HET BINNENHOF OP EN OM I Het eind goed - al goed- „Onaan nemelijk". - Mr. Boon's vergissing. - De onwillige Avro. - „Da capo" - De oorlog in het Oosten. <WU7l ook als einde van dit tooneel-seizoen verwacht hadden. Maar het heeft er de laatste dagen allen schijn van, dat het zoo ver niet zal komen, maar het met een flinkenreor ganisatie-sisser zal afloopen, waarmede, voor- loopig althans, de zaak weer gered zal zijn. In een vorigen brief kondigde ik dezen sisser reeds aan, toen ik wees op de mogelijkheid die bestond van een uiteengaan van het Ned. Tooneel in twee afgescheiden afdeelingen: de eene onder SaalbornVerbeek met den Stads schouwburg als permanent tehuis, de andere onder Van Dalsum-Defresne (die dan een soort wedergeboorte van het, vooral „modern- expressionistisch" georienteerde Oost-Neder- landsch Tooneel zal zijn) met den Holland- schen Schouwburg als vaste woonst. Een en ander is thans vrijwel in kannen en kruiken. Het wachten is alleen nog maar op een ver laging van den huurprijs van laatstgenoemd theater. Dat wachten duurt 'n beetje lang, dat is waar! Maar Louis de Vries, die di recteur-eigenaar is van den „Hollandschen - is nu eenmaal, naast een knap acteur, ook een scherp zakenman en komt niet zoo heel gemakkelijk over de brug! Onze goedkoope taxis. Ondertusschen heeft de „verschillend-ge- kleurde-banden"-actie op taxi-gebied, ook daarover had ik 't reeds eenige malen, ten slotte dan toch een zeker knallend effect op de prijzen der officieel, stationneerende taxis uit geoefend Met een ruk gingen die prijzen dezer dagen naar beneden, zoodat de „aan- vangsprijs" zelfs op 10 cL kwam en men, voor wat niet al te lange afstanden betreft ten minste, thans met recht kan gewagen van „het goedkoopste tarief in Europa". De resultaten waren reeds dadelijk, van den eersten dag af aan, duidelijk merkbaar. Het veel drukkere taxi-gebruik viel een ieder in het oog. Uitbrei ding van het aantal stationneervergunningen, waardoor uitbreiding van het wagenpark der officieele taxis mogelijk wordt, iets waartoe B. en W. nu ook besloten, zal dan ook zeker welkom zijn. We krijgen er nu eerst daags een 100-tal taxis bij. verdeeld over ver schillende ondernemingen, waardoor het aantal stationneerende wagens tot een totaal van 313 zal worden opgevoerd. En die zullen, nu we dan eindelijk, met de tarieven, zijn aange land op wereld-stad-peil, op z'n minst wel noodig zijn ook! Steunt het Crisis-comité. Wie het, dit als slot-accoord in mineur, door toedoen van verschillende, leven-in de-brouwerij-brengende knal-effecten langs- rien-weg (de groote brand van het oude Felix Meritis aan de Keizersgracht kan men daar ook nog bij rekenen) soms mocht vergeten, dat we nog altijd in een veelszins somberen crisis tijd leven, en dat er talloos velen ietwat schuchter weg-gedoken in zichzelf en zonder veel belangstelling voor wat daar buiten ge beurt, de booze tijden afwachten, die over hun hoofd gaan, moet b.v. maar eens in de Openbare Leeszaal aan diezelfde Keizersgracht gaan kijken, waar zoovele malaise-slacht- offers thans, dag in dag uit, weg-schuilen Velen vinden daar afleiding, troost, houden hun geest levend en bezig en ik zal de laatste zijn om het vele goeds, dat deze instel ling, vooral in deze tijden, sticht, te ontkennen. Maar velen ook, wien men hun betere doen van kortgeleden jog duidelijk kan aanzien, zitten er neer alsautomaten, die men niet meer tot nieuwe actie kan brengen en die maar steeds uit den treure denkprocessen en hande lingen blijven herhalen, waaraan zij in hun vroegere, betere leven gewoon waren, maar die nu geen zin meer hebben!Ik denk aan den sjofelen, onderkomen man, die er dezer dagen tegenover me zat en die onafgebroken groote vellen papier met cijfers, als maar cij fers, vol schreef, waarmede hij voortdurend op- en aftellingen verrichtte Een werkloos boekhouder waarschijnlijk, een eenmaal succesrijk zakenman misschien Het is maar cén voorbeeld; maar het werkt dikwijls sterker, veel sterker, dan welke, niet levende, maar gedrukte of geteekende „oproep van het Crisis-Comité ook!Zij, die dat Crisis-comité tot nu toe maar altijd lieten „oproepen" zonder antwoord. zou men allen wel één oogenblik in die Leeszaal willen binnenvoeren en wijzen op dergelijke levende oproepen, waarlangs men niet kan wandelen zonder ook zelf althans „iets" tot leniging van den nood te doen! P WEEK- IÉ KRONIEK Toch zullen niet velen vermoed hebben, dat het veel-bestreden Kortingswetje, dat immers de strekking heeft om de gemeenten te dringen in de richting van verlaging der ambtenaren salarissen, ten slotte geheel ongewijzigd voor de Senatoriale behandeling rijp zou worden gemaakt. Want de pogingen, die door de leden Van Vuuren (r.-k.), Rutgers van Rozenburg (c.-h.), Smeenk (a.-r.) en Suring (r.-k.) zijn aangewend om de wet voor vele tegenstanders acceptabel te maken, waren blijkbaar over bodig. Er was n.1. een amendement-Van Vuu- ren-Rutgers van Rozenburg, dat een uniforme korting op de uitkeeringen aan de gemeenten wilde toepassen van 6 pet. Dit percentage zou verminderd worden tot 3 pet. als meer dan 40 opcenten op de gemeentefonds-belasting werden geheven, terwijl niet gekort zou worden als de opcenten meer dan 80 bedroegen. De provin ciën werden geheel uitgeschakeld. Wat wel voornamelijk van belang was in dit voorstel moest genoemd worden het feit, dat het verband tusschen korting en salarissen verviel. Het Regeerings-ontwerp wil 3 pet korten op het bedrag, dat de gemeenten aan salarissen uitgeven. Dit achtten vele leden aan tasting der autonomie van de gemeenten. Men mocht de gemeenten niet dwingen om bepaalde maatregelen te nemen. Minister De Geer gebruikte bij de verdedi ging van art. 1 van het wetje een zeer „bloem rijk beeld", dat wellicht mede iets zal hebben bijgedragen tot de aanneming tenslotte. Z. Exc. tooverde ons voor oogen een man, die zwaar gebukt gaat onder den last van het kruis, dat de strijd des levens hem op de schou ders had gelegd. Moeizaam schreed de man voorwaarts, klagend over zijn lot Doch op een keer werd hem een prachtig aanbod gedaan, yij mocht zijn kruis afwerpen en zich naar een groot plein begeven, waar tallooze andere kruizen dooreengeworpen lagen. Hier kon hij een keuze doen om zich het lichtste kruis uit te zoeken. De man zocht, zocht, doch vond niets naar zijn zin. Toen kwam hij tot het in zicht, dat zijn eigen, oude kruis door geen ander en beter te vervangen was. „Zoo is 't eigenlijk ook met deze wet ge steld", verzekerde de ministerieele sprookjes verteller, die zich nu eens de weelde had ver oorloofd, het dorre pad der cijfers en der fei ten, door hem zoo vaak behandeld, te ver laten. Waarmee hij dus zeggen wilde, dat, hoe men ook zocht, iets anders en beters niet te vinden was. De bewindsman bleek voorts van gevoelen, dat het amendement-Van Vuuren en v. Ro zenburg de tendenzen van het ontwerp niet aantastte. Het sub-amend.-Smeenk beschouwde Z. Exc. als een verbetering van bovengenoemd amendement, als staande iets dichter bij het ontwerp. Ook tegen het sub-amendement-Suring I was Z. Exc. niet gekant. De bewindsman toonde zich dus wel zeer „meegaande". Mr. De Geer betoogde, dat het ontwerp wel degelijk in verband met de crisis moest worden bezien. Het is tijdelijk onderstreepte hij prae- judicieert niets en laat den weg vrij voor te rugkeer tot normale toestanden. Toen liet minister De Geer eenig, hoewel zacht, doch daarom niet minder duidelijk „por- tefeuille-gerammel" hoor en. Hij verklaarde na melijk, dat „uiteindelijke negatie" van het ont werp, al of niet geamendeerd, voor de Regee ring onaannemelijk moest worden ge acht. Alzoo werd de Kamer voor een alterna tief gesteld. In deze dagen de Regeering naar huis te sturenwie zou dat eigenlijk wel aandur ven? Toen het op stemmen aankwam, kwam aller eerst het sub-amendement-Suring aan de orde. Met groote meerderheid werd het aanvaard (7713). Maar: het amendement van de hee- ren Van Vuuren-Rutgers van Rozenburg dui kelde met 5536. Toen ging 't toch even spannen of nu een meerderheid voor het Re- geeringsontwerp, dat dus geheel in „maagde lijken toestand" verkeerde, te vinden zou zijn! Edoch, 't kwam „voor mekaar". Artikel 1, de spil, waar alles om draaide, werd goedgekeurd met 48—42 stemmen. Tegen waren de s.-d.; de v.-d.; de commun.; de r.-k. Suring, Kuiper, Geseling, Feber, Guit, Moller, v. Poll en Oien; de a.-r. Visscher, Schouten en De Wilde; en de „politieke zwerver" Flo- ns Vos. Zoodat ten slotte naar aanleiding van de dagenlange deliberatiën over deze zaak, het verbruiken van veel kostbaren nationalen tijd, het rijmpje kan worden gezongen van: Ze dronken een glas, En lieten de zaak zooals die was Men kan wel als vaststaande beschouwen, dat de Eerste Kamer de bekrachtiging door de Kroon geen s*»oobreed in den weg zal leggen. Och, och, die politiek Op Vrijdag 19 dezer is weer eens overdui delijk gebleken hoe een man van onverdachte rechtschapenheid op de meest onbehagelijke wijze slachtoffer kan worden van politiek gedoe. Zooals men weet, had mr. Boon in de ver gadering van 18 dezer mr. v. d. Deure, den voorzitter der N.C.R.V., aangewezen als de schuldige aan publicatie van het geheim advies van den Radio-raad. Deze „onthulling" had natuurlijk de noodige sensatie gewekt. Hoe zal 't echter den armen mr. Boon te moede zijn geweest toen hij zich verplicht ge voelde, de (ongetwijfeld zeer ruiterlijke!) ver klaring af te leggen, dat hij zich vergist had en mr. v. d. Deure schriftelijk zijn verontschul diging zou aanbieden! Alzoo werd mr. v. d. Deure gerehabiliteerd! Het geval leert alweer, hoe voorzichtig men moet zijn met beschuldigingen en insinuaties, waarvan ook de heer Boon gedeeltelijk slacht offer is geworden! Op Vrijdag 19 dzer is de sociaal-democraten een initiatief-voorstel ingediend, houdende ver bod van gewapende particuliere corpsen (bur gerwachten). Ook moest een nieuwe commies griffier benoemd worden, aangezien mr. Wéry ontslag had aangevraagd door zijn benoeming als rechter in de Arrondissementsrechtbank in Den Haag. Benoemd werd tenslotte, na vier stemmingen, mr. A. F. Schepel, advocaat en procureur te Amsterdam. De radio-interpellatie-Van Dijk over den treurigen toestand van de Nederlandsche zend- apperatuur, heeft minister Reymer verschil lende verklaringen ontlokt. Z. Exc. beaamde, dat de zend-apperatuur niet aan te stellen eischen voldoet. Alle luisteraars weten dat. In dit opzicht is ons land bij andere landen ten achter geraakt. Mr. Reymer verklaarde voor iedere beschikbare golf een zender te wen- schen. Samenwerking moet in deze de oplos sing schenken. Edoch: er is één vereeniging, die niet wenscht mee te werken. Zooals men weet ijvert de Avro voor het bouwen van een eigen zender. De minister heeft dat tot nu toe geweigerd. Of de wet den minister de bevoegdheid verleent, een machti ging voor den aanleg van een zender ten be hoeve van den radio-omroep te weigeren ook op andere gronden dan alleen wegens gevaar voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden noemde mr. Reymer twijfelachtig. Werd die twijfel weggenomen, dan zou hij geneigd zijn geen toestemming te verleenen, wanneer een aanvraag van een algemeene omroep-vereeniging voor den bouw van een zender werd gedaan uit onwil om met de andere algemeene omroepvereenigingen samen te werken. De minister verklaarde zich ten slotte be reid het tot stand komen van eene volledige zend-apparauur ten behoeve van den radio- omroep op den meest-economischen grondslag cLw.z. één zender voor eiken golf te bevorderen door de machtiging voor den aan leg van zenders alleen te verleenen aan de samenwerkende algemeene omroepvereenigin gen of indien deze samenwerking niet tot stand komt aan eene zoodanige combinatie, die het meerendeel der algemeene omroep vereenigingen, welke tot het doen van uitzen dingen zijn toegelaten in de haar toekomende zenduren van de zenders gebruik kunnen maken volgens regelen door den minister te stellen. De laatste vraag van den inerpellant of de minister, wanneer hij de hierboven bedoelde bevoegdheid mist, bereid was, ten spoedigste met een wetswijziging te komen, zei mr. Rey- mre alsnog ontkennend te moeten beantwoor den.. Wel zal hij binnenkort zijn standpunt bepalen. J.I. Donderdag Woensdag was geen openbare vergadering deed de Voorzitter mededeeling, dat door den heer v. d. Sluis c.s. was ingediend een initiatief-voorstel het zooveelste! woordelijk gelijkluidend aan de kort geleden in de Eerste Kamer verworpen Pachtwetten! Zoodat de Tweede Kamer het al eens met groote meerderheid aangenomen wetsvoorstel opnieuw krijgt te behandelen. Zonderlinge situatie! Meent men nu waarlijk, dat van de Eerste Kamer-leden, die tegen de Pachtwetten hebben gestemd, er thans zullen gevonden wor den die zich hebben „bedacht" en misschien ook wel bang geworden door nijdige pers commentaren thans een ,voor!" laten hoo- ren?Dan kent men de mentaliteit van de overgroote meerderheid der Senatoren al heel slecht. Daarom is, volgens mij, deze poging om de door velen gewenschte Pachtwetten tóch nog in het Staatsblad te krijgen, bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Ir. Albarda (S.D.A.P.) kreeg toestemming om op Vrijdag 26 dezer minister Ruys te in- terpelleeren over het zenden van de „Van Galen" naar Shanghai en over het eventueel leveren van oorlogstuig of verschaffen van crediet aan de vechtersbazen in 't verre Oosten. Ook is j.1. Donderdag de Surinaamsche Be grooting „aangesneden". Veel nieuws kwam niet naar voren. Minister De Graaf moet nog antwoorden op diverse vragen. De volgende week wordt in de Eerste Kamer eer begin gemaakt met de Algemeene Beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1932. Nee, van de week heb ik lang niet zoo veel lol gehad als anders want ik heb tie heele week in bed gelegen en dat is niet prettig, want ik had de griep. Nou veel mensche hebben de griep gehad en de dokter is t'r ook gewees, en die vroeg me van alles, of ik hier pijn had en hier en daar en ik moes m'n mond open doen ik heb wel vijf dagen in m'n bed moeten blijven, maar dat vond ik toch ook wel fijn want nu heb ik geen strafregels moeten maken. Ik had Zaterdag honderd strafregels op gekregen omdat ik iets zei wat ik niet mog en de meester het d'r zelf om ge vraag. Hij was wat aan 't vertellen over schepen, die aan 't varen waren en ie zei dat toen ze bijna gezonken waren, zij een flesch in 't water hadden gegooid en in die flesch hadden ze een briefje gedaan en toen ie vroeg waarom ze dan in die flesch een briefje gedaan hadden toen wis niemand van de kinderen er antwoord op te geven en toen heb ik mijn vinger opge stoken en toen ie mij dan vroeg waarom ze dat dan gedaan hebben toen zei ik omdat er geen postkantoor in de buurt was. Nou en toen was het ook niet goed en moest ik honderd strafregels make van, ik mag geen gekke dingen zeggen. Nou en 't was toch zoo, en d'r is ook een hollandsche boot naar Sjina toe om mee te helpen, en de volgende week gaat de prins van Oranje ook naar indie toe. Nou da's fijn, dan ga ik ook weer kijke as die weg gaat, dat zal wel mooi zijn. En m'n zuster is met Jaap ook naar het bal maskee gewees en d'r was ook een meneer die al die meissies tekende en d'r hebben d'r ook een paar in de krant gestaan maar de menschen moch ten zeker niet weten wie dat allemaal wa ren want ze hadden hun maskers nog voor en nou zeg Heintje z'n vader datte ze dat ook maar moeten doen nou al die nieuwe matrozen gekomen zijn en als die savons in de Spoorstraat loope want dat nou de heldersche meissies natuurlijk allemaal weer op die nieuwe matrozen gaan Ioopen. Ik heb ze gisteren ook gezien datte al die jongens kwamen om hier op het schip te komen. Er waren fijne menheeren bij maar dat zalle ze gauw kwijt zijn zeg Heintje want nu motten ze ook van alles eten waar ze vroeger niet van hou wen, maar nou seg m'n vader weer dat het bes gaat en dat ze erg lekkere snert en wat anders bij de soldate hebben. Van de week is er ook een heele ouwe tante van me gekomen en mijn zuster seg dat ze vijf en zeventig Jaar is. Ze het van alles voor mij meegebrag maar ze had zoo'n gek ding op d'r wang. Dat was zoo'n zwart ding met allemaal van die kleine haartjes d r om en toen ik an d'r vroeg waar om ze dat ding op d'r gezig had toen is me moeder zoo kwaad geworden dat ik een pak slaag op m'n broek heb gehad en nou weet ik nog niet waarom ze dat gekke ding op d'r gezig heeft en toen heb ik 't maar aan Heintje gevraag maar die wis het ook niet en dan vind ik dat niggie wat er ook mee gekomen is veel aardiger want die lacht maar en die het van alles te vertelle. En nou is d'r ook een andere meneer gekome en nou seg m'n zuster dat die verkeering met m'n niggie heb en ik geloof datte dat het zelfde is wat Jaap en m n zuster doen want die meneer wil ook maar altijd met haar gaan wandelen en kijk m n niggie ook zoo gek an, net zoo as Jaap met m n zuster doet, maar ik zal maar niet drom laggen want ik heb al een heeleboel sjokkola van d'r gehad. Nou ik vind d'r veel aardiger dan m'n zuster. Het is te hoope dat ze ook maar niet zoo'n gek ding op d r wangen krijg, net as die ouwe tante. Ik heb de vorige week ook nog gezeg dat ik naar de tentoonstelling van het nut zou gaan en nu ben ik d'r niet gewees want zooals ik gezeg heb had ik de griep Maar nou moeten Jullie maar zorgen dat je dat ook niet krijg, want dat is niks prettig en dan zou je de dokter misschien ook pijn doen en van je vader op je kop krijgen, want dat heb ik ook gehad want toen de dokter kwam kijke toen moest ik ook m'n mond open doen en toen het ie z'n vinger der ook in gedaan maar toen kreeg ik zoon gek gevoel in m'n keel en voor dat ik wat zeggen kon deee ik m'n mond dig maar omdat dat dokter z'n vinger d'r nog in zat heb ik derop gebeten en toen zeit ie dat ik niks geen aardige jongen was en dat ken ik toch niet helpe dan moet ie zijn vinger maar eerder weg doen, vind U oo<». niet? Nou m'n velletje is weer voi en uc moet op houwe, tot de volgende week dan maar weer, he. daaaaaaaaag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 21