MODERNE OMLIJSTINGEN VAN WILLIGEN Het zeilvSiegtuig der toekomst. VOOR PHJTO ÜF PLAATWERK SCK1L0ERSTIKKEN WESTSTRAAT Liefdesdrama. Twintigjarig meisje te Valkenburg gedood. Een aanslag op den Duitschen gezantschapsraad te Moskou. Het gestolen kind. RADIO-PROGRAMMA. Een interressant interview met Albert Guschmasch. ■wezen op de veel te geringe bedragen der reo'eeringcredieten en op de wijze waai op de^plattelandsvertegenwoordigers in Den Haag steeds weer met een kluitje in net riet werden gestuurd. De heer De Vries oogstte daverend applaus, toen hij nee uitkomen hoe de plattelandsvrouwen held haftig den druk dezer tijden dooi stonden. In dikwijls vurige protesten laakten zy de houding der Regeering ten opzichte onzen land- en tuinbouw, een schne|® veelal afwijzende houding, die wel ^e^ afsteekt, aldus enkele sprekers, tegen «je groote boeren aangenomen houding, wien millioenen steun in den schoot wordt geworpen. Resoluties. Het congres heeft tenslotte twee resolu ties aangenomen in den geest van het door beide inleiders betoogde. In de eerste protesteert het ertegen, dat de regeering bij onvoldoende financieel© medewerking voor den werkloozenzorg al lerlei maatregelen eischt, die tot verslech ting daarvan inplaats van tot verbetering strekken. In de tweede ondersteunt het congres de eischen, door de soc.-dem. fractie in de Tweede Kamer gesteld, en roept het de georganiseerde arbeiders op, zich den in vloed te verzekeren, die den weg kan banen tot socialisatie van den bodem. Na afloop van het oongres is een straat demonstratie gehouden. te gauw tot het maken van proces-ver baai overging en nu schijnt in het vervolg wat grootere lankmoecligneid betracht te zul len worden bij kleine vergrijpen. Het niet in orde zijn van de lichten b.v. zal dooi de politie over het hoold mogen woiden gezien, indien het verkeer er niet door ui ^Verder "if vooropgesteld, dat waar iemand b.v. zijn auto s avonds voor y huis heeft laten staan en de lichtenl wet en bii atie in «.„c tvii. nn nloitanten van schoonheidsinstituten in de courantenhet tad»**; ptóitanie aCht jaar hun inkomen heb- hladen" heel Amerika zal meezoeken om te vinden. En ook.... dat men geen is en bij puWicatie der nummers^ii 'ku;inen verdubbelen. Zö v*-/ vT—- postduif voor het transport zal kunnen engageeren. De bandietenleiders te hulp geroepen. Zij zullen „geen last van de Overheid hebben." hppft ontstoken een agent niet dadelijk Ten einde raad heeft kolonel Lindbergh npncpsverbaal hoeft te maken, maar een- zich met een vraag 0111 steun tot twee be- waarschuwen. lil schij- kende bandieten uit Kew Torks onder- vnudifir kan waarschuwen 11 n meer dan 63 pet. van de bekeurmgen het gevolg te ^gewees^van.technische wereld gewend. Hij heeft aan het hoofd bureau van politie te Trenton medege- ;n 7» ieTden er toe, dat de aan- deeld, dat hij aan de beruchte bandieten- dacht vaiT de agenlen hierdoor wordt af- leiders Salvy Spital en Irving Bitz op geleid van ernstige feiten. dracht heeft gegeven als tusschenperso- "e nen tusschen hem en de ontvoerders van zijn zoontje op te treden, indien deze ont- Buitenland. 16-jarig meisje opgewacht en met een pistoolschot gedood. Op den laten Zaterdagavond heeft zich in de Kerkstraat te Naaldwijk, in de schaduw van het eeuwenoude gebouw der Ned. Hervormde Kerk, een verschrikke lijk drama afgespeeld. De zestienjarige dienstbode, Coba van der Caay, is mid den op den weg door den 21-jarigen let terzetter J. P. Th. de B., doodgeschoten. Minnenijd was het motief tot deze vree- selijke daad. De jeugdige dader is in de woning van zijn pleegouders door de poli tie gearresteerd en heeft een -volledige bekentenis afgelegd. Hij toonde geen be- rouw. De moordaanslag heeft in het anders zoo rustige dorp een hevige ontsteltenis veroorzaakt. Tot laat in den nacht en ook op den Zondag stonden groepjes men- schen de ontzettende gebeurtenis te be spreken. De deelneming met de zwaarge- troffen familie is algemeen. Door neerstortend puin getroffen. Bij een verbouwing aan het woonhuis, bewoond door de weduwe B. aan het Grendelplein te Valkenburg (L.), is de ongeveer 20-jarige dochter van het gezin gistermiddag door neervallend puin ge troffen en zeer ernstig aan het hoofd ge wond. In zorgwekkenden toestand is het meisje in een ziekenhuis opgenomen, waar het in den loop van den avond is »verleden. Twee mannen, o.w. een broeder van het slachtoffer waren omstreeks twee uur aan hét werk in de bovenverdieping aan den achterkant van het huis. Zy wierpen steenmassa's naar beneden welke terecht kwamen in een daaronder loopend steegje, dat uitkomt aan de Grendelvaart. Vooraf <ouden beide mannen nog gewaarschuwd hebben. Hoogstwaarschijnlijk heeft het slachtoffer de waarschuwingen niet ge hoord of althans te laat, met het noodlot tig gevolg dat zij een stuk mergelsteen op het hoofd kreeg. Als tragische bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat het stuk steen, waar door het meisje werd getroffen, juist Neergeworpen werd door den broeder van het slachtoffer. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL NABIJ BAARN. Wagen tegen boom gevlogen. Inzittende dame uit Rotterdam het slachtoffer. Zondagmiddag om een uur reed een auto uit Rotterdam van De Bilt naar Lage Vuursche. Door de bolheid van den weg ter plaatse en waarschijnlijk mede door een slappen band, begon de auto nabij de grens der gemeente Baarn te slingeren en vloog ten slotte tegen een boom. Van de vier inzittenden bleek de echt- genoote van den bestuurder, mevr. v. d. V., overleden te zijn. Een andere passa gier bekwam enkele niet ernstige ver wondingen, terwijl de heer v. d. V. en zijn zoontje ongedeerd waren. De auto was ernstig beschadigd. Deze werd later naar De Bilt gesleept. Het lijk van de dame is naar Rotterdam overgebracht. MAN VERBRAND. Zaterdagochtend half tien is de 29- jarige Timmermans te Leeuwarden, doordat hij in zijn nachtkieeding te dicht bjj een fel brandende kachel kwam, in brand geraakt. In een oogwenk stond de man in lichtelaaie. Hij is aan de gevolgen overleden. VERDUISTERING VAN EEN- AMBTSBRIEF? De „Prov. Gron. Courant" verneemt, dat men te Eenrum tot de ontdekking Is gekomen van de verduistering van een ambtsbrief van den burgemeester door in overleg met een der wet houders. Deze brief zou van belang zijn hebbShtbP,Van de t<,e" P'^ts gehad secretaris t T1 een ^meente- onderzoek JU8tltle heeft de za»k m IN DE BADKUIP VERDRONKEN. De 24-jarige ongehuwde kantoorbe diende L. K„ afkomstig uit Groningen, is Vrijdagavond in zijn kosthuis te Einano- ven in de badkuip verdronken. De ont boden geneesheer vermoedde, aat nu tengevolge van een hartverlamming be wusteloos is geworden en daarna is e - dronken. GASVERSTIKKING. De 44-jarige mevrouw K. K., is Vrijdag bewusteloos gevonden in de keuken van haar woning aan den Kleiweg te Hille- gersberg. Zij heeft vermoedelijk een gas- kraan open laten staan, waardoor zij be- dwelmd is geraakt. De ontboden genees heer heeft tevergeefs getracht de levens geesten op te wekken. DOOR DEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond ongeveer half twaalf is op de Koninginnelaan nabij de van Wa teringelaan te Voorburg een fietser bij het oversteken van den weg door de z.g. blauwe tram gegrepen en eenige meters meegesleurd. De getroffene die tot nu toe onbekend is, werd op slag gedood. Zijn rijwiel zat zoodanig onder de tram, dat de wagen moest worden opgevijzeld. DE POGING TOT ROOF IN NIEUW HELVOET. Naar aanleiding van de poging tot roof bij een alleenwonenden 82-jarigen man te Nieuw Helvoet, op 20 Februari j.1., heeft de politie te Nieuw Helvoet te Rot terdam, op last van den officier van justitie aldaar, aangehouden en opgeslo ten in het huis van bewaring, L. K., wo nende te Rotterdam. Enkele personen hebben hem herkend als den man, die Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Februari j.1. bij de woning van den grijsaard is gezien. K. is een goede bekende van de Rotter- damsche politie. DE INBRAKEN TE HILVERSUM. Een aantal arrestaties. De Hilversumsche politie heeft een aantal inbrekers gepakt, die den laatsten tijd in eenige villa's meest tijdelijk onbe woonde, hebben ingebroken, o.a. in die van den heer Henri van Booven. Acht zijn er opgesloten. Aangehouden zijn D., V., C., V., L., V., B. en K. allen uit Hilversum. De politie meent, dat zij nu de bende, die de laatste weken Hilver sum onveilig heeft gemaakt in handen heeft. Nagenoeg allen hebben bekend zich aan de inbraken te hebben schuldig ge maakt. Er is echter niet veel gestolen. EEN ZELDZAAMHEID. 75 jaar in dienst van zijn patroon. Vrijdag herdacht de heer H. J. Bosman den dag, waarop hij 75 jaar geleden bij de firma Voortman, stoelenmakerij te Deventer, in dienst trad. Tevens vierde de krasse grijsaard dien dag zijn 85sten verjaardag. Zelfs gisteren wilde hij lie ver niet rusten, doch zijn gewonen gang gaan en doorwerken. Binnenland. Zondagochtend is een aanslag gepleegd op Von Twardowski, gezantschapsraad bij de Duitsche ambassade te Moskou. De gezantschapsraad kreeg een schampschot aan den hals en een schot door de hand. Er werden vier schoten op hem gelost. Zijn toestand is redelijk. De dader is ge vat. Zijn motieven zijn niet bekend. De aanslag is gepleegd terwijl Von Twardowski zich per auto van de ambas sade naar de stad begaf. Bij een kruis punt op de Leontjewski Pereulok moest de auto stoppen om een reeks vrachtauto's te laten voorbijgaan. Uit een van die vrachtauto's sprong een man, die vier schoten door het venster schoot. De auto van Von Twardowski voerde de Duitsch vlag. Een later bericht meldt, dat de dader zich Judas Mironowitsj Stern noemt. Hij is student aan de universiteit te Moskou en 28 jaar oud. Zijn motieven heeft hij nog niet meegeedeld. Von Twardowski heeft het aan zijn tegenwoordigheid van geest te danken, dat hij er het leven af heeft gebracht. Zoodra hij het gevaar ontdekte boog hij zijn hoofd voorover en beschermde zich met zijn hand. Dadelijk na den aanslag begaf hij zich naar ligt ziekenhuis van het Kremlin, waar Lewin, de eerste geneesheer, hem behandelde. De kogel in het gewricht van de linker hand is nog niet verwijderd. Krestinski, de waarnemende volkscommissaris van buitenlandsche zaken en de chef van de afdeeling Centraal Europa begaven zich, evenals de Duitsche gezant, dadelijk naar het ziekenhuis. LANKMOEDIGE BEHANDELING VAN AUTOBESTUURDERS. Scotland Yard heeft nieuwe instructies gegeven voor het optreden van de Lon- densche politie tegen autobestuurders Er was herhaaldelijk geklaagd, dat de politie De groote opwinding bij het Aiueri- kaansche volk tengevolge van de ontvoe ring van het zoontje van Lindbergh heeft ertoe geleid, dat ook president Hoover het geval in de kabinetszitting ter sprake bracht, zij het dan ook niet ofticieel, aan gezien de bondsautoriteiteu voorloopig onbevoegd zijn. De nasporingen der Amerikaansche po litie zijn tot nog toe volkomen zonder resultaat gebleven. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw hebben een beroep gedaan op de ontvoerders en in een open brief een belooning van 50.000 toegezegd voor het teruggeven van het kind onder be lofte van geheimhouding. Ook de justitie heeft den ontvoerders vrijheid van straf toegezegd, indien zij het kind vrijwillig zouden teruggeven. De politie stelt een onderzoek in naai de juistheid van een telegrafisch ontvan gen mededeeling, dat het gestolen kind van Lindbergh zou te vinden zijn onder de hoede van een vrouw te Niagara Falls. Te Hartford, in den Staat Connecticut, is een briefkaart op de post gedaan, ge adresseerd aan de Lindbergh's, waarop de mededeeling was gedaan, dat het kind zich in welstand bevond, en dat het pu bliek goed zal doen zich niet zoo op te winden. Men gelooft, dat die briefkaart afkomstig is van de ontvoerders van het kind. Te Hartford is een zekere Johnson ge arresteerd. Hoe kinderdieven te werk gaan. Waardoor trekt de jongste ontvoering in de Ver. Staten zoozeer de algemeene aandacht? vraagt het „Handelsblad". Waarschijnlijk omdat het kind van een wereldberoemd man er het slachtoffer van is geworden. Ontvoeringen zijn in Amerika immers (bij wijze van spreken) aan de orde van den dag. Nog onlangs maakten wij melding van de verdwijning van een schatrijk sportsman, die de Olympi sche spelen van Lake Placid kwam bij wonen. De Amerikaansche bladen publi ceerden het geval als iets volstrekt niet voerders niet geneigd zijn direct met hem zelf in onderhandeling te treden. Uit deze verklaring van Lindbergh, die groot opzien heeft gewekt, leidt men af, dat de politie thans meer en meer be gint over te hellen tot de veronderstelling, dat het kindje toch door beroepsmisdadi gers en niet door amateurs is ontvoerd. Intusschen is Zondagmorgen nog voor het aanbreken van den dag een zestal' auto's met aanhangers van Spital en Bitz uit New York vertrokken met onbekende bestemming. De speciale wagen met Spital, die van pantserplaten is voorzien, maakte deel uit van dit zestal. Op gewek- ten toon verklaarde Spital: „Wy gaan op weg naar Lindbergh's baby; we willen daar zelf geen voordeel van hebben; ik heb zelf kinderen en weet precies wat Lindbergh moet gevoelen." Het hoofdbureau van politie heeft ver klaard, dat de New Yorksche bemidde laars niets van de overheid zullen hebben te vreezen. Het andere ontvoerde kind terecht. Het op 2 Maart ontvoerde zoontje van den rijken Amerikaanschen aannemer James de Jute is naar Reter uit Young- stown (Ohio) meldt teruggevonden. De roovers werden gevat. F 600.000.000 VOOR VROUWELIJK SCHOON. Volgens een Engelsche statistiek be steedt het vrouwelijk deel der bevolking van Groot-Brittannië jaarlijks een be drag van 600.000.000 voor massage, par fums en kosmetische producten. Voorts wordt er op gewezen, dat de ex- IvOLENDAMPVERGIFTIGING BIJ AARHUUS. Zes slachtoffers. Van negen leerling-tuinders, die Don derdagnacht in een groote kweeken,b.l Aarhuus door kolendamp zyn vergil tigd, zijn drie personen overleden en drie die in levensgevaar verkeerden V rydagnaeli eveneens bezweken. ONTROUW VOETBALLER. Te Turijn is groote beroering in sport kringen gewekt door het bericht, dat de bekende Italiaansche-Argentjjnsche voet balspeler Maglio er van door is, na de 40.000 lire te hebben geïncasseerd, die hij kreeg voor een contract van drie jaar met de vereeniging „Juventus". .Hij is vermoedelijk gevlucht. De justitie is van het geval in kennis gesteld. EEN BRUTALE ONTSNAPPING. Een politie-agent zag Zaterdag in de Standardroad te Londen een viertal man nen met een auto, die zich op verdachte wijze bij een winkel ophielden. Toen de agent naderde, ging de auto er vandoor, maar één van de vier, die voor den win kel had gestaan, bleef achter. De agent ondervroeg den man en liep met hem den hoek van de straat om. Plotseling kwam de verdachte auto met de drie gevluchten echter weer terug gereden; hij reed het trottoir op, zoodat de agent tegen een muur gedrukt en gewond werd, terwijl de achtergebleven bandiet snel achter op den auto sprong. Later werd de auto on beheerd gevonden. Hij was gestolen In Kensington. PAPEGAAIENZIEKTE TE KEULEN? Ongeveer 14 dagen geleden zjjn te Keu- len-Deutz een ingenieur en zijn vrouw ziek geworden. De zieken vertoonden de verschijnselen van griep, zoodat zij naar het ziekenhuis wei-den overgebracht. Het beloop van de ziekte deed echter het vermoeden ontstaan, dat het hier geval len van de z.g. papegaaienziekte (psitta- cosis) betreft. De ingenieur is in het mid den van de vorige week overleden. Zjjn vrouw verkeert in levensgevaar. De poli tie heeft alle noodzakelijke maatregelen genomen om uitbreiding van de gevaar lijke ziekte te voorkomen. voor de zitplaats van den piloot is even eens in alle richtingen te bewegen, zoodat het vliegtuig volkomen bestuurbaar blijft, v ook al zou het staartstuur weigeren. Bij zeer sterke ongunstige winden kan men ook beide stuurinrichtingen tegelijkertijd gebruiken. De laatste verbetering, welke Gusch masch heeft aangebracht aan een model, dat hij in Augustus j.1. vervaardigde, be staat daarin, dat de aillerons zijn samen gesteld uit jalouzieachtig over elkaar ge plaatste smalle plankjes, die evenwijdig met de romp loepen. Bij bet „klapwieken" openen zij zich tijdens de opwaartsche be weging, terwijl zij zich bii de neerwaart- sche beweging sluiten; hierdoor bestaat de mogelijkheid, om nog beter te kunnen opstijgen. Het 'vleugelsysteem, het materiaal (g^en aluminium) en de constructie van de kop en stanrtouderdeelen houdt de uitvinder nog geheim, omdat hij wegens geldgebrek nog geen patent heeft kunnen aanvragen Hü heeft nu zes jaar aan zijn nlan gewerkt en zou tevreden zijn, wanneer hij slechts de gelegenheid kreeg, zijn geesteskind te lanceeren, ook al zou hij er niets mee ver dienen. Hij bezit echter niet eens de noo- dige middelen om een toestel voor demon straties te construeeren. Kon hij dit doen, dan zou het vliegtuig naar zijn overtui ging vanzelf zijn weg vinden. Een bijzon der voordeel is nog, dat het grootendeels samengeklapt kan worden, terwijl de kost prijs slechts iets meer dan 500 Mark 300) zou bedragen. (Door een bijzonderen correspondent). In de constructie der zeilvliegtuigen is daardoor een voldoend groote bodemdruk sedert het vorig jaar een zekere stagnatie aanwezig is om te garandeeren, dat men gekomen; het laatste nieuwtje was de verder kan vliegen. „staartlooze duif" van Köhl. Tot een ra-1 Het draagvlak bestaat uit drie deelen; ongewoons en enkele dagen later meldden V f u„ u zij de terugvinding van den ontvoerde als) .Z€ói^,e^en an I ke mïddenstuk dient als WOENSDAG MAART. Hilversum, 187S M. Uitsl. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. Russisch Trio „Michel", A. Bouwmeester (voordracht) en Jack Gaveel (causerie). 12.001.45 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammofoonpl. 2.00 P. J. Kers: Onze Keuken. 245 Concert. L. Bleumers (viool), E. Weisen- born (cello) en K. Stierlin (piano). 3.30 Kindertooneel „Prinses Désirée lacht mee". Pianostukjes door Joh. Jong. Vraag- halfuurtje door Oom Henk. 5.30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en grammo foonpl. 6.45 Prof. Kuyper: Het beginselprogramma der S.D.A.P. 7.00 Joodsch uurtje m.m.v. Joodsch koor o.l.v. S. H. Englander. J. Rabbie Jr. en Michel Gobets. Muziek van dezen tijd, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. o.a. Bonte Suite E. Toch. 8.30 „Opstanding" van Leo Tolstoï. Het Ver. Rott. Hofstad Tooneel. 10.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. O.a. Ouv. Piqué Dame, v. Suppé. 10.30 Wakker en Tropenduit. 10.45 Vaz Dias. 11.00 Slot concert. O.a. Potp. „Boemelbaron", Kollö* en Serenada, Moszkowsky. Huizen, 298 M. iets, dat van zelf sprak. Ook herinnert men zich ongetwijfeld nog de ontvoering van het schoolmeisje Marion Parker, de dochter van een schat rijk bankier, door een zekeren Hickman, die werd gevat en te Los Angeles ter dood gebracht. Er bestaan in Amerika benden, die het ontvoeren van personen beoefenen als middel van bestaan. Het is veiliger dan bankroof of dranksmokkelarij. Wij Westerlingen verwonderen ons, dat in een beschaafd land ontvoering van personen op een dergelijke volmaakte wijze, zonder nalating van eenig spoor mogelijk is ne wij vragen ons af, welke middelen de daders te baat nemen om in het bezit van den losprijs te komen, zonder te worden ontdekt. In de „Eveninj* Standard" licht de Amerikaansche detective Holmes, een man met een twintigjarige ondervinding, spe ciaal op het gebied van „kidnapping", een tipje op van den sluier, die deze geheim zinnige dingen bedekt. Ontvoering om aan een losgeld te komen, acht hij een bedrijf, waaraan niet zooveel risico is verbonden, als men zou denken. Een ontvoerde baby kan niet ver tellen, waar hij is geweest, een ouder kind of een volwassene durft het niet: de ontvoerders hebben bij hem den schrik er wel ingebracht. Van hem kan de politie dus geen medewerking verwachten. Hoe leggen de bendeleden het nu aan het geëischte geld in hun bezit te krijgen zonder hun achtervolgers op hun spoor te brengen? De postduif is daartoe een kost baar vervoermiddel. Holmes verhaalt een geval, hoe twee dagen na den diefstal van een kind de ouders in hun tuin een post duif vonden met een briefje aan den poot, het verzoek inhoudende om zeker bedrag „per keerende postduif" mee te geven. Om te voorkomen, dat men het dier per vliegtuig volgt, geven de bandieten het uur aan, waarop de duif moet worden los-1 gelaten, n.1. bij het aanbreken van de' «eo sport-^toteen vervoermiddelzou ma- weerstand tegen den bodemdruk "(het "is1 g-M^SchrEhig"14""'11"8' ken, kwam het niet. De uitvinding van den constructeur Albert Guschmasch te Meissen, wiens naam hierdoor voor het hol) en ter weerszijden daarvan bevinden 8.159.30 Grammofoonpl. zich de door scharnieren beweeglijk ge- j 10.00 NCR V-Dameskoor. maakte vleugels, die door den piloot ge- 10.30 Ziekendienst. eerst bekendheid verwierf, is daardoor des 1 makkelijk met-behulp van hefboomen be- 1 i*°°12-°° Harmoniumspel door M. F. Jur- te actueeler. Wh' verzochten hem in een 1 wogen kunnen worden. Het geheele toe iaanz- MeJ- D- Mynhout (scopraan). interview om nadere bijzonderheden be- stel na het opheffen van een specialen "-'S—200 Concert. Mej. de Vos (zang) H. treffende het door hem geconstrueerde wijze als waarop een vogel vliegt. De vleu- type van zeilvliegtuigen, dat niet voor de gels staan niet geheel horizontaal, doch sport, doch voor praktische doeleihden be- j onder een hoek van ongeveer 30 graden st^md is. j achterover, waardoor het toestel schuin Bij zijn merkwaardige werkzaamheden is omhoog vliegt. Om het onaangename slin- Guschmasch uitgegaan van een op dit ge-geren te voorkomen, waardoor de piloot bied nog niet toegepast principe, n.1. het j luchtziek kan worden, is het vleugel rechtstreeks waarnemen van de vlucht der systeem niet rechtstreeks door scharnie ren aan den romp verbonden, doch rust en mevr. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2 30 Chr. lectuur. 3.00 Concert. J. v. Vendeloo (viool), Carl Arts (fluit), H. v. d. Vet (piano). 4.45 Grammofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Causerie over het mtuziekleven in de reformatieperiode. 6.30 Vragenuurtje. het onbeweeglijke middenstuk dient als^ Be^^snieuwshdoo^A. v. d. Deure. Door den grooteren weerstand der lucht 8.15-10.15 Zangavond der Vereen. Ons Hol- zal nu wel dé snelheid van het toestel iets landsch Lied", o.l.v. J. D. v. Ramshorst kleiner zijn, doch de slingeringen worden m.m.v. Jongedameszangclub en Kinderkoor grootendeels opgeheven en dit is voor de Con Amore". Piano: A. Goedman, praktijk van veel meer belang. 9-°° Verzekeringspraatje. Het opstijgen van een vliegtuig alleen 930 Xfvol?- vocaal concert, door de lichaamskracht van den piloot is I!'!,! ,?,;1'?5' T*Pahn Inforaoconf II.30 VJTi vogels. Dit principe is door de vliegtuig constructeurs reeds lang weer verlaten voor het zuiver motorische systeem. Aan deze constructieve verstarring schrijft Guschmasch het toe, dat er den laatsten tijd geen grooten vooruitgang werd be reikt. Indertijd is er ook tot het groote publiek wel iets doorgedrongen van het „vogel- systeem", de „klapwiekende vleugels", die j reeds een interessant natuurkundig vraag- het kenmerk vormden van de proeven, die stuk. In theorie heeft de mensch alleen I voor het opheffen van zijn eigen lichaam l reeds minstens 4 P.K. noodig, terwijl hij zelfs onder de gunstigste omstandigheden niet meer dan 2 P.K. met zijn lichaam kan g uitoefenen. Dit bezwaar heeft Guschmasch ondervangen door een hefboomsysteem, zoodat de piloot niet eens bijzonder veel kracht behoeft uit te oefenen om het toe stel te besturen; het vervelende sleepen is dus overbodig geworden en het toestel kan zich zonder motor in de lucht ver- i heffen, waar de vleugels dan zoolang blij ven „klapwieken", totdat de zeilvlucht begint. Bij het landen worden de „vogelpooten" weer tegen <fe romp gedrukt door het ge Grammofoonplatenconcert. DONDERDAG 10 MAART. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. .00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. L. Bobbe (viool), J. Sterk Hendriks (zang). Begel.: Egb. Veen. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gram mofoonpl. 2.002.30 Voor de Vrouw. 3.00 Knipcursus. 3-45 Grammofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Grammofoonpl. wicht hiervan; de veeren worden dus weer 15,45 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. L. Schmidt. De uitvinder Albert Guschmasch met een van zijn modellen. schemering. Holmes verhaalt, hoe in een dergelijk de Duitscher Lelienthal en de Amerikaan geval een vliegtuig in gereedheid werd gehouden en aan alle politieposten werd verzocht te letten op neerdalende post duiven. Tegen den avond ontvingen de ouders het betrof hier eveneens een kind Walther genomen hebben. Hun systeem was echter te omslachtig en is daarom spoedig vergeten. In tegenstelling met den door hen toegepasten schroefachtigen vleugelslag, waarbij overigens ook van motoren gebruik werd gemaakt, heeft gespannen en het toestel kan ten allen tyde opnieuw opstijgen, wanneer men de daarvoor vereischte, eenvoudige hand greep uitvoert. De geheele romp is ver vaardigd, van een zeer lichte houtsoort, zoodat het vliegtuig met 1 of 2 inzittenden niet veel meer dan 250 kg weegt. De ver schillende onderdeelen zijn geheel ge vormd naar bet voorbeeld van dë ledema- per telefoon de mededeeling, dat de duif 1 Guschmasch een verticaal bewegend met liet geld moest worden losgelaten,1 systeem uitgevonden; het toestel kan zoo waarna het kind binnen een half uur vrij met behulp van een gemakkelijk te bedie- zou zijn. De ouders waren echter zoo be vreesd voor de gevolgen, dat zij het vliegtuig niet wilden laten vertrekken. Toevallig zag een politieman den vogel neerstrijken op een onbewoond huis. Hij belde terstond zijn posthuis op, de agen ten snelden toe, zij vonden het kind meer dood dan levend en de ontvoerders ge vlogen. De politie was evenwel in het be zit van de nummers der bankbiljetten en een paar weken later werden twee man nen, die trachtten ze te wisselen, geknipt Zij kregen ieder 25 jaar. De ontvoerders van den jongen Lind bergh hebben blijkbaar rekening gehou- nen hefboomsysteem door de lichaams kracht van den piloot opstijgen en dan in gewone zeilvlucht verder glijden. Het radicaal nieuwe hierbij is het op stijgen zonder hulp van buitenaf, iets wat tot nu toe bü zeilvluchten niet mogelijk was. Dit heeft de uitvinder als volgt be reikt. Het onderstel heeft geheel en al den vorm van twee vogelpooten, d.w.z. de schuin naar voren staande stangen tus schen romp en loopraderen rusten in een soort rails, waarin zij heen en weer kun nen glijden. Deze „vogelpooten" zijn voor zien van spiraalveeren. waardoor het toe stel na het opheefen van een specialen den met de ervaring dezer twee heeren:! weerstand op eigen kracht onstiio-t" wón" bUJkens bovenstaand V. D-bericht hebijnerde veering Voldoende is zolfhet voT ung n 'ospr® ln ?ens Guschmak gemakkelijk 3 a 4 M kleingeld verzocht, zoodat het zeer moei- hooger kunnen komen dnn fi ',im Hik n! va Ion do gebruikte biljetten van waaf nnZEÏÏL, .Ttf ak' ïa"' biliotten van waar opgestegen is. Bii deze irmrumivrè -- Daar staat- is de kop, evenals bii ti genover, dat het aantal biljetten grooter tuig, tegen den wind ««a ander zeilvlieg: 111 geplaatst, zoodat gelijk en de op een kop gelijkende punt Het nieuwe zeilvliefjtuia van boven qezien. ten van een vogel. De ideeën daarvoor beeft de uitvinder gekregen tijdens zon jarenlang verblijf in Afrikaansclie step- penstreken, waar hij in de gelegenheid was, vele vogels nauwkeurig te bestudee- ren. Zoo leggen de „pooten" van zijn vliegtuig zich tijdens de vlucht schuin naar achteren om geen onnoodigen weer- stand te veroorzaken. De bijzonder breede staart is richtingroer en hoogtestuur te- 6.3or Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7-30 Engelsche les. 8.00 Grammofoonpl. 8-1510.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. O.a. Symphonie mit dem Paukenwirbel, Haydn. 10.30 Vaz Dias. 10.4512.00 Grammofoonplatenconcert. Huizen, 298 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00—2.00 KRO, dan NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 12.15 KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3-003-30 Vrouwenhalfuurtje. 4 00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5-45 Hobo-recital B. de Vroes. A. d. vleugel"* A. Tump. 6.45 Ned. Evang. Vereen. Ds. A. de Jonge: Het beginsel der evangelischen. 7-30 Politieberichten. Tusschen 7.30 en 9.00 Ged. heruitzending v.e. concert uit Boedapest, aangeboden door de „Tungsram Werke". M.m.v. het Boedapes- ter Symphonie-orkest en het Hoofdsted. Zangkoor o.l.v. Ferdinand Zsolt. 0.a. Hong. Kroningsmis „Benedictus" van Fr. Liszt. 9.oo Ouderuurtje 9.30 Liederen-recital. H. Ludolph Geysed (sopraan), J. v. d. Meent-Walter (alt), hr. Hengeveld Jr. (viool), J. W. v. Ootterloo (cello), G. Hengeveld (piano). 10.30 Vaz Dias. 10.40 Vervolg concert. 11.1011.30 Grammofoonplatenconcert.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2