Uit het huis met de blauwe stoep. Het vergiftigingsgeval te Bergen. Nogmaals visschers- haven. kunstweefwerk. Demonstratie in Musls Sacrum. Bescherm Uw keel aanrijding. gevaarlijke manier van rijden. De torpedobootjager naar Sjanghai. kantongerecht den helder. De bladen vermelden, dat de gemeente raad van Harlingen besloot tot het instel Dinsdag j.1. gaf de Kunstweefschool „Walda" te Hilversum een tweetal demon. straties in handweven, met een door deze len van een vischafslag aldaar en dat g^jjool speciaal verkrijgbaar gesteld, op- voornamelijk in vérband met het aan- vouwbaar weeftoestel. Deze zelfde demon- staand gereedkomen van den afsluitdijk stratio werd de vorige week te Texel ge en de daarmede verband houdende ver- houden, waarvan wij in ons nummer van plaatsing van het visscherijbedrijf naar Donderdag een verslag opnamen, zoodat andere streken. Verder zegt het bericht: kunnen volstaan hiernaar te verwij- Bericbten hadden B. en W. bereikt, die zen. Vooraf werd een korte causerie ge- Verzorg haar dagelijks Gorgel droog met 75. 45 en 65 cl., er op wijzen, dat vele visschers en koop lieden van plan waren zich te Harlingen te vestigen. Over het financieel bezwaar, bijv. wat betreft het salaris van den direc teur, worden door het gemeentebestuur onderhandelingen gevoerd met de Gene- houden betreffende de weefkunst, die in vroeger eeuwen en speciaal in ons land veel beoefend werd wij hebben in onze taal nog de uitdrukkingen „een boom op zetten" en „schring en inslag", die aan deze industrie ontleend zijn maar door rale Commissie tot uitvoering van de <je mechanisatie geheel naar de fabriek Zuiderzeesteunwet te Amsterdam, van welke commissie echter nog geen ant woord is ontvangen. Benoemd werd tot directeur van den vischafslag( de heer A. Woestenburg, di recteur van den gemeentelijken vischaf slag te Enkhuizen". De vestiging van een vischafslag te Harlingen is dus een voldongen feit. Op zichzelf is dit een gemeentelijke handeling, die het interne gebied dier gemeente zelf raakt en waarover we, als zoodanig, geen oordeel mogen hebben. Iets anders wordt het, wanneer ter uit voering van dat plan gelden worden ge vraagd van de Generale Commissie tot Uitvoering van de Zuiderzeesteunwet, verplaatst werd. De laatste jaren is het weven als huisvlijt weer wat meer op den voorgrond gekomen, dank de daarvoor gemaakte propaganda. De bedoeling van deze school is natuurlijk niet om massa artikelen te vervaardigen, maar integen deel, zij wil het weven huisvlijt, als kunst handwerk, propageeren en doen zien hoe er de fraaiste stoffen mee kunnen worden vervaardigd. Des middags en des avonds werden met de toestellen demonstraties gehouden. DERDE ABONNEMENTSCONCERT. Mevr. Rosa Spier, harpiste. Omtrent het optreden van mevr. Rosa omdat dan wordt geraakt aan de rijks- g o Dinsdagavond 1 Maart in Ca- gelden, welker besteding wij op nuttig- we hier eeni^e kritieken van beid mogen toetsen. 'concerten, elders door haar gegeven, volgen. het kind ter observatie naar het hospitaal brengen. Naar we nader vernemen was de toe stand van het kind vanmorgen zeer be vredigend. Bij de Keizersbrug heeft Dinsdagmid dag een aanrijding plaats gehad. Van den kant van de werfbrug kwam een wielrijder, die juist bij den hoek Keizersgracht—Zuidstraat werd aange reden door een veel te hard rijdend jongmensch met het gevolg, dat eerstge noemde tegen een boom opreed en beiden stukken bekwamen. Zou het hier in Den Helder ook nog geen tijd worden voor verkeersagenten?l l Twee jongens reden Woensdag op de Keizersgracht op een fiets. Eén der jon gens zat op een voorop het rijwiel beves tigde bagagedrager. Waarschijnlijk door het te veel slingeren kwam een der steunarmen van de bagagedrager tus- schen de spaken van het voorwiel. De jongens sloegen over den kop doch be kwamen, wonder boven wonder, geen let sel. De fiets werd ernstig beschadigd. Volgens onze meening toch ligt er in concerten, het instellen van een vischafslag te Har- - die wij yan haar kennen... lingen iets kunstmatigs. muzikaal en virtuoos. Ware dat niet het geval, dan zou reedsj L. A. in De Telegraaf, tientallen van jaren daar ter plaatse een! dh gen 9uperieur genot om afslag zijn geweest, omdat de natuurlijke het groote technische meesterschap der Har- noodwendigheid daartoe wel den stoot ZOU piste> dienende een fijngevoelige en zuiver hebben gegeven. I temperamentvolle voordracht. Den Helder daarentegen bezit reeds j A. de W. in Het Vaderland, lang zijn afslag en eiken dag wordt op- j g g. liet zich weer kennen als een Harpiste nieuw zijn bestaansrecht bewezen en is j van den allereersten rang; spel dat technisch het gevolg van zijn natuurlijke ligging volmaakt kan heeten en in muzikaal opzicht aan de allerhoogste e-'schen voldoet. W. Z. in de Leeuwarder Courant. REVUE SCHAKELS IN „CASINO". Zondag en Maandag a.s. Als een der eerste gevolgen van de af schaffing der kermis is het feit te ver melden, dat dit revue-gezelschap, dat in de laatste jaren gedurende een viertal avonden tijdens de kermisweek volle zalen in „Casino" trok, daarvan er twee heeft gesupprimeerd en thans dus tweemaal hier ter stede zal optreden. Liefhebbers van deze kunst en die zijn er genoeg zullen dus goed' doen tijdig van de gele genheid gebruik te maken en een plaats te reserveeren. Frits Schakels is een goede bekende van Den Helder. Het publiek hoort hem en zijn partner Will.y Walden gaarne en als komische kracht zijn ze onbetaalbaar. Dit maal treedt een rasechte n^ertroep op, die natuurlijke scènes geven in het oer woud. Behalve deze zijn er de Big Ben- girls, en in totaal 85 medespelenden. Be- halve schitterend aangekleede finale's ko- moeten hebben een afzonderlijke vis- merL er vele komische scènes in. Inhoud en monteering van deze revue overtreffen die van het vorig jaar, er is wederom een weelde van costuums, en er zijn prachtige décors. Omtrent het optreden van Frits Scha kels en Willy Walden schreef „De Tele graaf" van 21 Deo. LI. o. a.: „De beide auteurs spelen de hoofdrollen in d'e talrijke vermakelijke sketches. Zij doen dit met humor en talent, zoodat men in de toe komst wellicht nog veel kan verwachten van dit tweetal, dat elkaar merkwaardig aanvult, wat bij revue-komieken niet altijd het geval is". In ons volgend nummer zullen wij het oordeel van nog eenige andere bladen af drukken. ten opzichte van die terreinen waar vis- scherij-uitoefening mogelijk en rendabel is. Van eenigerlei kunstmatigen opzet is hier geen sprake en het bestaan er van is een uitvloeisel van de natuurlijke nood zakelijkheid. Wil men een, sterk staaltje? Met den opbloei van IJmuiden als visch- centrum heeft Den Helder zich toch als belangrijke vischafslag kunnen handha ven, ondanks de krachtige staatsbemoei ing in het bedrijf te IJmuiden en dank zij de zelf-help-methode, die hier moest worden toegepast. En dat dit bedrijf nog belangrijk is, be wijzen de jaarcijfers van het aan den af slag verhandelde, welk bedrag toch boven de 6 ton kwam. Daarin zijn niet begrepen de cijfers der hier aangevoerde alikruiken, paling en soms ook bot. Een schatting van de waar de daarvan is niet wel mogelijk, maar zal ook nog belangrijk zijn. Waarom we nu hierover schrijven? Wel, omdat er al lang geroepen wordt naar een betere outillage van het vis- schersbedrijf te dezer plaatse. Evenals te IJmuiden zouden we hier schershaven met de outillage voor neven- bedrijven en het in de toekomst onmis bare vliegveld. Daarvoor zal staatssteun moeten wor den ingeroepen. De Zuiderzeesteunwet is er om de be langhebbenden bij de Zuiderzeevisscherij, die aanstonds is te niet gegaan, voort te helpen. Deze commissie zal dus staan voor het feit om de nog bestaande valide visschers, die op nog zeer bruikbare vaartuigen varen, een bestaansmogelijkheid te scheppen. Ze zal dus hebben te overwegen hoe de daarvoor beschikbaar zijnde gelden het meest doelmatig kunnen worden besteed. Naar onze meening komt Den Helder dan het eerst in aanmerking om de oogen dier commissie hierheen te richten. En dat wel om de bovengenoemde reden van de meest natuurlijke ligging ten op zichte van het vischterrein. Harlingen zou haast uitsluitend zijn aangewezen op de producten uit de Wad denzee, terwijl Den Helder behalve deze producten ook nog aanvoer heeft uit de Noordzee. Niemand weet nog hoe de fauna in de Waddenzee na de afsluiting, zich zal ge dragen en of de trek van de seizoenvis- schen: haring, geep, ansjovis, zal blijven voortduren. Mocht dat niet het geval zijn dan mist Harlingen daardoor zjjn vischaanvoer, terwijl Den Helder nog een uitgebreid gebied, de Noorzeesche vischgronden, be houdt, waaruit de vischproducten zullen worden aangevoerd. Dan is een kwestie van belang hoe, na de afsluiting, de stroomingen in het Wad denzeegebied zich zullen gedragen en waar de diepten en ondiepten zullen ont staan. Zal de toevoersweg, het vaarwater naar Harlingen, blijvend gunstig zijn? Dat zijn toch inderdaad ook overwegin gen, waarmee het Rijk en de Commis sie voor uitvoering van de Zuiderzeesteun wet rekening zullen houden. En het lukt ons niet onwaarschijnlijk, dat de hydro grafische dienst, die deze aangelegenheid reeds jarenlang waarneemt, daarover wel een hypothese zal hebben opgebouwd, die niet ontbloot zal zijn van eenigen waarschynlykheidsgrond. Vóór de rjjksgelden zullen worden aan gewend om de visschers te helpen, zal de meergenoemde commissie zeker ampel nagaan, hoe die voor dat doel het best besteed zullen worden. Kunnen we dit alles dus gerust aan het rijksbestuursbeleid overlaten-, toch mee- nen we de plicht niet te mogen verzaken, telkens weer (als we dat noodig achten) te wijzen op de natuurlijke ligging van Den Helder ten opzichte van de visch gronden. Daarvoor behoeven we geen opge schroefde argumenten, omdat we kunnen volstaan met de meest natuurlijke, die voor zichzelf spreken. Maar die vanzelfsprekende argumenten mogen we dan ook niet achterwege laten, omdat er voor onze plaats een groot be lang bij is betrokken. HET FILM-PROGRAMMA VAN DE WEEK. „WvoM-Theater". In het Tivoli-fcheater deze week een succesfilm van Lon Óhaney, getiteld „De klokkenluider van de Notre Dame", thans met schitterende muziek en geluidseffec ten. Als tweede hoofdnummer wordt ver toond „De Reclame-koningin", een ondeu gende klucht in 8 acten. Vrijdag 4 Maart zal in dit theeter wor den vertoond de beroemde film „Afvalli gen" met Warner Baxter en Myrna Loy in de hoofdrollen. Wij komen daar nader op terug. „Witte Bioscoop". Hier vormt de film van Anna May Wong, getiteld „De dochter van den draak", de hoofdschotel. Anna May Wong is, zooals de filmliefhebbers wel weten, een Chineesche, en zij vervult dan uit den aard der zaak ook altijd Oostersche rollen. In deze film speelt zij Prinses Ling Moy, de actrice, wier vader, Fu Manchu, reeds jaren dood werd gewaand, döch die plot seling opduikt. Maar Fu heeft wraak ge zworen aan de westerlingen en zal, zoodra hij kans krijgt, het leven nemen van Sir John Petrie en diens zoon Renald. Sir John wordt inderdaad gedood, en Renald ontvoerd naar een geheime schuilplaats, maar Ling Moy, die den jongen man lief heeft ondanks haarzelve, en in een opge wonden oogenblik gezworen heeft den eed van haar vader op den zoon toe te passen, kan het in het laatste oogenblik niet over zich verkrijgen hem te dooden en redt zijn leven. Hoe zijzelve het hare verliest ten gevolge van haar wraakzuchtige plannen jegens het westersche meisje Joan Mars- nail, Iaat de film ons verder zien 18 no« «en klucht, waarom trent wh naar de advertentie verwijzen. LYSOL INGENOMEN. Dinsdagmiddag nam het tweejarig zoontje van de familie Groot, uit de Oude Schoolstraat, terwijl zijn moeder aan het schoonmaken was, zonder dat deze het kon verhinderen, een flinken slok uit een fleschje lysol, dat op tafel stond. Direct gaf de moeder het kind melk te drinken, waardoor het moest overgeven, terwijl de vader naar een dokter rende. Deze liet NOODLANDING. Woensdagmorgen heeft het eenper- soons-jachttoestel D 30, afkomstig van het vliegkamp de Kooij, en bemand met den serg.-vliegtuigmaker Berkhout, een noodlanding moeten maken in de nabij heid van het vliegkamp. Dit toestel gaat eiken morgen omhoog voor meteorologi sche waarnemingen, waarbij zoo moge lijk, tot 5000 meter wordt gestegen. Ten gevolge van mist en mede in verband met den geringen benzine-voorraad was de bestuurder verplicht een noodlanding te maken, waarbij het toestel over den kop sloeg. De bestuurder bleef onge deerd; het toestel werd slechts licht be schadigd en kon met eigen middelen wor den hersteld. VLET VERMIST EN WEERGEVONDEN. Gistermiddag waren twee visschers. in een vlet, naar buiten gegaan en dieven door den stroom uit hun koers. Door het lange wegblijven ontstond er aan den wal eenige ongerustheid. Plannen werden reeds gemaakt om de „Dorus Rij kers op zoek uit te sturen, toen een juist binnenkomend schipper mededeelde aan de zuidelijke Texelsche kust de vlet gezien hebben. Eén der visschers trok de vlet langs een lijn voort, terwijl de andere in de vlet bezig was. De vlet werd in de rich ting van het vliegkamp „de Mok" ge sleept. Doordat „de Mok" des winters niet telefonisch is aangesloten kon men geen nader bericht krijgen. Gisterenavond is toen de „Dorus Rijkers" uitgezonden om de vlet op te halen. De reddingboot keerde ongeveer half tien met vlet en bemanning terug. VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag had op het pleintje, bij de Keizersbrug, het volgende geval (een ongeval was het nu niet direct) plaats: Een jongen op een driewielige bakkers- fiets wilde een tweetal hand-in-hand-rii- dende dames passeeren, doch wegens de breedte van de fiets lukte dat niet best, althans met één wiel reed hij het trottoir op, waardoor de fiets omsloeg. Eenige brooden rolden over de straat, vergezeld van de beide dames, die ook hun troost moesten zoeken in lagere regionen. De jongen raapte de da.... broodjes op en peddelde rustig verder, zich niet be kommerend om de twee vertegenwoordig sters van het schoone geslacht. Ir. Albarda wil Interpelleeren, ook over leveranties van oorlogs tuig. In de Dinsdagmiddag begonnen zitting van de Tweede Kamer heeft de heer Al barda aan de- Kamer verlof gevraagd de regeering te interpelleeren over de zen ding van den torpedobootjager naar Sjanghai en over credietverleening en leveranties van oorlogstuig aan de oor logvoerenden in het verre Oosten. Besloten werd een beslissing over dit verzoek a.s. Donderdag, bij den aanvang der Kamervergadering, te nemen. Op een verzoek van den heer Albarda om dan tevens deze interpellatie, als zij toegestaan wordt, denzelfden dag te be handelen, omdat de minister van buiten- landsche zaken dan aanwezig kan zijn, zegde de voorzitter nadere overweging Vertraagde aflossing van marinepersoneel. Het Volk meldt: In verl>and met de conflicten in China is er vertraging gekomen in de aflossing van personeel aan boord van de uit Ned.- Indië thuisvarende marine-vaartuigen. Bij inofrmatie op het departement van defensie kregen wij de bevestiging dat de ontstane vertraging in de aflossing van het marinepersoneel wel ter dege verband houdt met het Japansch—Chi- neesch conflict. De marinestaf wenscht zooveel moge lijk personeel en materieel in Ned.-Indië beschikbaar te houden, ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Hr. Mk. „V»n Galen" gepasseerd. Tarakan Zitting van Dinsdag 23 Februari. Een onvoorzichtigheid met gecompli ceerde gevolgen. Als nummer een moest op het tapijt verschijnen de reeds veertien dagen spoor loos verdwenen chauffeur C. J. M., die op 24 December van het vorig jaar in de Van der Duyn van Maasdamstraat plotseling met zijn auto naar rechts was overgesto ken, waardoor de voerman L. v. d. W. met zijn met twee paarden bespannen wagen, plotseling voor den auto kwam te staan. Door den schrik sloegen de paarden op hol, vlogen het trottoir op en namen daar een lantaarnpaal mee, waarvoor door den burgemeester een civiele vordering werd ingediend ten bedrage van 26.43. Het paard van den voerman D. v. W., dat vlak achter de op hol slaande paarden aan kwam, nam ook de beenen en zette het op een loopen. De ambtenaar was dan ook niet erg te spreken over de manipulatie van den chauffeur, die hij als meer dan roekeloos en onvoorzichtig kwalificeerde. Hij eischte een boete van 50 gulden of 50 dagen, met toewijzing van de civiele vordering. Over eenkomstig den eisch veroordeelde de kantonrechter hem. Nog een slachtoffer van een onvoorzichtig chauffeur. De reiziger P. v. d. E. van Alkmaar was op 26 November eveneens het slachtoffer geworden van de onvoorzichtigheid van een chauffeur, n.1. van den groentenhan- delaar P. S„ die zjjn vrachtauto in de Gravenstraat achteruit had gereden, zon der voldoende op te letten of de weg wel vrij was. Hij had daarbij de auto van bo- vengenoemden reiziger aangereden, die een schade had bekomen van 38.60, waar voor door hem een civiele vordering werd ingediend. De ambtenaar noemde de houding van den verdachte „onsympathiek", die met eenige arrogantie gezegd had de schade te willen betalen, mits er geen proces-verbaal werd opgemaakt. Hij eischte tegen den man 50 boete, subs. 50 dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele vordering. De kantonrechter veroordeelde S. tot 40 gulden of 10 dagen, en wees de civiels vordering toe, zoodat deze aanrijding voor S. een dure grap is geworden. Verboden invoer. Door het gemeentebestuur van Texel, was het vorig jaar de invoer van varkens verboden, met het oog op ziekte. De vee houder W. meende deze bepaling wel te kunnen ontduiken en trachtte eerst met de T.E.S.O. ongeveer 100 varkens naar den overkant te krijgen. Toen de kapitein weigerde de viervoeters op zijn boot toe te laten, charterde hij den visscherman W. G., die het zaakje opknapte voor het bedrag van 25 gulden. Het wakend oog van de Texelsche politie ontdekte echter den frauduleuzen invoer en proces-verbaal volgde. In de zitting van Dinsdag werd1 W. bij verstek veroordeeld tot een boete van 25 gulden of een hechtenis van 3 dagen. Een dure borrel. Eveneens werd bij verstek veroordeeld zekere M. (te Texel). De man was in „lich telijk aangeschoten" toestand het café Pen binnengezeild, in gezelschap van een stok. Toen de kellner J. S. hem verzocht dien stok weg te doen, was hem dit in het ver keerde keelgat geschoten en wilde hij den kellner te lijf, met gevolg, dat hij daarvoor nu tot vijf gulden boete of 2 dagen hech tenis werd1 veroordeeld. Ik heb m'n wagen volgeladen. De chauffeur E. H. K.. die in dienst van den heer P. alhier met een autobus op Wieringen rijdt, had zijn wagen, die 29 personen mag vervoeren, met niet minder dan 41 personen volgepropt. De ambtenaar van het O. M. meende, dat hier een strenge straf paste en dan een flinke aderlating van de portemonnaie van verdachte, omdat het hem financieel voordeel brengt. Hij eischte 40 gulden of 40 dagen. De kantonrechter veroordeelde den man tot 25 gulden boete, subs. 10 da gen hechtenis. Bij het departement van defensie is bericht ontvangen dat Hr. Ms. torpedo bootjager „Van Galen" 23 dezer te Tara kan is aangekomen en denzlfden vandaar is vertrokken. dag Overtredingen van de IJkwet Nog een paar Texelaars moesten terecht staan en wel wegens overtreding van de ijkwet. Daar was eerst de timmerman A. B., die vier afgekeurde gewichten in zijn bergplaats had gehad. De gewichten wer den volgens B. niet gebruikt, doch dien den als speelgoed voor zijn kinderen. De ambtenaar, die betoogde, dat de aan wezigheid van niet goedgekeurde of af gekeurde gewichten zelfs in een lokaal, dat geen verkooplokaal is, strafbaar is, eischte 2 maal 4 gulden boete of 2 maal vier dagen hechtenis voor de twee afge keurde gewichten en 2 maal 2 gulden of 2 maal 2 dagen voor de niet goedgekeurde gewichten, met verbeurdverklaring van de gewichten. De kantonrechter paste geen straf toe, met verbeurdverklaring van de gewichten. De melkhandelaar J. V., die een niet geijkte litermaat aan zijn wagen had ge- bad, werd daarvoor veroordeeld tot 2 gul den of 1 dag. Een motormanlab. De bankwerker J. de B„ die wegens herhaaldelijk woest en onvoorzichtig rij den op een motorfiets, door de Alkmaar- sche rechtbank werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, stond in deze zit ting terecht voor het feit, dat hij 12 De cember van het vorig jaar, met groote snelheid en open knalpot, eenige malen door de Langestraat had gereden. Door verschillende getuigen werd dit feit be vestigd en het baatte De B. dan ook niet of hii al beweerde dat hij niet harder had gereden dan 20 km. Bovendien had de man geen rijbewijs, daar dit was ingetrokken. De ambtenaar eischte tegen De B„ voor dit „branie-rijden", zooals hij het kwalifi ceerde, 50 gulden boete of 60 dagen hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De kantonrechter veroordeelde hem tot 30 gulden boete of 10 dagen. Kwajongensachtig. De scholier A. J. had 23 December, toen hij niet al te frisch was, in de Spoorstraat zoodanig op een fiets gereden, dat een oude man, B. J. de K., daarvan het slacht offer was geworden. De ambtenaar eischte voor deze „meer dan onhebbelijke manier van rijden" 40 gulden boete of 20 dagen hechtenis. I)e kantonrechter veroordeelde hem tot 25 gulden of 10 dagen. Vrijgesproken werd de chauffeur T„ die op den Middenweg een scholier had aan gereden, die van den Bolweg kwam en daarna op een ander fietsrijder was in gereden die zich wijselijk in de sloot had laten vallen. „Als ik dat niet gedaan had, was ik er nu niet meer geweest", zoo zei deze. Door den Kantonrechter werd in over weging genomen dat de Middenweg zon der gevaar met de snelheid kan bereden worden, waarmee T. reed en dat deze, die niet ter plaatse bekend was, onmogelijk den Bolweg kon zien. De scholier had dus beter op moeten letten. Een rijbewjjs vervalscht. A. M„ chauffeur, die wat al te lang op zjjn rijbewijs moest wachten, was zoo dom geweest een rijbewijs van zijn broer te gebruiken en daar zijn portret in te plak ken. De vervalsching werd door de poli tie ontdekt en de jongeman had een scherpe reprimande in ontvangst te nemen. De ambtenaar noemde het „een meer dan ergerlijk geval" en eischte 60 gulden boete, subs. 60 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde hem tot 50 gulden of 10 dagen. Klein goed. E. J. D. R., restaurateur te Amsterdam, voor het in verkeerde richting rijden door de Keizerstraat 3 gulden of 2 dagen. De milde straf had hy te danken aan zjjn onbekendheid ter plaatse. J. Br., Texel, voor het laten loopen van een koe over een rijwielpad, 5 gulden of 2 dagen. P. H., voor het vasthouden aan een rij dende auto, 5 gulden of 2 dagen. J. H. v. d. H„ overtreding drankwet, 10 gulden of 3 dagen. G. L. W„ Julianadorp, voor het vervoe ren van een tweetal geweren, zonder ver gunning, 8 gulden of 3 dagen, met ver- beurdverklaring van de in beslag genomen geweren. R., manufacturier, voor het rijden zon der geldig rijbewijs, 10 gulden of daeen en voor het In verkeerde richting beril, den van de Keizerstraat, 10 gulden 3 dagen. J. W„ bakker, overtreding van d« «p, beidswet, 2 maal 6 gulden boet# af l maai 3 dagen hechtenis. J. de W., voor het rijden op een rtJwtaJ zonder bel, 2 gulden boete of 1 dag A. v. d. B.. voor het id. ld.. 2 gulden 1 dag. C. de B„ Th. M. v. A. en N. O. A., voo* het maken van nachtrumoer, ieder 10 gul. den boete of 3 dagen hechtenis. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 23 Februari. Uitspraken van 9en 16 Febr. Mr. H. A. J. M. K„ Amerongen, voor heen Alkmaar. Verduistering, meermalen gepleegd. Effecten Huis van Zessen en ruim 79.000 schoolgelden. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met gevangen neming. Veroordeelde was niet aanwezig. D. G. W. K., Den Helder, thans gede tineerd. Diefstal. 1 dag gev. met 1 dag aftrek en ter beschikking der regeering gesteld. S. A. S„ Den Helder, gedetineerd. Op zettelijke heling. 8 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren en by'z. voorw. met in vrijheidstelling. J. A. P„ Den Helder, gedetineerd. öjv zettelijke heling. 8 maanden gev. voorw, met 3 proefjaren en byz. voorwaarden in vrijheidstelling. R. v. d. S., Wognum, gedetineerd. Ml» drijf art. 247. Uitgesteld. J. K., Hoorn, gedetineerd Poging kw doodslag of zware mishandeling. 1 dag gev. met 1 dag aftrek en tor beschik kin» der regeering gesteld. P. O., Amsterdam, gedetineerd Voor» gezet misdrijf van rijwieldiefstal mhé gepleegd. .1 jaar gevangenisstraf. MR, K. NAAR HET HUIS .VAN BEWARING, Naar de „Alkm. Crt," verneemt, beell mr. K. wiens onmidellijke gevangen neming was bevolen, zich Dinsdag ln r» zeischap van zijn verdediger naar h<w Huis van Bewaring te Alkmaar begeveB» De nieuwsgierigen stonden al vroeg in slagorde geschaard. De belangstelling in dit geruchtma kende proces maakten reeds lang voor de zitting werd geproclameerd hun opwach ting voor de „blauwe" Trap, begeerig om binnen te dringen en zoo mogelijk de eer sten te zijn. Stampvolle publieke tribune, grootendeels gevuld met aan acute sensatiezucht lijdende be langstellenden. De 47-jarige kaaskoopman Hendrik E.? 'n forsch gebouwd, goed geproportioneerd man van middelbaren leeftijd, Beide verdachten waren keurig gekleed. Twee verdachtenbanken schikbaar gesteld. be* By de opening der zaal bleken hier tal van eersten de laatsten te zijn. Reeds wa ren vele uitverkorene invité's aanwezig en had de eerste ry bezoekers op een voor deze gelegenheid geplaatste rij stoelen plaats genomen. De balie thans reusachtig ver tegenwoordigd. Vele leden der Alkmaarsche balie waren thans aanwezig, de meeste advocaten ech ter uit belangstelling in de uitspraak in de zaak van mr. K.. een vonnis, waarvan de voorlezing ongeveer een uur duurde. Een respectabel aantal getui gen en deskundigen. Het aantal opgeroepen getuigen was uiteraard niet gering. Door den officier waren 9 getuigen charge en 6 deskun digen opgeroepen. Door den verdedigr van Hendrik E. wa ren bovendien medegebracht 9 getuigen décharge, personen, die iets konden me- dedeelen in het belang van zijn cliënt. Onder de diverse getuigen bevonden zich vele dames, die ijverig gebruik maakten van Eau de Cologne en andere odeurtjes, om de niet bepaald frissche atmosfeer in de rechtszaal wat te camoufleeren. De samenstelling der meer voudige strafkamer. Het behoort, gelooven wy, tot de gebrui kelijke vormen bij dergelijke sensatie-pro cessen, de samenstelling der rechtbank mede te deelen. Het college bestond dan ditmaal uit mr. Ledeboer, president,' mr. Krabbe, bijzittend rechter, mr. Offers, agent der Ned. Bank, bijzittend plaatsver vangend rechter, mr. v. d. Feen de Lille, officier van justitie, en mr. Couvee, grif fier. Voorts de heer Koudeburg, deur waarder en gerechtsbode de heer Em- merlg. De verdediger van de beide verdachten. Zooals reeds werd gemeld, werd ver- Hoewel beide verdachten tezamen en in vereeniging terecht stonden, was, vermoe delijk ten behoeve der verdedigers, die af zonderlijk verschillende belangen hadden te behartigen, aan elk hunner een afzon derlijke plaats aangewezen en stond mevï. B. links en Hendrik E. rechts voor hM college terecht. De awerse tenlasteleggingen. Zooals bereids kortelings werd gemeld, stond mevr. B. terecht ter zak# poging to4 vergiftiging van haar echtgenoo» J. B. met Parysch groen, 'n chemisch# »erhln- ding van koper en arsenigzuur, vermeng# met water, en H. E. wegens het versoha* fen dier middelen, beiden wegens het o» derling overleg, om na kalm beraad J B. van het leven te berooven, en R. R p«T soonlijk wegens het toebrengen aar J R van zwaar lichamelijk letsel, 'n verlamming en atrophische stoornis in het spierstelsel als gevolg van de voortdurend toegediend» doses arsenicum in de door J. B geconsu meerde levensmiddelen, voornamelijk meft en thee, hem door I. B. toegediend. Kort voorloopig verhoor der verdachten. Mevrouw B. er kent onomwonden. De president wendde zich allereerst tol verdachte I. B. om haar kort en krachtig de vraag te stellen of ze erkende haar bij dagvaarding was ten laste gelegd» Verdachte antwoordde eenvoudigJa, meneer! Nadere bijzonderheden omtrent de voorbereiding van het drama. De verdachte I. B. vertelde, dat zij het laatst van Juni een samenkomst had met H. E. naar aanleiding van het feit, dat haar echtgenoot J. B. haar uitschold en dreigde haar le zullen doodschieten, indien zij haar relaties met H. E. niet verbrak. H. E. zeide daarop: Indien hü dit van plan is, moet ik hem vóór zijn, want als-ie dèt doet, dan heb ik niks meer. Hii be loofde haar iets te zullen geven, dat niet gunstig op haar echtgenoot zou werken. Het was echter niet haar plan hem te doo den, maar eens om iets te probeer en. De verdachte H. E. bezorgde haar toen een fleschje jodium, van welk praeparaat zy haar man meermalen een klein thee lepeltje vol in zijn thee toediende. Toen dachte, mevrouw I. B„ huisvrouw Jan B.Jhti echter begon te klagen, dat die thee -V i *i i li i_ .1 J t w I n ATI verdedigd door mr. O. A. de Groot, een welbespraakt jurist, behoorende tot de meer ouderen der Alkmaarsche Balie, èn die reeds in verschillende strafprocessen van beteekenis met succes opponeerde. zoo naar smaakte, hield zij daarmede op. In 't geheel had zij haar man ongeveer 5 keer misschien jodium in zijn thee laten slikken. Toen het echter aan de samenzweerders uuiireruu. xv,v" ----- j J., Mr. Muller Massis, een reeds bejaard bleek, dat het middel geen effect sorteeroe, strafrechtpleiter en-vergrijsd in den dienst leverde verdachte _E. aan zijn minnare» van Themis, bezit een interlocale ver maardheid en onderscheidde zich in vele belangrijke strafrechtzaken. De personen van beide ver dachten. De 48-jarige mevrouw I. B., geboren B„ een flinke rijzige figuur met weelderig donker krulhaar. een meer gevaarlijk middeltje en wel een fleschje met Parysch groen, dat een ster percentage arsenicum bevat. Van dit a* rijsch groen ontving zij van haar me< - plichtige verschillende fleschjes. totaal in getal. Alvorens het aan J- dienen, schudde zy het vocht, dat a- een groene tint aannam en gaf van schuweliike mengsel een kleine boe heid in de door hem gebruikte

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6