T KONINGSTRAAT 76 MAHLER-BESSE&Cie VIJFDE EN LAATSTE BLAD. GRATIS. STAüöNltUWS BORDEAUX WIJNHANDELAREN LIKEUR CORDIAL MEDOC Guzelicjg" KRIGÉE's GEM3ERBR00D QSOPêNO TOT lO UUR VAN ZATERDAG 19 MAART 1932. gg|j|£pa«*, Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot I APRIL verschijnen de nummers AGENTSCHAP DEN HELDER VOOR HOOFDKANTOOR Ernstig motorongeluk. PREDIKBEURTEN Gemeenteraad van Den Helder. I ADM. HELD. CRT. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Mrt. op: ond.: op: oud: sm. nam. Z 20 15.29 5.29 6.03 18.11 7.16 7.40 M 21 17.- 5.42 6.01 18.12 8.— 8.19 D 22 18.3L 5.55 5.58 18.14 8.38 8.56 W 23 20.05 6.06 5.56 18.15 9.14 9.33 D 24 21.41 6.20 5.53 18.17 9.52 10.11 V 25 23.17 6.37 5.50 18.19 10.31 10.52 Z 26 6.59 5.48 18.21 11.13 11.35 Licht op - voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 12 Mrt18.39 uur Zondag 13 18.41 Maandag 14 18.42 Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Bennink, slaagde den Hen Maart, in Ned.-Indië, voor 2e stuurman (groote vaart). APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag mórgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, apotheker, Binnen haven. Van Maandag 21 Maart tot 28 Maart wordt avond- en Zondagsdienst waarge nomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. TER-AARDE-BESTELLING I. KORVER. •Vrijdagmiddag had op het kerkhof te Huisduinen de ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer I. Korver. Op het kerkhof waren verschil lende gemeentelijke- en andere autoritei ten aanwezig, ook enkele oud-raadsleden eri oud-onderwijsmannen. Namens het gemeentebestuur werd aan de groeve het woord gevoerd door den wethouder W. de Boer. Deze zeide, dat het gemeentebestuur het op prijs stelde, bij de ter-aarde-bestelling tegenwoordig te zijn van iemand, die in meerdere kwa liteiten de belangen der gemeente had gediend, en van wiens kennis en capaci teiten velen, die na hem zijn gekomen, hebben geprofiteerd. Hij was iemand, die het onderwijs van harte liefhad, en die als raadslid en in zijn hoedanigheid van schoolopziener, de belangen van dat on derwijs steeds gediend heeft. En daarbij wist hij heen te zien over muren, die de menschen gescheiden houden. Het ge meentebestuur erkent gaarne de groote verdiensten van den overledene en spr. brengt namens dat bestuur een laatsten groet. Ds. Borgers, predikant der Luthersche gemeente, voerde vervolgens het woord. Hij was geen lid van onze gemeente, maar mocht graag in de kerk komen en mar de predikatie luisteren. Spr., die den overledene slechts een drietal jaren heeft gekend, leerde hem kennen als een krach tig; persoonlijkheid, een sterk man, zelfs nog in deze laatste levensjaren. Als men hem sprak op een wandeling, kon hij met eenigen weemoed in de stem zeggen, dat zijn krachten verminderden, maar zeker, aldus spr,, gold dat niet voor zijn geest. Hij heeft die kracht gegeven aan zijn groot gezin, maar daarenboven ook nog op maatschappelijk terrein, al kan spr. daarover uiteraard niet oordeelen. Wat was het geheim van die groote krscht? Dat wisten zij. die hem des Zondags in het kerkgebouw in aandachtig gehoor zagen. Later kon hij u dan zoo krachtig de hand drukken; men voelde, daar was geestelijk contact geweest. Hij had de gaven van een prediker; hij heeft trouwens ook gepredikt. Hij was sterk, en zeker zijn sterke menschen niet de ge makkelijkste in den omgang. Maar dank zij zijn ruimen blik wist hij om te gaan met menschen. Hij had zijn eigen kijk op het groote levensboek en opende vaak merkwaardige vergezichten in dat op zicht. Hij was geen man van dogmatische belijdenis; zijn geloof stond boven elk dogma. Spr. richt vervolgens woorden van troost toi de familie en brengt een laat- »ten groet namens velen van' de Luther- »che gemeente. Namens de anti-revolutionaire kiesver eniging sprak de heer W. de Boer, secretaris en bracht een laatsten groet aan „onzen ouden voortrekker, broeder Korver Zijn heele leven is een getuige nis geweest van zijn geloof, en persoon- dankt spr. hem voor wat hij voor hem is geweest. Ook namens de oud-leerlin gen. die hem als schoolopziener menig maal in de klas hebben gehad, brengt spr. dank, alsmede voor zijn adviezen in den Raad. Nadat een der zoons den dank der fa milie had gebracht voor de bewezen eer, werd de plechtigheid met een gebed, door ds. Borgers uitgesproken, besloten. Aan ons korte overzicht van de werk- i zaamheden van den heer Korver, dat wij in het vorig nummer opnamen, kan nog i worden toegevoegd, dat de overledene ook een werkzaam aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de Ambachts school. Reeds in het „Vliegend Blaadje' (de oude naam van de tegenwoordige Heldersche Courant) van 12 januari 1898 schreef de heer Korver een vurig pleidooi voor de stichting eener ambachts school. „Burgers van Den Helder, wordt wakker!" zoo heet het daarin. „Slaat de handen ineen, zooals dew naburige ge meente Alkmaar reeds deed en er ver- rijze een ambachtsschool en burgeravond school, die aan de jeugdige bevolking de elementaire kennis kan geven, die zij voor den strijd des levens behoeft." En verder deelde hij in dit schrijven mede, deze zaak in het openbaar te zullen be spreken. In het nummer van 16 April van dat jaar kwam hij op de zaak terug. Deze oude nummers doorbladerende, komen wij ook op een ingezonden stuk, waarin de heer Korver een pleidooi hield voor de stichting van een vischafslag. Kortom, op velerlei gebied is de thans overledene werkzaam geweest en steeds had hij een open oog voor de belangen zijner stad. Veel van het door hem bepleitte heeft hij zien verwezenlijken; de Ambachtsschool bestaat welhaast vijfentwintig jaar en onze vischafslag is tot een belangrijk be drijf uitgegroeid, dat voor de toekomst nog vele mogelijkheden biedt. EERSTE CONCERT „CHR. MANNENKOOR". Op Woensdag 23 Maart a.s. geeft het „Chr. Mannenkoor", Den Helder, zijn eerste concert in de groote zaal van „Casino", onder leiding van zijn directeur den heer J. A. v. d. Vliet, waarbij wel willende medewerking wordt verleend door de dames Dick van der Brugge en Corry Dol, pianobegeleiding voor het laat ste koorwerk, bovendien door de heeren J. Bijster, viool en J. Strobel, alt-viool, terwijl een verdienstelijk programma is samengesteld. Voor bizonderheden verwijzen we naai de in dit nummer voorkomende adver tentie. HET VIJFTIGJARIG BESTAAN VAN O. K. K. Iets uit de gesch'edenis. Uitgebreid is de geschiedenis van O.K.K., in een periode van 50 jaar maakt een vereeniging heel wat mee en om dii alles te boekstaven, zou men wel een ge- heele Heldersche Courant kunnen vullen. Hier willen wij slechts een zeer kort overzicht geven van de gymnastische wetenswaardigheden van Ó.K.K., een overzicht, dat des te meer wordt beperkt, daar de allereerste notulen spoorloos verdwenen zijn en ondanks het ijverige zoeken van den huidigen secretaris, nog niet boven water zijn gekomen. Misschien heeft de een of andere oude Helderaar het notulenboek wel onder zijn paparas sen en komt het vandaag of morgen met een groote schoonmaak nog wel voor den dag. Is dit het geval, dan kan men bij den secretaris op een hartelijke ontvangst rekenen, wanneer met hem het boekje terug brengt. De datum van oprichting, 22 Maart 1882, is bekend, echter wie de oprichters zijn geweest, kon niet worden ontdekt. Van de oud-gedienden is er vrijwel geen enkele meer in leven, zoodat een onder zoek zeer moeilijk is. Wie de eerste voor zitter is geweest, weet men ook niet, Zeer kort na de oprichting, ongeveer één jaar, werd de heer C. S. Jaring, voorzitter, die dat tot aan zijn dood, ongeveer in .1920 is gebleven, en al die jaren de stuwkracht van O.K.K. was. Na hem hebben de heeren Kemp en Schellinger het voorzit- tersambt bekleed, terwijl het thans de heer J. M. Zeegers is, die de voorzitters hamer hanteert. Over de secretarissen en penningmees ters valt ook niet veel te schrijven. We! weten wij, dat wijlen de heer D. H. Grun- wald, langen tijd secretaris is geweest, ter wijl deze functie thans door den heer F. N. Winter wordt waargenomen. Wie de eerste leider is geweest, is ook niet met zekerheid te zeggen. Hoogst waarschijnlijk was dit de heer Oosterveld, die thans nog in Alkmaar woont en bü de jubileumfeesten tegenwoordig zal zijn. Daarna was het de heer Seeboldt en na dezen de heer van Loo, die thans reeds ruim 30 jaar directeur is en onder wiens beproefde leiding O.K.K. steeds is vooruit gegaan. Met de vele andere namen, is die van den heer van Loo ook onafscheidelijk aan die van O.K.K. verbonden en wie over Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 O.K.K. spreekt, moet ook over den heer van Loo spreken. Het gebouw waarin thans de oefeningen plaats vinden, is reeds 46 jaar in het bezit der vereeniging. O.K.K. is de eenige plaatselijke gymnastiekvereeniging die over een eigen gebouw beschikt. Het valt niet te ontkennen, dat het gebouw oud wordt en dat het noodig is een nieuw ge- j bouw op te trekken. Het bestuur heeft dit dan ook al sedert langen tijd ingezien, j Een stichting van een bouwfonds was het resultaat. De plannen voor het nieuwe gebouw zijn al lang gereed. Een aanbeste-1 ding heeft zelfs al plaats gevonden, doch jammer genoeg waren de kosten te hoog, doch daarmede is het plan niet opgegeven. Ijverig wordt aan den groei van hev bouwfonds gewerkt en wij hopen dat de vereeniging zich spoedig in het bezit van het nieuwe gebouw mag verheugen. In de vijftig jaren van haar bestaan heeft O.K.K. talrijke medailles, takken en lauwerkransen behaald. De eerste medail le voor O.K.K. werd door den heer A. Nottelman te Nieuwe-Niedorp gewonnen en na dit feit is het aantal gestadig ge groeid. Al deze tropheeën hangen aan het vaandel, ook een ornament dat reeds vele jaren in het bezit van de vereeni ging 'is. Bü talrijke plaatselijke gebeurtenissen: heeft O.K.K. haar medewerking verleend. Nimmer werd tevergeefs een beroep ge- daan op de vereeniging om bij feestelijke gelegenheden een onderdeel van het pro- j gramma voor haar rekening te nemen Talrijke feesten, hier ter plaatse, waarbij O.K.K. als gastvrouwe en leidster optrad, j zijn door de vereeniging georganiseerd. Wij herinneren ons het groote plaatse-j lijk© gymnastiekfeest in 1916 op het H.F.C. terrein, welke demonstratie door den heer van Loo werd geleid en welk feest door H. M. de Koningin werd be zocht. In den ouden tijd deed men ook aan voetballen en schermen. Het schei-mep is er al gauw afgegaan. Dit nam niet ofsr Gevoetbald werd op het terrein bij dooi wind wijzer en dc kampen tegen H.B.Sf. en „Hard gaat ie" waren bekend. Het is ook een verdienste geweest van^ O.K.K. dat zij een vrijwillige brandweer had gevormd. Deze ploeg kreeg van dp gemeente de beschikking over een brand spuit. die gestationneerd werd in een ge bouwtje waar thans het bureau van Ge meentewerken is gevestigd. Menige pre mie voor het eerste water bij een brand gegeven, is door de leden in den wacht gesleept. Zij waren er altijd als de kippen bij om een brandje te helpen blus- schen. De brandspuit zelf werd met den naam „broodkar" betiteld vanwege de gelijkenis met zulk een voertuig. Bij een demonstratie hiermede zou men over het Heldersche kanaal spuiten, doch de kracht van den spuit was hiervoor niet berekend en de overkant werd niet be haald. Het aantal leden is groot. Thans telt de vereeniging pl.m. 350 adspiranten en 75 a 80 dames- en heerenleden. Ook do dames, wier afdeeling tevens het 25-jarig jubileum viert, hebben veel tot den roem van O.K.K. bijgedragen. Men vertelde ons dat zij vooral veel prijzen bjj het knotszwaaien kregen. (Honny soit qui mal y pense). Hiermede besluiten wij dit korte over zicht. Vermelden wij nog, dat burgemees ter Driessen zich bereid heeft verklaard het eere-voorzitterschap van de vereeni ging te aanvaarden, weer een bewijs, dat onze burgervader met elke gemeente zaak medeleeft. bracht. De betreffende wagen wordt in den kraan gehangen en op den rolwagen meegesleept, waarvoor trekstangen, lorrie enz. aanwezig zijn. CHR. ORANJEVEREENIGING. Men schrijft ons: De Chr. Oranjevereeniging hield Don derdagavond hare jaarlijksche ledenver gadering in het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg. De opkomst was niet schitterend. De vergadering werd na gebed, en het lezen van een gedeelte van Ps. 78 (onbe rijmd) door den heer J. de Jong, met een inleidend woord geopend. Na lezing der notulen der vorige ver gadering door den heer A. den Hartog, werd het keurig samengesteld jaarverslag, waarin een belangrijk deel aan de Bonds vergadering van het vorig jaar gewijd was, uitgebracht, waarvoor den heer den Hartog door den voorzitter hartelijk dank werd gebracht. Bij afwezigheid wegens ziekte van den penningmeester, den heer H. van Zweden, werd het financieel verslag door den voorzitter voorgelezen, nadat door de commissie, belast met het nazien der financieele bescheiden, rapport was uit gebracht, dat alles in ordp was bevonden. Den afwezigen penningmeester werd eveneens door den voorzitter een woord van dank gebracht voor •'fin omvangrijken arbeid. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredenden heeren J. de Jong, C. Bot en II. van Zweden, welke zich herkiesbaar hadden gesteld, bij acclamatie herkozen. Tevens werd de heer de Jong bij acclamatie herkozen als voorzitter. In de ontstane vacatures door het ver trek van den heer J. Siegers en het be danken van den heer S. de Böck, werden gekozen de heeren J. Blind en J. Kruijff. Een, van het bondsbestuur ontvangen circulaire, werd besproken. Inzonderheid het belangrijke punt betreffende een voorgenomen reis naar Dillenburg in 1933, had veel belangstelling. Deze reis houdt verband met het 400-jarig geboortefeest van Prins Willem van Oranje, den grond legger onzer vrijheid en den stamvader van ons geliefd Oranjehuis. Zooals men weet, werd deze reis op het bondscon- gres ten vorige jare terloops aangestipt en begint thans vaster vormen aan te nemen. Daar ons 'echter nog niet vol doende gegevens ten dienste staan, werd besloten om na het ontvangen van nadere gegevens, nogmaals een vergadering te beleggen, waartoe de leden per advertentie zullen worden opgeroepen. Na enkele mededeelingen door het be stuur en de gebruikelijke rondvraag, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten en ging Ds. F. Tollenaar voor in dankgebed. GROOT VOLKSTOONEEL. (Ensemble Bouber) „Gijzeling" door A. M. de Jong. Als laatste van de reeks ontspannings avonden, door het Instituut voor Arbei dersontwikkeling in samenwerking met de V.A.R.A. den leden aangeboden, werd Donderdagavond een tooneelavond aan geboden, welke gegeven werd door het bekende ensemble, onder leiding van Herman Bouber. Als stuk was hierbij de keuze gevallen op een tooneelspel van A. M. de Jong. maar Heijermans kon toch beter tendenz- stukken schrijven, die tevens tooneel gaven. Voor het spel van de artisten niets dan lof. Vooral de moeder (Aaf Bouber) was subliem en alleen hierom al loonde een gang naar den schouwburg de moeite. Trouwens, ook Herman Bouber zelf als de winkelier De Bruyn was voortreffelijk. De verdere rollen waren in handen van Nel- ly Ernst, de dochter, wier spel gelijk waardig was aan dat van de moeder. Jan Seves nh dt zoon, Jan Lemaire als de gruwelijk-griezelige marqué, en Bleeke Joop, Anton Burgdorffer, die zeer rad zijn bargo»nm:h sprak, zoodat we dikwijls moeite hadden hem te volgen. D* heer Van der Vaart kwam aan het einde van de pauze een beroep doen op den steun van ieder om ook een volgend seizoen deze voorstellingen weder moge lijk te maken. Het is een proef geweest, die goed geslaagd is, zoo zeide hij; er mankeerde nog wel iets aan de organisa tie, met name bjj de filmvoorstelling was het niet goed geregeld, maar dat wordt een volgend maal beter. In ieder geval is de proef geslaagd en geeft zij ons aan leiding op dezen weg voort te gaan. Ons werk kan evenwel alleen slagen bij aller medewerking, en spr. wekte dan ook de aanwezigen op om te trachten zooveel mogelijk nieuwe leden te winnen om de zaak te steunen. Uit den aard der zaak zj,jn avonden als deze niet goedkoop. Louis Zihmermati 6 $-'32 -J-32 i. -Bouber - de Vod er Prijs f 0.25. NIEUWE FORD. De agent der Forcl-maatsehappij de monstreerde dezer dagen met den nieu wen Ford Service Wagen. Deze verleent hulp langs den weg. Kleine herstellingen, die met sleutel, schroevendraaier, buigijzer, of tang kun nen worden gedaan, vinden langs den weg plaats. De Ford Service Wagen is een rijdende werkplaats, die ook buiten het huis van den verkooper zijn hulp ver leent. Ernstige herstellingen worden meege Dit tooneelstuk werd geschreven naar aanleiding van het bekende treurige ge val, dat zich verleden jaar in ons land af speelde, waarbij een schuldeischer ge bruik maakte van een wettelijke bepaling, volgens welke onwillige betalers voor schuld kunnen worden gegijzeld. De «long heeft dit onderwerp gebruikt voor zijn drama, en, om het dwaze en onzinnige van deze wettelijke bepaling aan te too- nen, heeft hij het probleem zeer scherp gesteld. Eenerzljds de winkelier, in alle opzichten het summum van braafheid, an derzijds de grossier, een door-gefour neerde ploert. Dan: de armoede, die èn zoon èn dochter beiden op verkeerde wegen drijft, om toch in vredesnaam maar aan geld te komen, omdat het gezin te gronde gaat. De dochter weet op haar manier aan geld te komen, de zoon doet mede aan een inbraak en wordt aan het eind door een rechercheur in arrest gesteld kortom, je reinste colportage- romantiek. Het eerste bedrijf is het beste, daarin zit actie en beweging. Daarin bereikt de schr. zelfs sfeer, de sfeer van het klein burgerlijke, Hollandsche milieu. De fi guur van De Bruyn doet aanvankelijk eenigszins aan die van Jasper denken uit „Eva Bonheur", als later de grossier hem het mes op de keel zet, wordt hij net kleine, deemoedige, nederig-smeekende winkeliertje. Dit alles is zuiver ge schetst, in goede kernachtige dialogen. Maar daarna krijgen we het betoogen; in de volgende bedrijven is geen actie meer, het is bijna alles geredeneer. W e krijgen de suggestie van de kwitantieloopers (zy blijven achter de schermen), die de \ei- schrikkelijke armoede van dit gezin moe ten demonstreeren, en dit dryn den hei den jongelieden tot hun wanhoopsbesluit: het èenige, dat den vader uit de gevange nis kan halen. In het derde bedrijf heeft de zoon door inbraak dat geld bijeenge kregen en den vader bevrijd, maar nu konièn de rechercheurs hem weghalen. Een en ander is wel geschikt om ontvan kelijke gemoedereu te be- en ontroeren. MARINE-SPORT VEREENIGIN G „ZEEMACHT". Uitvoering ten bate van het Crisiscom té. Wij hebben beloofd omtrent de uitvoe ring, welke de Marine-sportvereeniging „Zeemacht" op Dinsdag a.s. 22 dezer in „Casino" ten bate van het plaatselijk cri siscomité zal geven, alsnog het program ma te zullen vermelden. Het volge hier: 1. Demonstratie Zweedsch-Deensche gym nastiek onder leiding van C. Vijlbrief. 2. Demonstratie Grieksch-Romeinsch wor stelen door C. v. Leeuwen en Chr. J. Walder. 3. Imiteeren van verschillende muziek instrumenten door J. Borking. 4. Groot saluut en demonstratie duel degen door Th. P. Stam en Z. Straver. Pauze. 10 minuten. 5. Demonstratie schermen Italiaansche sabel door Th. P. Stam en Z. Straver. 6. Evenwichtsacrobatiek door Chr. J. Walder. 7. Bezoek aan den Helderschen dieren tuin. Kaartenverkoop bij bestuur en corres pondenten van de M.S.V. Zeemacht. Plaatsbespreking Maandag en Dinsdag van 3 tot 8 uur in Casino. Prijzen der plaatsen: de eerste vijf rijen in do zaal en het balcon 75 cent, zaal 50 cent, ai les inbegrepen. Na afloop bal. WINKELNIEUWS. Nieuwe schoenenzaak. Het aantal schoenwinkels in onze stad is met één vermeerderd: de bekende firma N.V. Paanakker's Schoenhandel te Am sterdam, heeft in het perceel Spoorstraat het 27e filiaal geopend. Het pand, waarin kort tevoren, zooals men weet, de naai machinehandel der firma Hildering was gevestigd, is geheel voor de nieuwe be stemming verbouwd en ingericht naar het model der andere filialen. De voorpui is onder leiding van den architect der firma vernieuwd, en het inwendige naar mo derne opvattingen ingericht. Het inwen dige is zoodanig, dat ook de burgerman zich daar thuis zal voelyn; niet minder dan 40 met moquette bekleede zitplaatsen wijzen er op, dat men op druk bezoek rekent. Door den enormen inkoop der 27 filialen is het de firma mogelijk verschil lende soorten voor lage prijzen in voor raad te houden. Dezer dagen zijn van dezelfde firma eveneens nieuwe filialen te Heerlen en 's-Hertogenbosch opgericht; wel een bij- j zonderheid in dezen tijd van crisis. De verbouwing is uitgevoerd door den j aannemer van der Plas, Keizersgracht, al hier. De nieuwe gevel had Vrijdag veel bekijks. Motorrijder rijdt tegen een stilstaande vrachtauto. Zwaar ge wond vervoerd. Woensdagnacht heeft een ernstig mo torongeluk op Lagendijk plaats gehad. De 21-jarige motorrijder IJ. Boon, wo nende in de Molenstraat, alhier, is te on geveer twee uur in den nacht tegen een te Lagendijk stilstaandeu vrachtauto, die geen licht op had, opgebotst. Met ern stige verwondingen aan het gelaat, hals en voet, is de zwaargewonde door een passeerende auto naar Dr. van der Sluis te Schagen vervoerd, die de eerste hulp verleende en hem naar het Liefgesticht der zusters vervoerde. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Nader vernemen wij; De algemeene toestand was gisteren nog zeer ernstig. Alhoewel de gewonde geen breuken of hersenschudding heeft opgeloopen, zijn er toch eenige beden kelijke wonden geconstateerd. Evenwel is er momenteel, wanneer er zich geen compii 'es voordoen, alle hoop op beterschap. 1 Zondag 20 1932 I>tóW Hfcl.DER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: „Het vierde Kruiswoord" 's Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar Liturgische Dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgeus 10 u. Ds. R. C. W. J. Hoek Bevestiging van nieuwe lidrcateD Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. J. Tamminga, van Harderwijk Herst. Evang. Lutb. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u. Ds. P. H. Borgers Bevestiging van nieuwe leden. Woensdag 23 Maart, nam. 8 uur Ds.P. H. Borgers. Laatste bijbellezing Onderwerp: Paulus' levenseinde. Donderdag 24 Maart nam. 8 uur Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidst Doop Evangelisatie (Palmstraat). ,s Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Bevestiging van lidmaten door Ds. R. C. W. J. Hoek. 's Avonds 5.30 uur, in gebouw Palm straat, Ds. R. C. W. J. Hoek. Onderwerp: Christus Daad en Voor beeld. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Palm Zondag 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, kerkdienst, Lijdens overdenking. Past. Th. Moleman Leger des Hells. 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen- korast, Julianapark. 's Avonds 8 uur, samenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté Avondmaalsviering Vermindering aantal leerkrachten school 2. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals Uwe vergadering vermoedelijk wel bekend zal zijn, werd door ons in 1925 een voorstel gedaan, om de betrek king van derden onderwijzer aan school no. 2 te Huisduinen met ingang van 1 Januari 1926 op te heffen. Dit voorstel kon toen evenwel geen meerderheid vin den en aangenomen werd het voorstel van een Uwer leden, om den aan die school verbonden onderwijzer wel over te plaatsen, doch in de daarvoor open komende plaats te voorzien door de be noeming van een tijdelijke leerkracht. Laatstbedoelde leerkracht zou dan in functie blijven tot het tijdstip waarop do toen nog op te richten school voor bui tengewoon lager onderwijs zou worden geopend. Waar de Inspecteur van het Lager Onderwijs zich tegen de aanstelling van een tijdelijke leerkracht verzette, werd de overplaatsing van den onderwijzer uit gesteld en bleef de toestand zooals die was. Toen later de onderwijzer van school 2 aan een andere school werd benoemd, werd diens plaats ook weder door een vaste leerkracht ingenomen. Wij hebben, bij die verwisseling van leerkrachten, toen niet weder een voorstel gedaan om het aantal leerkrachten aan school no. 2 terug te brengen van 3 op 2, omdat ook toen de school voor buitengewoon lager onderwijs nog niet was opgericht, als mede, omdat intusschen het aantal leer lingen van de school te Huisduinen 111 stijgende lijn ging. Bedroeg het aantal leerlingen op 1 Mei 1925 53, op 16 Maart 1926 was dit gestegen tot 55 en op 16 Juni 1926 zelfs tot 64. Het gemiddeld aantal leerlingen over 1926 bedroeg aan genoemde school 60'/4. Onder deze om standigheden bestond er voor ons geen aanleiding, weder een voorstel tot ver mindering van het aantal leerkrachten te doen. Sedert dien is het aantal leerlingen, behoudens dan in 1929, echter weder ge leidelijk en zelfs niet onbelangrijk terug- geloopen. Gezien dit aantal en er rekening mede houdende, dat intusschen de school voor buitengewoon lager onderwijs is ge opend, komt het ons niet verantwoord voor, den toestand aan school 2 langer ongewijzigd te laten. Als men bedenkt, dat sommige leerkrachten aan de stads scholen meer dan 40 leerlingen in hun klasse hebben, is het niet te verdedigen, dat aan een school met41 leerlingen drie leerkrachten verbonden zijn. Het moge waar zijn, dat het geven van onderwijs aan de leerlingen van meer dan één klasse door één leerkracht zwaardere eischen stelt dan dat aan de leerlingen van één klasse met een aanmerkelijk grooter aantal leerlingen, niet vergeten moet w d -n, dat in het laatste geval de c" weder heel wat meer van den n r ijz r vergt. hoofd der betrokken school, wiens advies wij ever deze aangelegen heid inwonnen, is van oordeel, dat het aantal leerlingen te gering is, om op goede gronden het behoud van een derde leerkracht te verdedigen. Indien ook U zich metdeveruiinderii g

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 23