De uitzending van Hr. Ms. VAN GALEN sa?? P:s'. sa sssMfurürK. ril KÜMKI'S Haagsche Leverworst [breede] Kederlandschs Middenstandsbank Hl Interpellatie van den heer Albarda. Stoomerij en Ververij S KROM Alkmaar, Tele». 1523 INHUIVI, (3 lijnen) Postvluchten van en naar Indië. GEMENGD NIEUWS Het drama in de Majellatoren. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339. TWEEDE KAMER SCHAGEN. Stoom vaartbarichten. Ingezonden Burgerlijke Stand van Den Heider Vrijdag hield de heer Albarda in de Tweede Kamer de aangekondigde interpellatie inzake het zenden van een torpedobootjager naar Sjanghai en de maatregelen tegen credietverleening en tegen leveranties van oorlogstuig aan de oorlogvoerenden in het verre oosten. Spreker vraagt, wie voor de uitzending van de „van Galen" verantwoordelijk is. Is de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden gehoord? Volgens een Aneta-bericht zal te Sjanghai voor even- tueele opneming van Nederlandsche on derdanen gebruik worden gemaakt van stoomschepen van de JavaChina—Japan Lijn en spreker brengt hulde aan hen, die daartoe het initiatief hebben genomen. Waarom thans een oorlogsschip ge zonden? Moeten de manschappen van de „Van Galen" aan den wal optreden? Een van de vleugels van het Japansche leger rust tegen de internationale conces sies, zoodat heel gemakkelijk een Neder landsche afdeeling in den oorlog kan worden betrokken. Bovendien betrekt Japan veel olie uit Oost-Indië, uit Tarakan en Balik Papan. Hier blijkt het, hoe noodig het was ge weest, dat die oliewinning in overheids handen was gekomen, gelijk sprekers fractie destijds heeft voorgesteld. Hoe gemakkelijk kan de „Van Galen" niet worden getroffen door een verdwaalde Japansche granaat. Zal de commandant zich dan weten te bedwingen en niet terugschieten? Spr. stelt tenslotte een zestal vragen aan de regeering. 's Ministers antwoord. Minister R u y s antwoordt den inter- pellant, dat de regeering eenigen tijd geleden den consul-generaal te Sjanghai heeft gemachtigd het dichtst bij de hand zijnde stoomschip der Java-Cbina-Japan- lijn daarheen te roepen, om zoo noodig de Nederlandsche ingezetenen op te ne men en te vervoeren. De bedoeling van de uitzending der »van Galen* is bij de eventueele insche ping in de sloepen om te zorgen, dat alleen zij daarin plaats nemen, die daarop recht hebben. De orderegeling kan niet worden' toevertrouwd aan het personeel van het schip der Java-China-Japan-lijn, maar moet worden toevertrouwd aan de marine. Het personeel van de lijn bestaat slechts uit enkele Europeanen en verder uit Chineezen en inlanders. Dezen kunnen de orde niet handhaven. De instructie aan den comman dant. Spr. heeft geen bezwaar, de instructie aan den commandant mede te deelen. Volgens deze instructie moet de reis zoo spoedig mogelijk worden volbracht. Het doel is de beveiliging van de Nederland sche belangen te behartigen, zooveel mogelijk in overleg met den Nederland- schen gezant te Peking en den consul- generaal te Sjanghai. De commandant is ook gemachtigd om zoo noodig ook elders hulp te verleenen. Hij zal zich uitdruk kelijk hebben te onthouden van het deel nemen aan internationale actie en er tegen hebben te waken, dat zijn maat regelen geen verkeerden indruk maken op, hetzij de Japansche, hetzij de Chi- neesche bevelhebbers, hetzij op de andere buitenlandsche bevelhebbers. De commandant zal na zijn vertrek uit Soerabaia rechtstreeks staan onder de bevelen van den minister van Defensie. De brandstof zal in Indische havens en in Hongkong worden ingenomen en tij dens het verblijf in Sjanghai aldaar. Mocht dit moeilijkheden opleveren, dan moet daarvan mededeeling worden ge daan aan den minister en den commandant der zeemacht in Indië. Gedurende den reis zullen geen saluutschoten worden gelost. De „Van Galen" zal niet terug geroepen worden. De interpellant heeft gezegd, dat de taak van den commandant niet gemakke lijk is. Hij zal zijn zenuwen in bedwang moeten houden; maar dat moet iedere commandant van een schip. In verband met het zeer duidelijk bevel aan den commandant acht de regeering het niet mogelijk, dat Nederland door het zenden van de „Vpn Galen" in den oorlog zal worden betrokken, noch dat de Neder landsche ingezetenen gevaar zullen loopen. Aan den commandant is een vertrou- wenspost gegeven en in moeilijke om standigheden zal hij niet tevergeefs een beroep doen op den gezant of den consul- generaal. Met het oog hierop is de regeering niet bereid de „Van Galen" terug te roepen. De bescherming van de Neder landsche belangen in den vreemde is een taak, waaraan geen enkele regeering zich mag onttrekken. Dit is het eenige doel van de zending van de „Van Galen" naar Sjanghai. Verder beantwoordt de Minister de vragen betreffende het uitgeven eener leening voor een der oorlogvoerende lan den. De regeering mist de bevoegdheid zoo'n emissie tegen te houden; zij kan al leen krachtens de Beurswet de officieele noteering ter beurze verbieden. Ook op de andere vraag, betreffende leveranties van wapens en munitie, antwoordt spr. De Interpellant niet geheel vol daan. De heer A 1 b a r d a is door dit antwoord nog niet geheel voldaan. Als precies wordt gehandeld, volgens de instructie aan den commandant, dan gaat het wel; maar juist nrmdig om11 deerde te^aUhaveïb^dKn' pen van de zich in volle zee bevindende „Van Galen" den indruk geven, dat die inscheping niet zonder groot gevaar kan geschieden en die verantwoordelijkheid zullen velen niet willen aanvaarden. Laat 6 rogeering dan echter toezeggen, dat de „Van Galen onmiddellijk zal terugkee- ren, nadat die inscheping heeft plaats gehad. Spr. herhaalt met aandrang om leenin gen ten behoeve van de oorlogvoerenden nu reeds onmogelijk te maken. Aan de richtige naleving van de wapen conventie door de regeering ontbreekt naar spr.'s meening wel een en ander. Spr. is dus niet voldaan. Hij wil zijn standpunt echter in dien zin wijzigen, dat hij niet dadelijk de „Van Galen" terug-' geroepen wil zien, maar dat onmiddellijk na aankomst van de „Van Galen" te Sjanghai de inscheping der Nederlandsche onderdanen zal beginnen en dat daarna de „Van Galen" zal teruggaan, en dient twee moties van deze strekking in. De communist De Visser aan het woord. De comm. heer De Visser stelt ook onze regeering, door het zenden van deze schuit en haar imperialistische poli tiek, mede-verantwoordelijk voor dezen imperialistischen oorlog. Voor, de zooveel- sts maal is weer gebleken, dat de Volken bond niets is dan een oorlogsverbond. Als de Voorzitter er den spr. op wijst, dat zijn tijd verstreken is, dient deze een motie in, waarin de onmiddellijke terugroeping van alle Nederlandsche mi litaire machten uit Indië wordt geëiscbj en waarin de Kamer de arbeidersmassa oproepen zal, om een einde te maken aan het imperialistisch geweld. Deze motie wordt niet voldoende on dersteund. Meening van den heer Marchant. De heer Marchant (v.d.) wijst er op, dat de Nederlanders in Sjanghai in ge vaar verkeeren en het is de taak der re geering zich daarvoor te interesseeren. Het gaat hier om de levens van Neder landers en de bescherming van hun eigen dommen. Die bescherming is beter toever trouwd aan hen, die daarvoor krachtens hun ambt aangewezen zijn dan aan de zenuwachtige jongelieden, waarover de heer Albarda sprak. Het betreft hier dus politie-maatregelen, waarvoor wij een ge wapende macht moeten hebben en als het hier tot nationale ontwapening zal komen, zullen wij toch een gewapende macht en gewapende schepen moeten hebben. De heer Wijnkoop dient opnieuw de motie-De Visser in. De heer W ij n k o o p zegt, dat dit op treden van Japan gelijk staat aan een tweede Gallipoli en wijst er verder op, dat het optreden gaat tegen Sowjet-China, dat al 80.000.000 aanhangers heeft. Spr. ver wijt den soc.-dem. onbetrouwbaar optre den, waartegen de voorzitter protesteert. De Japansche S.D.A.P. steunt de hou ding der Japansche regeering. Spreker keurt het af, dat de minister van Buiten landsche Zaken gisteren weer naar Ge- nève is vertrokken, inplaafs van deze interpellatie af te wachten. Het komt niet te pas, dat deze zich opzettelijk aan deze interpellatie heeft onttrokken. De commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden is niet gehoord, maar die commissie krijgt nooit iets te hooren. Zij is zelfs een beletsel, dat de Kamer iets te hooren krijgt. Spreker dient ten slotte een motie in, waarin ongeveer hetzelfde wordt gevraagd als in de niet-gesteunde motie-De Visser (terugroeping van alle militaire krachten uit Indië). Deze motie wordt voldoende gesteund. Na re- en dupliek worden: De eerste motie-Albarda verworpen met 48 tegen 23 stemmen. Vóór de soc.-dem. en de communisten en de heeren Floris Vos en Braat. De tweede motie-Albarda verworpen met 41 tegen 29 stemmen. Vóór de soc.-dem., de vrijzinnig-dem., de comministen en de heeren Floris Vos en Braat. De motie-Wijnkoop verworpen met 70 tegen 2 stemmen. Vóór alleen de communisten. Hiermede is deze interpellatie afge handeld. Buitenland. EEN NOORSCH MOTORZEILSCHIP VERGAAN. De bemanning verdronken. Wolff meldt uit Malmö, dat.het Noor- sche motorzeilschip „Gordeld" vannacht na een botsing met het Zweedsche motor zeilschip „Runa" in het Noordelijk deel van de Oeresund is gezonken. De beman ning, bestaande uit drie koppen, is ver dronken. EEN ERNSTIG ONGELUK OP DE HOOGHLY. Zeventig menschen verdronken. Op de Hooghly (Britsch-Indië) is een boot, die een honderdtal werklieden naar hun werk* bracht, omgeslagen. Er moeten ongeveer 70 menschen bij dit ongeluk zijn omgekomen. Zendt nu reeds Uw Gordijnen, Dekens, Kleeden enz. en U ontvangt deze binnen enkele dage# terug. Onze NAAM waarborgt U PRIMA aflevering. Winkel: Keizerstraat 31, Telef. 473. Heen De „Specht" vertrok 25 Febr. om 7.15 u. van Amsterdam en is om 16.22 u. te Boe dapest aangekomen. De „Specht" vertrok 26 Febr. om 7.05 u. van Boedapest en is om 8.47 u. te Bel grado aangekomen. De tocht is gisteren wegens slechte weersomstandigheden niet voortgezet. Heen. De „Uil" vertrok 26 Febr. 4.55 u. van Allahabad en is om 15.35 u. te Rangoon aangekomen. Terug. De „Ekster" vertrok 26 Febr. om 6.12 u. van Batavia, en is om 14.36 u. te Medan aangekomen. De „Leeuwerik" vertrok 26 Febr. om 4.25 u. te Cairo en is om 16.20 te Athene aangekomen. VERLAGING LU CHT REIZIGERST AR1E VEN De Deutsche Luft Hansa verlaagt met ingang van 1 Maart haar tarieven. Het tarief voor AmsterdamHannover^ thans 30, wordt 24; het tarief voor Amster damBerlijn, nu 54, wordt 42. Vergadering van Vrijdag. Interpellatie-De Visser. Toegestaan wordt het verzoek van den heer De Visser (c.p.) om vragen te mogen richten in verband met maatrege len ten aanzien van personen, die in den dienst der Sovjet-Republieken werken of hebben gewerkt en daardoor hun burger rechten hebben verloren. Deze interpel latie zal op nader te bepalen dag plaats hebben. Begrooting voor Suriname. Na afhandeling van de interpellatie- Albarda. die elders afzonderlijk is opge nomen, heeft de Kamer de behandeling van de begrooting van Suriname voor 1932 vervolgd. De Minister beant woord daarbij verschillende sprekers; ten opzichte van het rapport van den gouver neur, omtrent de onlusten, merkt hij op, van den aanvang geen bezwaar tegen die publicatie te hebben gehad en dit aan de prudentie der commissie van rapporteurs te hebben overgelaten. De relletjes ont stonden tengevolge van werkeloosheid; het optreden van de overheid was alles zins lofwaardig. De begrooting wordt met verklaring van s.d. en communisten, dat zij tegen zijn aangenomen. Men zorge er voor zijn bijdragen uitslui tend af te geven aan personen, die voor zien zijn van een volmacht, waarop de handteekening voorkomt van Komman- dant B. Vlas, Leider van het Leger des Heils in Nederland. HET KIND EN DE CRISIS. Ons JLeeszaal Jfoekje. Voor deze week willen wij eens een greep doen uit het vele, dat reeds op de bekende plank in de leeszaal ter beschikking van het bezoekend publiek ligt en dat binnenkort in de bibliotheek wordt opgenomen. Daar is allereerst de prachtige roman van Anton Coolen, De goede moordenaar, een werk waarvoor de radio reeds reclame heelt ge maakt. Coolen schrijft zijn boeken in het sappige dialect van de Peel, waardoor ze een ongemeene bekoring krijgen en hij kent de menschen en hun landaard bij uitstk, zoodat dit werk zeer ter lezing kan worden aanbe volen. Van gansch anderea aard is een nieuw werk van rechter Ben B. Lindsey, wiens boeket, over Opstandige jeugd en Huwelijk in Kame raadschap tot zooveel commentaren en kritiek aanleiding hebben gegeven. Dit boek, „Een leven vol gevaren", vormt, blijkens een inlri- De leuze: „Het kind mag niet onder d( crisis lijden", is althans door het Centraal Genootschap begrepen. De schitterende vooruitgang in 1931 is in 1932 voortgezet. De maand Januari geeft weder een surplus op Januari 1931 van rond vijfduizend verpleegdagen. Als te begrijpen, worden uit verschil lende van de 435 afdeelingen sombere klanken gehoord. Het overgroote deel der afdeelingen begrjjpt echter, dat het zwakke kind nu meer dan ooit steun behoeft en handelt de"d woord van Rube Borough, den histcn- ernaar. Het Centraal Genootschap als ge- sch®n achtergrond voor beide werken, heel beseft, dat bezuiniging op kinderge- derde noemen wij een alweer geheel zondheid noodlottige gevolgen zal heb- ande"oortig werk, namelijk een verzameling ben voor het komende geslacht en heeft1''suc*s.,e handelsbrieven", zooals de schr. het winterseizoen gebruikt om door ver- z| betIt® «"tgegeven door het maandblad hoogde propaganda nieuwe bronnen te uccef voro -\ederlandsch gebruik en Ne- zoeken, waar oude zijn verdroogd. I «"'andsche toestanden bewerkt. Jongelui van De aantrekkelijke film over een zwak de Handelsschool kunnen er allicht practische jongetje en de winterfilm zijn reeds, of i Ult °Pdiepen. worden nog vertoond in niet minder dan 62 propaganda-avonden, terwijl in de maand April nog 8 a 10 avonden beschik- DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING IN 1931. Naar het Hoofdbestuur der Ned. Reis- vereeniging ons mededeelt, stemmen de resultaten der Vereeniging over 1931 tot tevredenheid. De omzet der Gezelschans- reizen bedroeg 1.780.000 tegen 1.800.000 in 1930. Bijna alle bronnen van inkomsten zijn gestegen, terwijl op de lasten over de geheele linie een belangrijke besparing is bereikt. Het voordeelig saldo der rekening over 1931 bedraagt f 42070.61, tegen een verlies van 32523.86 over 1930. Voorge steld wordt van het voordeelig saldo 10315.50 te bestemmen tot afschrijving van den inventaris tot op 1. Het restant wordt toegevoegd aan het kapitaal der Vereeniging, dat daarna 37247.20 be draagt. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN Binnenland. Tot levenslang veroordeeld. Donderdag werd voor het Amster- damsch gerechtshof onder presidium van mr. Jolles, voortgezet in hooger beroep de zaak tegen den leidekkerspatroon M. be schuldigd van moord op zijn compagnon Arkenbout, in den toren van de St. Gerar- dus Majella-kerk te Amsterdam. Het getuigenverhoor nam den geheelen dag in beslag. De zitting werd daarop verdaagd. Gisteren heeft de proc.-generaal van het Amsterdamsche Gerechtshof, op grond van aanwijzingen, die de schuld van ver dachte buiten twijfel stellen, hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Mr. Kokosky pleitte vrijspraak. Na re- en dupbliek wordt het woord aan verdachte gegeven. Half snikkend verklaart hij, dat men met hem mag doen wat men wil, maar dat hij onschuldig is. Hij zegt de dupe te worden van verschil lende getuigen en herhaalt, dat hij on schuldig is. Mijn handen en geweten zijn zuiver, zoo besluit hij. De behandeling van de zaak wordt daarna gesloten. Het Hof zal 11 Maart arrest wijzen. Vergadering van Donderdag 25 Febr. Eenige discussie ontstaat over de kwes tie om een paar interpellatie-aanvragen op de agenda te plaatsen. De comm. L. de Visser wil vragen stellen over de maat regelen der regeering tegen personen, die in de Sovjet-Unie werken, de heer A 1 - b a r d a heeft verlof gevraagd eenige vra gen tot de regeering te mogen richten over de uitzending van den torpedoboot jager naar Sjanghai enz. Op de beant woording van zijn schriftelijke vragen stelt de heer Albarda, naar hij den minister mededeelde, geen prijs meer. De interpel latie komt Vrijdag aan de orde, hoewel anderen er zich tegen verzetten. Zoo wil de heer Braat eerst de interpellatie- Weitkamp over den nood in den land bouw behandeld zien, de heer Kortenhorst heeft ook nog een interpellatie. Daarna komt aan de orde de Suri- naamsche begrooting voor 1932, waarbij de heer IJ z e r m a n (s.d.) de ongeregeld heden te Paramaribo bespreekt, en het verslag van den gouverneur. Zijn de daar bij opgelegde straffen niet veel te zwaar? vraagt hij. Het gebeurde moet niet wor den opgevat als een greep naar de macht, zoodat er geen aanleiding is voor verster king van de gewapende macht, maar wel is het ernstig symptoom. Nood en werke loosheid zijn er voor een groot deel de oorzaak van, meent spr., die scherp het beleid van de regeering hekelt. Ook de lib. heer Van Rappard veroordeelt het beleid van den gouverneur: de heer van Boetzelaer v. Dubbeldam (c.h.) heeft eenige lichtpunten ontdekt in de be grooting, de heer W ij n k o o p (comm.) wijst op de groote kindersterfte en de slecht huisvesting: de regeering steunt alleen de groote cultures en niet de kleine landbouwers, de heer Joekes (v.-d.) wijst erop, dat de Minister telkens afwij zend staat tegenover hetgeen de Kamer j wenscht. Mevr. de Vries—Bruins (s.d.) klaagt over de geringe zorg, die aan den gezondheidstoestand der be\ol- king wordt besteed en zoo zijn er nog meerdere sprekers, die allerlei klachten, wenschen en verlangens naar voren bren gen. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Don derdag jl. niet te groot. Alhoewel er een kleine aanvoer was, was de handel helaas zeer stil. De prijzen zagen wij niet hooger genoteerd dan 33 cent, deels al weer minder. De duurste koe ging van de hand voor f 270. De handel in kalfkoeien was vrij goed te noemen. Wij hoorden dat P. Beers er 8 a 9 stuks had aangevoerd, maar wat de verkoop betreft, leek het er niet op. De aanvoer van kalfkoeien was goed voor deze tijd van 't jaar. In geldekoeien was weinig of geen handel. Met de vaarzen was het ook al een stuggen handel. De nuchtere kalveren waren iets duurder, de handel was grager, de aanvoer zeer groot. De handel in paar den was goed te noemen. Oude slachtschapen gingen voor f18 tot f20.— van de hand, doch de handel was ook hier stug. De handel in over- houders was wel treurig, er zijn er ver kocht voor 12'/, gulden. Mooie fokschapen die waren aangevoerd maakten prijzen van 24—30 gulden doch ook hier was geen handel. Zooals reeds gezegd, is het in de schapenwereld al heel bedroevend gesteld. De aanvoer van vette varkens was ge ring, vandaar ook dat de prijzen beter afstaken bij die van vorige week. Zoo laag als dit jaar de biggen genoteerd waren n.1. 37 gulden is het nog nooit geweest, zoodat dan ook de handel zeer matig was. Dit was ook het geval bij de schrammen n.1. 713 gulden. Op de kippenmarkt was het heel stil. Wat het bezoek in het algemeen betrof, kan men gerust zeggen, dat was goed te noemen. baar zijn. Deze film is een directe pro- Het Februari-nummer van „Ons Nederland" het paganda voor het Centraal Genootschap officieel orgaan der Alg Ned. Ver. V. Vreemde met zijn 10, spoedig wellicht 11, mooie, lingenverkeer, staat vrijwel geheel in het teeken groote koloniehuizen en tevens een pro- van Amsterdam. De hoofdschotel vormt een in- paganda voor de kinderuitzending in het teressante enquette over de vraag: „Hoe maken algemeen, die ook de zusterverenigingen wii Amsterdam aantrekkelijer, zoowel voor den ten ffnpdp komt toeri.?t uit eigen land als van buiten onze 9ren- f'pntraal Genootschan voor z,en?, op welke vraag verschillende vooraanstaan den! raai e de Amsterdammers een antwoord gaven, waar mede men zijn voordeel kan doen. De enquete wordt op smaakvolle wijze verlucht met zeer ge slaagde teekeningen van den kunstenaar Bernard van Vlijmen, die eenige schilderachtige prenten van Amsterdam vervaardigd heeft. Kinderherstellings- en V acantiekolonies. Egmond aan Zee, 22 Februari 1932. TWEE BELANGRIJKE FEITEN. Voor twee feiten vraagt het Leger des Heils, de nuttige Stichting van William Booth, thans de aandacht. Ten eerste, dat het op het oogenblik in zijn voortreffelijk ingerichte instellingen in Nederland vijftienhonderd hulpbehoe vende mannen, vrouwen en kinderen dag en nacht herbergt en verzorgt, welk feit bij den velen anderen veelzijdigen arbeid, dien het verricht, wel de aandacht ver dient; en dat het in dezen tijd voor het Leger moeilijker is dan ooit, om dit werk Piet alleen in stand te houden, maar er ook de hoognoodige uitbreiding aan te geven. Ten tweede, dat Nederland aan Ned..- Indië een eereschuld heeft en dat het Le ger des Heils tracht mee te helpen die schuld af te betalen, door in onze Oost een reeks maatshappelijke instellingen in stand te houden, welke, naar een recent getuigenis van een „outsider", „op sociaal gebied tot de boeiendste en voor de ge meenschap meest heilzame instellingen van Indië behooren." Bovendien heeft Kommandant De Groot, de kloeke leider van de Indische afdeeling, pas een nieuw grootsch plan in werking gesteld ten be hoeve der werklooze Europeanen; „deze nieuwste stichting van het Leger des Heils in Indië", aldus hetzelfde getuigenis, „ver dient in het belang van de slachtoffers der malaise allen steun". Nu het Leger des Heils in Nederland op het punt staat zijn jaarlijksche Zelfver- loochenings-Aanvrage te houden, is het goed er op te wijzen, dat de helft van de netto-opbrengst dezer collecte van het Le ger in Nederland ten goede komt, terwijl de andere helft bestemd is om die „meest heilzame instellingen van Indië" te steu nen een tweeledige overweging, die velen mild zal stemmen. Kantoor Oen Helder. Koningstraat 7. Telef. 129 Wij belasten ons met het converteeren van obligaties 6°/0 Nederland 1922 A en met het bezorgen van inschrijvingen op de leening 5°/g Nederland 1932 Stoomvaart Mij. Nederland. Christiaan Huygens, u.. 25 Febr. v. Colombo. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 25 Febr. te Southampton. P. C. Hooft, t., 25 Febr. v. Algiers. Poelau Roebiah, 25 Febr. te A'dam. Tajandoen, t., 24 Febr. v. Liverpool. Tabinta, t., 26 Febr. te Marseille. Tarakan, u., 26 Febr. te Genua. Kon. Ned Stoomboot Maatschappij. Aurora, 25 Febr. te A'dam. Achilles, pass. 25 Febr. Gibraltar. Ajax, 25 Febr. te Fiume. Amsterdam, pass. 24 Febr. Dungeness. Ganymedes, pass. 25 Febr. Gibraltar. Flandria, u., 25 Febr. v. Boulogne. Eos, 25 Febr. te A'dam. Ceres, 24 Febr. v. Alexandrië. Crynssen, t. 24 Febr. v. Barbados. Oranje Nassau, u., 24 Febr. te Paramaribo. Agamemnon, 26 Febr. te Castellon. Berenice, pass. 26 Febr. Gibraltar. Colombia, t., 23 Febr. v. Kingston (Ja.). Costa Rica, 26 Febr. v. A'dam. Cottica, 26 Febr. v. Paramaribo. Haarlem, u., pass. 25 Febr. Dungeness. Orpheus, 26 Febr. te Aarhus. Ulysses, t., 24 Febr. te Valparaiso. Iris, 25 Febr. te A'dam. Amazone, 26 Febr. te R'dam. Bacchus, 25 Febr. te Alicante. Clio, 25 Febr. te Burriana. Euterpe, 25 Febr. v. Vigo. Hebe, 26 Febr .te A'dam. Mars, 25 Febr. v. Candia. Midas, 22 Febr. v. Curacao. Nereus, 25 Febr. te Stettin. Perseus, 26 Febr. te A'dam. Pluto, pass. 26 Febr. Holtenau. Rhea, u., 23 Febr. te San Juan. Tiberius, 26 Febr. te Hamburg. Venezuela, u„ 26 Febr. te Barbados. Saturnus, 25 Febr. te A'dam. Triton, 24 Febr. te Constanza. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, u., 25 Febr. v. Southampton. Waterland, 25 Febr. te Hamburg. Ivo, t., 23 Febr. te Cabedello. Kon Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 24 Febr. v. Brisbane. Cremer, 24 Febr. v. Hongkong. Sigli, 23 Febr. v. Rangoon. HollandAirika Lijn. Randfontein, t., 24 Febr. te Antwerpen. Nijkerk, t., 23 Febr. v. Zanzibar. Heemskerk, u., 25 Febr. te Beira. Nieuwkerk, tl., 26 Febr. v. Antwerpen. HollandAmerika Lijn. Rotterdam, 26 Febr. te Tunis. Veendam, 24 Febr. te New-York. Lochkatrine, pass. 25 Febr. Lizard. Nebraska, 24 Febr. v. Los Angeles. Nictheroy, pass. 26 Febr. Dungeness. Delftdijk, 22 Febr. te Tacoma. Dinteldijk, 25 Febr. te Londen. Beemsterdijk, 25 Febr. v. Halifax. Narenta, 23 Febr. te Seattle. HollandO.-Azië Lijn. Zuiderkerk, 25 Febr. v. R'dam. Gaasterkerk, 26 Febr. te R'dam. Abbekerk, u., 24 Febr. te Yokohama. Grootekerk, t., 25 Febr. te Genua. HollandBritsch-Indië Lijn. Giekerk, 25 Febr. te R'dam. Hoogkerk, t., 25 Febr. te Colombo. HollandW^st-Afrika Lijn. Reggestroom, 25 Febr. te Hamburg. IJstroom, 26 Febr. te A'dam. JavaNew-York Lijn. Kertosono, 26 Febr. te Belawan. Kota Radja, pass. 25 Febr. Point de Galle. Palembang, 23 Febr. v. Norfolk. Saleier, pass. 24 Febr. Perim. Java—China—Japan Lijn. Tjibadak, 25 Febr. v. Shanghai. Tjisadane, 24 Febr. v. Batavia. Tjisondari, 24 Febr. v. Hongkong. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, 25 Febr. te Batavia. Blitar, u., 26 Febr. v. Bombay. Kedoe, 26 Febr. te R'dam. Kota Nopan, u., pass. 26 Febr. Pantellaria. Tapanoeli, t.. 26 Febr. Kaap del Armi. Djambi, 26 Febr. te Hamburg. Sibajak. t„ 26 Febr. v. Port Said. Insulinde. 25 Febr. te R'dam. Kota Radja, u., pass. 25 Febr. Point de Galle. Kota Inten, 24 Febr. te Soerabaya. Tosari, 25 Febr. v. Batavia. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alphacca, t., 24 Febr. v. Santos. Alpherat, t„ 24 Febr. v. Santos. SilverJava Pacific-Iijn. Modjokerto, 25 Febr. v. Penang. Silveray, 25 Febr. te Calcutta. Silverbeech, 25 Febr. v. Calcutta. Stoomvaart-Mij Oceaan. Aeneas, 25 Febr. v. Singapore. Phrontis, 25 Febr. te A'dam. Alcinous, pass. 25 Febr. Gibraltar. Eurybates, 24 Febr. v. Singapore. Eurymedon, 25 Febr. te Liverpool. Menelaus, pass. 25 Febr. Gibraltar. Troilus, 25 Febr. te Pt. Said. Hector, 24 Febr. te Londen. Helenus, 24 Febr. te I.onden. Sarpcdon, 23 Febr. v. Dairen. Tantalus, 23 Febr. v. Padang. Mork's Magazijn, Februari. De persoonlijk heid in dit nummer is dr. L. Heyermans, de be kende directeur van den Amsterdamschen genees kundigen dienst en publicist in „Het Volk" van de Hygiënische en medische brieven en vragen. H. G. (Jannegieter is zijn biograaf en het artikel is met een aantal opnamen verlucht, die van dezen be langrijken tak van dienst een denkbeeld geven. Henri van Booven publiceert in dit nummer een literair fragment: De andere kant getiteld. Jhr. H. W. Sandberg vertelt iets over Gerard van Eek, een jong kunstenaar, van wien wij eenige reproducties van ultra-modern werk te zien krij gen. Er is voorts een occult verhaal: Gewijde kaarsen door J. D. de Roock, een raadselachtige gebeurtenis. De geheimzinnige grafkelder, een aan tal verzen en korte bijdragen in proza, terwijl als gewoonlijk Roeland van Ruyven wederom de too- neelrubriek verzorgt, en G. van Hulzen de Boe kentafel. Als bijlage is er, behalve het portret van dr. Heyermans, een teekening van Kathe Kollwitz. In bijblad „Zij" wederom allerlei wetenswaardigs voor de vrouw. „De Wandelaar", Februari. S. Hoekstra vertelt hoe mooi de wereld wordt, wanneer sneeuw haar toedekt, terwijl C. A. Kruis allerlei interessante bizonderhedeD mededeelt over den lichaamsbouw der kevers. Met Friedrich Schnack reizen wij opnieuw naar Madagascar, een land van bijna ongelooflijke vlinderpracht, A. C. de Koek weidt onder meer uit over nevelvlekken en sterrehoopen en J. H. de Boer betreurt het, dat er in Drenthe zooveel moois gaat verdwijnen. A. L. C. A. van Nijnanten uit zijn opgetogenheid over de schoonheid van Breda's omgeving, terwijl het schaatsenrijden in Frieesland een geestdriftig beschrijver vond in U. G. Dorhout. Ernst Groenevelt voert het probleem aan, of wij de schoonheid binnen of buiten onze landsgrenzen moeten zoeken. G H. J. H. Veldkamp geeft een nieuwe causerie over het wondere bijenleven ten beste en G. D. Duursma begint een serie arti kelen over de cactusliefhebberij. Er is weer een uitgebreide rubriek „Van en voor den lezer" (natuurhistorisch allerlei), waar uit o.a. de redacteur, Rinke Tolman, een winter- impressie publiceert en mededeelingen doet om trent twee merkwaardige vlindervangsten in 1931. Een zeer groot aantal fraai uitgevoerde illus traties wisselt op aangename wijze den prettigen tekst af. Actueel Wereldnieuws, 9 en 16 Januari. Het eerste nummer bevat een teekening van C. v. HuutKardos: Hadjis, een artikel over de in- landsche bank van leening, voor den Javaan een onmisbaar instituut, waarvan hij druk gebruik maakt. (het artikel is rijk geïllustreerd), een reproductie van een naaktstudie van Jan Sluyters, en zeer veel photo en tekst-actualiteiten. Het tweede nummer heeft een houtsnede van Jan Franken Pzn. „Arbeiders", een artikel over oud porcelein en aardewerk, een paar fraaie opnamen van een bandjirrende rivier in Medan, een aan trekkelijk meisjesportret van Sonjal, enz. van 25 en 26 Februari 1932. ONDERTROUWD: A. Visser en C. M. Gelens. GETROUWDL. Bak en M. B. ter Bruggen. J. A. Koningstein en C. Dekker. J. H. Simonis en A. A. Akkerman. J. Fransen en J. C. Vlaspolder. H. G. Moen en J. O. Leemans. BEVALLEN: J. WismeijerJacobs,d. T. HalmaSchaafsma, d. M. M. van der Zee—v. Beveren, z. A. ScholKlok, d. G. Pietersv. Aalst, d. E. W. v. d. Poel Blumenthal, z. OVERLEDEN: Wed. J. Bakker, 83 j. J. A. van Puffelen, 27 j. LENTE-OORLOG. Ik ken twee aanvoerders: beiden groot in macht, Maar de een kijkt boos, de ander lacht. De een komt uit zee, en beheerscht de vloot, En jaagt het leger van den ander in den dood. Hij valt aan met venijnige koude wind, Wilde stormen, hagelsteenen als grint. En de soldaatjes, alleen gelaten, slaan op de vlucht, Tot het lachend gezicht van hun aanvoerder ze weer drijft terug. Dan springt menig bloemetje uit haar knop, En een allerliefst vlindertje komt uit een pop; Een jong vogeltje, die kleine guit, Vliegt voor 't eerst zijn nestje uit. De goudglanzende meikevertjes komen kijken, En de onze lieve heer beestjes helpen mede de schoonheid verrijken, De mugjes dansen in de zoele lucht, En de vliegjes gonzen met blij gerucht. Een klein krekeltje, nog onvolleerd, Vroolijk met de andere musiceert. Want ze zijn allen soldaatjes van de zon, En nu zoo uitgelaten, daar deze den slag overwon, GERI VAN DER ZEE.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11