HET BINNENHOF! j OP EN OM I Regeerings-beleid. - Het loonpeil. - Ambtenaren-salarissen. - Werkloosheids moties. - Nieuwe heffingen. - De be grootingen in de Eerste Kamer. Hoe die samenhang is, wat oorzaak ?o wat gevolg, valt moeilijk na te gaan. Het is een kwestie van „de kip of het ei eerst?", zeggen de statistische heeren. Het kat zijn, dat het losslaan van de boei van het huwelijk een afdrijven naar de woelige wateren van het misdadig avontuur groo- telijks bevordert, maar het kan óok zijn. dat „de reden tot echtscheiding reeds ver band gehouden heeft tot de misdadige natuur". Overigens doen de mannen het ten deze in het groot en de vrouwen in het klein: tegen 7000 mannen die het met den Heiligen Hermandad aan den stok kregen, staan slechts 900 vrouwen, die daarenboven nog grootendeels behooren tot de „klei nere" winkeldieveggen. We hadden 't trou wens niet noodig deze toeneming van cri minaliteit uit de cijfers te leeren. Het da gelijks stadsnieuws brengt ons daarvoor den laatsten tijd te geregeld op de hoogte van wéér een of andere groote zaak. zooals dezer dagen juist weer de moord in de Westerstraat, en van talloos „klein grut", waaronder dan voortdurend nieu we vóndsten op het gebied der oplichterij vallen te constateeren. De nieuwste vondst was: het, in verschillende buurten tegen contante betaling aan het meisje afgeven van het roggebroodje-dat-door-mevrouw- besteld-was. Wat men tenslotte in een crisis-jaar zeker niet verwacht had is: de steeds dalende clandisie van Oome Jan, die blijkbaar uit den tijd raakt en, gelukkig, slécht meer mee kan. Coöperatief begraven. Aan sprekers oproer. Slecht meer meer, dat kan, volgens ve len, ook de wijze waarop nog steeds onze begrafenissen door particuliere onderne mers verzorgd worden. Eenigen tijd geleden kwam al eens, door middel van een artikel in De Groene, de oppositie van het publiek tot uiting tegen de leelijke en veelszins volkomen verouderde décorum dat dergelijke ondernemers nog maar altijd aan zulk een droeve plechtigheid geven. Thans is er, door middel van de Cböpera tieve Vereeniging voor Lijkbezorging, een energieke actie gaande tegen de, door die ondernemers veelal berekende hooge kos ten en het ergelijk gegoochel, dat er mees tentijds met de verschillende (niet minder dan vijf, gewoonlijk!) klassen bedreven wordt. De Vereeniging bovengenoemd, die in het vorig jaar op initiatief van eenige gemeente-ambtenaren gesticht werd, „be oogt" zegt zij in een circulaire, die zij dezer dagen in grooten getale verspreidde, „eer; ethisch-ideëel doel, doch verbindt daaraan tevens een belangrijk materieel belang, doordat zij mede stelling neemt tegen de ongemotiveerd hooge tarieven, welke thans in den regel gelden." Zij keert zich tegen de „koude, cynische zakelijkheid", die het begrafenisbedrijf nogal eens pleegt te ken merken. De begrafenis-stoet behoort, betoogt zij verder, eenvoudig, waardig en oprecht te zijn en niet een met veel geld betaald opgesmukt spectakel, verzorgd door een „bedrijf van piëteit", zooals de begra fenisondernemer zijn onderneming gelieft te noemen. De Vereeniging wil daar mede voorgoed afrekenen, begraafd haar leden (men kan voor 50 ets. per gezin lid worden) in een eenvoudige lijk-auto met volg-auto's en kent slechts één, de eerste!, klasse. Kosten: 120.waar tegen dan wel schril afsteekt het bedrag van pl.m. 525,(voor Amsterdam Noord nog met een 12 a 15 verhoogd) die de particuliere ondernemers berekenen. Zoo er ooit een langevoelde behoefte aan een Coöperatie bestond, dan wel hiér. Geen wonder dan ook, dat deze Coöpera tie (die inderdaad een zuiivere Coöperatie is en geen verkapt „zaakje") onder alle lagen der hoofdstedelijke bevolking snel aan het groeien is. Maar evenmin wonder, dat men in dezen, van de zijde van het particulier bedrijf, dat zich een monopolie ziet ontglippen, felle tegen-acties ge voerd worden. We beleven ook, naar aan leiding van een en ander, weer zooiets als een.... aansprekers-oproer! Het vertoont zich echter dezen keer niet op straat, zoo als bij een vroegere, historische gelegen heid, ma.r komt uitsluitend in het ge schreven woord, in vergaderingen, enz. tot uiting. Vredestentoonstelling. Coöperatie, samenwerking, ten be hoeve van afgestorvenen is een goed ding. Coöperatie ten behoeve van de levenden een nog béter. Jammer dat het laatste tenslotte nóg moeilijker blijkt dan het eerste! Daar hebt u b.v. de Vredes-beweging. Zelfs daar is de samenwerking lang niet altijd zooals zij behoorde te zijn. Het aantal Vredes- vereenigingen, dat elkaar onderling min of meer bedektelijk.bestrijdt en concur rentie aandoet is, vooral in ons land, legio (Pogingen tot een samenkomen in een ver band, zooals b.v. het Vredes-parlement, leveren helaas meestal niet bijster veel op!) Des te verheugender is het als men eens kan wijzen op een geslaagde en oprechte samenwerking tusschen twee van derge lijke vereenigingen, zooals dan gedaan kan worden naar aanleiding van de dezer dagen in het A.M.J.V.-gebouw geopende tentoon stelling van anti-oorlogsschilderijen, die georganiseerd werd door de Ned. Afd. van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheia en den Algem. Ned. Vrouwen Vredebond. Op deze expositie, die met een passend woord door wethouder Polak ge opend werd, treft men een aantal schilde ringen aan van den Blaricumschen schil der Willem van Schaik, die op zijn doeken de oorlogsverminkten, de vergasten, de verlorenen in het prikkeldraad, enz., voor de oogen van het publiek dérmate sugges tief doet oprijzen, als afgrijselijke spook gestalten uit de onderwereld, dat „dit nooit meer!" als vanzelf aan de toeschou wers ontsnapt. Naast deze negatieve wijze van vredespropaganda, zorgde de in- richtster ook voor een meer positieve pro paganda, in den vorm van voordrachten, die door enkele internationaal bekende figuren gehouden werden. Vooral de voor dracht van Andreas Latzko, die als schrijver van het oorlogsboek „De mensch is goed!!" destijds naam maakte, mocht belangrijk heeten. Vrede in eigen huis. Latzko zeide o.m. dat hij niét veel durfde te verwachten van vereenigingen en bon den tegen den oorlog; de vrede moet van onderop komen, vanuit het eigen individu, vanuit het eigen huis! Wat die vrede in het eigen huis betreft: al hebben wij, zien wij in het buitenland om ons heen, niet zoo héél veel te klagen in ons gezamenlijk tehuis Amsterdam, toch kon het ook daar met die vrede nog een stuk beter. Een van de laatste strubbelingen, die den vrede verstoort is thans weer de beroe ring die dr. Lulofs, onze electriciteits- directeur.die tijdelijk tevens met het tram- beheer belast werd, onder het personeel verwekt heeft met zijn eerste maatregelen. Dr. Lulofs werd algemeen beschouwd als de „sterke man", die nu óok de tram wel eens stevig zou aanpakken. Zijn eerste aan pak is dan ook inderdaad stévig, waar mede ik niet zeg dat zij verkeerd of ten eenenmale ongerechtvaardigd zou zijn. Een deel van het technisch personeel wil hij naar de Gem. Arbeidsreserve doen ver huizen en een groot aantal aanstellingen als conducteur en bestuurder doen veran- j deren in die voor uitsluitend conducteur, waardoor de betrokkenen enkele guldens in loon zullen achteruitgaan. De personeel- bonden hebben nu alarm geblazen en we zullen dan ook binnenkort wel weer enkele gewapende exercities te zien krijgen, waarover dan verslag zal zijn uit te bren gen. In alle geval verwijderen we ons voor- loopig weer een stapje van den huiselijken vrede. Het Middendam-terrein op de markt! Tenslotte, om onzen rondrit dit keer op den Dam te eindigen, wijs ik u op hetgeen ik kort geleden opmerkte over het geld dat op de strata ligt. Voor de gemeente valt er gaat zij haar pleinen en open stuk ken straat energiek exploiteeren, nog, hier en daar een aardige duit op den grond, schreef ik toen. Het ligt er maar aan of zij haar aanbiedingen wat aantrekkelijk kan maken. Wel, dat probeert zij thans met haar Middendamterrein, dat lang al reeds verkrijgbaar was, maar dat zij alléén tegen een vast, door haar te stellen prijs en op allerlei, vooruit door haar vastgestelde bouwvoorwaarden wenschte kwijt te zijn. Thans gooit zij het over een meer cou lante, meer gemoedelijke boeg. Doet u* eens een bod,!, zegt zij aan gegadigden en laat ons eens, in teekening zien, wat gij van plan zijt daar op het Dam-plantsoentje te gaan bouwen.... Misschien komen we dan wel tot zakenZij is dus met haar Mid dendamterrein vanuit den winkel-met-veste prijzen naarde markt verhuisdOf het helpen zal? Nóg.is het geen dringen voor haar stalletje, maar, men kan nooit weten, en de manier is misschien niet slecht. ia WEEK- ia KRONIEK Op Vrijdag 4 dezer vond de premier, minis ter Ruys de Beerenbrouck, weer eens gelegen heid, het land te doen vernemen, wat het in deze angstige, onzekere tijden van zijn Regee ring te verwachten heeft. Belangrijke groepen weet men zouden de huidige regeerders liever vandaag dan mor gen zien vertrekken. Matelooze critiek wordt gevoerd. Smaad en verdachtmaking doen op geld. Het antwoord, dat minister Ruys in den Se naat in weerslag op de algemeene beschouwin gen over de Rijksbegrooting voor 1932 liet klinken, onderstreepte hier en daar wat reeds eerder in het Parlement was betoogd, doch hield in hoofdzaak een krachtige verdediging in van het Regeeringsbeleid. Nu en dan kon men in den toon van den premier een zekere bitterheid niet miskennen, vooral ook toen hij betoogde, dat de Regeering te waken heeft te gen de foutieve meening van belanghebbende en gedupeerde groepen, die van oordeel zijn, dat de Regeering tenslotte alles kan, doch in goeden wil tekort schiet Het Kabinet wordt geleid door de beginselen, voorgestaan door de partijen der Rechterzijde, aldus leidde mr. Ruys zijn rede in. Natuur lijk vervolgde hij heeft de crisis haar stempel gedrukt op het program van het Ka binet. Daardoor geraken de groote, principieele vraagstukken op den achtergrond. Dat de minister verklaarde op diep-ingrij- pende bezuinigingen beducht te zijn, baarde geen verrassing. Ook niet de mededeeling, dat de Rijksfinanciën verre van onuitputtelijk zijn. In verband hiermee wees de minister op het steeds meer aandringen op den steun van de zijde der arbeiders, die maar steeds schijnen te vergeten, hoe benard de toestanden in den landbouw zijn, veel en veel slechter dan de situatie, de industrie beheerschend. Dat het middel der contingenteering haar groote schaduw-zijden heeft, minister Ruys wilde dat geenszins tegenspreken, 't Is en het blijft steeds een min of meer gevaarlijk spel letje, want iedere actie vindt haar weerslag in het buitenland tot schade van onzen export. Ook de voorzichtigheid, welke de Regeering ten deze betracht, wordt uitgebuit om haar ge brek aan moed te verwijten. Mr. Ruys ver klaarde met alle stelligheid, dat de Regeering zich „tegen deze demagogie" zal blijven ver zetten. Verhooging van de uitgaven voor de sociale zorg, - de werkloosheids-voorziening, enzoo- voorts, die nu reeds 300 millioen per jaar be loopt, zou het kelderen van den gulden na zich kunnen sleepen, een depreciatie *ot misschien wel vijftig cent.... Welk gevaar dan onmid dellijk dreigende zou zijn. Het loonpeil! Moet omlaagis de meening van de Re geering. Het groote belang van onze industrie is immer: afzetgebied in het buitenland. Om deze redenen zal onze economische toestand worden beheerscht door het aanpassings-ver- mogen, door onze industrieën aan den dag ge legd met betrekking tot de overige Westersche landen. De vakorganisaties zijn te sterk op het eigen belang georiënteerd, meende de minister. Zij verliezen te veel het algemeen belang uit het oogEn de Regeering kan niet afdoende in grijpen. Het slotwoord van den premier deed begrij pen. dat de Regeering den huidigen toestand identiek acht aan dien, geschapen tijdens den grooten oorlog. Doordrongen van haar tekortkomingen zal de Regeering niet weifelen bij haar pogingen, het Schip van Staat veilig door de branding heen naar rustiger wateren te voeren. Haar devies zal zijn het oud-Hollandsche: „Doe wel en zie niet om". Dit laatste was gericht aan het adres der vele critici Ook de bewaker der schatkist, mr. De Geer, heeft een duit in 't zakje gedaan. Zijn rede was in hoofdzaak gericht tegen prof. Van Embden (v.-d.), die elke salaris-korting der ambtenaren had afgewezen. Minister De Geer was wat korter van stof dan zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken. Hij veegde den v.-d. hoogleeraar den mantel uit. Het pleit voor de geestesgesteldheid van som mige ambtenaren riep Z. Exc. op strengen toon uit dat zij beseffen, dat ook de Staat als werkgever dezelfde maatregelen moet ne men, welke particulieren onder gelijke omstan digheden wel nuttig en onvermijdelijk achten. En mr. De Geer knoopte hieraan de mededee ling vast, dat vele Eerste Kamer-leden verzocht hadden, ook op hun tegemoetkoming de korting toe te passen. Zelfs noemde bij de weduwe van een oud-lid, die gemeend had ten aanzien van haar pensioen dezelfde houding te moeten aan nemen. Voor 't parlement is het toch eigenlijk wel wat beschamend, voegde mr. De Geer er zeer on-malsch aan toe dat het zoo lang praat over deze dingen. De minister wil geen heilige huisjes. De verwijten, den minister naar het hoofd gegooid over niet-voldoende bezui niging op de Dcfensie-begrooting, wees hij met kracht af. Eveneens het denkbeeld-De Bruijn (i.-k.) om de groote leening met 50 millioen te verhoogen. In de Tweede Kamer is op Vrijdag 5 dezer een aanvang gemaakt met de deliberatiën over het Indisch budget. Voordat men daartoe over ging had eerst de stemming plaats over de moties-Hiemstra (s.d.a.p.) en Joekes (v.-d.), die waren blijven „hangen" van de werkloos- heidsinterpellatie-Hiemstra van Donderdag. De eerste motie-Hiemstra vroeg oorspronkelijk: een redelijk bestaan opleverend loon in de werk verschaffingen, en de tweede: het waarborgen van behoorlijke reserves voor werkloozen- kassen. De heer Hiemstra had zich intusschen be dacht. Wijzigde zijn eerste motie in dien zin, dat de bedoeling werd: verhooging van loon te vragen. In de oorspronkelijke redactie der motie kwam dat niet uit. Nu kwam minister Verschuur in verzet. En de Kamer volgde den heer Hiemstra in deze niet. De eerste motie werd afgewezen met 53 22. Slechts de communisten steunden de S.D. A.P. De tweede motie feitelijk overbodig, want de minister had reeds de toezegging ge daan! kwam er zonder stemming. Ook de motie-Joekes, vragend een Regee- rir.gs-onderzoek naar de noodzakelijkheid, het bouwbedrijf als een crisis-bedrijf te beschou wen, werd aanvaard met 5123 stemmen. (Tegen: V.B., S.G., G-H. behalve de heer Bakker en de A.R. uitgezonderd de heer Amelink). De bespiegelingen over de Indische Begroo ting zijn nog in vollen gang. Er werd een motie-Cramer (s.d.a.p.) geboren, vragend 25 pet. bezuiniging op de Defensie-uitgaven voor Irdië. Tusschen de dropjes door werden j.1. Dins dag in de Tweede Kamer een aantal wetjes tot invoering van nieuwe heffingen behandeld. Voorgesteld werd namelijk tot 1 Januari 1934 de volgende heffingen in te voeren: 10 opcenten op de suikeraccijns, verhooging van de accijns op wijn van 20 op 80, verhooging van de opcenten op het zegelrecht van buiten- landsche effecten van 1 op 1.6 voor obligaties en van 1.2 op 1.8 pet. voor aandeelen; ver hooging van de opcenten op de tabaksaccijns voor sigaretten van 30 op 50 pet. en tenslotte 10 pet invoerrecht op zuidvruchten. Daartegenover staat een maatregel, die alom goedkeuring zal wekken en wel de afschaffing der opcenten op de grondbelasting voor het ongebouwde, waardoor de schatkist 1.2 mil lioen zal derven. De opbrengst der nieuwe heffingen wordt geschat op 13.2 millioen per jaar, zoodat de Rijkskas dus een „extratje" te incasseeren zou krijgen van rond 12 millioen. De Regeering moet noodlijdende bedrijven helpen. Het geld daarvoor tracht zij dan o.a. te vinden door een tijdelijke! heffing op die artikelen, welke buitensporig goedkoop zijn geworden, of die zij meer beschouwt als luxe. Men denke aan de benzine-belasting, de sigaretten-accijns. Verschillende afgevaardigden opperden be zwaren. De heer J. ter Laan (s.d.a.p.) diende twee amendementen in tot schrapping van de heffingen op de zuidvruchten en op de suiker. De heer Bierema vreesde van den wijn-accijns represailles van het buitenland, inzonderheid van Frankrijk, waar volgens de liberale af gevaardigde de wijnverbouwers grooten in vloed hebben op de Regeering aldaar en zoo doende in staat zijn, onzen export van zuivel producten te benadeelen. Minister De Geer had 't niet moeilijk bij de verdediging van zijn ontwerpen. Op het betoog van den heer Oud (v.-d.), die had gepleit voor verhooging der directe be lastingen door middel van opcenten, omdat de verhouding tusschen directe- en indirecte be lastingen al-meer teloor gaat, antwoordde de bewindsman, dat we ons thans nog bevinden in periode van teruggang. Dat blijkt uit de dividend-belasting, die nog geen groote daling vertoont (in 1931 18.7 millioen), doch die in '32 zeer beduidend terug zal loopen (vermoe delijk tot 15 millioen). Daarom moet de ver hooging der directe heffingen nog „in petto worden gehouden, voor straks. Wat de angst voor represailles door den verhoogden wijn-accijns aangaat, verbaasde de minister zich met de heeren De Wilde en Kortenhorst er over, dat men van meening kon zijn onze belasting-politiek afhankelijk te stel len van de vraag, wat 't buitenland er van zegt. 't Betreft een zuiver fiscalen maatregel. De amendementen-Ter Laan bleven gehand haafd, alsook een amendement van den heef Bierema, die den verhoogden wijnaccijns niet wil. uit vrees voor Frankrijk. Ten slotte heeft minister de Geer zijn ont werpen er met groote meerderheid ongeamea» dcerd doorgekregen. Tegen waren de s.d.a.p., de comm., de heeren Floris Vos en Braat (plattel.). Mede werd beslist over een interpellatie- aanvrage van den heer Wijnkoop, die op nader te bepalen dag spreken zal over de houding van de Regeering t. o. v. het gebeurde te Sjanghai. In de Eerste Kamer zijn deze week een aantal Begrootingen goedgekeurd: Binnenl. Zaken ea Landbouw: Financiën: Arbeid, Handel en Nij verheid en Justitie. Veel nieuws is daarbij niet meer naar voren gekomen. Ik kan wel volstaan met het ver melden der aanneming. Parlemen lariër.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 21