Het spoorwegongeluk te Groningen. Het drama op den Majellatoren. TEXEL. Algem. Ledenvergadering Ziekenfonds „Texel". 't ZAND. Radiografisch Weerberteht., Visscherijberiohten. SCHAGEN. Laatste berichten. Binnenland. hoogstwaarschijnlijk evenals haar man, bij het aan boord gaan is verdronken, wordt nog gezocht. De verantwoordelijkheid machinist en rangeerder. van Voortgezet getuigenverhoor. Op 29 Maart 1929 werd de leidekker Arkenbout in stervenden toestand aange troffen in den toren van de Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam. -Aan vankelijk dacht men aan een ongeluk. Anderhalf jaar later begon men hieraan te twijfelen, het bleek n.1., dat de com pagnon van Arkenbout, de leidekkerspa-, troon Maring een z.g.n. compagnonsver- njs Wegens door schulcl gevaar doen ont- zekering had afgesloten op A. van staan Voor het verkeer door mechanische 50.000.Deze 50.000.— had hij na het kracht over een spoorweg, overlijden van Arkenbout uitgekeerd ge-| Evenals bij de behandeling voor de kregen, doch anderhalf jaar later poogderechtbank te Groningen had een uitvoe- hij wederom een verzekering af te slui- j rjg getuigenverhoor plaats, waarna de ten tot een bedrag van acht ton op een zitting werd geschorst tot Dinsdagmor- anderen knecht. j gen 11 uur en aan inspecteur Kraayenga De leidekkerspatroon Maring werd, ver-|Werd opgedragen een nieuw onderzoek Gisteren behandelde het gerechtshof te Leeuwarden de zaak tegen een 40- jarigen rangeerder te Groningen en een 38-jarigen machinist te Zwolle, die in ver band met een spoorwegongeval te Gro ningen, waarbij een locomotief, eenige goederenwagens en een personentrein met elkaar in botsing kwamen en drie personen werden gedood en enkele an dere zware wonden opliepen, werden ver oordeeld ieder tot veertien dagen hechte- daeht van moord op Arkenbout gear resteerd. De Arrondissementsrechtbank te Am sterdam veroordeelde hem op 30 October van het vorige jaar conform den eisch van het O.M. tot levenslange gevangenisstraf Wegens moord op A. Verdachte, die zijn onschuld volhield ging in hooger beroep. Evenals in eerste instantie werd hij voor het Gerechtshof verdedigd door nir. F. A. Kokosky. De procureur-generaal mr. Bauduin eischte op formeele gronden vernietiging van het vonnis der rechtbank en, opnieuw rechtdoende, verdachte's veroordeeling wegens moord tot levenslange gevange nisstraf. Ook tijdens het zeer uitvoerig getuigenverhoor voor het Hof, hield M. vol, dat hij Arkenbout niet had neergesla gen. Hij poogde de schuld te schuiven op den kroongetuige Wessendorp, die op den dag van den moord óók werkzaam was bij de Majellatoren. Bij interlocutoir vonnis bepaalde het Hof, dat het getuigenverhoor z.i. niet vol ledig was geweest. Vijf nieuwe getuigen werden gedagvaard, terwijl vijf reeds ge hoorde getuigen opnieuw werden opge roepen. Gisteren werd het getuigenverhoor voortgezet. Wederom was de belangstel ling van de zijde van balie en publiek zeer groot. in te stellen. DE STERFTE ONDER HET VEE TE BODEGRAVEN. Men meldt uit Bodegraven aan de „Nw. Rott. Crt.": Op de tweede boerderij, waar de nieuwe veeziekte zich heeft vertoond, werden ook het eerst de varkens ziek, en daarna spoedig een rund, dat moest worden afge maakt. De stal is ook hier, op één rund na, uitgestorven. De koeien werden zeer wild, bijna dol, en daarom ter plaatse af gemaakt. Voor zoover bekend, is deze nieuwe ziekte beperkt gebleven tot twee stallen. JONGETJE DOODGEREDEN. Gisteravond is op den Boulevard Heu- velink te Arnhem een 5-jarig knaapje on der een goederentrein van de Geldersche Tramweg Maatschappij geraakt. Het jon getje werd overreden en gedood. DE AANRIJDING VAN EEN POLITIE-AGENT TE OVERSCHIE. De agent overleden. nood aan roofovervallen ontsnapt; de bandieten hadden het daarbij letterlijk gemunt op zijn hoofd en ribben. Betwijfeld mag daarom worden, of er ooit een ander mensch blijder geweest kan zijn over de daling van den zilver- prijs dan het .Zilveren hoofd Het is hem nooit gelukt een verzeke ring op zijn leven af te sluiten. Men was blijkbaar huiverig het risico te nemen. Artel is 46 jaar oud geworden. DE ROSA IN VRIJHEID. Gratie verleend op verzoek van den prins en de prinses van Piémont. De Italiaan de Rosa, die in 1929 te Brussel een revolveraanslag pleegde op den kroonprins van Italië en daarvoor tot vijf jaar gevangenisstraf werd ver- oordeeld, is weer in vrijheid gesteld. De gewerkt. Begin 1931 is Cocksdorp, Eierland en het Noorden bij ons Fonds gekomen, een overzicht hiervan hebben Wü reeds gege ven in de vorige jaarvergadering, dus lijkt het mü overbodig hier verder over uit te weiden. Ons streven is steeds geweest om geheel Texel in het Ziekenfonds op te nemen en geen plaatselijk fonds. Hiervoor werd door ons geprobeerd ook Oudeschild en Ooste rend erbij te krijgen. Oudeschild was voor samensmelting, doch Oosterend geheel te gen, zoodoende is samenvoeging achter wege gebleven en zal wel uitblijven tot de Ziekenfondswet in werking treedt. Dat door ons gewerkt is om geheel Texel in het fonds te krijgen, blijkt wel uit liet laatste succes, zoodat op 1 Januari van dit jaar practisch gesproken iedereen die daarvoor in aanmerking kwam, in ons fonds kon worden opgenomen. Dr. Prakken yerliet ons op 1 October. Wij hebben met hem aangenaam samen- De agent Mulder, die Woensdagavond Op een vraag avn den president ant-1 ernstig werd verwond bij de aanrijding woordt de verdachte dat hij bij al de door j 0p den Delftweg, is vanochtend 7 uur hem gedane verklaringen volhardt. in het ziekenhuis te Schiedam overleden. Hierna vangt weer een uitvoerig ge-1 De teraardebestelling van het slacht- tuigenverhoor aan, waarbij geen nieuweoffer is Dinsdagmiddag 2 uur te Zorg- Öingen naar voren komen. vliet, bij Diever (Drente). koning van België heeft de Rosa gratie verleend op verzoek van het prinselijk paar van Piémonta. PRINS LENNARTS HUWELIJK. Koning Gustaaï vergevensgezind. De „News Chronicle" weet te vertellen, dat koning Gustaaf van Zweden, die zich te Nice bevindt, zich verzoend heeft met het huwelijk van zijn kleinzoon prins Lennart met mejuffrouw Karin Nissvandt. Na Paschen zou het jonge paar te Nice aankomen. VIER PERSONEN DOOR EEN GRANAAT GEDOOD. In het dorpje Lomaiszki in de buurt van Wilna vonden boerenjongens in een oude militaire loods een granaat. Zij gingen hiermee naar de dorpssmederij en trachtten de granaat uit elkaar te schroe ven. Het projectiel ontplofte hierbij en twee personen werden uiteen gereten, terwijl twee anderen zóó ernstig gewond werden, dat zij korten tijd later overleden. DE VISSCHERS OP HET AFGEDREVEN IJSVELD. De ijsbreker „Jaekarkoe" heeft Vrij dag de laatsten der visschers, die een week geleden op een ijsveld waren afge dreven, gered. De visscher had bevroren voeten. HET GESTOLEN KIND. Vier elkaar vliegen afvangende ban dietenbenden zijn aan het onderhandelen Requisitoir, geëischt. Weer levensla ng AUTO-ONGEVAL. Donderdagmorgen kwam op den hoek Het woord is daarna ana den advocaat- WarmoesstraatSchildereind te Den generaal, mr. Bauduin, voro hte nemen van een nader requisitoir. Deze was van ineening, dat de nader gehoorde getui gen weinig nieuws hebben medegedeeld. Hij betoogt dat nu gebleken is dat ver dachte de auctor intellectualis van Ar- kenbout's schuldbekentenis aan hem is geweest. Daaruit blijkt dat verdachte op dat tijdstip iets gedaan heeft om zijn misdrijf voor te bereiden. Het feit dat verdachte op 26 Maart kleeren heeft be leend en den volgenden dag achterstal lige premie heeft betaald, in verband met het feit dat getuige Westendorp geen be lastingschuld had en dus daarvoor zijn hulp niet noodig had, is ook een aanwij- 8eRoot 18 gesloten, zing dat de verdacht bijtijds geld wilde hebben voor de betaling van de verzeke ringspremie, om daarna het. noodige te doen teneinde de verzekeringssom uitbe taald te krijgen. Spr. persisteert bij zijn eisch: veroor deeling van verd. M. wegens moord tot levenslange gevangenisstraf. Het hof zal 31 Maart te H) uur arrest "wijzen. Burg, een luxe-auto van den heer F, Zegel, van Oudeschild, in botsing met een j wielrijdster, mej. Maas, van De Westen., i Hoewel haar fiets geheel vernield werd, kwam mej. Maas met den schrik vrij. j Naar wij vernemen heeft de bestuurder van de auto, de schade aan het rijwiel grootendeels vergoed. NEKKRAMP. Bij den heer G., onderwijzer aan de bijzondere school voor u. 1. o. te Doetin- chem, is nekkramp vastgesteld. De pa tiënt is naar Arnhem vervoerd, en de HET VEllMUWL ECHTPAAR. Het lijk van den man gevonden. Gtsierochtend heeft de rivierpolitie uit de rivier de Nieuwe Maas te Rotterdam opgehaald het lijk van den 40-jarigen schippersknecht Blundo, uit Mannheim, die, gelijk wij in het het eerste blad heb ben gemeld, sedert Woensdagavond werd vermist. Naar het lijk van de vrouw van B., die eveneens wordt vermist en. die Buitenland. T „ZILVEREN HOOFD'' GESTORVEN. op hun vrouwen zitten, stevig ingebuu- deld en gewoonlijk met een kind in haar armen. De kleine gebonden voetjes in ge borduurde schoentjes bengelen heen en weer, daar een zadel nooit gebruikt wordt. De vrouwen hebben meest allen donker blauw of zwart gewatteerde kleeren aan, maar allen hebben het haar zorgvuldig ge olied, stijf glad weggestreken en met een papieren bloem versierd. Enkele vrouwen arriveeren in lange platte wagens, getrok ken door een os of muilezel of door bei den. Het gelach en gepraat klinkt van ver over de stille straat. Het is opvallend hoe veel gelukkiger en zindelüker de Chris tenvrouwen er uitzien dan de Boedhisti- Bche vrouwen van de dorpen, als slaven verbonden aan huis en kinderen. De be groeting, ofschoon zeer ceremonieel is uiterst vriendelijk. Spoedig is het poort huis en binnenplein vervuld van al het genraat. Men vertelt elkander al het hui selijk nieuws, daar de kerk de eenige plaats is waar men zijn vrienden ontmoet. Een dorpsbarbier als verzamelplaats of •en herberg, schoollokaal of vereenigings- gébouw zijn tamelijk onbekende instellin gen, ofschoon het theehuis met zijn ver teller altijd heel wat mannen trekt. Eenvoud kenmerkt den eeredienst. die Ou x>lgt, maar in tegenstelling met de Hoilandsohe diensten is zij algemeen en oeemt de leider niet de centrale plaats in. Hoewel ©enigszins informeel wint de bij eenkomst daardoor in meer werkelijk ge- 0,1 vereercn. Iemand leest een geoeeite van den bijbel voor, gevolgd door Sus dayna seeft 60,1 ander een SS n«im6n T5' ^zamenlük hard op •chooOwa "1 geloofsbelijdenis. Het •ohoolhoofd vraagt om de voorbede voor «Rtele gebeurtenissen uit de regeering en H$j had ook 2 Mveren ribben. Te Judenburg (Oostenrijk) is dezer dagen overleden zekere Joseph Artel, bij- .genaamd het „Zilveren Hoofd". Dezen bijnaam en de daaruit voortvloeiende vermaardheid had Artel te danken aan de omstandigheid, dat hem in den oorlog 'n deel van zijn schedeldak was afgerukt en zijn leven gered kon worden door een zilveren bedekking. Vroeger waren Artel al twee ribben weggenomen en door zil veren ribben vervangen. Gedurende de eerste jaren na den oorlog is Artel herhaaldelijk ter nauwer- een zakenman geeft een korte preek. Daarna aan het eind staat een statige vrouw op. kenmerkend' behoorend tot den welgestelden landbouwersstand, en zegt: „Ik kan niet lezen of schrijven, maar ik ken één lied geheel uit mijn hoof^ en mijn dochter heeft mij geleerd de wijs te houden. Zullen wij allen dit lid zingen?" Niemand antwoordt of kijkt verwonderd, zelfs de kinderen op de voorste lage bank jes lachen niet eens en vanzelf begint men zonder orgel te zingen: „Jezus leidt mij over de zorgen". Zulke kleine afwij kingen van den gewonen dienst maken de Godsvereering meer reëel en creëeren een atmospheer van samenhooren. Na den kerkdienst is er een eenvoudige maaltijd voor diegenen, die van buiten komen. Sommigen hebben drie uur ver geloopen en moeten weer drie uur loopen om thuis te komen. Dadelyk na den maal tijd komen de menschen weer bijeen voor een discussie over persoonfijk Evange- Iisme en de verplichtingen van een chris ten tegenover kerk en maatschappü. Een groep van 34 mannen besluiten om voor veertien dagen gezamenlijk in de gast- kameis te gaan wonen voör het volgen van *>en bijbelcursus. loder zal zijn eigen voe- ding en bed meebrengen en de kerk zal de kolen geven voor het koken en voor de verwarming van de steenen familiabedden. Na deze büeenkomst gaan de menschen, die op de naburige dorpen wonen, heen, maar de anderen biüven voor de avond- samenkomst, wanneer „De Zaal van Blijde Tijding" weer gevuld zal zijn met een dichte groep van luisteraars, waarvan velen voor het eerst Christus verkondigd hooren. American Presb.vterian Mission. Peking. met de Lindbergh's over het terugbren- algemeene vergadering te moeten Het reglement is langer onderweg ge weest dan wü hadden vermoed, maar nat moest van hoogerhand. in dit geval de Maatschappii tot bevordering der Genees kunde godgekeurd worden en er kwamen steeds wüzigingen, zelfs nu het eindelijk gedrukt is, moeten er weer veranderingen in komen. Toen in October de penningmeester met de boodschap kwam. dat we niet uit zou den komen met de financiën, is door ons direct werk gemaakt om hierin te voor- zien- J u Op de bestuursvergaderingen werd be sloten een extra heffing aan de leden voor te stellen van 50 cent per betalend lid, niet de gedachte, dat dan liet tekort, geheel ge dekt zou zijn. Daar een groot gedeelte van de leden in Eierland, Cocksdorp en Jjet Noorden woont, werd voorgesteld een voor vergadering te houden te De Oocksaorp. Op de algemeene vergaderingen, waar dit voorstel behandeld werd, is door de aanwezigen wel ingezien, dat zü niet bui ten bijbetalen konden en werd de extra heffing van 50 cent ter dekking van het tekort over 1931 en tevens een contributie- verhooging van 2 cent per lid en per week voor 1932 aangenomen, zü het dan ook niet zonder onverkwikkelyke discussies. Het bestuur kreeg zelfs het idee, dat het hun moeilijk gemaakt werd; aan verwijten heeft bet niet gemankeerd. Het bestuur is verzekerd, dat alles naar beste weten is geregeld, alle verplichtin gen zpn stipt nagekomen, het fonds rolt nu al byna 2 jaar, tot heil van den ly'den- den mensch. Voor vele gezinnen is het een uitkomst door uitkeeringen aan zieken huizen en specialisten. Het is niet aangenaam om dan op een gen van het gestolen kind. Twee dier ben den weten waar het kind is; de beide andere benden doen slechts pogingen om de ouders op te lichten. DE ETNA WERKT WEER. De hoofdkrater van de Etna is weer in werking. De rand van een uitwerpkegel is ongeveer 3 meter lager geworden. De lei der van het Etna-laboratorium is van mee ning, dat er slechts sprake is van een herhaling van de werking van vorigen herfst. aan- hooren, dat het bestuur geen ruggegraat heeft. Zooiets kan alleen maar verweten worden door menschen, die niet met de werking van ons zieken- en verplegings- fonds op de hoogte zün. Als men nagaat hoeveel patiënten alleen reeds naar den overkant geweest zjjn om door specialisten behandeld te worden, krijgt men daarvan een kleine indruk. De ontvangsten, met inbegrip van de extraheffing bedroegen voor het Zieken fonds 19.836.88 Ce uitgaven 20.164.22 Verder wees de voorz. op een feit waar uit bleek dat 't lidmaatschap zeergroote voordeelen kan brengen. Er is n.1. een patiënt van Texel in een ziekenhuis op genomen waarvan in de laatste vyf weken van 1931 en de eerste vyf weken van 1932 in totaal f 252.90 is uitbetaaldde verpleging van dezen zieke had gekost f 393._,de verdere kosten waren dooreen andere corporatie betaald. Bü dc rondvraag stelde de heer VY. Bruin, de vraag, wie beoordeelt wanneer er een geldige reden bestaat om van ge neesheer te veranderen. De voorz. deelde mede dat dit beoor deeld wordt door 't bestuur en de dok toren. Verder besprak de heer Bruin een ge val van opnnme in de 2e klasse in het Marine-hospitaal omdat in de 3e klasse geen plaats was. De heer Micliels wees er echter op dat dit geval op een mis verstand berustte; in 't Marine-hospitaal is voor een mannelijk patiënt in de 3e klasse altyd plaats. Ook gaf de heer Bruin nog in over weging om te trachten, door al de brillen by een firma te koopen, beneden den prijs van f2.klaar te komen. De Voorz. deelde echter mede dat de inkoop van brillen meestal door bemiddeling van een geneesheer gaat. De heer N. Wonder drong sterk aan op vernieuwde pogingen van 't bestuur om gemeente-subsidie. Spr. noemde hoewel hy sterk 't gedrag van de Oos- terender fondsleden hekelde, die niet mede willen werken tot 't vormen van één fonds voor geheel Texel 'teen droe vige uitvlucht van 't gemeentebestuur, blijkbaar in den naderenden trein geen erg had, reed in normale vaart richting over weg. De machinist, het gevaar ziende, wist juist bijtijds den trein tot staan te brengen, waardoor dus een ernstig ongeluk voor» komen werd. HET WITTE KRUIS. De door de afd. Schagen van de N.-H, Ver. „Het Witte Kruis" gehouden collecte heeft ruim 140.opgebracht. De op brengst is bestemd voor de T.B.C.-bestrij- diiig. WERK GEGUND. Door den architect L. Groen te Alk maar is bij aanbesteding, namens den heer H. Fellinga. te Schagen, de bouw van een heerenhuis aan de Heerenboschstraat al hier. opgedragen aan den heer P. de Geus Cz. te Sint Maarten. Burgerlijke Stand van Schagen van 1017 Maart. GEBOREN: Johanna Anna d Dekker en A. Visser. OVERLEDEN: Adriana Lucretia dalena van Wyngaarden, 73 j„ wed P. C. Bosch. v. J. A. Mag. v. O. POLITIE. Verloren: een tasch met gereed- dat zooveel voordeel geniet van 't fonds, dat alleen subsidie wordt gegeven wan neer de samenvoeging tot stand komt. De hetr Wonder was van oordeel,dat, wanneer uit jaar nu er zoo weinig ver diend wordt, weder een extra heffing zal moeten worden gedaan, honderden voor 't lidmaatschap zullen bedanken. De Voorz. deelde mede dat de genees heeren zich bereid hebben verklaard, zich tot de Maatsch. tot Bev. v. d. Geneesk. te wenden om de samenvoeging verplich tend te stellen. De heer Bruin wees er op dat dit fonds niet, zooals beweerd wordt, duur is. Spr. betaalde vroeger by de R.V.S met zyn gezin van vyf minderjarige kinderen f 1.75 per week, en nu met vier meerder jarige kinderen slechts f 1.40; terwijl de behandeling van de geneesheeren uit stekend is en by de R.V.S. verschillende voordeelen van dit fonds achterwege bleven. De heer IJ. Witte bracht in bespreking de hooge onkosten by bevallingen; spr. stelde voor om te trachten ook daarby een accoord te treffen met de genees heeren. De voorzitter schap; een portemonnaitje meteenig geld tentzeilen. Vermist: een schaap. Achtergebleven: een rijwiel. Gevonden: een deken. schrijver van de gehouden onderhandsche aanbesteding. Het schilderwerk is nog niet gegund. Oudeschild, 18 Maart. Deze week werden van hier verzonden: 12 koeien, 9 varkens, 49 kalveren, 89 schapen en 2 paarden. LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Ka mer van den heer A. C. G. den Hertog te Rotterdam vacature-Lingbeek), heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer K. Eelderink, voorheen te Den Burg op Texel, nu hoofdonderwijzer te Vianen. De heer K. Eelderink is geboren te Rid derkerk op 13 October 1897 en is dus pas 34 jaren oud. Op 1 November 1923 trad hij als hoofd der school in functie, in de toenmaals pas opgerichte school der vereeniging voor chr. volksonderwijs te Den Burg. Texel. Hij vervulde deze betrekking tot 19 April 1930, toen hij tot hoofd eener christelijke school te Vianen benoemd werd. De heer Eelderink maakte zich in deze gemeente voor zijn partij ook zeer ver dienstelijk en heeft èn door lezingen, èn door zijn geheele optreden getoond, dat politiek hem boven alles ging. In zijn par ticuliere leven is hij verder zeer een voudig. Niettegenstaande 't aantal leden van bovengenoemd fonds in 't afgeloopen jaar weder met enkele is vermeerderd, was t bezoek der algem. vergadering belang- yk nnnder dan op de November-verga- denng, waarin decontributie-verhoogine ïer sprake kwam. s De voorzitter, de heer W. v. Herwaar den, gaf by opening zijn spyt te kennen over de geringe opkomst; aan gebrek aan belangstelling voor 't fonds meende spr. het slechte vergaderingbezoek niet te moeten toeschrijven, immers in twee jaar tyd is 't ledental van 900 tot 2700 gesiegenpractisch is thans iedere in gezetene van Texel in de gelegenheid tot het lidmaatschap toe te treden. Verder deelde de voorz. nog tnede dat in het afgeloopen jaar van de bestuurs- lvden veel is gevraagd en dat naast de gewone overlegging van rekening en ver- antwoordieg en lezing van 't jaarverslag etc., een bestuursverkiezing zou moeten plaats hebben. De secretaris, de heer P. Sluisman las hierna de notulen van de vorige jaar vergadering en van de buitengewone algemeene vergadering van 30 November j.1. voor. De notulen van beide vergade ringen werden onveranderd vastgesteld. \rervolgens kwam 't jaarverslag aan de orde. Dit jaarverslag luidt als volgt: i Nadeel ig saldo 327.34 D>e ontvangsten met inbegrip van de extraheffing bedroegen voor het Verple- gingsfonds 5.122.87 de uitgaven 5.324.24 Nadeelig saldo 201.37 Overzicht van het aantal leden op 1 Jan. 1931 1550, op 1 Febr., na aansluiting De Cocksdorp, enz. 2088, op 31 Dee. na aan sluiting de Mient, Gerritsland, Everste- koog, enz. 2668. Spr. eindigt dit verslag met den wensch, dat de Vereeniging over 1932 niet weer voor een tekort komt te staan. Winst be hoeft ze niet te maken, als ze maar uit komt. De heer Sluisman ontving den dank des Voorzitters voor zyn keurige notu leering en duidelijk jaarverslag. De heer Michels gaf hierna enkele cyfers uit zyn zeer omvangrijke boek houding voor dit fonds. De rekening was nagezien door de heeren J. A. Eelman, L. Vonk en E. Lap; eerstgenoemde ver klaarde dat met ernst de cyfers waren gecontroleerd en verschillende steek proeven waren genomenalles was even wel in de volmaakte orde bevonden. De Voorz. bracht den penningm. dank voor zyn beheer en wees de verg. op 't zeer omvangrijk werk dat de heer Michels voor de vereeniging doet. Uit de rekening bleek, dat niettegenstaande de extra heffing van 50 cent, 't nadeelig saldo nog ruim f 500.bedroeg. Aan h.h. Doktoren was uitbetaald f 13781.17, voor Zieken- fondsverpleging etc. f 5324.24. De heer Michels deelde nog mede dat in 1931, 175 leden van het fonds elders specialistische hulp hebben ontvangen; voor niet minder dat 13 personen is het volle bedrag, dan van het fonds kan worden getrokken (zijnde f105geheel uitbetaald. Op een vraag van een der aanwezigen werd ook nog medegedeeld, dat door op één na, al de leden de extra heffing is betaald; er was nog een lid dat weigerde, doch deze heeft lateralies betaald. Tot bestuurslid werd bij eerste stemming in plaats van den heer G. Logman de heer D. v. d. Werf gekezen; eerstge noemde moest aftreden volgens rooster en was niet terstond herkiesbaar. Het bestuur had op candidatenlijst ook enkele namen genoemd van leden op de buiten dorpen hiervan verkreeg de heer Joh. de Graaf 7 stemmen. De voorz. deed vervolgens eenige nie- dedeelingenten eerste, dat in het ver volg leden van het fonds niet meer als tweede klasse-verpleegden in een Zieken huis kunnen worden opgenomen. Betaald wordt dan ook geen 3de klasse verple ging; leden, die tweede klasse wenschen te worden opgenomen, moeten hun ge heele vei piegingdan maar zelf bekostigen, te i tweededat alleen gelegenheid bestaat om van geneesheer te veranderen in de maanden Juni en December; wanneer er gegronde reden daartoe bestaat, kan geschieden op andere tijden, dan echter alleen tegen vergoeding van f 1.— extra administratiekosten; ten derde dat personen, dieeenande- ie" .b"' w'llen hebben dan het model, dat het fonds voorschrift, dezen op eigen kosten moeten aanschaffen. Van den uit- en verbouw van een schuur voor den heer P. Apeldoorn, alhier is het timmer- en metselwerk resp. opge dragen aan F. Rozyn en H. v. Woesik. beiden alhier. BEKRONING. Door den heer P. Vader, Schinkeldijk alhier was op den op 17 dezer te Amster dam gehouden groote Veetentoonstelling een gecastreerde beer ingezonden, welke het respectabele gewicht van 920 pond woog. De heer V. smaakte het genoegen bedoeld varken met een eersten prijs be kroond te zien. j - Door den heer K. Zwart is van den ver meende evenwel u dat 't fonds zich moeilyk op dat terrein lb°T Z1,nZaak het TmtI' en metSH" kon begeven. werk opgedragen aan den aannemer J. Verder volgde een vry onverkwikke- Tocs tc Gr- Keeten, zijnde de laagste in- Iyke gedachtenwisseling over de vergoe dingen aan de doktoren. De voorz. wees er daarbij op, dat de vergoedingen aan de1 plaatselyke geneesheeren door de Mij, tot Bev. v. d. Geneesk. zyn vastgesteld; daaraan valt niet te tornen, 't Tekort in kas evenwel komt voornamelijk voor uit de hooge kosten van ziekenhuis en spe cialistenhulp, die oorspronkelyk op f 1. per lid is bepaald, doch vorig jaar geen f 2.700.— heeft gekost, zooals de My.tot Bev. v. d. Geneesk. voorschryft, doch ruim f 4.000.—. De discussies over dit onderwerp wer den zonder eenige vrucht nog eenigen tyd voortgezet. De voorzitter maakt er ten slotte een einde aan door de verga dering te sluiten, met den wensch, dat 1932 dan niet zoo veel zieken en een voordeelig saldo zal opleveren. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Notaris Mulder heeft Vrydagavond in hotel „Texel", voor de erven van den heer Paulus Kikkert, publiek verkocht: a. een huis aan de Julianastraat te Den Burg, groot 1 are 79 ca, te aanvaarden ■35®4 kg gekookte garnalen p. kg 0.36—0.26 1 Mei, vry van huur; kooper de heer Arn.1 Aangebracht door hanngv.sschers. LangeveM, voor f 3660.-; b. een hui» aan het Schildereind te Den ,m Ug Bkookte k Burg, groot 1 are 15 ca, verhuurd aan den heer K. Gieles, voor 4.per week. Op-] gehouden voor 2200. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Maart Medegedeeld door het Koa Nederiandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 771.0 te Parijs en Ye Havre. Laagste stand 754.3 te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matige W. tot N.W. wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. 17 Maart. Aangebracht 4353 tal haring Door garnalenvisschers: door haringvisschers: p. tal 2.201.4a MARKTOVERZICHT. De markt van 17 Maart, een dag 11a de groote tentoonstelling, was buitengewoon stil. Vette koeien waren niet aangevoerd, de dag te voren waren er veel aange voerd, dus het was wel te begrijpen. Van kalfkoeien was een flinke aanvoer. De handel was stug. In geldekoeien was de handel ook stug. De handel in nuchteren kalveren was stil. Daar is nog geen uit voer van. Oude slachtschapen golden van 1622, wat weinig geld is voor zulke beste beesten. De handel in overhouders was heel stug, men kan zeggen dat de beesten haast onverkoopbaar waren. Bok ken en geiten waren niet aangevoerd. Op de paardemarkt was veel drukte. De aan voer was groot. De handelaar K. Stam mes, uit Heerhugowaard, voerde 10 paar den aan in de hoogste prijzen. Om nog eens terug te komen op de nuchtere kal veren moeten we een zeldzaamheid ver melden, nj. dat door den handelaar J. Zwaag, alhier, een kalf, oud een week, zoogenaamd een dikbil, verkocht werd voor den prjjs van 50. Het was dan ook een reuzen dier. De handel in biggen en schrammen was zeer matig, dat wacht weer op beter spekpryzen. De handel in vette varkens was, gezien de kleine aan voer, nogal prijzig 12—13 ct. De handel op de kippenmarkt had weinig te betee- kenen. EEN ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. DE CIRCULAIRES VAN HET CRISIS-COMITÉ. Naar wy vernemen, zyn nog enkele wyken niet besteld, zoodat niet ieder heden de circulaire voor het crisis-comité ter invulling heeft ontvangen. Deze wor den evenwel beslist Maandag ha be steld, zoodat de dames en heeren, die zich voor de inzameling beschikbaar stellen, in ieder geval Dinsdag aan het werk kunnen gaan. Laat ieder dus rekening houden met het ontvangen der circulaire en een be drag afzonderen daarvoor! Het Comité. EEN JAPANSCHE KABINETSCRISIS. Uit Tokio wordt gemeld: Japan staat voor een nieuwe ernstige kabinetscrisis. Men verwacht algemeen den val van liet kabinet Inoekai bü het einde van de huidige parlementaire zit tingsperiode, tegen het. einde van de vol gende week. In verband hiermede hecht men groote beteekenis aan de besprekingen van het lid van den Staatsraad, Saionje, met ver schillende vooraanstaande personen, aan gezien men meent, dat deze besprekingen zullen leiden tot de vorming van een na tionale regeering. Tot nog toe is niet be kend of de onderhandelingen succes heb ben gehad. I>E TOESTAND TE SHANGHAI. De Japansch-Cliineesche bemiddelings conferentie is gisteren definitief op vau- ?Tn0Stpendheid nanwen,machinist daag' vastgesteld en zal heden te Sjanghai van den sneltrein, welke Vrijdagmorgen ruim 9 uur uit Schagen naar Den Helder vertrek, is een aanrijding met een auto voorkomen. Toen n.1 .de sneltrein den overweg aan den Nesdijk naderde, kwam eveneens een merkouto van de Zuivelfabriek „Crema" te Haringhuizen aangereden. De chauffeur, de heer J. Schram, die worden gehouden. De Japansche gezant heeft van zyn regeering instructies om de voorwaarden tot handhaving van den wa penstilstand te beperken tot de drie, gis teren door de Volkenbondscommissie ge noemde punten, welke punten inhouden, dat de Ohineezen, totdat de definitieve regeling is gevonden, in hun huidige stel lingen blijven, de Japanners noch van be paalde punten willen terugtrekken en een

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20