening der onder uit, dat tenslotte overging in heilgeroep. Dr. Goebbels vervolgde dan: Ik weet, dat gij u van de grootheid van dit uur bewust teekening uitsluit. Hetzelfde starre stand punt dus der vorige regeering. Ten aanzien van de reductie der wape- zijt. Ik weet, dat gij mij verstaat, wanneer ningen wordt verklaard, dat het Fran- ik zeg: Hitier wordt onze rijkspresident voorstel tot beperking der militaire en niet: Hitier is onze candidaat, want upgaVen, dat te Genève is ingediend, tot' wanneer ik zeg, dat hij onze candidaat nu eenige is, dat overeenstemt met wordt, dan weet ik ook,-dat hij onze rijks- de werkzaamheden der voorbereidende: president wordt. ontwapeningsconferentie en dat een aan-1 Een persbureau, dat er zeer goede be-jtal onmiddellijk uitvoerbare maatregelen trekkingen met de rechterzijde op na bevat. houdt, verzekerde dat Hitier reeds Maan- j Frankrijk wenscht een algemeene over dag in een hooge functie in het land fan eenstemming met Engeland, daar dit voor Brunswijk is benoemd en dat hiermede beiden de sterkste stilzwijgende waar- ook de kwestie van zijn nationaliteit als borg js. geregeld kan worden beschouwd. In politieke kringen te Münehen be weert men overigens, dat Goebbels dooi de candidatuur van Hitier voor het presi dentschap te proclameeren, den leider der nationaal-socialisten eenvoudig voor een voltrokken feit heeft willen stellen. Hitier zelf zou namelijk niet al te veel voor een candidatuur hebben gevoeld, deze zal hij thans echter dienen te aan vaarden. Een stormachtige zitting van den Rijksdag. Het heeft Dinsdag in de zit ting van den Rijksdag gestormd, het leek er een kwajongensbende en het respect voor de politieke leiders is er niet door toegenomen, zooals trouwens tal van poli tieke vergaderingen en Parlements- of Kamerzittingen, de menschen van de politiek genezen. Een Berlijnsch correspondent van de „Nw. Rott, Crt." schrijft o.m. over deze zitting: Als de aanstaande kiesstrijd even ru moerig en onwaardig zal worden als de bijeenkomst van den Rijksdag van heden (Dinsdag) dan zullen we in Duitsehland, voor we een maand ouder zijn, nog heel wat beleven. Wel zelden is een vergade ring van den Rijksdag zoo luidruchtig geweest als die van vandaag. Men had vaak den indruk zich te bevinden in een groote klas van stoute jongens, die op alle mogelijke manieren herrie willen maken en met opzet rust en orde voort durend storen. Loebe, die anders toch een De volken, aldus vervolgt de verkla ring, die in den oorlog, welken wij heb ben doorgemaakt, onze tegenstanders waren, weten, dat zij onzerzijds kunnen rekenen op een loyale en edelmoedige houding, die bij de uitoefening van de noodzakelijke wederkeerigheid, toenade ring van belangen en ideeën toestaat. De vorige regeering heeft een gelukkig initiatief genomen door de schepping van de FranschDuitsche oeconomische com missie, welker werkzaamheden met suc ces worden voortgezet. Voorts spreekt de verklaring den wensch uit, dat de partijstrijd de perma nente belangen van het land niet zal be- nadeelen. De begrooting moet voor de verkiezingen zijn aangenomen. De regee ring hoopt, dat de partijen tot een zoo snel mogelijke afdoening van de begrooting zullen medewerken, waartoe zij overigens ook wel geneigd schijnen. De datum van de verkiezingen zal op onpartijdige wijze, alleen in het belang van het land worden vastgesteld. De strijd om Sjanghai verloopt voor de Japanners niet naar wensch, zij blijven teleurstellingen ondervinden in hun aan vallen op de Chineesche troepen en uit alles blijkt dat zij de gevechtswaarde van die troepen onderschat heeft. Het „Handelsblad" schrijft daarover onder meer: Het is dan ook niet te verwonderen, dat de berichten van het gevechtsterrein, te Tokio toenemende ongerustheid wekken. Het Japansche offensief tijde lijk gestaakt. In afwachting van nieuwe versterkingen. Dinsdagmiddag hebben de Japansche legerbevelhebbers het offensief over het geheele front gestaakt. Waarschijnlijk zullen zij. geen nieuwe operaties uitvoe ren, alvorens nieuwe Japansche verster kingen zijn aangekomen. Dit opzienbarend besluit van de Japan sche legerleiding, dat door de neutrale waarnemers wordt bevestigd, is niet in de laatste plaats een gevolg van den Chi- neeschen aanval ten noorden van Kiang- wan, waardoor zij den rechtervleugel der Japansche troepen tot den terugtocht dwongen. Nieuwe japansche krijgstoe rustingen. Japan heeft besloten, zijn leger voor Sjanghai op cfe dubbele sterkte van thans te brengen. De Japansche generaal Oeyeda wordt vervangen. In goed ingelichte Japansche kringen verluidt, dat met twee nieuwe divisies, die naar Sjanghai onderweg zijn, een ge- neraal verwacht wordt, die het commando van luit.-generaal Oeyeda zal overnemen. Waartoe oorlogvoering leidt. Generaal Oeyeda bracht Dinsdag in zijn dagorder hulde aan den moed van die Ja pansche burgers, die ontplofbaar mate riaal om hun lichaam gebonden hadden en zich zoo als menschelijke bommen in de Chineesche draadversperringen ge stort hadden. Zij maakten op deze wijze een bres, waardoor de troepen konden volgen. De gevechten bij Sjanghai duren voort. De Chineezen houden stand. Maandag hebben de Chineezen een be gin gemaakt met het bombardeeren van het Japansche gedeelte der internationale nederzetting, dat door de Japanners als operatiebasis wordt gebruikt. Van de be volking maakte zich een paniek meester en de menschen vluchtten de straat op om naderhand hun toevlucht te zoeken in het Astorhotel. Tal van granaten vielen in de Wangpoe-rivier en waren klaarblijkelijk bestemd voor de daar liggende Japansche oorlogsschepen. Zij kwamen echter te recht bij den Engelschen kruiser „Suf- folk" en twee Engelsche matrozen werden licht gewond. Ook het Amerikaansche vlaggeschin, de kruiser „Houston", en een aantal torpedojagers lagen in de vuurlinie. Toen de Chineezen trachtten zich beter in te schieten op den Japanschen kruiser „Idzma", kwamen eenige granaten gevaar lijk dicht bü het Italiaansche oorlogsschip „Libia" terecht. De Italiaansche consul- generaal en ook de andere buitenlandsche vertegenwoordigers protesteerden bü het Chineesche hoofdkwartier, met het ge volg, dat tegen 1.15 uur des nacht de Chi neezen het bombardement staakten. Het Chineesche 20 cm geschut werd uit zijn stelling gehaald en verder naar het Zui den gebracht, waarschijnlijk teneinde te voorkomen, dat het geschut bij het aan breken van den dag op de nu bekende plaatsen door Japansche vliegtuigen zou worden gebombardeerd. De strijd om Kiangwan; groote verliezen. Hoewel het Japansche offensief na drie dagen gestuit is, is de Japansche linker vleugel er nu een heel eind in geslaagd, om Kiangwan, dat hardnekkig door Chi neesche mitrailleurs verdedigd wordt, in te sluiten. De Japansche opmarsch moet in hooge mate belemmerd zijn door dten regen, die het terrein zeer modderig maakte. Militaire waarnemers verklaren, dat de Japanners eerst versterkingen zul len moeten krijgen, daar zij waarschijnlijk zware verliezen zullen lijden, voor ze de overwinning behalen. De mislukte aanval op Kiang wan. Over den mislukten aanval van Maan dag op Kiangwan wordt nog het volgende gemeld: Na een voorbereiding met een rookscherm onder welks dekking de in fanterie vooruit ging, ontketenden de Ja panners een verwoeden aanval op Kiang wan. De Chineezen beantwoordden der. aanval met een vernietigend vuur uii ma chinegeweren en geweren, daarbij den Ja panners groote verliezen toebrengend. De hierdoor reeds gedunde rijen van de aan vallers slaagden er in, tot de loopgraven der Chineezen door te dringen. Zij werden daar ontvangen door de Chineezen, die met de bajonet op het geweer gereed ston den en geen duimbreed weken. Wel trok ken de Japanners zich in goede orde terug. Het gevechtsterrein was bezaaid met slachtoffers. De Japansche strijd krachten nemen thans rust. Zij schijnen reeds allen in het vuur te zyn geweest en er schijnen geen reservetroepen te zijn. Alle Japansche inwoners van Sjanghai, ook de mannen, hebben aanzegging gekre gen zich gereed te houden, om naar Japan terug te keeren. Bezorgdheid te Tokio. In officieele kringen heerscht ernstige bezorgdheid ten aanzien van de ontwik keling van de gebeurtenissen te Sjanghai. Men is het niet eens over de wenschelijk- heid om nog meer versterkingen te zenden. Volgens officieele mededeelingen zullen de Japansche troepen, wanneer zij de Chi neezen tot op 20 km afstand van Sjanghai hebben teruggedreven, verdedigende stel lingen innemen en deze bezet houden, tot de spanning voldoende is afgenomen om terugtrekken mogelijk te maken, of tot de instelling van een neutrale zone ge regeld is. De strijd bij Sjanghai. Een ge rucht uit Moskou. Er loopen geruchten over demoralisatie in het Japansche leger. Het Japansche stoomschip „Sjanghai Maroe", dat oorlogs munitie naar Sjanghai heeft gebracht, is weer vertrokken met medeneming van de Japansche soldaten, die geweigerd hebben tegen de Chineezen te strijden. 600 Ja pansche soldaten, die dezer dagen weiger den te vechten, zijn ontwapend en den 20en Februari naar Japan teruggezonden. De opvatting te Tokio. Het zen den van nieuwe versterkingen overwogen. De naar Tokio teruggekeerde admiraal Soetsoegoe, die de leiding had van de Ja pansche troepentransporten naar Sjang hai, deelde mede, dat de toestand in China zich zóódanig heeft verergerd, dat het Ja pansche prestige daarbij op het spel staat en dat het voor Japan uiterst moeilijk zou zijn, eenig bemiddelingsvoorstel te aan vaarden waaruit twijfel zou kunnen blij ken aan de volledige overmacht van het Japansche leger. De admiraal adviseerde derhalve dringend, terstond nieuwe troe pentransporten naar China te zenden. Een Britsch protest en een Chi- neesch antwoord. Op het Britsch protest betreffende het omkomen van de twee Britsche schepelin gen, die in de intenationale nederzetting te Sjanghai getroffen waren door een Chi neesche granaat, heeft de Chineesche re geering geantwoord, dat zij het gebeurde wel betreurde, maar daarvoor geen verant woordelijkheid kon aanvaarden, daar de Japanners de internationale nederzetting gebruiken als basis voor hun krijgsope raties. Engelsche versterking voor Sjanghai. Een te Bombay gedetacheerd Britsch infanterie-bataljon heeft bevel gekregen, Woensdag naar Sjanghai te vertrekken. De verliezen ten Noordwesten van Kiangwan. De langdurigheid en de verbittering van de gevechten die Maandag ten Noordwesten van Kiangwan hebben plaatsgevonden, blpken uit het feit, dat volgens berichten uit betrouwbare Chi neesche bron de Chineesche verliezen aan dooden en gekwetsten 2000 hebben bedragen. Kanton verklaart zich solidair met Nanking. Gemeenschappe lijke actie tegen Japan. De leiders van de regeering te Kanton hebben Dinsdag een oproep gericht aan het Chineesche volk, waarin zij verklaren dat zjj in dit voor China beslissende uur hun strijd tegen Nanking zullen staken. Z;j stellen hun troepen in dienst van de Chineesche republiek en verwachten dat elke Chinees het als zijn nationale plicht zal beschouwen de Japansche troepen te bestrijden. Het gaat niet om het lot van Sjanghai, doch om het lot van geheel China. De oproep is onderteekend door alle leiders der Chineesche nationale bewe ging te Kanton. JAPANSCH OORLOGSMATERIAAL TN DE VEREENIGDE STATEN GEKOCHT? De commissie van buitenlandsche za ken van het huis van afgevaardigden heeft Dinsdag den juridischen adviseur der Chineesche regeering, Paul Lineber- ger gehoord. Deze beweerde daarbij dat de bezetting van Mantsjoerije door de Japanners indirect in gefinancierd met geld, afkomstig uit de Vereenigde Sta ten. Japan heeft tot nu toe in de Ver eenigde Staten voor een bedrag van 181 millioen dollar oorlogsmateriaal gekocht. Het departement van handel weigert iedere verklaring nopens de bewering van Lineberger, die er in zijn uiteenzet tingen den nadruk op legde dat de sta tistieken zijn verklaringen zouden be vestigen. DE AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW. De vlootcommissie van den Senaat heetf met algemeene stemmen de wets voorstellen aangenomen, waarbij de re geering wordt gemachtigd de in het ver drag van Washington vastgelegde quota voor den vlootbouw ten volle te gebrui ken. De kosten, welke hierdoor ontstaan, worden geschat op een jaarlijksch be drag van 70 millioen dollar. In geval nieuwe internationale verdra gen inzake beperking van den vlootbouw zullen tot stand komen, wordt de presi dent gemachtigd het geheele vlootpro- gram of een deel daarvan te schrappen. De goedgekeurde wetsvoorstellen be* treffen zoowel den nieuwen bouw als de verbouwing of vervanging van schepen. HET KABINET-TARDIEU VOOR DE KAMERS. De motie van vertrouwen. De motie van vertrouwen in het kabinet Tardieu is met 309262 stemmen aange nomen. Niets is leelijker dan roode handen en een minder mooie huidskleur. Men kan zich spoedig daarvan bevrijden door het gebruik van de heerlijk zacht geparfu meerde Crème Leodor. Een proef over- tuigt. Per tube 35 cent. door K. R. G. BROWNE. 43) De quaestie was, dat Carmencita zich heel wat wanhopiger voelde, dan ze aan het ontbqt had laten blijken. Als dochter van een energieken vader, was haar van haar prilste jeugd af geleerd, zich reken schap te geven van wat ze wilde en als ze het wist erop af te gaan en te probeeren wat haar in negen van de tien gevallen gelukte om het te krijgen. Deze ge schiedenis was echter, helaas! het tiende geval; ze wist wat ze wou, ze was er op afgegaan, maar ze zag geen kans het te krygen. George trof geen blaam; de brave jongen had gedaan wat hij kon en méér kon ze niet eischen. Fanshawe-Smith ging in dezen heel toevallig ook vrij uit. Dus bleef over, om de schuld van het mis lukken te geven, het noodlot en haar eigen persoontje. Maar Carmencita was te ver standig om tegen het noodlot van leer te trekken hetgeen in eerste en laatste instantie alleen dwazen en zwakkelingen doen of om tijd te verknoeien met om eigen domheid in zak en asscbe te gaan zitten. Zoo gauw mogelijk een nieuwe ma nier bedenken om haar eigendom terug te krijgen, zonder Fanshawe-Smith iets wij zer te maken of den Quantock Royalisten te laten merken, dat er iets aan de hand was. Maar dat die nieuwe manier beden ken was 't nu juist, wat haar niet lukte ofschoon ze dacht tot ze hoofdpijn kreeg en ze, al denkend, half Somerset doorwan delde. De taak, om de juweelen uit de warm waterkruik van Mrs. Turtle te halen, zonder de belangstelling van heel Quan tock Royal gaande te maken leek, te oor- deelen naar het resultaat dat vroegere pogingen gehad hadden, een onmogelijk heid. Maar juist het feit, dat het onmoge lijk was plus het idéé, dat er elk oogenblik iets kon gebeuren, dat hun aanwezigheid aan Fanshawe-Smith zou verraden als 't al niet gebeurd was vervulde haar met een zeer damesachtig verlangen om in de buurt van het bewuste huisje, met behulp van een bijl, amok te maken. Opeens, na een oefening in het snel wandelen van meer dan een half uur, be sloot Carmencita terug te gaan en de ge heele geschiedenis nog eens met George te bespreken. Dat besluit op zichzelf was al merkwaardig, aangezien Cormencita Milligan tot de categorie jonge vrouwen behoorde, die het niet noodig vinden, over tuigd als ze zijn van de onfeilbaarheid van eigen oordeel, de dingen met iemand an ders te bespreken. Maar ze gaf er zich geen rekenschap van, dat ze inconsequent handelde en evenmin bedacht ze, dat Ge orge als hulp bij anti-revolutionnaire aan gelegenheden zijn sporen nog moest ver dienen. Op dat oogenblik dacht ze alleen aan zijn betrouwbaarheid, aan zün breede schouders, aan zijn genoeglijke manier van lachen en aan zijn bereidwilligheid onuitgesproken, maar zeer duidelijk ge demonstreerd om zich onder een wals tot niets te laten pletten als hij daarmee een glimlach van haar kon verdienen. Een „misselijk teeken" in iemand van het soort Miss Milligan, een jonge dame, die volgens haar vader iemand, die het we ten kon een jongen had moeten zijn. Zij keerde om en begon denzelfden weg, waarlangs ze gekomen was, terug te wan delen. Die weg bracht haar door een boschje naar een overstap met een hek boven aan een sterk afglooiend veld, waar vandaan men een prachtig uitzicht had op Quantock Royal, dat als een dorp uit een groot model speelgoeddoos in liet dal uit gestald lag. Carmencita klom op het hek om uit te rusten en bekeek op haar gemak de details van de speelgoeddoos: het „Wa pen van Croyde" met zijn bedrijvig roo kenden schoorsteen; het landhuisje van George's tante met een groep restauratie ingrediënten: ladders en emmers in den achtertuin; het huisje van de Turtles, waarin de oorzaak van al haar onnist was en den smallen, kronkelenden weg, die door het dorpje heen, den eenen kant op naar Cherryfarthing en den anderen kant op naar Yeobury voerde. Opeens boog ze zich voorover en keek met gespannen aandacht naar omlaag. Want op dien bewusten weg gebeurden zonderlinge dingen! Ruim een halven kilo meter van den Zuid-kant van het dorp af, in de richting van Yeobury, liepen drie figuurtjes, kleine poppenfiguurtjes. die echter in den helderen dampkring gemak kelijk te herkennen waren: George, Mr. Todd enjaeen politie-agent! Carmencita keek belangstellend naar het bewegen van die dwerg-gedaantetjes en begon zich juist met steeds grooter wor dende verbazing af te vragen, wat de die naar van den Heiligen Hermandad in dat gezelschap deed, toen ze het trio zag halt- liouden en één ervan, de politie-agent zich zag bukken, alsof bii de punten van zijn schoenen ging bewonderen. Bijna gelijktijdig maakte een andere dwerg George natuurlijk een plotselinge be weging, waarvan het gevolg was, dat de politie-man dwars de straat overvloog en in de heg wegdook. En meteen daarop, nog vóór de kreet door de ooggetuige in haar overbluftheid over dat merkwaardige incident geslaakt, weggestorven was, keer den de twee poppetjes, die George en Mr. Todd waren, zich om en race-den in een zeer behoorlijk tempo den weg op, in de richting van Yeobury. En geen vijf secon den later was de politieagent achterwaarts de lieg uitgekropen en zette lui hen, met zijn armen zwaaiend alsof het molenwie ken waren, in galop na. Carmencita slaakte een tweeden k .et en heesch zich op een hoogere lat om oe afwikkeling van het miruatuur^rama be ter te kunnen volgen. Van haar "loge staanplaats zag ze de Ford volle tien tellen eerder dan de eigenlijke acteurs. Ze zag George om de bocht in den weg heen ga- loppeerem op den voet gevolgd door Mr. Todd; ze 'zag hem bii de Ford stilhouden, zijn metgezel een zetje geven, zelf naar binnen klimmen en de beide deurheiften dichtdoen; ze zag een onbekende mannen figuur met een baard, zoo rood dat hij als een baken het geheele landschap be- heerschte, uit een huisje komen, achterom de auto loopen en den starter gaan bewer ken; ze zag den politie-agent op zijn beurt de bocht in galoppeeren en Roodbaard aanspreken. Ze zag, hoe liij na het ge sprek, dat geen halve minuut duurde, een tel of tien besluiteloos bleef staan, voordat hü langs een voetpad door een veld ten westen van den weg, van het tooneel ver dween; ze zag Roodbaard achter het stuur klimmen; ze zag de auto zich in beweging zetten en vergezeld van een reusachtige stofwolk verdwijnen. Daarna Volle zestig tellen, nadat de Ford zijn exit gemaakt had, bleef ze overbluft staan kijken. Dan sprong ze van het hek af en begon het pad langs de vrü sterke heuvel- glooiing af te racen. Als lichaamsbewe ging werkelijk gedachten-stimuleerend werkte, moest ze nu hollen, zoo hard ze kon. Want ze verkeerde geen oogenblik in twijfel over de beteekenis van 't merk waardige schouwspel, dat ze zooeven ge zien had. Om de een of andere reden wa ren Mr. Todd en George door de Wet, wat je met een vakterm noemt, ingerekend, daarna waren z& ontsnapt op een komi- sche-film manier en vervolgens in den Ford-vrachtwagen aan den gezichteinder verdwenen. Maar wat hadden ze uitgevoerd? Wat konden ze in dien korten tijd, die ver- loopen was sedert zij hen het laatst gezien had, gedaan hebben, dat de be-uniformde macht eraan te pas had moeten komen; Midden in het bedenken van mogelijk heden kwam ze opeens op een andere, bui tengewoon onaangename gedachte. Het was zeer onwaarschijnlijk dat Quantock Royal op meer dan één politie-agent kon bogen en dus moest de man in uniform, wiens vernedering op den openbaren weg ze bespied had, de benijdenswaardige echt vriend van Mrs. Turtle zijn. Alle kans dus, dat George's escapade van den vorigen nacht bekend geworden was. Wat voor reden kon er anders voor zijn arresteeren bestaan, tenzij hü of Mr. Todd in het laat ste halfuur het een of andere ongeoor loofde feit uitgehaald hadden? Met deze verontrustende gevolgtrekking had ze het einde van het voetpad bereikt. Ze klom over een tweede hek, en ging de dorps straat naar den kant van het „Wapen van, Croyde" in, met de bedoeling om bij Mr. Bolitho alle informaties in te winnen, die hij in staat was te geven. Maar Mr. Bolitho bleek, wat informaties geven betrof, niet tot veel in staat. Hij verklaarde dat hij met den besten wil van de wereld niet kon begrijpen waarom de heeren Carr en Todd met Turtle uit wan delen gegaan waren, maar dat de andere meneer misschien 't een en ander erover zou kunnen vertellen, de lange, magere meneer die „chez" Mrs. Turtle gelogeerd was. Die wist er beslist meer van, want die was bij het onderhoud op het voor- pleintje tegenwoordig of toch dicht in de buurt geweest. Alle kans dus, dat hü zou kunnen vertellen, wat erachter zat. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1