E.S.O. SNELDIENST E.S.O.N.A. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. VAN DONDERDAG 25 FEBRUAR11932 Afsluiting van de duinen. BUS ALKMAAR—DEN HELDER 8.45 en 17.45 DAGELIJ K S THÉ COMPLET? „DEN BURG"! V5ssch©ï*ij. In HOLLAND5CHE HUIZEN stookt men HOLLANDSCHE KOLEN Fa. H. BOOIJ ZOON Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 25 Feb17.58 uur Vrijdag 26 Feb18— Kaar aanleiding van het votum dei- Kamer hebben wij ons gewend tot den gemeente-secretaris met de vraag welke de flnantieele gevolgen voor onze ge meente zouden zijn indien ook de Eerste Kamer het wetsontwerp aanvaarden zou. De heer Kamman deelde ons evenwel mede, dat deze zaak zoodanig ingewikkeld is, dat dit nog met geen mogelijkheid valt te zeggen. Het wetsontwerp zelf is verre van duidelijk en de wonderlijke SERENADE. Het echtpaar Rensmaag, Breestraat, dat Dinsdag het voorrecht genoot vijftig jaar in den echt te zijn verbonden, werd Dinsdagavond door het „Helder's Fan farecorps" een serenade gebracht. Van de zijde van het publiek werd de noodige belangstelling getoond, zoodat het een heele drukte in de Oude Helder was. ALGEMEENE VERGADERING „ROODE KRUIS". Naar wij vernemen zal de algemeene vergadering van het „Roode Kruis", on der voorzitterschap van Z.K.H. Prins Hen drik, op 24 Juni hier ter stede worden ge houden. Bij de verschillende practische oefenin gen, die zullen plaats hebben, zal de marine haar medewerking verleenen. VEREENIGING „KERK EN VREDE". Voor de af deeling Den Helder van „Kerk en Vrede" zal op Dinsdag 1 Maart a.s., des avonds om 8 uur, in de Nw. Kerk, Wesstraat, spreken Ds. J. J. Buskes ut Oosterend (T.). Ds. Buskes is hoofdbestuurslid van „Kerk en Vrede" en Gereformeerd pre dikant in het hersteld verband. Zijn on derwerp voor Dinsdagavond luidt: „Christus' kerk tegen den oorlog". CONFLICT GEËINDIGD. Naar wij vernemen is het conflict van de Marine-autoriteiten met Ds. Smidts hiermede geëindigd, dat het catechisatie verbod voor adelborsten door den Minis ter van Defensie is ingetrokken en deze catechisatie weer voortgang heeft. De bezoekers van de duinen te Huis duinen zullen hebben opgemerkt dat deze sedert eenigen tijd door een prikkeldraad afrastering zijn omgeven. Deze afsluiting omvat de duinen, voorzoover zij in beheer zijn bij het Departement van Defensie. Niettegenstaande de afrastering was de toegang op enkele punten nog steeds vrij. Hieraan komt thans een einde. Bij de toegangen zijn borden geplaatst met de vermelding dat de toegang verboden is, tenzij men in het bezit is van kaarten. Deze kaarten staan op naam en zijn strikt persoonlijk. Zij moeten jaarlijks worden vernieuwd en zijn verkrijgbaar ten kan tore van den Ontvanger der Registratie en domeinen, Kerkgracht 12, tegen be taling van f 0.50. Wanneer het hoofd van een gezin in het bezit is van een kaart, kunnen de overige leden van het gezin echter kaarten verkrijgen tegen betaling van f 0.25 per stuk- Voor ieder gezinslid is zoo'n kaart benoodigd, dus b.v. ook voor een baby in een kinderwagen. Voor een gezin be staande uit de ouders met 8 kinderen moet men dus betalen f 0.50 plus 4 X f 0.25 is f 1.50. Personen beneden 16 jaar mogen het terrein niet betreden, wanneer zij niet onder geleide van ouderen zijn, dus ook niet al zijn zij behoorlijk voorzien van kaarten. De toegang voor ruiters is ge heel verboden. Aan beroepsmilitairen kunnen kosteloos kaarten worden verstrekt. Bij de aan vrage zullen zij uiteraard hun kwaliteit moeten aantoonen. Deze tegemoetkoming geldt niet voor de leden van het gezin. Is in het zooeven genoemde voorbeeld de vader beroepsmilitair, dan wordt dus ver strekt 1 gratiskaart, 1 kaart van f 0.50 voor de moeder en 3 kaarten ad f 0.25. Bestuursleden van jeugdvereenigingen kunnen in overleg met den Ontvanger der Domeinen een eenvoudige regeling treffen, waardoor het mogelijk wordt dat hun jeugdige leden, mits behoorlijk onder toezicht, in de duinen kunnen vertoeven. Voorzooveel noodig wordt nog mede gedeeld dat de afgifte van de kaarten iederen werkdag plaats vindt van 912'/2 en van l'/25 uur, Zaterdags alleen van 912'/2 uur. HET KORTINGSWETJE EN ONZE GEMEENTE. Zal het ook hier worden toege past De Tweede Kamer heeft Dinsdag het z.g. Kortingwetje, het veel besproken, heftig becritiseerde wetsontwerp tot tijde lijke korting op de rijksuitkeeringen aan provinciën en gemeenten, met 48 tegen 42 stemmen aangenomen. Vooraf was een amendement-van Vuuren verworpen, een sub-amendoment-Suuring aangeno men. De Vrijheidsbonder mr. Knottenbelt had een poging gedaan aanname te voor komen door voor te stellen het maar liever, met die ingrijpende amendementen, naar de afdeelingen terug te zenden. Hiervan wilde de Kamer-meerderheid een geringe overigens niet weten, zoodat toen het ontwerp in behandeling kwam. Er was een amendement-van Vuuren, dat een korting van 6 pet. wilde toepassen voor gemeenten met heffingen tot 40 opcenten Gemeentefondsbelasting; daarboven, tot 80 opcenten, een korting V'n 1 Pcl-> boven dit percentage wilde de beer Van Vuuren vrijstelling van korting. Het sub-amendement-Suring be- doelde dit eenigszins te verzachten en had de percentages verminderd van C en 3 tot 4 en 2, en verder ook de grens dei- toepassing. Dit sub-amendement nu werd aanvaard, terwijl het amendement, waar van het feitelijk deel uitmaakt, is ver worpen. der de onnavolgbare leiding van Maëstro De Lange, wiens kwaliteiten als dirigent door de aanwezigen ten zeerste gewaar deerd werden. Zijn geheel eigen wijze van dirigeeren sloeg terdege in en aan het slot was een donderend en lang aan gehouden applaus de zeer verdiende be looning. Het Concertgebouw-orkest was dan ook niet zoo goed of een toegift moest volgen. En weldra klonk de Marsch-Pot- H pourri „Voorwaarts Marsch", van Wil-, stemming der Kamer heeft de zaak nog lem Ciere, door de zaal, door de aanwezi- ingewikkelder gemaakt. Er valt nog niets gen uit volle borst meegezongen, van te zeggen, zelfs valt niet na te gaan Het was een waardig slot van een in of onze gemeenteer wel onder zou vallen, alle opzichten zeer geslaagden avond, Mocht dat het geval zijn, dan is er eenj waarin het artistieke met het komische! bedrag van omstreeks f 15.000 mee ge- schoone harmonie vormden. I moeid, dat wij minder zouden ontvangen. De scheppers van het orkest „Weetik- Vooralsnog dient evenwel te worden af gewacht. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Op Zaterdag 20 Februari j.1. werd op de bovenzaal van het Militair Tehuis in j de Spoorstraat, eene tentoonstelling ge houden van door leerlingen van den houtcursus gemaakte voorwerpen. De tentoonstelling werd geopend door den watzkie", bestaande uit musici van onze „Marinekapel", werd door den heer Jac. Bruijn. den voorzitter, van harte dank gebracht voor hunne zoo gewaardeerde medewerking. Inderdaad was deze dank verdiend; het vertoonde gaf een welkome afwisseling en brak met de traditie, welke het „Stedelijk Muziekcorps" hul digt, door na afloop één tooneelstukje te geven. Dit was eens iets anders en bleek zeer gewild. Daarna de verloting, waarvoor door tal tentoonstelling weiu van zakenmenschen weer prijzen disponi Helder den heer DriessenBurgemeester bel gesteld waren. Als hoofdprijs had de Üt7 Hi er on dat de heer K* Do1- kapper, Vlamingstraat, weer onzer geme lil Hij w es ei op, t e erratis Permanent Wavp disnonibel cursus reeds 7 jaar bestaat en, gezien het; gestegld. De bezitter van lot 790 was de ge lukkige. aantal leerlingen, welke meerdere cur sussen gevolgd hebben, blijkt tenvolle dat de cursus in eene behoefte voorziet. Het welslagen van den cursus heeft het Nut te danken ana de beide leeraren, de heeren Dissel en Bonte. Eene be schouwing der gemaakte voorwerpen toont ten duidelijkste aan, dat de leer lingen vorderingen maken, talrijke kunstvoorwerpen sieren de tafel, waarop de gemaakte voorwerpen zijn uitgestald. Schemerlampjes, boekenkastje, kapstok ja zeïfs een rooktafel is te aanschouwen. De kosten kunnen voor niemand een beletsel zijn om den cursus te volgen. Het cursusgeld is slechts f 2.50 en als men bedenkt, dat men daarvoor 3 maan- iden les heeft en de vervaardigde voor werpen mag meenemen, nu dan kan h-et niemand verwonderen, dat de aanmel ding telken jare zoo groot is. Door het Departement en de heeren Dissel, Bonte, benevens de fa. Buiten dijk waren prijzen beschikbaar gesteld voor die leerlingen, welke de grootste vorderingen hadden gemaakt. Zij werden door den voorzitter uitgereikt. Ten 4 uur werd, nadat velen de tentoonstelling be zocht hadden, deze door den heer Kott- man gesloten, waarbij hij den jongens een welgemeend tot weerziens toeriep. Vervoer te water is het goedkoopst SPEELTUIN VEREENIGING „DEN HELDER". Jaarvergadering. De Speeltuinvereeniging „Den Helder" hield Dinsdagavond in „Musis Sacrum" haar jaarlijksche algemeene vergadering, welke door pl. m. 60 leden werd bijge woond. Van den Raad van Toezicht en Advies waren aanwezig de heeren Muts en De Bie; van verschillende anderen was bericht van verhindering ontvangen, o. a. van den Burgemeester. Openingsrede voorzitter. den heer Muts, verder aan alle medewer kers en clubleiders, de politie-autoritei- ten, enz. Dit jaarverslag wordt, nadat de heer -M u t s een toelichting heeft gevraagd en verkregen betreffende het groot verschil in de specificatie der clubeiifers, in dank goedgekeurd. Finantieel verslag. De begrooting 1932, alsmede het finan cieel overzicht over 1931, zijn beide in het orgaan der Vereeniging opgenomen, zoo dat wij daarnaar kunnen verwijzen. De balans per 31 December ziet er als volgt uit: Kassaldo, spaarbank 140.88, Clubhuis fonds 254.39, Inventaris (diplomaboekjes, schrijfmachine, enz.) 353, spel- en club materiaal Tuindorp 300, Oude Helder 272.60, Vischmarkt 189.50, totaal 762.10, totaal-generaal 1510.37. Schul den: Drukwerk en clubmateriaal 296.35, belegd voor afd. Tuindorp 100, Clubhuis fonds 254.39, kapitaalbezit 859.63, to taal-generaal 1510.37. Deze worden, onder dankzegging aan den penningmeester, goedgekeurd; inge komen is voorts een Rapport van den Raad van Toezicht met advies voor deze goedkeuring. In bedoeld rapport wordt evenwel ten aanzien van het maandblad de opmerking gemaakt, dat een betere ex ploitatie noodig zal zijn ten opzichte van het verkrijgen van advertenties, daar an ders de onkosten te hoog worden. Stuur den bode niet weg voor 15 cent. Opgemerkt wordt voorts van de be stuurstafel, dat er verscheiden leden zijn, welke den bode, die wekelijks de contri butie komt ophalen, wegzenden en dat niet eenmaal, maar herhaaldelijk. Er zijn er, die tot vijfmaal toe hem terug laten komen en dat voor een bedrag van vijftien centen, is toch te erg! Bestuursverkiezing. Bij acclamatie worden de aftredende be stuursleden herkozen; in de vacature-Bauts wordt benoemd de heer C. Guijken. In de plaats van mevrouw J. Hoek-Berkhof, af tredend en niet herkiesbaar, wordt in den Raad1 van Toezicht en Advies gekozen de heer ir. S. Visman. Vertrek HAVENHOOFD Bij den aanvang der vergadering heette de voorzitter, de heer H. J. A. Lücker, de aanwezigen welkom; aan zijn rede is het volgende ontleend: Spr. wees op de totstandkoming van een Centraal Bestuur, dat, zich aanpassend aan de nieuwe richting, een werkpro- Voor een talrijk en zeer geanimeerd gramma heeft samengesteld, dat op en- auditorium gaf het „Stedelijk Muziek-kele punten na geheel is verwerkt. Op af- corps" Dinsdagavond in „Casino" zijn doening wachten nog de stichting van een verre deze aan de behoeften voldoen. De Voorzitter antwoordt, dat er nog verscheiden kinderen zijn. die gaarne lid zouden willen worden van een of an- dere club, maar die wij moeten weren we gens te grooten toeloop. De penningmees ter wijst er op, dat uiterlijk 1 Mei moet 'zijn beslist omtrent eventueelen aankoop. Er zijn twee liefhebbers, die den eigenaar i een hooger bod deden. De heer Van Hoek zet het standpunt uiteen van de afdeeling. Spr. gelooft niet, dat de afdeeling op haar hoogtepunt is gekomen, integendeel, zij zal nog wel grooter worden als straks de speeltuin ge opend is. Er is een groot tekort aan ruimte. Aanvankelijk konden wij het in gebruik zijnde gebouw aankoopen voor de som van 2500, toen wij daarvoor mach tiging hadden van het Centraal Bestuur en wederom naar den heer Bakker toe gingen, wilde deze er 2850 voor hebben, zoodat wij onverrichterzake teruggingen. Wel konden wij het voor 5 jaar vast hu ren, maar daar zijn wij niet op ingegaan. Het bestuur heeft toen pogingen gedaan een stuk grond, overgebleven van het bouwterrein, van pl. m. 30 m2 aan te koo- pen, maar de eigenaren, gebrs. Smit, wil- J den dit stuk niet afzonderlijk verkoopen i en de gemeente weigert het geheele ter rein te nemen. Na eenige discussie meent de vergade ring op het voorstel van het Centraal Re- stuur niet te moeten ingaan, zoodat de ge vraagde machtiging niet verleend wordt. „STEDELIJK MUZIEKCORPS". Het tweede Winterconcert. tuin in de afdeeling Vischmarkt en de uitbreiding van het clubhuis in het Tuin dorp. Kort na de laatste alg. vergadering werd overgegaan tot oprichting van de afd. „Oude Helder", welke, gezien de re sultaten. een succes mag worden genoemd. Vraagt Uw leverancier te verzenden per tweede Winterconcert. Zooals altijd bood het programma weer een bonte afwisse ling inzake de keuze der stukken, welke op één uitzondering na voor het eerst uit gevoerd werden. De heer Pala heeft het zijn executanten niet gemakkelijk ge maakt, want inzonderheid de nos. 1 en 2 vergden veel; niet alleen van het uithou dingsvermogen, maar ook technisch is de keuze een heele durf geweest. Jammer genoeg viel er in de weergave van de „Ouverture" een kleine onregelmatigheid te constateeren welke de directeur j echter tactisch wist te herstellen maar overigens niets dan lof voor zulk musi- ceeren. De bedoelde stukken waren: 1. „Marche et Cortège" de „La Reine Binnenkort kan hier de kroon op het werk de Saba", Opéra de Ch. Gounod, arr. Gar- worden gezet door de opening van den nier (vooral voor de pistons een dank- tweeden speeltuin aan de Breestraat. Het bare compos-itie), en verslag brengt een woord van dank aan 2. Ouverture de 1'Opera „La V ie pour het Dagelijksch Bestuur en den Raad voor le Tzar", Michaël Glinka, de grondvester hunne medewerking in deze. der Russische nationale opera, ook wel genoemd de Berlioz van Rusland. In het 3e nummer, een picolo-solo („Triolette", van Prosper Frangois), slaag de de solist, de heer Bregman, er niet in zijn zenuwen voldoende meester te blij ven, waardoor de weergave eenigszins gedrukt werd. De heer Bregman heeft een brillante toon en bezit voldoende vaardigheid, maar als solist is een zekere vrijheid hoogst noodzakelijk. Na de be kende wals „Toujours oü Jamais", van Emil Waldteufel, volgde een „Fantasie brillante" naar motieven van de opera Meer moreele steun! Hoewel over het aantal contribueerende leden van 1700 niet valt te klagen, ont breekt, aldus de Voorzitter in zijn verdere rede, bij velen voldoende moreelen steun. Het medeleven met de interne zaken der Vereeniging is bij velen zoek. Dat het anders kan, bewees de feestavond, waarop 900 leden tegenwoordig waren. Notulen en jaarverslag. Hierna wei-den de notulen van de ver- In behandeling kwamen nu de in het orgaan der Vereeniging opgenojnen voor stellen met de daarop door het Centraal Bestuur uitgebrachte prae-adviezen. Hier voor verwijzen wij- eveneens naar het maandblaadje der Vereeniging; de prae- adviezen van het bestuur werden aanvaard voor wat betreft de voorstellen der afdee ling Tuindorp. Het voorstel der afd. Visch markt, wijziging van het huish. reglement, waardoor man en vrouw niet gelijktijdig in het afdeelingsbestuur zitting kunnen ne men, was door het Centraal Bestuur gun stig geprae-adviseerd met eenige wijzi ging; ter vergadering wordt betwist, dat het Bestuur gerechtigd is tot reglements wijziging over te gaan, zoodat in laatste instantie in het prae-advies slechts de wenscheliikheidi wordt betoogd. Dit ge wijzigd prae-advies wordt aangenomen. Aankoop clubhuis Laan. Veel discussie verwekte het voorstel van de afdeeling Oude Helder om het clubhuis in de Laan aan te koopen. Het gebouw is aan de Vereeniging aangeboden voor 2850. Daar hiervoor machtiging noodig is van een ledenvergadering, wordt dit punt thans tevens ter sprake gebracht. De heer Muts vindt het verstandiger eerst eens het verloop van zaken in den Ouden Helder af te wachten. Er komt hier nu binnenkort een speeltuin met clubhuis en spr. wil liever eens afwachten in hoe- Clubhuis Tuindorp. Ten opzichte van het clubhuis in het Tuindorp deelt de Voorzitter mede, dat het I Centraal Bestuur de noodzakelijkheid Beschrijvingsbrief.heeft ingezien van een uitbreiding hier- I van. Door de veel te kleine ruimte zijn hier wantoestanden, en naar Aanleiding daarvan heeft het bestuur een onderhoud gehad Waar ontmoet Ik mijn kennissen aan een Zondagsmiddags In: met den directeur van gemeentewerken. Er is een qjtstekend project ontworpen door den heer Dokter, waarvan de kosten ongeveer 1600 zullen bedragen. Helaas is er geen geld om het in eigen beheer te nemen. Bij een onderhoud; dat het bestuur met den wethouder van financiën had, ver kregen wij de toezegging, dat B. en W. het plan hebben de gelden bü den Raad aan te vragen. Spoedig kan hieromtrent dan ook een voorstel aan den Raad worden verwacht. Deze mededeeling werd met applaus ontvangen. Rondvraag. Bij de rondvraag komen nog enkele za ken van meer internen aard ter sprake, en te half elf sluit de Voorzitter, onder dankzegging aan de aanwezigen voor de „Rigoletto" van Verdi, operamuziek der halve met vele soli. Laten wij zeggen, dat Smering van 3 Sept. 1.1. voorgelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd en vast gesteld. Daarna kwam aan de orde het Jaarverslag van den secretaris. Hieraan ontleenen wij het volgende: De Vereeniging werd opgericht 23 Fe bruari 1931, zoodat dit verslag loopt van dien datum tot 31 December. Het verslag vermeldt de bizonderheden der oprichting, de samenstelling der verschillende func ties, enz. 3 Juni werd de koninklijke goed keuring der Statuten verkregen. Op 31 de reproductie inderdaad brillant is ge weest en dat de solisten (alt-saxofoon, tuba en trombone) hunne partijen op een correcte en hoogst muzikale wijze heb ben vertolkt. In het beroemde kwartet trad de begeleiding wel eens te veel op den voorgrond. Inderdaad een respecta bele uitvoering van deze Fantasie, die circa 15 min. duurde. Met twee Marschen besloot het „Stedelijk Muziekcorps" onder veel applaus het concert. December telde de Vereeniging 1635 le- Het Concertgebouw-orkest !den' donateurs en begunstigers; en wel de Weetikwatzkie". [afdeeling Tuindorp 435, Vischmarkt 500 en Oude Helder 700 leden. Gereleveerd Na de pauze kregen wij iets zeer origi- wordt de tot standkoming van den speel- neels te zien; een muzikale comedie v an tuin Tuindorp, de spoedige oplevering van veel humor en komische situaties, waarin (jen speeltuin Singel, terwijl, aldus de ver- het publiek van de eene lachuitbarsting slaggever, „wij thans onze aandacht die- in de andere verviel en uitermate meege-1 nen te schenken aan de afdeeling Visch- sleept werd door t vele wonderlijke en bi- [markt, welke niet zoo gelukkig is, omdat gotte wat er viel te zien. Wat dat was? wel daarvo0r geen grond beschikbaar is. Maëstro De Lange, de beroemde dirigent van het Concertgebouw-orkest „Weetik watzkie", zat zonder personeel en had in „De Schorre Kikker", het muziek-maand- blad, een advertentie geplaatst waarin hij musici vroeg voor zijn band. Hij en zijn helper zaten nu in spanning te wachten op de dingen die komen zouden. De ge gadigden lieten niet lang op zich wach ten; de een na den ander verscheen voor het voetlicht, dames(?) en heeren, solis ten, duo's, trio's enz., die na een afgelegd examen door den Maëstro werden aange nomen. De zeer aardig gevonden costu- meering van deze sollicitanten, de origi- neele en hoogst komische wijze van uit beelding van dezelfde talenten, het rea- geeren van den Maëstro hierop, de clow Het was niet mogelijk, gezien de voort durende toename van het ledenaantal, een overzicht te geven van het aantal kinde ren, dat gedurende de openstelling van den tuin in het Tuindorp dezen heeft be zocht. De diverse clubs in de afdeelingen wor den goed bezocht; de animo is zoo groot, dat uitbreiding der clubhuizen noodzake lijk is. Maandblad „De Speeltuin". Dit blad is uit zuinigheidsoverwegingen in Augustus niet verschenen; pogingen om het te laten verschijnen in bescheiden vorm zijn geslaagd. Tenslotte wordt in het verslag dank ge- Lti bracht aan B. en W., inzonderheid aan den nerie, de grappige in- en uitvallen, dat gewezen wethouder De Zvait, die het alles liet niet na het publiek tot de hoog-speeltuinwerk een warm hart toedroeg en ste vervoering van enthousiasme te bren- welke de vereeniging met zun uitste.vence gen. Tenslotte waren een 15-tal sollici- inzichten steeds ten dienste was: verder tanten aangenomen, de lessenaars werden aan de heeren Dokter en isser van (re- uitgezet, de partijen uitgegeven en daar meentewerken voor de prettige samenwer- klonken als eerste kennismaking de king, aan den Raad van Toezicht en Ad- 2e Walspotpourri van Carl Robrecht on- vies, in het bizonder mevrouw Hoek en Het nieuwe schoolgebouw van de Vereeniging voor Christelijk Na tionaal schoolonderwijs te Den Oever, Wieringen, dat aldaar aan de Zwinstraat is gesticht en binnenkort in gebruik zal worden genomen. aangename besprekingen, de vergadering. Vol ambitie gaan we het tweede jaar in, zegt spr., een tweede tuin is in het voor uitzicht en we hopen op den derden voor de Vischmarkt. Het Clubhuisfonds beveelt spr. in de voortdurende belangstelling der leden aan. Tenslotte dankt spr. ook mevr. Hoek voor de werkzaamheden door haar verricht in het belang van de Vereeniging. RECTIFICATIE. In het verslag der oprichtingsvergade- ring eener afdeeling van de Ver. voor Chr. Vacantie-kolonies is de naam van ds. Borgers abusievelijk genoemd. SNELDIENST DEN HELDER—ALKMAAR V.V. Per advertentie in dit nummer deelt de C.V. Autobusdienst „Noord-Holland" ge vestigd te Alkmaar de vertrektijden mede van haar dagelijkschen snelautobusdienst tusschen Den Helder en Alkmaar. Deze passagiersdienst stopt niet op de tusschengelegen plaatsen, behoudens in zeer dringende gevallen en is dus een goe de aanwinst voor de verbindingen van onze stad met Alkmaar. VIJFDE MARINECONCERT. Schubert-programma. Toen de geweldige heros der toonkunst, Ludwig van Beethoven, den 26en Maart 1827 stierf, was bij de teraardebestelling ook Schubert met zijn vrienden tegen woordig. Met hun vieren begaveD zich de jonge mannen naar* het café „Het slot Eisenach", waar zij tot middernacht in ernstig gesprek bleven verdiept over Beethoven en zijn werk. Bij zijn eerste glas wijn sprak Schubert„Op hem, dien wij zoo juist begraven hebben I" Bij het tweede toastte hij zwaarmoedig„Op hein, die thans de eerste zal zijn 1" niet vermoedend, dat het een dronk op zich zeiven zou zijn Vijfentwintig jaar hadden de twee allergrootste toonkunstenaars van hun tijd in dezelfde stad (Weenen) gewoond, zonder ooit in eenige nauwere persoon lijke aanraking met elkander te zijn ge weest. Hoewel Beethoven wel met Schu- bert's werk bekend was geworden en daarvoor zijn oprechte bewondering had uitgesproken. Na Beethoven's dood werd Rossini de afgod van het Weener publiek. Rossini, de meester van de brillante, lichte mu ziek de teruggetrokken en in zeer be scheiden omstandigheden levende Schu bert was er de man niet naar aan den weg te timmeren een zekere schuwheid weerhield hem ervan. En ofschoon Wil helm Busch' bekende versregels, dat be scheidenheid een deugd is, doch men verder komt in het leven zonder haar nog niet gedicht waren, golden zij ook toen reeds. Want als Schubert gewild, of juister, gekund had, had hij zeer zeker de waardeering en vereering kunnen vinden die nu op Rossini werd overge dragen. Maar hij kón niet: hij was de nederige, stille, droomverloren Frans, die dag in dag uit de muzikale gedachten opschreef, die zijn muze hem ingaf. En korten tijd na Beethoven zou ook hij op het kerkhof nabij Weenen worden ter ruste gelegd. Het was van den heer Leistikow goed gezien in een drietal composities van Schubert ons een overzicht te geven van zijn werk, terwijl wij na de pauze door een ouverture van Rossini konden ver gelijken. De Rosamunde-muziek, licht, zonnig, bekoorlijk, blij, en de onvoltooide symphonie in H-moll, een van zijn schoon ste scheppingen, ontstonden omstreeks de jaren 1820—'22. Pianospelers zullen bemerkt hebben, dat Schubert in de entr'-acte-muziek van Rosamünde hetzelfde bekoorlijke motiefje heeft gebruikt, dat zij kennen als het andante con variazioni op 142. Schubert heeft vaker zichzelf herhaald, o.a. in de piano-sonaten. Hoe groot is het verschil met de buil- lante, op uiterlijke effecten ingestelde muziek van Rossini Het talrijke publiek luisterde ademloos en aandachtig naar de voortreffelijke wedergave van het Stafmuziekcorps. Tot slot kregen we een zeer bekoorlijk Ave Maria voor hobo van Cherubinis en een fraaie Traviata-fantasie, zoodat alles te zamen, 'dit concert van buitengewone aantrekkelijkheid was. De botvangst werd aanmerkelijk min der, waarom de meeste schuiten zich gaan bezig houden met de garnalen- visscherij. Daartoe kwam men eveneens te eerder, omdat de laatste dagen de garnalenprijs belangrijk was gestegen en ongeveer een kwartje per kilo werd besteed. Enkele spannen probeerden haring te kuilen in de buurt van den afsluitdijk, maar de vangsten lieten nog veel te wenschen over. Van trekkers en uit de kommen kwam wat meer haring aan de markt en de prijs handhaafde zich nog behoorlijk. Het meerendeel der kotters begaf zich ter Noordzeevisscherij. Verleden week konden enkelen daarmede nog een be vredigende besomming maken. De garnalenprijs liep Woensdag nog iets hooger, maar de gemiddelde vangsten waren minder. Waarschijnlijk is de stijging van den garnalenprijs toe te schrijven aan wat grooter verzending naar Engeland, omdat met ingang van 1 Maart het invoertarief wordt verhoogd met 10 pet. We lazen dat b.v. ook oesters uit Zee land in grooter kwanta werden verzonden met het oog op deze tariefsverhooging. Een palingscheepje, komende van Kampen en hier met het oog op het ruwe weer even toevende, vertrok ook met zijn lading paling naar Londen om daar vóór 1 Maart te arriveeren. Met deze zendingen tracht men dan nog zijn voor deel te doen. Een racebaan? Nog niet, maar 't kan er wel een worden. Het is de reeds voor een groot gedeelte ifltgevoerde betonweg over den ongeveer 30 K.M. langen afsluitdijk van Wieringen naar Friesland. Het smalle pad links is een rijwielpad en weer links daarvan komt de spoorbaan, zoodat hier tusschen deze beide vervoermiddelen zonder twijfel wel eens vriendschappelijke wedstrijden zullen worden gereden. Het water rechts is het toekomstige IJsselmeer. Dit jaar wordt het laatste sluit gat in den dijk, De Vlieter, gesloten, waarna ook de betonweg direct geheel wordt voltooid. Tel. 235 en 479

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5