!k 3 jeSên'eMKhittï'°P ?e2e AM STER DAM SC HE fe. 1 BRIEVEN MODEPRAATJE Het hier gegeven recept is van een zeer eenvoudig slaatje, dat zonder veel moeite en kosten klaar gemaakt kan worden. Viseh sla: Een pond gekookte visch, (tarbot, schelvisch of kabeljauw), wordt zorg vuldig van de graat ontdaan en in kleine stukjes verdeeld, daarna be sprenkeld met citroensap en ongeveer een uur weggezet om de zure smaak der citroen aan te nemen. Drie eieren worden hard gekookt, aan plakken gesneden en vermengd met drie eetlepels mayonaise. Op een platten schaal leggen wij een laagje sla of veldsla, hierop komt de visch, waaroverheen de eieren, die met de mayonaise vermengd zijn; wij kun nen hier ook wat aardappelsla bij geven, hetgeen heel smakelijk is. Om tegemoet te komen aan de ver schillende verzoeken wil ik hier nog even enkele recepten voor saus geven, die bij visch gebruikt worden, alsmede van mayonaise. Mayonaise: Het maken hiervan lijkt zoo moeilijk en is inderdaad toch heel eenvoudig indien men maar precies de gegevens opvolgt. We nemen een eenigszins ronde kom en gieten hierin kokend water, werpen dit weg, drogen de kom weer of breken een ei en zorgen, dat alleen de dooier in de kom gaat, dus niets geen eiwit; wie niet over de noodige handigheid beschikt, breekt het ei even boven een kopje. Bij de dooier voegen wij nu peper, zout, mosterdpoeder en 2 eet lepels azijn en kloppen dit alles tezamen gedurende eenige minuten, zoodat ge heel goed vermengd is. We nemen een flesch beste slaolie, het liefst Delftsche, omdat men dan nooit de kans loopt dat de mayonaise een bijsmaakje krijgt, snijden de kurk in twee helften en doen de eene helft weer op de flesch, daarna druppelen wij de slaolie heel langzaam in de kom en blijven voort durend flink kloppen; al spoedig zul len wij het ei en de overige ingrediën ten dikker en dikker zien worden; is dit het geval, dan kan de slaolie met een klein dun straaltje bijgeschonken wor den; wordt de massa te dik, dan komt er een scheutje azijn bij, waarop men weer verder klopt. Op deze manier zul len wij in minder dan een kwartier een flinke hoeveelheid mayonaise hebben, we kunnen er gerust pl.m. 3 dl slaolie bijvoegen en gebruiken hetgeen wij noodig hebben, de rest zetten wij in een goed afgesloten jampot weg tot een volgenden keer. Mayonaise op deze manier bereid, kan niet mislukken, mits men bij het gebruiken der olie zorg draagt, dat deze niet gedeeltelijk gestolten is, het geen in den winter nog weieens voor komt. We zetten de flesch vóór het maken der mayonaise dan eerst eeni- gen tijd op een warme plaats opdat de inhoud van de geheele flesch gelijk vloeibaar wordt. Met de mayonaise, die wij nu ge maakt hebben, kunnen wij nog allerlei andere sausen maken b.v. mousseline saus, waarvoor wij de mayonaise ver mengen met 1 dl stijf geklopte room en dan nog wat azijn naar smaak toevoe gen of remoulade saus, waarvoor wij door onze mayonaise 5 zeer fijne ge hakte augurken, 1 uitje, eveneens zeer fijn gehakt, en 2 eetlepels mosterd roeren. Nieuwe knippatronen. Wij geven ditmaal een ruime keuze piaatjes, enkele aardige middagjapon nen, jongemeisjesjurken en een tweetal allerliefste pakjes voor kleinere kinde ren. Het doet ons plezier, dat alle patro nen zoo in den smaak vallen! Bij het bestellen wordt nog te dik wijls verzuimd de juiste maat of het verlangde nummer op te geven. Dat geeft steeds aanleiding tot onnoodige correspondentie en natuurlijk vertra ging. Wij verzoeken onzen lezeressen daarom vriendelijk, op het giro- of post wisselstrookje steeds de juiste maat en het verlangde nummer te willen zetten! De snelste wijze van bestellen is per giro. Hebt u zelf een rekening, dan kost u dit niets. Het bestellen van patronen. Patronen in de maten 4250 worden geleverd na overschrijving van een be drag van 58 cent op postrekening 191919 van den „Knippatronendienst" te 's Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel gezonden worden aan de Redactrice van den Knippatro nendienst. Muzenstraat 5 B, te Den Haag. Brieven met bijgesloten post zegels worden ook in behandeling ge nomen, doch duren langer. De maten 40 en 52 worden uitslui tend geleverd tegen een vergoeding van 88 cent. Aan verzoeken om omgaande toezen ding van patronen zullen wij zooveel mogelijk trachten te voldoen. Gewoon lijk zal men echter 3 a 6 dagen geduld moeten hebben. De Mode-redactrice. Meisjesmanteltje. (No. 6873). Een alleraardigst manteltje voor kleine zoowel als voor grootere meisjes; het pelerientje geeft iets zeer aparts aan dit overigens zeer eenvoudige model, dat voor blondjes van licht en donkerbleu bijzonder flatteus is, voor donkere meisjes zien we allerlei mooie tinten rootf. Heeft men liever een meis jesmantel zonder pelerine, dan is dit geen bezwaar, want het model leent er zich voor om het ook zonder deze te dragen. Bij het bestellen van een patroon geve men slechts de vereischte lengte maat op; voor mantels wordt in den regel gerekend: 55 cm voor meisjes van drie jaar, 5 cm meer voor elk jaar ouder, dus 60 cm vier jaar, 65 cm vijf jaar, enz., terwijl de mantels te verkrij gen zijn voor meisjes van 37 jaar. Aardige japon. (No. 7316). Middagjapon van wollen afghalaine of crêpe de chine met afstekende lange shawlkraag tot in de taille; de i-ok heeft aan de voorbaan eenige plooien en is verder glad; gladde mouw met man chet. Een aardige combinatie voor deze japon is b.v. donkerbruin met kraag en manchetten van terra cotta, verder zwart met wit, groen met ecru; ook kan men kraag en manchetten van ge bloemd crêpe de chine nemen, allerlei combinaties zjj'n mogelijk, mits men bij het kiezen der kleuren zorg draagt, dat zij met elkander harmonieeren. Middagjapon. (No. 7314). Deze tweede middagjapon is van ge werkte stof of zijde met effen, aan de rechterzijde afhangende kraag en ef fen manchetten. Het heupstuk heeft een aardige lijn, recht van voren en rond- geknipt over de heupen en rug, terwijl de voorbaan een groep plooien heeft, die tot op kniehoogte worden opgestikt; van achteren is ook deze rok glad, het geen voor een japon, die men veel draagt, zeer practisch is. Houdt de stof de plooien niet zoo bijzonder in of kreu kelt zij gauw, dan kan men wel aan den gang blijven met oppersen. Japon voor jonge meisjes. (No. 7321). Dit bijzonder aardige bakvischjapon- netje kan van gewerkte stof met groote effen revers gemaakt worden, dan wel van effen stof met geheel contrastee- rende kleur, b.v. donkerblauw, de mode kleur voor het a.s. voorjaarsseizoen met tango of roode revers, is zeer nieuw; verder is een effen groen wollen stof met revers van namaak Breitschwanz nog altijd zeer in trek. De voorjaars japonnen worden met de meest ge waagde helle tinten gegarneerd en deze geven aan de donkere stoffen iets fleu rigs. Het rokje heeft geen heupstuk, alleen een puntig stuk aan de voorha» dat er op gestikt wordt en genarnl. J met tweemaal twee knoopenf d Gekleed jurkje. Dit jurkje is voor meisjes van 7 in jaar en zeer eenvoudig te ml „10 eenigszins lange lhf L£aken- Het achter met een vrn dienen k V00r en hetgeen met het klokkèiule iR- vlug geheel geeft. Het ronde°t'1e ee-n is op zijde uitgepunt terwiii aagje gladde mouw .net een manchet bn dragen wordt. "U Se_ chetjes, liefst van mooie Si? 6" man" rawol, die ook heelToed S an>R°- kan worden en in wit zoo™? 1n zachte tinten te verkrijgen il 1K Jurk voor onze kleintjes van 3—5 jaar (No. 7333). Dit eenvoudige jurkje heeft een glad stuk met klein plat kraagje en lange mouw met smal boordje. Het voor- en achterbaantje hebben beide twee groe pen plooien, die gedeeltelijk opgestikt kunnen worden, terwijl het voorstuk met een puntje op het voorbaantje tus- schen beide plooiengroepen valt. Allerlei materiaal leent zich voor deze eenvoudige modellen, vyella, fla- nel, waschzijde, cretonne Peter Pan, met zijn aardige gewerkte motieven' enz., terwijl het kraagje van effen waschbare stof gemaakt kan worden op de gewerkte jurkjes tenminste. Eenvoudige schooljurk. (No. 7331). Deze eenvoudige schooljurk b.v. van een donkere wollen stof, met afstekend kraagje, ceintuur en manchetten, is ge schikt voor meisjes van 610 jaar. Een donkerblauw jurkje met rood gegarneerd, maakt het geheel veel vroo- lijker; het is een patroon, dat er zich toe leent om van een groote japon ge maakt te worden, doordat het rokje klokkend is en aan een vrij glad lijfje gezet wordt, waaroverheen een paar patten loopen, aan vóór- zoowel als aan achterzijde. Bij het opstikken hiervan moet men er rekening mee houden een kleine opening te laten, waardoor de gekleurde of lakceintuur wordt ge haald. (Nadruk verboden). Rekening en verkeersongevallen en de criminaliteit-cijfers. Neen, 't was dan toch echte sneeuw, als na-staartje van den winter en een soort gelijk staartje van de sneeuwstormen in Zuid-Durtschland, die ons dezen Don derdag even op de vingers kwam tikken naar aanleiding van hetgeen wij in eei. vorigen brief over lente-voorboden schre ven. En het waren niet de „ondergekoelde' papiertjes waarmee de regenmaker Ver aart, naar verluidt, in het komende voorjaar nieuwe proeven zal gaan nemen. Sneeuw kunnen we alleen al hierom in deze dagen niet al te goed gebruiken, omdat de nieuwste cijfers van onze stedelijke ver keersongevallenstatistiek toch al hoog ge noeg zijn (een 8 hooger dan een vorig jaar) en we allerminst er op gesteld zijn die cijfers vanwege de plotselinge gladheid nog eens een flink stukje naar boven te zien gaan. De officieele verklaring van deze betreurenswaardige toeneming, die steeds tegelijk met de statistiek gegeven wordt, wijst als oorzaak aan „dat de motorvoer tuigen een allengs grooter deel van het aantal voertuigen op den weg gaan uitma ken en botsingen met en tusschen deze sneller en zwaarder voertuigen eerder ern stige gevolgen hebben dan fiets-ongevallen" wat dan inderdaad een typisch inge wikkeld officieele manier mag heeten om een eenvoudig feit onder woorden te bren gen! Hoofdzaak is echter, heet het ver der, dat het aantal bestuurders, dat de snelheid niet weet te regelen naar de, naar tijd en plaats wisselende, omstandigheden allengs grooter wordt en ook overigens de naleving van de verkeersregels nog veel te wenschen overlaat. Gaat het zoo door, dan zal men mogelijk het rijbewijs-examen nog wat moeilijker moeten maken! Al is dat tegenwoordig, zooals het den laatsten tijd in de hoofdstad wordt afgenomen, toch ook waarlijk lang niet voor de poes.... Gaat U maar eens kijken, als U 's middags in de stad een uurtje te verliezen hebt, op het pleintje voor het Weesperpoortstation. Een betrekkelijk klein pleintje, met oude» wetsche „kinderhoofdjes", alias Amster- damsche keien, en verder nog voorzien van allerlei verkeers-obstakels, als daar zijn lantaarnpalen, rails van de Gooische tram, af- en aanrijdende taxis en zoo meer. Hier worden tegenwoordig de can- didaten aan de tand gevoeld wat betreft het keeren, het achteruit rijden, enz. En nu al is het aantal gebakten, dat men daar eiken dag na een mislukte proef met mismoedige gezichten /akn zien afdruipen niet gering. Maar het zal, zooals gezegd, dan misschien nog grooter moeten worden. Voorloopig. In de toekomst mag men, nu er aan de verkeersopvoeding van de jeugd zoo energiek gewerkt gaat worden, bij de opgroeiende generatie op beter exa menresultaten hopen! Nu ik toch met een statistiek begon, nog even wat oevr andere, nieuwe cijfers. Onze bevolkings-aanwas bedroeg het laat ste jaar ongeveer evenveel als dat van 1930 (3011 tegen 3025). Evenals het vorige jaar kwam wederom het grootste deel^ hier van voor rekening van.... de Duitsche meisjes en vrouwen, die aan een Hollan - schen crisis-toestand toch blijkbaar nog a - tijd de voorkeur geven boven de crisis toestand in hun eigen land. Dank zij waar schijnlijk onze uitstekend werkende Gem. Geneeskundigen Dienst is de zuigeling- sterfte nog weer gedaald (van 3.7 op per 100 levend geborenen). Bat top-crisis-jaar de inlagen bii de Spaar ken tegenover de terugbetalingen een e zouden terugloopen, viel te voorzien, altijd is er een groot gunstig overschot rond drie en een half millioen, maar is toch 30 minder dan het vorige ja^ toen het overschot ruim vier en een millioen bedroeg. Tn „Huwelijken" .\j!ncen we een stuk achteruit in. sctic' daarentegen wat... vóóruit f687 teven in 1930). En in criminaliteit, oftewel dadigheid. helaas ook. Het een naar een onderzoek naar den burger staat van de veroordeelden uitmaa met het ander samen. Biizonder groo blijkt het aantal veroordeelden tc 7'"\ der de gescheiden mannen en vro

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20