Tragisch einde van Zwedens Lucifersmagnaat. Ernstig ongeluk te Utrecht. Ernstige opstand in Mantsjoerije. Hoogachtend, LUCHTVAART Postvluchten van en naar Indië. TWEEDE KAMER. Ingezonden China en Japan. En de natuur gaat door. Bruisend schiet het leven uit en doorstroomt het al. Hoog, meterhoog schoten de bruinvis- sehen uit het water op, jachtend vermoe delijk achter de haringen, die snelden naar de paaiplaatsen om daar aan hun levens functie te voldoen. Dat was een schitterend gezicht om deze talrijke duikelaars telkens en tel kens hoog boven het zeevlak te zien uit schieten om, in een geweldige salto motale, weer neer te plonsen in hun element. Ook daar de afbraak, maar, volgens de regels der natuurwetten, geheel logisch. Niet om een natuurtegenstrijdig systeem op te bouwen en dat dan te gaan ver heerlijken als het meest natuurlijke. Maar hier de afbraak, die noodig is ter bestendiging van het leven, want denk "dat door, dan komt ge in de einde loosheid, waar de oerkracht aller dingen aanwezig is. Hier geen macht over anderen, die ver uitgaat boven het bevredigen van de nooddruft, maar hier slechts de voor ziening in nooddruft, niet meer, niet minder. Zou nog eenmaal de tijd aanbreken, dat ieder individu, naar aanleg en be hoefte, zijn bestaan zal kunnen lijden, In het huis van bewaring heeft verd. psychische stoornissen gehad, welke over eenstemming vertoonen met vroegere aberra-psychische. Het rapport zegt, dat verd. edurende het plegen van het feit in een zoodanigen abnormalen affect toestand verkeerde, dat bezonnen overleg op dat oogenblik was uitgesloten. Het ontstaan van den affect-toestand moet worden toegeschreven aan den minder waardigen geestelijken aanleg. Verdediger van verd. is mr. M. E. Hepkema. Dr Mieremet te Groningen als getuige gehoord, verklaarde het lijk van mevrouw A. onderzocht te hebben. Alles wees op dood door verdrinking. Voor dezen des kundige heeft verdachte het gebeurde ge reconstrueerd. Verdachte moet z'n vrouw bij de polsen onder water hebben getrok ken en net zoolang onder water hebben gehouden tot zij was verdronken. Getuige was er bij, dat verdachte een verklaring van het gebeurde aan den rechtercom missaris gaf. Dit verbaal werd vrij vlot in conversatievorm en zonder groote op gewondenheid door verdachte gedaan. De veldwachter de Groote, die gewaar schuwd was, verklaarde ds. A. ten hui^e van zijn schoonmoeder aangetroffen te hebben. Ds. A. zeideIk heb iets vreese- zonder noodeloos iemand anders dwars I lijks gedaan, en vertelde hem, dat hij te zitten? Slechts het bestaansrecht, zoo- zijn vrouw had vermoord. De veldwachter als dat in de natuur is, maar geen noodelooze vernietiging. Geen overdaad, maar genoeg voor nooddruft. Schilvers vallen er, nieuw leven schiet door, kaf en koren bloeien op. De tijd van schifting is nog niet gekomen Die tijd wordt bepaald door de Macht, die alles beheerscht. Gods molen maalt langzaam, maar zeker. Robinson. Binnenland. Twee dooden. Zaterdagavond heeft op den Amster- damschestraatweg te Utrecht bij- den spoorwegovergang een uit de richting Amsterdam komende auto, waarin drie heeren en twee dames zaten, twee per sonen, een ö6-jarigen man en een 59-jari- ge vrouw, die den weg zouden oversteken, overreden. De vrouw, een weduwe, was bijna terstond dood. De man werd in zorg- wekkenden toestand naar de rijksklinie ken ter plaatse gebracht, waar hij gister middag is overleden. De bestuurder, een 24-jarige Utrecht- sche student heeft wel getracht de men- schen te ontwijken, doch had zijn vaart niet verminderd. Zijn snelle rijden had even te voren reeds de aandacht van een politie-agent getrokken. De lijken van de beide slachtoffers zijn, ten behoeve van het gerechtelijk onder zoek, in beslag genomen. DE DOOD ONDER EEN AUTO. Op een erf aan den Sloterdjjkermeer- weg waren Zondagmorgen een monteur en een chauffeur bezig een auto te herstel len. Opeens sloeg de wagen om en kwam op den monteur terecht. Toen de 23-jarige monteur bevrijd was, bleek hij reeds te zijn overleden. De chauffeur had geen let sel gekregen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Reeds vier maal In dezelfde zaak Ingebroken. Zondagnacht hebben surveilleerende agenten in de zeepfabriek van de firma W. aan de Persoonshaven te Rotterdam, 2 mannen op heeterdaad betrapt, toen zij bezig waren in de fabriek in te breken. Reeds hadden zij fleschjes eau de cologne, hals-sieraden, armbandhorloges, vulpot- looden, manchetknoopen, e.d. klaar gelegd om mee te nemen. De mannen zijn aan gehouden en opgesloten. Het bleken de 22-jarige electricien J. P. K. en de 19- jarige havenarbeider M- v. C. te zijn. Er is in dezelfde fabriek reeds 4 maal, kort na elkaar ingebroken. De aangehou denen hebben bekend ook deze inbraken te hebben gepleegd. KANTOORLOOPER AANGERAND. Omtrent den Zaterdag te Doetichem gepleegden aanval op den kantoorlooper van de emaillefabriek Beccon meldt men ons nader, dat de dader bij het verhoor iedere inlichting weigert. De politie speurt ijverig naar een koffertje, dat de aanrander bij zich heeft gehad. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat een hand langer d;t koffertje in veiligheid heeft gebracht. H., de aanrander, wordt vandaag ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is enkele jaren geleden op de fabriek der firma Beccon werkzaam geweest. ZIJN VROUW VERMOORD. De predikant, die bij Ameland zijn rouw in zee zou hebben ver dronken, staat terecht. oor de rechtbank te Leeuw:ax-den stond gisteren terecht ds. J. L. A., 48 jaar predikant te St. Anna Termuiden, thans gedetineerd. Hem is ten laste gelegd, dat hij opzettelijk en met voorbedachten rade zijn echtgenoote Jitske Spoelstra van het leven heeft beroofd, door met haar in zee bij Ameland te gaan baden en vervolgens haar onder water te trekken en te houden tot zij door verdrinking was overleden. Er waren 14getuigen gedagvaard,onder wie prof. dr. Wierstna. Te zamen met wijlen dr. I-B. Westerhuis te Leeuwarden heeft dr. Mieremet een rapport ingediend, dat concludeert, dat verdachte vlak vóór en v ak na de strafbare handeling psv- wS16 ^n^ünselen heeft vertoond, w Ike weliswaar het hpïnnnon /iu.j... niet stelde hem op transport naar Rottevalle Verdachte vertelde hem nog, dat zjjn vrouw hem herhaalde malen verweten had dat zij geen kinderen hadden en hem in verband hiermede gedreigd had on trouw te worden. Toen wij samen in zee gingen op Ameland is bij mij plotseling een opwelling opgekomen om haar te vermoorden, aldus verdachte. Hij zegt verder, dat hij en zijn vrouw heel gelukkig samen waren en veel van elkaar hielden. Alleen de kwestie van het kind vertroebelde nu en dan hun geluk. Verdachte en zijn vrouw waren in Juli van het vorige jaar op Ameland. Dien morgen, terwijl zij naar het strand gingen, werd over een week van schei ding gesproken. Plotseling werd verd. verschrikkelijk beangst. Hij dacht weer aan haar bedreigingen, die nu spoedig zouden worden uitgevoerd. Zij gingen in zee. De angst van den verdachte nam toe. Dit zou het einde van hun beider geluk beteekenen. Verd. bad, maar, zoo zeide hij, het was geen gezond gebed, het was een angst gebed. Plotseling zag hij, in een hallu cinatie een blauw licht. Hij dacht, dat het God was en dat deze hem beval zijn vrouw te dooden, opdat haar zuiverheid bewaard zou worden. Verdachte wordt verder nog in den breede over de kwestie der hallucinatie ondervraagd. De deskundige, professor Wiersma, zegt, dat verdachte zeer zeker in affect toestand heeft gehandeld. Men kan ver dachte echter niet gelijkstellen met een geestelijk normaal mensch. De deskundige beschouwt hem voor deze daad als ontoerekeningsvatbaar. Het zal het beste zijn, dat verdachte in een krankzinnigengesticht wordt opgenomen en na afloop hiervan ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Dood in zijn woning te Parijs gevonden. De Zweedsche luciferskoning Ivar Kreuger heeft, naar uit Parijs wordt ge meld, met een revolver een eind aan zijn leven gemaakt. Uit de omgeving van Kreuger wordt medegedeeld, dat de daad moet worden toegeschreven aan den bo- venmenschelijken arlieid, dien Kreuger in de laatste maanden heeft verricht. Reeds gedurende zijn verblijf te New-York ble ken de zenuwen van Kreuger niet tegen de vermoeienissen bestand en ziin toestand gaf ziin medewerkers daar al reden tot groote bezorgdheid. Zaterdagmorgen vond men den lucifers koning dood in ziin Parfische woning; een revolver, waarmede hii zich in het hart heeft geschoten, lag naast hem op het bed. In een afscheidsbrief heeft Kreuger me degedeeld, dat hii zich niet tegen de crisis- zorgen opgewassen voelde. De Zweedsche regeering beschouwt den dood van Ivar Kreuger als een nationale nip. Zaterdagavond is een speciale ka binetszitting gehouden, om te beslissen I welke maatregelen moeten worden ge nomen. Toen Ferrander, een lid van de directie der Zweedsche lucifersmaatschappij, het bericht van den dood vernam, stortte hii ineen en was op slag dood. Veel heeft Kreuger bijgedragen tot de ontwikkeling van Zweden, aangezien het door hem ongebouwde wereldconcern een zeer grooten stimulans heeft gevormd voor de uitbreiding van Zwedens economische belangen gedurende het laatste decennium. Het overlijden van Kreuger zal dan ook niet nalaten een ingrijpenden invloed uit te oefenen op het economische leven van Zweden. De indruk ln Engeland. De bladen wijzen erop, dat Kreuger geen avonturier was, doch dat de betreurens waardige daad alleen moet worden toege schreven aan het falen van de nauwkeu rige Een diplomatieke te Sjanghai. conferentie Maandagavond heeft op het Engelsche consulaat een belangrijke conferentie •vclj aail plaats gehad, waaraan de diplomatieke berekeningen tengevolge van de eco- vertegenwoordigers van Engeland, rrank- nomische depressie. De „Times" verklaart, dat nu zal bUi- ken hoe rot het geld- en credietwezen van deze maatschappij is. De „Daily Telegraph" deelt niec-e, dat geen Engelsche banken worden getroffen. Het requisitoir. Het O.M. waargenomen door mr. VVas- senbergh, kan zich niet vereenigen met de verklaring van verdachte, dat hij in een vlaag van godsdienstwaanzin heeft gehandeld. Verdachte is niet een geheel normaal man. Hij is in 1910 een tijdje in een gesticht verpleegd geweest en deed dingen die een normaal man niet zou doen. Wel is hij verminderd toerekenings vatbaar en heeft hij gehandeld in affect toestand, maar geheel vrijuit gaat hij niet. Zijn affecttoestand is een gevolg geweest van toorn. Verdachte is een impulsief man en gaarne geneigd tot weldadigheden. Rekening houdend met de mentaliteit van verdachte, vorderde het O.M. wegens moord tien jaar gevan genisstraf, zoo mogelijk door te brengen in een bijzondere gevangenis. De verdediging. De verdediger mr. M. Hepkema is het eens met de deskundigen; Verdachte moet naar een gesticht worden overge bracht, ter beschikking stelling van de regeering subs. een voorwaardelijke straf, met als bijzondere voorwaarden, dat ver dachte zich onder psychiatrisch toezicht stelt. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op 23 Maart. V. D. meldt nog het volgende uit Parijs: Kreuger was Vrijdag uit Amerika, waar hij twee maanden was geweest, te Parijs aangekomen. Zaterdagochtend om elf uur zou hij, ingevolge een afspraak, een zake lijke bespreking houden met den heer Litoran. De Zweedsche financier liet ech ter op zich wachten, zoodat Litoran on rustig werd en de secretaresse van Kreu ger waarschuwde. Toen bleek, dat de deur van de slaapkamer van den luciferskoning gesloten was en dat na herhaald kloppen, niemand antwoordde. Men brak de deur open en vond Ivar Kreuger geheel gekleed op zijn bed liggen. Naast hem lag een re volver. De onmiddellijk gewaarschuwde dokter stelde den dood tengevolge van een schot in het hart vast. Op de tafel naast het bed vond men een aan den heer Litoran gerichten brief, waarin, naar verluidt, Kreuger verklaar de, dat hij tevergeefs genezing gezocht heeft van een zware ziekte en derhalve besloten had uit dit leven te scheiden. De doctoren, die hij in Amerika geraadpleegd had, hadden hem geen hoop op genezing gegeven. Deze brief bevindt zirii in han den van de politie. Een medewerker van Kreuger heeft tegen een redacteur van de „Matin" ge zegd, dat inderdaad het bankroet van zijn schuldenaars de ruïne van zijn stelsel ver oorzaakt heeft. Men heeft ontdekt, dat Kreuger Zater dagochtend de revolver heeft gekocht waarmee hij dadelijk daarna een eind aan zijn leven maakte. Een van zijn zusters is al per vliegtuig uit Zweden aangekomen. Vandaag werd Kreuger's broer verwacht. Het lijk zal naar Stockholm worden overgebracht. DE CONTINGENTEERING VAN TEXTIELGOEDEREN EN SCHOENEN. Bij de Tweede Kamer zjjn ingediend wetsontwerpen tot regeling van den in voer van tcxtielgoederen en schoeisel, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de Crisisinvoerwet 1931, waarbij onver wijlde indiening van wetsontwerpen, tot goekeuring van genomen contingentee- ringsbesluiten, is voorgeschreven. De Kon. besluiten tot beperking van den invoer van tcxtielgoederen en schoei sel dateeren vafi 5 Februari. VERDERE VERLAGING DER RIJKSSALARISSEN Plannen der commissie-Welter. De onmiddellijke tot de débacle. aanleiding Buitenland. ONTZETTENDE DRAMA OPERA-ZANGERES. VAN ltswaar het bezonnen overle<» "itsloten, maar toch in verband met z jn minderwaardigen geestelijken aanleg abnaruual moeten worden «pgevat. Door dalende lift onthoofd. Een bekende operazangeres te Parijs, mlle. Abozio, is Zaterdag op vreeseljjke wijze om het leven gekomen. Zij meende te hoeren, dat er aan haar woning gebeld werd, opende de deur en boog zich, daar zij niemand zag, over den liftkoker om te zien, of de lift naar boven kwam. Op dat oogenblik kwam de lift echter juist naar beneden en scheidde de ongelukkige kun stenares het hoofd van de romp. DE GEVAARLIJKE BERGSPORT. Een toerist uit Berlijn en een gids uit Tirol zijn bij een bestijging van de Mönch verongelukt. Er is een reddingskolonne van Grindelwald vertrokken om de veron gelukten te zoeken. TWINTIG MAN BEDOLVEN. Op één na allen gered. Uit Güchenbach bij Saarbrücken wordt gemeld, dat rijdag bij het graven naar kolen twintig personen bedolven zijn. Op één man na, die gestikt is, zijn allen ge- rGCl. EEN VEETE UITGEVOCHTEN. Twee dooden. I e Poelleite bij Maagdenburg zijn twee broers, landarbeiders aan het vechten ge raakt met twee andere arbeiders, met wie zjj reeds lang een veete hadden. Hun tegenstanders hebben zij neergeschoten, e een was op slag dood, de ander be- resteerd.°rt daarop* De bl0ers zÜn gear- Oe „Times" meent te weten, dat de on middellijke oorzaak van de moeilijkheden, waarin liet Kreuger-concern kwam te ver- keeren. is geweest het feit, dat op 1 April ongeveer 6Yi millioen pond sterling bank- credieten zou vervallen. Kreuger heeft ver geefs geprobeerd dit bedrag alsmede de noodige bedragen voor het uitkeeren van eenige dividenden, bijeen te krijgen. Er zouden reeds overeenkomsten zjjn getrof fen om het Kreuger-concern zoover tege moet te komen als noodig zdu zijn ge weest. Volgens een bericht uit Stockholm wa ren het zuiver totale Zweedsche verplich tingen, die tot de kasmceiljjkheden van de groep hebben biigedragen. De Skandina- viska Kredit A.B. moest b.v. eind Maart Kr. 126 millioen aan de Zweedsche Rijks bank terug betalen, waarvóór Kreuger zich persoonlijke garantie had gegeven. De indruk te New York. Zaterdag zijn de fondsen van Kreuger Toll in groote hoeveelheden op de markt geworpen nog eer de berichten over den dood van Kreuger, die eerst na het sluiten van de beurs bekend werd, waren binnen gekomen. De verkoopen bereikten onge veer een vierde van den geheelen omzet. Omstreeks 165.000 stuks Kreuger-aandee- len werden tegen een koers verhandeld, die aan het slot iets onder den koers van den dag lag. "New York Tirws" zect. dat men in YVallstreet er nauwelijks aan twijfelt of Kreuger zou, wanneer hü nog eenige uren langer had geleefd, genoodzaakt zijn ge weest, zijn fondsen op groote internatio nale schaal te verkoopen. Ongeveer 2H millioen van deze aandeelen zijn in de laatste 12 maanden uit Europeesch bezit in de handen van de Amerikanen overge gaan. Gedurende zjjn laatste bezoek in al 1 street heeft Kreuger getracht, op elke woze de noteerine-en van zijn fondsen te handhaven. De Indruk ln Zweden. De geheele Zweedsche pers staat ook Zondagavond onder den indruk van den dood van Ivar Kreuger. Over de gevolgen voor het Kreuger-concern en het Zweed sche economische leven loopen de opvat tingen ver uiteen. Men is algemeen van opinie, dat een psychologische reactie op de beursnoteering der Kreuger-papieren onvermijdelijk is. Alle Zweedsche dagbladen wijden be schouwingen vol sympathie aan de figuur Ivar Kreuger. Naar verluidt heeft Kreuger reeds jaren «rieden levensverzekeringen „De Telegr." schrijft: Wij deelden dezer dagen reeds een en ander mede over geruchten in zake ver dere salarisverlaging en andere bezuini gingsmaatregelen, naar aanleiding van eventueele voorstellen der comniissie- Welter. Het orgaan van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst meldt thans, dat de genoemde com missie voorstelt salarisbesparing van 10 a 12 te bereiken door o. m. salarisver laging, op wachtgeldstelling en ontslag. De commissie zou alvast in overweging ge ven in het vervolg geen tijdelijke ambte naren en arbeidscontractanten dan bij ge bleken noodzakelijkheid meer vast aan te stellen. MOND- EN KLAUWZEER. Op verscheidene boerderijen in de Betuwe komt mond- en klauwzeer voor, hier en daar zelfs kan men reeds aan nemen, dat de ziekte tamelijk-algemeen is. Het mond- en klauwzeer heeft in korten tijd snelle vorderingen gemaakt; het be- teekent voor de veehouderij, die toch niet rooskleurig mag worden geacht, een nieüwe zorg. UIT HET MIJNBEDRIJF. Overeenstemming bereikt. In de gisteren gehouden vergadering der contact-commissie voor het mijnbe drijf heeft men ten opzichte van de ver laging van de loonen overeenstemming bereikt. Het bemiddelingsvoorstel van den R.-K. Mijnwerkersbond werd door de di recties aanvaard. Dit voorstel houdt, zoo als gezegd, in, dat de mijnwerkers de 10 pet. loonsverlaging aanvaarden, terwijl gezinsbijslag en verlofregeling blijven ge handhaafd. De verlaging zal ingaan met 5 pet. per 1 April en met èen tweede 5 pet. per 1 Juni. rijk, Amerika, Italië, China en Japan hebben deelgenomen. De aard van de besprekingen is niet bekend geworden, maar men vermoedt, dat gepoogd wordt het vraagstuk op te lossen, dat ontstaan is door der. aandrang van Chineesche zijde, dat de Japanners hun troepen voor het bijeenkomen van een vredesconferentie zullen terugtrekken. Uit geheel Mantsjoerije werden ernstige i onlusten gemeld. In de Westelijke zone i van den Chitieeschen Oosterspoorweg zijn overal Chineesche troepen tegende nieuwe regeering in opstand gekomen. Alle Ja pansche garnizoenen zijn gemobiliseerd. De Japansche troepen marcheeren ge deeltelijk reeds tegen de Chineesche troepen op.. Te Moekden zelf trokken de Chineezen in groote groepen door de voorsteden, bedreigden Japansche onderdanen en plunderden talrijke zaken en huizen. In de buurt van het japansche hoofdkwartier werd een aantal huizen in brand gestoken. Te Mantsjoen hebben de Chineesche troepen de geheele stad geplunderd. De Japansche commandant werd vermoord. Een regiment van het Chineesche leger van Hailoeng Klang te Peiho is opge trokken naar Tsitsihar ten einde de aldaar gelegerde Japansche bezettingstroepen aan te vallen. De versterkte* stad Erloetoen in het binnenland van Mongolië is evenals twee andere Mongoolsche steden eveneens door ongeregelde Chineesche troepen en bandieten bezet en finaal uitgeplunderd. 63 cent per uur berekend voor hun werk zaamheden. Dat de patroons n u voor loon 50 cent per uur in rekening brengen is hun zaak, doch daarmede is vanzelf nie' gezegd, dat de metselaars en timmerlie den dit besluit hadden genomen. To« heden toe staat het uurloon voor metse laars en timmerlieden alsnog op 55 cent en is volgens mededeeling van ons Hoofd bestuur geen verlaging toegepast. Namens de afd. Den Helder v. d. Alg. Ned. Bouwarb.bond W. KRAAK. Je Wilhelminadwarsstraat 18. uw Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in v blad, bij voorbaat onzen dank. In de courant van 8 Maart lazen wjj een stukje met het opschrift „Uit hun woning gezet", met de mededeeling. dat dit te wijten was aan huurschuld, waarmede lang geduld uitgeoefend was. De oorzaak van de huurschuld is gelegen in het vergaan van de gronden, toen wij aan den huisbaas vroegen om die te herstellen, liet hij ons maar zitten, waardoor ons zaakje, waarvan wij grooten deels moesten bestaan ten gronde ging en wü te arm werden óm te betalen. Tevens heeft de huisbaas ons bijna een jaar zonder water gelaten En nu staan wü op straat en wie geeft' ons nu een woning, want het is toch niet zoo aangenaam in dezen tijd van het jaar op straat door te brengen. Mejuffr. VINK. NEDERLAND—BELGIË. Uit den Belgischen ministerraad. De correspondent van de „N. R. Crt." meldde gisteravond In den hedenavond gehouden wekelijk- schen kabinetsraad heeftminister Hymans, die Dinsdagochtend naar Genève terug keert, verslag uitgebracht betreffende den huidigen internationalen toestand. Ook over den standderNederlandsch-Belgische besprekingen is door den minister van buitenlandsche zaken, mede in verband met de jongste verklaringen van minister Beelaerts van Blokland, een en ander meegedeeld. Na afloop der vergadering was daaromtrent echter van de leden der regeering niets naders te vernemen. SPEELTUIN VEREENIGING „DEN HELDER". DE CONTINGENTEERING VAN TEXTIELGOEDEREN EN SCHOEISEL. De „Uil" (thuisreis) is gisterenochtend 5.48 uit Calcutta vertrokken, landde tus- schentüds te Allahabad en arriveerde 16.57 te Jodhpcer. De „Reiger" (thuisreis) is gisterochtend 7.12 van Marseille vertrokken en om 13.20 op Schiphol aangekomen. De „Duif" (uitreis) is gisterochtend 5.51 van Medan vertrokken en. na tussehen- landingen te Palembang en Batavia, om 15.55 te Bandoeng gearriveerd. De „Raaf" (uitreis) is gisteren van Athene naar Caïro gevlogen en daar aan gekomen. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw blad, bij voorbaat onzen dank. Nu het clubseizoen ten einde loopt en binnen enkele dagen de jeugd zich weder naar de tuinen kan begeven, heeft het bestuur gemeend een tentoonstelling te moeten organiseeren van de voorwerpen gedurende den winter door de meisjes en jongens op de verschillende clubs ge- maakt. Met geduld en ijver hebben de kin deren gearbeid en toonen nu met trots hun werk. Het bestuur noodigt u allen be leefd uit eens een kijkje te komen nemen in „Musis Sacrum", Koningstraat, hier door toont ge belangstelling voor het Speeltuinwerk. Ter dekking der kosten zijn we genoodzaakt een kleine entreé te heffen van 10 cent wat zeer zeker geen bezwaar kan opleveren. Gedurende de ten toonstelling zorgen de mondorgelclubs voor muzikale opluistering. Komt in groo ten getale. Toont uwe belangstelling!!! Het Bestuur. Ingediend zijn wetsontwerpen le. tot regeling van den invoer van tricotgoederen 2e. tot regeling van den invoer van wollen en halfwollen stoffen; 3e. tot regeling van den invoer van bovenkleeding 4e. tot regeling van den invoer van schoeisel. Al deze ontwerpen zijn samengesteld ter voldoening aan de bepaling van art. 3 der Crisisinvoerwet 1931, waarbij is voorgeschreven, dat onverwijld een voor stel van wet moet worden gedaan tot voorziening van een verbod voor invoer, geregeld in een Kon. besluit, krachtens art 2 dier wet genomen. Ten aanzien van sub 1 zet de minister uiteen, dat een contingenteering naar de hoeveelheid, welke op zichzelf groote voordeelen zou bieden, in de praktijk onuitvoerbaar is. Hetzelfde geldt ten aan- sub 2 en sub 3. Den Helder, 13 Maart 1932. Geachte Redactie, Namens de afd. Den Helder van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond verzoekt ondergeteekende u plaatsing van het vol gende: In uw blad van Donderdag 25 Febr. 1932 bericht u: AANMOEDIGING VAN HET BOUWEN. zien van Loonsverlaging. Uit Neede meldt men: De metselaars en timmerlieden al hier hebben, om het bouwen aan te moe digen, het uurloon verlaagd van 63 tot 50 cent. Toen wij dit bericht hadden gelezen, geachte Redactie, is bij ons eenige twijfel gerezen omtrent de juistheid ervan en hebben wij ons met bekwamen spoed ge wend tot ons Hoofdbestuur om nadere in lichtingen. Immers wij konden niet geloo- ven, dat de bouwarbeiders in Neede zoo philantropisch waren aangelegd, dat zij geneigd zouden zijn de chaos, die heden in het bouwbedrijf heerscht, —niet dooi de schuld der bouwarbeiders te probee- ren met verlaging van hun .loon op te heffen. Alle insiders is het bekend, dat dit middel weinig zou uitwerken. Hét doel van dit bericht, dat men in de wereld zendt, kan dan ook ons inziens geen ander zjjn dan bij het groote publiek de meening te doen postvatten, als zou loonsverlaging in het bouwbedrijf het middel zjjn om het bouwen te bevor deren. Zooals ook u wel bekend zal zijn, ge achte Redactie, zjjn er heden wel andere middelen noodig, b.v. het verleenen van Japan en Mantsjoerije.-1 bouwcredieten en in vele plaatsen het paal en perk stellen aan grondspeculatie. Het wil ons echter voorkomen dat u dit bei ielit niet geplaatst hebt om loonsver laging als het middel aan te prijzen, doch zonder meer geplaatst hebt. De informaties welke wjj hadden inge wonnen en waarop wij heden antwoord ontvingen, hebben onze meening beves tigd.-dat uw bericht in hoofdzaak onjuist Sjanghai als nieuwe vlcotbasis. unsche Het Japansche ministerie van marine deek mede, dat op voorstel van de Japansche admiraliteit besloten is, een bijzonder eskader, bestaande uit 14 oorlogs schepen en een vliegtuigmoederschip te vormen, dat Sjanghai als basis zal hebben Het Japansche kabinet heeft Zaterdag de kwestie der erkenning van den nieu wen staat Mantsjoerije behandeld. I)e kwestie der erkenning de jure of de fncto werd evenwel uitgesteld. De Japansche regeering heeft haar consul-generaal te Tsjangtsjoen gemach tigd onderhandelingen te voeren over de volgende driepunten: bescherming der Mantsjoerijsche grens; 2. kolonisatie van Mantsjoerije door de Japanners; 3. werk zaamheden en voorrechten voor het Ja- gesloten tot pansche kapitaal in Mantsioeriie een totaal bedrag van 10 millioen kronen.: De onderhandelingen zullen zóowel te lokio als te Isjangtsjoen worden gevoerd. was. In. ^eede 1S n.1. de Landeljjke Collectie ve Arbeidsovereenkomst voor de bouwbe drijven niet van kracht, en hebben de met selaars en timmerlieden noo:t meer loon ontvangen dan 55 cent per uur, dus 63 cent. Wel hebben de uur, patroons S e:, altijd Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix van St. Aldegonde, t., 15 Maart te A'dam verwacht. Poelou Telo, t., 13 Maart v. Port Said. Bengkalis, t., 11 Maart v. Belawan. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, u., 11 Maart v. Bahia. Salland, 12 Maart te A'dam. Waterland, 12 Maart v. A'dam. Kon Ned Stoomboot Maatschappij. Achilles. 12 Maart te R'dam. Amazone 13 Maart te Genua. Amor, 9 Maart te New-York. Baarn u., 11 Maart te Callao. Bacchus, 12 Maart te A'dam. Barneveld 13 Maart te Hamburg. Brion, 11 Maart v. Bordeaux. Ceres, 11 Maart te Varna. Cottica, t., 14 Maart te A'dam verwacht. Crynssen 13 Maart te Hamburg. Erato, 11 Maart v. Oporto. Ganymedes, 11 Maart te Smyrna. Merope, 11 Maart v. Catania. Midas, 10 Maart te Kingston. Oberon, 11 Maart v. Valencia. Vesta, 11 Maart v. Barcelona. Almelo 7 Maart van Amsterdam. Achilles 1 M2aart n. Vigo. Agamemnon pass. 12 Maart Gibraltar. Atlas 10 Maart te Curaqao. Bodegraven, 13 Maart te Amsterdam. Brion 12 Maart naar Amsterdam. Cottica 14 Maart te Amsterdam. Erato 12 Maart v. Vigo. Euterpe 12 Maart v. Rotterdam. Ganymedes 13 Maart te Constantinopel. Haarlem u„ 12 Maart te Gura?ao. Hebe 12 Maart n. Gibraltar. Helder 13 Maart v. Stettin. Hermes 21 Maart v. Algiers. Iris 1 2Maart v. Uddevalla Mars 12 Maart v. Lissabon. Nereus 1 2Maart n. Gdynia. Oberon 12 Maart te Cullera. Orpheus 13 Maarft n. Rostock. Perseus 14 Maart te Amsterdam. Simon Bolivar, u„ 12 Maart v. Dover. Telamon 13 Maart te Amsterdam. Tiberius, u., pass. 1 Maart Azoren. Titus 13 Maart te Amsterdam. Kon Paketvaartmaatschappij. N. Zeeland, 11 Maart te Adelaide. Tasman, 11 Maart v. Beira. Rotterdamsche Lloyd. Kota Agoeng, u., pass. 11 Maart Point de Galle. Siantar, 12 Maart v. R'dam. Soekaboemi, u.. pass. 13 Maart Ouessant. Tapanoeli, 13 Maart te R'dam. Tosari, t., pass. 12 Maart Perim. Bondowoso, u., 14 Maart v. P. Said. Palembang, pass. 13 Maart Kaap Bon. Baloeran, t., 13 Maart v. Silbang. Dempo, u„ pass. 13 Maart Kaap del Armin. Kota Inten, 12 Maart v. Batavia. Siantar, u., pass. 13 Maart Dover. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Aludra. t., 12 Maart v. Santos. Alphacca, t., pass. 12 Maart Teneriffe. Stoomvaart-Mij. Oceaan. F.umaeus, pass. 12 Maart Gibratlar. Tantalus. 10 Maart v. Pt. Said. Aeneas 14 Maart te Suez Phortis 13 Maart te P. Said. Sarpcdon. 13 Maart v. Shanghai. Holland Afrik? Liin Klipfontein, 11 Maart v. Dar-es-Salaam. Amstelkerk, u., 12 Maart v. Antwerpen. Rietfontein, t., 11 Maart v. Las Palmas. Springfontein, 11.11 Maart v. Loren/.o Mar qués. Heemskerk, t., 14 Maart v. Kaapstad. Nijkerk. t., 13 Maart te Genua. Holland West-Afrika Lijf- Maask rk, t., 11 Maart v. Las Palmas. R. .-stroom, u., 11 Maart v. Las Palmas. Reggestroom, u., 11 Maart v. Las Palmas.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6