ELECTRISCH LICHT ROOZEKRANS CHAMPAGNE PIPER-HE1BSIECK MAHLER-BESSE&CIE VIERDE EN LAATSTE BLAD. BORDEAUX WIJNHANDELAREN Wielrijders, waakt voor uw leven. A t STAUSNItUWS Nationaal Crisiscomité. VIJFTIGJARIG BESTAAN „O. K. K." 22 Maart 1882 22 Maart 1932. AGENTSCHAP DEN HELDER LAATONS PREDIKBEURTEN In HOLLAND5CHE HUIZEN stookt men HOLLANDSCHE KOLEN Fa. H. BOOIJ ZOON Tel. 235 en 479 VAN ZATERDAG 12 MAART 1932 Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Mrt. Z 13 Maan Zon Hoogwater op: oud: 6.19 17.58 6.17 17.59 6.15 18.01 6.12 18.03 6.10 18.05 6.07 18.07 6.05 18.09 sni. 0.18 0.55. 1.44 2.59 4.42 6.13 nam. 0.01 0.36 1.17 2.17 3.49 5.32 6.47 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 12 Mrt18.26 uur Zondag 13 18.28 Maandag 14 18.29 EEN GOUDEN JUBILEUM. 13 Maart a.s. is den scheepmaker P. de Cock 50 jaar als zoodanig op Rijkswerf werkzaam. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 14 Maart tot 21 Maart wordt avond- en Zondagsdienst waarge nomen door H. J. Rootlieb, apotheker, Binnenhaven. TEXEL'S EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING. Wij verwijzen naar een mededeeling van de directie in dit nummer betreffende den geldigheidsduur van couponboekjes. JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Weezenstraat 68. Morgenochtend, om half elf, zal er weel een jeugddienst gehouden worden in de Luthersche Kerk, waarin ds. P. H. Bor- gers hoopt te spreken over: „Eenzaam heid". De orgeliste der kerk, Aafje Kamp, zal een orgelsolo ten gehoore brengen. De dienst is voor iedereen, voor oud en jong toegankelijk. Men zie de advertentie. Nieuwe inzameling. De plaatselijke afdeeling van het Natio naal Crisiscomité wendt zich opnieuw met een circulaire tot het Heldersche pu bliek om medewerking voor het bijeen brengen van gelden ten behoeve van de crisis-slachtoffers. Zooals men begrijpen zal, is regelmatige aanvulling van de kas van het comité noodig, wil het zijn taak knnnen blijven vervullen en nog dage lijks komen aanvragen binnen om steun. Elke bijdrage, hoe klein ook, is welkom; indien men bijvoorbeeld aan het Comité toezegging doet van een wekelijksche gift van 10 cent of een maandelijksche van 25 cent, is dat toch zeker wel een uitgave, die ieder zich kan permitteereri en draagt men op die manier ongemerkt zijn steen tje bii tot leniging van den nood. Want men denke niet, dat ook hier in de om geving niet wordt geleden of dat geen steunverleening in welken vorm ook, noo dig is. Laat ieder dus de hem toegezonden cir culaire met een of ander bedrag invullen en aldus afdragen aan het Comité, en laat het Heldersche publiek nu eens toonen, dat het ook metterdaad wil bijdragen aan de leniging van den heerschenden nood. Het Gironummer van den penningmees ter van het Nationaal Crisis-comité, afd. Den Helder, is 121145. Wjj hebben rei ds een en ander medege deeld over het feit, dat het op 22 Maart a.s. 50 jaar geleden zal zijn, dat onze bekende plaatselijke gymnastiekvereeni- ging „O.K.K." werd opgericht. Dat het tegenwoordig bestuur dit feit niet onop gemerkt voorbij wilde laten gaan, spreekt vanzelf. Het is dan ook een gebeurtenis waarmede wjj de vereeniging „O.K.K." van harte kunnen feliciteeren en, wan neer wij ons niet bedriegen, is de geest kracht van de vereeniging wel van dien aard, dat, wanneer nog een halve eeuw is verstreken, het honderdjarig bestaan gevierd kan worden, hoewel wij daar dan misschien wel niet meer bij zullen zijn. Hieronder laten wij een kort overzicht volgen van het programma, dat het be stuur heeft opgesteld en waarop wy t.z.t., wanneer een en ander successievelijk heeft plaats gevonden, nog wel nader terugkomen. Op 19 Maart vangt; het aan met een daad van piëteit tegenover den gestorven voorzitter, den heer C. S. Jaring, die „O.K.K." langen tijd met zyn beste krach ten heeft gediend. Des namiddags om lu.30 vindt een kranslegging plaats op zyn graf op de algemeene begraafplaats te Huisduinen, terwyl dan tevens de ge denkplaat, die door de vereeniging op zyn grafsteen is aangebracht, zal worden onthuld. Dan volgt om drie uur in Casino een receptie, waar gelegenheid zal zyn de jubileerende vereeniging geluk te wenschen. Des avonds om acht uur begint de jeere-avond, eveneens in Casino, waarde dames- en heerenleden uitvoeringen zul len geven, waarbij zij versterkt worden door een keurkorps van turners en turn sters uit-vereenigingen welke aangesloten zyn by den Turnkring van Hollands Noorderkwartier. Op 22 Maart, den eigenlijken feestdag dus, vindt de algemeene jaarlyksche ledenvergadering in café »Du Passage* plaats, uitsluitend voor leden. Eindelijk zal op 26 Maart een feestavond voor de adspiranten worden gegeven, welke avond wederom in «Casino*, om acht uur, zal worden gehouden. Tot slot deelen wy mede, dat het bestuur zich voorstelt om van den zomer hier een grooten turndag te organiseeren. Getracht zal worden om dan vereenigingen van buiten de stad naar hier te krijgen. Alles by elkaar dus een programma, een heugelijke gebeurtenis als een 50- jarig bestaan waardig, te meer, daar het dan ook 25 jaar geleden zal zyn, dat de dames-afdeeling »Hygiëa« werdopgericht. „VERVULT DE VAKBEWEGING IN DEN STRIJD TEGEN HET KAPITALISME EEN ONDER GESCHIKTE ROL?" Over dit .onderwerp sprak Donderdag avond voor een weinig talrijk gehoor de heer Goudsmit uit Amsterdam. De bijeenkomst, uitgaande van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, werd geopend door Dr. Ketner. De spr. ging allereerst de geschiedenis van de vakbeweging na, die is voortge komen uit het kapitalisme. Zij ontstond in Engeland, waar ook de eerste symp tomen van het kapitalisme ontstonden. In ons land kwam het later; in de eerste helft der 18e eeuw was van eenige industrie hier nog geen sprake. In do 40er jaren der 19e eeuw kwam er eenige verandering in de toestanden hier te lande; in '39 was de eerste spoorweg aangelegd, maar over 't algemeen was men nog huiverig voor de machine. Dat de loonen toen uiterst laag, de ar beidstijden lang waren, spreekt van zelf. Er was een geest van berusting over de arbeiders. Nog in 1861 bestond een vijfde deel der fabrieksarbeiders uit kinderen. Hoe zy leefden een woonden, daarom- j trent bestonden ten hemel schreiende toe- standen. In 1870 bedroegen de inkomsten van een werkmansgezin 6.50 per week; daarvan moest een gezin met drie kinde ren leven. Pogingen werden gedaan zich te ver eenigen; ziekenpotjes, begrafenisfondsen e.d. waren de voorloopers van onze vak- j vereeniging. De oprichting van den eer sten vakbond in ons land, de Alg. Ned.1 Typografenbond, dateert van 1866. De j taak van de vakbonden was allereerst de geesten te wekken en de werkgevers en overheid verzetten zich dan ook met alle 1 kracht tegen de oprichting van deze bonden. Het heeft bijv. tot de 80er jaren geduurd, vóór het wettelijk verbod tot sta king werd afgeschaft. Maar nog moesten Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon ro. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 in den huidigen tyd mocht verliezen, zal zy straks trachten met rente terug te krij gen. Door het zwakke optreden der r.-k. vak beweging is een verplaatsing van onze in dustrie naar het Zuiden ontstaan. Daar naast ontstond sterke concentratie van de werkgeverslionden (Verbond van werk- j gevers), dat sterk reactionair is en zich I tegen eiken wettelyken maatregel ver weert. Er is in het optreden van de arbei- j ;<ers geen eenheid en daartegenover staat bet sterke verzet van de werkgevers. In I hoever zich dit in de toekomst zal toespit sen dient te worden afgewacht. <Er komt 1 by, dat Nederland vrijwel aan de spits l staat der loonen. Er is een concentratie I van bedrijven (kartels enz.), en dit alles vormt een sterke macht tegenover de vak beweging. Tegen die sterke invloeden moet ook krachtig en zoo internationaal mogelijk worden opgetreden. Maar ook internatio naal is die kracht nog onvoldoende. In vrijwel alle landen- hebben zich de de arbeiders uiterst vonrrirhtm t« werk arbeid8rs Politieke macht weten te verove- gaan bii hun nranaLnX i ï.en' maai" medezeggenschap in de bedry- De klassenstrijd was hiermede ontstaan l^langr^ke^actoif' IWh 1S dU ee" en Karl Marx heeft duidelijk de ontwikke ling daarvan voor" komende jaren aange geven, welke inderdaad langs dezen weg is gegaan. Nationaal en internationaal is de vak beweging gegroeid, zoodat tenslotte de werkgever haar moest erkennen. En de krachtige positie der vakbeweging noopte den werkgevers tot tal van consessies: er ontstonden collectieve contracten, enz. Een ander deel van de taak der vakbe weging ligt op politiek en sociaal terrein. Naarmate de techniek voortschrijdt, wor den de risico's voor de arbeiders grooter. Van de regeeringen werden beschermen de maatregelen verlangd en in samenwer king met de politieke party werd geijverd voor allerlei sociale wetten. De regeerin gen werden aldus gedwongen rekening te Er heerscht thans een geweldige chaos: et wordt niet geproduceerd om de behoefte, maar alleen om de winsten. Eenerziids is er veel te veel, waarvan vernietiging van voorraden het gevolg is. Spr. geeft daar van sterke staaltjes, die bewijzen, dat de kapitalistische productiewijze oj> wanho pige manier in elkaar zit en het een wel daad voor de maatschappij zou zjjn daar oi'de in te brengen. De vakbeweging kan hierop sterken invloed uitoefenen. Dat kan alleen bii sterke toename nationaal er; internationaal. De wetgever kan hier zeer veel doen. De vakbeweging en de arbeidsbeweging zün op het oogenblik nog niet rijp voor baar taak. Het N.V.V. telt slechts pl. m. gen werden aiaus gedwongen reKening te |3 houden met de wenschen en verlangens s (/2 milll0en)- en dl* half nulhoen is nouaen met ae venscnen en venaimens nog maar egn derde Vfln he{ gantal vali(Je Uw lichtinstallatie leggen met Ie klas materiaal tegen uiterst LAGEN PRIJS. WESTSTRAAT 7 9. I den niet, dat zy ook verplicht waren aan de politieke eischen tegemoet te komen. De oorlog heeft daarin veel verandering gebracht: men is nu tot inzicht gekomen arbeiders in ons land. En de s.d.a.p. telt ook neg slechts een 70 a 75.000 tal arbei ders. Socialisatie moet, naar het woord van Troelstra, beginnen bii de arbeiders zelf. van de belangrijke rol der vakbeweging. Desticht^ ZsthuutTow Avbei Seïïten 8PSSagTnTwet j £rx d"t dTvakbevt ^n^t^t^en^wfen^zii^rdet^ver genoeg sing in den strii:1 0,11 een beter bestaan munist I-gen, uien zy niet at - een aanvullende rol heeft te vervullen, is ftat. men de beteeken is van de ersa- bewaai"heid, maar de taak der vakbeweging nisaties erkende, bewijst het zitting nemlii tge^liTkte\iak dus0neerendGeen °n" van de arbeiders in het Kon. Nat, Steun-1 uei£esciiiitte taak cus! comité! In alles wat verder op wetgevend Discussie Van de gelegenheid' tot gedaohtenwisse- van het kapitalisme (militairisme aller- üug werd door eenige aanwezigen gebruik eerst) niet ongemoeid werden gelaten door gemaakt. de groeiende vakbeweging, spreekt van- De heer Tuk vraagt of niet door de tot- zelf. Maar nog in 1917 wilde men van. die standkoming van collectieve arbeidscon- bemoeiingen niets weten; eerst in de sta- tracten verdere klassenstrijd is buitenge- tuten van 1929 van het N.V.V. werd zeer sloten, terwyl de concentratie in de be- nadrukkelyk vastgelegd, dat de vakbewe- drijven zal meebrengen een permanente ging óók tot taak heeft te stuwen naar werkeloosheid. gebied geschied is, zien wy den invlced eer vakbeweging. Dat ook de uitwassbn een betere samenleving. Zy is niet meer tevreden met louter verbetering van ar beidsvoorwaarden. In het vredesverdrag van Versailles werd met den groeiend en invloed eer ar- waar gesproken wordt van het „uit de we reld helpen der ellende en werkeloosheid". Het lijkt op het oogenblik of we er verder van afstaan dan ooit, maar het beginsel is althans vastgelegd. Het Internationaal Arbeidsbureau te Genève werd opgericht, en de leiding is in handen van de vakbeweging. Ook in de Ontwapeningscommissie van den Volkenbond zitten de vakvereenigin- gen. Ook in ons land zyn symptomen van den groeienden invloed eer vakbeweging. In tal van staatscommissies is de vakbe weging doorgedrongen, maar tevens be grijpt men, dat zij meer en meer op poli tiek terrein komt, en daar invloed uit oefent (ziekteverzekering e. du). De radi- De heer G1 a s e r brengt die belangrijke vraag ter sprake, of de belegging van de enorme kapitalen der vakbeweging in ka pitalistische bankinstellingen wel de juiste is. Zou het niet beter zijn daarvoor zelf beidersbeweging rekening gehouden, -moderne fabrieken e.d. op te richten, waardoor wy ons economisch meer onaf hankelyk maken? De heer Smit h bespreekt het afwij zend standpunt indertijd van Wijnkoop en vroeger Domela Nieuwenhuis inzake het stemmen bij een sociale wet, en wijst daar tegenover op de houding der party in den Hoogen Raad van Arbeid. De heer Reus vraagt in welke mate aan dé glasindustrie te Leerdam mede zeggenschap is gegeven. Antwoord. De spreker beantwoordt de gemaakte opmerkingen. De opmerking van den heer Tuk is op zichzelf juist, maar het voor deel van een collectief contract is, dat een cale eischen van de s.cLa.p. premievry periode van rust ontstaat waardoor de ar- pensioen konden niet worden verwe- beiders zich beter voor nieuwen strijd kan zenlijkt en een compromis met behulp van de vakbeweging kwam tot stand. De poli tieke partij moest op haar beurt de bakens verzetten en rekening houden met de vak beweging. De belangen van politieke partij en vakbeweging groeien dus naar elkaar toe en zoo is men er toe gekomen deze samenwerking te reglementeeren: een al gemeene Raad werd ingesteld. Wat is de taak van die vakbeweging in de naaste toekomst? Dat was de vraag, die de spr. in het twee ie deel zijner rede beantwoordde. Zy zal allereerst natuurliik op den inge slagen weg voortgaan betreffende verbete ring van arbeidsvoorwaarden, en wat zij toerusten. Maar de klassenstrijd wordt er niet door beteugeld, hii verplaatst zich al leen naar politiek terrein. Dat er wer keloosheid en ontmoediging ontstaat bij een crisis is een algemeen verschijnsel. Maar dat beteekent niet, dat de toestand voor de arbeiders slechter wordt, in tegendeel. Nieuwe behoeften voor den ar beider zullen ontstaan, die weder arbeid zullen geven. Beieggen van het groote vermogen der vakvereenigingen. Hiervoor wordt in het Vakverbond regelmatig van gedachten ge wisseld., met name over de mogelijkheid van de stichting van een eigen arbeiders- bank. Of het te verwezenlijken is, is een j moeilijke vraag. Beheer en rendabel ma ken vereischt de medewerking van andere kapitalistische organisaties, die uit den aard der zaak zoo'n onderneming boy cotten. Men tracht dus op andere wyze in de bedriiven door te dingen. Den heer Smith antwoordt spr., dat tus- schen de hmiding van den Hoogen Raad en die van Domela Nieuwenhus en Wijn koop een groot verschil bestaat en zet dat nader uiteen. Den laatsten debater antwoordt spr. het niet te weten; het schijnt wel gunstig te zyn beoordeeld, maar of medezeggenschap volledig is doorgevoerd, kan spr. niet zeggen. Dr. Ketner sloot met een dankwoord aan spr. en pers de bijeenkomst. POLDER „HET KOEGRAS". Vergadering van Hoofdingelanden op Vrijdag 11 Maart, des namiddags lialf 2, in „Bellevue". Aanwezig de dijkgraaf, de heer Jb. J. Verfaille, de heemraden D. Sleutel, D. Vries, Grin en C. Dito, alsmede de hoofd ingelanden G. W. Jimmink, F. Visser, C. Tromp, C. Hooeschagen, Jb. Blankman en Roozen. Met kennisgeving afwezig de heeren C. Hoogschagen Az., Zegers, jhr. Laman Trip en Van den Berg. De heer Verfaille opent de verga dering, er ziin leedwezen over uitdruk kende, dat op deze belangrijke vergadering bet bezoek zoo slecht is. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld, waar na aan de orde is de vaststelling der Begrooting 1932. Uitgaven. Volgno. 18. Nadeelig saldo 1930 40S7.45. Volgnos. 1921. Jaarwedden der leden van het bestuur 1050. Deze bedragen zyn weder tot hetzelfde bedrag uitgetrok ken als-Verleden jaar. Uitvoerig wordt van gedachten gewisseld over den post presentiegelden en vergoeding van reis kosten 100). De heer Visser maakt er bezwaar tegen, dat aan sommige leden wel, aan anderen geen vergoeding wordt toegekend. De Voorzitter licht dit toe. Destijds is besloten aan leden, buiten den polder wonend, vergoeding van reis kosten te geven. Andere leden zijn het met den heer Visspr p"vis; de heer Jim m i Uk wil geene vergoeding uitkeeren. Tenslotte wordt, na ampele discussie, een voorstel- Visser verworpen en de post gehandhaafd. Volgno. 2325. Jaarwedden en loonen van ambtenaren, beambten en werklieden 3854. In verband met het beëindigen van de arbeidsovereenkomst met den heer H. G. Th. Mann op 1 Januari j.1. en het voor- loopig niet benoemen van een nieuwen titularis, acht het bestuur voor eventueele technische hulp een bedrag van 100 vol doende, zoodat deze post met 400 wordt verlaagd. Post 25: Jaarwedden voor de vaste werklieden 3546. Het bestuur acht thans de tijd gekomen den duurtetoeslag van elk der vaste arbeiders met 2 per week te verminderen en te brengen op 4 per week. Waar, door het voorloopig niet aanstellen van een opzichter, de voor man meerder administratief werk krijgt en H. Stompedissel tot volle tevredenheid van liet bestuur de functie van voorman verricht, stelt het bestuur voor, het loon van dezen laatste als voorman met 1 te verhoogen. De bedoeling is, om bovenver melde verlaging met 1 Mei a.s. te laten ingaan en het loon van Stompedissel op dien datum te verhoogen. Volgno. 26. Aan pensioenbijdragen en inkoopsommen voor pensioen is geraamd 919.88; aan huishoudelijke kosten (Volg nummers 27—29) 450, aan andere admi nistratieve kosten 995. In verband met het ontslag .van den opzichter is de post vergoeding aan technische hulp met 75 verlaagd en gebracht op 100. De posten Aanleg en 'onderhoud van werken (volgnos. 47—49) zijn uitgetrokken Zondag 13 Maart 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »Zie, de mensch!* (Joh. 19:5) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Onderwerp: »De Kruisweg* Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meynen Bediening H. Avondmaal. 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar Bediening H. Avondmaal. 's Avonds 6 uur, Ds. Tollenaar Dankzegging H. Avondmaal. Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Gewone dienst. 's Avonds 6 uur, Ds. Meynen Dankzegging H. Avondmaal. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stoengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. G- W. Alberts, van Schiedam. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u. Ds. P. H. Borgers Jeugddienst. Onderwerp: «Eenzaam heid». Orgelsolo. 's Avonds 6.30 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: Mij dorst* Donderdag 17 Maart nam. 8 uur Deutscher Verein. Schwester Chr. Glassinger Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Paimstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. R. C. W. J. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). J Passie Zondag 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, kerkdienst, Lijdens overdenking. Past. Th. Moleman Leger des Hells. 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen komst, Julianapark. 's Avonds 8 uur, samenkomst. Kerk van Jezus Christus, (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté naar de bedragen van het vorige jaar 2100), insgelijks de posten Onderhoud sluizen, bruggen, enz. 850). Voor Wegenonderhoud is uitgetrokken in totaal 12.900. In de toelichting wordt hieromtrent gezegd: Voor een belangrijk deel zyn de uitge trokken bedragen noodig voor de. verdere afwerking van den Strooweg en den weg van den Middenvliet naar de Doggers vaart. Verder ligt het in de bedoeling om den weg langs den Zanddijk, de zuidkant van de Callantsoogervaart en de vorige jaren langs enkele wegen aangebrachte verbreeding, opnieuw te teren. De toestand, waarin de wegen overi gens verkeeren, is gunstig. Het laat zich aanzien, dat binnen af- zienbaren tyd het onderhoud zich uitslui tend tot strooken op het wegdek zal be palen. De verdeeling van dit bedrag van 12900 is als volgt.: Onderhoud der wegen 2000, aankoop grint en basalt 3250, lossen en vervoeren 750, aankoop en onderhoud van gereedschap voer de wegen 800, onderhoud van het plantsoen te Ju- lianadorp 100, aankoop van teer, bristar, enz. 6000. De Lasten en recognities, door den pol der te voldoen, bedragen in totaal 99, rente op loopende leeningen 652.50. Artikel 59 van de Motor- en Rijwiel- wet zegt: „Een rijwiel, waarmede tusschen een half uur né zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang over een weg of een rijwielpad wordt gereden, moet voorzien zijn van tenminste ééfl lantaarn, die voorwaarts een helder wit licht uit straalt, en, aan de ach t er zij de, van een lantaarn of verticaal ge plaatsten reflector, die ach terwaarts een rood licht uit straalt onderscheidenlijk, by beschenen worden, daarop val lende lichtstralen duidelijk rood terugkaatst....". Weet u, wot er nog moet staan achter deze laatste woorden? „in de richting, van waaruit de reflector beschenen wordt." Maar dat staat er niet en daarom is dit artikel betrekkelijk waardeloos. Wanneer men tenminste de resultaten van het wetsartikel op den weg ziet, be merkt men, dat de regeling absoluut on voldoende is. aarom moet er volgens de wet een reflector op de fiets zitten? Om te maken, dat men op ferooten afstand dooi- het roode kaatslicht wordt gewaarschuwd, dat daar iemand op de fiets voor u uil rijdt. En wat is de practijk? Dat men in 9 van de 10 gevallen eerst de fietsrijder en daarna of h e e 1 e m a a 1 niet den reflector ziet. Hiermee is eigenlijk alles gezegd. Ieder automobilist weet het en heeft het ondervonden: Rustig glijdt de wagen door den donkeren avond; behaaglijk spint de motor zijn lied van beheerschte kracht. Het gladde, zwarte wegdek weer kaatst de lichten van tegenliggers, sche pen, huizen, lantaarns. De bestuurdei staart recht vooruit in den nacht, zijn handen liggen rustig op het stuurwiel. Plotseling! Instinctmatig vliegen zijn voeten naar koppelings- en rempe- Maar het kan immers wel anders; het kan zelfs heel gemakkelijk anders; het is een kwestie van hoogstens een paar kwartjes. Hoe komt het dan, dat de wielrijders zoo roekeloos hun leven wagen door het rijden met een onvoldoenden reflector, want ik overdrijf stellig niet, als ik het aantal slachtoffers van den reflector alleen voor ons kleine land op minstens tien per jaar reken en het strekt tot eer van onze automobilisten, zit en dan zit er toch werkelijk zoo'n on- gelukikg ding op. Kaatsen die dingen dan op den weg het licht van de autolan taarns niet terug! Jawel, maar alleen in de richting van de koeien en schapen in de wei, niet in de richting van den automobilist, van wien het licht en ook het gevaar komt. Ze werken als een gewone vlakke spiegel. 011- Onkunde van den fietsrijder kunde van den rijwielhandelaar. Onkunde, die maakt, dat nog altyd worden verkocht en gekocht de reflector- daal en grijpen zyn handen het stuurdat het er geen honderd zyn. klemmend vast. Vlak voor hem twee, Minstens tien medeburgers den dood drie fietsrijders naast elkaar, arbeidersingejaagd door. onkunde, in donkere kleeding, die „huistoe" gaan Niets heeft den automobilist gewaar- schuwd, tot op het laatste oogenblik uit veiligheidsoogpunt veel te laat een bewegende klomp op een pedaal, een tjes van dit modei, liohtglimp op een leerjas, een broek met. kalk- of modderspatten, een pakje ach- terop of iets dergelijks zijn aandacht moet vestigen op de fietsrijders, die voor hem op den weg zijn. En als het ongeluk wil, dat juist op dit oogenblik het licht van een tegemoet komende auto den chauffeur min of meer verblindt, dan is de kans, dat hy den kleinen lichtglimp op kleeding of fiets vóór hem ziet, ongeveer nihil. Dan wordt er beslist tusschen leven en dood in minder dan 1/10 seconde, dan hangt het leven van medemenschen af van j „roosje meer of minder gesleten zijn van een voorband. Is dit niet verschrikkelijk! En kon het niet anders, ja, dan bleef het even verschrikkelijk, maar dan ston Niets van het op den reflector ge worpen licht wordt naar den autobestuur der teruggekaatst. Wat ik zei van de fietsers, geldt ook voor handkarren en boerenwagens, waar meestal ook van die prachtstukken op zitten. Men ziet ze niet. Zyn er dan geen goede reflectors? Zeker wel en zelfs meer dan één soort. Ten eerste het model van figuur 3, hel geslepen aan den voorkant, van achteren vlak en van binnen met een spiegelend stukje blik. Dat zijn de dingen, die in de étalage het meest schitteren en die men op den den we machteloos, dan gaf het niet, al, weg nooit kan zi en; men zou erop praatten we er over. zweren, dat op die fiets geen reflector Nemen we liet geval, afgebeeld 111 figuur 2. Twee fietsers worden besche nen door het licht van de autolampen. Fietser I heeft zoo'n verkeerden reflec tor. Het teruggekaatste roode licht gaat in de richting P en Q. dus terzijde van den weg, maar niet naar den bestuurder B in de auto. blikken driehoekje met de 3 roodo „zuurtjes En ten tweede het nog betere model van figuur 4, glad en heel weinig bol (bijna vlak) aan de buitenzijde en van binnen geslepen in een groot aantal (24) 3-zydige pyramiden. Als het licht er in kaatst, krijgt men het figuurtje te zien van figuur 4 b. Waarom zijn deze modellen goed? Omdat zy het licht terugkaatsen in do richting, vanwaar het licht komt. Het licht komt v a n de auto, het wordt teruggekaatst naar de auto en zoo is het goed. h 3 Nu moet men niet denken, dat natuur kundig de opgave zoo gemakkelijk is om een vorm voor het glaasje te ontwerpen, waarbij aan den eisch: Terugkaatsen in de richting vanwaar het licht komt voldaan wordt. l-C Ja, was de reflector rechthoekig op den lichtstraal geplaatst, dan was een eenvou-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9