T Bi] aanschaffing van een Hoed WhSj Van en over de Ontwapeningsconferentie. Derde Blad. NOODLANDING. JAARBEURS-RECLAME. VAN ZATERDAG 12 MAART 1932 TWEEDE KAMER. De Keurige sorteering Bekende fabrikaten Spr. noemt eenige maatregelen, die er- 3» Hoeden magazijn DEN HELDER. Ons JLeeszaal J{oekje. J. A. DE ZWAAN. Te 's-Gravenhage is Donderdag de be- kende organist J. A. de Zwaan overleden. STICHTING VAN EEN BIJZONDERE SCHOOL IN I)E WIERINGERMEER. Geheel op kosten van het rij kV Het Tweede Kamerlid Oud heeft tol den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gericht: Kan de minister bevestigen, dat het voornemenbestaat in de Wieringermeer een bijzondere school voor gewoon lager ouderwijste stichten, buiten de voor schriften der Lager-Onderwijswet om, j van welke school de kosten geheel door! het rijk zullen worden gedragen? Zoo ja, acht de minister een dergelijke voornemen bestaat in de Wieringermeer onderwijs te stichten, buiten de voor- het bepaalde in de eerste zinsnede van het voorlaatste lid van artikel 195 der Grondwet? CONT1NGENTEERINGSWEE EN DE K. L. M. Naar aanleiding van een artikel „Con- tingenteering bij wijze van proefneming" in de „Nw. Rott. Crt." en in aansluiting op hetgeen dat blad meedeelde omtrent de nadeelen, welke de bloembollenhandel ondervindt van onze contingenteering van Deensch vleesch, schrijft men nu van de zijde der K.L.M.: „Teneinde u te illustreeren, op welke wijze invoerverboden en contingentee- ringsmaatregelen hun terugslag doen gel den en een handicap vormen voor de ver voermiddelen, deelen wij u mede, dat het vervoer van snijbloemen naar Denemar ken zich gedurende voorjaar, zomer en najaar geheel op de K.L.M. concentreert, ihans vertrekken onze vliegtuigen naar het Noorden dagelijks zonder bloemenla- ding, en wanneer deze toestand besten digd blijft gaan daardoor pl.m. 70.000 kg vracht verloren voor ons, hetgeen aan vrachtinkomsten pl.m. 45.'000 beteekent. „Het spreekt vanzelf, dat onze maat schappij de nadeelen van de eontingentee- ringsmaatregelen in Frankrijk eveneens aan den lijve voelt, terwijl het vervoer van bloemen en tuinbouwproducten gedurende den a.s. zomer naar Engeland ook al troos- telooze vooruitzichten biedt". UITGETROKKEN LEDEN LAND- ARBEIDERSBONDEN. In verband met het spoedig uitgetrok ken raken van vele tegen werkloosheid verzekerde leden der moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden hebben de be sturen dier organisaties aan alle betrok ken gemeentebesturen een adres gezon den, waarin verzocht wordt aan de verzekerde arbeiders allereerst en bij voorkeur werkgelegenheid te ver schaffen; bij gebrek van werkgelegen heid de nog niet of niet meer trekge- rechtigde verzekerde arbeiders in de be staande plaatselijke steunregeling op te nemen, en bij gebrek van werkgelegen heid en steunregeling een zoodanige steunregeling in te voeren, dat de leden een uitkeeirng ontvangen, gelijk aan die, welke zij zouden kunnen genieten krach tens de werkloosheidsverzekering. Ji, STEUNMAATREGELEN VOOR HET VEEHOUDERSBEDRIJF. Het comité voor economisch verweer uit de land-en tuinbouworganisaties heeft Donderdag een telegram aan den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw gezonden, waarin ten sterkste aan gedrongen wordt op zoo spoedig moge lijke behandeling van de voorstellen van de landbouw-crisis-commissie inzake steun aan het veehoudersbedrijf. De toe stand in het zuivelbedrijf is, aldus seinde het comité, onhoudbaar, daar de boter- prijs nu ook in het binnenland beneden één gulden per k.g. gedaald is en de kaas voor uitvoer spoedig onverkoopbaar zal zijn. Het comité verzoekt in elk geval, de steunmaatregelen voor het Kamerreces te behandelen, en heeft een buitengewone audiëntie ter bespreking van den toestand aangevraagd. Donderdagmiddag was het schoolvlieg- tuig „S 6", gestationneerd op het marine vliegkamp „de Kooij", tengevolge van het afslaan van den motor genoodzaakt een noodlanding te maken in den nieuwen Eroefpolder nabij „de Kooij". Bij het uit lopen kwam het toestel tegen een hek aan, waarna het over een sloot wipte en bij die gelegenheid over den kop sloeg. De inzittenden, de instructeur-sergeant- constabel Veenstra en de leerling, korpo raal-vlieger Van Beek, bleven ongedeerd; van het toestel werd het landingsgestel beschadigd. Na ter plaatse van een nieuw landingsgestel te zijn voorzien, werd het toestel naar het vliegkamp gesleept. Donderdagmorgen was in onze stad de Jaarbeurs-auto, die ter propageering van het bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht,' die a.s. Dinsdag geopend wordt, een tour- née door ons land maakt. Jammer genoeg was er geen tij:l beschikbaar om hier tot een avond te blijven en aan het Helder- sche publiek de aardige verlichting te laten zien, maar het Jaarbeurs-bestuur wilde in geen geval Den Helder overslaan. Er zijn immers ook vele zakenmenschen uit onze stad, cie gaarne een bezoek bren gen aan het Vreeburg. Deze auto maakt een 4-maandschen propagandatocht, waar bij, naast de verlichte reclame, cok een film vertoond wordt. De auto heeft enorm succes op zijn tocht. De kleurige versie ring, die er op aangebracht is, is van de hand van den kunstschilder Henri Pieck: in het midden ziin twee photo's van het gebouw aangebracht, terwijl aan de vier hoeken van den wagen draaiende lieht- zuilen zijn vervaardigd. De bedoeling is reclame te maken voor het bezoek. De Jaarbeurs, die meer en meer in een be hoefte gaat voorzien er is een steeds sterker wordende leus „Nederlandscb fa brikaat" - wordt gebonden van 15 tot en met 24 Maart; er zijn dagkaarten tegen gerer.'uceerden prijs (met spoorwegreduc- tie) verkrijgbaar. (Vergadering van 10 Maart). Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begrooting. De heer Van Poll (R.-K.) sluit zich aan bij hetgeen de heer Feber heett ge zegd omtrent bet rekening houden met de grootte van het gezin bij de salaris kortingen. De heer Wijnkoop (C.P.) wijst erop, dat men op dit oogenblik bezig is de uit gaven in Indië op buitengewone wijze te verlagen en dat men ze wil stabiliseeren op 400 millioen. De bezuinigingen beteekenen werkloos heid voor den Indiscben kleinen man. Massa-ontslag bij den staatsdienst, bij den pandhuisdienst b-v. 850 personen, bij de spoorwegen, kortom, een systeem van algeheele afbraak. Er is groote nood, met name voedsel- nood en het is geen wonder, dat er tal van protesten komen tegen de wijze, waarop men de inlandsche bevolking materieel en geestelijk achteruit drijft. In verband met die werkloosheid neemt de criminaliteit toe. De heer Wijnkoop wijst er verder op, dat de vrouwen nog minder verdienen, tengevolge waarvan de prostitutie sterk is toegenomen. Spr. bestrijdt hierna de dwangmaatregelen in Indië, zooals de persordonnantie, die nota bene door den heer Stokvis, sociaal-democraat, is ver dedigd. Vervolgens behandelt hij den nood in de suikerindustrie. Ten slotte dient spr. twee moties in: De eerste spreekt over de opheffing der exorbitante rechten, de persvrijheid en de onmiddellijke invrijheidstelling van talie politieke gevangenen. In de tweede plaats wordt van de regeering verlangd, dat alle gelden die in „Indouesië" voor militaire doeleinden I worden uitgegeven, moeten worden aan- J gewend voor voedselvoorziening van boeren en werklooze ambtenaren. Deze moties worden niet ondersteund. De heer Kupers (s.d.a.p.) wijst erop, dat ten aanzien van de textielgoederen niet te concurreeren is met Japan. De loonen zouden dan hier met 50 a 60 pet. moeten worden verlaagd. Spr. heeft echter toen hij in Indië was klachten gehoord over de stroefheid der Twent- sche industrie, de orders worden niet snel genoeg uitgevoerd. De Nederland- sche industrie heeft zich iiiet weten aan te passen aan de nieuwe eischen der Indische bevolking. Wat de ambtenaarspositie betreft zegt spr., dat het groote verbittering heeft gewekt dat de salarissen den ambtenaren zijn opgelegd" zonder eenig voorafgaand overleg. Van een rechtspositie voor de ambtenaren is geen sprake gelijk sjhS gebleken en waarvan hij enkele staaltjes meedeelt. Spr. dient ten slotte twee moties in. In de eerste wordt gezegd, dat de kortingen op de salarissen der ambtenaren een tijdelijk karakter dienen te hebben en dat zij daarom ongedaan moeten worden gemaakt, zoodra en voor zoover de Indische financiën dit zullen veroor loven. In de tweede wordt gevraagd, dat met het oog op de verdere lasten, welke naast de salariskorting nog zullen worden toegepast,o.a. de aanstaande crisisheffitig, zoodat de ambtenaren extra zwaar zullen worden getroffen; de tweede korting van 5 pet., welke op 1 Januari 1932 is inge gaan, niet langer zal duren dan tot 1 Juli 1932. Spr. sluit zich verder aan bij hen, die een krachtige welvaartspolitiek voor de inheemsche bevolking wenschen. Ten slotte wijst spr. er den heer Wijn koop op, dat de N.V.V.-delegatie op buitengewoon unfaire wijze door de meerderheid in de pers is ontvangen van een juichkreet bij de aankomst was geen sprake. Hij houdt vol, dat er van een communistisch streven in de Indische vakbeweging geen sprake is. De heer Beumer (a.r.) merkt op,dat critiek is geoefend op het feit, dat men van de zijde der Tweede Kamer zich wat te veel bemoeide met de Indische aan gelegenheden. In het voorl. verslag is dit ook gedaan eri is gewezen op de koelie ordonnantie en de suikerrestrictie. Spr. acht die critiek onbillijk; wat voor Indië van beteekenis is, is dit pok voor Neder land en het Nederlandsche parlement. Spr. behandelt daarna o. m. de houding door den G.-G. aangenomen tegen de bestuurders van het Ned. Ind. Onderw. Genootschap. Dan maakt spr. een opmerking over de veelgesmade pers-ordonnantie. Er is hier geen sprake van censuur of preventieve censuur. De heer K. Ter Laan (s.d.a.ppro testeert tegen de uitlating van den heer Beumer, dat de heer Cramer niet de aangewezen persoon is om aan te dringen op vermindering van de militaire uitgaven. Juist de heeren Cramer en Kupers, en met hen alle sociaal-democraten, die de positie van de inheemsche bevolking willen verbeteren, zorgen voor de rust en de orde in Indië. Voorts komt hij op tegen hetgeen de heer Beumer zei over de houding van de bestuurders van het N. I. O. G. tegenover den G.-G. Vrijdagavond is de Tweede Kamer bijeengekomen ter behandeling van de interpellatie-Kortenhorst, betreffende De draagwijdte, de beteekenis en den invloed op de Nederlandsche economische belangen, zoomede het standpunt dat de Nederlandsche regeering daarbij inneemt, van het verdrag NederlandBelgië en andere economische en commercieele overeenkomsten met het buitenland. Spr. licht in zijn verder betoog een aantal vragen, hierop betrekking heb bende, toe. De Minister van Arbeid zegt, dat het zijnerzijds niet zoo gemakkelijk is te spreken over de stof van deze in terpellatie. de jongere generatie een overwegende VefkeSTSleSSen Van de A.N.W.B. plaatsin, wat het accresderdesbetreffende uitgaven nog bevordert. De financie le resultaten van den b - zuinigingsarbeid zullen,naarspr. becijfert, i niet ver van de 100 millioen verwijderd 2e Les. Op een kruispunt. n vanaf f4.50 contant, vergoeden blijven. Spr. noemt den tabaksaccijns met wij lT desgewenscht voor Uw oude een opbrengst van 15 millioen als een hoed 11.00. middel tot versterking der inkomsten,] '"UWSte modellen terwijl daarnaast nog andere accijnzen i= j x u -i j in overweging zijn. toe zullen leiden, dat in 1932 de gewone dienst zal sluiten met een tekort van 124 millioen, waarbij een nadeelig saldo van den buitengewonen dienst van 12 millioen komt, cijfers die te denken geven. Als men niet terugschrikt voor de groote offers, die moeten worden gebracht, kan men aannemen, dat Indië de. gevolgen van den tegenwoordigen toestand zal te boven komen. Spr. noemt verdere bezuiniging en gaat vervolgens uitvoerig na, w at er ge daan wordt t.a.v. de werkloosheid. Toen aanvankelijk de onderlinge samenwerking tusschen de arbeidsbsmiddelingsorganen te wenschen liet, is een Centrale Arbeids beurs ingesteld. Ruim 2200 Europeanen, 6000 inheemschen en 500 Chineezen zijn B. TOERISTENBOND VÖOlt'NEDERLAND De interpellant heeft de regeering voor de moeilijke taak gesteldklaarheid te scheppen in zake de handelspolitiek. Een klaar en duidelijk standpunt moet de regeering aangeven en dat in omstan- JHJ HS..v.. jdigheden, die van dag tot dag veranderen. I bij de arbeidsbeurzen ingeschreven, vol- I De eerste vraag van den interpellant gens de laatst ingekomen berichten. Van is het hoofdpunt der interpellatie. Hijjeen toeloop van millioenen, als de heer vraagt daar of in de drie genoemde over eenkomsten geen belemmeringen zijn gelegen voor door ons le nemen crisis maatregelen. Uitvoerig gaat de minister daarop in. Voor algeheele koersverandering is thans nog niet het geschikte oogenblik aange broken. De regeering volgt echter de [ontwikkeling der dingen met groote nauwgezetheid. De heer Kortenhorst is allerminst bevredigd door het antwoord. De regee- ring heeft blijkbaar geen andere politiek dan afwachten. En dan moeten de belang- j hebbenden zelf wel actief optreden en dat kan leiden tot een chaos. Ons land vraagt leiding. j Spr. hoopt ten slotte dat de Minister alsnog tot een actievere politiek zal komen. Gedachtenwisseling. De heer C o 1 ij n (A.-R.) verschilt met [den interpellant van opvatting. De heer Van der Waerden (S.-D.) sluit zich gaarne aan bij de antwoorden van den minister, die vrij positief alle desiderata van den heer Kortenhorst heeft afgewezen. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) kan zich meer vereenigen met het standpunt van den minister, dan met de sombere uiteenzettingen van den heer Kortenhorst. Vrijdag werden de aigemeene beschou wingen over de Indische begrooting voortgezet. De Minister van Koloniën, de heel de Graaff, zijn rede voortzettende, be spreekt den finaucieelen toestand. Om vangrijk is de taak van het in evenwicht brengen der begrooting. De in het laatst van 1930 ingezette bezuinigingsactie heeft de uitgaven teruggebracht tot beneden i de 500 millioen in 1931 en tot 458 millioen Van 1926 tot 1930is het aantal -rMjke 1 anascHcnaT-?if'"~ghsTegen van 90.000 tot ruim 111.000. Onder hen neemt Wijnkoop meende te zien, is vooralsnog geen sprake. De minister behandelt nog verschillende onderwerpen, in het debat aangesneden, maar wij zullen den lezer dit alles be sparen. Aardig is de karakteristiek, door den bekenden hoefijzer-correspondent over dezen min. gegeven, Hij zegt daarin o a. De Minister! Dat is, voor de Perstribune, het vree- selijke oogenblik in de behandeling der Indische Begrooting, dat waarop de Voor zitter zegt; „Het woord is aan den Minister van Koloniën". Want deze bureaucratische mannetjesputter heeft wel regenten-, maar geen sprekersqualiteiten. Als regent moge men hem geen ideaal achten, in de mecha niek van Indië's administratie is hij zeld zaam goed thuis, hij staat daarbij met zijn twee beenen in de werkelijkheid... althans voor zooveel hij daarmee tevens op zijn stuk kan blijven staan en hij beeft de klem in zijn tanden als hij aan iets vast wil houden. Een regent. Maar geen spreker. Vreese- lijk is het, zoo'n deftige, afgemeten stem zoo'n paar uren achtereen te hooren (want modulatie zit er nagenoeg niet in) en martelend is hét om, bij dit monotone geluid, zich in te moeten spannen om de namen te vangen... Ten slotte dient de heer Cramer een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat ambtenaren met een bezoldiging be neden f50 niet in de salariskorting be- hooren te worden betrokken, en de regeering uitnoodigt, met deze opvatting rekening te houden. In zijn dupliek antwoordt de Minister, nog niet te weten hoe een korting op de pensioenen zou moeten worden opgelegd, maar spr. is het eens met den heer Joe- kes. dat in ieder geval de pensioenen van de oud-gepensionneerden vrij van de korting zouden moeten blijven. Over de motie wordt Dinsdag gestemd. Op weg naar school moet Jan een kruis punt oversteken en dan moet hij terdege opletten, want op zoo'n kruispunt komt het verkeer van vier kanten. De pijl op het rechter plaatje wijst, hoe het moet. We hebben in de vorige les geleerd, dat bij het oversteken van een straat de kortste weg de veiligste is. Maar bij een kruispunt is dat niet het geval. Hier is de korste weg gevaarlijk, dat toont het linkerplaatje, waar Piet schuin oversteekt en gevaar loopt van twee kanten. Jan doet het beter, die gaat eerst de eene straat over, nadat hij goed heeft uitgekeken of de weg vrij was en daarna gaat hii naar het trottoir aan den overkant van de tweede straat. Zijn weg is nu wel wat langer, maar het is beter twee straten over te steken op de goede manier, dan éénmaal naar den overkant te gaan op de verkeer de wfize. Op het linkerplaatje gaat Piet van het eene trottoir naar het andere schuin over het kruispunt, en dat is verkeerd, want kijk maar hoe hem gevaar dreigt eerst van de auto en dan van het rijtuig dat van den anderen kant nadert. Schuin over steken is altijd verkeerd, omdat je dan niet zoo goed naar links en rechts kunt uit kijken. Opgepast dus op een kruispunt. Volg het voorbeeld van Jan. het is de veiligste manier, en toch beirsch zoo moeilijk niet. Maar je moet er even bij denken en jezelf er aan wennen om het goed te doen. V. Het schema, dat door den rapporteur Minister Benesj diende te worden op gemaakt teneinde een stelselmatig over zicht te geven van de voorstellen en ge dachten. die terzake van de ontwapening zijn naar voren gebracht, ligt voor ons. Het is in eerste editie een vrij lijvig stuk van over de 50 pagina'St folioformaat en compres gedrukt. Maar ondanks zijn om vang, is het overzichtelijk gebleven, gelijk men van Benesj kon verwachten. Hoezeer prooedurekwesties in een con ferentie van het formaat als de Ontwape ningsconferentie een belangrijke rol spe len, heeft intusschen de bijeenkomst van de Aigemeene Commissie, die het schema van Benesj en de daaruit voortgesproten voorstellen van het Bureau der Conferen tie had te bespreken, getoond. Het is uiteraard ook niet van belang ontbloot of bepaalde voorstellen eerst worden verwe zen naar de daartoe ingestelde deskundige Commissie dan wel dat zii eerst punt van bespreking in de Aigemeene Commissie uitmaken, die een principieel oordeel daar over uitspreekt, en, ondier den druk van dit principieel oordeel, door de betreffende technische Commissie worden bezien. Hierover ontstond een discussie tusschen Benesj, gesteund door den Franschen ge delegeerde Boncour en den Duitschen ge delegeerde Nadelny, in het bijzonder ter zake van het voorstel tot algeheel verbod van luchtvaartuigen als wapenen in den strijd. Het Bureau toch had uitgemaakt, dat deze aangelegenheid eerst in ce be treffende luchtvaartcommissie zou wor den besproken, waarbij echter deze con cessie is gedaan, dat de Aigemeene Com missie haar recht niet verliest om tevoren principieele opmerkingen te maken. Dat het Bureau, dus in betrekkelijk be perkten kring, waarin beraadslagingen zooveel vlotter geschieden dan in een groo- ten kring als die der Aigemeene Com missie, twee volledige zittingen heeft noo- dig gehad en het voorloopig programma ter discussie op te stellen, kan niet ver bazen. Er zullen ziin. gelijk men zich her innert, een vijftal Commissiën naast de Aigemeene, die de hoofden van alle deie- gaties omvat en de aigemeene vraagstuk ken principieel beschouwt. Deze vu f om- missiën zijn die voor de landmacht, ce ze - macht, de luchtmacht, de b"vKejten.e\d^ zgn. Politieke Commissie, die dan in net bijzonder belast is met vraagstukken, wel ke door hun aard vanzelf met de Pobtuk in aanraking komen. Het Bureau beeft nu een verdeeling van vraagstukken en arti kelen van bet ontwerpverdrag opgesteL. en deze tusschen de verschillende Com missiën verdeeld. Het menu voor <.e Aige meene Commissie ziet er welverzorgd uit. want bet beeft niet minder dan een negen tal belangrijke hoof dvraagstukken, die weer in onderdeden zijn verdeel Een dezer vraagstukken is het beginsel van vermindering van bewapeningen, hetzij ineens, hetzij in étappes. Een andere is die van de criteria van beperking en vermin dering. en weer een andere is de gelijk tijdige toepassing van quantitatieve en qualitatieve vermindering. Dan zijn er de vraagstukken zoowel wat politieke ais ju ridische voorwaarden betreft, die verband houden met de maatregelen terzake van de organisatie van den vrede. Er is voorts het bii uitstek belangrijke vraagstuk in hoeverre de Vredesverdragen van Ver- sailles c.s. als richtlijnen voor de oplos sing van het ontwapeningsvraagstuk zijn te beschouwen. Er is de vraag van vermin dering of beperking van geheel het sa menstel van gewapende kracht, die onmid dellijk te mobiliseeren zijn, en er zijn nog afzonderlijke vagen als die van de blok kade, de gedemilitariseerde zönes en re gionale overeenkomsten in het kader der aigemeene conventie. Men ziet het, elke vraag op zichzelf zou bijkans een confe rentie loonen, en .tusschen alle deze vragen is een samenhang, die de discussiën niet vergemakkelijkt. Benesj stelde dan ook reeds in het vooruitzicht, dat een vraag stuk, door de Aigemeene Commissie aan gevat, wellicht voor een onderdeel of voor het geheel naar een der andere Commis siën zal moeten worden gezonden, en dan weer terugontvangen wordt om daarna te worden hervat. De Aigemeene Commissie krijgt pok vraagstukken van personeel, van materiaal zoowel te land als ter zee, bewapeningen in de lucht, handel en vervaardiging van wapenen, het chemische oorlogswapen, t'e bescherming van de burgerlijke bevol king, ce beperking der uitgaven, de duur van ce Conventie, haar herziening, het be houd van de verwijzing naar andere trac- taten, in artikel 53 neergeschreven, ter behandeling. Beperkter is uiteraard het terrein van de Politieke Commissie, inge deeld in ce omlijsting van het ontwerp der Commissie-Loucon, waarbij echter ook tal van vraagstukken, die schijnbaar buiten verband zijn met de Ontwapeningsconfe rentie worden te berde gebracht. De mee ning van Minister Beeiaerts, dat deze Ont wapeningsconferentie is een Vredescon ferentie in den vollen zin des woords, wordt meer en meer juist, al vraagt men zich somwijlen met eenige beangstiging af of deze Conferentie niet te veel wil gaan omvatten en daardoor weinig goeds zal kunnen omvatten. De Commissie voor landmacht, zee macht en luchtmacht krijgen alle die voor stellen, die op haar respectievelijk gebied betrekking hebben en die hoofdstukken \an het ontwerp eer Commissie-Loudon. die haar gebied in bet bijzonder raken, ter behandeling, hetgeen vanzelfsprekend ook met de Commissie voor de budgetten bet geval is. Voorzoover dienaangaan ie eenige duidelijke aanwijzing- is te vinden, mag worden vastgesteld, dat het in ce bedoe- „De toekomst der machine" is de titel van een „sociologische analyse van den modernen tijd", geschreven door den heer L. Hoyack in het Fransch en door hem zelf in het Nederlandsch vertaald. Hen- riëtte Roland Holst schreef er een inlei ding voor. De bedoeling van den schrij ver geeft zij in een paar zinnetjes weer, waarin zij zegt, dat de heer Hoyack „de mechaniseering, of, zooals hij het noemt, het machinisme een absoluut kwaad (acht), omdat het indruischt tegen de cosmische wetten, die alle leven beheer- schen, omdat het de zuivere bronnen verzegelt, waaraan de mensehheid zich door alle eeuwen heen heeft gelaafd en waaruit zij de hoogste wijsheid putte: het besef van het absolute, omdat het de vensters in den mensch dichtmtetselt, door welke hij contact met dat absolute kreeg". De mensehheid is slavin geworden der machine, als zij niet aan die heerschappij weet te ontkomen, zal zii het slachtoffer worden van den ontzaglijken beschavings toestand, dien zij schiep. Maar, aldus de schr., de gruwelijkste gebeurtenissen zul len noodig zijn om de mensehheid tot in zicht te brengen. Wie met deze inzichten wat nader wil kennismaken, vindt daar in de Leeszaal de gelegenheid voor. ling ligt, dat ik/.e (Johiniis&i»onmiddel lijk haren arbeid zullen aanvangen; over de technische vraagstukken haar rappor ten zullen opstellen, zoodat langzaam en geleidelijk een materiaal verkregen wordt, dat eerst in de Aigemeene Commissie, daarna in het plenum der Conferentie zal zijn te behandelen. Zij, die de veelvuldige telegrammen in onze bladen willen volgen, zullen goed doen acht te geven op de phase, waarin een vraagstuk verkeert, om dat oplossing van zoodanig vraagstuk in een ondergeschikte phase neg weinig voor het eindresultaat heeft te beteekenen. Bü de rangschikking der vraagstukken is het vraagstuk eer moreele ontwapening gerekend onder art. 1 van het ontwerp- vedrag, het eigenlijk beginselartikel. Do moreele ontwapening is iets, dat men kan rekenen op zichzelf te staan, maar het is ook een zaak, die nauw samenhangt met de materieele ontwapening. Polen heeft over de moreele ontwapening uitgebreide voorstellen gedaan, overeenkomende met die, welke het ter Assemblée van 1931 reeds aanhangig maakte. Het wil deze mo reele ontwapening door voorgeschreven matiging in de uitingen van de openbare meening, in de pers, in de radio, op school en waar niet. Nu kan men over de moge lijkheid van een dergelijke moreeie ont wapening van gedachten verschillen; men kan zich ook afvragen tot hoever deze zou moeten gaan om niet de vrijheid van spre ken en schrijven aan banden te leggen. Men kan van de oprechtheid der Poolsche voorstellen 'meer of minder overtuigd zijn, dat is ieders goed recht. Echter, het or gaan van de Duitsche Volkenbondsveree- niging begint met deze voorstellen als on aannemelijk te beschouwen, omdat het er uit leest, dat zij elke rechtmatige discussie over de vraag of bestaande grenzen niet dienen te worden veranderd, of minderhe den in een bepaald land niet worden on derdrukt eri dergelijke, voortaan verboden waar zullen zijn. Objectief gelezen, ver zetten de Poolsche voorstellen zich tegen elke hetze, maar voorstellen, die ernstige Ir.lgezonden mededeefin". 210 Ik heb ondervonden dat het goed is om een ot twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol me! een zacht doekje al te vegen. Deze eenvoudige behandeling geelt op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5